2024.gada 17.oktobrī par 25 bāzes punktiempazeminātas trīs galvenās Eiropas Centrālās bankas (ECB) procentu likmes. Konkrētāk, tika pieņemts lēmums pazemināt noguldījumu iespējas procentu likmi – likmi, ar kuras palīdzību tā nosaka monetārās politikas nostājas virzību. Tas balstīts uz aktualizēto novērtējumu par inflācijas perspektīvu, pamatinflācijas dinamiku un monetārās politikas transmisijas spēku, informē ECB.
Inflācija mazinās
Saņemtā informācija par inflāciju liecina, ka inflācijas samazināšanās process kopumā virzās atbilstoši gaidītajam. Inflācijas perspektīvu ietekmē arī nesenā pārsteidzošā ekonomiskās aktivitātes rādītāju pasliktināšanās. Vienlaikus finansēšanas nosacījumi joprojām ir ierobežojoši.
Gaidāms, ka inflācija turpmākajos mēnešos pieaugs, bet tad 2025.gada laikā pazemināsies līdz mērķa līmenim. Iekšzemes inflācija saglabājusies augsta, darba samaksai joprojām pieaugot paātrinātā tempā. Vienlaikus paredzams, ka darbaspēka izmaksu spiediens turpinās pakāpeniski atslābt, peļņai daļēji amortizējot tā ietekmi uz inflāciju.
ECB padome apņēmusies nodrošināt savlaicīgu inflācijas atgriešanos tās noteiktā 2% vidējā termiņa mērķa līmenī. Tā saglabās monetārās politikas procentu likmes pietiekami ierobežojošā līmenī tik ilgi, kamēr tas būs nepieciešams, lai sasniegtu šo mērķi. Padomes pieeja, nosakot ierobežojumu apmēru un ilgumu, arī turpmāk balstīsies uz datiem, pieņemot lēmumu katrā sanāksmē. Konkrētāk, tās lēmumi par procentu likmēm būs atkarīgi no inflācijas perspektīvas novērtējuma, ņemot vērā saņemtos tautsaimniecības un finanšu datus, pamatinflācijas dinamiku un monetārās politikas transmisijas spēku. ECB padome iepriekš neapņemas virzīt procentu likmes konkrētā virzienā.
Galvenās ECB procentu likmes
Par 25 bāzes punktiem tika pazeminātas trīs galvenās ECB procentu likmes. Tādējādi noguldījumu iespējas uz nakti procentu likme, galvenā refinansēšanas procentu likme un aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme tiks pazemināta (attiecīgi līdz 3,25%, 3,40% un 3,65%), sākot no 2024.gada 23.oktobra.
Aktīvu iegādes programma un pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programma
Aktīvu iegādes programmas portfelis tiek samazināts mērenā un prognozējamā tempā, Eurosistēmai vairs atkārtoti neieguldot tādu vērtspapīru pamatsummas maksājumus, kuriem pienācis dzēšanas termiņš.
Eurosistēma vairs pilnībā atkārtoti neiegulda to pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programmā iegādāto vērtspapīru pamatsummas maksājumus, kuriem pienācis dzēšanas termiņš, samazinot pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programmas portfeli vidēji par 7,5 mljrd. eiro mēnesī. ECB padome paredz pārtraukt atkārtoto ieguldīšanu pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programmā 2024.gada beigās.
ECB padome turpinās atkārtoti ieguldīt no pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programmas portfeļa vērtspapīru dzēšanas iegūtos līdzekļus, izmantojot elastīgu pieeju, lai novērstu ar pandēmiju saistītos monetārās politikas transmisijas mehānismu apdraudošos riskus.
Refinansēšanas operācijas
Bankām atmaksājot ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperācijās aizņemtos līdzekļus, ECB padome regulāri novērtēs, kā aizdevumu mērķoperācijas un to notiekošā atmaksa palīdz uzturēt tās monetārās politikas nostāju.