Pārņemot Eiropas Savienības (ES) Padomes Direktīvas Nr.2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (PVN direktīva) prasības, no 01.07.2016. stājas spēkā grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), kas paredz, ka arī Latvijā dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumiem būs jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. Izmaiņas būs attiecināms tikai uz pārvaldīšanas, nevis komunālajiem pakalpojumiem.
Grozījumi PVN likumā attiecas tikai uz pārvaldnieka sniegtajiem pārvaldīšanas pakalpojumiem, nevis uz komunālajiem pakalpojumiem vai citiem pakalpojumiem. Līdz ar to rēķinā, ko pārvaldnieks izraksta dzīvokļa īpašniekiem, jābūt skaidri nodalītiem pakalpojumiem, kurus sniedz pārvaldnieks pats, un pakalpojumiem, kurus sniedz cita persona. Proti, dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumiem (atlīdzība par pārvaldīšanu, obligāti veicamie pārvaldības izdevumi) jābūt atdalītiem no uzturēšanas jeb komunālajiem pakalpojumiem (piemēram, atkritumu izvešana, siltumenerģijas un ūdens piegāde, kanalizācijas nodrošināšana).
Tāpat jāatzīmē, ka personas, kas nodarbojas ar dzīvojamo māju (arī dzīvokļu īpašumu) pārvaldīšanu, bet to ar PVN apliekamo darījumu vērtība nepārsniedz 50 000 EUR, varēs izmantot tiesības nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta (VID) PVN maksātāju reģistrā. Savukārt, ja šāda persona jau ir reģistrēta kā PVN maksātājs, tai turpmāk būs vienkāršāka PVN rēķinu izrakstīšana un veikto darījumu uzskaite.
Savukārt attiecībā uz saņemtajām precēm vai pakalpojumiem PVN režīms nemainās, ja pārvaldnieks darījumā pilda tikai starpnieka funkciju. Tāpat tiek saglabāts atbrīvojums no PVN iedzīvotājiem par dzīvojamo telpu īri.
Tāpat pēc izmaiņu spēkā stāšanās reģistrētam PVN maksātājam būs tiesības atskaitīt kā priekšnodokli no citiem reģistrētiem PVN maksātājiem saņemtajos rēķinos norādītās PVN summas par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumu nodrošināšanai.
Paredzēts, ka dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojuma sniedzējam, kas ir reģistrēts PVN maksātājs, ir tiesības piemērot īpašo PVN maksāšanas un priekšnodokļa atskaitīšanas kārtību (tā saukto kases principu) attiecībā uz dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumu sniegšanu, ja iepriekšējā taksācijas gadā kopējā darījumu vērtība ir sasniegusi 100 000 EUR, bet nav pārsniegusi 2 milj. eiro. Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojuma sniedzējam, kas ir reģistrēts PVN maksātājs un pēc 01.07.2016. līdz šā taksācijas gada beigām vēlas piemērot kases principu attiecībā uz dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumu sniegšanu, par to ir jāinformē VID atbilstoši PVN likumā noteiktajam.
Līdz šim saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem ar PVN neaplika dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumu saskaņā ar pārvaldīšanas līgumā iekļautajiem maksājumiem, kā arī dzīvokļu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību sniegto dzīvojamo māju uzturēšanas un pārvaldīšanas pakalpojumu to biedriem. Tā kā šādu atbrīvojumu ES regulējums PVN jomā neparedz, Eiropas Komisija bija ierosinājusi pārkāpuma procedūru pret Latviju. Līdz ar to, ja netiktu izdarīti nepieciešamie grozījumi PVN likumā, pret Latviju varētu tikt vērstas finanšu sankcijas par ES tiesību aktu nepiemērošanu.