Normatīvie akti precīzi neparedz tiešu un nepārprotamu regulējumu tam, vai pašnodarbinātā persona valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par iepriekšējo ceturksni drīkst iekļaut izdevumos, tādējādi mainot obligāto iemaksu objekta lielumu. Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada augustā sniedzis uzziņu par šo jautājumu, kurā sniegtais skaidrojums ir būtisks daudzām pašnodarbinātajām personām.
Grāmatvedība
07:00, 9. Apr. 2020
Pašnodarbinātā persona, kas veic lauksaimniecisko darbību un citus saimnieciskās darbības veidus, 2019. gada martā iegādājās automašīnu par 12 000 eiro (2000 eiro – paša ieguldījums, 10 000 eiro – bankas kredīts uz 7 gadiem). Persona veic ikmēneša kredīta maksājumus un procentus par kredītu. Automašīna tiek izmantota arī personīgām vajadzībām (50%). Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā un kā veikt tālāko uzskaiti?
Grāmatvedība
19:22, 26. Mar. 2020
Vai saimnieciskās darbības veicējiem pirkumi ārvalstu valūtā vienmēr jāreģistrē, izmantojot Latvijas Bankas noteikto valūtas kursu? Piemēram, norēķinoties ar bankas maksājumu karti vai veicot pārskaitījumu bankā, “Paypal”, “Paysera” u.c.?
Grāmatvedība
09:30, 24. Feb. 2020
Ar katriem jauniem grozījumiem, kas attiecas uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienkāršā grāmatvedība kļūst arvien sarežģītāka. Un arvien vairāk ir situāciju, kurās nav skaidrs, kā pareizi darījums būtu atspoguļojams.
Grāmatvedība
07:00, 6. Nov. 2019
Zemnieku saimniecība (ZS) kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja. ZS īpašnieks ir pašnodarbināta persona un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) veic no sava personīgā konta. Vai šādi veiktās VSAOI (arī 5% apmērā) ir attiecināmas uz ZS saimnieciskās darbības izdevumiem? Ja ir, tad kā to iegrāmatot?
Grāmatvedība
08:53, 2. Mai. 2019
Vai pašnodarbinātais, kas maksā mikrouzņēmuma nodokli (MUN), drīkst sev aizdot naudu? Vai, likvidējot pašnodarbinātā statusu, pāri palikusī nauda tiek aplikta ar nodokļiem?
Grāmatvedība
07:00, 27. Mar. 2019
Saimnieciskās darbības veicējs ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs. 2018.gada maijā tika iesniegta gada ienākumu deklarācija par 2017.gadu, un saņemts avansa IIN maksājuma aprēķins 2018.gadam no Valsts ieņēmumu dienesta. Saskaņā ar šo aprēķinu IIN par 2017.gadu ir noteikts 158 eiro apmērā, bet tā kā saimnieciskās darbības veicējam par 2017.gadu ir IIN pārmaksa, tad aprēķinātais IIN nav jāmaksā valsts budžetā. 2017.gadā IIN avansa maksājumi netika veikti. Vai saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā ir jāfiksē šie 158 eiro? Kā?
Grāmatvedība
07:00, 12. Dec. 2018
Ja saimnieciskās darbības veicējam tiek apdrošināta veselība un dzīvība, vai šos izdevumus var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem un kādā apmērā?
Grāmatvedība
10:18, 5. Dec. 2018
Vai pašnodarbinātais, kura saimnieciskajā darbībā ir nepieciešamas juridiskās zināšanas, lai sniegtu kvalitatīvus pakalpojumus saviem klientiem, mācību maksu par juridisko izglītību var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem? Valsts ieņēmumu dienests (VID) uz mūsu jautājumu atbildēja, ka tādus izdevumus nedrīkst iekļaut saimnieciskajos izdevumos, bet pamatojuma tam nebija. Vienīgais, ko VID norādīja, ka šos izdevumus var iekļaut gada ienākumu deklarācijā pie attaisnotajiem izdevumiem par izglītību.
Grāmatvedība
10:14, 26. Nov. 2018
Saimnieciskās darbības veicēja viens no darbības veidiem ir hokeja tiesneša pakalpojumu sniegšana. Vai pie saimnieciskās darbības izdevumiem un kādā apmērā var attiecināt sporta zāles un baseina apmeklējumus? Tiesnesim ir jābūt labā fiziskā formā, ik pa laikam jākārto normatīvi, arī starp sezonām nepieciešams uzturēt sevi formā.
Grāmatvedība
07:00, 22. Nov. 2018
Saimnieciskās darbības veicējs, kas nav pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, izmanto savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai privāto telefonu, telefona un interneta pieslēgumu, kā arī izmanto vienu sava dzīvokļa istabu kā darba kabinetu. Kādā apmērā šos izdevumus var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos, un kādi attaisnojuma dokumenti jāsagatavo papildus saņemtajiem rēķiniem?
Grāmatvedība
07:00, 15. Nov. 2018
Daļai nodokļu maksātāju no šī gada, neskatoties uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājumu no 23% līdz 20%, par ienākumiem līdz 20 004 EUR gadā, iespējams, nāksies maksāt lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokli par savu saimniecisko darbību, jo to aprēķinās nevis no saimnieciskajā darbībā gūtās peļņas, bet no lielākas summas.
Grāmatvedība
07:00, 8. Okt. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļu uzskaiti pašnodarbinātajiem un citiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem, piedāvājam aplūkot, kā iekļaut izdevumos nolietojumu pamatlīdzekļiem, kas saimnieciskajā darbībā izmantoti daļēji, kā pamatlīdzekļu un to nolietojuma izdevumus norādīt grāmatvedībā, kā arī speciālas prasības grāmatvedības uzskaitē lauksaimniekiem.
Grāmatvedība
07:00, 5. Sep. 2018
No 01.02.2018. pašnodarbinātajām personām ir jāveic arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai 5% apmērā. Vai saimnieciskās darbības veicējs drīkst šos maksājumus pilnā apmērā iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos?
Grāmatvedība
07:00, 7. Aug. 2018
Ar nodokļu reformas ietvaros veiktajiem grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” būtiski mainīta pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķina kārtība iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem. Aplūkosim izmaiņas, kas skar pamatlīdzekļu sākotnējās vērtības noteikšanu!
Grāmatvedība
06:26, 16. Jūl. 2018