Mūsu institūtā pašlaik notiek vienkāršā renovācija (remonts, logu, durvju nomaiņa, ēkas siltināšana utt.). Ēkas vērtība tiks palielināta par remonta izmaksām. Jautājums ir šāds: Vai pie ēkas vērtības var pielikt arī kondicioniera vērtību, vai arī tas jāņem uzskaitē kā pamatlīdzeklis, jo pēdējais iepirkums ir semināru zāles remonts (t.sk. logu, radiatoru nomaiņa, grīdas, sienu un griestu remonts - pakalpojuma līgums), kā arī zāles nodrošināšana ar nepieciešamo aprīkojumu (kondicionieris - piegādes līgums)?
Pamatlīdzekļi
11:57, 29. Jūl. 2013
Turpinājums 15.07.2013. publikācijai Pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite, kurā autore sniedz atbildes un analizē praktiskas situācijas attiecībā uz pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaiti un uzrādīšanu finanšu pārskatā. Pamatprasības ir noteiktas Gada pārskatu likumā (GPL) un tā piemērošanas MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488). Raksta sagatavošanā izmantotas arī atsevišķas norādes, kas ietvertas 5.Starptautiskajā finanšu pārskatu standartā (SFPS) Pārdošanai turēti ilgtermiņa aktīvi un pārtrauktas darbības un standarta ieviešanas vadlīnijās ietvertie piemēri.
Pamatlīdzekļi
11:21, 24. Jūl. 2013
Kā pareizi grāmatot tiesvedības izdevumus, ņemot vērā, ka tos pie sekmīgas parāda piedziņas tiesu izpildītājs atmaksā? Vai tos jāgrāmato izdevumos, vai arī jānorāda debitora parādos? Ja parādu mums atmaksā - ir labi, bet vairumā gadījumu tas tā nenotiek. Un tad ir tikai palielinājusies bezcerīgo debitoru kopsumma, nevis uzrādīti reālie izdevumi. Kā ir pareizāk?
Izdevumi
12:29, 18. Jūl. 2013
Ja uzņēmums ir noslēdzis līgumu par grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu, vai šīs personas, kuras strādā grāmatvedības pakalpojumu uzņēmumā, drīkst parakstīt kases dokumentus, iesniegt uzņēmumam avansa norēķinus, parakstīt pavadzīmes? Kādi dokumenti tam ir nepieciešami?
Dokumenti
11:51, 15. Jūl. 2013
Kādas ir būtiskākās atšķirības starp komercsabiedrību finanšu grāmatvedību un budžeta iestāžu grāmatvedību, veicot debitoru parādu uzskaites un invetarizācijas atspoguļošanu gada pārskatā?
Gada pārskats
11:29, 15. Jūl. 2013
Gada pārskatu likumā (GPL) un tā piemērošanas MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488) ir noteiktas pamatprasības attiecībā uz pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaiti un uzrādīšanu finanšu pārskatā. Piemērojot šīs prasības praksē, var rasties dažādi jautājumi, uz kuriem mēģināsim rast atbildes šajā publikācijā.
Pamatlīdzekļi
10:40, 15. Jūl. 2013
Labdien! Lai iekasētu naudu par kapu vietu ierādīšanu, kapličas nomu (līdz 500 Ls mēnesī), nepieciešams kases aparāts? Vai pietiek ar Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētu kvīšu grāmatiņu?
Nauda
11:59, 12. Jūl. 2013
Uzņēmuma darbiniekam – avansa norēķinu personai tiek izsniegts avanss, lai izmaksātu darba algas uzņēmuma darbiniekiem saskaņā ar algu sarakstu, uz kura darbinieki parakstās par darba algas saņemšanu. Vai darba algu izmaksa skaidrā naudā ar norēķinu personas starpniecību ir atļauta? Ja nē, tad kuras normatīvo aktu normas to aizliedz?
Avansa norēķini
11:48, 11. Jūl. 2013
SIA saskaņā ar MK noteikumiem nelieto kases aparātu. Uzņēmums sniedz foto pakalpojumus. Kad klients iegādājas uzņēmuma dāvanu karti, tiek noformēta stingrās uzskaites kvīts. Vai brīdī, kad par dāvanu karti klients iegādājas preces, arī jānoformē stingrās uzskaites kvīts? Un kvīšu izlietojuma pārskatā šis sniegtais pakalpojums par dāvanu kartes iegādi (izrakstītas divas kvītis) tiek uzrādīts divas reizes?
Nauda
16:11, 9. Jūl. 2013
Uzņēmums ir noslēdzis līgumu par telpas nomu ar vairākiem iznomātājiem. Lielākā daļa iznomātāju rēķinus par telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem atsūta skenētā veidā vai pa faksu. Katru reizi nākas rakstīt e-pastu iznomātājiem, lai atsūta pa pastu oriģinālus parakstītus rēķinus. Sakiet, lūdzu, ja ir noslēgts līgums ar iznomātajiem, vai pietiek ar to, ka atsūta rēķinus skenētā veidā vai pa faksu, vai tomēr ir jāprasa, lai atsūta oriģinālus rēķinus pa pastu? Rēķiniem, kas tiek atsūtīti pa faksu vai skenētā veidā (kopijas), nav juridiska spēka? Mums kārtība ir tāda - līgums ir noslēgts, vadība akceptē ar savu parakstu skenēto vai pa faksu sūtīto rēķinu, kā arī grāmatvede akceptē ar savu parakstu rēķinu saņemšanu. Bet ar šādu rēķinu kopiju jau nevar iet uz tiesu un izmantot kā pierādījumu?
Dokumenti
12:47, 8. Jūl. 2013
Klientu piesaistīšanas un labu attiecību ar sadarbības partneriem uzturēšanas nolūkos, kā arī, lai motivētu darbiniekus, uzņēmumi mēdz iegādāties dāvanu kartes. Šajā publikācijā apskatīšu dāvanu karšu grāmatvedības un nodokļu piemērošanas jautājumus gan dāvanu kartēm, kas tiek izsniegtas uzņēmuma darbiniekiem un sadarbības partneriem, gan saņemtajām dāvanu kartēm.
Grāmatvedība
11:54, 8. Jūl. 2013
Pēc sertificētas nodokļu konsultantes Jadvigas Neilandes publikācijas Vai par izmaksāto komandējuma dienas naudu ir jāiesniedz VID paziņojums? (iFinanses.lv, 21.06.2013.) redakcijā ir saņemti lasītāju jautājumi, kurā pausta neizpratne par publikācijā pausto viedokli, tāpēc lūdzām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) skaidrojumu jautājumā: Vai par izmaksāto komandējuma dienas naudu jāiesniedz paziņojums VID? Vai tiešām kompensācija ir ienākums nodokļu likumu izpratnē? Provinces VID jau pirms gadiem 5 centās iegalvot, ka ir. Galvaspilsētas semināros - gluži pretējo. Kā tad ir patiesībā?
Dokumenti
10:16, 2. Jūl. 2013
Nodokļa rēķinā vairs netiek noteikta obligātā prasība norādīt piegādes transportu un pārvadātāju. Bet vai Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir tiesības to prasīt saskaņā ar Autopārvadājumu likumu? VID tematiskajās pārbaudēs tas ir aktuāli, jo pēc VID uzskata, ja nav informācijas par pārvadātāju, tad var apstrīdēt darījumu.
Dokumenti
19:01, 1. Jūl. 2013
Tuvojoties eiro ieviešanas dienai (01.01.2014.), kā arī eiro un latu paralēlās atspoguļošanas periodam (no 01.10.2013. līdz 30.06.2014.), medijos ir informācija, kas vairāk skaidro, kā jāatspoguļo cenas eiro un latos veikalos, bet kā un kas šajā sakarā jānorāda rēķinos par sniegtajiem pakalpojumiem - abās valūtās jānorāda tikai rēķina summas, tikai pakalpojuma cena, tikai kopējā summa apmaksai, vai visas iepriekš nosauktās vērtības? Kas jādara ar līgumsodiem vai pārmaksām (avansiem), ko norāda rēķinā?
Dokumenti
18:16, 1. Jūl. 2013
Mani interesē, kā un kad pareizi uzskaitīt izdevumus, un kādi grāmatojumi izdarāmi, ja saņemts rēķins par būvniecības pakalpojumiem, pamatojoties uz darbu izpildes aktu? Piemēram, akts ir par 2000 Ls, rēķinā norādīts: izpildītie darbi - 2000 Ls, 10 % ieturējums saskaņā ar līgumu - 200 Ls, summa apmaksai - 1800 Ls. Vai izdevumos šajā periodā jārāda visa summa, vai starpība? Rēķins par 10 % no līguma summas tiks piestādīts, beidzoties darbiem būvniecības objektā.
Grāmatvedība
17:37, 1. Jūl. 2013