Lai piešķirtu tiesības Lauku atbalsta dienestam (LAD) no valsts budžeta līdzekļiem segt atbalsta pretendentiem to pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apmēru, kāds par 2023./2024.mācību gadā izdalītajiem produktiem netika atgūts vispārējā kārtībā saskaņā ar PVN normatīvajiem aktiem, 2025.gada 27.maijā apstiprinātas izmaiņas noteikumos par valsts un Eiropas Savienības atbalstu dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm (programma “Piens un augļi skolai”), informē Zemkopības ministrija.

Tādējādi tiks nodrošināta valsts saistību izpilde pret atbalsta pretendentiem saistībā ar PVN atmaksu. Ir arī pagarināts produktu piegādes laiks un padarīts elastīgāks produktu izdales grafiks iesaistītajās izglītības iestādēs.  

Grozījumi nosaka, ka atbalsta pretendents vienu reizi 2025.gadā – līdz 1.jūlijam – var pieprasīt LAD segt PVN par skolu programmā iepriekšējā (2023./2024.) mācību gadā piegādātajiem produktiem, ja šo PVN nevarēja atgūt no valsts budžeta vispārējā kārtībā. Tādējādi PVN atmaksa kā vienreizējs maksājums attieksies uz atpakaļejošu periodu, bet aprēķinu pareizībai būs jāiesniedz zvērināta revidenta ziņojums.

Izmaiņas noteikumos arī paredz, ka turpmāk skolu programmā produktus bērniem varēs piegādāt arī augustā un septembrī. Pašreizējais regulējums nosaka, ka izdales periods ilgst no oktobra līdz nākamā gada jūlijam, tādēļ produktu piegādes augustā un septembrī vairs nenotiek. Augustā un septembrī produktus varēs piegādāt, ja atbalsta pretendents līdz 31.jūlijam nebūs izlietojis visas tam piešķirtās apgādes tiesības.

Turpmāk izglītības iestādes, vienojoties ar atbalsta pretendentu, pašas varēs noteikt, cik bieži nedēļas laikā produktus bērniem izdalīt, ievērojot, ka jāizdala vismaz vienu reizi nedēļā. Pašlaik ir noteiktas trīs reizes nedēļā, bet ir iestādes, kurās to problemātiski panākt, kā arī ir iestādes, kuras var un vēlas izdalīt biežāk, pat katru dienu. Tādēļ noteikumos ir mainīts minimālais obligātais piegādes biežums nedēļā.

Atbalsta likmes turpmāk tiks pārskatītas četras reizes mācību gadā, pievienojot jaunu likmju periodu no 1.jūlija līdz 30.septembrim, tādējādi panākot atbalsta likmju augstāku atbilstību faktiskai tirgus situācijai vasaras mēnešos. Patlaban likmes pārskata trīs reizes mācību gadā, un pēdējais atbalsta likmju periods ir no aprīļa līdz jūlijam.

Projekts galvenokārt skar skolu apgādes programmas atbalsta pretendentus – produktu ražotājus, skolu ēdinātājus, arī pašas skolas un pašvaldības. Saskaņā ar LAD datiem 2024./2025.mācību gadā skolu programmā ir apstiprināts 131 pretendents (49 ražotāji, 37 ēdinātāji, 31 izglītības iestāde un 14 pašvaldības). Ierosinātais regulējums PVN atgūšanai par 2023./2024.mācību gadu attiecas tikai uz tiem pretendentiem, kuri ir PVN maksātāji. Savukārt grozījumi par izdales periodu un izdales biežumu skar arī izglītības iestādes.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.485 “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības kārtība augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.