Darbinieka netīšas rīcības rezultātā uzņēmumam ir radušies zaudējumi, grāmatvedībā tie tiek norakstīti kā zaudējumi. Vai uzņēmums drīkst prasīt darbiniekam atlīdzināt šos zaudējumus pilnā apmērā? Vai pastāv iespēja norakstīt tos un nepieprasīt darbiniekam atlīdzināt?
Grāmatvedība 06:00, 3. Sep. 2024
Grozījumi Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā 2024.gada 1.oktobrī, paredz skaidrākus un taisnīgākus ieturējumu noteikumus, nodrošinot parādniekiem minimālo ienākumu saglabāšanu, vienlaikus ļaujot efektīvāk īstenot piedziņas procesus. Grozījumi ir mērķēti uz ēnu ekonomikas mazināšanu un taisnīgāku attieksmi pret parādniekiem, kas bieži vien slēpj savus patiesos ienākumus, tādējādi apgrūtinot piedziņas procesu. Apskatām praktiski, kā mainās ieturējumu apjomi pēc izmaiņām.
Darba samaksa 06:00, 18. Okt. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:00, 2. Okt. 2024
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, 2024.gada 20.jūnijā pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 09:26, 20. Jūn. 2024
Lauksaimnieks, kas nav reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, nodod iegūtos graudus pārstrādātajam, PVN maksātājam. Kā grāmatot iegūto PVN kompensāciju 14% apmērā?
Izdevumi 06:00, 20. Jūl. 2023
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Eiropas Parlamenta deputāti apstiprinājuši jaunu regulu, kuras mērķis ir nodrošināt, ka bankas maksājumi pie saņēmējiem nonāk zibenīgi ātri. Finanšu nozarē šos grozījumus dēvē par zibmaksājumu regulu. Kas mainīsies banku nozarē un kādas izmaiņas var gaidīt banku klienti, stāsta Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.
Svarīgi 15:02, 13. Feb. 2024
Lai veiktu ieturējumu no darbinieka algas, ir jāievēro stingras prasības un grāmatvedībā jāveic korekti aprēķini. Pie tam – ir situācijas, kad ieturējumus veikt nemaz nav iespējams! Lai risinātu šo problēmu Civilprocesa likumā ir sagatavoti grozījumi, kas paredz izmaiņas ieturējumu apmērā no parādnieka darba samaksas. Kādas būs atšķirības un ko tas nozīmē grāmatvežiem?
Darba samaksa 06:00, 17. Jan. 2024
Pērnā gada izskaņā spēkā stājās Kurzemes apgabaltiesas spriedums, ar kuru viena persona – vairāku sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašnieks – atzīta par vainīgu lietā par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas lielā apmērā, savukārt divas personas – par to, ka tās atbalstīja notiesātā SIA īpašnieka noziedzīgos nodarījumus.
Svarīgi 15:29, 8. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Sagatavoti grozījumi Civilprocesa likumā, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 13:57, 27. Okt. 2023
Vai būtu jāveic nodokļu maksājumi, saņemot apdrošināšanas kompensāciju par pircēju līgumiem, kuri radīja uzņēmumam zaudējumus?
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2021
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Uzņēmums darbiniekam ir izsniedzis monitoru, tastatūru ar peli, austiņas, telefonu un citas tehnikas ierīces saimnieciskās darbības veikšanai, nodotas ar pieņemšanas-nodošanas aktu. Visas augstāk minētās ierīces un konsoles uzņēmums ir iegādājies kā mazvērtīgo inventāru un izdevumus iekļāvis peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Laikam ejot, visas šīs ierīces nolietojas, salūst, zaudē morālo vērtību, un uzņēmums ir nolēmis darbiniekam izsniegt jaunas. Taču jebkura no šīm vecajām ierīcēm ir vēl darbspējīga.
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Apr. 2022
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests publicējis divas jaunas uzziņas pievienotās vērtības piemērošanas jautājumos. Vienā tiek analizēts, vai parādu atgūšanas izdevumiem ir kompensācijas raksturs, līdz ar to piemērojams nodokļa atbrīvojums, bet otrā – vai nodokļa atbrīvojums ir piemērojams ortodontijas ierīču piegādēm. Analizējam tās!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 1. Dec. 2021
Plānots Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumu nepiemērošanu saimnieciskās darbības veicējiem arī 2022. gadā, kā arī atstiprināts priekšlikums noteikt, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāji no 2021. līdz 2022. gadam var nepiemērot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu, kas nosaka apliekamo ienākumu palielināt par palielinātiem procentu maksājumiem, to paredz šā gada 28. oktobrī valdības grupā uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam izskatītie priekšlikumi.
Svarīgi 15:30, 28. Okt. 2021
Nepieciešamība pirms termiņa izbeigt līgumu var rasties dažādu iemeslu dēļ – sadarbības partneris nepilda līgumu vai līguma izpildījums ir neatbilstošs līguma prasībām, tāpat iemesli var būt saistīti arī ar paša komersanta darbību vai izmaiņām tirgū. Īpaši aktuāls šis jautājums kļuvis Covid-19 izplatības apstākļos.
Nodokļi 07:00, 30. Sep. 2020
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2020
Kā transfertcenu dokumentācijā pamatot saistīto pušu darījumu cenas un sadalīt peļņu vai zaudējumus starp saistītajiem uzņēmumiem. Covid-19 pandēmija ir ieviesusi korekcijas arī šajā jomā.
Finanšu vadība 07:00, 24. Feb. 2021
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Dec. 2020
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Komerctiesības 07:00, 9. Okt. 2019
Darbiniekam ir bruto alga 1400 eiro apmērā. Saņemti tiesu izpildītāja rīkojumi par ieturējumiem – viens par uzturlīdzekļiem (piemēram, 500 eiro mēnesī) un otrs par ceturtās kārtas ieturējumu piedziņu 30% apmērā no darba algas. Kā pareizi veikt šos ieturējumus?
Tiesības 09:33, 23. Jūl. 2020
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
Ieņēmumu atzīšana ir viena no sarežģītākajām procedūrām, it īpaši, ja darījumā iesaistīta vairāk nekā viena puse. Šādos darījumos, atzīstot ieņēmumus, uzņēmumiem nereti jāsastopas ar jautājumu, vai visa rēķina summa ir uzņēmuma ieņēmumi. Vai uzņēmums ir aģents (starpnieks)? Kādas tiesību normas piemērot, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
Izdevumi 06:38, 5. Jūn. 2020
No 1. marta var iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Ja deklarācija jāiesniedz obligāti, tas jāizdara laika posmā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Ja taksācijas gadā ienākumi ir lielāki par 62 800 eiro, deklarācijas iesniegšana iespējama, sākot no 1. aprīļa, un obligāti iesniedzamajai deklarācijai gala iesniegšanas termiņš ir 1. jūlijs.
Gada deklarācija 07:00, 11. Mai. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotos skaidrojumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa, pievienotās vērtības nodokļa un algas nodokļa piemērošanu saistībā ar ārkārtas situāciju “Covid-19” dēļ.
VID informācija 12:48, 25. Mar. 2020
Nomnieks uzteica telpu nomas līgumu. Saskaņā ar līguma nosacījumiem nomnieks, uzsākot telpu nomu, iemaksāja drošības naudu divu mēnešu īres maksas apmērā – 2402 eiro. Sagatavojot telpu pieņemšanas – nodošanas aktu, tika konstatēts, ka telpu iznomātājam jāremontē ēkas fasāde, uz kuras atradās nomnieka izkārtne. Ar nomnieku panākta vienošanās, ka šo darbu izmaksas 501 eiro apmērā tiks segtas no drošības naudas. Kā noformēt dokumentus, ja nomniekam tiks atmaksāta tikai daļa no drošības naudas? Kādi grāmatojumi būtu veicami?
Izdevumi 07:00, 15. Okt. 2019
Transporta pakalpojumu sniedzējs saņem pasūtījumu par kravu pārvadāšanu. Pasūtījumā norādītajā datumā pakalpojumu sniedzējs ir ieradies uzkraušanas vietā, tomēr viņš nevar nodrošināt kravas uzkraušanu, jo nav atbilstošas tehnikas. Tādējādi pakalpojumu nevar izpildīt, jo kravu nevar uzkraut. Tā kā degviela ir iztērēta un šoferis ir braucis (atradies darbā), pasūtītājs piekrīt samaksāt 80 EUR. Kā to noformēt - kā kompensāciju vai kā soda naudu? Kā šo kompensāciju vai soda naudu uzrādīt grāmatvedībā? Vai šāda veida kompensācijai jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN)?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 30. Mai. 2017
Ko par transfertcenu riskiem varam uzzināt no tiesā izskatītajiem nodokļu strīdiem? Lai gan nepretendējam uz visaptverošu transfertcenu strīdu analīzi, šajā publikācijā sniedzam ieskatu izplatītos transfertcenu strīdu jautājumos, kā arī citās interesantās tieslietās, kurās paustas noderīgas atziņas.
Nodokļi 07:00, 10. Jūl. 2019
2019.gada 1.janvārī spēkā stājās 16.Starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”, kas ievieš nozīmīgas izmaiņas nomnieku grāmatvedības uzskaitē – praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu. Piemērojot jauno nomas standartu, uzņēmumi saskaras ar virkni sarežģījumu.
Grāmatvedība 07:00, 8. Jūl. 2019
SIA tiesas ceļā atgūst pircēja parādu par piegādātu, bet neapmaksātu preci. Saskaņā ar tiesas spriedumu parādniekam jāatmaksā pamatparāds un jākompensē tiesāšanās izdevumi 4115 eiro apmērā, kas ietver valsts nodevu 2300 eiro, juridiskos pakalpojumus 1500 eiro un pievienotās vērtības nodokli (PVN) 315 eiro. Kā grāmatot šos izdevumus pēc tiesas sprieduma saņemšanas? Vai par juridiskajiem pakalpojumiem drīkst atskaitīt PVN priekšnodokli?
Grāmatvedība 10:23, 14. Mai. 2019
Privātajiem uzņēmumiem nav noteiktas obligātas prasības uzskaitīt kādus darījumus ārpus bilances. Tomēr ir darījumi, kas nav jānorāda bilancē, bet par tiem jāsniedz informācija finanšu pārskata pielikumā vai vadības ziņojumā – veikt šādu ārpusbilances darījumu uzskaiti būtu lietderīgi, jo tas palīdzētu ērtāk un kvalitatīvāk sagatavot gada pārskatu.
Grāmatvedība 07:00, 13. Mai. 2019
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Šajā gadā, sagatavojot deklarāciju, ir jāievēro vairāki jaunumi – aplūkosim tos!
Gada deklarācija 07:00, 13. Mar. 2019
Iespēja savienot privāto dzīvi ar darbu ir viena no šī brīža darba tirgus tendencēm. Reaģējot uz darbinieku pieprasījumu, uzņēmumi arvien vairāk piedāvā darbiniekiem lielāku rīcības brīvību darba laika izvēlē jeb t.s. elastīgo darba laiku. Bet vai Darba likumā vispār ir paredzēts šāds darba laika veids?
Darba laiks 07:00, 27. Feb. 2019
It visās dzīves jomās ir noderīgi ne tikai analizēt labo praksi, bet arī izvērtēt pieļautās kļūdas, lai no tām mācītos. Visnesāpīgāk, protams, ir mācīties no citu kļūdām, tāpēc piedāvājam apskatu par vairākām aktuālām transfertcenu kļūdām, ar ko esam saskārušies, aizstāvot savu klientu intereses nodokļu strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestu.
Saistītās personas 07:00, 6. Mar. 2019
Ņemot vērā izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, daudziem saimnieciskās darbības veicējiem jāapsver, cik izdevīga tiem ir pašreizējā nodokļu maksāšanas forma, un, iespējams, jāmaina gan forma, gan veids. Tā kā saimnieciskās darbības veicējam ir tiesības izvēlēties un reizi gadā mainīt savu darbības formu, ieteicams izanalizēt savu darbību, lai izvēlētos labāko nodokļu maksāšanas režīmu.
Nodokļi 07:00, 30. Nov. 2018
Daļai nodokļu maksātāju no šī gada, neskatoties uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājumu no 23% līdz 20%, par ienākumiem līdz 20 004 EUR gadā, iespējams, nāksies maksāt lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokli par savu saimniecisko darbību, jo to aprēķinās nevis no saimnieciskajā darbībā gūtās peļņas, bet no lielākas summas.
Grāmatvedība 07:00, 8. Okt. 2018
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Nodokļu reformas ietvaros šī gada 1.janvārī stājās spēkā izmaiņas, kas būtiski ietekmē arī pašnodarbinātos un viņu ienākumam piemērojamos nodokļus. Ne mazums jautājumu ir par 5% sociālajām iemaksām pensiju apdrošināšanai, tāpēc šoreiz skaidrosim, kam jāveic šīs iemaksas un kā aprēķināt summu, no kuras tās veicamas.
Nodokļi 07:00, 11. Mai. 2018
Uzņēmums “A” nodarbojas ar alkoholisko dzērienu eksportu, uzņēmums “B” ir akcīzes un muitas noliktava. Abi uzņēmumi ir Latvijā reģistrēti pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Uzņēmums “A” izraksta rēķinu uzņēmumam “B” par bojātu preci, kura tika iznīcināta, vai preču iztrūkumu, kuru uzņēmums “A” ir norakstījis pēc inventarizācijas akta. Kādu PVN likmi piemērot? Kā šādas darbības tiek uzrādītas PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:27, 30. Apr. 2018
Darba likumā (DL) paredzēts aizliegums radīt nelabvēlīgas sekas darbiniekam, ja viņš izmanto savas tiesības darba tiesisko attiecību ietvaros. Pavisam nesen lielu ievērību izpelnījās Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta 14.11.2017. spriedums lietā Nr.SKC-762/2017, kurā tiesa lēma, ka darba uzteikums atzīstams par spēkā neesošu, ja tā iemesls ir darbinieka atteikšanās pieņemt algu "aploksnē".
Darba tiesības 09:00, 12. Jan. 2018
Aplūkojot darbības, kas reorganizācijas gadījumā uzņēmumā jāveic saistībā ar darbiniekiem, jāņem vērā kārtība, kādā jāveic norēķini ar darbiniekiem, jākompensē neizmantotais atvaļinājums un zaudējumi, kā arī jānosaka konkurences ierobežojums.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Dec. 2017
Nodokļu reforma nākamgad būtiski ietekmēs ne tikai algas nodokļu maksātājus, bet arī saimnieciskās darbības veicējus. Kādi grozījumi ir pieņemti, un ar kādiem jaunumiem jārēķinās jau no nākamā mēneša?
Saimnieciskā darbība 08:00, 11. Dec. 2017
SIA sagatavoja projektu nedzīvojamo telpu, kuras paredzēts izmantot saimnieciskajā darbībā, celtniecībai. Visi izdevumi, kas radās projekta sagatavošanas posmā, tika iegrāmatoti kontā 1240 "Nepabeigtā celtniecība". Tā kā projekta apstiprināšanas termiņi tika nokavēti, sabiedrība nolēma, ka sākt visu no jauna nebūtu izdevīgi, un būvlaukums tika slēgts, būvdarbus tā arī neuzsākot. Kā šādā situācijā pareizi norakstīt konta 1240 izdevumus?
Izdevumi 15:38, 19. Okt. 2017
28.07.2017. Saeima apstiprināja likumu paketi, ar ko no 01.01.2018. tiks ieviestas būtiskas izmaiņas Latvijas nodokļu sistēmā. Tās ietekmēs arī fiziskās personas, kas reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicējas.
Grāmatvedība 08:00, 18. Okt. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Šajā publikācijā aplūkošu, kas ir mikrouzņēmuma darbinieki, kas ir tā īpašnieks, kas ir mikrouzņēmuma darbinieka un īpašnieka ienākums, kā arī kādi nodokļi tiek piemēroti šim ienākumam.
Nodokļi 08:00, 11. Aug. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums 08:00, 3. Jūl. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Lai gan Darba likumā (DL) darba devējam noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem labvēlīgus darba apstākļus, diemžēl ne vienmēr šis pienākums uzņēmumu ikdienā tiek īstenots. Darbinieki dažādās jomās un amata līmeņos var saskarties ar neētisku un diskriminējošu, bet smagākos gadījumos pat pazemojošu un vardarbīgu vadības vai kolēģu attieksmi.
Darba tiesības 09:00, 2. Mai. 2017
Lai gan morālā kaitējuma atlīdzināšana darba tiesisko attiecību ietvaros netiek aktualizēta bieži, tomēr gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jāņem vērā, ka morālā kaitējuma nodarīšana darba tiesisko attiecību ietvaros ir iespējama un nodarītais morālais kaitējums ir atlīdzināms, piedzenot no tā nodarītāja atbilstošu atlīdzību. To apliecina arī tiesu prakse.
Darba tiesības 08:00, 18. Jan. 2017
Lai gan joprojām ir spēkā 21.10.2003. izdotie Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.583 "Uzņēmuma mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšana grāmatvedībā un atspoguļošana finanšu pārskatos, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", slēguma bilances sagatavošanas principi ir skaidroti arī MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kuros arī plašāk aplūkots, kāds pārskats un kurā uzņēmuma likvidācijas posmā jāgatavo.
Grāmatvedība 08:00, 21. Nov. 2016
Medijos ik dienas tiek publicēts saturs, kas aizsargājams ar autortiesībām, tomēr izdevējiem un satura veidotājiem nav pieļaujama visatļautība. Vienlaikus arī autoru tiesības nav neierobežotas, un likumdevējs ir ieviesis mehānismus, kas nodrošina veselīgu proporcionalitāti.
Saistību tiesības 08:00, 9. Nov. 2016
Bonus-malus sistēma ir ierasta apdrošināšanā, kur ar tās palīdzību tiek identificēti riskantākie un mazāk riskantākie autovadītāji. Tomēr šīs sistēmas piemērošanas iespējas ir daudz plašākas. Nelaimes novēršanas galvenā ideja ir saistīta ar kolektīvo (savstarpējo) apdrošināšanu un izvairīšanos no riska.
Finanšu vadība 08:00, 14. Okt. 2016
Beidzot kāda laba ziņa arī grāmatvežiem! Izskatot prasības, kādas noteiktas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, var secināt, ka jautājumā par uzkrājumiem, uzkrātajiem ieņēmumiem, uzkrātajām saistībām, iespējamo saistību un iespējamo aktīvu novērtēšanu nav būtisku izmaiņu. Mainās vien nianses.
Grāmatvedība 08:00, 26. Sep. 2016
Globālās konkurences apstākļos arvien lielāka loma uzņēmumu attīstībā ir dažādu jaunu, inovatīvu risinājumu izstrādei un ieviešanai ikdienas darbā. Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ieguldījumi pētniecībā un attīstībā (P&A) ir viena no ekonomiskās attīstības prioritātēm, piedāvājot uzņēmējiem dažādus atbalsta instrumentus, t.sk. nodokļu atvieglojumus. Kā praktiski organizēt P&A izmaksu uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 31. Aug. 2016
Uzņēmumā tiek veikts telpu remonts, un remonta laikā tiek bojātas grīdas. Apdrošināšanas kompānija samaksā uzņēmumam atlīdzību par šo bojājumu. Kā jāgrāmato saņemtā summa? Kā tā ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)?
Grāmatvedība 09:33, 26. Jūl. 2016
Ja saimnieciskās darbības veicējam vairs nav ekonomiski izdevīgi turpināt lietot pamatlīdzekli (PL) vai ilgtermiņa nemateriālo ieguldījumu objektu un to nav iespējams pārdot, tad uzņēmējs var lemt par šāda PL vai objekta likvidāciju.
Grāmatvedība 08:00, 22. Jūn. 2016
Lai gan jautājums par dažādo Eiropas Savienības (ES) tiesību aktu piemērošanas metodoloģiju ES tiesībās nav nekas jauns, šī raksta ietvaros aplūkošu direktīvu netiešo iedarbību situācijās, kad to noteikumi nav laicīgi un / vai pienācīgi ieviesti nacionālajās tiesībās.
Citi 09:00, 1. Apr. 2016
Pamats kvalitatīva gada pārskata sagatavošanai ir kvalitatīva sākotnējā informācija. Tāpēc pirms ķeršanās pie gada pārskata jāpārliecinās, ka tāda mūsu rīcībā ir. Grāmatvežiem, kuri šī gada pārskatu jau ir pabeiguši, tas vairs nav būtiski, jo nākamgad jau pārskatus veidosim saskaņā ar jauno likumu.
Gada pārskats 09:19, 29. Mar. 2016
Par nokavējuma naudu, kas pienākas par pārmaksātajiem pievienotās vērtības nodokļa maksājumiem 2015.gada beigās Augstākajā tiesā tika skatīta lieta, kurā tiesai bija jālemj, no kura brīža Valsts ieņēmumu dienestam rodas pienākums maksāt personai šo nokavējuma naudu (07.12.2015. spriedums lietā Nr.SKA 95-15).
Nodokļi 09:00, 22. Mar. 2016
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā veidojas cena?
Aizsākot rakstu sēriju par cenu veidošanos, diferenciāciju un piemērošanu, šoreiz par cenas noteikšanas filozofiju jeb politiku. Bez pārdomātas cenu politikas uzņēmuma plāni būs kā smilšu pilis jūrmalā – sagrūs pie pirmajiem viļņiem un vējiem.
Finanšu vadība 09:00, 4. Mar. 2016
Mūsu uzņēmums ir noslēdzis līgumu par veikala telpu nomu uz 5 gadiem. Līgums paredz 1 gada termiņu, kurā uzņēmumam ir jāmaksā tikai puse no nomas maksas, savukārt pārējos 4 gadus ir jāmaksā standarta nomas maksa. Kādā veidā uzņēmuma grāmatvedībā ir jāuzskaita šī nomas maksa?
Grāmatvedība 09:00, 19. Jan. 2016
Iepriekšējās publikācijās apskatījām kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam. Bet kādus ieņēmumus un izdevumus un kādā apjomā saimnieciskās darbības veicēji drīkst attiecināt uz savu saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 12:00, 20. Jan. 2016
Latvijas uzņēmums iepērk iekārtas no Dānijas un pārdod tās klientiem Latvijā, sniedzot 2 gadu garantiju. Latvijas uzņēmums, veicot klientam garantijas remontu, neizraksta rēķinu par sniegtajiem pakalpojumiem un rezerves daļām, jo garantija paredz segt to izmaksas. Pēc remonta veikšanas Latvijas uzņēmums nosūta prasību Dānijas rūpnīcai, lai saņemtu apmaksu par sniegto garantijas pakalpojumu. Pēc pieprasījuma apstiprināšanas Dānijas uzņēmums izraksta kredītrēķinu. Kā pareizi atspoguļot šos darījumus grāmatvedībā un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā?
Grāmatvedība 15:37, 17. Feb. 2015
Lai arī par biznesa inkubatoriem tiek runāts jau ilgāku laiku, Latvijā tie ir salīdzinoši jauni, tāpēc ne visi to grāmatvedības uzskaites jautājumi ir sakārtoti. Praksē ir nācies sastapties ar dažādām pieejām, kas ir atkarīgas no katra grāmatveža pieredzes un uzskatiem.
Grāmatvedība 10:19, 4. Sep. 2015
01.07.2015. stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likuma (CPL) 594.panta 1.daļas 2.punktā un 2.daļā, atgādina Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome.
Likumdošana 14:39, 24. Jūl. 2015
Realizējot Eiropas Savienības (ES) fondu un arī citu finanšu instrumentu līdzfinansētos projektus, uzņēmumiem nodokļu jomā jāņem vērā specifiskas likumu prasības. Apskatīsim būtiskākos jautājumus, kas skar pievienotās vērtības nodokli (PVN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Pievienotās vērtības nodoklis 13:38, 3. Jūl. 2015
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
2010.gadā sabiedrība ar ierobežotu atbildību tika pasludināta par maksātnespējīgu. Visi darbinieki, kuriem nebija izmaksāta darba alga un atvaļinājuma kompensācija, maksātnespējas administratoram noteiktajā kārtībā un termiņā iesniedza prasību. Administrators ir pieprasījis un no uzņēmuma saņēmis neizmaksātās algas aprēķinus, darbinieku personīgo kontu kartiņu pārskatus utt. Līdz šim brīdim darbinieki nav saņēmuši ne algu, ne arī kādu paskaidrojumu. Uzņēmuma maksātnespējas procedūra arī vēl nav pabeigta (iespējams, tiks pabeigta šogad). Kur vērsties darbiniekiem, un cik likumīgi rīkojas administrators?
Darba samaksa 12:20, 19. Mar. 2015
17.12.2014. Saeimā ir pieņemti grozījumi likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (turpmāk – likums), kas 30.12.2014. publicēts oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis Nr.257 (5317) un stājās spēkā 01.01.2015., informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 10:02, 7. Jan. 2015
Jauns gads nāk arī ar izmaiņām likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) un sociālā regulējuma jomā. Kādas tad ir būtiskākās izmaiņas un no jauna ieviestās normas?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 17:32, 29. Dec. 2014
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
Pēdējā laikā publiskajā telpā izskanējušas satraucošas ziņas par iespējamiem reiderisma un vārda brīvības ierobežošanas gadījumiem, kuros ir izlemts par prasības nodrošināšanu. Tam sekoja arī ātra rīcība - 11.09.2014. Saeima trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā (CPL), kuru plānotais spēkā stāšanās datums ir 01.11.2014.
Saimnieciskā darbība 13:54, 11. Nov. 2014
Spēkā esošos normatīvajos aktos nav stingri atrunāts, kā ir jāatzīst ieņēmumi no soda naudām. Uzņēmumiem pašiem tas ir jāizvērtē, ņemot vērā, kad var tikt piemēroti līgumsodi vai soda naudas un kāds ir to apmērs, lai nerastos pārpratumi un nebūtu pamata tiesu darbiem. Protams, ja grāmatvedībā šie principi jau ir sakārtoti, turpmākajā ikdienā tie daudz papildu rūpju neprasīs.
Gada pārskats 08:59, 2. Jūn. 2014
Šī gada 1. februārī Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments pieņēma spriedumu (lietas Nr. A42935209), ar kuru ir atzītas nodokļu maksātāju tiesības saņemt kompensāciju no valsts par naudas līdzekļiem, kas ir bijuši valsts rīcībā, kamēr nodokļu maksātājs ir tiesājies ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par tā lēmuma atcelšanu.
Nodokļi 09:39, 20. Mai. 2013
Pirms gada pārskata sagatavošanas vēl var laicīgi izlabot kļūdas un sakārtot visu nepieciešamo dokumentāciju. Šajā rakstā runāšu par uzkrāto atvaļinājumu izmaksu atzīšanas pamatu, par to aprēķināšanu un grāmatošanu, kā arī par to, vai bilancē uzkrāto atvaļinājumu izmaksas klasificējamas kā uzkrājumi vai uzkrātās saistības.
Gada pārskats 10:58, 10. Apr. 2014
Kā viens no jautājumiem, ko nodokļu maksātājs nereti neizprot, ir kompensāciju aprēķināšana un izmaksāšana darbiniekam par tā izdevumu segšanu. Bieži kompensācijas tiek jauktas ar avansa norēķiniem, jo normatīvajos aktos nav konkrēta definējuma.
Avansa norēķini 09:34, 19. Apr. 2013
Saeima 03.10.2013. 1.lasījumā ir pieņēmusi apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL). Šajā rakstā apskatītās izmaiņas darba tiesību regulējumā var atšķirties no faktiskajām izmaiņām, kad Saeima likumprojektu būs izskatījusi visos 3 lasījumos. Plānotie DL grozījumi izstrādāti, lai pilnveidotu darba tiesību normatīvo regulējumu atbilstoši mūsdienu dinamiskajai darba tirgus attīstībai, ietverot tajā tiesu prakses un tiesību zinātnes atziņas. Daļu no grozījumiem plānots veikt, lai nodrošinātu DL pilnīgu atbilstību Eiropas Savienības (ES) tiesiskajam regulējumam.
Tiesības 13:36, 17. Jan. 2014
Kā pareizi jānoformē vienošanās par nepamatoti izlietotu līdzekļu atjaunošanu, ja dienesta pārbaudē konstatēts, ka līdzekļi ir izlietoti neatbilstoši mērķim, un vainīgais ir piekritis bez policijas iejaukšanās atmaksāt nepamatoti izlietotos līdzekļus?
Tiesības 17:41, 16. Sep. 2013
Mūsdienās kapitālsabiedrībām ir iespēja pieteikties un saņemt dažādu finansiālo palīdzību no Eiropas fondiem vai Latvijas investīciju programmām. Valsts palīdzība var izpausties dažādi, atšķiroties gan pēc sniegtās palīdzības rakstura, gan finansējuma saņemšanas nosacījumiem. Finansējuma mērķis var būt kāda darbības virziena uzsākšanas veicināšana (nodrošinot sākuma kapitālu) vai esošās darbības efektivitātes uzlabojumu stimulēšana. Bieži vien valsts dotācijas sauc arī par subsīdijām vai mērķfinansējumu.
Gada pārskats 11:52, 4. Okt. 2013
Mūsdienās visas jomas ļoti ātri attīstās un mainās. To pašu var teikt arī par revīzijas riskiem un aktualitātēm revīzijas projektos. Grūtos ekonomiskos un finansiālos apstākļos palielinās revīzijas risks, tajā skaitā arī risks, kas ir saistīts ar ārpusbilances posteņu uzskaiti un to atspoguļošanu finanšu pārskatos. Krīzes apstākļos iespējamība, ka ārpusbilances saistības var pārvērsties par saistībām, ir lielāka, kā arī šī informācija kļūst īpaši svarīga finanšu pārskata lietotājiem. Šajā publikācijā – par dažiem būtiskākajiem ārpusbilances posteņu veidiem.
Gada pārskats 10:00, 2. Sep. 2013
Saimnieciskā darbība — darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu un cita veida darbību par atlīdzību. Ikvienā sabiedrībā veidojas izmaksas, kuras uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) izpratnē mēs nevaram klasificēt kā saimnieciskās darbības izmaksas. Uzņēmumam ir jāizvērtē darījuma būtība, tās ekonomiskais pamatojums saistībā ar uzņēmuma saimniecisko darbību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:58, 22. Apr. 2013
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sagatavoto metodisko materiālu Datorprogrammu tiesiskas iegādes un izmantošanas noteikumi uzņēmējdarbībā, kurā tiek vērsta uzmanība uz jaunu un lietotu datorprogrammu iegādes būtiskākajiem jautājumiem un riskiem.
VID informācija 17:29, 15. Feb. 2013
Šoreiz apskatīšu iFinanses.lv lasītāja jautājumu par darbiniekiem apmaksātās veselības apdrošināšanas prēmijas uzskaiti grāmatvedībā gadījumā, ja daļu no šiem izdevumiem sedz uzņēmums, bet otru daļu – darbinieks no savas algas. Bet sākotnēji nedaudz atgādināšu par darbaspēka nodokļu piemērošanu veselības apdrošināšanai un vispārīgām veselības apdrošināšanas prēmiju grāmatvedības uzskaites prasībām.
Grāmatvedība 10:32, 7. Sep. 2012
Fiziskās personas ienākums no saimnieciskās darbības tiek aprēķināts kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpība. No šī ienākuma tiek aprēķināts ienākuma nodoklis no saimnieciskās darbības. Šajā publikācijā noskaidrosim, ko un kādā apjomā var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos, kā arī apskatīsim, ko šajos izdevumos ietvert nedrīkst.
Grāmatvedība 15:15, 6. Jūn. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet š.g. 18.aprīļa publikācijas UIN deklarācijas aizpildīšana par 2011.gadu turpinājumu par apliekamā ienākuma samazināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:17, 18. Apr. 2012
Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija tiek aizpildīta atbilstoši uzņēmuma gada pārskata Peļņas vai zaudējumu aprēķinā norādītajam rezultātam pirms nodokļu aprēķināšanas. Līdz ar to, sagatavojot gada pārskatu, svarīgi ir ievērot divus galvenos pamatprincipus, proti – Gada pārskata likuma 4. panta 3. daļu: Gada pārskatam ir jāsniedz patiess un skaidrs priekšstats par sabiedrības līdzekļiem, saistībām, finansiālo stāvokli, peļņu vai zaudējumiem un naudas plūsmu, un 25. panta 1. daļas 8. punktu: Sabiedrības saimnieciskie darījumi jāiegrāmato un jāatspoguļo gada pārskatā, ņemot vērā to ekonomisko saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:23, 23. Mar. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet nobeigumu 30.03.2012. un 04.04.2012. publikācijām par apliekamā ienākuma palielināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:43, 12. Apr. 2012
2012.gada martā konstatējām, ka 2011.gada augustā darba devēja Ziņojumā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī vienam darbiniekam neuzrādījās ienākums, attiecīgi arī nodokļi. Vai es varu kaut kā šo kļūdu precizēt? Paldies!
Sociālais 18:39, 2. Apr. 2012
Šajā publikācijā lasiet par uzkrāto atvaļinājumu izmaksu atzīšanas pamatu, par to aprēķināšanu un grāmatošanu, kā arī par to, vai finanšu pārskatu bilancēs uzkrāto atvaļinājumu izmaksu saistības klasificējamas kā uzkrājumi vai uzkrātās saistības.
Gada pārskats 11:17, 5. Mar. 2012
Pienācis tradicionālais gada pārskatu sastādīšanas periods. Par gada pārskatiem, kas tiek sagatavoti saskaņā ar Gada pārskatu likumu, tiek runāts pietiekami daudz. Gadījumos, kad saskaramies ar gada pārskatiem, kas sagatavojami saskaņā ar citām pamatnostādnēm, mums nepieciešams atsvaidzināt vai papildināt zināšanas. Šajā publikācijā par biedrību, nodibinājumu un arodbiedrību (Organizāciju) gada pārskatiem.
Grāmatvedība 13:34, 30. Jan. 2012
Sabiedrības uzmanību ik pa laikam piesaista arodbiedrību reklāmas kampaņas, kurās daži no saukļiem aicina iesaistīties arodbiedrībās (šobrīd Latvijā ir reģistrētas 176 arodbiedrības (Uzņēmumu reģistra dati uz 25.11.2011)) un piegriezt skrūves darba devēju patvaļai. Nenoliedzot arodbiedrību būtisko lomu sociālā dialoga īstenošanā un darbinieku tiesību aizstāvībā, šīs publikācijas mērķis ir pievērst uzmanību faktam, ka pašreiz Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums pieļauj tieši pretējas situācijas – arodbiedrību patvaļu pret darba devējiem.
Darba tiesības 15:53, 2. Jan. 2012
Gada pārskatu likuma 30. panta 3. daļa nosaka pienākumu pašu izgatavoto produkciju finanšu grāmatvedībā novērtēt ražošanas pašizmaksā: Ražošanas pašizmaksu aprēķina, saskaitot izejvielu, pamatmateriālu un palīgmateriālu izlietojumu atbilstoši iegādes izmaksām un blakusizmaksām, kas tieši saistītas ar novērtējamā ražojuma izgatavošanu. Pie ražošanas izmaksām var pieskaitīt arī attiecīgu daļu izmaksu, kas nav tieši saistītas ar ražojuma izgatavošanu, ja vien šīs izmaksas ir attiecināmas uz to pašu laika posmu. Šajā publikācijā un tās turpinājumos ar piemēriem ir izklāstīti ražošanas pašizmaksas aprēķināšanas principi, pamatojoties uz Latvijas grāmatvedības standartu Nr. 11 Krājumi un vadības grāmatvedības principiem.
Finanšu vadība 12:44, 13. Jūn. 2011
Vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem, uzskaitot savas saimnieciskās darbības izmaksas, ir jāievēro likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN vai likums), kā arī citu normatīvo aktu prasības. Likuma par IIN 11. panta 3. daļa un Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumi Nr. 899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība (MK noteikumi Nr. 899) nosaka summas, kuras IIN maksātājiem ir ietveramas izdevumos. Tomēr tas nenozīmē, ka izdevumos drīkst iekļaut tikai likumā un noteikumos minētās summas, jo MK noteikumu Nr. 899 78.9. apakšpunkts paredz, ka izdevumos drīkst iekļaut arī citas izdevumu summas, kas ir veiktas un ir nepieciešamas saimnieciskās darbības nodrošināšanai.
Nodokļi 10:05, 18. Mar. 2011
Kā viens no grāmatvedības ikdienas problēmjautājumiem ir saņemtie attaisnojuma dokumenti no avansa norēķinu personām - darbiniekiem. Tas var būt gadījumos, kad darbinieks iegādājas darba vajadzībām nepieciešamās izejvielas vai materiālus, kancelejas preces u.c., kā arī izdevumi, kas rodas komandējumu laikā. Taču ko darīt gadījumā, ja šajos dokumentos trūkst visu obligāto rekvizītu, kas ikdienas praksē ir diezgan bieži sastopama problēma?
Dokumenti 11:01, 11. Mar. 2011
Patērētājiem (saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu (PTAL vai likums) patērētājs — fiziskā persona, kas izsaka vēlēšanos iegādāties, iegādājas vai varētu iegādāties vai izmantot preci vai pakalpojumu nolūkam, kurš nav saistīts ar tās saimniecisko vai profesionālo darbību) darījumos tiek nodrošināts augstāks aizsardzības līmenis kā citiem pircējiem, piemēram, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību. Jo īpaši patērētāji tiek aizsargāti, ja preces tiek pirktas internetā (tiek slēgts distances līgums), jo šādā gadījumā patērētājs nevar preces aplūkot, aptaustīt un aprunāties ar pārdevēju par preces īpašībām, kā tas būtu iespējams iegādājoties preces veikalā. Salīdzinot situācijas, kad preci interneta veikalā iegādājas patērētājs un kad to pašu preci iegādājas cits pircējs, pušu tiesības var būtiski atšķirties.
Saimnieciskā darbība 14:56, 8. Dec. 2010
02.10.2010. stājās spēkā jauni Ministru kabineta 21.09.2010. noteikumi Nr.899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība (MK noteikumi Nr.899 vai jaunie noteikumi), kas piemērojami jau ar 01.07.2010. Publicējam turpinājumu š.g. 25.oktobra rakstam Atšķirības starp jaunajiem un iepriekšējiem MK noteikumiem likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli piemērošanā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:21, 26. Okt. 2010
Darba likums garantē darbiniekam tiesības saņemt nolīgto samaksu par veikto darbu. Šīs tiesības var ierobežot tikai likumā noteiktos gadījumos, piemēram, darba devējam izmantojot Darba likuma 21. nodaļā paredzētās tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Rakstā tiks apskatīts likumā noteiktais regulējums un tā piemērošanas prakse, aplūkojot gadījumus, kad šādi ieturējumi ir pieļaujami, to veikšanas kārtību un apmēru.
Tiesības 11:49, 27. Okt. 2010
Turpinām aizsākto tēmu par dažādiem nomas līgumiem un to atspoguļošana grāmatvedībā. Šajā publikācijā lasiet par operatīvās nomas līgumu un stimulu nosacījumiem un to atspoguļošanu nomnieka un iznomātāja finanšu pārskatā.
Grāmatvedība 12:04, 15. Sep. 2010
Pamatlīdzekļi (PL) ir materiāli aktīvi, kurus uzņēmums tur, lai izmantotu preču ražošanai vai pakalpojumu sniegšanai, iznomāšanai vai administratīvām vajadzībām, kurus tas plāno izmantot ilgāk nekā vienu gadu un kuri nav iegādāti pārdošanai. PL izslēdz, ja to atsavina vai ja no PL lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 14:30, 18. Aug. 2010
Pārdošanas ar saņemšanu atpakaļnomā darījums ietver aktīva pārdošanu un šā paša aktīva saņemšanu atpakaļnomā. Iznomātājs iegādājas uzņēmumam (turpmākajam nomniekam) piederošu aktīvu un veic samaksu uzņēmumam par šī aktīva iegādi. Turpmāk uzņēmuma piederošais aktīvs pieder iznomātājam, bet uzņēmums šo aktīvu turpina lietot un izpērk pakāpeniski nomas perioda laikā. Grāmatvedības metode pārdošanas ar saņemšanu atpakaļnomā darījumam ir atkarīga no noslēgtā nomas līguma nosacījumiem, kas var veidot vai nu finanšu nomu, vai operatīvo nomu.
Grāmatvedība 12:01, 16. Jūl. 2010
Pienācis jau augusts, bet Ministru kabinets (MK) vēl joprojām nav izdevis jaunus noteikumus likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) piemērošanā. Iepriekšējie Ministru kabineta 2006. gada 26. septembra noteikumi Nr. 793 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.793 vai MK noteikumi) savu spēku zaudējuši 2010. gada 1. jūlijā. Par to, kādas problēmas ar to saistītas, turpmāk.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:49, 6. Aug. 2010
Šis gads vairumam komersantu ir nozīmīgu pārbaudījumu laiks, kad spēju pastāvēt un nodarboties ar komercdarbību noteicis tas, cik racionāli un drosmīgi, izvērtējot ekonomisko pamatojumu, globālās ekonomikas recesijas laikā komersanti pieņem lēmumus un pakārto savu darbību esošajai situācijai. Apstāklis, ka šī gada pirmajos 7 mēnešos tiesās ir iesniegti 1370 maksātnespējas pieteikumi, kamēr pagājušajā gada šajā pašā laika posmā tikai 778, liecina, ka daudziem komersantiem nav izdevies pārdzīvot ekonomiskās nestabilitātes periodu.
Dalībnieks un valdes loceklis 10:17, 18. Aug. 2009
Viens no izplatītākajiem ar komercdarbību saistītu izmaksu optimizācijas veidiem ir darbaspēka un ar to saistīto nodokļu samazināšana. Daudzi komersanti līdz ar to izvēlas noņemt atbildības slogu par savu darbinieku nodokļu maksājumiem no saviem pleciem, un pārnest to uz pašiem darbiniekiem. Šī raksta mērķis ir salīdzināt nodokļu slogu darbiniekiem un pašnodarbinātajiem jeb saimnieciskā darba veicējiem, kā arī atbildēt uz jautājumu – vai vienmēr izvēle starp darba līgumu un uzņēmuma līgumu ir likumīgs uzņēmējiem piemērojamā nodokļu sloga samazināšanas mehānisms, un kādas ir iespējas šo nodokļu slogu samazināt.
Līgumi 16:10, 17. Jūn. 2010
Tā kā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija un gada pārskats ir jāiesniedz vienu reizi gadā, grāmatvežiem aizmirstas to pareiza aizpildīšanas kārtība, līdz ar to UIN deklarācijas aizpildīšanā tiek pieļautas kļūdas. Šajā publikācijā par biežāk pieļautajām kļūdām UIN deklarācijas sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 01:04, 26. Apr. 2010
Gada sākums uzņēmumiem vienlaicīgi ir arī laiks, kad tiek apkopoti iepriekšējā gada rezultāti, strādājot pie finanšu pārskata sagatavošanas, vienlaicīgi neizpaliek arī nodokļu jautājumi. Papildus gada finanšu rezultātu noteikšanai jāizvērtē atšķirības, nosakot ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo ienākumu. Tā kā parasti nav laiks detalizētai likumdošanas izpētei, īsumā atgādināšu par tām izmaiņām likumā „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (UIN likums), kuras veiktas ar grozījumiem UIN likumā 2008. gada 14. novembrī, bet piemērojamas pirmo taksācijas gadu, t.i., par 2009. gadu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:37, 15. Jan. 2010
Ja komersantu un citu saimnieciskās darbības veicēju savstarpējos darījumos saskatāma uzņēmuma vai tā patstāvīgās daļas pāreja, Darba likums attiecībā uz darbiniekiem uzņēmuma pārejas brīdī paredz noteiktu seku iestāšanos. Darbinieku tiesības šādos gadījumos aizsargā to sasaistīšana ar nododamo uzņēmumu. Uzskatāms, ka līdz ar uzņēmuma nodošanu uzņēmuma ieguvējam automātiski pāriet uzņēmuma nodevēja darbinieki un uzņēmuma nodevēja tiesības un pienākumi pret šiem darbiniekiem, kas izriet no uzņēmuma pārejas brīdī spēkā esošajām darba tiesiskajām attiecībām. Pie tam, šādas sekas iestājas neatkarīgi no tā, vai uzņēmuma ieguvējs ir bijis informēts par tiesībām un pienākumiem pret darbiniekiem, kuri tam pārgājuši, vai nē.
Saimnieciskā darbība 15:32, 11. Jan. 2010
Pašreizējā ekonomiskajā situācijā Latvijā viena no tendencēm ir darba tiesisko attiecību izbeigšana. Nepareiza dokumentu sagatavošana pie darba tiesisko attiecību izbeigšanas var būt cēlonis tam, ka vēlāk darbinieks ar tiesas spriedumu tiek atjaunots darbā un darba devējam jāizmaksā darbiniekam vidējā izpeļņa par visu darba piespiedu kavējuma laiku. Savukārt nepilnīgu atlīdzību izmaksa darbiniekam var radīt darba devējam nevēlamus tiesas procesus un vēlāk arī attiecīgo maksājumu, kā arī tiesāšanās izdevumu piedziņu. Šī raksta mērķis ir iepazīstināt darba devējus un darbiniekus ar nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, kā arī ar atlīdzībām un naudas summām, kas pienākas darbiniekam pie darba tiesisko attiecību izbeigšanas.
Personāla vadība 10:15, 1. Okt. 2009
Rakstā tiek aplūkoti būtiskākie biznesa vērtību ietekmējošie faktori, kā arī apskatīta investīciju lēmumu pieņemšana – lēmumu pieņemšanas daļas, projekta saimnieciskā lietderīguma noteikšana un iespējamie investīciju veidi uzņēmumā.
Finanšu vadība 10:23, 17. Sep. 2009
Šajā rakstā tiek apskatīts, kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) saistības Latvijā var rasties ārvalstniekiem – uzņēmumiem (komercsabiedrībām) un citām personām – nerezidentiem, konkrētāk apskatot procentu ienākumus un samaksu par intelektuālo īpašumu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:23, 11. Sep. 2009