Ja mūsu federācija uzaicina tiesnesi no ārzemēm un apmaksā ceļa izdevumus, nakstmītni un atlīdzību par tiesāšanu, tad no šiem ienākumiem federācija maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un reģistrē šo nerezidentu Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Nu, protams, iesniedzam arī ziņas VID. Vai varbūt tagad kaut kas ir mainījies?
Atbild Valsts ieņēmumu dienests:
Atbilstoši likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 3.panta 3.daļas 2.punktam ārvalsts nodokļa maksātāja (nerezidenta) ar nodokli apliekamais ienākums ir ienākums no profesionālās darbības, kas veikta Latvijas Republikas rezidentu vai nerezidentu pastāvīgo pārstāvniecību labā Latvijas Republikā vai ārpus tās.
Saskaņā ar MK noteikumu Nr.899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība (MK noteikumi Nr.899 ) 2.pantu, piemērojot likuma 3.panta 3.daļu, nerezidenta Latvijas Republikā apliekamo ienākumu veido nerezidenta taksācijas periodā (kalendāra gadā) Latvijas Republikā iegūto naudas, naturālo vērtību un saņemto pakalpojumu kopums.
Tādējādi nerezidenta ar nodokli apliekamais ienākums ietver samaksu par tiesāšanu, kā arī federācijas maksājumus par transportu un naktsmītni.
Attiecībā par samaksāto IIN papildus informējam, ka par nerezidenta ienākumiem un samaksāto nodokli ienākuma izmaksātājam VID ir jāiesniedz MK noteikumu Nr.899 4.pielikums Iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārskats par fiziskās personas – nerezidenta gūtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli Latvijas Republikā. Nekāda cita nerezidenta reģistrācija VID IIN vajadzībām nav nepieciešama.
Savukārt, ja runa ir par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), tad jautājums ir uzdodams Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) un noteikti ir jānorāda, no kuras valsts ir šis tiesnesis, jo atkarībā no tā ir nianses reģistrēšanas kārtībā.
Atbild Iveta Suraka, VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte:
Ņemot vērā to, ka nav norādīts, no kuras valsts konkrēti tiesnesis tiks uzaicināts veikt darbu Latvijā, tad tiks aprakstītas situācijas, kad iesaistīta ir:
- ES/EEZ valsts vai Šveice,
- Līgumvalsts,
- Cita valsts.
ES/EEZ valsts vai Šveice
Attiecībā uz ES/EEZ dalībvalstīm un Šveici spēkā ir Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr.883/2004 par sociālā nodrošinājuma sistēmu koordinēšanu (turpmāk – regula Nr.883/2004) un regula Nr.987/2009, kas nosaka regulas Nr.883/2004 piemērošanas kārtību (turpmāk – regula Nr.987/2009).
Ievērojot regulas Nr. 883/2004 11.panta 1.punktu, personas, uz kurām attiecas regula, ir pakļautas tikai vienas dalībvalsts tiesību aktiem. Tas nozīmē, ka vienlaicīgi persona nevar būt sociāli apdrošināta vairākās valstīs. Pamatnosacījums attiecībā uz sociālo apdrošināšanas iemaksu veikšanu ir tāds, ka personai ir jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas tajā valstī, kurā persona veic darbu. Tomēr ir paredzēti izņēmumi no šī darba vietas likuma.
Minētajā gadījumā ir jāizvērtē, vai tiesnesis ir uzskatāms par personu, kas darbību veic divās vai vairāk dalībvalstīs saskaņā ar regulas 883/2004 13.pantu. Šie nosacījumi paredzēti dažādu profesiju pārstāvjiem, profesionāļiem, kuru darba specifika ir saistīta ar darbības veikšanu dažādās valstīs. Tiesnesim būtu jāvēršas savas pastāvīgās dzīvesvietas valsts kompetentajā iestādē, kurai būtu jānosaka piemērojamie tiesību akti. Ja iestāde izlems, ka neilgā darba perioda laikā Latvijā uz tiesnesi ir attiecināmi dzīvesvietas valsts tiesību akti, tad minētā iestāde tiesnesim izsniegs A1 sertifikātu. Sertifikāts apliecinās, ka persona ir sociāli apdrošināta dzīvesvietas valstī, un sociālās iemaksas par paveikto darbu Latvijā personai ir jāveic tur, nevis Latvijā.
Līgumvalsts
Latvijai šobrīd ir noslēgti vairāki starpvalstu līgumi par sadarbību sociālās drošības jomā. Ja uz personu būs attiecināmi divpusējā līguma (piemēram, ar Krieviju, Kanādu, Ukrainu) nosacījumi par darbinieka nosūtīšanu vai nosacījumi par izņēmuma piemērošanu, tad personai dzīvesvietas valsts izsniegs attiecīgu sertifikātu/izziņu, kas apliecinās, ka nodarbinātības laikā Latvijā uz viņu attieksies sertifikāta izdevējvalsts tiesību akti un sociālās iemaksas tiks veiktas tur.
Cita valsts
Visbeidzot gadījumā, ja uz tiesnesi neattieksies iepriekš minēto ES regulu izņēmumu nosacījumi, kā arī starpvalstu līgumi par sadarbību sociālās drošības jomā, tad uz viņu visdrīzāk attieksies darba vietas nosacījums. Tas nozīmē, kas sociālās apdrošināšanas iemaksas būs jāveic tajā valstī, kurā persona būs nodarbināta – Latvijā.
Lai sniegtu konkrētāku atbildi, nepieciešama informācija par personas pilsonību, dzīvesvietas valsti, nodarbinātības statusu.