Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz izmaiņas skaidrās naudas darījumu ziņošanā, kas stāsies spēkā no 2025.gada 1.janvāra. Apskatām izmaiņas un to ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi un sabiedrību kopumā.
Likumdošana 15:46, 3. Dec. 2024
Lai efektīvāk uzraudzītu skaidras naudas apriti un veicinātu bezskaidras naudas izmantošanu darījumos, sagatavoti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", lai izpildītu Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.–2027.gadam iekļautos pasākumus. Finanšu ministrija (FM) grozījumus nodevusi publiskai apspriešanai.
Likumdošana 16:06, 20. Aug. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Š.g.16.aprīlī valdība izskatītie grozījumi Kredītiestāžu likumā paredz noteikt skaidras naudas izmaksas pakalpojumu un kritērijus kredītiestādēm, kas to nodrošinās, kā arī noteikt brīdinājumu vai soda naudu līdz 50 000 eiro, ja kredītiestāde neievēro minētās prasības, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:04, 17. Apr. 2024
Skaidru naudu kā instrumentu bieži izmanto mērķtiecīgi ēnu ekonomikas dalībnieki, tādēļ nepieciešams veidot sistēmu, lai tās nelegāla iegūšana kļūtu nepievilcīga, norādīts valdības apstiprinātajā “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.-2027.gadam”. Kādas izmaiņas tuvākā un tālākā nākotnē plānotas skaidras naudas apritē?
Svarīgi 10:05, 8. Feb. 2024
2024.gads iesācies ar daudz un nozīmīgām izmaiņām nodokļu politikā, kas turpmāk jāņem vērā uzņēmumiem, bet ir arī lietas, kas gadiem ejot paliek nemainīgas, tikai reizēm par tām jāatgādina. To šoreiz ļoti labi pierāda “iFinanses” janvārī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:33, 7. Feb. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:03, 4. Nov. 2024
Lai īstenotu vēl virkni pasākumu ēnu ekonomikas mazināšanai darījumos, būvniecības jomā, taksometru nozarē un naudas apritē, 2024.gada 30.oktobrī konceptuāli atbalstīti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, informē Saeima.
Likumdošana 12:00, 31. Okt. 2024
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 31. Okt. 2024
2024.gada 10.oktobrī izdoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” un 2024.gada 11.oktobrī publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis.
VID informācija 16:12, 14. Okt. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Lai palielinātu skaidras naudas plūsmas caurskatāmību, rezultātā fokusējot uzmanību uz regulāru liela apjoma skaidras naudas izmantošanu, kas palīdzētu atklāt nelegālas izcelsmes skaidras naudas darījumus, Finanšu ministrija ir izstrādājusi un 20.augustā nodevusi publiskai apspriedei grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Likumdošana 11:12, 28. Aug. 2024
Ministru kabineta noteikumu Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” grozījumi paredz, ka darba devējam būs jāinformē Valsts ieņēmumu dienests par algas izmaksu skaidrā naudā.
Likumdošana 11:04, 4. Okt. 2024
Vai avansu nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu? Kāds ir juridiskais pamatojums? Atbildi uz šo jautājumu sniedza zvērināta revidente Modrīte Johansone (Vai nepārtraukta avansa izsniegšana ir pārkāpums? iFinanses, 17.06.2024.), bet šoreiz ir iespēja uzzināt, kā šāda situācija tiek vērtēta no juristu redzes punkta.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Aug. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 13:01, 5. Jūl. 2024
Sabiedrība, kas ir reģistrēta kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja Latvijā, tikko ir nodevusi ēku ekspluatācijā un dažas no tās telpām iznomā. Pašnodarbinātā persona, kas nav reģistrēta kā PVN maksātāja, vēlas nomāt telpas un ikmēneša maksu par telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem maksāt skaidrā naudā, saņemot no sabiedrības stingrās uzskaites kvīti par veikto maksājumu. Kādi ir ierobežojumi skaidrās naudas darījumiem? Kādas atskaites jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Vai jāiesniedz paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām?
Nauda 06:00, 13. Jūl. 2023
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Uzņēmums saviem darbiniekiem izsniedz maksājumu kartes, kas piesaistītas vienam uzņēmuma bankas kontam un izsniegtas uz uzņēmuma vārda. Kā uzņēmumā organizēt ne vien maksājumu karšu izsniegšanu darbiniekiem, bet arī ērtu atskaišu uzskaites sistēmu? Vai tas ir jānošķir no avansa norēķiniem?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 27. Mai. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
Sabiedrība noslēdza līgumu ar fizisku personu par būvniecības pakalpojumiem Latvijā. Sabiedrība ir Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, bet fiziskai personai ir Vācijā reģistrēta uzņēmējdarbība ar statusu “Gewerbe”, persona ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja Vācijā. Nodokļi tiek maksāti Vācijā. Par izpildītiem pakalpojumiem tiek izrakstīts rēķins. Kādi dokumenti Latvijas uzņēmumam jāsaņem no Vācijas personas, kas sniedz pakalpojumus? Kas jāņem vērā attiecībā uz nodokļiem – kad piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, kad – iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Feb. 2024
Reģistrēta pašnodarbināta persona par pakalpojumu izraksta Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētu stingrās uzskaites kvīti. Pakalpojuma saņēmējs samaksu veic ar pārskaitījumu, nevis skaidrā naudā. Vai šādi drīkst rīkoties? Vai arī kvīts jāizraksta tikai skaidras naudas norēķiniem, bet, ja samaksa veikta ar pārskaitījumu, tad jāizraksta rēķins? Vai kvīts ir pietiekams attaisnojuma dokuments pakalpojuma saņēmēja grāmatvedībā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jan. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
2024.gada 23.janvārī Ministru kabinets apstiprināja Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānu 2024.–2027.gadam. Lai nodrošinātu kvalitatīvu un sakārtotu uzņēmējdarbības vidi, kas veicina uzņēmumu attīstību un sekmē konkurētspējas paaugstināšanos, sadarbībā ar nozaru ekspertiem ir sagatavots vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kura prioritāte turpmākajiem četriem gadiem ir ēnu ekonomikas mazināšana, īstenojot gan horizontāla rakstura pasākumus, gan fokusētus pasākumus konkrētās tautsaimniecības nozarēs, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 11:33, 24. Jan. 2024
Sagatavots un iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna projekts 2024.–2027.gadam. Plāns ir vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kura prioritāte turpmākajiem četriem gadiem ir ēnu ekonomikas mazināšana, īstenojot gan horizontāla rakstura pasākumus, gan fokusētus pasākumus konkrētās tautsaimniecības nozarēs, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:51, 12. Jan. 2024
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Uzņēmums, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs Latvijā, sniedz autostāvvietu pakalpojumus, par kuriem klienti apmaksu veic “Carsleep” sistēmā; šo sistēmu uztur Igaunijā reģistrēts PVN maksātājs. Igaunijas uzņēmums izraksta rēķinu Latvijas uzņēmumam par sistēmas izmantošanu, norādot atlīdzību komisijas veidā, un piemēro PVN apgrieztā kārtībā. Kā Latvijas uzņēmumam jāizraksta rēķins, lai saņemtu klientu iemaksātos naudas līdzekļus sistēmā par autostāvvietu izmantošanu?
Dokumenti 06:00, 7. Nov. 2023
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs Lietuvā, veic angāra būvniecību Latvijā, ko pasūtījis Latvijas uzņēmums, PVN maksātājs. Vai pakalpojuma sniedzējam, Lietuvas uzņēmumam, rēķins jāizraksta, piemērojot PVN 21% likmi vai apgriezto PVN maksāšanas kārtību?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 10. Nov. 2023
2023.gada 18.oktobrī Eiropas Centrālā banka (ECB) pieņēma lēmumu noslēgt digitālā eiro izpētes posmu, kas ilga divus gadus. Dota "zaļā gaisma" nākamajam digitālā eiro projekta posmam – sagatavošanās fāzes pirmajai daļai. Tas ļauj Eirosistēmai – ECB un eirozonas nacionālajām centrālajām bankām – turpināt darbu pie digitālā eiro analīzes un infrastruktūras ieviešanas izvērtēšanas.
Svarīgi 11:25, 19. Okt. 2023
2023.gadā tiks turpināta pasākumu īstenošana skaidrās naudas pieejamības nodrošināšanai Latvijas iedzīvotājiem, vienojušās Latvijas Banka, Finanšu nozares asociācija un bankas ar plašāko bankomātu un filiāļu tīklu: AS "Swedbank", AS "SEB banka", AS "Luminor Bank Latvijas filiāle" un AS "Citadele banka". Šie pasākumi iekļauti 2021.gada rudenī parakstītajā sadarbības memorandā, informē Latvijas Banka.
Svarīgi 09:25, 1. Nov. 2022
Nereti samaksa par pamatlīdzekļiem tiek veikta avansā - tā var būt daļa summas, bet var būt arī visa. Avansiem, kas veikti par pamatlīdzekļu iegādi, grāmatvedībā ir noteikta speciāla uzskaites kārtība. Kādi aspekti jāņem vērā grāmatvedim?
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Aug. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Vai pašnodarbināta persona, kas ir arī pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst neizrakstīt rēķinu fiziskai personai par saņemto pakalpojumu (izņemot, ja personai ir nepieciešams), ja apmaksa par sniegto pakalpojumu tiek veikta ar pārskaitījumu bankas kontā?
Grāmatvedība 06:00, 27. Jūl. 2023
Nemateriālie ieguldījumi kā pamatlīdzekļu postenis praksē nav sastopami tik bieži. Grāmatvežiem par tiem nereti rodas jautājumi, it sevišķi tajos gadījumos, kad sabiedrība pirmo reizi sastopas ar attīstības izmaksām vai nemateriālo vērtību, kas radusies citas sabiedrības iegādes rezultātā. Nereti nemateriālo vērtību apzīmē ar angļu terminu goodwill, bet vecākā literatūrā tā tiek saukta arī par firmas cenu vai komercreputāciju. Kas tad īsti ir uzņēmuma nemateriālie ieguldījumi?
Pamatlīdzekļi 06:00, 3. Jūl. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31 sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.
Gada deklarācija 06:00, 31. Mar. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu par nodokli no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem ar mērķi palīdzēt cilvēkam, kas plāno sākt dzīvokļa izīrēšanu vai iznomāšanu, izvēlēties atbilstošāko nodokļu maksāšanas režīmu.
VID informācija 16:54, 20. Feb. 2023
Ar 2023.gada 1.janvāri ir stājušās spēkā jaunas izmaiņas nodokļos. Par tām informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:05, 9. Jan. 2023
Šī gada 13.februārī spēkā stāsies būtiski grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli", mainot iepriekš spēkā esošo akcīzes nodokļa piemērošanas vispārējo režīmu. Izskatām svarīgākās izmaiņas!
Citi 06:00, 11. Jan. 2023
Uzņēmums veic darījumu, par kuru norēķinās internetbankā. Vai uzņēmuma atbildīgās personas apstiprināts maksājuma uzdevums var tikt uzskatīts par pietiekamu apliecinājumu grāmatvedības darījumam?
Vai darbiniekam drīkst izsniegt aizdevumu? Kādi nosacījumi jāievēro un ar kādiem nodokļu riskiem jārēķinās? Turpinot aizdevumu tēmu, šoreiz pētām aizdevumus fiziskām personām, kas nav ar uzņēmumu saistītas personas.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 4. Jan. 2023
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Arī biedrības un nodibinājumi ir tikuši pie jauniem Ministru kabineta noteikumiem, kas reglamentē to grāmatvedības kārtošanu un pārskatu sagatavošanu.
Grāmatvedība 06:00, 10. Okt. 2022
Vai pastāv ierobežojumi veikt skaidras naudas darījumu? Kādi tie ir, un vai tie ir jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestam? Vai par tiem ir jāziņo arī Finanšu izlūkošanas dienestam? Centīsimies sniegt atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, kas skar skaidras naudas lietošanas ierobežojumus.
Arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotāji ir tikuši pie jauniem noteikumiem. Tajos nav būtisku atšķirību salīdzinājumā ar iepriekšējiem, bet dažām niansēm ir vērts pievērst uzmanību.
Grāmatvedība 06:00, 12. Sep. 2022
Vai ražošanas ēkas remontdarbiem – flīzēšanai, sienu pārbūvei, var piemērot pievienotās vērtības nodokļa likuma 142.pantu, ja darbu veicējs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, bet nav būvkomersants? Pasūtītājs darbus veic Lauku atbalsta dienesta projekta ietvaros.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 20. Sep. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
Beidzamajā laikā grāmatvežus aizvien vairāk un vairāk uztrauc elektronisko dokumentu noformēšana, tostarp dokumentu parakstīšana, to atvasinājumi un apstiprināšana ar parakstu. Neizpratni sevišķi rada pavadzīmju un rēķinu digitālie dokumenti. Papētīsim šo jautājumu!
Es apkalpojumu autotransporta nomas uzņēmumu, kuram ir biroja telpas, kur pieņemt klientus, un automašīnas tiek piegādātas uz norādīto adresi. Nomas maksa un garantijas nauda tiek maksāta ar karti, norēķinoties caur POS terminālu, šī nauda nonāk bankas kontā. Skaidrās naudas darījumi tiek noformēti ar stingrās uzskaites kvītīm. Ar klientiem tiek slēgts auto nomas līgums, norādot, vai darījumam ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, reizēm ir arī naudas sodi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Šobrīd banka ir paziņojusi, ka kases aparāts ir obligāts, tostarp POS termināla darījumiem. Vai tiešām vairs nedrīkst turpināt darbu bez kases (hibrīda) aparāta izmantošanas?
Nauda 06:00, 19. Mai. 2022
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, darījuma partneris – nav. Par pakalpojuma sniegšanu tiek noslēgts līgums, izrakstīts avansa rēķins un atbilstoši tam – saņemts avanss. Darījums uzrādīts PVN deklarācijā, bet pēc diviem mēnešiem tas tiek anulēts, tiek izrakstīts kredītrēķins un avanss atmaksāts darījuma partnerim. Kā PVN deklarācijā norādīt šo kredītrēķinu?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Jūn. 2022
Maijs grāmatvežiem tradicionāli bijis atelpas mēnesis, jo gada pārskati iesniegti un atpūta godam nopelnīta. Lai arī Covid-19 pandēmijas dēļ gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir pagarināts, ceru, ka daļa grāmatveži atradu laiku kaut nelielai atpūtai. Bet tie, kas čakli turpināja strādāt, mums sarūpējuši jaunu lasītāko rakstu topu.
Svarīgi 18:18, 9. Jūn. 2022
Man ir radies jautājums par grāmatojumiem no Z pārskatiem. Ņemot vērā jaunieviesto depozīta maksas piemērošanu par taru dienas beigās, izdrukājot Z atskaiti, tur parādās kopējā summa par depozītu, kā arī kopējā summa par skaidras naudas darījumiem un ar karti veiktajiem darījumiem. Atšifrējumā pa maksājumu veidiem ir norādītas summas, kur ir jau iekļauta depozīta maksa, kura nav apliekama ar pievienotās vērtības nodokli. Kā šajā gadījumā veikt grāmatojumus, ja Z pārskatā depozīta maksa nav atšifrēta pa maksājumu veidiem?
Grāmatvedība 06:00, 5. Mai. 2022
Latvija ir bagāta ar mežiem – daļa no tiem pieder valstij, daļa – Latvijas iedzīvotājiem vai uzņēmumiem, bet vēl daļa – kādas citas valsts personām. Un šeit rodas neskaidrības – kā piemērot pievienotās vērtības nodokli mežistrādes pakalpojumiem, kas sniegti citā valstī reģistrētai personai? Vai šis ir nekustamā īpašuma darījums? Kāda nodokļa likme tam piemērojama? Izskatām lasītāja situāciju!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 8. Jūn. 2022
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
Vai preces pārdevējam mazumtirdzniecībā ir jādeklarē pievienotās vērtības nodokļa deklarācijas pielikuma PVN 1 3. daļā visi kases čeki, kuros norādītā preču un pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa ir virs 150 eiro, ja tie izsniegti juridiskai personai, pievienotās vērtības nodokļa maksātājai?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 12. Mai. 2022
Saistībā ar jaunā Grāmatvedības likuma (GL) stāšanos spēkā ir radusies diskusija starp grāmatvežiem par rekvizītiem čekos. Jautājums - vai taisnība, ka saskaņā ar jauno GL neatkarīgi no Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) normām, kā arī esi vai neesi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, ir obligāti čekā iedrukāti pircēja rekvizīti, un summu ierobežojumi šeit nav? Tātad arī čekā par summu 0,01 eiro ir jābūt uzņēmuma rekvizītiem, lai šis būtu attaisnojuma dokuments?
Dokumenti 10:12, 14. Apr. 2022
Arī marta lasītāko rakstu topa pirmo vietu ir noturējis jaunais Grāmatvedības likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.
Svarīgi 13:10, 7. Apr. 2022
Vai un kā mainījušās prasības preču piegādes dokumentu noformēšanai, stājoties spēkā jaunajam Grāmatvedības likumam un Grāmatvedības kārtošanas noteikumiem? Vai preču pavadzīmes drīkst noformēt elektroniski? Vai tās ir derīgas arī bez paraksta? Pētām jaunās prasības!
Dokumenti 06:00, 12. Apr. 2022
Naudas darījumiem, vienalga - skaidrās vai bezskaidrās naudas, uzņēmumā ir viens no visaugstākajiem riskiem. Visdrošāk būtu tos kārtot pašam uzņēmuma vadītājam, tomēr tas ne vienmēr ir iespējams. Kā samazināt riskus, ja šie darījumi tiek uzticēti grāmatvedības darbiniekiem? Izskatām lasītāja situāciju!
Finanšu vadība 06:00, 21. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem par kārtību, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu".
VID informācija 16:00, 7. Mar. 2022
Laikā no šā gada 15. februāra līdz 1. aprīlim ieskaitot valsts amatpersonām Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir jāiesniedz valsts amatpersonas kārtējā gada deklarācija par 2021. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu.
Svarīgi 15:30, 15. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu "Kases čeku uzglabāšana grāmatvedībā (par degvielas iegādi, taksometru pakalpojumiem u. c.)".
VID informācija 12:30, 7. Feb. 2022
Laikā no šā gada 15. februāra līdz 1. aprīlim ieskaitot valsts amatpersonām Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir jāiesniedz valsts amatpersonas kārtējā gada deklarācija par 2021. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu.
Svarīgi 15:30, 15. Feb. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
2022. gadā spēkā ir stājušies vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie nav apjomīgi, toties labvēlīgi nodokļu maksātājiem. Pārskatīsim galvenos jaunumus Latvijas un Eiropas Savienības kontekstā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Feb. 2022
Vai veikals drīkst ienēmumus, kas saņemti ar norēķinu karti, atspoguļot kases ieņēmumu orderī un kases grāmatā? Un otrs jautājums - vai uzskaitē vienā kontā (Kase) var būt visa veikala skaidrās naudas kustība – gan kases aparāta, gan kases naudas plūsma?
Nauda 06:26, 3. Feb. 2022
2022. gada 1. janvārī stājās spēkā jauns Grāmatvedības likums. Tas izstrādāts, lai pilnveidotu grāmatvedības regulējumu un nodrošinātu tā atbilstību pašreizējai juridiskajai tehnikai un elektroniskajām iespējām. Izmaiņas ir piedzīvojuši arī attaisnojuma dokumenti.
Kā nodrošināt skaidras naudas samaksas pieņemšanu no klientiem vairumtirdzniecībā, ja klātienē klientus sakarā ar noteiktajiem Covid-19 izplatības ierobežošanas mazināšanas pasākumiem, apkalpot nedrīkst? Vai var izmantot struktūrvienībā reģistrētu elektronisko kases aparātu, lai pieņemtu skaidru naudu ārpus tirdzniecības vietas telpām?
Nauda 07:00, 9. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Pagājušā gada nogalē tika pieņemti jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi", un tie stājas spēkā jau ar 2022. gada 1. janvāri.
VID informācija 12:00, 29. Dec. 2021
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz fiziskajai personai, kas nav PVN maksātāja, remonta darbus jaunizbūvētā dzīvoklī, piemērojot PVN 21% apmērā. Lai nodrošinātu minētos darbus, uzņēmums nodarbina apakšuzņēmējus – arī PVN maksātāji –, kas veic elektromontāžas, grīdas uzklāšanas un krāsošanas darbus, kā arī izstrādā un montē virtuves mēbeles. Kādu PVN kārtību apakšuzņēmējiem ir jāpiemēro, izrakstot uzņēmumam rēķinus par veiktajiem darbiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 9. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā" sakarā ar šā gada 16. novembrī pieņemtajiem grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī, atsevišķām normām noteikts atšķirīgs spēkā stāšanās laiks.
VID informācija 16:00, 21. Dec. 2021
Šā gada 21. decembrī Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti jaunie MK noteikumi Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi", kas izdoti saskaņā ar jauno Grāmatvedības likumu. Noteikumi stājas spēkā jau ar 2022. gada 1. janvāri.
Likumdošana 13:30, 23. Dec. 2021
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Šā gada 29. septembrī Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotus grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli". Lai turpinātu mazināt darbaspēka nodokļu slogu zemu ienākumu saņēmējiem un uzlabotu uzņēmumu konkurētspēju Baltijas valstu starpā, ir nepieciešams turpināt paaugstināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot neapliekamo minimumu arī pensionāriem, vēsta FM.
Likumdošana 11:00, 30. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Ēdināšanas uzņēmumiem par sagatavoto ēdienu piegādēm klientiem, izmantojot mobilās lietotnes un kurjera pakalpojumu" ar mērķi veicināt ēdināšanas uzņēmumu izpratni par pievienotās vērtības nodokļa un grāmatvedības normatīvo aktu piemērošanu to veikto ēdienu piegādēm klientiem, kas piegādāti, izmantojot tādu saskarnes pakalpojumu starpniecību kā mobilās lietotnes un/vai kurjera sniegtos pakalpojumus.
VID informācija 13:00, 1. Sep. 2021
Līdz ar jaunā Grāmatvedības likuma spēkā stāšanos ar 2022. gada 1. janvāri spēku zaudēs šobrīd spēkā esošais likums "Par grāmatvedību" un attiecīgi arī visi ar to saistītie Ministru kabineta noteikumi. Līdz ar to ir sagatavots un Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts jauns noteikumu projekts – Grāmatvedības kārtošanas noteikumi.
Likumdošana 12:53, 26. Aug. 2021
Turpinoties Covid-19 pandēmijai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par attālināti sniegtajiem mācību pakalpojumiem un nodokļu piemērošanu tiem. Šoreiz izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu tālmācības pakalpojumiem, kurus Latvijas uzņēmums sniedz klientiem trešo valstu teritorijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 4. Jūn. 2021
Jau no šā gada 1. jūlija ir plānots ieviest saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Plānots, ka nodokļa nomaksa un deklarēšana tiks vienkāršota. Kā darbosies šis konts un kādi obligātie nosacījumi būs jāievēro? Kā tiks deklarēts un samaksāts nodoklis? Izskatīsim plānotās izmaiņas!
Mikronodoklis 07:00, 28. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Vai grāmatvedis drīkst skaitīt darba algu uz citas personas konta numuru, ja ir saņēmis no darbinieka iesniegumu? Vai tādējādi netiek pārkāpti kādi likumi? Kādas sekas var būt darba devējam un kādas – darbiniekam?
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Valsts amatpersonas kārtējo gada deklarāciju par 2020. gadu ir pienākums iesniegt līdz 1. aprīlim ieskaitot. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.
VID informācija 09:07, 19. Mar. 2021
Valsts amatpersonām laikā no 2021. gada 15. februāra līdz 1. aprīlim ieskaitot ir pienākums Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegt valsts amatpersonas kārtējo gada deklarāciju par 2020. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Atbilstoši VID rīcībā esošajai informācijai kārtējā gada deklarācija par 2020. gadu jāiesniedz 57 684 valsts amatpersonām.
VID informācija 10:43, 16. Feb. 2021
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir nosacījumi, kuriem iestājoties, uzņēmuma izsniegtais aizdevums fiziskai personai tiek klasificēts kā tās ienākums, kam piemērojams iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Kādos gadījumos var nākties maksāt nodokli par aizdevumu? Un kam ir pienākums to maksāt? Izskatīsim piemērus!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:45, 27. Jan. 2021
Uzņēmuma darbības veids ir restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi. Restorāna darbinieks banketa vajadzībām iegādājas vīnu veikalā, norēķinās ar skaidru naudu, saņemot attaisnojuma dokumentu – čeku. Vai čeks par alkoholisko dzērienu iegādi ir derīgs kā attaisnojuma dokuments grāmatvedībā? Vai šādu veikalā iegādātu alkoholu var iztirgot restorāna bārā?
Dokumenti 07:00, 26. Nov. 2020
Fiziskai personai, kas izmanto tiesības nereģistrēt savu saimniecisko darbību, piemēram, iznomājot sev piederošu nekustamo īpašumu, var rasties pienākums maksāt pievienotās vērtības nodokli. Kādos gadījumos?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 12. Okt. 2020
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Finanšu vadība 07:00, 13. Sep. 2019
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Tūrisma uzņēmums – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs – organizē ceļojumus uz dažādām valstīm, sniedz arī transporta pakalpojumus (gan pa Latviju, gan uz ārvalstīm). Daži klienti ir juridiskas personas, bet vairākums – fiziskas. Fiziskās personas maksā par pakalpojumiem avansu veidā – gan skaidrā naudā (kases aparātā), gan bezskaidrā naudā (bankā). Kā atbilstoši likumdošanai sagatavot attaisnojuma dokumentus par ieņēmumiem?
Dokumenti 07:00, 25. Jūn. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:06, 2. Jūl. 2020
Laba ziņa uzņēmējiem, vadītājiem un visiem, kas vēlas un ne tikai vēlas, bet arī aktīvi darbojas uzņēmējdarbības jomā – tieši jums ir radīts jaunais interneta žurnāls iBizness!
Svarīgi 11:00, 23. Apr. 2020
2014. gadā Valsts ieņēmumu dienests skaidroja, ka jāpielieto Eiropas Centrālās Bankas valūtas kurss, kas ir spēkā operāciju veikšanas dienas sākumā. Arī grāmatvedības programmā ielikts šis princips, veicot valūtas konvertāciju. Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 21. pantā teikts, ka ārvalstu valūtas naudas atlikumus bilancē norāda, tos pārrēķinot eiro saskaņā ar grāmatvedībā izmantojamo ārvalstu valūtas kursu, kas ir spēkā bilances datumā (dienas beigās). Lūdzu paskaidrot, vai tagad visu gadu rēķināt valūtas kursu, kas ir spēkā dienas sākumā, bet tieši bilancei – uz gada pirmo un pēdējo dienu ar roku labot visus atlikumus, pārrēķinot tos eiro, pēc valūtas kursa, kas ir dienas beigās?
Grāmatvedība 07:00, 10. Mar. 2020
Pirms sešiem gadiem tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot gadījumus, kad aizdevumi fiziskai personai tiek pielīdzināti ienākumam. Ir laiks atcerēties šos noteikumus un pārliecināties, vai kādam aizdevumam nav pienācis nodokļa nomaksas brīdis!
Grāmatvedība 07:00, 16. Mar. 2020
Darbiniekiem alga tiek izmaksāta pārskata mēnesim sekojošā mēneša 10. datumā. Lūdzu sniegt atbildi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieturēšanu, deklarēšanu un apmaksu divās situācijās.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 10. Feb. 2020
Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 17. panta 5. daļā noteikts, ka algas nodoklis iemaksājams budžetā reizi mēnesī, kad bankā tiek saņemta nauda iedzīvotāju ienākumu izmaksai. Kā izpildīt šo normu, ja darba algu par decembri visiem darbiniekiem izmaksā 10. janvārī;
trim no darba atbrīvotiem darbiniekiem alga tiek izmaksāta atbrīvošanas dienās – 3. janvārī, 14. janvārī un 23. janvārī; atvaļinājuma naudas tiek izmaksātas 15. janvārī, 20. janvārī un 27. janvārī?
Dokumenti 11:00, 28. Feb. 2020
No 2020. gada 15. februāra līdz 1. aprīlim (ieskaitot) valsts amatpersonām ir pienākums Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegt valsts amatpersonas kārtējā gada deklarāciju par 2019. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Atbilstoši VID rīcībā esošajai informācijai kārtējā gada deklarācija jāiesniedz 56 904 valsts amatpersonām.
Svarīgi 11:00, 17. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:12, 7. Jan. 2020
Esam būvmateriālu un saimniecības preču mazumtirgotāji. 2020. gada janvārī saņēmām preces pārdošanai – metāla armatūru un skārdu –, kā metāla izstrādājumus ar reverso kodu R7. Kādu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi piemērot, pārdodot šo preci tālāk mazumtirdzniecībā? Piemērot vispārīgo PVN maksāšanas kārtību vai reverso? Mēs nezinām, ko pircējs ar šo preci darīs tālāk.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 31. Jan. 2020
Vai kaut kur normatīvajos aktos ir noteikts, cik ilgā laikā jāiesniedz avansa norēķins un cik vecus čekus tajā darbinieks drīkst iekļaut? Vai, piemēram, 2020. gada janvāra avansa norēķinā var pievienot čeku par izdevumiem (transporta biļetes iegāde) 2019. gada novembrī?
Avansa norēķini 07:00, 27. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 28.novembrī ir pieņemti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020.gada 1.janvārī.
VID informācija 12:30, 30. Dec. 2019
Lai pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas izpratne Latvijā sakristu ar Eiropas Savienības tiesību aktiem, īsā laikā plānots veikt grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Paredzēts, ka 15.oktobrī Ministru kabinetā izskatītie grozījumi stāsies spēkā jau no nākamā gada 1.janvāra.
Likumdošana 11:33, 16. Okt. 2019
Virtuālās valūtas jau sen vairs nav svešvārds mūsu leksikā, bet kā ir ar šīs jomas likumdošanu? Vai saskaņā ar normatīvajiem aktiem kriptovalūtas ir uzskatāmas par likumīgu maksāšanas līdzekli? Kāpēc šajā jomā ir nepieciešams globāls regulējums?
Svarīgi 10:26, 8. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis informatīvo materiālu, kura mērķis ir palīdzēt aizpildīt darba devēja ziņojumu saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” 3.pielikumu, uzsverot atšķirību starp aprēķinātās vai izmaksātās algas deklarēšanu.
VID informācija 10:32, 29. Jūl. 2019
Noslēdzot tēmu par kriptovalūtām, piedāvājam sarunu, kurā, analizējot studentu veiktos pētījumus un savāktos materiālus, tiek sniegtipriekšlikumi nodokļu jomas attīstībā darījumos ar kriptovalūtām. Rubrika “Nodokļu smilšu kaste” tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 5. Jūl. 2019
Lai gan varētu šķist, ka darba algas izmaksa ir viens no skaidrākajiem jautājumiem darba tiesisko attiecību kontekstā, tomēr pavisam nesen pieņemtais Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedums aktualizējis jau iepriekš izskanējušo diskusiju par darba samaksas izmaksas veidiem. Rakstā aplūkotas gan konkrētā sprieduma atziņas, gan Darba likuma regulējums, kas attiecībā pret naudas aprites sistēmu mūsdienās diemžēl ir novecojis.
Darba tiesības 13:16, 18. Apr. 2019
Darbiniekam saimnieciskajām vajadzībām izsniegta uzņēmuma bankas karte. Mēneša beigās tiek izdrukāts bankas konta pārskats, darbinieks iesniedz izdevumu čekus, tiek sagatavots avansa norēķins. Ja čeka summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārsniedz 29 eiro un uz čeka nav uzņēmuma (pircēja) rekvizītu (nosaukums, reģistrācijas numurs un adrese), vai šādu čeku var uzskatīt par nodokļa rēķinu atbilstoši PVN regulējošajiem normatīvajiem aktiem?
Dokumenti 07:00, 18. Apr. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu par iedzīvotāju ienākuma nodokli no virtuālās valūtas pārdošanas ienākuma.
VID informācija 14:11, 30. Jan. 2019
2018.gada 22.decembrī spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" un MK noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība".
Likumdošana 23:01, 31. Dec. 2018
Šī gada 21.novembrī Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas paredz kārtību, kādā tiek noteikts ienākums no virtuālās valūtas atsavināšanas.
Likumdošana 10:50, 26. Nov. 2018
Esam būvniecības uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, kas būvē ceļus un veic meliorācijas darbus.Klienti (arī PVN maksātāji) no mums iegādājas melnzemi vai frēzētu asfaltu un parasti to iestrādā ceļu būvē vai laukumos pie būvēm, vai izmanto apzaļumošanai. Sakiet, lūdzu, kā piemērot PVN - vispārīgā kārtībā 21% likmi vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 142.pantā noteiktajā apgrieztās maksāšanas kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 6. Sep. 2018
Uzņēmums nodarbojas ar būvmateriālu pārdošanu. No 2018.gada reģistrētam pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam ir noteikts obligāts pienākums būvizstrādājumu piegādēm, kurām piemērojams īpašais PVN režīms, izmantot tikai bezskaidras naudas norēķinus, un norēķini skaidrā naudā nav atļauti. Vai par šādiem darījumiem ir atļauts slēgt vienošanos par savstarpējo norēķinu ieskaitu saskaņā ar Civillikuma (CL) 1846., 1852. un 1854.pantu?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 31. Jūl. 2018
Ministru kabinets (MK) 07.08.2018. pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.584 "Kases operāciju uzskaites noteikumi", kas izstrādāti, lai pilnveidotu kases operāciju uzskaites noteikumus attiecībā uz iestādes, kura tiek finansēta no pašvaldības budžeta, administrēto nodokļu un nodevu vai maksas pakalpojumu iekasēšanas kārtību.
Likumdošana 11:53, 7. Aug. 2018
14.08.2018. Ministru kabinetā (MK) tika izskatīts Finanšu ministrijas (FM) sagatavots informatīvais ziņojums par virtuālo valūtu izmantošanas ieguvumiem, riskiem un tālāko rīcību jomas attīstības veicināšanai un identificēto risku mazināšanai, informē Valsts kanceleja. FM ziņojumā pauž, ka, pamatojoties uz pašlaik pieejamo informāciju, virtuālās valūtas šobrīd neveido sistēmiskus riskus Latvijas maksājumu sistēmai un finanšu stabilitātei.
Svarīgi 15:06, 14. Aug. 2018
Ja čekā nav ierakstīti mūsu uzņēmuma rekvizīti, vai mēs varam noformēt šādus izdevumus kā saimnieciskās darbības izdevumus? Runa ir par avansa norēķinu atskaiti un čekiem (par preci darbinieks norēķinājās ar uzņēmuma karti).
Avansa norēķini 05:02, 19. Jūn. 2018
Uzņēmuma darbinieks strādā būvniecības objektā, un, diemžēl, lai pabeigtu darbu, nepietiek, piemēram, 100 skrūvju. Darbinieks aizskrien uz “Depo”, tās iegādājas un darbus pabeidz. Mēneša beigās šo čeku par skrūvēm (kurā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) piemērots vispārējā kārtībā, t.i., 21%) darbinieks kā avansa norēķinus iesniedz uzņēmumā. Vai šādā gadījumā uzņēmumam ir tiesības skrūvēm piemēroto PVN norādīt PVN deklarācijā kā priekšnodokli? Vai arī jāvēršas “Depo” un jālūdz mainīt PVN piemērošanas kārtība?
Pievienotās vērtības nodoklis 05:55, 11. Jūn. 2018
Uzņēmumam ir noslēgts Naudas pārvaldes līgums ar saistīto uzņēmumu. Gadījumos, kad konta atlikums nesasniedz noteikto limitu, konts tiek papildināts līdz noteiktai summai vai otrādi – kreditēts līdz noteiktai summai. Grāmatvedības uzskaitē summas ir atspoguļotas bilances aktīvā kā atvērtais depozīts. Vai tāda veida darījumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Mai. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka līdz 01.06.2018. jāsniedz informācija VID par 2017.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis 1 aizdevējs.
VID informācija 16:30, 28. Mai. 2018
Nodarbinātības valsts aģentūras programmas "Pasākumi komercdarbības uzsākšanai" ietvaros bezdarbnieks ir nodibinājis SIA, kas nodarbojas ar dažādu koka amatniecības priekšmetu ražošanu. Izgatavotās preces tiek pārdotas ar interneta un telefona sakaru starpniecību. Pircēji, galvenokārt, ir fiziskas personas, kas norēķinus veic ar pārskaitījumu. Darījumi notiek Facebook, un ir zināms personas vārds, uzvārds un adrese. Bet nav zināmi personas dati, jo ne katrs grib dot savu personas kodu. Vai jāsagatavo attaisnojuma dokuments - pavadzīme par katru pārdoto preci, ja ar pircēju komunikācija notiek tikai elektroniski un viņa personas dati nav iegūstami? Arī parakstu par preces saņemšanu nav iespējams dabūt.
Dokumenti 07:00, 5. Apr. 2018
Uzņēmuma darbinieks būvniecības preču veikalā nopērk skrūves, dībeļus u.tml. uzņēmuma ikdienas saimnieciskās darbības nodrošināšanai - saskrūvēt galdu, pie sienas plauktu. Čekā ir norādīti uzņēmuma rekvizīti, un summa ir ar pievienotās vērtības nodokli 21% apmērā. Vai uzņēmums drīkst atskaitīt priekšnodokli šajā gadījumā?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:22, 12. Mar. 2018
Uzņēmums par 350 EUR iegādājās materiālus saimnieciskās darbības vajadzībām, norēķinoties ar skaidru naudu. Veikals izsniedza elektroniskā kases aparāta (EKA) čeku. Vai uzņēmumam būtu jāprasa pavadzīme par materiāliem, kas iegādāti par šādu summu? Ja jā, vai pavadzīme būtu jāprasa arī tad, ja par materiāliem maksātu ar bankas karti, t.i., bezskaidrā naudā? No kādas summas čekam nepieciešama stingrās uzskaites kvīts vai pavadzīme?
Dokumenti 08:00, 6. Feb. 2018
2017.gads pagājis nodokļu reformas zīmē, un lielākās pārmaiņas sagaida tiešo nodokļu jomu. Tomēr arī Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums) nav palicis neskarts, šajā gadā likumā veicot grozījumus pat 3 reizes: 20.aprīlī, 27.jūlijā un 22.novembrī.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 8. Jan. 2018
Kā norāda Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija, neierobežoti skaidras naudas darījumi ir viens no svarīgākajiem faktoriem ēnu ekonomikas funkcionēšanai. Lai mazinātu iespēju veikt krāpnieciskus darījumus un nepieļautu iespēju legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, kā arī veicinātu bezskaidras naudas lietošanu darījumos, ir izstrādātas likumdošanas normas, ar kurām ierobežo skaidras naudas lietošanu un nosaka deklarēšanas pienākumus darījumos ar skaidru naudu.
Nauda 08:00, 23. Dec. 2016
Dažkārt gadās, ka darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Bet kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Tiesības 08:00, 28. Dec. 2017
Nodokļu reforma nākamgad būtiski ietekmēs ne tikai algas nodokļu maksātājus, bet arī saimnieciskās darbības veicējus. Kādi grozījumi ir pieņemti, un ar kādiem jaunumiem jārēķinās jau no nākamā mēneša?
Saimnieciskā darbība 08:00, 11. Dec. 2017
Atbilstoši grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 142.pantā no 01.01.2018. tiek ieviesta apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtība būvizstrādājumu piegādēm, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 09:47, 8. Dec. 2017
Uzņēmums pārdod preces mazumtirdzniecībā un darījumus noformē, izmantojot elektronisko kases aparātu. Tā kā pircēji nereti izvēlas maksāt ar karti, uzņēmums apsver iespēju izmantot mobilo POS termināli. Vai atbilstoši likumdošanā noteiktajām prasībām ir pietiekami, ja uzņēmums izraksta pārdošanas pavadzīmi un samaksa par precēm tiek veikta, izmantojot šādu POS termināli? Tādējādi nauda tiek ieskaitīta uzņēmuma bankas kontā, savukārt klients saņem POS termināla čeku un pavadzīmi. Vai tad, ja pircējs ir fiziskā persona, pavadzīmes rekvizītu ailē "Pircējs" ir obligāti jānorāda klienta vārds, uzvārds un personas kods?
Nauda 08:00, 23. Nov. 2017
01.01.2017. stāsies spēkā grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), ar kuriem noteikts skaidrās naudas lietošanas ierobežojums fiziskām personām.
Likumdošana 10:29, 16. Dec. 2016
Uzņēmums pārdod jaunbūvi. Pirkuma līgumā norādīta kopējā pirkuma summa par zemi un ēku plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. Atbilstoši līgumam pircējs samaksu veiks 2 daļās: 1.daļu maksās oktobrī, bet 2.daļu - novembrī. Pircējs oktobrī samaksāja 1.daļu. Ja pircējs novembrī nesamaksās 2.daļu, darījums nenotiks un uzņēmumam būs pircējam jāatmaksā saņemtā pirkuma summas daļa. Vai oktobrī saņemtā samaksa ir uzskatāma par avansa maksājumu? Vai PVN jāmaksā budžetā novembrī? Vai arī PVN jāmaksā par visu darījumu tad, kad saņemta visa pirkuma summa? Vai rēķinā zemes un ēkas vērtība jānorāda atsevišķi?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:11, 24. Nov. 2017
Ar mērķi mazināt iespēju veikt krāpnieciskus darījumus un nepieļaut iespēju legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, no nākamā gada ir spēkā ierobežojums fizisko personu darījumiem skaidrā naudā, ja darījuma summa pārsniedz 7200 EUR.
Likumdošana 10:52, 29. Dec. 2016
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
Lai kliedētu publiskajā telpā izskanējušo nepilnīgo un nereti arī nekorekto informāciju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis skaidrojumu, kādi ir nodokļu normatīvo aktu nosacījumi par naudu, kas tiek saņemta no radiniekiem vai citām personām ārvalstīs.
Svarīgi 09:50, 4. Jan. 2017
Vai SIA drīkst par pārdotajām precēm izsniegt stingrās uzskaites kvīti un neizmantot kases aparātu? Mēs esam SIA - pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, un mūsu uzņēmumā par sniegtajiem pakalpojumiem tiek lietotas stingrās uzskaites kvītis saskaņā ar MK noteikumu Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" 82.1.3.apakšpunktu. Bet ir uzņēmumi, kas izsniedz stingrās uzskaites kvītis par pārdotajām precēm (piemēram, par auto rezerves daļām 8,72 EUR un PVN 1,83 EUR, kopsumma 10,55 EUR), kvītī nenorādot atsauci uz MK noteikumu Nr.96 punktu un neizsniedzot arī pavadzīmi. Kādos gadījumos drīkst preču realizācijai neizmantot kases aparātu, bet izrakstīt stingrās uzskaites kvītis?
Dokumenti 10:18, 11. Okt. 2017
28.07.2017. Saeima apstiprināja likumu paketi, ar ko no 01.01.2018. tiks ieviestas būtiskas izmaiņas Latvijas nodokļu sistēmā. Tās ietekmēs arī fiziskās personas, kas reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicējas.
Grāmatvedība 08:00, 18. Okt. 2017
Grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā ievērojami atvieglos jau sen gaidītie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (MK noteikumi Nr.188), kas pieņemti 11.07.2017. un stājās spēkā 14.07.2017.
Grāmatvedība 08:00, 15. Sep. 2017
Kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN) nodokļa maksātājiem, kas veic finanšu darījumus? Ar praktiskiem piemēriem skaidro Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 11:01, 13. Sep. 2017
Kādi dokumenti jāsagatavo, lai dokumentētu bezskaidrās naudas atlikumu inventarizāciju? Varbūt pietiek ar bankas konta izrakstu uz konkrēto datumu? Vai tomēr - akts, komisijas locekļu paraksts…
Dokumenti 09:00, 10. Nov. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 15:13, 1. Aug. 2017
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
No šā gada 1.jūnija stājušies spēkā vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Lai gan sākotnēji šīs normas, iespējams, šķiet tikai tehniski precizējumi, tomēr PVN likumā beidzot ir noteikti svarīgi priekšnosacījumi, lai vienkārši un konsekventi īstenotu priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības arī nākamajā taksācijas periodā, kā arī veiktu priekšnodokļa korekciju par zaudētiem parādiem. Tāpat redakcionāli mainīta likumā lietotā ar būvdarbu veikšanu saistītā terminoloģija.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 14. Jūl. 2017
14.jūlijā spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (Noteikumi). Plānots, ka ar veiktajiem grozījumiem Noteikumos tiks samazināts grāmatvedības kārtošanai patērētais laiks, norādīts Noteikumu projekta anotācijā.
Likumdošana 14:54, 14. Jūl. 2017
Likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) ir iekļautas normas, kuru mērķis ir novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) samaksas.
Grāmatvedība 08:00, 30. Jūn. 2017
Ceturtdien, 11.maijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 11:11, 13. Mai. 2017
Algojot darbiniekus, darba devējam ir jāsniedz vairāki ziņojumi, tostarp ziņas par darba ņēmējiem, ziņojums par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts riska nodevu, kā arī ziņojumi par algas nodokli.
Grāmatvedība 08:00, 26. Mai. 2017
Nodokļu maksātājiem līdz 01.06.2017. Valsts ieņēmumu dienestam (VID) jāsniedz informācija par 2016.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis 1 aizdevējs, atgādina VID.
Svarīgi 15:22, 24. Mai. 2017
Neliela tūrisma aģentūra darbojas īpašnieka privātmājas telpās. Sniegtie pakalpojumi tiek apmaksāti skaidrā un bezskaidrā naudā. Uzņēmumam ir elektroniskais kases aparāts (EKA). Saimnieciskā darbība tiek veikta neregulāri. Skaidras naudas norēķini notiek reti, piemēram, 2 reizes mēnesī 2000 EUR apmērā. Vai katru dienu nepieciešams slēgt EKA un aizpildīt EKA žurnālu ar nulles vērtību? Skaidrās naudas uzskaite tiek veikta kases grāmatā, grāmatvedības uzskaite – divkāršā.
Nauda 08:00, 16. Mar. 2017
20.04.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, ar mērķi veikt uzlabojumus nodokļu regulējumā uzņēmējdarbības uzsācējiem un uzņēmumiem ar mazu ikgadēju apgrozījumu (ieņēmumiem).
Likumdošana 14:51, 20. Apr. 2017
Lielai daļai uzņēmumu strauji tuvojas gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas iesniegšanas termiņš. Tāpēc sniedzam dažus ieteikumus UIN deklarācijas sagatavošanai – par nerezidentu izmaksām, nedrošajiem debitoru parādiem un cesijas darījumiem UIN deklarācijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:01, 6. Apr. 2017
Nodokļu maksātājiem līdz 01.06.2017. Valsts ieņēmumu dienestam (VID) jāsniedz informācija par 2016.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis 1 aizdevējs, atgādina VID.
Svarīgi 17:46, 12. Apr. 2017
Vai pārtikas produktus no vairumtirdzniecības noliktavas drīkst pārdot (izrakstot rēķinus) arī privātpersonai?
Nauda 08:00, 21. Feb. 2017
Darbinieki, darba samaksa un tai piemērojamie nodokļi ne vienmēr tiek asociēti ar pašnodarbinātajiem, jo pašnodarbinātās personas ienākumus nevar saņemt darba algas veidā. Tomēr ne vienmēr tas tā ir. Saimnieciskās darbības veicējs drīkst nodarbināt līdz 5 algotiem darbiniekiem, bet individuālā komersanta darbinieku skaits nav ierobežots.
Grāmatvedība 08:00, 20. Jan. 2017
Jau gadiem ilgst diskusija, vai darījumi ar bankas karti ir vai nav avansu norēķins. Katrs diskusijas dalībnieks nereti pauž savu viedokli un pamato to ar dažādiem likumdošanas aktiem. Arī es nebūšu izņēmums! Tomēr jāņem vērā, ka likumdošana regulāri mainās, un tas, kas bija aktuāls vakar, vairs nav aktuāls šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Okt. 2016
Par samērā jaunu varētu saukt likuma “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN) 30.panta 7.daļas normu, kas nosaka, ka nodokļu maksātājiem, kas veic saimniecisko darbību līdz taksācijas gadam sekojošā gada 1.februārim jādeklarē visi iepriekšējā gada laikā skaidrā naudā veiktie darījumi ar fiziskajām personām, kurām atbilstoši nodokļu jomu reglamentējošiem normatīvajiem aktiem nav jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja 1 darījuma summa 1 operācijā ar katru darījuma partneri pārsniedz 3000 EUR.
Nauda 12:30, 25. Jan. 2016
Lai veicinātu bezskaidras naudas lietošanu darījumos, tādējādi mazinot iespēju veikt krāpnieciskus darījumus, un nepieļautu iespēju legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, sagatavoti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), kuros paredzēts skaidras naudas lietošanas aizliegums darījumos no 7200 EUR. Minētais regulējums ir attiecināms uz fiziskām personām, kas neveic saimniecisko darbību.
Likumdošana 11:18, 30. Sep. 2016
Valdības 29.09.2016. sēdē apstipirināti vairāki likumprojekti, ar kuriem paredzēts ieviest drošu un ērtu datu apmaiņas sistēmu, ar kuras palīdzību kredītiestādes un juridiskās personas, kuras nav kredītiestādes un kuru komercdarbība ietver bezskaidras naudas maksājumu veikšanu, varētu pieņemt un izpildīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un zvērinātu tiesu izpildītāju rīkojumus elektroniski, tādējādi paātrinot un efektivizējot nodokļu piedziņas procesu.
Likumdošana 12:16, 30. Sep. 2016
Man pieder individuālais uzņēmums (IU), kurā strādāju es un mana sieva. Abi esam invalīdi un izmantojam iespēju 3 gadu laikā pārrēķināt pensijas, tādēļ lielākā daļa IU ieņēmumu tiek tērēti valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samaksai. Algas tiek izmaksātas daļēji. Vai IIN pārskata mēnesī jāietur un jāieskaita valsts budžetā par visu aprēķināto algu vai tikai par darbiniekam faktiski izmaksāto daļu? Kas šajā gadījumā jānorāda paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām par gadu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 21. Okt. 2016
Darbiniekam reizēm jābrauc pie klientiem, bet viņam nav automašīnas, un ar sabiedrisko transportu pārvietoties ir ekonomiski izdevīgāk. Kā noformēt darbinieku biļetes vai mēnešbiļetes sabiedriskajā transportā tā, lai tās varētu uzskatīt par ar saimniecisko darbību saistītiem izdevumiem? Ja pareizi saprotu, atmaksājot izdevumus par mēnešbiļeti, darbiniekam rodas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekams ienākums?
Izdevumi 08:00, 17. Okt. 2016
Saimnieciskās darbības veicēji darījumus var veikt gan, izmantojot bezskaidrās naudas norēķinus, gan arī ar skaidro naudu. Kas jāievēro, veicot skaidrās naudas darījumus, kā tos reģistrēt Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā (Saimnieciskās darbības žurnāls) un kādi ierobežojumi jāievēro šādos darījumos – par to šajā publikācijā.
Grāmatvedība 08:00, 26. Aug. 2016
Pārskata mēnesī ar partneri sabiedrību ar ierobežotu atbildību "AAA" bija šādi darījumi (summas bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN)):1500 EUR; 300 EUR; 100 EUR. Aizpildot PVN deklarāciju, rēķins par 1500 EUR tiek atšifrēts atsevišķi (dokumenta veids "1"). Kā atšifrēt darījumus 300 EUR un 100 EUR – dokumenta veids "T" (uzskatot, ka katrs darījums ir atsevišķs un to kopsumma nepārsniedz 1430 EUR) vai "V" (uzskatot, ka kopējā vērtība ir bijusi 1900 EUR, un norādot 400 EUR ar dokumenta veidu "V")?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 13. Sep. 2016
Latvijas noieta tirgus ir samērā mazs, tādēļ daudzi uzņēmēji mēģina meklēt klientus citviet Eiropā un ārpus tās. Veikalu atvēršanai ārzemēs nepieciešami lieli ieguldījumi – telpām, personālam utt. Tomēr uzņēmējiem mūsdienās ir arī citi "ceļi", kā paplašināt biznesu ar mazākiem ieguldījumiem: interneta veikala atvēršana "eBay" iepirkšanās vietnē.
Citi 08:00, 12. Sep. 2016
Darbiniekam tiek aprēķināta darba alga, tomēr tā netiek izmaksāta pilnā apmērā, bet gan pa daļām, jo uzņēmumam nav naudas. Vai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) pārskata mēnesī jāietur un jāieskaita valsts budžetā par visu aprēķināto algu vai tikai par darbiniekam faktiski izmaksāto daļu? Vai arī IIN starpību ieskaita budžetā vēlāk, kad izmaksā darbiniekam pārskata mēnesī aizturēto daļu (lai gan darba attiecības ar šo darbinieku vairs nepastāvēs)? Kas šādā gadījumā jānorāda Paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām par taksācijas gadu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 25. Aug. 2016
Valdes locekļa domājamais ienākums netiek izmaksāts, tāpēc man nav skaidrs - kurā mēnesī par to ir jāmaksā IIN? Piemēram, mana uzņēmuma apgrozījums maijā bija 2000 EUR. Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) deklarācija ir jāiesniedz līdz sekojošā mēneša 25.datumam - tātad 25.jūnijā es iesniedzu ziņas, ka esmu pieņemts darbā no 1.maija, un šajā dienā deklarēju minimālo algu. Teorētiski man tika aprēķināts ienākums par maiju - vai tas nozīmē, ka IIN bija jāiemaksā jau līdz 5.jūnijam un esmu to nokavējis? Vai tomēr līdz 5.jūlijam?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 17. Aug. 2016
Uzņēmumā neizmanto kases aparātu un neveic skaidrās naudas darījumus. Radusies situācija, ka uzņēmums nevar darbiniekiem izmaksāt algas, izmantojot uzņēmuma bankas kontu. Lai tomēr izmaksātu algas (skaidrā naudā), uzņēmums vēlas veikt šādas darbības:
valdes loceklis piešķir uzņēmumam īstermiņa aizdevumu skaidrā naudā (ar ieņēmuma orderi);
uzņēmums izmaksā darbiniekiem algas ar izdevuma orderi uz algas izmaksas dokumenta pamata.
Vai šādi rīkoties būtu pareizi? Vai uzņēmumam ir jāsniedz kādas atskaites par skaidro naudu Valsts ieņēmumu dienestam?
Darba samaksa 08:44, 8. Jūl. 2016
16.06.2016. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), kas paredz izmaiņas attiecībā uz skaidras naudas lietošanas ierobežošanu fiziskām personām, nosakot aizliegumu izmantot skaidru naudu darījumos, kas pārsniedz 7200 EUR.
Likumdošana 12:10, 20. Jūn. 2016
No 01.07.2016. graudaugu un tehnisko kultūru (tostarp eļļas augu sēklu), tai skaitā šo preču maisījumu, kuri neizmainītā stāvoklī parasti nav paredzēti galapatēriņam, piegādei piemēro pievienotās vērtības nodokļa PVN apgriezto maksāšanas kārtību. Lai turpmāk šiem darījumiem pareizi piemērotu PVN, kā arī pareizi tos atspoguļotu PVN deklarācijā, jāievēro vairākas būtiskas nianses, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 14:25, 22. Jūl. 2016
No šī gada 1.jūlija Pievienotās vērtības nodokļa likums kļūst par vienu pantu bagātāks – tajā tiek ieviests jauns 143.2pants "Īpašs nodokļa piemērošanas režīms graudaugu un tehnisko kultūru piegādēm".
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 25. Jūl. 2016
16.06.2016. Saeimā galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), kas paredz no 01.07.2016. nepārstrādātu graudaugu un tehnisko kultūru, tostarp eļļas augu sēklu, piegādēm piemērot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apgriezto maksāšanas kārtību.
Likumdošana 14:47, 20. Jūn. 2016
Latvijas uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) iegādājās vairumtirdzniecības noliktavā no Lietuvas pakalpojumu sniedzēja (PVN maksātājs) kokskaidu granulas, kuras paredzēts izmantot kā kurināmo. Pēc tam no Latvijas vairumtirdzniecības noliktavām granulas tiks pārdotas juridiskām un fiziskām personām. Kā un kādu PVN likmi piemērot?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 4. Jūl. 2016
Starp sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) un tās dibinātāju ir noslēgts aizdevuma līgums. Aizdevējs ir fiziska persona (SIA dibinātājs - valdes loceklis), un aizņēmējs ir juridiska persona SIA "A".2015.gadā sākumā SIA "A" aizdevējam bija parādā 1179 EUR. 2015.gada laikā SIA "A" no aizdevēja saņēma aizdevumus ar kopsummu 62 500 EUR, bet atmaksāja 60 679 EUR, līdz ar to SIA "A" parāda atlikums 2015.gada beigās bija 3000 EUR. Vai SIA "A" ir jādeklarē saņemtais aizņēmums Valsts ieņēmumu dienestā (VID)? Kam un kādā apmērā ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 9. Jūn. 2016
Vēlos zināt, kā pareizi rīkoties! Pašnodarbinātā persona – manikīre, nomā telpas savai saimnieciskajai darbībai. Tajās pašās telpās viņa iznomā darba vietas divām frizierēm, un tagad ir arī solārijs. Ieņēmumi tiek reģistrēti kases aparātā. Jautājums – kā reģistrēt ieņēmumus žurnālā? Vai žurnālā jāreģistrē katrs čeks, vai arī var dienas beigās ar vienu ierakstu reģistrēt visu kopējo summu sadalītu (atšifrētu) pa ieņēmumu veidiem – manikīra pakalpojumi, solārijs, krēmi, ieņēmumi no telpu nomas?
Grāmatvedība 13:33, 11. Apr. 2016
Vai darba devējs drīkst darbiniekam izsniegt aizdevumu? Kādu līgumu jānoformē? Vai aizdevuma summu drīkst ieturēt no izmaksājamās darba algas, ja darbinieks pārtrauc darba tiesiskās attiecības vai nemaksā parādu?
Līgumi 09:00, 19. Apr. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka nodokļu maksātājiem līdz 01.06.2016. jāsniedz informācija VID par 2015.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis viens aizdevējs.
Svarīgi 13:54, 6. Apr. 2016
Latvijā un arī Eiropā viena no aktualitātēm nodokļu jomā ir cīņa par pilnīgu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) iekasēšanu. Lai noteiktu, cik lieli ir krāpšanās apmēri ar PVN katrā valstī, starptautiskajā praksē izmanto tā saucamo PVN plaisas (VAT gap) aprēķinu. Metodoloģijas, kā nosaka PVN plaisas apmērus Eiropā, ir plaši aprakstītas.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 25. Apr. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros, kuri var būt sagatavoti papīra formātā vai kārtoti elektroniskā veidā datorā. Piemēram, pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 11. Mar. 2016
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta metodisko materiālu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu elektronikai no 01.04.2016., kurā sniegta informācija par Pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumiem, kas no 01.04.2016. izmaina pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu noteiktām elektronikas preču piegādēm.
VID informācija 15:27, 4. Mar. 2016
Pašnodarbinātā pienākumu kārtot grāmatvedību nosaka likums Par grāmatvedību, jo tas attiecas arī uz fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību, kas likumā tiek apzīmētas kā uzņēmums.
Grāmatvedība 09:00, 11. Feb. 2016