Automašīnas reģistrācijas apliecībā vieglajai automašīnai tās īpašnieks un turētājs ir divas dažādas personas (privātpersonas). Turētājs ir reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, un automašīna tiek izmantota gan saimnieciskajai darbībai, gan privāti. Kādi dokumenti jānoformē, lai turētājs varētu uz saimnieciskās darbības izdevumiem norakstīt izdevumus par degvielu (uzskaitei netiek sagatavotas ceļazīmes ), remontu, tehnisko apskati, jo turētājs apmaksā visus automašīnas lietošanas un uzturēšanas izdevumus. Automašīnas noma ir bez atlīdzības. Kā ir ar uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli?
Grāmatvedība
09:00, 22. Apr. 2020
Normatīvie akti precīzi neparedz tiešu un nepārprotamu regulējumu tam, vai pašnodarbinātā persona valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par iepriekšējo ceturksni drīkst iekļaut izdevumos, tādējādi mainot obligāto iemaksu objekta lielumu. Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada augustā sniedzis uzziņu par šo jautājumu, kurā sniegtais skaidrojums ir būtisks daudzām pašnodarbinātajām personām.
Grāmatvedība
07:00, 9. Apr. 2020
Pašnodarbinātā persona, kas veic lauksaimniecisko darbību un citus saimnieciskās darbības veidus, 2019. gada martā iegādājās automašīnu par 12 000 eiro (2000 eiro – paša ieguldījums, 10 000 eiro – bankas kredīts uz 7 gadiem). Persona veic ikmēneša kredīta maksājumus un procentus par kredītu. Automašīna tiek izmantota arī personīgām vajadzībām (50%). Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā un kā veikt tālāko uzskaiti?
Grāmatvedība
19:22, 26. Mar. 2020
Fiziska persona patapinājusi daļu no sava dzīvokļa SIA biroja vajadzībām. Dzīvokļa īpašnieks izraksta SIA rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem proporcionāli patapinājuma līgumā norādītajai kvadratūrai. Vai šajā gadījumā fiziskai personai jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējai, ja tā saņemtos komunālos maksājumus no SIA tālāk pārskaita komunālo pakalpojumu sniedzējiem? Un kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Nodokļi
07:00, 11. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada pavasarī saimnieciskās darbības veicējam ir sniedzis uzziņu par to, kā gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā un ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā jāuzrāda ieņēmumi, kas gūti, atsavinot lauksaimniecības pamatlīdzekli. Un tā ir par labu nodokļu maksātājiem!
Gada deklarācija
10:49, 26. Feb. 2020
Vai saimnieciskās darbības veicējiem pirkumi ārvalstu valūtā vienmēr jāreģistrē, izmantojot Latvijas Bankas noteikto valūtas kursu? Piemēram, norēķinoties ar bankas maksājumu karti vai veicot pārskaitījumu bankā, “Paypal”, “Paysera” u.c.?
Grāmatvedība
09:30, 24. Feb. 2020
Organizējot semināru, lektors tiek uzaicināts no Lietuvas. Slēdzam autoratlīdzības līgumu, maksājam iedzīvotāju ienākuma nodokli. Vai jāmaksā arī 5% sociālās iemaksas veselības apdrošināšanai? Kā to paziņot Valsts ieņēmumu dienestam?
Nodokļi
07:00, 14. Feb. 2020
Saimnieciskās darbības veicējs, kurš nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas programmatūras lietotāja tiesības no “Microsoft” vai reklāmas pakalpojumus no “Google”, kas darbojas kā Eiropas Savienībā reģistrēti PVN maksātāji. Vai šajā gadījumā jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā?
Nodokļi
12:30, 7. Feb. 2020
Vai fiziskai personai, Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētam saimnieciskās darbības veicējam, kura nodarbojas ar sava personīgā nekustamā īpašuma izīrēšanu/iznomāšanu, gada ienākumu deklarācijā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā summā jāiekļauj arī saņemtās drošības naudas? Tās faktiski iekasētas taksācijas gadā, bet pēc būtības tiks izmantotas nomnieka pēdējā nomas mēneša segšanai, kas atkarībā no tā, cik ilgi nomnieks paliks nomas telpās, var ievilkties uz vairākiem gadiem.
Gada deklarācija
07:00, 30. Jan. 2020
Fiziska persona, PVN maksātāja, kas veic nereģistrētu saimniecisko darbību, iegādājas jaunu elektromobili par 68 000 eiro. Elektromobilis tiek pirkts privātām vajadzībām. Vai fiziska persona var savā ikmēneša PVN deklarācijā iekļaut priekšnodoklī 50% PVN no iegādātā auto vērtības (PVN piemērots reversā kārtībā, darījums ar ES reģistrētu PVN maksātāju)? Vai ES dalībvalstij ir pienākums atgriezt depozītā samaksāto PVN, ja darījums ir noslēgts starp fizisku un juridisku personu un abi ir reģistrēti PVN maksātāji?
Nodokļi
12:55, 9. Jan. 2020
Pašnodarbinātai personai, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājai, ir zemnieku saimniecība. Tā iegādājās jaunu sējmašīnu, taču nespēja izpildīt norēķinu saistības ar sējmašīnas piegādātāju, tāpēc tika pieņemts lēmums izmantot līzinga kompānijas piedāvātās iespējas un minēto sējmašīnu – kā līzinga priekšmetu. Līzinga kompānija kā darījumu apliecinošu dokumentu izrakstīja PVN rēķinu un no uzņēmuma pieprasīja arī PVN rēķinu (atgriezeniskais darījums). Vai šis darījums, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, jānorāda D3.1 pielikumā un jāapliek ar IIN?
Gada deklarācija
10:00, 30. Dec. 2019
Fiziska persona izīrē sev piederošu īpašumu, nomas līgumu reģistrējot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un maksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā. Kā šādā gadījumā piemērojams pievienotās vērtības nodoklis (PVN)? No kuras summas maksājams IIN – no nomas maksas ieņēmumiem bez PVN vai tomēr ar PVN? Diemžēl nodokļu konsultantu viedoklis un VID viedoklis šajā jautājumā ir atšķirīgs.
Nodokļi
11:50, 13. Dec. 2019
Vēlos reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs un sniegt grāmatvedības ārpakalpojumus. Tā kā klienti (citi saimnieciskās darbības veicēji) man sniegs fizisku personu datus (savus datus, juridisku personu darbinieku datus, patieso labuma guvēju datus), vai man nepieciešams izstrādāt personu datu aizsardzības un apstrādes noteikumus? Ja nepieciešams, tad kādiem dokumentiem man jābūt attiecībā uz personu datiem? Vai es būšu datu pārzinis vai apstrādātājs?
Tiesības
09:00, 26. Nov. 2019
Ar katriem jauniem grozījumiem, kas attiecas uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienkāršā grāmatvedība kļūst arvien sarežģītāka. Un arvien vairāk ir situāciju, kurās nav skaidrs, kā pareizi darījums būtu atspoguļojams.
Grāmatvedība
07:00, 6. Nov. 2019
Vai autoratlīdzības līgums ietekmē darba stāžu? Kā zināms, šobrīd no autoratlīdzībām tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā, bet iepriekš VSAOI no autoratlīdzībām netika maksātas vispār. Vai sociālās iemaksas ietekmē darba stāžu? Vai to ietekmē tikai nostrādātais laiks? Kas ir darba stāžs, kaš dod tiesības uz pensiju? Ko darīt, ja nav saglabājušies apliecinoši dokumenti par darba stāžu pagātnē?
Tiesības
07:00, 1. Nov. 2019