Uzņēmuma līgumu un autora līgumu izmanto nodarbinātības vai pakalpojumu sniegšanas attiecībās, lai noformētu pušu vienošanos par veicamo uzdevumu un atlīdzību par to. Šajā publikācijā aplūkošu būtiskākās atšķirības starp uzņēmuma līgumu un autora līgumu, kā arī gadījumus, kad katrs no tiem būtu jāizmanto. Salīdzinājums veikts, izvērtējot gan praktiskos, gan juridiskos aspektus, kā arī katra līguma veida nodokļu sekas.
Līgumi
08:00, 5. Mai. 2016
Vai darba devējs drīkst darbiniekam izsniegt aizdevumu? Kādu līgumu jānoformē? Vai aizdevuma summu drīkst ieturēt no izmaksājamās darba algas, ja darbinieks pārtrauc darba tiesiskās attiecības vai nemaksā parādu?
Līgumi
09:00, 19. Apr. 2016
Uzņēmuma līdzīpašnieks ir arī uzņēmuma valdes loceklis. Kādas ir iespējas pārtraukt darba attiecības ar valdes locekli (pieņemts darbā uz darba līguma pamata), ja darbinieks pats to nevēlas? Paldies!
Līgumi
21:45, 14. Apr. 2016
Mūsu uzņēmumā ir noslēgti gan darba līgumi, gan uzņēmuma līgumi (ar pašnodarbināto personu par konkrētu pakalpojumu sniegšanu). Darbinieks ir slimības prombūtnē. Vai pakalpojuma sniedzējs drīkst aizstāt šo darbinieku? Vai arī jāslēdz jauns līgums par jauna pakalpojuma sniegšanu? Un kādu pakalpojuma sniegšanas periodu tad norādīt līgumā, ja mēs nezinām, cik ilgi darbinieks slimos?
Līgumi
09:15, 25. Jan. 2016
Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējs, lai nodrošinātu pakalpojumu, parasti saņem lielu daudzumu klienta grāmatvedības dokumentu. Kā rīkoties ar šiem dokumentiem, ja klients jau gadiem ir pazudis, nav sasniedzams vai varbūt pat tiek likvidēts? Kādi riski šādā situācijā ir pašam grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmumam?
Līgumi
09:00, 22. Dec. 2015
Līgumā ar IT programmatūras izstrādātāju paredzēta līgumsumma, kā arī ir atruna, ka programmēšanas procesā var rasties papildu darbi, un tiem ir noteikta stundas likme. Pēc līguma izpildes Izpildītājs izraksta rēķinu par šādiem papildu darbiem, kam Pasūtītājs nepiekrīt un samaksu netaisās veikt. Ko darīt, ja pretējā puse noliedz savu parādu?
Līgumi
09:00, 13. Nov. 2015
Uzņēmumus pārvalda un attiecībās ar trešajām personām parasti pārstāv valde, bet dažkārt valdes locekļi nevar vai nevēlas ikdienā pārstāvēt sabiedrību. Viens no risinājumiem ir iecelt prokūristu. No juridiskā viedokļa to var izdarīt uz dažādu tiesisko attiecību pamata, tāpēc gan uzņēmuma vadītājam, gan grāmatvedim jāzina, kādas ir iespējas, būtiskākās to atšķirības un kā līguma veids ietekmē pienākumu informēt Valsts ieņēmumu dienestu (VID).
Līgumi
11:31, 5. Aug. 2015
Autortiesību likumā norādīti 2 subjekti: autors un izpildītājs. Ja plānots noslēgt autoratlīdzības līgumu, kā nošķirt šos abus subjektus un kādas atšķirības būtu jāņem vērā un jāiekļauj līgumā? Kā mainās nodokļa piemērošana un piemērojamie attaisnotie izdevumi?
Līgumi
09:54, 7. Jūl. 2015
04.06.2015. spēkā stājās Publisko iepirkumu likuma grozījumi, kas turpmāk pasūtītājiem atvieglos iespējas bez papildu procedūras palielināt iepirkuma līguma summu. Kāpēc bija nepieciešami šādi grozījumi, un cik brīvi tagad varēs rīkoties pasūtītāji un iepirkumu pretendenti?
Līgumi
10:35, 2. Jūl. 2015
Ukrainas uzņēmums, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, pārdod preci Latvijas uzņēmumam (PVN maksātājam) un izraksta tam rēķinu. Prece tiek piegādāta no Ukrainas Latvijas uzņēmuma klientam uzreiz uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti (neievedot Latvijā), rēķinu izraksta Latvijas uzņēmums. Kā reģistrēt šādu darījumu (gan iegādi no Ukrainas, gan piegādi ES dalībvalsts uzņēmumam)? Kurā brīdī pāriet preču īpašumtiesības uz precēm Latvijas uzņēmumam? Mana izpratne - kad Ukrainas uzņēmums izraksta rēķinu par piegādi. Bet Latvijas uzņēmums uzreiz izraksta rēķinu ES uzņēmumam!
Līgumi
13:30, 19. Jūn. 2015
Vairākkārt izskanējis viedoklis, ka Krievijas noteiktās sankcijas uzskatāmas par nepārvaramu varu jeb force majeure un embargo skartie uzņēmumi var izmantot šo apstākli, lai atliktu saistības ne tikai pret nodokļu administrāciju, bet arī pret darījumu partneriem. Vai tiešām valsts rīcība, kas bijusi par pamatu ekonomiskai krīzei vai embargo un radījusi uzņēmējiem finansiālas grūtības, ir uzskatāma par nepārvaramu varu? Kā konstatēt force majeure iestāšanos? Vai uzņēmējam vispār ir tiesības vienpusēji atkāpties no noslēgtā līguma?
Līgumi
07:50, 28. Mai. 2015
Uzņēmums plāno slēgt kredītlīnijas līgumu ar darbinieku. Saskaņā ar līgumu darbinieks var aizņemties jebkuru summu, atdot un atkal aizņemties, nepārsniedzot noteikto limitu. Līguma termiņš ir 60 mēneši, limits - 50 000 EUR, un aizdevumam netiek piemērota procentu likme. Pašam uzņēmumam ir līzinga saistības, nodokļu parādu nav.
Līgumi
10:53, 27. Mai. 2015
Lai gan Mikrouzņēmumu nodokļa likums (MUN likums) stājās spēkā 01.09.2010., pēdējā laikā arvien biežāk dzirdams par valsts kontrolējošo institūciju pastiprinātu uzmanības pievēršanu tieši šī nodokļa maksātājiem.
Līgumi
15:13, 16. Sep. 2014
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) A saimnieciskās darbības veids ir dzīvojamo māju apsaimniekošana. SIA A iesniedza zvērinātam tiesu izpildītājam (ZTI) izpildu rakstu Rīgas rajona tiesas sprieduma izpildei un lūdza vērst piedziņu uz parādniekam piederošo nekustamo īpašumu. Parādniekam bija parāds par komunālajiem pakalpojumiem un piederēja nekustamais īpašums (dzīvoklis), kas bija reģistrēts zemesgrāmatā uz parādnieka vārda. Atbilstoši Civilprocesa likuma (CPL) 606. un 607.1panta prasībām tika izsludināta nekustamā īpašuma sākumcena un izsoles diena.
Līgumi
13:09, 14. Aug. 2014
Tehnoloģijas attīstās, tas ļauj komersantiem un patērētājiem izvēlēties arvien jaunus veidus, kā pārdot un pirkt pakalpojumus un preces. Preču iegāde internetā kļuvusi teju par ikdienu lielai daļai cilvēku. Joprojām aktuāla ir arī preču un pakalpojumu pasūtīšana ar tālruņa, elektroniskā pasta vai televīzijas palīdzību. 13.jūnijā visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs stājās spēkā Direktīva par patērētāju tiesībām, iepērkoties internetā, līdz ar to preču / pakalpojumu pārdevējiem ir pienākums pārbaudīt savus līgumus.
Līgumi
09:05, 5. Aug. 2014