Pārdošanai turēto ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite būtiski mainījās pēc tam, kad 2016.gada 1.janvārī stājās spēkā jaunais gada pārskatu likums. Neskatoties uz to, ka jaunais likums ir spēkā jau trīs gadus, grāmatvežiem joprojām rodas neskaidrības par 2016.gadā veikto vai veicamo pārklasificēšanu, un reizēm nākas konstatēt, ka iepriekšējos gados pieļautas kļūdas.
Pamatlīdzekļi
07:00, 3. Jūn. 2019
Uzņēmums pieder pie uzņēmumu grupas, un sniegto pakalpojumu uzskaitei un rēķinu izrakstīšanai izmanto uzņēmumu grupas datorprogrammu. Pieslēgšanās programmai notiek caur internetu, licence nav izsniegta. Grupas uzņēmums ir izrakstījis rēķinu par programmas ieviešanas izdevumu kompensāciju. Kā ir kvalificējami šādi izdevumi? Vai grāmatvedībā tos var atzīt kā nemateriālos aktīvus? Ja tomēr tos jāatzīst kā izdevumus, vai tie jānoraksta periodā, kurā radušies? Vai tomēr, ja summa ir liela, tos drīkst norakstīt pakāpeniski?
Pamatlīdzekļi
13:02, 31. Mai. 2019
Pašnodarbināta persona sniedz būvprojektēšanas pakalpojumus sabiedrībai, kas tai ir apmaksājusi profesionālās pilnveides kursus, kas nepieciešami attiecīgā būvprojekta realizācijai. Kursu apmaksa paredzēta savstarpēji noslēgtajā līgumā. Vai sabiedrība šos izdevumus var klasificēt kā saimnieciskās darbības izdevumus un vai par šiem izdevumiem ir tiesības atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli?
Izdevumi
07:00, 29. Mai. 2019
Uzņēmums patapina automašīnu no fiziskas personas līdz 15 dienām mēnesī. Šajās 15 dienās automašīna tiek izmantota saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Uzskaitei tiek sagatavotas ceļazīmes. Uzņēmums ir atbrīvots no uzņēmumu vieglo transportlīdzekļa nodokļa saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 11.panta 4.daļu, jo transportlīdzekli uz patapinājuma līguma pamata lieto mazāk par 15 dienām viena kalendārā mēneša laikā. Vai šādā situācijā izdevumus par degvielas iegādi drīkst atzīt par ar saimniecisko darbību saistītiem izdevumiem?
Izdevumi
10:15, 24. Mai. 2019
Mātes uzņēmums Somijā plāno sūtīt uz Latviju speciālistu, kurš mums, meitas uzņēmumam, jāpieņem darbā uz diviem gadiem. Šim darbiniekam jānodrošina dzīvoklis, proti, uzņēmumam tas ir jāīrē. Vai šādā situācijā jāmaksā gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas? Vai arī šo dzīvokļa īri drīkst klasificēt kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, kuriem piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli?
Izdevumi
11:51, 21. Mai. 2019
Uzņēmums darbiniekam kompensē ceļa izdevumus no dzīvesvietas uz darbu un atpakaļ, attiecinot šos izdevumus uz personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem. Vai uzņēmumam šie darbinieka ienākumi ir jānorāda paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām un jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestā? Ja ir, tad kāds kods jānorāda?
Izdevumi
07:00, 16. Mai. 2019
SIA tiesas ceļā atgūst pircēja parādu par piegādātu, bet neapmaksātu preci. Saskaņā ar tiesas spriedumu parādniekam jāatmaksā pamatparāds un jākompensē tiesāšanās izdevumi 4115 eiro apmērā, kas ietver valsts nodevu 2300 eiro, juridiskos pakalpojumus 1500 eiro un pievienotās vērtības nodokli (PVN) 315 eiro. Kā grāmatot šos izdevumus pēc tiesas sprieduma saņemšanas? Vai par juridiskajiem pakalpojumiem drīkst atskaitīt PVN priekšnodokli?
Grāmatvedība
10:23, 14. Mai. 2019
Uz gada beigām, veicot noslēgto līgumu izpildes novērtējumu, ir aplēsts, ka līdz 31.decembrim paveikti 20% no līgumā paredzētā darba apjoma 25 000 eiro vērtībā. Līdz ar to uzņēmums gada beigās veido uzkrātos ieņēmumus 5000 eiro apmērā. Kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina (PZA) postenī jāuzrāda šie uzkrātie ieņēmumi – "Neto apgrozījums" vai "Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi"?
Gada pārskats
08:28, 13. Mai. 2019
Privātajiem uzņēmumiem nav noteiktas obligātas prasības uzskaitīt kādus darījumus ārpus bilances. Tomēr ir darījumi, kas nav jānorāda bilancē, bet par tiem jāsniedz informācija finanšu pārskata pielikumā vai vadības ziņojumā – veikt šādu ārpusbilances darījumu uzskaiti būtu lietderīgi, jo tas palīdzētu ērtāk un kvalitatīvāk sagatavot gada pārskatu.
Grāmatvedība
07:00, 13. Mai. 2019
Mikrouzņēmuma darbības veids ir dizaina pakalpojumu sniegšana. Rēķins par veiktajiem darbiem tiek izrakstīts klientam tikai pēc pilnīgas darba pabeigšanas. Kā grāmatot ieņēmumus, ja darbs tika uzsākts un daļēji veikts 2018.gada beigās, bet tiks pabeigts 2019.gadā? Vai ir jāatzīst uzkrātie ieņēmumi par to daļu darba, kas veikta 2018.gadā?
Grāmatvedība
07:00, 30. Apr. 2019
Darba devējs iegādājās darbiniekiem veselības apdrošināšanas polises. Katras polises vērtība ir 240 eiro. Kā pareizi šī polises summa jāuzrāda “Paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām (kopsavilkums)”?
Dokumenti
10:09, 25. Apr. 2019
Uzņēmuma pamatdarbības veids ir mežkopība un citas mežsaimniecības darbības. Galvenais ienākuma avots ir savā īpašumā esošajos mežos iegūto kokmateriālu pārdošana. Uzņēmums mežu izstrādei 2018.gadā iegādājas nekustamos īpašumus (ilgtermiņa ieguldījumus), kuri sastāv no zemes platībām ar mežaudzi un uz tām esošajām būvēm (nekustamā īpašuma kopums). Iegādātās ēkas un būves netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā. Vai šajā gadījumā, ja būves netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā, ir jākoriģē uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāze par iegādāto būvju vērtību? Kā aprēķināt būves vērtību, ja tā nav norādīta pirkuma līgumā?
Pamatlīdzekļi
07:00, 24. Apr. 2019
Darbiniekam saimnieciskajām vajadzībām izsniegta uzņēmuma bankas karte. Mēneša beigās tiek izdrukāts bankas konta pārskats, darbinieks iesniedz izdevumu čekus, tiek sagatavots avansa norēķins. Ja čeka summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārsniedz 29 eiro un uz čeka nav uzņēmuma (pircēja) rekvizītu (nosaukums, reģistrācijas numurs un adrese), vai šādu čeku var uzskatīt par nodokļa rēķinu atbilstoši PVN regulējošajiem normatīvajiem aktiem?
Dokumenti
07:00, 18. Apr. 2019
Tuvojas izbraukuma tirdzniecības sezona, kad tirdziņos un uz ielām atkal būs nopērkams saldējums, čaklu rokdarbnieku darinājumi un citi labumi. Skaidrs, ka ne visiem pārdevējiem ir iespēja un nepieciešamība iegādāties kases aparātus, tāpēc dažkārt pietiek ar stingrās uzskaites kvītīm. Kā ar tām apieties?
Dokumenti
07:00, 16. Apr. 2019
Līdz 2017.gada 31.decembrim sabiedrības bilances, kas uzrādīta attiecīgā gada pārskatā, pamatlīdzekļu sastāvā nekustamais īpašums atspoguļots kā ieguldījuma īpašums, jo tas tiek turēts pārdošanai. Sākot ar 2018.gadu, ieguldījuma īpašumus jāatspoguļo tikai tad, ja pārskats tiek sagatavots pēc starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem un nepieciešama zvērināta revidenta revīzija. Vai sabiedrībai, kura pārskatu nesagatavo pēc starptautiskajiem finanšu pārskatiem un tai nav nepieciešama zvērināta revidenta revīzija, ir jāpārklasificē šis ieguldījuma īpašums par pamatlīdzekli, konkrētāk – nekustamo īpašumu, un kā to pareizi izdarīt?
Pamatlīdzekļi
11:29, 10. Apr. 2019