Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par preču piegādes dokumentu parakstīšanu Covid-19 ārkārtējās situācijas spēkā esības laikā.
Informatīvā materiāla mērķis ir sniegt atbalstu nodokļu maksātājiem, lai nodrošinātu bezkontakta sūtījumu piegādes un nodošanas procesu iekšzemē, vienlaikus nosakot pieļaujamo tiesisko rīcību grāmatvedību reglamentējošo normatīvo aktu piemērošanā.
Likuma “Par grāmatvedību” subjekts [1] (uzņēmums) ārkārtējās situācijas periodā kā apliecinājumu sūtījuma piegādes un nodošanas procesam var izmantot arī citu apliecinājuma veidu, nevis tikai pašrocīgu parakstu.
Spēkā esošās grāmatvedības kārtošanas un organizācijas prasības uzņēmumam nosaka pienākumu, lai apliecinātu pārdoto preču izcelsmi un preču piederību preču izsniegšanas un saņemšanas vietā, nodrošināt, ka preču piegādes dokumentā ir ietverti obligāti norādāmie rekvizīti [2], tai skaitā preču izsniegšanas vietā – preču nosūtītāja (izsniedzēja) paraksts un preču saņemšanas vietā – preču saņēmēja paraksts [3].
Lai mazinātu koronavīrusa (Covid-19) infekcijas straujo izplatību sabiedrībā, ir stingri noteikti epidemioloģiskās drošības pasākumi. Viens no vispārējiem epidemioloģiskās drošības pamatprincipiem ir distancēšanās. VID uzskata, ka ārkārtējās situācijas laikā piesardzības pasākumi jāievēro arī uzņēmumiem saistībā ar piegādēm, lai tādējādi izpildītu epidemioloģiskās drošības noteikumus [4], īstenotu distancēšanās pamatprincipu sabiedrībā, kā arī garantētu personas tiesības epidemioloģiskās drošības jomā.
VID informē, ka periodā, kamēr visā valsts teritorijā ir izsludināta ārkārtējā situācija [5], uzņēmums kā apliecinājumu sūtījuma piegādei/saņemšanai iekšzemē var izmantot ne vien pašrocīgu parakstu, bet arī citu uzņēmuma vadītāja noteiktu preču saņemšanas fakta apliecinājuma veidu.
Piemērs
Pasta pakalpojumu sniedzēja, kurjera vai cita preču piegādes pakalpojumu sniedzēja sistēmā saņemts pakalpojuma pieprasījums, izdruka no piegādātāja elektroniskās sistēmas vai cits preču piegādātāja izstrādāts apliecinājums.
Ja preču piegādi organizē pats preču pārdevējs, tad apliecinājums sūtījuma saņemšanai var būt pakalpojuma pieprasījums no saņēmēja, telefonsarunas ieraksts vai e-pasta izdruka kopā ar elektroniski nosūtītu pavadzīmi (kas noformēta bez obligātā rekvizīta “paraksts”) u. tml. atkarībā no tā, kādu kārtību preču saņemšanas fakta apliecināšanai citā veidā ir noteicis uzņēmuma vadītājs.
Grāmatvedības process, tostarp preču saņemšanas fakta apliecināšana citā veidā, jāorganizē uzņēmuma vadītāja noteiktā un apstiprinātā kārtībā, tāpat arī jānodrošina skaidrs un patiess priekšstats par visiem darījumiem, kā arī darījumu izsekojamība [6].
VID atgādina, ka spēkā esošās grāmatvedības kārtošanas un organizācijas prasības jau ilgu laiku pieļauj, ka preču piegādes dokumentu var neparakstīt, ja tas sagatavots elektroniski un darījuma puses (preču nosūtītājs un preču saņēmējs) to apliecinājušas (autorizējušas) kārtībā, kāda noteikta preču nosūtītāja un preču saņēmēja noslēgtajā līgumā par elektronisko datu apmaiņu un tās formātu [7].
[1] Likuma “Par grāmatvedību” 1. pants.
[2] Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 585 “Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” 35.11 punkts.
[3] MK noteikumu Nr. 585 35.12 punkts.
[4] MK noteikumi Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.
[5] MK rīkojums Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” (ārkārtējā situācija no 2020. gada 9. novembra līdz 2020. gada 6. decembrim).
[6] MK noteikumu Nr. 585 41.1 3. apakšpunkts un 42. punkts.
[7] MK noteikumu Nr. 585 35.14 punkts.