Lai sakārtotu ar publiskā sektora amatpersonu komandējumiem saistīto izdevumu atlīdzināšanas noteikumus atbilstoši mūsdienu prasībām, tostarp noteiktu, kad var izmantot speciālos gaisa transporta līdzekļus, 2025.gada 8.jūlijā tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi", informē MK.

Līdz ar grozījumiem MK noteikumos Nr.969 noteikti konkrēti un skaidri kritēriji, kādos izņēmuma gadījumos MK locekļiem un to pavadošās delegācijas locekļiem, īstenojot valsts drošības, ārpolitiskos vai iekšpolitiskos mērķus, ir tiesības izmantot speciālos gaisa transportlīdzekļu pakalpojumus. Šie kritēriji ir četri, proti, valsts drošības intereses, ārkārtas situācijas, izņēmuma stāvoklis, kā arī situācijas, kad regulārie reisi nav pieejami un ja to izmantošana ir ekonomiski un lietderīgi pamatota.

Kritērijs par valsts drošības interesēm paredz, ka speciālo gaisa transportlīdzekļu pakalpojumu var izmantot, lai novērstu valsts iekšējo un ārējo apdraudējumu, garantētu valsts aizsardzību, sabiedrības drošību. Savukārt kritēriju par ārkārtas situāciju vai izņēmuma stāvokli ir tiesības piemērot, ja attiecīgajā valstī ir izsludināts īpašais tiesiskais režīms un tā dēļ nav iespējams izmanot regulāros komercreisus.

Arī gadījumā, ja regulārie komercreisi nav pieejami saprātīgā termiņā pirms attiecīgā pasākuma norises sākuma vai pēc tā noslēguma, MK locekļi un to pavadošās delegācijas locekļi varēs izmantot speciālo gaisa transportlīdzekļu pakalpojumu, taču tikai tad, ja, piemēram, 12 stundu laikā pirms vai pēc pasākuma nav pieejami regulārie komercreisi.

Pieņemtie grozījumi MK noteikumos arī nosaka, ka gadījumos, ja tiek izmantots speciālo gaisa transportlīdzekļu pakalpojums, institūcija, kura pasūtīja šo pakalpojumu, mēneša laikā pēc minētā pakalpojuma apmaksas publicē savā tīmekļvietnē informāciju par šāda pakalpojuma izmantošanu, norādot galamērķi, summu, lidojuma izvēles pamatojumu, personu skaitu, sastāvu.

Līdz ar grozījumiem MK noteikumos no tiem svītrota norma, kas paredzēja iespēju noteikt papildu piemaksu pie dienas naudas virknei amatpersonu, kas dodas komandējumā uz ārvalstīm.