Sagatavoti apjomīgi grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”, lai regulētu Latvijas uzņēmumu darbības ar akcīzes precēm, kas fiziski neatrodas Latvijā, kā arī precizētu likuma normas, lai tās būtu saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem.

Saskaņā ar likuma “Par akcīzes nodokli” 2.panta 6. un 6.1daļu konkrētām darbībām ar akcīzes precēm ir nepieciešama speciāla atļauja (licence). Ja personai nav minētā speciālā atļauja (licence), tā ir uzskatāma par nelicencētu personu.

Līdz ar grozījumiem likumā tiks noteikts, ka īpaša atļauja (licence) nav nepieciešama akcīzes precēm, kas neatrodas Latvijā un netiek ievestas vai saņemtas šeit, kā arī uz precēm, kas tiek pārvietotas starp ES dalībvalstīm. Tas vienkāršos procesu uzņēmumiem, kas nodarbojas ar šādām precēm.

Tāpat likumā tiks noteikta patstāvīgā vidējā pārējo alkoholisko dzērienu ražotāja definīcija, lai nodrošinātu, ka samazinātā akcīzes nodokļa likme tiek piemērota visiem maziem ražotājiem, tostarp tiem, kas darbojas ārpus Latvijas.

Vienlaikus likumu paredzēts papildināt ar jaunām daļām, kurās skaidri būs noteikts, ka no akcīzes nodokļa atbrīvos preces, kas ir pilnībā iznīcinātas vai neatgriezeniski zudušas ārkārtējos apstākļos. Tāpat tiks precizēts, ka šāds atbrīvojums attiecas arī uz preču pārvietošanu starp dalībvalstīm, kad tās jau ir nodotas patēriņam citā valstī.

Grozījumi arī paredz, ka Ministru kabinets noteiks prasības un kārtību, kādā no akcīzes nodokļa būs atbrīvoti tabakas izstrādājumi, kurus apstiprināts noliktavas turētājs izmanto gan tabakas kvalitātes noteikšanai, gan citu tabakas produktu, kas nav akcīzes preces Latvijā, ražošanai.

Likuma 23.pants tiks papildināts ar jaunu daļu, kurā būs noteikts akcīzes nodokļa maksātājam, kurš saņem akcīzes nodokļa markas, samaksāt akcīzes nodokli par taksācijas periodā zudušajām akcīzes nodokļa markām. Plānots papildināt arī likuma 27.pantu, nosakot, ka akcīzes nodokļa maksātājs, kas ir saņēmis akcīzes nodokļa markas, maksā akcīzes nodokli par zudušām akcīzes nodokļa markām. Par zudušām akcīzes nodokļa markām uzskata tādas akcīzes nodokļa markas, kuras zudušas ražošanas, apstrādes, pārstrādes, fasēšanas, marķēšanas, uzglabāšanas vai pārvietošanas laikā vai kurām trūkst kāds no identifikācijas parametriem (sērija vai numurs). Tāpat tiks precizēts, ka ja markas zudušas nepārvaramas varas dēļ, akcīzes nodoklis nebūs jāmaksā, ja būs attiecīgi dokumenti, kas to apstiprina.

Tāpat ar grozījumiem noteikts, ka akcīzes nodokļa markas nebūs nepieciešamas alkoholiskajiem dzērieniem, kuri ir iepildīti iepakojumā ar tilpumu līdz 100 mililitriem (ieskaitot) vai fasēti iepakojumā līdz 120 gramiem (ieskaitot).

2024.gada 1.janvārī stājās spēkā izmaiņas noteikumos par valsts naftas produktu drošības rezervēm. Līdz 2028.gada 31.decembrim jāiegūst pilnīgas drošības rezerves valsts īpašumā. Drošības rezervju pārvaldība ir uzticēta SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs “Possessor””, kas veic rezervju iegādi, uzglabāšanu un rotāciju. Rezervju uzturēšanas modelis ir pašfinansējošs, un izmaksas sedz uzņēmumi, kas iznēsā naftas produktus Latvijā.

Atbilstoši ES likumiem, ja naftas produkti tiek uzglabāti citai personai piederošās noliktavās, nav nepieciešama speciāla atļauja. Tomēr, ja tiek izveidota īpaša noliktava, kas glabā drošības rezerves, nepieciešama atļauja no akcīzes preču noliktavas turētāja.

Līdz ar grozījumiem likumā tiks izskaidrots, ka speciālā atļauja (licence) nav nepieciešama darbībām ar akcīzes precēm, kuras tiek uzglabātas kā drošības rezerves – naftas produkti, un kuras no citai personai piederošas akcīzes preču noliktavas realizē Centrālā krājumu uzturēšanas struktūra.

Tāpat veikti vairāki tehniski grozījumi un precizēti vairāki termini.

Lai grozījumi stātos spēkā, tie vēl trijos lasījumos jāapstiprina Saeimai.