Labdien! Darba devējs saviem darbiniekiem katru dienu apmaksā pusdienas. Tā kā darbinieks gūst labumu, pusdienu cena ir jāapliek ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātām iemaksām (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Pievienotās vērtības nodokli (PVN) priekšnodoklī no rēķina nevar atskaitīt, jo tie nav ar saimniecisko darbību saistītie izdevumi. Jautājums - kā pareizi grāmatot saņemto rēķinu no ēdienu piegādātāja un kā pareizi aprēķināt un grāmatot darbinieka gūto labumu, aprēķinot darba samaksu?
Grāmatvedība
16:53, 20. Mar. 2013
Šajā publikācijā parunāsim par kļūdu labošanu grāmatvedības uzskaitē. Publikācijas mērķis - rast skaidrību, kā pareizi atspoguļot kļūdas, kas iepriekšējos periodos radušās grāmatvedības uzskaitē dažādu iemeslu dēļ. Tās var būt gan matemātiskas, gan neuzmanības, gan kļūdainas informācijas interpretēšanas un cita veida kļūdas.
Grāmatvedība
15:42, 13. Mar. 2013
Vēloties ietekmēt ēnas ekonomiku, pēdējā laikā normatīvajos aktos ieviestas dažas normas, kas ievērojami ierobežo norēķinus skaidrā naudā. Pirmais, ar ko sastapās patstāvīgie nodokļu maksātāji (gan juridiskās, gan fiziskās personas) šā gada janvārī, bija deklarējamo darījumu sliekšņa sarukšana līdz 1000 Ls. Tiklīdz norēķins (neatkarīgi no iemesla) tiek veikts skaidrā naudā un tā summa kaut par santīmu pārsniedz 1000 Ls, līdz nākamā mēneša 15. datumam ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) deklarācija (formu nosaka MK noteikumi Nr. 237 Skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas noteikumi).
Nauda
15:35, 11. Mar. 2013
Pirms vairākiem gadiem bilancē ir izveidots uzkrājums atliktajam uzņēmumu ienākuma nodoklim (UIN). Ar kādiem grāmatojumiem no šī uzkrājuma var atbrīvoties, ja nav vajadzīgs?
Gada pārskats
13:57, 11. Mar. 2013
Saņemam preces no Eiropas Savienības (ES). Kuri būtu tie piegādes nosacījumi, pēc kuriem jāvadās kad saņemta prece? Viens dokuments ir Invoiss, bet ko nozīmē tajā atzīme CIFF, CIP un EXWORKS? Varbūt pēc šīm atzīmēm var uzskatīt arī, ka prece ir saņemta?
Dokumenti
11:39, 7. Mar. 2013
Šajā gadā mūsu uzņēmums pārgāja uz jaunu programmu un tika mainīta metode, ar kādu tiek veikta rezervju kustības uzskaite. Agrāk mēs veicām uzskaiti ar rezervju nepārtrauktās inventarizācijas metodi, t.i., rezervju uzskaites kontā 2130. Materiāli atbildīgā persona par noteiktu laika periodu sagatavoja atskaiti, kur tika atspoguļoti atlikumi uz perioda sākumu, preces ienākšana, galīgās cenas noteikšana, realizācijas ieņēmumi, preces atgriešana, pārcenošana un atlikumi uz perioda beigām. Šajā gadā, lai veiktu rezervju uzskaiti, mēs pielietojam periodiskās inventarizācijas metodi, t.i.,saņemot rezerves, tās uzreiz tiek norakstītas izdevumos.
Dokumenti
11:14, 7. Mar. 2013
Uzņēmums saņem no piegādātāja preci (abi darījuma partneri ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji Latvijā), rēķinā ir ieraksts: Dāvanu karte 10 Ls. Dāvanu karte ir kā bonusa atlaide par iegādāto preču daudzumu. Piemēram, dators 500 Ls, dāvanu karte 10 Ls, 1.gb. Kā uzskaitīt grāmatvedībā šādu dāvanu karti: 1. Neņemt vērā ierakstu par dāvanu karti un grāmatot tikai datora vērtību? 2. Nopirkt kaut ko uzņēmumam?
Pamatlīdzekļi
11:03, 7. Mar. 2013
Eiropas Savienības normatīvais akts – Padomes 1992. gada 12. oktobra Regula (EEK) Nr. 2913/92 par Kopienas muitas kodeksa izveidi (turpmāk – Muitas kodekss) nosaka, ka visām precēm, kuras nodod kādā muitas procedūrā, ir jābūt deklarētām šai muitas procedūrai. Preču uzrādīšana muitas iestādē un muitas deklarācijas iesniegšana norāda uz personas vēlmi attiecīgajām precēm pieteikt muitas procedūru vai režīmu, tādējādi nododot šīs preces tirdzniecībai ar valstīm, kas nav ES dalībvalstis vai to apritei ārpus ES robežām.
Dokumenti
17:29, 1. Mar. 2013
Klāt ikgadējais gada pārskatu sastādīšanas laiks, kad atgriežamies pie jautājuma par debitoru parādu atgūstamības izvērtējumu. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām sabiedrību pienākums ir salīdzināt debitoru prasījumu summas ar pašiem debitoriem. Debitoru parādu salīdzināšanas apstiprinājumi ir tikai daļējs, bet ne pietiekams pierādījums faktam, ka salīdzinātās summas tiks saņemtas.
Grāmatvedība
11:50, 25. Feb. 2013
Uzņēmumā ir izejvielu pārpalikumi - trešo personu (preču pasūtītāja) manta, kas palikusi pēc ražošanas procesa beigām. Šie atlikumi grāmatvedības uzskaitē ir tikai kvantitīvā (daudzums) ekvivalentā, jo piegādātāja izejvielas cena ir komercnoslēpums, un no piegādes dokumentiem ir tikai preču pavaddokumenti - starptautiskais kravu autopārvadājuma līgums (CMR) un preču saraksts (packing list - angl.). Šie atlikumi uzņēmumā glabājas no 2012.gada 15.augusta, un piegādātājs tos neņem atpakaļ.
Grāmatvedība
10:08, 20. Feb. 2013
Uzņēmums – sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) - 2010.pārskata gadu beidza ar 10 000 Ls zaudējumiem. 2011.gadā uzņēmums tika pārreģistrēts par mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju, un 2011.gads tika noslēgts ar peļņu 8000 Ls, ar kuru tika nosegti 2010.gada zaudējumi. Rezultātā uzņēmumam paliek zaudējumi 2000 Ls. 2012.gadā SIA zaudēja MUN maksātāja statusu. Par kādiem zaudējumiem 2012.gadā SIA var koriģēt ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo ienākumu?
Grāmatvedība
18:33, 14. Feb. 2013
Ko darīt, ja uzņēmums konstatējis, ka ilgstošā laika periodā ir nekorekti norakstīta pārdotās produkcijas pašizmaksa?
Grāmatvedība
13:07, 6. Feb. 2013
Ir pieņemts jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums) un, lasot šo likumu, ir radusies viena neskaidrība. Ja kases čeks tiek izsniegts par darījumu, kura vērtība bez nodokļa ir lielāka par 100 Ls un kurā nav norādīti visi likuma 125. pantā paredzētie rekvizīti un informācija, vai šādu čeku var izmantot kā PVN nodokļa rēķinu, ja tam pievieno dokumentu, kurā norādīta trūkstošā informācija?
Dokumenti
14:10, 31. Jan. 2013
Saskaņā ar MK noteikumu Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr.585) 8.3punktu: Par ārēju attaisnojuma dokumentu var izmantot arī preces (pakalpojuma) saņēmējam samaksāšanai izsniegta papīra formā sagatavota dokumenta kopiju (elektroniskā formā vai izdruku), kas nosūtīta elektroniski skenētā veidā vai pa faksu, kā arī elektroniskā dokumenta kopiju papīra formā (izdruku), kuras pareizība nav apliecināta saskaņā ar normatīvajiem aktiem par dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtību, ja tiek izpildīts likuma Par grāmatvedību 7.1 panta otrajā vai trešajā daļā minētais nosacījums. Jautājumi:
Dokumenti
18:41, 29. Jan. 2013
Sabiedrība 2011.gada oktobrī iegādājās piepūšamās atrakcijas, cena par katru 200 - 500 lati. Garantijas laika nav. Šajā pat gadā atrakcijas tika atzītas kā 4.kategorijas pamatlīdzekļi un aprēķināta amortizācija 20% gadā, jo tas atbilda pamatlīdzekļu atzīšanas noteikumiem:
Pamatlīdzekļi
13:21, 28. Jan. 2013