Esmu reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs un grāmatvedību kārtoju vienkāršā ieraksta sistēmā. Vēlējos uzzināt, kā sagatavot aktu par savstarpējo norēķinu salīdzināšanu, kā arī atbildēt uz aktiem, ja summas negrāmatoju ne debetā, ne kredītā. Šobrīd ir parādījušies daži debitori, ar kuriem vēlētos šos aktus par summām saskaņot.
Grāmatvedība
12:54, 18. Okt. 2013
Esmu pašnodarbināta persona, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs un savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai nomāju telpas. Sakiet, lūdzu, vai telpu nomai drīkst noteikt vienu konstantu summu un neņemt atsevišķu samaksu par komunālajiem maksājumiem? Piemēram, telpu nomas līgumā norādīta summa Ls 300, un tajā ir iekļauta gan nomas maksa, gan komunālie maksājumi. Kā šādā gadījumā būs ar PVN? Saprotams, ka priekšnodokli par saņemtajiem komunālajiem rēķiniem nevar atskaitīt, bet vai gada beigās, sastādot deklarāciju, visu komunālo izdevumu summas (kopā ar PVN) varēs iekļaut izdevumos?
Grāmatvedība
11:51, 17. Okt. 2013
Saimnieciskās darbības veicējs, kurš ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, no sava konta izņem skaidru naudu. Kā to grāmatot saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā: banka – kredīts un kase – debets? Jo varbūt nauda tiek izņemta saimnieciskajai darbībai. Vai arī izņemtā nauda jāuzskata par algu un jāliek 18.ailē kā darba alga un tai pielīdzināmie izdevumi? Un, ja izņemtās naudas summa pārsniedz Ls 500, vai tiešām nākamajā gadā MUN maksātāja statuss tiek zaudēts? Vai arī tas attiecas tikai uz apgrozījumu, kas pārsniedz Ls 70 000?
Grāmatvedība
11:52, 13. Sep. 2013
Tā kā dažkārt profesionālam grāmatvedim jākārto dažādu saimnieciskās darbības formu un nodokļu maksātāju statusu grāmatvedība, tad, cerams, ka zemāk publicētajā tabulā sagatavotais materiāls palīdzēs saprast galvenās atšķirības starp iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja žurnālu.
Grāmatvedība
10:47, 14. Aug. 2013
Turpinām 31.07.2013. publikāciju Divkāršā ieraksta grāmatvedība zemnieku saimniecībām, naudas izņemšana, peļņa un dividendes. Šajā daļā lasiet par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu dividendēm pielīdzināmam ienākumam, un kā šis jautājums attiecas uz zemnieku saimniecību (ZS) īpašniekiem.
Grāmatvedība
11:47, 7. Aug. 2013
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, katru dienu nodod pienu kooperatīvai sabiedrībai (KS). Katru rītu KS ar piena savācējmašīnu iebrauc pagalmā un mēs atdodam, piemēram, 80 litrus piena. Samaksā pēc dekādes beigām desmitajā dienā, t.i., 10.datumā un 25.datumā. Kādas pavadzīmes vai rēķini jāraksta? Vai pavadzīme jāraksta katru dienu, vai var uzrakstīt pavadzīmi ar vienu ierakstu par periodu, piemēram, no 01.06.-15.06. Kā būtu pareizi? Vai jāraksta tikai pavadzīme, vai pavadzīme un rēķins?
Grāmatvedība
16:53, 6. Aug. 2013
Zemnieka saimniecībai (ZS) grāmatvedības un peļņas (ienākuma) nodokļu piemērošana ir iespējama divos veidos. Ja ZS kārto vienkāršā ieraksta grāmatvedību, tā maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no peļņas 24% un sastāda gada ienākumu deklarāciju. Ja ZS kārto divkāršā ieraksta grāmatvedību, tā sastāda gada pārskatu, maksā uzņēmumu ienākuma nodoki (UIN) no peļņas 15% apmērā un sastāda UIN deklarāciju, īpašnieks maksā 10% no dividendēm pielīdzināmā ienākuma. Divkāršā ieraksta grāmatvedības uzskaitei un gada pārskata sastādīšanai normatīvajos aktos ir daudz trūkumu, jo daudzi posteņi nav atrunāti. Tādēļ katra ZS grāmtvedības uzskaiti un gada pārskatu sastāda, kā to saprot.
Grāmatvedība
14:16, 31. Jūl. 2013
Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju grāmatvedības jautājumi kļūst arvien aktuālāki, jo, kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) statistikas dati, tad MUN maksātāju skaits ar katru gadu palielinās. Šo nodokli izvēlas maksāt gan SIA, gan pašnodarbinātās personas un individuālie komersanti. Retāk par MUN maksātājiem kļūst zemnieku saimniecības un zvejnieku saimniecības. Izvēloties MUN maksāšanu, bieži vien uzņēmēji ir pārliecināti, ka viņi var kārtot vienkāršā ieraksta grāmatvedību un dažkārt nolemj to kārtot paši bez profesionāla grāmatveža. Tomēr ne visiem MUN maksātājiem ir vienkāršota grāmatvedība.
Grāmatvedība
12:08, 26. Jūl. 2013
Vēlos pirkt zemi, kura tiks izmantota lauksaimniecības produkcijas ražošanai. Vai zemes iegādes izmaksas saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā var uzrādīt kā saimnieciskās darbības izdevumus? Ja nevar, tad kā norakstīt naudu, kura tiek ņemta no saimnieciskās darbības ieņēmumiem? Nenorakstot, man būs jāmaksā ienākumu nodoklis.
Grāmatvedība
11:51, 21. Jūn. 2013
Zemnieku saimniecība (ZS) ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja, grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā. 2012. gadā ar Eiropas Savienības (ES) atbalstu lauksaimniecības modernizācijai finanšu līzingā iegādājās jaunu traktoru. ES atbalsts pa tiešo ieskaitīts līzinga kompānijai. Kā pareizi aprēķināt traktora nolietojumu? Vai Gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā ieņēmumos jānorāda nolietojuma daļa?
Grāmatvedība
21:08, 10. Mai. 2013
Esmu reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējs (SDV) un vēlējos uzzināt par nepieciešamajiem attaisnojuma dokumentiem šādos gadījumos:
1. Ja ir bijis brauciens ārpus Latvijas, kas saistīts ar ieņēmuma gūšanu. Ir rēķins no tūroperatora par lidojumu un viesnīcu. Kas vēl būtu nepieciešams, kādas atskaites, iekšējie organizatoriskie dokumenti, lai šo braucienu varētu iekļaut izdevumos?
Grāmatvedība
11:06, 15. Mar. 2013
Ārsta praksei piešķirts ERAF projekta finansējums ārsta kabineta un pamatlīdzekļu iegādei, kas saistīti ar ārsta praksi. Grāmatvedība tiek veikta vienkāršā uzskaitē – saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā. 2012.gadā saņemts avansa maksājums, kas paredzēti projektā, iegādāti pamatlīdzekļi, kas pārsniedz 300 latus un mazvērtīgie līdzekļi zem 300 latiem. 1. Vai projekta ieņēmumi ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)? LIAA ieskaitītie līdzekļi ir avansa maksājums. 2. Izdevumi ir kā mazvērtīgais inventārs, vai tos var attiecināt uz izdevumiem saimnieciskajā darbībā? 3. Pamatlīdzekļiem ir kartītes - ko darīt ar dubulto nolietojumu? 4. Nākamajā gadā paredzēts kosmētiskais remonts - kādi tie būs izdevumi?
Grāmatvedība
11:51, 8. Mar. 2013
Pašnodarbinātā persona no privātas personas tirgū nopērk vieglo automašīnu Eiropas Savienības teritorijā. Nekādi dokumenti netiek izsniegti. Automašīna tiks izmantota arī darba vajadzībām. Kā noteikt automašīnas vērtību, lai varētu iegrāmatot un lai varētu aprēķināt amortizāciju?
Grāmatvedība
10:12, 20. Feb. 2013
Ir zināms, ka saimnieciskās darbības veicēji (SDV) jeb pašnodarbinātās personas izdevumus par degvielu var iekļaut savos izdevumos 50% vai 70% apmērā no darījuma vērtības atkarībā no tā, vai ir atbilstošas maršruta lapas, vai nē. Taču jautājums ir par pievienotās vērtības nodokli (PVN), jo, kā zināms, to drīkst atskaitīt 80% apmērā, bet nav skaidrs - no kādas summas SDV to var darīt?
Grāmatvedība
10:15, 23. Jan. 2013
Pašnodarbinātā persona vēlas iznomāt savu kustamo mantu (automašīnu un biroja telpu aprīkojumu – mēbeles, datortehniku) savam uzņēmumam - SIA, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs. Kā pareizi noteikt nomas cenu (ne visai mantai ir saglabājušies iegādes dokumenti)? Vai šajā situācijā iespējama pašnodarbinātās personas reģistrācijas apliecības nodošana Valsts ieņēmumu dienestam (VID), jo citus saimnieciskos darījums pašnodarbinātā persona vairs neveiks, un šos nomas darījumu līgumus reģistrēt VID 10% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes piemērošanai?
Grāmatvedība
13:04, 8. Nov. 2012