Vai ārpakalpojumu grāmatvedis uzņemas atbildību par notikušajām kases operācijām, ja parakstās uzņēmuma kases dokumentos kā grāmatvedis? Vai būtu pareizāk, ja kases dokumentos kā atbildīgais grāmatvedis neparakstītos neviens vai arī parakstītos pats valdes loceklis, kurš vienlaicīgi ir arī kasieris?
Dokumenti
17:53, 2. Mar. 2015
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats
09:33, 2. Mar. 2015
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) pārdod sev piederošu nekustamo īpašumu - zemi. Pirkšanas-pārdošanas līgumā noteikts, ka samaksa tiek veikta 5 gadu laikā pa daļām. Īpašuma tiesības uz pircēju pāriet un zemesgrāmatā pircējs kā īpašnieks tiek ierakstīts pēc visas summas samaksas, t.i., pēc 5 gadiem. Šajā laika periodā pircējam tiek piešķirtas zemes lietošanas tiesības. Vai šajā gadījumā pirkuma summa jāatzīst kā nākamo periodu ieņēmumi un pamatlīdzeklis (PL) jāpārklasificē kā pārdošanai turēts PL? Kurā brīdī PL jānoraksta?
Grāmatvedība
11:06, 27. Feb. 2015
Elektroniska dokumentu aprite un drošs elektroniskais paraksts ir rīki, kas var atvieglot ikviena grāmatveža ikdienu. Arvien vairāk uzņēmumu ievieš elektroniskos dokumentus, tāpēc grāmatvežiem ir būtiski saprast svarīgāko, kas attiecas uz viņu darbu.
Dokumenti
10:08, 27. Feb. 2015
Juridiskā persona (sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA)) savas pamatdarbības nodrošināšanai iegādājas kravas furgonu no fiziskās personas Vācijā. Furgona cena ir 6000 EUR, un norēķini notiek skaidrā naudā. Auto īpašnieks un auto turētājs ir fiziskā persona Vācijā. Kādi nodokļi jāpiemēro, un kādas deklarācijas jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID)?
Nauda
10:47, 26. Feb. 2015
Turpinām raksta 1.daļā iesākto tēmu par pamatlīdzekļu (PL) uzskaiti. Šajā rakstā apskatīsim PL bilances vērtību un ar praktiskiem piemēriem analizēsim, kāda ietekme uz nodokļiem un, galvenais, uzņēmuma īpašnieku "naudas maciņiem" rada nepareiza PL uzskaite. Kādā veidā "darbojas" finanšu un nodokļu nolietojums? Vai tiešām ātrāk nolietot PL ir tas pareizākais, un kāds "labums" ir no likvidācijas vērtības?
Pamatlīdzekļi
14:05, 23. Feb. 2015
Latvijas uzņēmums iepērk iekārtas no Dānijas un pārdod tās klientiem Latvijā, sniedzot 2 gadu garantiju. Latvijas uzņēmums, veicot klientam garantijas remontu, neizraksta rēķinu par sniegtajiem pakalpojumiem un rezerves daļām, jo garantija paredz segt to izmaksas. Pēc remonta veikšanas Latvijas uzņēmums nosūta prasību Dānijas rūpnīcai, lai saņemtu apmaksu par sniegto garantijas pakalpojumu. Pēc pieprasījuma apstiprināšanas Dānijas uzņēmums izraksta kredītrēķinu. Kā pareizi atspoguļot šos darījumus grāmatvedībā un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā?
Grāmatvedība
15:37, 17. Feb. 2015
Kā grāmatvedim rīkoties, ja saņemtajā rēķinā ir rakstīts: "Šis rēķins ir sagatavots elektroniski un derīgs bez paraksta"? Vai šāds rēķins ir izmantojams ierakstu veikšanai grāmatvedības reģistros?
Dokumenti
11:33, 13. Feb. 2015
Iepriekšējā rakstā apskatījām ieņēmumu un izdevumu uzskaiti un atspoguļošanu gada pārskatā. Šoreiz pievērsīšos bilancei, konkrēti - ilgtermiņa ieguldījumiem. Kā iedala ilgtermiņa ieguldījumus? Kā tos novērtēt? Un ko atspoguļot gada pārskata pielikumā?
Pamatlīdzekļi
11:03, 10. Feb. 2015
Rēķinus klientiem sagatavojam elektroniski, tajos ir iekļauti visi likumā "Par grāmatvedību" noteiktie rekvizīti, un tie tiek nosūtīti klientam pa elektronisko pastu. Nekādi līgumi pusēm noslēgti nav, bet visi rēķini tiek parakstīti ar VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) izsniegto drošo elektronisko parakstu. Taču klienti bieži nepieņem mūsu rēķinus ar drošo elektronisko parakstu, argumentējot, ka Elektronisko dokumentu likums atļauj elektronisku dokumentu (rēķinu) nosūtīšanu, tikai ir jānosaka elektroniskās apliecināšanas (autorizācijas) kārtība.
Dokumenti
11:15, 6. Feb. 2015
2014.gada novembrī uzņēmums iegādājās aviobiļetes un vīzas darba braucienam uz Ķīnu darbiniekiem un dažiem klientiem. Šis bija sadarbību veicinošs brauciens uz mūsu piegādātāja rūpnīcu, un tā mērķis bija mudināt klientus vairāk iegādāties tieši šī piegādātāja produkciju, ko mēs pārstāvam Latvijas tirgū. Brauciens notika šī gada janvārī. Vai, uzskaitot aviobiļešu iegādes izdevumus 2014.gada novembrī, tie jāgrāmato kā nākamo periodu izdevumi? Vai šī gada janvārī tie jāpārgrāmato uz komandējumu izdevumiem (biļešu iegāde mūsu darbiniekiem) un reprezentācijas izdevumiem (biļešu iegāde klientiem)? Kādiem dokumentiem jābūt pievienotiem šo izdevumu attaisnošanai?
Grāmatvedība
17:16, 5. Feb. 2015
Kā uzskaitīt nekustamo īpašumu, kuru plānots pārdot? Kā to novērtēt? Un ko iesākt, ja īpašumu tomēr nav izdevies pārdot?
Pamatlīdzekļi
17:54, 2. Feb. 2015
Kā pareizi veikt grāmatojumus, ja rēķins izrakstīts 2014.gada decembrī, pakalpojumu sniegšanas periods ir 02.2015.-01.2016., bet samaksa veikta 2015.gada janvārī?
Avansa norēķini
16:03, 30. Jan. 2015
Diezgan droši var teikt, ka nav tāda uzņēmuma, kuram nebūtu pamatlīdzekļu (PL). Tāpēc pilnīgi loģiski šķistu, ka ar to uzskaiti jābūt visam kārtībā, bet diemžēl dzīvē izrādās citādāk — PL uzskaite daudzos uzņēmumos ir formāla, bez izpratnes. Šinī rakstā analizēšu, kāpēc PL uzskaitei jābūt precīzai un kādu ietekmi tā rada uz nodokļiem.
Pamatlīdzekļi
11:25, 29. Jan. 2015
Vai uzņēmums var norēķināties ar skaidru naudu, pērkot preci no Polijas vai Lietuvas? Kādi ir ierobežojumi, un kur tos var atrast?
Nauda
15:51, 19. Jan. 2015