Lai nodrošinātu uzņēmumiem vienotu izpratni par kriptoaktīvu uzskaiti grāmatvedībā, grozīti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.775 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi”.

Šobrīd grāmatvedības normatīvajos aktos nav noteikta vienota kriptoaktīvu uzskaites kārtība grāmatvedībā, kas nozīmē, ka uzņēmumi var izmantot Valsts ieņēmumu dienesta metodisko materiālu par virtuālās valūtas uzskaiti grāmatvedībā, kā arī citus sniegtos informatīvos materiālus, kuros tiek piedāvāts virtuālo valūtu (kriptoaktīvus) grāmatvedībā uzskaitīt krājumu sastāvā. 

MK noteikumu Nr.775 grozījumi paredz, ka jēdziens "kriptoaktīvs" tiek lietots atbilstoši regulā 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem noteiktajam terminam “kriptoaktīvs” – vērtības vai tiesību digitāls atveidojums, ko ir iespējams nodot un uzglabāt elektroniski, izmantojot sadalītās virsgrāmatas tehnoloģiju vai līdzīgu tehnoloģiju, un ka, novērtējot kriptoaktīvu, ir jāievēro minētās regulas prasības. 

Aktīviem piesaistītos žetonus un kriptoaktīvus, kas nav elektroniskās naudas žetoni un aktīviem piesaistītie žetoni, grāmatvedībā būs jānorāda atbilstoši iegādes vai ražošanas izmaksām apgrozāmo līdzekļu sastāvā kā krājumus, izveidojot atsevišķu apakšposteni “Aktīviem piesaistīti žetoni” vai “Kriptoaktīvi”. Gada beigās kriptoaktīvu atlikumu vērtība būs jākoriģē, lai tie bilances datumā būtu novērtēti atbilstoši iegādes izmaksām vai zemākajām tirgus cenām bilances datumā atkarībā no tā, kurš no šiem rādītājiem ir zemāks.

Savukārt elektroniskās naudas žetonus grāmatvedībā būs jāuzrāda apgrozāmo līdzekļu sastāvā postenī “Nauda”, izveidojot apakšposteni “Elektroniskās naudas žetons”.

Tāpat noteikts, ka informāciju par kriptoaktīvu veidiem un to uzskaitei pieņemto grāmatvedības politiku, kā arī to ietekmi uz finanšu pārskatu sabiedrībai būs jāsniedz finanšu pārskata pielikumā.

Lēmumu par MK grozījumiem valdība pieņēma sēdē 2025.gada 1.aprīlī.