Ministru kabinets lēma par izmaiņām divās atbalsta programmās Covid-19 krīzes skartajiem komersantiem – ilgstošā dīkstāvē esošo tirdzniecības centru nomas ieņēmumu un sporta centru apgrozījuma krituma kompensācijai, kas radies Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumu dēļ, informē Ekonomikas ministrija.
Abās atbalsta programmās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra ir uzsākusi pieteikumu pieņemšanu. Iepriekš bija noteikts, ka pieteikumus atbalsta saņemšanai komersanti var iesniegt līdz šā gada 31. maijam, bet, ņemot vērā atbalsta programmu ilgo saskaņošanas laiku ar Eiropas Komisiju (EK), pieņemts lēmums komersantu pieteikumu iesniegšanas termiņu pagarināt līdz šā gada 30. jūnijam.
Vienlaikus sporta centru atbalsta programmā paplašināts kritērijs atbalsta saņemšanai, nosakot, ka konkrētā sporta centra kopējais apgrozījuma kritums ir vismaz 60% vienā no šādiem kritērijiem:
- salīdzinot 2020. gada decembra un 2021. gada janvāra, februāra, marta, aprīļa un maija apgrozījuma kopsummu ar 2019. gada oktobra, novembra, decembra un 2020. gada janvāra, februāra, marta apgrozījuma kopsummu;
- salīdzinot 2021. gada janvāra, februāra, marta, aprīļa un maija apgrozījuma kopsummu ar 2020. gada jūlija, augusta, septembra, oktobra un novembra apgrozījuma kopsummu.
Tāpat sporta centru atbalstam iekļauts nosacījums, ka tiem komersantiem, kuri nav reģistrēti pievienotās vērtības nodokļa maksātāji, jāiesniedz ieņēmumu no saimnieciskās darbības pārskats, lai pierādītu atbilstību apgrozījuma kritumam.
Savukārt tirdzniecības centru atbalsta programmā ir papildināta komersantiem iesniedzamā informācija ar pārtikas preču veikalu skaitu, nosaukumiem un platību kvadrātmetros, kā arī tirdzniecības centriem būs jānorāda pārtikas preču veikaliem atvēlētā tirdzniecības platība.
Atgādinām, ka vienreizēju grantu piešķir Covid-19 krīzes skartam komersantam tā īpašumā esošā tirdzniecības centra nomas ieņēmumu krituma kompensācijai, lai segtu operacionālās izmaksas (maksājumus par telpu lietošanai saņemtajiem pakalpojumiem (t.sk. elektrības, ūdens un siltuma apgāde), nekustamā īpašuma nomas, saistību maksājumus, t.sk. kredītmaksājumus, un ārpakalpojumu izmaksas, kā arī tamlīdzīgas saimnieciskās darbības izmaksas). Atbalsta apmērs būs vienreizējs maksājums – 15 eiro par katru tirdzniecības centra ēkas kadastrālās uzmērīšanas lietā norādītās kopējās platības m2, izņemot stāvlaukumus, kopējam atbalsta apmēram nepārsniedzot nomas ieņēmumu krituma apmēru. Piešķiramā atbalsta apmērs vienam uzņēmumam un ar to saistīto personu grupai nevarēs pārsniegt 1 800 000 eiro. Atbalsta programmas tirdzniecības centru nomas ieņēmumu krituma kompensācijai kopējais pieejamais valsts budžeta finansējums ir 20 miljoni eiro.
Atbalsta programmas izpratnē par tirdzniecības centru uzskata ēku, kas ir iekārtota pastāvīgai un sistemātiskai tirdzniecībai un tās kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība, tai skaitā ārtelpu tirdzniecības platība ir vismaz 7 000 m2 un kurā atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz pieci tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji. Tāpat noteikts, ka tirdzniecības centrā pārtikas preču veikaliem atvēlētā tirdzniecības platība nevar aizņemt vairāk kā 30% no kopējās tirdzniecībai atvēlētās platības. Uz atbalstu var pretendēt tikai tāds komersants, kas nav atkārtoti pārkāpis epidemioloģiskās drošības prasības, kas veicamas, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatību tirdzniecības centrā.
Tāpat vienreizējs grants paredzēts arī Covid-19 krīzes skartam komersantam tā īpašumā, pārvaldībā vai nomā esoša sporta centra operacionālo izmaksu segšanai par telpu lietošanas maksājumiem par saņemtajiem pakalpojumiem, tai skaitā, elektrības, ūdens un siltuma apgādes, nekustamā īpašuma nomas, kā arī saistību maksājumiem, tai skaitā kredītmaksājumus, un ārpakalpojuma izmaksām. Atbalstu var saņemt sporta centri – fitnesa centri, sporta klubi, sporta zāles, publiskas lietošanas peldbaseini, iekštelpu halles (volejbols, teniss), ledus halles, olimpiskie centri ar kopējo iekštelpu platību virs 500 m2. Atbalsts – vienreizējs fiksēts maksājums par sporta centra iekštelpu kopējo platību, kompensējot 25 eiro/m2, kopējam atbalsta apmēram nepārsniedzot apgrozījuma krituma apmēru. Piešķiramā atbalsta apmērs vienam uzņēmumam un ar to saistīto personu grupai nevar pārsniegt 1 800 000 eiro. Atbalsta programmas kopējais finansējums ir 8 miljoni eiro.
Grozījumi atbalsta programmās stāsies spēkā pēc EK saskaņojuma saņemšanas.