Autorizēties
iFiT jūlijs 2025
Pie lasītājiem dodas 2. jūlijā
Tēmas šajā numurā:
SARUNA AR PERSONĪBU
Citur tā zāle nemaz nav tik zaļa
Vasaras plaukumā domās mēdzam palaist grožus vaļīgāk, mazliet piebremzēt, doties atvaļinājumā, katrā ziņā dzīvot mierīgāk. Dārzkopības nozarē šis ir karstākais darba laiks, jo cilvēki vēlas būt tuvāk dabai, un viena no iespējām ir pabūt savā dārzā, pagalmā, iestādīt kādu skaistu ziedu vai koku. Tad jādodas uz dārzniecību. Turp dodos arī es, lai tiktos ar Antru Batraku – “Dārzs zem saules” saimnieci. Tā nu vasaras putnu apdziedātas, ierastu un eksotisku augu ieskautas, sēžam “Kabrioletā” un šķetinām jautājumu – vai viegli būt uzņēmējam dārzkopībā. Lai nerastos pārpratums, mēs nekur negrasāmies braukt, “Kabriolets” ir oranžērija saules pielietā dārzā, kur var doties mazliet citādākā ceļojumā. Intervē: Marta Treifelde.
EKONOMIKA
Pasaule dodas zemākas inflācijas virzienā
Globālās ekonomikas vārguļošana, energoresursu cenu kritums un neskaidrību turpināšanās attiecībā uz iespējamo Amerikas Savienoto Valstu muitas tarifu pieaugumu pasauli virza pretī zemākai inflācijai un, ja ilgstoši veidojas negatīvu scenāriju kopums, var novest pat pie deflācijas. Autors: Mārtiņš Apinis.
NODOKĻI
No 1.jūlija – jauna PVN reģistrācijas kārtība
2025.gada 1.jūlijā stājas spēkā grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas nosaka, ka turpmāk uzņēmumiem, kuri saņem pakalpojumus no citas valsts nodokļa maksātāja vai iegādājas preces Eiropas Savienības teritorijā, būs jāreģistrējas pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā īpašajā kārtībā. Ko nozīmē īpašā reģistrācijas kārtība un kā tā ietekmēs esošos uzņēmumus? Autore: Kristīne Erele.
Vaicā lasītājs:Viens reprezentācijas priekšmets – dažādi nodokļi
Ja reprezentācijas priekšmets tiek pievienots dāvanai, tad saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu tas uzskatāms par reklāmas priekšmetu, un pievienotās vērtības nodokli var atgūt pilnā apmērā. Savukārt, ja reprezentācijas priekšmets tiek pasniegts atsevišķi, piemērojams pievienotās vērtības nodokļa atskaitīšanas ierobežojums 60/40 proporcijā. Kā reprezentācijas priekšmeta pasniegšanas veids ietekmē nodokļu piemērošanu? Autore: Anna Vilka.
Ja nepareizi piemērota PVN likme
Vai uzņēmums var atgūt pievienotās vērtības nodokļa pārmaksu, kas izveidojusies nepareizas PVN likmes piemērošanas dēļ? Kā praksē nošķirt darījumus ar nodokļa maksātājiem, ja pakalpojumi tiek sniegti lielam skaitam neidentificētu klientu? Šie jautājumi tika vērtēti Eiropas Savienības Tiesā spriedumā lietā C 794/23. Autore: Karlīna Stāmere.
GRĀMATVEDĪBA
Kā izbeigt sadarbību ar grāmatvedi?
Kādi dokumenti un kādā formātā ārpakalpojuma grāmatvedim jānodod uzņēmumam pēc sadarbības izbeigšanas? Cik ilgi pēc sadarbības pārtraukšanas ārpakalpojuma grāmatvedis ir atbildīgs par grāmatvedības informācijas sniegšanu? Piemēram, ja uzņēmumā pārbaude notiek gadu pēc sadarbības beigām, vai iepriekšējam grāmatvedim joprojām ir pienākums sniegt informāciju un iesaistīties revīzijas procesā? Autors: Oto Kristiāns Abrams.
Vaicā lasītājs: Saīsināta diena – pilna alga?
Uzņēmums pirms svētkiem vēlas saīsināt darba dienu par divām stundām, nevis par Darba likumā noteikto vienu stundu. Kā tas ietekmē darba algas aprēķinu? Vai darba alga ir jāsaglabā vai tomēr jāpārrēķina, ņemot vērā, ka netiek nostrādātas visas paredzētās darba stundas? Autore: Inga Zāle.
Debitoru un kreditoru atlikumi gada pārskatā
Pārdomāta un precīza debitoru un kreditoru norēķinu uzskaite ļauj kontrolēt šo personu saistības un savlaicīgi reaģēt uz norēķinu termiņu kavējumiem, kā arī nodrošina patiesu finanšu pārskatu sagatavošanu. Kā gada pārskatā jānorāda debitoru un kreditoru atlikumu nesakritības? Autore: Anna Jesemčika.
INVESTĪCIJAS
Diversificēts portfelis ar ETF
Daudzi finansiāli veiksmīgi cilvēki, kuri uzkrājuši kapitālu, apsver investēšanu, taču, ja profesionālā darbība nav saistīta ar finanšu tirgiem, tā var šķist sarežģīta. Kā investēt efektīvi, ja nav laika to visu apgūt? Autors: Aleksis Riguns.
KOMERCDARBĪBA
Lielāka skaidrība preču zīmju strīdos
Neskaidru vai vispārīgu terminu lietošana preču zīmju pieteikumos joprojām ir izplatīta problēma. Lai šo problēmu risinātu Eiropas Savienībā ir pieņemts vienotais standarts, kas palīdz veidot vienotu izpratni par neskaidru terminu interpretāciju. Kāda ir Eiropas Savienības vienotā pieeja preču un pakalpojumu salīdzināšanai? Autore: Ieva Mona Mackaite.
"Starbucks" jāmaksā kurjeram 50 miljoni
Pēdējos gados Amerikas Savienotajās Valstīs tiesu prāvās aizvien biežāk tiek piešķirtas ievērojamas kompensācijas par traumām un kaitējumu, kas radušies uzņēmumu nolaidības vai nepietiekamas drošības dēļ. Piemēram, nesen Losandželosas apgabala zvērinātie uzņēmumam “Starbucks” piesprieda samaksāt kompensāciju 50 milj. dolāru apmērā kurjeram, kurš smagi apdedzinājās ar karstu dzērienu. Vai Latvijā šis gadījums tiktu skatīts līdzīgi? Autore: Elizabete Fiļipoviča.
Atvaļinājumi valdes loceklim
2024.gada 10.decembrī stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, ar kuriem likums papildināts ar jaunu 224.¹pantu. Tas paredz, ka valdes loceklim turpmāk būs tiesības uz Darba likumā noteiktajiem atvaļinājumiem, kas saistīti ar bērna piedzimšanu un aprūpi un kas līdz šim bija pieejami tikai darbiniekiem. Uz kādiem Darba likumā paredzētajiem atvaļinājumiem valdes loceklim ir tiesības? Autore: Ilze Rozentāle.
RUNĀ UZŅĒMĒJS
Rīki, kas atvieglo grāmatveža ikdienu
Jūnija sākumā – laikā, kad g ada pārskati jau iesniegti un var atklāt vasaras sezonu, – 24 grāmatvežu komandas pulcējās uz “iFinanses” organizēto ikgadējo “Grāmatvežu čempionātu 2025”. Komandām bija iespēja demonstrēt visas mūsdienīga grāmatveža darbā nepieciešamās prasmes – kritisko domāšanu, stratēģisko domāšanu, spēju apstrādāt lielu informācijas apjomu, lielisku atmiņu, attapību, radošumu un sadarbības prasmes. Bet kā ir ar tehnoloģijām? Vai mākslīgais intelekts jau ienācis grāmatvežu ikdienā? Kādus mākslīgā intelekta un digitalizācijas rīkus izmanto grāmatveži un kādi ir viņu lielākie izaicinājumi – to jautājām vairākām komandām. Pieredzē dalās: Signe Silova, SIA “Laimes Brīdis” vadītāja, galvenā grāmatvede, komandas “Ciparu Tulkotāji” dalībniece, Agita Unska-Lapiņa, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītājas, komandas “Regulators” dalībniece, Atvars Kočāns, AS “Cēsu alus” Grāmatvedības nodaļas vadītājs, Darja Rubcova, SIA “Deloitte Latvia” Ārpakalpojumu grāmatvedības nodaļas projektu vadītāja, komandas “P&L All-Stars” kapteine, Romans Rožkovskis, SIA “Merhels Revidenti Konsultanti” Grāmatvedības ārpakalpojumu projektu vadītājs, komandas “Merhels Uzvaras Taka” kapteinis, un Ilze Braunere, SIA “Bucher Municipal” finanšu vadītāja, komandas “Bucher Zitronen” kapteine. Autore: Kristiāna Rancāne.
ELEKTRONIZĀCIJA
Aizliegtās MI sistēmas. Sejas atpazīšana
Mākslīgā intelekta akts nosaka, ka ir aizliegta tādu mākslīgā intelekta sistēmu laišana tirgū, nodošana ekspluatācijā vai lietošana, kas veido vai paplašina sejas atpazīšanas datubāzes, nemērķorientēti vācot sejas attēlus. Ko šādas sistēmas ietver? Autori: Ronalds Vītols un Katrīna Kļava.
DARBINIEKI
Sods par pabalsta izmaksu
Kādas sekas var būt personai, kura iestādes vārdā noslēdz vienošanos par darba tiesisko attiecību izbeigšanu, paredzot izmaksāt lielāku atlaišanas pabalstu nekā tas noteikts normatīvajos aktos? Kā noteikt, kad amatpersonas rīcība pārsniedz tiesiskās pilnvaras un kļūst par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu? Apskatām Senāta 2024.gada 18.decembra spriedumu lietā SKK-192/2024. Autori: Linda Lielbriede un Roberts Titovs.
Vaicā lasītājs: Apdrošināšanas polise – visiem vienāda?
Uzņēmums saviem darbiniekiem apmaksā apdrošināšanas polisi. Vai atsevišķās struktūrvienībās var būt dažādas apdrošināšanas polises? Piemēram, vienam kolēģim ir apdrošināšanas polise ar minimālu segumu, bet citam – iekļauts ļoti plašs pakalpojumu klāsts. Autore: Gita Oškāja.
Atpakaļ darbā pēc ilgstošas prombūtnes
Darbinieka ilgstošai prombūtnei var būt dažādi iemesli, tomēr praksē biežākie ir darbinieka atrašanās bērna kopšanas atvaļinājumā vai darbnespēja. Vai darbinieka atgriešanās darbā darba devējam rada kādus papildu pienākumus? Kādiem darba tiesību aspektiem ieteicams pievērst īpašu uzmanību? Autore: Karīna Platā.
ATBILD EKSPERTS
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild "iFiT" eksperti
Ko uzskata par virsstundu darbu?; Kādu amatu piedāvāt jaunajai māmiņai, atgriežoties darbā?; Atbrīvojums konsolidētā gada pārskata sagatavošanai; Vai jāmaksā nodokļi, saņemot naudu "PayPal" kontā?; Vai jāapmaksā virsstundas, ja par tām nav vienošanās?
PĒTĀM!
Pavadzīmju aprite, ieviešot e-rēķinus
Viens no lielākajiem izaicinājumiem, ieviešot strukturētos elektroniskos rēķinus jeb e-rēķinus, ir darījumi ar precēm un to attaisnojuma dokumentiem. Kā rīkoties, ja e-rēķinā nav iespējams iekļaut visu nepieciešamo informāciju par precēm? Kas ir preču piegādes dokuments un kādas prasības uz to attiecas? Kā organizēt pavadzīmju apriti e-rēķinu ieviešanas gadījumā? Pētām! Autore: Inga Pumpure.
Paroles atjaunošana
e-pasts nav pareizs!
Neesi reģistrējies?