Turpinoties vasaras koncertu, svētku, dažādu sporta un kultūras pasākumu sezonai, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina – restorāniem, kafejnīcām un citiem ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecība jāreģistrē VID, obligāti jāizsniedz pircējiem kases čeks, bet alkohola tirgošanai ir nepieciešama speciālā atļauja (licence).
VID informācija 13:17, 24. Mai. 2024
Darbiniekam ir noslēgts darba līgums gan ar koncerna mātes sabiedrību Latvijā, gan ar meitas sabiedrību Lietuvā. Ik pēc 2 nedēļām darbinieks dodas komandējumā uz Lietuvu, lai saskaņā ar darba pienākumu aprakstu pārraudzītu meitas sabiedrības darbību. Komandējuma laikā tiek segtas lidojuma un uzturēšanās izmaksas. Vai jāmaksā komandējuma nauda, ja mātes sabiedrība nosūta darbinieku komandējumā uz meitas sabiedrību?
Darba samaksa 06:00, 14. Nov. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Vasaras koncertu, svētku, dažādu sporta un kultūras pasākumu sezonai ritot pilnā sparā, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina – restorāniem, kafejnīcām un citiem ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecība ir jāreģistrē VID, ir obligāti jāizsniedz pircējiem kases čeks, bet alkohola tirgošanai ir nepieciešama speciālā atļauja (licence).
VID informācija 10:00, 27. Jūl. 2023
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Lai uzņēmums kļūtu efektīvāks, ir daudz darbu, ko var digitalizēt un automatizēt. Tas, ar ko sākt, var atšķirties atkarībā no biznesa apjoma, nozares un specifikas. Tomēr ir darbu veidi, ko teju ikvienam uzņēmumam ir vērts nodot robotu rokās.
Svarīgi 09:45, 4. Okt. 2022
Šī gada septembrī un oktobrī Eiropas Savienības Tiesā pieņemti vairāki spriedumi un nolēmumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas nodokļu maksātājiem. Izskatām svarīgāko!
Nodokļi 07:00, 29. Dec. 2021
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Eiropas Savienības Tiesa lēma, ka dalībvalsts var piemērot samazinātu pievienotās vērtības nodokļa likmi pakalpojumiem, ko sniedz izbraukuma atrakciju uzņēmumi, vienlaikus piemērojot pamatlikmi pastāvīgu atrakciju uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem, kas izpaužas kā izklaides parki, infomē zvērinātu advokātu birojs "Sorainen".
Svarīgi 08:00, 28. Sep. 2021
Vai valdes locekļa vai darbinieka dzīves vietu var uzskatīt par maršruta sākumpunktu, norādot automašīnas nobrauktos kilometrus maršruta lapās, ja darbs ir saistīts ar pārvietošanos un no dzīves vietas tiek braukts uz objektu, kas saistīts ar saimnieciskos darbību?
Dokumenti 07:00, 22. Jūn. 2021
Ikvienam uzņēmumam, kas kaut ko pārdod, ir nepieciešama atbilstoši aprīkota kases sistēma, kurā var pieņemt maksājumus ar karti vai skaidro naudu, skenēt cenas, drukāt čekus un uzskaitīt preces. “Latvijas Mobilais Telefons” kopā ar partneri “Datacom” ir radījuši šādu daudzfunkcionālu ierīci, kurā apvienotas visas iepriekš minētās funkcijas.
Svarīgi 22:00, 16. Mai. 2021
2020. gada nogalē ir pieņemtas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” kases aparātu lietošanas kārtībai, nosakot, ka no šī gada 1. aprīļa kases aparāti būs jāizmanto visiem, kas tirgo nevis pašu ražotas, bet gan iepirktas preces, taču vienlaikus ir būtiski vienkāršoti nosacījumi kases aparātu lietotājiem un apkalpojošajiem dienestiem. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākām izmaiņām.
VID informācija 14:50, 18. Jan. 2021
Uzņēmuma forma - SIA. Esam reģistrējuši kvītis Valsts ieņēmumu dienestā, jo plānojam, ka uzņēmums varētu tirgot savu preci izbraukuma tirdzniecībā. Katras dienas beigās uzņēmuma darbinieks, kas pārdos preci, obligāti dosies uz bankomātu un ar uzņēmuma karti naudu iemaksās bankomātā. Kā šāds gadījums būtu jāgrāmato? Vai obligāti jālieto konts "Nauda kasē", ņemot vērā, ka nauda kasē netiek iemaksāta, bet uzreiz no norēķinu personas tiek iemaksāta bankas kontā? Vai šādā gadījumā var lietot, piemēram, kontu "Nauda ceļā"? Varbūt ir kāda cita alternatīva?
Grāmatvedība 07:00, 14. Feb. 2019
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi 07:00, 9. Sep. 2019
Uzņēmumā, kas organizē dažādu specialitāšu ārstu izbraukumu konsultācijas, ārsti tiek pieņemti darbā uz darba līguma pamata, bet neiesniedz algas nodokļu grāmatiņas. Alga tiek rēķināta procentuāli no ieņēmumiem konkrētajā dienā, kad sniegtas konsultācijas, kas notiek reizi mēnesī, piecu līdz sešu stundu garumā. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Piemēram, ārsta ieņēmumi vienā dienā ir 300 eiro, no tiem 65% jeb 195 eiro tiek izmaksāti ārstam algā, ieturot visus likumdošanā paredzētos nodokļus.
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūn. 2019
Tuvojas izbraukuma tirdzniecības sezona, kad tirdziņos un uz ielām atkal būs nopērkams saldējums, čaklu rokdarbnieku darinājumi un citi labumi. Skaidrs, ka ne visiem pārdevējiem ir iespēja un nepieciešamība iegādāties kases aparātus, tāpēc dažkārt pietiek ar stingrās uzskaites kvītīm. Kā ar tām apieties?
Dokumenti 07:00, 16. Apr. 2019
Ziedošs un košs pie lasītājiem dodas jaunākais “iFinanses” numurs, kurā, kā jau ierasts, atradīsiet daudzus noderīgus rakstus par finansēm un grāmatvedību.
Svarīgi 14:37, 30. Apr. 2019
Pieprasot uzziņu Valsts ieņēmumu dienestam, ir svarīgi detalizēti aprakstīt uzņēmuma darbības specifiku un jautājumu formulēt precīzi, citādi uzziņā sniegtā atbilde var kļūt uzņēmumam neizdevīga, kā tas ir sanācis šajā publikācijā izskatītajā gadījumā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Okt. 2018
Ir virkne uzņēmumu, kuros darba specifikas dēļ darbinieki nedrīkst pamest savu darba vietu pusdienu un citos pārtraukumos. Vai laiks, kas pavadīts šādos pārtraukumos, uzskatāms par darba vai atpūtas laiku? No atbildes uz šo jautājumu ir atkarīgs, vai par šo laiku ir jāmaksā darba samaksa.
Darba tiesības 08:00, 13. Sep. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Darbiniekam reizēm jābrauc pie klientiem, bet viņam nav automašīnas, un ar sabiedrisko transportu pārvietoties ir ekonomiski izdevīgāk. Kā noformēt darbinieku biļetes vai mēnešbiļetes sabiedriskajā transportā tā, lai tās varētu uzskatīt par ar saimniecisko darbību saistītiem izdevumiem? Ja pareizi saprotu, atmaksājot izdevumus par mēnešbiļeti, darbiniekam rodas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekams ienākums?
Izdevumi 08:00, 17. Okt. 2016
Uzņēmuma darbinieku darbavieta ir Rīgā, bet dažādās vietās Latvijā ir mūsu pārziņā esoši objekti. Darbinieks nepieciešamības gadījumā brauc uz šiem objektiem ar darba auto. Piemēram, ja pazudusi elektrība, darbinieks dodas uz objektu novērst bojājumu, taču šādi braucieni nav sistemātiski. Vai tie jānoformē kā komandējumi? Tāpat, ja vienreiz gadā notiek inventarizācija un komisija dodas veikt inventarizāciju uz objektiem, vai būtu jānoformē komandējums?
Darba laiks 10:14, 24. Apr. 2015
Uzņēmums nodarbojas ar mežizstrādi, un uzņēmuma šoferi regulāri pārvadā kokmateriālus no cirsmām uz krautuvi un realizācijas vietām. Darba laiks ir 8 stundas dienā. Vai šoferiem drīkst noformēt darba braucienus dienās, kad viņi dodas uz uzņēmuma saimnieciskās darbības vietu (automašīnu novietni) pēc noteiktā darba laika? Vai tas uzskatāms par virsstundu darbu? Kādiem nosacījumiem jāizpildās, lai tas būtu "darba brauciens"?
Tiesības 08:00, 8. Aug. 2016
Vasaras periodā tiek organizēti brīvdabas pasākumi un aktuālāka kļūst arī ielu tirdzniecība, tādējādi Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas nosaka kases aparātu lietošanu, saņemtā samaksa par ieeju šajos pasākumos, kā arī saņemtā samaksa par precēm ielu tirdzniecībā ir reģistrējama, izmantojot kases aparātus.
Likumdošana 21:25, 7. Jūn. 2015
Ja darbiniekiem ir noteikta darba vieta, laiks, ko viņi pavada ceļā no mājām līdz darbam, netiek uzskatīts par darba laiku un netiek apmaksāts, jo katrs var brīvi izvēlēties, vai dzīvot tuvāk vai tālāk no darba vietas. Taču nesen pieņemtais Eiropas Savienības Tiesas (EST) spriedums liecina, ka citādi ir darbiniekiem, kuri ir mobili un kuriem nav noteiktas darba vietas, piemēram, tehnisku pakalpojumu sniedzējiem, kas servisu nodrošina, ierodoties pie klienta.
Darba tiesības 09:00, 17. Nov. 2015
Uzņēmums, individuālais komersants (IK), sniedz transporta pakalpojumus (lielāko daļu Eiropā). Uzņēmumā ir 4 darbinieki, bet pats īpašnieks reģistrēts kā pašnodarbinātā persona. Īpašnieks nav darba tiesiskajās attiecībās ar IK, par viņu tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 1 reizi ceturksnī no 360 EUR. Vai īpašniekam var izmaksāt komandējuma naudu par laiku, kad viņš ir veicis transporta pakalpojumu Eiropā? Vai pašnodarbinātā persona var kļūt par darba ņēmēju, noslēdzot darba līgumu ar IK, veikt transporta pakalpojumus, saņemt darba algu un komandējuma naudu?
Grāmatvedība 15:44, 29. Jūl. 2015
Darbinieka nosūtīšanu reglamentē Darba likuma (DL) 14.pants, kurā pārņemti Eiropas Parlamenta un Padomes 16.12.1996. Direktīvas Nr.96/71/EK par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā (Direktīva) noteikumi, informē Labklājības ministrija (LM).
Svarīgi 10:08, 3. Aug. 2015
Latvijas uzņēmumam ir sadarbības līgums ar Dānijas uzņēmumu par informācijas tehnoloģiju (IT) pakalpojumiem. Latvijas uzņēmuma darbinieks regulāri - katru nedēļu uz 3 dienām - brauc uz Dāniju. Vai darbiniekam jānoformē komandējums, darba brauciens vai nosūtījums?
Darba laiks 16:46, 10. Jūn. 2015
Tālbraucēju šoferi ilgu laika periodu pavada izbraukumos ārpus savas dzīvesvietas, līdz ar to no darba tiesību perspektīvas iezīmējas vairāki jautājumi, piemēram, kā uzskaitīt darba laiku un pēc kādiem principiem aprēķināma darba alga.
Darba laiks 10:27, 29. Okt. 2014
Nereti praksē rodas jautājumi par darbinieku izbraukumiem, pildot darba pienākumus. Ne vienmēr ir skaidrs, kādos gadījumos ar darba pienākumu veikšanu saistīts brauciens uzskatāms par komandējumu un kādos - par darba braucienu, un kā tiek kompensēti ar to saistītie izdevumi.
Darba samaksa 11:31, 23. Jūl. 2014
Kādi dokumenti ir jānoformē, lai iepirktu alkoholiskos dzērienus (alu un vīnu) no cita Latvijā reģistrēta uzņēmuma un sāktu šo dzērienu tirdzniecību? Kā ir jābūt noformētai pavadzīmei, kura satur akcīzes preci? Kurš ir atbildīgs par akcīzes nodokļa (AN) nomaksu, kāda ir nomaksas kārtība? Lai atrastu atbildes uz šiem jautājumiem, publikācijā autore ir apkopojusi un analizējusi piemērojamo normatīvo aktu prasības. Publikācijas 2.daļā lasiet par alkoholisko dzērienu iegādi, piegādes un attaisnojuma dokumentu noformēšanu, dokumentu reģistru, norēķiniem u.c.
Saimnieciskā darbība 16:34, 27. Jūn. 2014
Kādi dokumenti ir jānoformē, lai iepirktu alkoholiskos dzērienus (alu un vīnu) no cita Latvijā reģistrēta uzņēmuma un sāktu šo dzērienu tirdzniecību? Kā ir jābūt noformētai pavadzīmei, kura satur akcīzes preci? Kurš ir atbildīgs par akcīzes nodokļa (AN) nomaksu, kāda ir nomaksas kārtība? Lai atrastu atbildes uz šiem jautājumiem, publikācijā autore ir apkopojusi un analizējusi piemērojamo normatīvo aktu prasības. Publikācijas 1.daļā lasiet par AN maksātājiem un likmēm, licences saņemšanu un normām, kas attiecas uz mazumtirdzniecību.
Saimnieciskā darbība 10:50, 20. Jūn. 2014
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar mēbeļu ražošanu un ir noslēgusi līgumu par mēbeļu montāžu Anglijā. Pēc līguma darbs 1 mēnesim, darbu veikšana tiek pagarināta uz 2 mēnešiem. Sakiet lūdzu, vai šāds darbs jānoformē kā komandējums, vai darba brauciens?
Tiesības 15:42, 21. Aug. 2013
Latvijas sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz pakalpojumus kuģu tehniskā menedžmentā Igaunijas uzņēmumam. Rēķinus Latvijas SIA izraksta bez PVN, un rēķinā tiek norādīts likuma Par pievienotās vērtības nodokli 4.1 pants (2012.gadā). PVN deklarācija ar pielikumu PVN2 tiek nosūtīta Valsts ieņēmumu dienestam katru mēnesi. PVN deklarācijā darījuma summa tiek norādītā 48.2 rindā. Vai pareizi tiek lietotas likuma par PVN normas? Un otrs jautājums ir par komandējumu - uzņēmuma darbinieks (valdes loceklis) katru nedēļu 2 reizes brauc uz Igauniju komandējumā. Vai drīkst izmaksāt komandējuma dienas naudu? Vai arī šis skaitās darba brauciens?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:03, 18. Feb. 2013
Pēdējā laikā arvien vairāk tiek aktualizēts jautājums par to, kā pareizi uzskaitīt darba laiku tālbraucēju šoferiem. Šis jautājums ir specifisks tā dēļ, ka attiecīgajā profesijā strādājošie darba rakstura dēļ ilgu laika periodu pavada izbraukumos ārpus savas dzīvesvietas. Līdz ar to šādā situācijā no darba tiesību perspektīvas iezīmējas vairāki jautājumi, piemēram, vai viss laiks, kuru šoferis pavada izbraukumā, ir uzskatāms par darba laiku, vai viss izbraukuma laiks uzskatāms par komandējumu, un vai šajā laikā jāievēro Darba likumā paredzētie obligātie atpūtas laika noteikumi, utt.
Darba laiks 10:34, 17. Okt. 2012
Vai pašnodarbinātais drīkst sev maksāt dienas naudu (kompensāciju par darba braucieniem) saskaņā ar MK 12.10.2010. noteikumiem Nr.969 Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi (MK noteikumi Nr.969)? Iepriekšējie noteikumi (MK noteikumi Nr.219) noteica, ka dienas naudu drīkst izmaksāt fiziskām personām, kas ir algas nodokļa maksātājas un tas parasti izslēdza pašnodarbinātos. Bet kā ir pēc pašreizējiem MK noteikumiem Nr.969?
Grāmatvedība 11:23, 8. Aug. 2012
Arvien biežāk Latvijas uzņēmēji – darba devēji, sniedz pakalpojumus vai veic darbu ārvalstīs, un šo pakalpojumu sniegšanai vai darba veikšanai izmanto darbiniekus, kuri ir darba attiecībās ar Latvijas uzņēmumu. Līdz ar to šādos gadījumos ļoti svarīgi ir savlaicīgi un pirms darbinieki tiek nosūtīti uz ārvalstīm noskaidrot šādas darbības tiesiskos un nodokļu aspektus. Ja darbs tiek veikts citā Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstī – Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Islandē, vai arī Šveicē, tad šajās valstīs darbinieki var paļauties, ka tiem tiks nodrošinātas līdzvērtīgas sociālās garantijas, kā arī uz tiem tiks attiecināti tādi paši minimālie standarti attiecībā uz darba drošuma un darba aizsardzības prasībām, kādi tie tiek piemēroti attiecīgās dalībvalsts, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts, pilsoņiem. Tomēr jāņem vērā, ka ienākuma nodokļu aspekti ES nav harmonizēti, un līdz ar to piemērojamie nodokļi un to maksāšanas kārtība dažādās valstīs var atšķirties.
Tiesības 14:41, 2. Jūl. 2012
Kā zināms Darba likums nosaka visai striktus ierobežojumus darba laika organizācijai. Piemēram, Darba likuma 131. pants nosaka, ka normālais darba laiks ir 8 stundas dienā un 40 stundas nedēļā, 136. pants - ka pieļaujamais virsstundu darba ilgums nevar pārsniegt 144 stundas četru mēnešu periodā, 142. pants - ka diennakts atpūtas minimālajam ilgumam jābūt 12 stundas pēc kārtas, 143. pants - ka nedēļas atpūtas minimālajam ilgumam jābūt 42 stundas pēc kārtas, utt.
Darba laiks 11:59, 8. Nov. 2011
Šī raksta mērķis ir konspektīvi apskatīt dažus no visbiežāk uzdotiem jautājumiem par izdevumu, kas saistīti ar komandējumiem un darba braucieniem, kompensāciju.
Darba samaksa 14:05, 19. Okt. 2010