Man apjukumu rada jaunais uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN). Kā tagad pareizi aprēķināt dividendes? Uzņēmums noslēdz gadu ar 5000 eiro peļņu. Nolemj visu izmaksāt dividendēs. Vai izmaksājamās dividendes būs 5000 eiro, un papildus jāaprēķina UIN – 1250 eiro, kas veido papildu izmaksas, vai arī izmaksājamās dividendes ir 4000 eiro un UIN – 1000 eiro, kas samazina dividendes?
Izdevumi
07:00, 9. Apr. 2019
Veicot salīdzināšanu ar kreditoru, tika konstatēts, ka atlikumi uz gada beigām nesakrīt, jo pagājušajā gadā bija labota pavadzīme. Kā šajā situācijā izdarīt labojumu?
Grāmatvedība
10:58, 5. Apr. 2019
Uzņēmums pārdod sev piederošu automašīnu, un tam rodas ārkārtas ieņēmumi. Automašīnas vērtība ir pilnībā norakstīta. Tās vietā tiks pirkta jauna mašīna, kas arī būs pamatlīdzeklis, un tai tiks aprēķināts nolietojums. Vai drīkst samazināt jaunās mašīnas pirkuma summu par pārdotās automašīnas ieņēmumu summu un nolietojumu sākt uzskaitīt no atlikušās summas? Piemēram, ja jaunā mašīna maksā 10 000 eiro, bet vecā tika pārdota par 2000 eiro, tad jaunās mašīnas vērtība, proti, pamatlīdzekļa vērtība, no kuras tiks aprēķināts nolietojums, tiek noteikta 8000 eiro apmērā. Kādi grāmatojumi veicami?
Pamatlīdzekļi
07:00, 4. Apr. 2019
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta 5.daļas 5.punktā noteikts, ka transporta līdzekļa degvielas izmaksas noteiktās normas robežās iekļaujamas saimnieciskās darbības izdevumos, ja par transportlīdzekli maksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN). Uzņēmums saimnieciskās darbības vajadzībām izmanto valdes locekļa automašīnu, pamatojoties uz patapinājuma līgumu. Automašīnu uzņēmuma vajadzībām lieto mazāk nekā 15 dienas kalendārajā mēnesī, līdz ar to UVTN nemaksā. Vai šādā gadījumā degvielas izmaksas atļauts iekļaut saimnieciskās darbības izmaksās?
Izdevumi
11:41, 2. Apr. 2019
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu mikrosabiedrībām finanšu pārskata pielikumā jānorāda informācija, kas minēta 52.pantā. Sākot ar 2018.gadu, finanšu pārskata vai konsolidētā finanšu pārskata pielikuma elektronisko norakstu sagatavo strukturēti – tabulu veidā. Vai sapratu pareizi, ka nekāda cita papildu informācija, kas nav iekļauta Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas finanšu pārskata pielikuma tabulā un nav minēta likuma 52.pantā, nav jāiesniedz VID? Ar papildu informāciju domāju bilances aktīva, pasīva un peļņas vai zaudējumu aprēķina skaitļu atšifrējumu pārskata un iepriekšējā gadā.
Gada pārskats
07:00, 29. Mar. 2019
Ikdienā uz grāmatvežiem un finanšu vadītājiem gulstas liela atbildība par kārtības ieviešanu un noturēšanu uzņēmuma “makā”, tāpēc ir būtiski, lai šie cilvēki ir godprātīgi un ievēro ētikas normas. Jautājumu par profesionālo ētiku aktualizē arī profesionālās grāmatvežu sertifikācijas attīstība Latvijā.
Grāmatvedība
07:00, 22. Mar. 2019
Bilances shēmā ir postenis “Ilgtermiņa ieguldījumi publiskā partnera pamatlīdzekļos” – ko tajā uzskaita un uzrāda?
Grāmatvedība
07:00, 18. Mar. 2019
Gada pārskatu par 2018.gadu vairs nevar iesniegt kā skenētu dokumentu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), bet visi gada pārskata dati jāievada strukturētā pielikuma formā EDS. Praktiski tas nozīmē vēlreiz pārrakstīt visu informāciju no gada pārskata, kas ir ļoti apjomīgi un laikietilpīgi. Tāpēc ir jautājums – vai gada pārskatu var sagatavot EDS strukturētā pielikuma formā, to izdrukāt, parakstīt, un šis kalpotu par dokumentu – apstiprinātu gada pārskatu?
Gada pārskats
07:00, 12. Mar. 2019
Man ir jautājums par degvielas norakstīšanu. Uzņēmumam ir nopirkts siltā gaisa pūtējs, kurš tiek darbināts ar dīzeļdegvielu. Degvielas patēriņš ir liels. Siltā gaisa pūtēju izmanto metināšanas cehā, lai darbiniekiem nodrošinātu siltumu. Kā šajā gadījumā pareizi uzskaitīt un norakstīt degvielu? Automašīnām uzskaite tiek veikta ar maršrutu lapām, bet ko darīt ar siltā gaisa pūtējiem?
Grāmatvedība
07:00, 7. Mar. 2019
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) pašu saražotās preces nodod tirgot dažādiem veikaliem. Visbiežāk veikals pārdod tikai daļu no precēm, bet pārējo pēc diviem, trim mēnešiem atgriež atpakaļ SIA. Kā par šādiem darījumiem jānoformē dokumenti? Kurā brīdī jāatzīst ieņēmumi, un kad jāveic grāmatojumi?
Grāmatvedība
07:00, 5. Mar. 2019
Uzņēmumam 2013.gadā reorganizācijas rezultātā tika izveidotas rezerves. Vai šīs rezerves var novirzīt uz iepriekšējā gada nesadalīto peļņu? Vai šādā gadījumā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai arī labāk šo rezervi izmantot pamatkapitāla palielināšanai?
Gada pārskats
07:00, 1. Mar. 2019
Mūsu uzņēmums palika parādā citam Latvijas uzņēmumam, kas ir likvidēts. Vai parāda summa būtu jāgrāmato kontā “Citi ieņēmumi” un vai jāatmaksā budžetā pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas bija iekļauts priekšnodoklī?
Gada pārskats
07:00, 28. Feb. 2019
Ar šo gadu ir jauna kārtība par kvītīm, kas ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā un ko var izmantot kases čeka vietā par skaidrās naudas saņemšanu. Šajā sakarā ir radies jautājums VID par šādu kvīšu lietošanu gadatirgū. Pašvaldības SIA (pievienotās vērtības nodokļa maksātāja) rīkos gadatirgu un no tirgotājiem iekasēs tirgus nomas maksu. Vai šajā gadījumā drīkstētu izsniegt stingrās uzskaites biļetes vai arī obligāti jāizraksta stingrās uzskaites kvītis? Plānots, ka tirgotāji būs diezgan daudz, un kvīšu rakstīšana aizņems krietnu laiku.
Nauda
10:13, 21. Feb. 2019
Grāmatvedis, kā ik gadu, izveidoja uzkrājumus atvaļinājumiem arī 2018.gadā. Ar kādām nodokļu sekām jārēķinās uzņēmumam?
Gada pārskats
10:48, 20. Feb. 2019
Darba devējs koplīgumā vienojas par degvielas izdevumu apmaksu darbinieka braucienam ar privāto automašīnu no vienas mazpilsētas uz otru, katru darba dienu 80 kilometrus. Sabiedriskais transports, protams, kursē, bet ne tik bieži un ne tajos laikos, kas sakrīt ar darba laika sākumu un beigām. Kas tad īsti ir izmaksas par degvielu, ja tās kompensē vai apmaksā darba devējs: saimnieciskās darbības izdevumi, personāla ilgtspējas izdevumi vai personīgais labums darbiniekam, kas jāapliek ar darbaspēka nodokļiem? Pagājušā gada 20.novembrī sertificētais nodokļu konsultants Matīss Kodoliņš sniedza atbildi uz šo jautājumu, norādot, ka šādus izdevumus pie noteiktiem kritērijiem ir iespēja klasificēt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem, tomēr lasītāju komentāros tika pausts, ka Valsts ieņēmumu dienestam un Finanšu ministrijai šajā jautājumā ir cits viedoklis, norādot, ka:
Izdevumi
11:55, 18. Feb. 2019