Sabiedrības darbības gada rezultāts ir gada pārskats. Šim dokumentam ir ļoti svarīga loma – prezentēt sabiedrības darbības rezultātus. Tas arī kalpo par pamatu norēķiniem ar valsts budžetu par nodokļiem un nodevām. Tādēļ pēc gada pārskata parakstīšanas un apstiprināšanas gada pārskatu kā dokumentu (vai dokumentu kopumu) jāiesniedz divās iestādēs – Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un Uzņēmumu reģistrā, ko tur iesniedz pats VID.
Gada pārskata sastādīšana balstās uz Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (Likums) prasībām un noteikumiem, izņemot tādus gada pārskatus, kas balstās uz starptautisko grāmatvedības standartu vai speciālo noteikumu prasībām.
Pirms gada pārskata sastādīšanas svarīgi pārliecināties, vai laika posmā no iepriekšējā gada pārskata sastādīšanas līdz šodienai, kad visi grāmatveži gatavo pārskata perioda gada pārskatu, Likumā nav notikušas izmaiņas, kas ietekmētu vai nu novērtējumu, vai informāciju atklāšanu.
2018.gadā tādas izmaiņas bija. Stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.399 "Noteikumi par sabiedrību sagatavoto finanšu pārskatu vai konsolidēto finanšu pārskatu elektroniskā noraksta formu" (Noteikumi) prasības aizpildīt gada pārskata pielikumu elektroniskā noraksta formā. Izņēmums ir tie Likuma subjekti, kuri sagatavo gada pārskatu vai konsolidēto gada pārskatu atbilstoši starptautiskajiem grāmatvedības standartiem, kas pieņemti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu Nr.1606/2002 par starptautisko grāmatvedības standartu piemērošanu. Viņiem atļauts VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) iesniegt papīra veidā sagatavotā finanšu pārskata pielikuma elektronisku kopiju (Noteikumu 10.1punkts). Visiem pārējiem Likuma subjektiem finanšu pārskata pielikumu jāiesniedz elektroniskā noraksta formā (Noteikumu 11.1punkts), kas atrodas Noteikumu pielikumā.
Noteikumu pielikumā ir paraugs "Finanšu pārskata pielikums vai piezīmes", kas ir ievietots arī EDS. Šis paraugs atšķiras no tiem gada pārskata paraugiem, kurus izmantojām iepriekš ļoti ilgu laiku. Bet ne Likumā, ne arī citos normatīvajos aktos nekad iepriekš nav pievienoti finanšu pārskata pielikumu paraugi, jo tas nav tik vienkārši, kā sākumā šķiet. Es esmu praktizējoša zvērināta revidente, un katru gadu saskaros ar situāciju, ka klienti negrib finanšu pārskatā atklāt kādu informāciju un jautā: “Kurā likuma pantā šī informācija tiek pieprasīta? Kāpēc mums tā jāiesniedz? Mēs uzskatām, ka tas ir komercnoslēpums!" Jautājums ir principiāls. Tie grāmatveži, kuri ilgi strādā profesijā, atceras laikus, kad gada pārskata pielikumā debitoru un kreditoru parādi tika atšifrēti ļoti sīki, – bija noradīti darījumu partneru nosaukumi un saistību summas katram partnerim. Ar laiku tika pārtraukts tik sīki atšifrēt darījumu partnerus. Kāpēc? Kur likumā tas ir norādīts?
Tagad VID ir sagatavojis strukturēto pielikumu, un tajā ir tikai tas, ko prasa Likums. Katra posteņa apraksta beigās ir norāde uz Likuma pantu vai Noteikumu punktu, kā arī piezīme norāžu veidā, uz kādām sabiedrībām attiecas tās vai citas prasības.
Sāksim ar to, ka EDS piedāvā trīs iespējas – "Rādīt visus laukus", "Attēlot tikai piezīmes", "Attēlot saīsināto finanšu pārskata pielikumu". Katrai sabiedrībai jāsaprot, kura no tām attiecas uz to:
- "Rādīt visus laukus” – aizpilda lielas, vidējas un mazas sabiedrības (tie, kas pakļauti zvērināto revidentu revīzijai);
- "Attēlot tikai piezīmes" – mazas sabiedrības, kuras nepārsniedz divus no šiem trim rādītājiem, – bilances kopsumma 50 000 eiro, neto apgrozījums 100 000 eiro, 5 darbinieki (mini mikrosabiedrības);
- "Attēlot saīsināto finanšu pārskata pielikumu" – mazas sabiedrības, kas pārsniedz mini mikrosabiedrības rādītājus, bet nepārsniedz divus no šiem trim radītājiem, – bilances kopsumma 350 000 eiro, neto apgrozījums 700 000 eiro un darbinieku skaits – 10 cilvēki.
Pēc tam jāsaprot, kāda struktūra ir tai informācijai, kas jāsniedz EDS:
- ar ciparu 1 sākas posteņi, kur prasa informāciju par sabiedrības politiku, kas pieņemta grāmatvedības uzskaitē, gada pārskata sastādīšanai. Ļoti vāja vieta grāmatvežiem, kas ir "ciparu" speciālisti, bet tur, kur jāraksta par "politikām", bieži raksta par to, kas nav uzskaitē un gada pārskatā, savukārt par nepieciešamo un vajadzīgo – nav rakstīts pavisam nekas;
- ar ciparu 2 sākas posteņi, kur prasa informāciju par uzskaites politikas (uzskaites metodes) maiņu. Šī sadaļa sastāv no divām daļām – politikas maiņa pēc likumu prasībām un politikas maiņa pēc sabiedrības iniciatīvas;
- ar ciparu 3 sākas posteņi, kur prasa informāciju par sabiedrības aktīviem;
- ar ciparu 4 sākas posteņi, kur prasa informāciju par sabiedrības pasīviem;
- ar ciparu 5 sākas posteņi, kur prasa informāciju par sabiedrības peļņas vai zaudējumu aprēķinu;
- ar ciparu 6 sākas posteņi, kur prasa informāciju par posteņu pārklasifikāciju, kas notiek sabiedrības gada pārskatā;
- ar ciparu 7 noteikts postenis, kur var ielikt papildinformāciju par peļņas vai zaudējumu aprēķina posteņiem, ja tas nepieciešams patiesa un skaidra priekšstata gūšanai.
Vēl gribu pievērst uzmanību tam, ka minētajā pielikumā nav iespējams ielikt informāciju tabulas veidā. Problēma var rasties arī tad, ja teksts gada pārskatā uzrakstīts nevis vienā, bet vairākos Excel laukos. Tādu tekstu nav iespējams iekopēt EDS.
Diemžēl pagaidām nav radītas instrukcijas, kas palīdzētu visu pareizi aizpildīt, un diez vai tādas kādreiz būs, jo izpildīt Likuma 13.panta prasības par patieso un skaidro priekšstatu sniegšanu šablona veidā nav iespējams tāpēc, ka katrai sabiedrībai ir sava specifika un savas īpatnības.
Tomēr, lai atvieglotu grāmatvežu darbu un palīdzētu pielāgot savu gada pārskatu jaunajām prasībām, es izstrādāju gada pārskata paraugus, kas atbilst visām jaunajām un vecajām prasībām, un ļauj izveidot gada pārskatu atbilstoši Likumam. Šie paraugi tagad ir pieejami iRokasgrāmatā "Gada pārskata paraugi".
Ja uzskatāt, ka jūsu gada pārskata forma pilnīgi atbilst Likuma prasībām, un jūsu vadība neplāno kaut ko mainīt, varat lietot piedāvātās formas tikai pielikumu aizpildīšanai. Tā varēsiet iepazīties ar EDS prasībām, aizpildīt pielikumu kā atsevišķu dokumentu, un šo informāciju viegli iekopēt EDS gada pārskata elektroniskā noraksta formā, atvieglojot savu darbu saspringtajā gada pārskata sagatavošanas laikā.
Pie tam - visiem iRokasgrāmatas abonentiem martā ir iespēja saņemt šo paraugu izstrādātājas - zvērinātas revidentes Ļubovas Ovsjaņņikovas - konsultāciju 0,5 stundas garumā par gada pārskata aizpildīšanu un iesniegšanu EDS!
Lai izdodas!
Vairāk informācijas par iRokasgrāmatu "Gada pārskata paraugi" un tās iegādi sadaļā iRokasgrāmatas.