Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā stājās spēkā 2024.gada 1.janvārī, precizējot terminu “patiesais labuma guvējs” attiecībā uz juridiskiem veidojumiem un nosakot par pienākumu noskaidrot, atklāt un sniegt ziņas par to patiesajiem labuma guvējiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 3. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests ir piešķirta plaša rīcības brīvība par Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma pārkāpumiem, atļaujot noteikt piemērojamo sankciju vai uzraudzības pasākumu veidu un apmēru, norāda Senāts 2023.gada 28.decembra spriedumā lietā SKA-169/2023.
Svarīgi 16:14, 7. Mai. 2024
Apstāklis, ka Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma subjekts klientu identificējošo informāciju ir ieguvis no publiski pieejama avota, neatbrīvo to no pienākuma pienācīgi dokumentēt iegūto informāciju, norāda Senāts 2023.gada 29.decembra spriedumā lietā SKA-204/2023.
Svarīgi 16:05, 7. Mai. 2024
2023.gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā, kurā tika skatīti divi būtiski jautājumi – Valsts ieņēmumu dienesta vadlīniju piemērojamība un pienākums noskaidrot biedrības patieso labuma guvēju. Šajā rakstā skaidrojam Senāta analizētos jautājumus un secinājumus.
Komerctiesības 06:00, 5. Aug. 2024
Attīstoties noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas tiesību normu piemērošanas praksei, arvien vairāk pieaug tiesu spriedumu loma šajā jomā. Senāta 2023.gada 29.decembra spriedums lietā SKA-204/2023 ir kā papildu skaidrojums šīs jomas tiesību normu iztulkošanas jautājumos, apstiprinot vairākus iepriekš praksē zināmus pamatprincipus klienta izpētē, kā arī precizējot strīdīgu jautājumu zema riska klienta izpētē.
Klausies
Saistību tiesības
06:00, 7. Aug. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 12:14, 5. Aug. 2024
Lai arī konkrēti ārpakalpojuma grāmatveža pienākumi iekļauti Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, tomēr praksē ir situācijas, kurās rodas jautājums – vai tiešām nepastāv kāds izņēmums, ja pakalpojums tiek sniegts tikai saistītām kapitālsabiedrībām. Šādu jautājumu Senāts uzdeva Eiropas Savienības Tiesai 2024.gada 4.janvārī, apturot lietas SKA-10/2024 izskatīšanu.
Saistību tiesības 06:00, 5. Jūn. 2024
Uzņēmums ir iegādājies vērtspapīrus (uzņēmuma akcijas), gūst ienākumus. Kāds dokuments ir jāizmanto, lai apliecinātu, ka nodokļi ir nomaksāti ārvalstīs? Kā to iegūt? Vai šāds nodokļa nomaksu apliecinošs dokuments varētu būt izziņa no bankas, kuras platformā (bankas brokeris) tiek ieskaitītas dividendes? Izziņā norādīts dividenžu apmērs, ieturētais procents un ieturētā nodokļa summa. Uzņēmums plāno izmantot iespēju samazināt Latvijā samaksāto uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), kas tiek aprēķināts dividendēm, par ārvalstīs samaksāto nodokli atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 6. un 15.pantam.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Apr. 2024
Šā gada 1.oktobrī stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.500 “Muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas un brīvo zonu noteikumi”, kuros turpmāk būs iekļautas stingrākas prasības muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas vietu un darbību brīvajā zonā atļauju saņemšanai.
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Sep. 2023
Tiesības atsaukties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma 18.2 panta 6. daļā ietverto apliecinājumu ir juridiskām personām, kuru “ķēdes” gala akciju sabiedrības akcijas ir kotētas Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstu biržās, aktuālajā skaidrojumā par patieso labuma guvēju reģistrāciju informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 10:27, 9. Aug. 2021
“Ievērojot AML/CTPF prasības un veicot EDD KYC, procesa ietvaros lūdzam norādīt jūsu partneruzņēmuma UBO, UBO SOF, kā arī UBO SOW“ – šāda veida pieprasījumu uzņēmēji mēdz saņemt no savām apkalpojošām bankām vai sadarbības partneriem.
Neviens vairs nenoliedz, ka šodien ir īpaši svarīgi sekot līdzi šobrīd aktuālajām tendencēm NILLTPFN (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas) jomā. Bieži vien, meklējot nepieciešamo informāciju par to, komunicējot ar kredītiestādēm vai sadarbības partneriem, uzņēmēji uzduras visdažādākajiem akronīmiem, kuru nozīme viņiem ir sveša vai arī nav līdz galam saprotama. AML/CTPF, KYC, CDD, EDD, UBO, SOF, SOW – ko tas nozīmē? Šajā rakstā aplūkosim šo visbiežāk lietoto akronīmu nozīmes, kā arī noskaidrosim, kādas atšķirības pastāv starp KYC, CDD, EDD un AML/CTPF jēdzieniem.
Svarīgi 11:24, 6. Mar. 2023
Likums nosaka juridisku personu pienākumu atklāt savu patieso labuma guvēju, iesniedzot Uzņēmumu reģistram noteiktu informāciju. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, nesaņemot pietiekamu informāciju, var uz laiku atlikt pieteikto reģistrāciju. Apskatīsim praktiskos aspektus, kā sekmīgi iesniegt informāciju Uzņēmumu reģistrā un izvairīties no atbildības par paziņošanas pienākuma savlaicīgu neizpildi.
Saistītās personas 07:00, 14. Aug. 2020
Sankciju likumā ir noteikts pienākums veikt sankciju riska novērtējumu un izveidot iekšējās kontroles sistēmu. Apskatīsim kā veikt darījumu uzraudību jau pēc līguma noslēgšanas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūn. 2022
Lai nodrošinātu, ka informācija par sankcionētiem subjektiem ir publiski pieejama ikvienam, Uzņēmumu reģistram (UR) plānots paredzēt pienākumu tā vestajos reģistros reģistrēt ziņas par to, ka konkrēta persona ir sankciju subjekts vai ar sankciju subjektu saistīta persona, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 16:01, 2. Mai. 2022
Saistībā ar Krievijas Federācijas īstenoto teritoriālās integritātes graušanu un iebrukumu Ukrainā Eiropas Savienība un virkne citu demokrātisko valstu ir piemērojušas ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju saistītām organizācijām un fiziskām personām Latvijai saistošas starptautiskās sankcijas. Saņemta informācija, ka tiek sniegti padomi, kā apiet sankcijas, veicot maksājumus, izmantojot "PayPal" maksājumu sistēmu, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).
Svarīgi 16:38, 9. Mar. 2022
Ikvienam ir pienākums veikt savu darījumu partneru izpēti un pārliecināties, vai attiecīgajai fiziskai vai juridiskai personai nav piemērotas starptautiskās vai nacionālās sankcijas, to paredz Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma 2. panta 2. daļa, informē Uzņēmumu reģistrs.
Svarīgi 16:00, 3. Mar. 2022
Grāmatveža loma uzņēmumā ir būtiska, tāpēc nav nekāds brīnums, ka normatīvajos aktos arī grāmatveža profesijai tiek noteiktas arvien jaunas, stingrākas prasības – ne tikai izglītības un profesionālās pieredzes jomā, bet arī reputācijas, piemēram, iepriekšējās sodāmības aizliegums. Bet kā šo informāciju pārbaudīt, pieņemot grāmatvedi darbā vai nododot grāmatvedību ārpakalpojumā?
Saimnieciskā darbība 07:00, 31. Mai. 2021
Šoreiz par ārpakalpojuma grāmatvežu atbildību cīņā ar finanšu noziegumiem. Mēģināsim noskaidrot, vai likuma subjektiem un uzraugošajām iestādēm ir vienota izpratne par likuma normu ievērošanu. Cik sarežģīti vai vienkārši ir ievērot likuma prasības un kas jāņem vērā, lai likuma normu ievērošana nekļūtu tikai par formālu prasību un ķeksīti birokrātiskajā slogā?
Saimnieciskā darbība 07:37, 6. Jūl. 2020
Pasaulē vērienīgākā, Starptautiskās Fiskālās asociācijas rīkotā nodokļu kongresa pirmā centrālā tēma bija procentu atskaitīšanas ierobežojumu tendences, par ko stāstīju iepriekšējā rakstā "Pasaules karstākās nodokļu vēsmas Latvijā" (iFinanses, 08.01.2020.). Nodokļu piemērošana investīciju fondiem bija otrs 2019.gada būtiskākais kongresa temats.
Citi 07:00, 3. Feb. 2020
Grozījumos Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (Likums) Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrētai juridiskajai personai paredzēts pienākums no 01.12.2017. atklāt patieso labuma guvēju (PLG). Likumā noteikti izņēmuma gadījumi, kad šo informāciju var nesniegt. Uz ko tie attiecināmi? Vai tie piemērojami jau reģistrētai SIA, kurā ir 1 dibinātājs, kas ir arī valdes loceklis? Vai arī līdz 01.03.2018. informācija jāsniedz un valsts nodeva jāmaksā visām juridiskajām personām?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 27. Dec. 2017
Šā gada novembrī stājās spēkā grozījumi Komerclikumā (KL) un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (Likums), ar kuriem no KL izslēgts kapitālsabiedrību dalībnieku vai akcionāru pienākums atklāt sabiedrības patieso labuma guvēju (PLG). Saskaņā ar grozījumiem noteikumi par atklāšanas pienākumu ir pilnībā pārstrādāti un pārcelti uz Likumu. Tā kā šie grozījumi ietekmē ikvienu juridisko personu, noderīgi uzsvērt svarīgākos jaunā regulējuma aspektus.
Likumdošana 13:49, 11. Dec. 2017
01.12.2017. spēkā stāsies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kurā juridiskajām personām noteikts pienākums publiskajos reģistros reģistrēt savus patiesā labuma guvējus. Šo grozījumu mērķis ir izveidot publisku datu bāzi ar visu juridisko personu patiesā labuma guvējiem. Datu bāze būs pieejama no 01.04.2018., un tai varēs piekļūt ikviena persona par maksu tiešsaistes formā, atgādina ZAB "Rasa&Ešenvalds".
Likumdošana 11:22, 29. Nov. 2017
Viena no šī gada apspriestākajām tēmām, kura nu jau vairs neattiecas tikai uz banku sektoru vien, bet teju katru uzņēmumu, ir noziedzīgi iegūtie līdzekļi, to atmazgāšanas mēģinājumi un šādu darījumu izskaušanas centieni. Likums, kas izraisījis gan neskaidrības, gan negācijas, gan arī apjukumu par papildu pienākumiem uzņēmumiem, atkal piedzīvojis apjomīgas izmaiņas.
Finanšu vadība 07:00, 20. Sep. 2019
Cīņa pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, tāpat kā starptautisko un nacionālo sankciju ievērošana, ir ikvienas fiziskas un juridiskas personas pienākums. Taču praksē neparastu vai aizdomīgu darījumu identificēšana dažkārt ir izaicinājums un prasa padziļinātu izpratni par savas uzņēmējdarbības specifiku un klientu loku, lai varētu noteikt savai darbības sfērai atbilstošas neparastu vai aizdomīgu darījumu pazīmes.
Finanšu vadība 07:00, 11. Jūn. 2019
Komerclikumā (KL) sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībniekiem, akciju sabiedrības akcionāriem un personālsabiedrību biedriem paredzēts pienākums paziņot sabiedrībai par sabiedrības patiesajiem labuma guvējiem – fiziskajām personām. Kas jāņem vērā, lai atbilstoši izpildītu šo pienākumu?
Svarīgi 10:55, 29. Mar. 2017
Noziedznieki atrod arvien jaunas metodes, kā apiet likumu un prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas un starptautisko ekonomisko sankciju jomā. Tāpēc ir svarīgi arī nepārtraukti uzlabot tiesisko regulējumu, kas vērsts pret šiem draudiem, un noteikt papildu prasības un pasākumus, kas jāveic, lai cīnītos pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, teroristu finansēšanu un starptautisko ekonomisko sankciju pārkāpumiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūl. 2018
Aprīļa vidū plašsaziņas līdzekļos parādījās informācija, ka sadarbības aizliegums ar t.s. čaulas kompānijām būs attiecināms ne tikai uz bankām, bet arī vismaz 20 000 uzņēmumu, tostarp arī nodokļu konsultantiem, advokātu birojiem, grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem u.c. Vai šī informācija ir patiesa? Kas paredzēts grozījumos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 1. Jūn. 2018
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (GPL) visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas un ne vēlāk kā 4 mēnešus pēc pārskata gada beigām (tātad, ja sabiedrības pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, ne vēlāk kā līdz 30.aprīlim) Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 15:13, 7. Mar. 2018
Ar mērķi veicināt cīņu ar pārrobežu krāpšanu nodokļu jomā un novērst izvairīšanos no nodokļu samaksas šī gada septembrī 52 valstis, tostarp – Latvija, uzsāks automātisku informācijas apmaiņu par finanšu iestāžu kontiem. Apmainīties ar informāciju ir apņēmušās 97 valstis.
Svarīgi 10:59, 31. Mai. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada maijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 13:39, 1. Jūn. 2017
Japānā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem turpmāk būs nodrošināts stabils nodokļu maksāšanas režīms, kuru neietekmēs grozījumi Japānas nodokļu normatīvajos aktos. Tas paredzēts Saeimas Ārlietu komisijas trešdien, 22.03.2017., konceptuāli atbalstītajā likumprojektā, ar kuru plānots ratificēt Latvijas un Japānas konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas attiecībā uz ienākuma nodokļiem, ļaunprātīgas izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu un tās protokolu.
Likumdošana 09:55, 24. Mar. 2017
Trešdien, 18.01.2017., Tokijā parakstīta Latvijas valdības un Japānas valsts valdības konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem (nodokļu konvencija). Plānots, ka nodokļu konvencijas parakstīšana veicinās komercdarbību, ārvalstu investīciju piesaisti, kā arī atvieglos investoru darbu.
Likumdošana 13:17, 20. Jan. 2017
Otrdien, 20.12.2016., Ministru kabineta sēdē paredzēts izskatīt likumprojektu par Latvijas un Japānas konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas attiecībā uz ienākuma nodokļiem, ļaunprātīgas izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu.
Likumdošana 18:59, 20. Dec. 2016
Trešdien, 13.04.2016., noslēgts Latvijas Republikas valdības un Ķīnas Tautas Republikas Honkongas īpašā administratīvā reģiona valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem.
Likumdošana 14:03, 14. Apr. 2016
Otrdien, 26.augustā, Ministru kabineta (MK) sēdē izskatīja un atbalstīja MK noteikumu grozījumus, kas paredz, ka turpmāk valsts amatpersonām, iesniedzot valsts amatpersonas deklarāciju, gūtos ienākumus būs jāuzskaita detalizētāk, izdalot atsevišķus ienākumu veidus, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 11:01, 28. Aug. 2014
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka tām fiziskajām personām, kuras 2014.gadā ir kļuvušas par Latvijas rezidentiem, ir pienākums no 01.03.2015. līdz 01.06.2015. (ieskaitot) iesniegt VID mantiskā stāvokļa deklarāciju, ja attiecībā uz šo personu īpašumu, finanšu līdzekļiem vai saistībām uz 31.12.2014. plkst. 24.00 izpildās kāds no Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likumā noteiktajiem kritērijiem.
Svarīgi 13:01, 15. Jūl. 2014
Šā gada 1. decembrī Saeima steidzamības kārtībā pieņēma jauno Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likumu (likums). Likums stājas spēkā 15.decembrī un uzliek par pienākumu noteiktos gadījumos deklarēt fiziskās personas mantisko stāvokli, sniedz iespēju legalizēt ienākumus, par kuriem iepriekš nav bijis nomaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), un paredz iemaksāt kredītiestādē skaidrās naudas uzkrājumus virs 10 000 latiem. Šīs publikācijas mērķis ir sniegt pārskatu par būtiskākajiem jautājumiem jaunā likuma sakarā, vienlaikus rosinot diskusiju, jo virkne jautājumu joprojām ir neskaidri.
Nodokļi 10:59, 15. Dec. 2011