Nodokļu reformas rezultātā ar 2018.gadu ir ieviesta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlikšana reinvestētai peļņai. UIN maksāšana tikai peļņas sadales brīdī, kā arī no 1.jūlija atceltie UIN avansa maksājumi atstāj uzņēmumu rīcībā vairāk apgrozāmo līdzekļu. Būtiskās izmaiņas uzņēmumu peļņas aplikšanā ar nodokli ir veiktas ar mērķi atbalstīt ieguldījumus uzņēmumu attīstībā, veicinot tautsaimniecības izaugsmi.
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā (UIN llikums) paredzēts, ka uzņēmuma peļņai, kura tiks atstāta uzņēmuma rīcībā, nevis sadalīta, netiks piemērots UIN. UIN likme 20% apmērā tiks piemērota sadalītajai peļņai, kuru izmaksā dividendēs, kā arī ar saimniecisko darbību nesaistītām izmaksām.
Pārmaiņas stimulēs Latvijā strādājošos uzņēmējus domāt ilgtermiņā – atvēlēt pēc iespējas vairāk līdzekļu attīstībai, tostarp darbības modernizācijai, ražošanas apjomu vai pakalpojumu sniegšanas kvalitātes celšanai un citiem plāniem, kas spēcinātu uzņēmumus. Jau iepriekšējos gados vēlmi pēc šādām izmaiņām izteica daudzi uzņēmēji un to pārstāvošās organizācijas, tostarp ar mērķi uzlabot Latvijas uzņēmumu konkurētspēju un motivēt uzrādīt patieso uzņēmumu finanšu stāvokli. Pārmaiņas ir nozīmīgas arī jauniem uzņēmumiem, kuriem izaugsmes posmā ir svarīgs katrs papildu eiro investīcijām un apgrozāmajam kapitālam.
Būtiski atzīmēt, ka, sākot ar 2018.gadu, nopelnīto sadalīto peļņu ar nodokli apliks tikai 1 reizi. Ienākuma nodoklis tiks maksāts tikai uzņēmumu līmenī, piemērojot 20% UIN likmi, bet fiziskas personas saņemtās dividendes vairs neapliks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Tā kā peļņas sadales brīdi izvēlas pats uzņēmums, UIN maksātājam taksācijas periods ir 1 kalendārais mēnesis. Tas nozīmē, ka UIN deklarācijas par iepriekšējo mēnesi ir jāiesniedz līdz nākamā mēneša 20.datumam. Mēnešos, kuros nebūs tādu izmaksu, kas paredz UIN maksāšanu, deklarācijas nebūs jāiesniedz. Turklāt ar 01.07.2018. UIN vairs nebūs jāmaksā avansā, kas ir papildu atbalsts uzņēmējiem naudas plūsmas plānošanai.
Papildus vispārējam principam par UIN samaksas atlikšanu līdz peļņas sadales brīdim darbojas arī vairāki būtiski stimuli, piemēram, atvieglojums uzņēmumiem, kas darbojas speciālajās ekonomiskajās zonās un brīvostās. Tāpat ir noteikti vairāki svarīgi pārejas perioda regulējumi, piemēram, zaudējumu pārnešanas iespēja 5 gadu periodā un iespēja piemērot atvieglojumu attiecībā uz apstiprinātajiem lielo investīciju projektiem.
Nodokļu reformas ietvaros uzņēmumiem izstrādātas arī papildu iespējas saņemt atvieglojumus par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām. Veicot ziedojumus sabiedriskā labuma organizācijām, UIN daļu, kas aprēķināta par dividendēm, var samazināt par 75% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 20% no aprēķinātā kopējā nodokļa no dividendēm. Papildus tam jaunajā likumā ieviesti vēl 2 jauni atbalsta veidi ziedošanai sabiedriskā labuma organizācijām. Uzņēmēji var izvēlēties – nemaksājot nodokli, veikt ziedojumus apjomā, kas nepārsniedz 5% no iepriekšējā pārskata gada peļņas, vai apjomā, kas nepārsniedz 2% iepriekšējā pārskata gada bruto darba samaksas.
Izmaiņas uzņēmumiem nodokļu reformas ietvaros veiktas vienlaikus ar darba spēka nodokļu samazinājumu. 1.pusgadā ieguvumus jau sajuta darba ņēmēji, it īpaši mazo algu saņēmēji, turklāt palielinājās arī minimālā alga. Savukārt gada 2.pusē papildu ieguvumus sajutīs uzņēmēji, kuriem no jūlija atcelto avansa maksājumu dēļ būs iespēja uzkrāt vai novirzīt lielākus līdzekļus uzņēmuma attīstībai, lai nākotnē augtu kompānijas konkurētspēja un ienākumi, kā arī Latvijas ekonomika.