Finanšu modelis ir Excel vidē veidots rīks, lai prognozētu uzņēmuma nākotnes finanšu rezultātus. Balstoties uz šīm prognozēm, modeļa lietotāji pieņem biznesa attīstībai svarīgus lēmumus.
Kas ir finanšu modelēšana?
Finanšu modeļus izmanto, lai:
- piesaistītu bankas finansējumu;
- piesaistītu investīcijas;
- novērtētu uzņēmumu;
- pieņemtu lēmumus par uzņēmuma pirkšanu/pārdošanu;
- pieņemtu lēmumus par kapitālieguldījumiem;
- plānotu uzņēmuma attīstību un operacionālu darbību (budžetēšana).
Tipisks finanšu modelis ietver peļņas vai zaudējumu aprēķina, bilances un naudas plūsmas nākotnes prognozes, kā arī palīg aprēķinu tabulas (piemēram, kredīta atmaksas grafikus vai nolietojuma prognozes). Sarežģītākās variācijās finanšu modeli lieto uzņēmumu novērtēšanai, kapitāldaļu pirkšanas/pārdošanas darījumos u.c.
Vairākos gadījumos finanšu modeļi detalizēti analizē kādu atsevišķu jomu uzņēmumā, piemēram, finanšu modeļus izmanto, lai prognozētu ražošanas apjomus un noteiktu optimālo ražošanas plānu.
Interesanti fakti par finanšu modelēšanu
- Vārds “izklājlapa” (spreadsheet), kas apzīmē Excel un līdzīgas programmas, ir cēlies laikos, kad finanšu atskaites un prognozes tika veiktas ar kalkulatoriem un noformētas ar rakstāmmašīnām, pēc tam salīmējot kopā vairākas lapas. Viena faktora izmaiņas modelī varēja prasīt līdz pat dažām dienām papildu darba atkarībā no aprēķinu sarežģītības.
- Lai arī finanšu modeļi Excel vidē tiek izstrādāti jau vairāk nekā 30 gadu, tikai pēdējā desmitgadē tiek plaši lietots termins “finanšu modelēšana” un finanšu modelēšanā ienākuši standartizācijas procesi.
- Šobrīd nopietnākā finanšu modelēšanas iestāde, kura cenšas standartizēt šo jomu, manuprāt, ir Financial Modeling Institute (FMI). Līdzīgi kā CFA (Chartered Financial Analyst) vai AССA (Association of Chartered Accountants) programmās, arī FMI divreiz gadā rīko eksāmenus testa centros visā pasaulē. Pēc to rezultātiem pretendentiem tiek piešķirtas attiecīgās kvalifikācijas finanšu modelēšanā.
- Kopš 2012.gada notiek pasaules čempionāti finanšu modelēšanā. Tiešsaistes atlases kārtās no vairākiem tūkstošiem dalībnieku tiek atlasīti 16 finālisti, kuri klātienē sacenšas par pasaules čempiona titulu. Pasaules čempionāta fināli notiek Londonā vai Ņujorkā, un tos atbalsta tādi nozares milži kā “Microsoft”, “Standard & Poor’s”, “PwC” un citi uzņēmumi.
- Pagājušajā gadā dalībnieku skaits no Latvijas bija tik liels, ka šajā ziņā Latvija ieņēma 15.vietu starp visām pasaules valstīm.
- Latvija pasaules finanšu modelēšanas čempionāta finālos piedalījās 2016.gadā Londonā un 2017.gadā Ņujorkā. Abas reizes mūsu valsti pārstāvēja Andrejs Grigoļunovičs, šī raksta autors.
- Tatsuo Horuči (Tatsuo Horuchi), 73 gadus vecs japāņu gleznotājs, Excel vidē zīmē gleznas.
- Diemžēl finanšu modeļos mēdz gadīties arī kļūdas, piemēram, kļūdu dēļ finanšu modelī Volstrīta milzis JP Morgan ir nepietiekami novērtējis sava sintētiskāa kredītportfeļa risku, kas kompānijai radīja 6,5 mljrd. ASV dolāru zaudējumus.
Padomi un idejas veiksmīgai modelēšanai
Lai gan mans pamatdarbs ir saistīts ar finanšu modeļu izstrādi klientu uzdevumā, ļoti bieži mani aicina apmācīt uzņēmumu vadītājus finanšu jomā un finanšu vadītājus finanšu modelēšanas jomā. Cilvēki nereti prasa dažādus padomus par to, kā veiksmīgāk strukturēt savus finanšu modeļus. Esmu apkopojis idejas, kuras noteikti var būt noderīgas arī žurnāla “iFinanses” lasītājiem.
- ASAP (as simple as possible) likums: jo vienkāršāk, jo labāk. Jo vienkāršāks ir finanšu modelis, jo mazāk iespēju kļūdīties.
- Modeļa struktūra – sadaliet lapas Excel modelī trijos blokos: datu ievadīšana, aprēķini, rezultāti. Tādējādi jūsu modelis būs strukturēts un pārskatāms.
- Padomājiet par lietotājiem. Vai jūsu modeli izmantos vairāki lietotāji, turklāt lielākā daļa no tiem ar Excel ir “uz jūs”? Aizsargājiet formulas un modeļa struktūru! Attiecīgās funkcijas ir atrodamas izvēlnē “Pārskatīšana” (Review), sadaļā “Aizsargāt” (Protect).
- Atcerieties par finanšu modelēšanas t.s. īkšķa likumu (rule of thumb). Formulām nevajadzētu būt garākām par jūsu īkšķi, citādi tās kļūst par potenciālo kļūdu avotu. Vienas garas formulas vietā labāk izmantot dažas palīgailes.
- Rindu un kolonnu pievienošana ir kļūdu iemesls. Esiet uzmanīgi, jo tādas formulas kā, piemēram, VLOOKUP vai HLOOKUP, pēc kolonnu pievienošanas var sākt rādīt datus no nepareizās kolonnas.
- Iespēju robežās centieties turēt visus aprēķinus vienā failā. Failu sasaiste ir papildu kļūdu risks, arī aprēķini kļūst lēnāki.
- Ja nevarat izvairīties no vairākiem failiem, turiet tos vienā mapē un nemainiet tās atrašanas vietu diskā, citādi jūs riskējat ar lieku laiku saišu atjaunošanai.
- Izvairieties no lieliem, sarežģītiem modeļiem, kuru izmērs pārsniedz ~40 MB, jo tad tie sāk strādāt lēni. Modeļi virs 200 MB ir praktiski neizmantojami lēna darbības ātruma dēļ.
- Atcerieties, ka katru reizi, kad tiek nospiests Ievadīšanas taustiņš (Enter), Excel pārrēķina visas formulas. Ja datne strādā lēni, ieslēdziet manuālo pārrēķinu režīmu (“Formulas” – Calculation options).
- Testējiet modeļa loģiku un skaitļu savstarpējās saiknes modelī ar ļoti lieliem skaitļiem, piemēram, uz brīdi ieliekot pārdošanas apjomus pāris trlj. eiro apmērā, uzreiz redzēsiet, kuras modeļa sadaļas attiecīgi pamainās, bet kuras – ne.
- Izmantojiet funkciju “Datu validācija” (Data Validation), lai nodrošinātos, ka modeļa lietotāji pareizi ievada datumus un citus svarīgus datus.
- Lai arī Latvijā tas nav tik bieži izplatīts, modeļos ērtāk ir uzrādīt izmaksas kā negatīvus skaitļus. Tad nevajadzēs lauzīt galvu par pareizām zīmēm, it īpaši izstrādājot naudas plūsmas pārskatu.
Pēc žurnāla “iFinanses” pasūtījuma esam izstrādājuši jaunu iRokasgrāmatu “Finanšu vadība elektroniskajās tabulās”. Tā tiks publicēta jau pavisam drīz. Izpētiet tās saturu un izmantojiet šos modeļus sava biznesa attīstībai!
iRokasgrāmata tapusi sadarbībā ar "AG Capital", autors: Andrejs Grigoļunovičs, “AG Capital” uzņēmumu grupas vadītājs, CFA, AFM, 12.numurs pasaules finanšu modelēšanas reitingā.