SIA "А" pārņēma nodokļu parādus no SIA "B". Summa ir liela (38 000 eiro), tāpēc uzņēmums iesniedza Valsts ieņēmumu dienestā (VID) lūgumu parāda summas atmaksu sadalīt daļās, lai to veiktu 3 gadu laikā. No VID saņēmām lēmumu, kur ir norādīts, kādas summas un kādā termiņā jāmaksā. Kā pareizi iegrāmatot šīs summas SIA "А" grāmatvedībā? Vai tie būs šī gada izdevumi, vai arī tie jāsadala uz 3 gadiem?
Grāmatvedība
07:00, 3. Dec. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Grāmatvedība
07:00, 2. Dec. 2020
Uzņēmuma darbības veids ir restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi. Restorāna darbinieks banketa vajadzībām iegādājas vīnu veikalā, norēķinās ar skaidru naudu, saņemot attaisnojuma dokumentu – čeku. Vai čeks par alkoholisko dzērienu iegādi ir derīgs kā attaisnojuma dokuments grāmatvedībā? Vai šādu veikalā iegādātu alkoholu var iztirgot restorāna bārā?
Dokumenti
07:00, 26. Nov. 2020
SIA, PVN maksātāja, sniedz bērnudārza pakalpojumus, kas netiek aplikti ar PVN. Par šiem pakalpojumiem SIA no pašvaldības saņem līdzfinansējumu. SIA sagatavo bērnu vecākiem rēķinu, ņemot vērā līdzfinansējuma apmēru, proti, ja pakalpojuma cena ir 350 eiro, bet līdzfinansējums ir 260 eiro, rēķins tiek izrakstīts par 90 eiro. Kā veikt grāmatojumus? Kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina rindā jānorāda šīs summas? Kura summa jānorāda PVN deklarācijas 49. rindā (darījumi, kas netiek aplikti ar PVN) – 350 vai 90 eiro?
Grāmatvedība
07:00, 24. Nov. 2020
Darbinieks tika atbrīvots no darba 2020. gada 14. augustā. Savukārt 2020. gada 25. augustā atkal pieņemts darbā tajā pašā uzņēmumā. Vai par darba periodu līdz 2020. gada 14. augustam jāsniedz paziņojums par fiziskai personai izmaksātajām summām līdz nākamā mēneša 15. datumam?
Dokumenti
07:00, 19. Nov. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti
07:00, 16. Nov. 2020
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Gada pārskats
07:00, 11. Nov. 2020
Vai obligāti jāveido uzkrājumi nedrošiem parādiem? Kurā likumā tas noteikts? Pamatojoties uz UIN likuma 9. panta 1. daļu, ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj debitoru parādu summu, kura izveidota kā uzkrājums nedrošiem parādiem un iekļauta kā izmaksa PZA, un 36 mēnešu laikā no uzkrājumu izveidošanas dienas parāds nav atgūts. Uzņēmumā no 2018. gada uzkrājumi netiek veidoti un netiek iekļautas izmaksas PZA, jo domāja, ka parāds tiks samaksāts.
Grāmatvedība
08:00, 10. Nov. 2020
Birojā esam seši darbinieki, maksājam katru mēnesi ēdināšanas izdevumus 40 eiro apmērā. Visi nosacījumi atbilda, kā norādīts likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta 15. daļā. Viens no darbiniekiem tagad ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Jaunu darbinieku nepieņēmām, sadalījām darbus uz visiem pārējiem. Vai paliek spēkā nosacījums, ka mēs esam seši darbinieki un varam maksāt ēdināšanas izdevumus, jo atbrīvots no darba nav neviens?
Izdevumi
07:00, 2. Nov. 2020
Grāmatvedībā, tāpat kā dzīvē, ir laika periodi, notikumi un darbi, kas kopā veido vienotu ciklu. Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, šoreiz par grāmatvedības ciklu.
Grāmatvedība
07:00, 2. Nov. 2020
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti gadījumi, kad soda naudu var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem un neaplikt ar uzņēmumu ienākuma nodokli, proti, ja soda nauda atbilstoši Civillikuma normām ir uzskatāma par samērīgu vai arī to uzlikusi valsts institūcija. Vai AS “Latvenergo” nokavējuma procenti par maksājuma kavējumu ir ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi? “Latvenergo” nokavējuma procenti dienā ir 0,15% (54,75% gadā).
Izdevumi
07:00, 27. Okt. 2020
Uzņēmums noslēdz līgumu ar investoru, kas 2020. gada septembrī iegulda uzņēmumā naudu aizdevuma veidā. Saskaņā ar līguma nosacījumiem līdz 2021. gada 31. decembrim šo aizdevumu pārvērtīs kapitāldaļās – tas tiks ieguldīts pašu kapitālā, pretī investors saņems sabiedrības kapitāldaļas. Kā iegrāmatot saņemto naudu 2020. gada septembrī un kā to atspoguļot gada pārskatā bilancē uz 2020. gada 31. decembri? Vai vienkārši kā īstermiņa aizdevumu? Un sniegt skaidrojumu pielikumā?
Grāmatvedība
08:30, 26. Okt. 2020
Kas ir pašaprēķins? Kad un kāpēc to izmanto? Kā to noformē? Uzreiz gan atgādināšu, ka pašaprēķinam nav nekā kopīga ar pašpatēriņu, kā reizēm tiek jaukts. Pašaprēķina gadījumā uzņēmums pats izraksta sev rēķinu cita uzņēmuma vārdā, proti, negaida, kad to izrakstīs darījuma partneris. Bet to dara tikai un vienīgi saskaņā ar iepriekšēju vienošanos.
Dokumenti
07:00, 19. Okt. 2020
Jau vairākus gadus spriežam par nepieciešamību uzņēmējdarbības vidē pāriet uz digitālā formāta dokumentiem, tādējādi pasakot ardievas daudz dažādu papīru drukāšanai un staipīšanai pa dažādām valsts iestādēm. Pakāpeniski šis process notiek, taču gan uzņēmēji, gan grāmatveži, gan arī Valsts ieņēmumu dienests atzīst, ka joprojām liela daļa dod priekšroku papīra formātam, lai gan, piemēram, juridisku šķēršļu elektronisko dokumentu izmantošanai pilnā apmērā Latvijā nav.
Dokumenti
07:00, 16. Okt. 2020
Sabiedrība nopirka ēku ar zemi. Pirkuma līgumā norādīta kopēja summa par pirkumu, bet nav norādīts, cik maksā zeme un cik – ēka. Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā, ja zināms, ka zeme ir atsevišķs pamatlīdzeklis un ēka – cits pamatlīdzeklis?
Pamatlīdzekļi
09:00, 15. Okt. 2020