Lai veicinātu vairāku nodokļu administrāciju pārrobežu sadarbību un kopīgu starpvalstu pārbaužu veikšanu, 2024.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Kādi ieguvumi būs nodokļu administrācijām un kādi – uzņēmumiem?
Citi 06:00, 27. Feb. 2024
Ja fiziska persona pārdod sev piederošu mantu, vai ir pienākums šo darījumu uzskatīt par saimniecisko darbību un veikt nodokļa nomaksu? Šoreiz par ienākuma gūšanas veidiem, kurus neuzskata par saimniecisko darbību, kā arī to, kuri ienākumi ir ar iedzīvotāju ienākumu nodokli neapliekami un kad ir pienākums maksāt nodokli, ja tiek pārdota personīgā manta.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 5. Apr. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Kopš 2022.gada 1.janvāra, pievienotās vērtības nodokļa samazināto likmi 5% apmērā piemēro iespieddarba vai elektroniska izdevuma formā izdotu grāmatu, preses un citu masu informācijas līdzekļu izdevumu vai publikāciju piegādei, tostarp tiešsaistes režīmā vai lejupielādējot, kā arī to pielikumiem, kas tiek pievienoti bez papildu maksas un ir to neatņemama sastāvdaļa, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:04, 4. Feb. 2022
Grāmatām, preses un periodiskajiem izdevumiem no nākamā gada piemēros pievienotās vērtības nodokļa samazināto likmi 5% apmērā, to paredz Saeimā šā gada 15. novembrī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas saistīti ar 2022. gada valsts budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 17:00, 15. Nov. 2021
Daudzi darba devēji saskaras ar situāciju, ka kādam no darbiniekiem nav vakcinācijas vai izslimošanas sertifikāta, netiek uzrādīts negatīvs testa rezultāts. Pamatoti var rasties jautājums, vai darba devējam ir tiesības šādu darbinieku atstādināt no darba? Varbūt labāks risinājums ir dīkstāve? Un kā šajā laikā pieņemt jaunus darbiniekus? Atbildes rodamas Labklājības ministrijas sagatavotajā informatīvajā materiālā.
Likumdošana 09:50, 12. Okt. 2021
Darba sludinājumos turpmāk būs jānorāda arī attiecīgā amata darba algas amplitūda. To paredz izmaiņas Darba likumā, kas 23.oktobrī trešajā lasījumā atbalstītas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:03, 24. Okt. 2018
Darba sludinājumos turpmāk būs jānorāda arī attiecīgā amata darba algas amplitūda. To paredz grozījumi Darba likumā, kas stājas spēkā šī gada 28.novembrī.
Likumdošana 15:14, 19. Nov. 2018
Darba sludinājumos turpmāk būs jānorāda arī attiecīgā amata darba algas amplitūda. To paredz Saeimā 1.novembrī, galīgajā lasījumā pieņemtās izmaiņas Darba likumā.
Likumdošana 15:33, 1. Nov. 2018
Uz atvadām iepriekšējās jeb 12.Saeimas deputāti 2018.gada 1.novembrī pieņēma divus grozījumus Darba likumā, kas jau stājušies spēkā 2018.gada 28.novembrī. Sniedzam ieskatu grozījumu būtībā, kā arī analizējam to nepieciešamību un ietekmi uz darba tiesiskajām attiecībām.
Tiesības 09:52, 12. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests pēdējā laikā ļoti aktīvi veicis nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, būtiski pieaugusi arī kontroles pasākumu daudzveidība un skaits. Kādi mājasdarbi jāizpilda grāmatvežiem un uzņēmējiem, gaidot ciemos inspektoru?
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Aug. 2019
Lai arī aiz loga februārim raksturīgie sniegi un sals, žurnālā atradīsiet daudz “karstu” tēmu un izsmeļojošu skaidrojumu. Kā allaž, ziņojam jums par visu, ko šobrīd jāzina uzņēmumu un iestāžu finanšu valdniekiem.
Svarīgi 14:34, 30. Jan. 2019
Pagājušā nedēļā “ISANDE HOTEL” norisinājās ikgadējā “iFinanses” rīkotā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2019”, kurā dažādi eksperti klātesošos informēja par pašām aktuālākajām lietām, kas šobrīd jāzina ikviena uzņēmuma vai iestādes finanšu pārziņiem. Liela daļa šābrīža aktuālo izmaiņu saistītas ar stingrākiem ierobežojumiem, lai mazinātu iespējas uzņēmējiem izvairīties no nodokļu nomaksas.
Svarīgi 10:32, 22. Jan. 2019
Vadot seminārus par personāla dokumentu pārvaldību, bieži saņemu jautājumus, kādi dokumenti nepieciešami, ja organizācijā atlasa vajadzīgo darbinieku konkursa kārtībā. Jānorāda, ka personāla dokumentu pārvaldība ir joma, kas tieši nav regulēta nevienā normatīvajā aktā, tāpēc šajā publikācijā apkopoju ieteikumus no savas darba prakses.
Personāla vadība 07:00, 7. Dec. 2018
SIA "MERCELL LATVIA" (www.mercell.com) ir ērti izmantojama platforma, kurā pasūtītāji virtuāli satiekas ar piegādātājiem, komunicē un vienojas par sadarbību. Tas ir ērts instruments, kas uzņēmēju ikdienu padara vienkāršāku un ļauj skatīties plašāk. Uzņēmuma vadītājs Ainārs Liepa atzīst, ka viņam ir būtiski, lai abas iepirkumu puses saņemtu kvalitatīvi sagatavotu un profesionālu informāciju, to novērtē arī klienti.
Svarīgi 09:35, 5. Jūn. 2017
Nesamierinoties ar izmaiņām nodokļu likumos, uzņēmēji, tostarp pašnodarbinātie, domā par iespēju darboties citās valstīs. Aktuālākais piedāvājums šobrīd ir Igaunija, tāpat citi uzņēmēji vēlas doties uz Angliju. Taču lielākā daļa rīkojas emocionāli, nepārdomājot visus apstākļus, proti, vai tiešām nodokļi Latvijā nebūs jāmaksā.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Apr. 2017
Valsts kanceleja sadarbībā ar Finanšu ministriju apkopojusi būtiskākos jaunos tiesību aktus un to grozījumus nodokļu jomā, kas stājas spēkā 01.01.2017.
Likumdošana 15:08, 29. Dec. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Valdes loceklim jāpārstāv uzņēmums – jātiekas ar biznesa partneriem utt. Viņam vienmēr ir labi jāizskatās. Kādus izdevumus drīkst segt uzņēmums? Apģērbs, frizieris, restorānu rēķini? Vai ir kādi ierobežojumi?
Komerctiesības 09:00, 20. Nov. 2015
Šā gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā (CPL), ar kuriem sprieduma izpildes procesā ir mainīta nekustamo īpašumu izsoļu norises kārtība no izsoles klātienē uz izsoli elektroniskā vidē. Maksātnespējas procesos nekustamo īpašumu pārdošana elektroniskās izsolēs tiks ieviesta ar 01.01.2016. Izsoles, kuras maksātnespējas procesa administratori būs izziņojuši līdz 31.12.2015., notiks atbilstoši esošajai kārtībai, kāda ir spēkā līdz 31.12.2015.
Saimnieciskā darbība 20:14, 21. Okt. 2015
Saeima ceturtdien, 23.oktobrī, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL), kas paredz noteikt jaunus pienākumus, atbildību un tiesības gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:15, 24. Okt. 2014
Otrdien, 24.februārī, Ministru kabinets pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā (CPL), kas nostiprinās elektronisko izsoļu portāla izveidošanas un darbības tiesisko pamatu, kā arī noteiks elektroniskā vidē organizētu izsoļu norisi. Elektronisko izsoļu ieviešana spriedumu izpildē un maksātnespējas procesā veicinās godīgas konkurences veidošanos izsoles dalībnieku vidū, kā arī ļaus izsoles procesu vienkāršot, padarīt to pieejamāku un ekonomiskāku. Tāpat tas palīdzēs izskaust tā saucamo izsoļu reiderismu, informē Tieslietu ministrija (TM).
Likumdošana 14:20, 25. Feb. 2015
Saeimas Preses dienests informē par iedzīvotājiem būtiskām izmaiņām likumos, kas stājas spēkā 01.01.2015.
Likumdošana 16:58, 29. Dec. 2014
Nodokļu pareiza piemērošana nekustamajam īpašumam vienmēr saistīta ar palielinātu risku. Pirmkārt, tādēļ, ka parasti darījumos ir iesaistītas lielas summas. Nekustamā īpašuma būvniecības un pārdošanas cenas ir ievērojamas, attiecīgi arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summas, kas ir aprēķināmas vai atskaitāmas par darījumiem, ir lielas. Otrkārt, PVN vajadzībām priekšnodokļa uzskaite jāveic 10 gadus, līdz ar to faktiski nodokļu risks ir ilgāks nekā likumā Par nodokļiem uan nodevām paredzētie 3 gadi vai 5 gadi attiecībā uz saistīto uzņēmumu pielietoto transfertcenu atbilstību tirgus cenām.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:08, 11. Jūn. 2014
Ik dienas tiek sludināti publiskie iepirkumi, kuru jēga ir saistāma ar valsts, pašvaldību iestāžu, kapitālsabiedrību funkciju un uzdevumu nodrošināšanu. Tiek iepirkti gan būvdarbi, gan preču piegādes, gan arī dažādi pakalpojumi, kas arī veido iepirkuma priekšmetu. Nosakot iepirkuma priekšmetu, tiek noteikts noslēdzamā iepirkuma līguma veids: būvdarbu līgums, piegādes līgums vai pakalpojuma līgums, un uz katru no šiem līgumu veidiem ir attiecināmas nedaudz atšķirīgas likumdevēja prasības. Turklāt pakalpojumu līgumu piešķiršanā ir noteikts atšķirīgs regulējums pakalpojumiem, kuros varētu būt pārrobežu intereses moments un atvieglotas prasības tiem pakalpojumu iepirkumiem, kur šāda interese varētu nebūt. Tieši par šādu pakalpojumu līgumu, kurus Publiskā iepirkuma likuma kontekstā dēvē par B daļas pakalpojumiem, piešķiršanas tiesiskumu lasiet šajā publikācijā.
Saistību tiesības 10:41, 29. Mai. 2013
Pateicoties informāciju tehnoloģiju attīstībai, ir mainījušās iespējas sniegt un saņemt dažādus pakalpojumus, turklāt palielinājušās iespējas sniegt un saņemt dažādus pakalpojumus interneta vidē. Tas rada gan iespējas uzņēmumiem un iestādēm, gan arī izaicinājumus nodrošināt drošību sniegto pakalpojumu ietvaros, tajā skaitā arī attiecībā uz fizisko personu datu apstrādi un aizsardzību.
Tiesības 16:40, 6. Mar. 2012
Attiecības starp darba devēju un darbiniekiem ir dinamiskas un laiku pa laikam pienāk brīdis, kad tās ir jāizbeidz pēc vienas vai otras puses iniciatīvas. Ekonomikai grūtos laikos darbinieku atlaišana parasti ir darba devēja iniciēta un izriet no organizatoriskām pārmaiņām uzņēmumā. Darbinieku atlaišana ir strikti reglamentēts process, kuru neievērojot, lieta var nonākt līdz tiesai. Pēdējos gados ir ievērojami pieaudzis tiesās izskatāmo darba strīdu skaits. Tā rezultātā tiesu praksē ir radušās jaunas, kā arī ir precizētas jau iepriekš zināmās atziņas, ar ko ieteicams iepazīties kā darba devējiem, tā darbiniekiem. Šoreiz aplūkotas dažas no tām.
Darba tiesības 10:46, 18. Apr. 2011
Turpinām 8. februāra publikāciju ar ieskatu par Latvijā biežāk sastopamajiem izsoļu veidiem. Šoreiz lasiet par piespiedu izsoli Civilprocesa likuma noteiktajā kārtībā – par kustamas mantas pārdošanu piespiedu izsolē, nekustamā īpašuma piespiedu izsoli un izsoli maksātnespējas procesā.
Saimnieciskā darbība 12:10, 17. Feb. 2012
Dažos vārdos raksturojot to, kas šobrīd notiek aktīvajā darba tirgū, var teikt: CĪNIŅŠ PAR LABU DARBINIEKU. Kāpēc tā, kas īsti ir „labs” darbinieks un ko dara 194 tūkstoši bezdarbnieku? Par visu pēc kārtas.
Personāla vadība 10:05, 30. Apr. 2010
Atalgojuma samazinājums, aizsācies 2007. gada beigās, šobrīd noteikti skāris vairumu uzņēmumu Latvijā. 2008. gada pirmajā pusē samazinājuma apjoms bija aptuveni 10 – 20 %, pagājušā gadā nogalē daudzviet jau sasniedza 40 – 50 %. 2009. gadā kopējais atalgojuma samazinājums atsevišķu uzņēmumu darbiniekiem jau sasniedzis 60 %. Procentuāli lielākais samazinājums bijis augstākā līmeņa vadītājiem vidējos un lielos uzņēmumos, otra visvairāk „cietusī” kategorija ir sākotnējā līmeņa darbiniekiem, kur atalgojums sasniedz zemāko – minimālās algas līmeni. Savukārt vidējam līmenim – speciālistiem –, atalgojuma samazinājums procentos ir vismazākais.
Darba samaksa 14:56, 16. Jūl. 2009
Mūsdienu ekonomiskajos apstākļos, kad komercsabiedrībām arvien aktīvāk jāizvērtē restrukturizācijas un optimizācijas iespējas, rodas pastiprināta interese par nodokļu maksāšanu pašnodarbinātās personas statusā. Tādējādi ir iespēja samazināt kopējo nodokļu slogu, kas saistīts ar darba samaksu un vienlaicīgi aizstāt darba statusā veikto darbu ar ārpakalpojumiem. Arī zaudējot darbu vienkāršākais, ātrākais un lētākais veids, kā kļūt ekonomiski neatkarīgam no darba devēja, ir kļūt par pašnodarbinātu personu. Turklāt pašnodarbināta persona, kas veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, saņem daļēji tādas pašas sociālās garantijas kā darbinieks, kas strādā pie darba devēja, piemēram, slimības pabalstu, maternitātes pabalstu, bērna kopšanas pabalstu. Tomēr jāatzīmē, ka pašnodarbinātā persona nebūs apdrošināta bezdarba gadījumā.
Nodokļi 10:21, 5. Jūn. 2009