Esmu pašnodarbinātā un savā saimnieciskajā darbībā izmantoju savu auto. Pagājušajā gadā auto tika ielikta gāzes iekārta 400 Ls vērtībā, bet saimnieciskajos izdevumos to neieliku, jo čeks bija nozaudēts. Tikai nesen čeks tika atrasts.Vai šos izdevumus varu uzskaitīt saimnieciskās darbības izdevumos šogad?
Grāmatvedība
16:00, 1. Nov. 2012
Vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem grāmatvedības uzskaitē ir jāievēro likuma Par grāmatvedību, likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN), kā arī attiecīgu Ministru kabineta (MK) noteikumu prasības. Aprēķinot IIN no saimnieciskās darbības, ir svarīgi savlaicīgi iekļaut apliekamajā ienākumā visas summas. Šobrīd praktiski visi saimnieciskās darbības gaitā saņemtie atbalsta maksājumi tiek aplikti ar IIN, bet ir atsevišķas likuma par IIN normas, kas atļauj tos apliekamajā ienākumā iekļaut pakāpeniski.
Grāmatvedība
08:41, 4. Okt. 2012
Vai pašnodarbinātais drīkst sev maksāt dienas naudu (kompensāciju par darba braucieniem) saskaņā ar MK 12.10.2010. noteikumiem Nr.969 Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi (MK noteikumi Nr.969)? Iepriekšējie noteikumi (MK noteikumi Nr.219) noteica, ka dienas naudu drīkst izmaksāt fiziskām personām, kas ir algas nodokļa maksātājas un tas parasti izslēdza pašnodarbinātos. Bet kā ir pēc pašreizējiem MK noteikumiem Nr.969?
Grāmatvedība
11:23, 8. Aug. 2012
Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) 11.5 pantā noteikts, ka personīgajiem vieglajiem automobiļiem, par kuriem maksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN), degvielas un ekspluatācijas izdevumus saimnieciskās darbības izdevumos iekļauj, pamatojoties uz noteikto degvielas patēriņa normu un faktiski nobraukto kilometru skaitu. Vai šāda kārtība attiecas arī uz nomātajiem un patapinātajiem automobiļiem, par kuriem pašnodarbinātais – individuālais komersants (IK) - maksā UVTN?
Grāmatvedība
12:00, 25. Jūl. 2012
Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājsir individuālais komersants (IK), individuālais uzņēmums (IU), zemnieka vai zvejnieka saimniecība (z/s), kā arī fiziskā persona, kas reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējs, vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kurš atbilstoši Mikrouzņēmumu nodokļa likumam (MUN likums) saņēmis MUN maksātāja statusu.
Grāmatvedība
10:17, 21. Jūn. 2012
Fiziskās personas ienākums no saimnieciskās darbības tiek aprēķināts kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpība. No šī ienākuma tiek aprēķināts ienākuma nodoklis no saimnieciskās darbības. Šajā publikācijā noskaidrosim, ko un kādā apjomā var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos, kā arī apskatīsim, ko šajos izdevumos ietvert nedrīkst.
Grāmatvedība
15:15, 6. Jūn. 2012
MK 21.10.2003. noteikumu Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr.585) 8.1 punkts paredz: Attaisnojuma dokumentam, kas sagatavots saistībā ar skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izlietojumu vai darbinieka izdevumu atlīdzināšanu, pievieno attiecīgos naudas izdevumus apliecinošos dokumentus. Saņemto kases čeku vai citu dokumentu, kas sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām (turpmāk – kases čeks), var izmantot par naudas izdevumus apliecinošu dokumentu šādos gadījumos: [..]. Jautājums ir par vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem, kuri saņemtos attaisnojuma dokumentus reģistrē saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā, negatavojot avansa norēķinu. Vai tas nozīmē, ka vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem arī ir obligāti jāgatavo avansa norēķins, lai tas būtu kā attaisnojuma dokuments, kuram tiek pievienoti naudas izdevumus apliecinošie dokumenti – piemēram, kases aparāta čeki bez pārdevēja paraksta?
Grāmatvedība
11:13, 23. Mai. 2012
Zemnieku saimniecība (ZS) kļuvusi par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju. Jautājums ir par pašu kapitāla posteņiem. Kur atspoguļot privāto ieguldījumu, iepriekšējo gadu peļņu vai zaudējumus? Kad ZS bija iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs, tad pamatkapitāls katru gadu mainījās, atkarībā no privātā ieguldījuma un pašu vajadzībām izņemtās naudas. Vai bija pareizi peļņu vai zaudējumus segt no privātā ieguldījuma?
Grāmatvedība
10:40, 10. Apr. 2012