Atjaunotie un uzlabotie iekšējā audita starptautiskās prakses standarti stāsies spēkā 2025.gada 9.janvārī, līdz ar to iekšējā audita nodaļām ir laiks, lai novērtētu savu atbilstību jauno standartu prasībām un identificētu nepieciešamos uzlabojumus. Tā ir lieliska iespēja, lai veicinātu iekšējā audita nodaļas izmaiņas ilgtermiņā un kļūtu par vēl nozīmīgāku atbalstu organizācijas mērķu sasniegšanā. Ko paredz jaunie standarti?
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Okt. 2024
Vai par būvdarbu veikšanas izmaksām uzņēmums var atskaitīt priekšnodokli, piemērojot nekustamā īpašuma korekcijas laika posmu direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu izpratnē? Šis jautājums nonāca Eiropas Savienības Tiesas dienaskārtībā. Izskatām, ko nolēma tiesa!
Nodokļi 06:00, 20. Nov. 2024
Mākslīgais intelekts ir kļuvis par būtisku instrumentu mūsdienu biznesa pasaulē, ievērojami mainot finanšu vadības procesus, padarot precīzākus finanšu pārskatus, prognozes un analīzes. Šī tehnoloģija veicina kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanu finanšu jomā, optimizē resursu sadali un samazina izmaksas, veidojot efektivitātes un inovāciju iespējas. Kā mākslīgais intelekts mainījis uzņēmumu finanšu operācijas?
Finanšu vadība 06:00, 15. Nov. 2024
Kā zināms, daļai no uzņēmumiem ilgtspējas ziņojums kā vadības ziņojuma sastāvdaļa būs obligāts jau 2025.gadā. Tāpēc rodas jautājums – vai uzņēmumiem ilgtspējas ziņojumos jāsniedz informācija arī par nodokļiem?
Citi 06:00, 6. Nov. 2024
Pēdējos gados uzņēmējdarbības vidē arvien biežāk parādās termins “finanšu direktors ārpakalpojumā”, kas piedāvā ne tikai grāmatvedības vai nodokļu atbalstu, bet arī stratēģisku finanšu vadību un lēmumu pieņemšanas atbalstu uzņēmumu izaugsmei. Lai gan ārpakalpojuma grāmatvedības risinājumi ir plaši izplatīti, uzņēmumi arvien vairāk apsver iespēju izmantot ārpakalpojuma finanšu direktora pakalpojumus. Kā šis pakalpojums darbojas?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Nov. 2024
2024.gada 14.maijā Eiropas Komisija pieņēma direktīvu par ātrāku un drošāku atvieglojumu piemērošanu pārmērīgiem ieturējuma nodokļiem jeb Faster direktīvu, kuras mērķis ir padarīt ieturējuma nodokļa procedūras Eiropas Savienībā (ES) drošākas un efektīvākas pārrobežu ieguldītājiem, valstu nodokļu iestādēm un finanšu starpniekiem, piemēram, bankām vai investīciju platformām. Ko direktīvas pieņemšana nozīmē Latvijai?
Citi 06:00, 23. Sep. 2024
Pārvērtējot pamatlīdzekļus, sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) tos iemaksāja pamatkapitālā. Pamatlīdzekļu sākotnējā vērtība pirms pārvērtēšanas bija 25 000 eiro, uzkrātais nolietojums – 5000 eiro, savukārt pēc pārvērtēšanas pamatlīdzekļu vērtība ir 52 200 eiro. Sākotnēji pamatkapitāls bija 2800 eiro, bet pēc pamatlīdzekļu pārvērtēšanas – 55 000 eiro (2800 + 52 200). Kā grāmatvedībā norādīt pamatlīdzekļu pārvērtēšanas vērtības ieguldījumu pamatkapitālā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 22. Aug. 2024
Skatoties uz Latvijas senioriem un viņu ienākumu līmeni, par pensijas vecumu domāt kļūst baisi – kuram gan gribētos nonākt lūdzēja vai maznodrošinātas personas lomā, ja lielākā daļa mūža aizvadīta, strādājot un valsts budžeta maciņu piepildot ar saviem nodokļiem! Tāpēc šoreiz pētām, kā parūpēties, lai pensijas līmenis būtu atbilstošs vēlmēm.
Finanšu vadība 06:00, 30. Aug. 2024
Vai esiet dzirdējis par cilvēkiem, kuri dzīvo ērti, ceļo un piepilda savus sapņus, vienlaikus taupot ievērojamu daļu no saviem ienākumiem? Tas nav nekas neiespējams! Efektīvas naudas taupīšanas stratēģijas var palīdzēt Jums sasniegt finansiālu stabilitāti. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu noderīgus padomus!
Svarīgi 16:10, 6. Aug. 2024
Augustā jau trešo gadu norisināsies “Grāmatvežu čempionāts”, kurā grāmatvedības jomas profesionāļiem ir iespēja sacensties darbam nepieciešamajās prasmēs. Šodien grāmatvežiem jābūt gataviem ne tikai strādāt ar cipariem, bet arī pielāgoties jaunām tehnoloģijām, izprast plašākus biznesa kontekstus un būt ar izcilām komunikācijas prasmēm. Kā mainās grāmatvedības darba ikdiena, prasības un pati profesijas būtība?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Aug. 2024
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Nemateriālie ieguldījumi kā pamatlīdzekļu postenis praksē nav sastopami tik bieži. Grāmatvežiem par tiem nereti rodas jautājumi, it sevišķi tajos gadījumos, kad sabiedrība pirmo reizi sastopas ar attīstības izmaksām vai nemateriālo vērtību, kas radusies citas sabiedrības iegādes rezultātā. Nereti nemateriālo vērtību apzīmē ar angļu terminu goodwill, bet vecākā literatūrā tā tiek saukta arī par firmas cenu vai komercreputāciju. Kas tad īsti ir uzņēmuma nemateriālie ieguldījumi?
Pamatlīdzekļi 06:00, 3. Jūl. 2023
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
Meitas uzņēmums izmaksā mātes uzņēmumam aprēķinātās dividendes no nesadalītās peļņas, kas izveidojusies līdz 2017.gada 31.decembrim. Tālāk tās tiek pārskaitītas patiesajiem labuma guvējiem ārzemēs. Kā norādīt saņemtās dividendes mātes uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 21. Mar. 2024
Uzņēmums saņēmis pakalpojumu kopā ar visiem nepieciešamajiem materiāliem – saules elektrostacijas izbūvi (saules parku). Pakalpojums saņemts 2022.gadā, kad saules parka izmaksas kļūdaini tika iekļautas peļņas un zaudējumu aprēķinā. Saules elektrostacija nodota ekspluatācijā 2023.gada rudenī, kad arī sāka ražot elektroenerģiju. Uzņēmums paredzējis, ka saules parks būs pamatlīdzeklis, ar ko tiek saražota elektroenerģija pārdošanai. Kā veikt pieļauto kļūdu labojumu, lai dati būtu korekti?
Gada pārskats 06:00, 23. Feb. 2024
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
Mākoņgrāmatvedība kļuvusi par nozīmīgu tendenci finanšu un biznesa pasaulē, piedāvājot efektīvus risinājumus finanšu informācijas pārvaldībai un virkni ievērojamu priekšrocību, tai skaitā piekļuvi reāllaika finanšu datiem un iespēju tos viegli integrēt ar citām biznesa sistēmām. Tomēr tai piemīt arī riski, piemēram, datu drošības jautājumi un atkarība no interneta savienojuma, kas prasa pareizu pārvaldību. Apskatām mākoņgrāmatvedības sniegtās priekšrocības, kā arī to, kādi riski var rasties un kā tos mazināt.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 5. Jan. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
Praksē daudzi uzņēmumi iegrāmato saņemtos vai izrakstītos priekšapmaksas rēķinus pirms samaksas veikšanas vai saņemšanas, lai grāmatvedībā nodrošinātu vienotu dokumentu plūsmu. No kontroles viedokļa tas ir atbalstāmi, tomēr, ir svarīgi atcerēties par šādu priekšapmaksas rēķinu esamību gada pārskata sagatavošanas brīdī un veikt korekcijas, uzņēmuma bilancē neuzrādot avansa rēķinus, par kuriem nav veikta vai saņemta apmaksa.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 27. Dec. 2023
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 4. Dec. 2023
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Brīdī, kad pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, to drīkst pārvērtēt, izmantojot pārvērtēšanas metodi. Apskatām, kādas ir šīs metodes nianses.
Pamatlīdzekļi 06:00, 30. Okt. 2023
Esošais Eiropas Savienības (ES) pievienotās vērtības nodokļa (PVN) regulējums finanšu un arī apdrošināšanas darījumiem ir spēkā no 1977.gada un tas ir praktiski nemainīgs visus šos gadus. Savukārt direktīvā 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (PVN direktīva) ieviestais nodokļa atbrīvojums, protams, nav viennozīmīgs, tomēr ar Eiropas Savienības Tiesas (EST) 2007.gada 19.aprīļa spriedumu lietā C-455/05 ir nostiprināta atziņa, ka finanšu darījumu atbrīvojuma pamatmērķis, ir atvieglot nodokļa uzlikšanas bāzes, kā arī atskaitāmā PVN summas noteikšanu, un novērst patēriņa kredīta izmaksu pieaugumu.
Nodokļi 06:00, 22. Sep. 2023
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Brīdī, kad tiek secināts, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, jārīkojas, lai pamatlīdzekļu vērtība uzskaitē būtu atbilstoša, tādējādi gada pārskata lietotājiem radot skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 2. Okt. 2023
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, daļu no brīvajiem naudas līdzekļiem vēlas ieguldīt ieguldījumu fondos (dažādu vērtspapīru kopums), atverot Latvijā reģistrētā kredītiestādē vērtspapīru kontu. Cerot uz ieguldījuma fonda vērtības pieaugumu, laika gaitā veidotos peļņa. Ar kādiem nodokļiem apliekama gūtā peļņa no darījumiem ar ieguldījumu fondiem, ja peļņa tiek izmaksāta dividendēs vai atstāta nesadalīta? Vai nepieciešams reģistrēt papildu saimnieciskās darbības veidu, ja veic šādus darījumus?
Saimnieciskā darbība 06:00, 7. Sep. 2023
Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu? Šajā rakstā ir apkopota informācija par pamatlīdzekļa vērības sliekšņa noteikšanu, kādi var būt pamatlīdzekļu finansēšanas avoti, kāda ir bilances nozīme uzņēmuma vērtības noteikšanā un kā uzņēmuma vērtību vērtē trešās puses – bankas, investori un partneri.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 7. Aug. 2023
Nereti samaksa par pamatlīdzekļiem tiek veikta avansā - tā var būt daļa summas, bet var būt arī visa. Avansiem, kas veikti par pamatlīdzekļu iegādi, grāmatvedībā ir noteikta speciāla uzskaites kārtība. Kādi aspekti jāņem vērā grāmatvedim?
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Aug. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
27.jūnijā Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināja rīkojuma projektu par Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas un noturības mehānisma projekta “Valsts pārvaldes vienota valsts finanšu resursu plānošana un pārvaldības grāmatvedības pakalpojumu nodrošinājums, vienotās resursu vadības ieviešana” pases un centralizētas funkcijas vai koplietošanas pakalpojumu attīstības plānu apstiprināšanu, vēsta Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:30, 28. Jūn. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja, iegādājas vieglo auto (nav reprezentatīvais), izmantojot operatīvo līzingu. ZS atskaita pievienotās vērtības nodokli (PVN) 50% apmērā kā PVN priekšnodokli no pirmās iemaksas, bet 50% no veiktās iemaksas noraksta kā izdevumus. Vai atlikusī summa un PVN ir personīgie, dividendēm pielīdzināmie izdevumi, kas jāuzrāda UIN deklarācijā un par ko jāmaksā UIN? Vai līzinga maksājumu 50% apmērā drīkst apmaksāt no ZS konta, bet pārējo daļu – no personīgajiem ieņēmumiem?
Izdevumi 06:00, 9. Jūn. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
2023.gada pirmajos mēnešos ir aktualizēti jautājumi par kreditēšanu Latvijā, banku lomu ekonomikas veicināšanā, kā arī banku peļņu. Ņemot vērā, ka “SEB bankā” ar kreditēšanas jautājumiem esmu cieši saistīts jau 20 gadu garumā, tostarp arī strādājot kredītkomitejā Baltijas līmenī, gribu kliedēt dažus mītus, kas kultivē greizu priekšstatu par bankām, kuras it kā teju vai bremzē ekonomikas attīstību. Tas jau pašā saknē ir neloģisks pieņēmums, jo bankas var attīstīties vien tad, ja tiek dibināti jauni uzņēmumi vai paplašināta to darbība un ja cilvēki uzticas valstij un ir gatavi ieguldīt savas labklājības vairošanā.
Finanšu vadība 06:00, 1. Jūn. 2023
Lietuvas valdība ir apstiprinājusi vairākus grozījumus nodokļu regulējumos, kas stāsies spēkā ar 2024.gadu, kas būtiski reformēs šobrīd spēkā esošo nodokļu sistēmu.
Svarīgi 10:00, 31. Mai. 2023
Ar mērķi padarīt pieejamāku finansējumu uzņēmumiem, Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar ideju par kapitāla tirgus savienību. Ko šāda vienota kapitāla tirgus izveide varētu nozīmēt Latvijas uzņēmējiem?
Finanšu vadība 06:00, 19. Mai. 2023
Sabiedrības īpašnieks, kam pieder visas tās kapitāla daļas, ir aizdevis naudu citam savam uzņēmumam, lai uzsāktu tā darbību. Ir sagatavots aizdevuma līgums, kurā norādīts, ka tas ir bezprocentu aizdevums. Vai, saņemot atpakaļ naudu, pie aizdevuma summas ir jāaprēķina arī procenti? Ja ir, tad kuros normatīvajos aktos tas noteikts?
Saimnieciskā darbība 06:00, 18. Apr. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
Par finanšu problēmām var uzskatīt jebkuru situāciju, kad finanšu stāvokļa dēļ uzņēmumam ir grūtības izpildīt saistības – apmaksāt rēķinus, izpildīt solījumus, veikt kredītu pamatsummas vai procentu maksājumus. Un šādā situācija nevēlas nokļūt neviens uzņēmums. Kā laikus pamanīt problēmu, un kā to risināt?
Finanšu vadība 06:00, 3. Mar. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Nereti uzņēmumi, lai īstenotu savas ieceres, piesaista Eiropas Savienības fondu finansējumu. Bet piešķirtie līdzekļi mēdz arī jaukt galvu – kā nodorošināt to uzskaiti? Šoreiz pievēršamies pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķināšanas niansēm. Aplūkosim konkrētu situāciju!
Klausies
Budžeta grāmatvedība
06:00, 20. Feb. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Vieta, kur tiek īstenots projekts “Riga Port City”,ir viena no perspektīvākajām vietām Baltijas valstīs, kam ir plašas krastmalas attīstības iespējas. Viens no projekta virzītājiem ir pieredzējušais investors un uzņēmējs Emanuils Grinšpuns.
Svarīgi 15:44, 16. Dec. 2022
Covid-19 laikā, lai novērstu pandēmijas radītās sekas, Latvijā tika ieviesti vairāki nodokļu atvieglojumi, tostarp arī palielinātajiem procentu maksājumiem. Apskatīsim, kā piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) palielinātajiem procentu maksājumiem un ko vēl var paspēt izdarīt 2022.gadā, lai nerastos UIN sekas nākotnē.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Dec. 2022
Uzņēmums izvēlas piesaistīt jaunu pakalpojumu sniedzēju, izmantojot attālināto darbinieku nolīgšanas platformu "Deel". Kad pakalpojuma sniedzējs izvēlēts un līgums noslēgts, tiek atsūtīts rēķins par izvēlētā pārstāvja pakalpojumiem un platformas starpniecības komisijas maksu. Nauda tiek pārskaitīta uz platformas kontu. Ar izvēlēto pakalpojuma sniedzēju norēķinās platforma. Kā grāmatot šādu darījumu?
Grāmatvedība 06:00, 8. Dec. 2022
Uzņēmējiem priekšā ir izaicinājumu pilni mēneši, tomēr pats galvenais šobrīd ir neapstāties un negaidīt, bet aktīvi izmantot valsts un bankas piedāvātās iespējas padarīt savu uzņēmumu noturīgāku pret iespējamām krīzēm.
Svarīgi 08:53, 7. Nov. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Krājumi ir preces, kas iepirktas un tiek turētas tālākpārdošanai, ieskaitot, preces, kuras mazumtirgotājs iepircis un tur tālākpārdošanai, vai zeme un cits īpašums, kuru tur tālākpārdošanai. Vai krājums ir arī nekustamais īpašums, kas nopirkts pārdošanai un tiek glabāts ilgāk nekā 12 mēnešus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 4. Nov. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Čempionu stāsts
Šomēnes devāmies uz sarunu pie čempionēm – žurnāla “iFinanses” šoruden rīkotā Grāmatvežu čempionāta 2022 uzvarētājām, proti, SIA “Stora Enso Packaging” finanšu departamenta dāmām –, lai runātu par šārudens izaicinājumiem, kopā aizdomātos par bioekonomiku, iespējamajiem taupības pasākumiem un galu galā arī atskatītos uz aizvadīto čempionātu.
Svarīgi 09:00, 7. Nov. 2022
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Arī biedrības un nodibinājumi ir tikuši pie jauniem Ministru kabineta noteikumiem, kas reglamentē to grāmatvedības kārtošanu un pārskatu sagatavošanu.
Grāmatvedība 06:00, 10. Okt. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Ar prieku varam pavēstīt, ka Smilšu kastes diskusijas atgriežas! Atgādinām, ka tajā diskutē Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras asociētais profesors Māris Jurušs ar docenti Justīnu Hudenko par Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbībā aktuāliem jautājumiem, analizējot arī kādu no savu studentu darbiem. Un šoreiz – par to, kā ar nodokļu risinājumiem var uzlabot produktivitāti.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 30. Sep. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Pieaugošā aktivitāte fondu biržā beidzamajos gados arī Latvijas uzņēmumiem liek aizdomāties par šādas iespējas izmantošanu ar mērķi investēt finanšu līdzekļus vērtspapīros, kas ļauj attīstīt un paplašināt savu uzņēmējdarbību. Apskatīsim šo iespēju no grāmatvedības un nodokļu puses!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 29. Aug. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Mūsdienās aizņemtais kapitāls apgrozāmo līdzekļu vai ilgtermiņa ieguldījumu finansēšanai ir kļuvis ierasts gan starptautiskiem uzņēmumiem, gan maziem un vidējiem uzņēmumiem. Kredītiestādes Latvijā un ārpus tās piedāvā visu tautsaimniecības nozaru dalībniekiem ne vien tradicionālus, bet arī inovatīvus finansējuma modeļus, kas izriet no konkrētās kredītiestādes biznesa modeļa un risku apetītes.
Finanšu vadība 06:00, 8. Jūl. 2022
Kā iegrāmatot pamatlīdzekli, kuru valdes loceklis/dalībnieks uzdāvinājis savam uzņēmumam? Un kādiem jābūt attaisnojuma dokumentiem?
Pamatlīdzekļi 06:00, 2. Aug. 2022
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
2022. gada 4. janvārī sabiedrība ar ierobežotu atbildību saņem Vienoto platību maksājumu no Lauku atbalsta dienesta par 2021. gadu. Kāds grāmatojums veicams un kurā gadā?
Grāmatvedība 06:00, 9. Jūn. 2022
Šā gada 4. martā spēkā stājās Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 145 "Kārtība, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu". Šie noteikumi aizstāj MK noteikumus Nr. 301 "Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem".
Grāmatvedība 06:00, 25. Apr. 2022
Zemnieku saimniecība 2012. gadā nopirka zemi 1,4 hektāru platībā. Samaksa tika veikta no ZS bankas konta, zemesgrāmatas apliecībā kā īpašnieks ir reģistrēts ZS īpašnieks. Tika veikts šāds grāmatojums: D Privātiem nolūkiem izņemtie līdzekļi, K Norēķinu konts bankā. Un nekustamais īpašums netika iegrāmatots pamatlīdzekļu kontā "Nekustamais īpašums (zeme)". Kā iegrāmatot šo darījumu?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Mai. 2022
Kāds nodoklis jāpiemēro fiziskās personas aizdevuma procentiem – iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai uzņēmumu ienākuma nodoklis? Bet varbūt abi? Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Citi 06:00, 20. Mai. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem par kārtību, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu".
VID informācija 16:00, 7. Mar. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
Ar 1. janvāri spēkā stājas pagājušā gada nogalē pieņemtie Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma grozījumi, nosakot, ka daļai sabiedrību turpmāk ir pienākums finanšu pārskata pielikumā sniegt detalizētu informāciju par pētniecības un attīstības izmaksām. Izskatām svarīgāko!
Gada pārskats 07:00, 21. Feb. 2022
Budžeta iestāde, kas nav pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, iegādāja transportlīdzekli operatīvajā vai finanšu līzingā (nomā). Kādi izdevumu ekonomiskās klasifikācijas kodi (EKK) piemērojami?
Budžeta grāmatvedība 06:10, 27. Jan. 2022
Inventarizācijas rezultātā ir konstatētas kultūras vērtības un mākslas darbi, kuri tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai, bet nav iekļauti komercsabiedrības pamatlīdzekļu uzskaitē. Kā pareizi noformēt dokumentus, lai pieņemtu uzskaitē pamatlīdzekļus? Vai drīkst pieņemt uzskaitē kultūras vērtības un mākslas darbus ar sākotnējo vērtību 0 eiro, vai arī tie ir obligāti jānovērtē? Vai tie ir obligāti jāapdrošina?
Dokumenti 07:00, 4. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā" sakarā ar grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
VID informācija 12:00, 24. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 1. Dec. 2021
2021. gada 20. augustā stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 344 “Gada pārskata sagatavošanas kārtība”, kuros ir iestrādāti uzlabojumi, kas noderēs ikvienai iestādei, un precizētas prasības informācijas sniegšanai par Valsts ieņēmumu dienesta administrētajiem nodokļiem, nodevām un citiem tā administrētajiem uz valsts budžetu attiecināmiem maksājumiem.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 22. Okt. 2021
Gan sabiedrības, gan uzņēmumu vidū jautājumi, kas skar vidi, sociālo jomu un pārvaldību, ko bieži apzīmējam ar burtu salikumu ESG (Environmental, Social and Governance), kļūst aizvien aktuālāki.
Svarīgi 00:00, 12. Nov. 2021
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Pavisam nesen Valsts ieņēmumu dienests savā mājaslapā publicēja uzziņu, kurā sniedz viedokli par ienākuma nodokļu jomu regulējošo tiesību normu piemērošanu procentu maksājumiem. Analizēsim uzziņā izdarītos secinājumus!
Citi 07:00, 15. Nov. 2021
Beidzamajā laikā daudz šķēpu tiek lauzts par to, ka no šā gada 1. jūlija stājās spēkā grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas noteic minimālo valsts sociālās apdrošināšanas objektu. Sabiedrībā tiek postulēts uzskats, ka tā ir kārtējā nodokļu palielināšana un gan uzņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, gan darbiniekiem tiek radīti zaudējumi. Tāpēc šoreiz vēlos paanalizēt nodokļu funkcijas un definīciju un mēģināt saprast, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir nodoklis vai arī tām piemīt pavisam cita funkcija un jēga.
Citi 07:00, 3. Nov. 2021
Kā pareizi veikt grāmatojumus darījumam par zemes iegādi uz nomaksu, kam zemesgrāmatā ierakstīts nodrošinājums – hipotēka? Kā pamatlīdzekli izslēgt no pamatlīdzekļu reģistra?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 29. Okt. 2021
Pārdošanai turēto ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite būtiski mainījās pēc tam, kad 2016.gada 1.janvārī stājās spēkā jaunais gada pārskatu likums. Neskatoties uz to, ka jaunais likums ir spēkā jau trīs gadus, grāmatvežiem joprojām rodas neskaidrības par 2016.gadā veikto vai veicamo pārklasificēšanu, un reizēm nākas konstatēt, ka iepriekšējos gados pieļautas kļūdas.
Pamatlīdzekļi 07:00, 3. Jūn. 2019
Kā pareizi grāmatvedībā uzskaitīt bites, to saražoto medu un iestādītos melleņu krūmus, kuri ražu sāks dot nākamgad? Kādos bilances kontos tos labāk atspoguļot – "Pamatlīdzekļi", "Ilggadējie stādījumi" vai "Bioloģiskie aktīvi"?
Grāmatvedība 07:00, 1. Okt. 2021
Šā gada 20. augustā stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 344 "Gada pārskata sagatavošanas kārtība", nosakot vairākas prasības budžeta iestāžu gada pārskata sagatavošanai.
Likumdošana 16:00, 23. Aug. 2021
Iepriekšējos šīs sērijas rakstos uzzinājām, ka dažādiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem – saimnieciskās darbības veicējiem – var atšķirties gada pārskata struktūra un pat bilances forma, kā arī citas lietas. Bet kā ir ar vadības ziņojumu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Aug. 2021
Bilances shēmā ir postenis “Ilgtermiņa ieguldījumi publiskā partnera pamatlīdzekļos” – ko tajā uzskaita un uzrāda?
Grāmatvedība 07:00, 18. Mar. 2019
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Nodokļi 07:00, 11. Jūn. 2021
Firma pārdod kravas automobili, kura atlikusī vērtība ir 100 eiro. Automašīna ir tehniskā kārtībā un nav bijusi pārvērtēta. Vai automašīnu drīkst pārdot par atlikušās vērtības summu? Vai tikai par tirgus cenu? Kā šis darījums ietekmētu uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) – vai neveidosies nosacītās dividendes, pārdodot par cenu, kas ir zemāka par tirgus cenu (vērtību)?
Pamatlīdzekļi 07:00, 10. Mai. 2021
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Turpinām rakstu par gada pārskatiem – raksta pirmajā daļā izskatījām prasības likuma “Par grāmatvedību” subjektiem un to gada pārskatiem, bet šoreiz aplūkosim reliģisko organizāciju, politisko organizāciju un to apvienību un budžeta iestāžu gada pārskatu prasības.
Gada pārskats 11:41, 7. Apr. 2021
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
2018. gadā veiktā nodokļu reforma ieviesa jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas modeli – ja uzņēmums neaprēķina dividendes, tam nav jāmaksā arī nodoklis. Tomēr, kā jau ar nodokļiem tas gadās, – ir nianses. Proti, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir maksājams vēl vairākos gadījumos, un viens no tiem ir procentu maksājumi, ja tie neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Šai niansei var būt tālejošas sekas!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Apr. 2021
Neraugoties uz pandēmijas negatīvo ietekmi uz ekonomiku, šis ir bijiis arī vērtīgs pārdomu laiks. Jā, aizvadītais gads ir licis daudziem biznesiem grimt, taču tas ir ļāvis dzimt arī neskaitāmām jaunām idejām, kuras parastos apstākļos, iespējams, nebūtu tapušas. Kā uzsākt jaunu biznesu esošajos apstākļos bez milzīgiem ieguldījumiem? Lūk, 10 pierādītas idejas, kā ar esošo zināšanu bāzi gūt drīzus un ilgtspējīgus panākumus.
Svarīgi 07:00, 3. Mar. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Grāmatvedībā, tāpat kā citos uzņēmuma procesos, ir nepieciešama kontrole, lai gūtu pārliecību, ka grāmatvedība tiek organizēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām un grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktai kārtībai. Kā organizēt šo kontroli un kurš par to ir atbildīgs?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2021
Latvijas uzņēmumu vadītāji pašreizējā pārmaiņu periodā valstī un pasaulē, ko ietekmē Covid-19 izraisītā pandēmija un Latvijas un citu valstu pieņemtie ierobežojumi, var būt spiesti pieņemt dažādus lēmumus par uzņēmuma restrukturizēšanas nepieciešamību. Kas jāņem vērā, uzņēmumam reorganizējoties, piesaistot jaunu finansējumu, iegādājoties jaunu biznesu vai pārdodot to?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Feb. 2021
Kooperatīvajai sabiedrībai (KS) pieder ēkas (garāžas un zeme), kas ir reģistrētas zemesgrāmatā un uzskaitītas bilancē. KS biedru sapulce pieņēma lēmumu par nekustamā īpašuma sadalīšanu domājamās daļās. Daži KS dalībnieki savas domājamās daļas zemesgrāmatā jau ir nostiprinājuši. Kā to norādīt grāmatvedības dokumentos? Kā grāmatvedībā uzrādīt garāžas pārdošanu KS dalībniekam, kurš vēl nav nostiprinājis savu daļu? Kādi dokumenti ir nepieciešami? Kādi nodokļi rodas un kam tie jāmaksā?
Dokumenti 07:00, 5. Jan. 2021
SIA, PVN maksātāja, sniedz bērnudārza pakalpojumus, kas netiek aplikti ar PVN. Par šiem pakalpojumiem SIA no pašvaldības saņem līdzfinansējumu. SIA sagatavo bērnu vecākiem rēķinu, ņemot vērā līdzfinansējuma apmēru, proti, ja pakalpojuma cena ir 350 eiro, bet līdzfinansējums ir 260 eiro, rēķins tiek izrakstīts par 90 eiro. Kā veikt grāmatojumus? Kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina rindā jānorāda šīs summas? Kura summa jānorāda PVN deklarācijas 49. rindā (darījumi, kas netiek aplikti ar PVN) – 350 vai 90 eiro?
Grāmatvedība 07:00, 24. Nov. 2020
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar UIN apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 7. Dec. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Dec. 2020
Lai gan vasara esot atvaļinājumu laiks, šī gada jūlijā un augustā Eiropas Savienības Tiesa ražīgi strādājusi. Izskatīsim svarīgākās pievienotās vērtības nodokļa lietas šajā laika periodā!
Nodokļi 07:00, 6. Nov. 2020
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2020
Uzņēmums “A” iegādājas 100% visas uzņēmuma “B” daļas. Uzņēmuma “B” pamatkapitāls ir 5000 eiro, bet daļu pārdošanas līguma cena ir 15 000 eiro. Kā šo darījumu savā grāmatvedībā atspoguļot uzņēmumam “A” (pircējs)? Vai ir kā īpaši jānodala/jāgrāmato 10 000 eiro (starpība starp reāli samaksāto naudu un uzņēmuma “B” pamatkapitālu) vai arī visi 15 000 eiro būs līdzdalība meitas uzņēmuma pamatkapitālā?
Grāmatvedība 08:30, 17. Sep. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Sabiedrība pieteicās Eiropas Savienības projektam jauna uzņēmuma attīstībai. Finansējumu piešķīra ar noteikumu, ka uzņēmumam projekta īstenošanas pirmā gada laikā jāiegādājas konkrēts pamatlīdzeklis. Sabiedrība pilnībā apmaksāja rēķinu par pamatlīdzekļa iegādi, iesniedza attiecīgos attaisnojuma dokumentus Lauku atbalsta dienestā, kas uzņēmumam projekta ietvaros atmaksāja daļu no šī pamatlīdzekļa, proti, 35 tūkst. eiro. Kā to pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Aug. 2020
Divus gadus pēc kārtas uzņēmumam bilancē ir zaudējumi. Rezultātu ietekmē liela pamatlīdzekļa nolietojuma summa. Vai uzņēmumam ir tiesības 2020. gadā nerēķināt nolietojumu, lai uzlabotu finanšu rādītājus, un palielināt amortizācijas termiņu no nākamā gada? Vai ir kādi citi varianti? Kā to pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē?
Pamatlīdzekļi 07:00, 27. Jūl. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Sabiedrības valdes locekle piekrita, ka viņas naudas aizdevumu sabiedrībai novirza pašu kapitāla palielināšanai, izveidojot rezerves pamatkapitāla palielināšanai. Tas tika izdarīts 2019. gadā, taču tagad radusies situācija, ka viņa tomēr grib daļu aizdevuma saņemt atpakaļ. Vai drīkst samazināt izveidotās rezerves, atmaksājot aizdevumu? Ja drīkst, tad kā tas ietekmēs uzņēmumu un iedzīvotāju ienākuma nodokļus?
Grāmatvedība 07:00, 7. Jūl. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Uzņēmums (apbūves tiesīgais) ir noslēdzis līgumu par apbūves tiesības piešķiršanu (zemes noma) uz neapbūvētu zemi ar mērķi uzbūvēt noliktavu. Līgums ir noslēgts uz 25 gadiem. Noliktavas būvniecība ilgs vienu gadu un pēc nodošanas ekspluatācijā tiks izmantota 24 gadu laikā. Līguma beigās apbūves tiesīgajam vai nu jāatbrīvo zeme no ēkas, vai bez atlīdzības jānodod zemes īpašniekam uz zemes uzbūvētā noliktava ar visiem tās piederumiem (inženierkomunikācijām un/vai inženierbūvēm). Vai līguma uzsākšanas datumā līdz objekta nodošanai ekspluatācijā apbūves tiesīgais drīkst atzīt nomāto aktīvu (zemes nomu) ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā? Kā pareizi veikt šāda līguma uzskaiti?
Grāmatvedība 07:00, 26. Mai. 2020
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Ministru kabineta 26. marta sēdē apstiprināti kritēriji un atbalsta saņemšanas kārtība, kādā jebkuras nozares Covid-19 krīzes skarts uzņēmums var kvalificēties dīkstāves pabalstam un nodokļu brīvdienām līdz trim gadiem, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 07:41, 27. Mar. 2020
Saskaņā ar reorganizāciju viena SIA no otras SIA pārņēma nekustamo īpašumu ar uzskaites vērtību bilancē 143 000 eiro un nekustamā īpašuma pārvērtēšanas rezerves ar uzskaites vērtību bilancē 87 000 eiro. Kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot šo darījumu ar pārvērtēšanas rezervi?
Pamatlīdzekļi 08:45, 21. Apr. 2020
Šī gada 26. martā spēkā stājas Ministru kabineta noteikumi Nr. 152 “Noteikumi par dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid-19 izplatība”, kuros noteikta kārtība, kādā kompensē atlīdzību darbiniekam, kas tiek nodarbināts nozarē, kurā sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija. (Aktualizēts 27.03.2020.)
Likumdošana 14:50, 27. Mar. 2020
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – izsaka priekšlikumus Latvijas nodokļu sistēmas uzlabošanai, apskatot darbaspēka nodokļu aizvietošanu ar citiem nodokļiem, tai skaitā jauno digitālo nodokli, kā arī pārrunā iespējas uzlabot nodokļu ieņēmumus, samazinot ēnu ekonomikas ietekmi.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 17. Apr. 2020
Tuvojas gada pārskatu iesniegšanas laiks, un līdz 20. janvārim bija jānodod decembra uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija, kurā jānorāda pieļaujamā procentu apjoma pārsnieguma summa, tāpēc vēlos atgādināt, kuriem procentiem ir un kuriem nav jāpiemēro UIN. Ja radusies kļūda, to vēl var izlabot!
Gada pārskats 07:00, 24. Feb. 2020
Līdz 2017.gada 31.decembrim sabiedrības bilances, kas uzrādīta attiecīgā gada pārskatā, pamatlīdzekļu sastāvā nekustamais īpašums atspoguļots kā ieguldījuma īpašums, jo tas tiek turēts pārdošanai. Sākot ar 2018.gadu, ieguldījuma īpašumus jāatspoguļo tikai tad, ja pārskats tiek sagatavots pēc starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem un nepieciešama zvērināta revidenta revīzija. Vai sabiedrībai, kura pārskatu nesagatavo pēc starptautiskajiem finanšu pārskatiem un tai nav nepieciešama zvērināta revidenta revīzija, ir jāpārklasificē šis ieguldījuma īpašums par pamatlīdzekli, konkrētāk – nekustamo īpašumu, un kā to pareizi izdarīt?
Pamatlīdzekļi 11:29, 10. Apr. 2019
Mūsu sabiedrībai ir trīs dalībnieki – uzņēmumi (SIA). Tai ir negatīvs pašu kapitāls (jauns ražošanas uzņēmums). Dalībnieki izsniedza sabiedrībai aizdevumus, par kuriem tika aprēķināti procenti, bet tie nav samaksāti. Lai uzlabotu sabiedrības finanšu rādītājus, dalībnieku aizņēmumi tika kapitalizēti (palielināts pamatkapitāls). Vai aprēķinātie (nevis samaksātie) procenti jāuzrāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā kā nosacīti sadalītā peļņa?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 12. Mar. 2020
Pašnodarbinātai personai, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājai, ir zemnieku saimniecība. Tā iegādājās jaunu sējmašīnu, taču nespēja izpildīt norēķinu saistības ar sējmašīnas piegādātāju, tāpēc tika pieņemts lēmums izmantot līzinga kompānijas piedāvātās iespējas un minēto sējmašīnu – kā līzinga priekšmetu. Līzinga kompānija kā darījumu apliecinošu dokumentu izrakstīja PVN rēķinu un no uzņēmuma pieprasīja arī PVN rēķinu (atgriezeniskais darījums). Vai šis darījums, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, jānorāda D3.1 pielikumā un jāapliek ar IIN?
Gada deklarācija 10:00, 30. Dec. 2019
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Seguma rādītāji ir vieni no populārākajiem uzņēmuma finanšu datu analīzes rādītājiem, ar kuru palīdzību salīdzinoši vienkāršā veidā var gūt ātru priekšstatu par uzņēmumu, noskaidrojot, piemēram, cik liels ir tā saistību īpatsvars bilancē un vai tam ir pietiekami naudas līdzekļi īstermiņa izdevumu segšanai.
Finanšu vadība 07:00, 15. Nov. 2019
Latvijas sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, saražojusi un uzmontējusi ēku Zviedrijā. Garantijas periodā, lai Latvijas PVN maksātājam pašam nebūtu jābrauc labot defekti, šos darbus veic Zviedrijas PVN maksātājs, kurš Latvijas sabiedrībai izraksta rēķinu par nekustamajā īpašumā veiktajiem remontdarbiem. Rēķinā tiek norādīts PVN – 0%. Kā šāds darījums jādeklarē PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Nov. 2019
Ar katriem jauniem grozījumiem, kas attiecas uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienkāršā grāmatvedība kļūst arvien sarežģītāka. Un arvien vairāk ir situāciju, kurās nav skaidrs, kā pareizi darījums būtu atspoguļojams.
Grāmatvedība 07:00, 6. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 6.daļu – tajā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
VID informācija 11:27, 18. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 4.daļu – tajā par finanšu pārskata kļūdām.
VID informācija 14:54, 16. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 3.daļu – tajā par jaunas grāmatvedības politikas piemērošanu ar atpakaļejošu datumu.
VID informācija 15:58, 15. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
VID informācija 12:39, 11. Okt. 2019
Uzņēmuma attīstīšanai nepieciešami finanšu līdzekļi. Vai labāk ieguldīt uzņēmuma uzkrāto kapitālu, savus personīgos līdzekļus, vai tomēr aizņemties, bet peļņu sadalīt dividendēs? Lai atrastu vēlamo balansu, kā arī izprastu kapitāla struktūru izmainošā lēmuma ietekmi uz pašu kapitāla atdevi, ir vērts aplūkot finanšu sviras efektu.
Finanšu vadība 07:00, 11. Okt. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
Kļūdas ir jālabo!
1.oktobrī sākas inventarizāciju laiks, un, lai visu neatliktu uz pēdējo brīdi, jau šobrīd var ķerties klāt norēķinu salīdzināšanai ar sabiedrības debitoriem un kreditoriem. Salīdzināšanas akts sagatavots, nosūtīts klientam, bet ko darīt, ja atlikumi nesakrīt un tiek konstatēta kļūda? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 09:55, 30. Sep. 2019
SIA (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja) 07.02.2017. no fiziskās personas A izsolē iegādājās nekustamo īpašumu – dzīvokli (darījums nav apliekams ar PVN) ar mērķi to izremontēt un pārdot. 20.09.2017. dzīvoklis tika pārdots fiziskajai personai B (nepiemērojot PVN). Kā šajā gadījumā nekustamā īpašuma iegādi atspoguļot grāmatvedībā? Vai dzīvoklis ir pamatlīdzeklis (PL) vai arī pārdošanai turēts ilgtermiņa ieguldījums? Uzņēmums 2017.gadā iegādājies arī citus dzīvokļus pārdošanai. Kā šos darījumus atspoguļot grāmatvedībā, ja dzīvoklis tiek pārdots, piemēram, 2 gadus pēc iegādes un netiek izmantots saimnieciskajā darbībā?
Grāmatvedība 08:00, 28. Nov. 2017
Ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) palīdzību tika iegādāta ražošanas iekārta, kuras vērtība ir 100 000 eiro, no tiem 40 000 eiro ir LAD atbalsta summa, bet 60 000 eiro – pašu finansējums. Iekārtas lietderīgās lietošanas laiks ir 10 gadi. Kā veikt nākamo periodu uzskaiti? Vai 40 000 eiro jāsadala uz 10 vai pieciem gadiem, un tad jānoraksta nākamo periodu ieņēmumos?
Grāmatvedība 07:00, 17. Sep. 2019
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Finanšu vadība 07:00, 13. Sep. 2019
Sabiedrība Patentu valdē reģistrē vairākas preču zīmes. Reģistrācijas izmaksas par katru no tām ir 176 eiro. Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 29.panta 2.daļā teikts, ka tikai par atlīdzību iegūtas tiesības drīkst norādīt postenī “Koncesijas, patenti, licences, preču zīmes un tamlīdzīgas tiesības”. Vai minēto preču zīmju reģistrēšana atbilst likumam un vai tās var uzskaitīt nemateriālo ieguldījumu sastāvā? Vai tomēr preču zīmju reģistrācijas izmaksas uzreiz jānoraksta izdevumos?
Izdevumi 07:00, 6. Aug. 2019
Mūsdienu pasaules mediju un investoru uzmanību piesaista virkne strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu, piemēram, “Uber”, “Lyft”, “Tesla”. Rodas iespaids, ka šo uzņēmumu galvenā prioritāte nav pelnītspēja, vismaz ne īstermiņā. Latvijas un Baltijas tirgū, visticamāk, šāda līmeņa izaugsmes tempus sasniegt ir ievērojami grūtāk. Mums ir jādomā par rentabilitāti.
Finanšu vadība 07:00, 9. Aug. 2019
Uzņēmēji allaž aktīvi meklē veidus, kā palielināt ieņēmumus un vienlaikus samazināt administratīvos izdevumus, paaugstinot efektivitāti. Viens no risinājumiem ir uzņēmējdarbības reorganizācija, apvienojot biznesus vai arī nodalot atsevišķus darbības veidus. Bet kā reorganizācijas procesus atspoguļot grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 22. Jūl. 2019
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 07:00, 5. Aug. 2019
Uzņēmuma pamatdarbības veids ir mežkopība un citas mežsaimniecības darbības. Galvenais ienākuma avots ir savā īpašumā esošajos mežos iegūto kokmateriālu pārdošana. Uzņēmums mežu izstrādei 2018.gadā iegādājas nekustamos īpašumus (ilgtermiņa ieguldījumus), kuri sastāv no zemes platībām ar mežaudzi un uz tām esošajām būvēm (nekustamā īpašuma kopums). Iegādātās ēkas un būves netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā. Vai šajā gadījumā, ja būves netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā, ir jākoriģē uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāze par iegādāto būvju vērtību? Kā aprēķināt būves vērtību, ja tā nav norādīta pirkuma līgumā?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Apr. 2019
Ikvienam uzņēmumam ir jāspēj nodrošināt ikdienas naudas plūsma. Nepieciešami pietiekami finanšu resursi, lai segtu personāla izmaksas, parādus piegādātājiem un ievērotu rēķinu apmaksas noteikumus. Apgrozāmais kapitāls parāda uzņēmuma spēju segt šīs saistības, un tā efektīva izmantošana tieši ietekmē uzņēmuma peļņu un naudas plūsmu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Mai. 2019
Efektivitāte ir viens no mūsdienu biznesa attīstības stūrakmeņiem. Visi lieliski zina šo vārdu, taču vai zināt, kādi ir efektivitātes noteikšanas rādītāji un kādu priekšstatu tie sniedz par uzņēmuma pārvaldi? Aplūkosim šo rādītāju pielietojumu un skaidrojumu, kā arī aspektus, kam jāpievērš uzmanība, analizējot šos rādītājus.
Finanšu vadība 07:00, 12. Apr. 2019
No 2018.gada Latvijā ieviests ieguldījumu konta režīms, kas būtiski atvieglos nodokļa aprēķinu un deklarēšanu fiziskajām personām, kuras veic darījumus ar finanšu instrumentiem. Ko paredz šis jaunievedums?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Mai. 2018
Katram uzņēmuma vadītājam pastāvīgi jāseko līdzi likviditātes rādītājam, jo tas liecina par uzņēmuma spēju norēķināties ar kreditoriem un palīdz pieņemt lēmumus par investīcijām, iegādājoties jaunus pamatlīdzekļus vai paplašinot darbību.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mar. 2019
Uzņēmumam 2013.gadā reorganizācijas rezultātā tika izveidotas rezerves. Vai šīs rezerves var novirzīt uz iepriekšējā gada nesadalīto peļņu? Vai šādā gadījumā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai arī labāk šo rezervi izmantot pamatkapitāla palielināšanai?
Gada pārskats 07:00, 1. Mar. 2019
Lai grāmatvedībā varētu pareizi uzskaitīt pētniecības un attīstības pasākumus, galvenais ir saprast, kas ir “pētniecība” un kas – “attīstības pasākumi”, kāda veida attīstības pasākumi un izmaksas pastāv un vai attīstības izmaksas ir jākapitalizē vai ne. Izskatīsim lasītāja jautājumu!
Izdevumi 11:44, 5. Feb. 2019
Budžeta iestāžu grāmatveži šogad negarlaikosies – lai ieviestu aktuālās normatīvo aktu prasības, darāmā pietiks ilgam laikam. Šobrīd, kad, visticamāk, tiek pārskatīta visa saimniecība, ir īstais brīdis novērtēt, cik un kāds inventārs ir iestādes rīcībā. Tas atvieglos turpmāk veicamo darbu plānošanu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 11. Feb. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
No 2019.gada 1.janvāra visiem Latvijas uzņēmumiem, kas finanšu pārskatus sagatavo saskaņā ar starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, būs obligāti piemērojams 16.starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”. Jaunais standarts ir īpaši nozīmīgs nomniekiem, jo tas pielīdzina operatīvo nomu finanšu nomai, tātad praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu.
Grāmatvedība 07:00, 31. Dec. 2018
Jaunais gads atnācis ar izmaiņām normatīvajos aktos, kuros regulēta budžeta iestāžu grāmatvedība. Izmaiņas ir būtiskas, tāpēc šis ir īstais laiks detalizēti caurskatīt savu “saimniecību”, izmantojot kontu plānu, un, iespējams, atklāsiet ko interesantu. Lai gan darbietilpīga, tā ir laba iespēja sakārtot lietas.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 9. Jan. 2019
Sabiedrība “X” pērk sabiedrības “Y” kapitāldaļas. “Y” kapitāldaļu vērtība ir 2800 eiro, bet “X” tās iegādājas par 1000 eiro. Vai jāveic aktīvu pārvērtēšana? Kādi būtu sabiedrības “X” grāmatojumi?
Grāmatvedība 07:00, 14. Jan. 2019
Jau ar 2019.gada 1.janvāri 16.Starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma” būs piemērojams obligātā kārtā. Šis standarts ir īpaši nozīmīgs nomniekiem, jo tas faktiski pielīdzina šī brīža operatīvo nomu finanšu nomai, tātad praktiski visas nomas būs jāuzrāda bilancē.
Svarīgi 11:05, 22. Nov. 2018
Jauna gada sākums strauji tuvojas, tas nozīmē, ka pavisam drīz stāsies spēkā nozīmīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā. Turpinām ar tām iepazīstināt, šoreiz plašāk par papildināto un precizēto kontu plānu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2018
Gada pēdējos mēnešos pamazām jāsāk domāt par uzņēmuma gada noslēgumu un jāplāno gada pārskata sagatavošanas darbi. Tāpēc atgādināsim, kādas izmaiņas jāņem vērā, sagatavojot 2018.gada pārskatu.
Gada pārskats 07:00, 29. Okt. 2018
Kā pieņemt grāmatvedības uzskaitē līdz šim neesošu ilgtermiņa ieguldījumu (piemēram, sūkņu māju), kas ir pašvaldības tiesiskajā valdījumā, bet nav ne ziņu, ne dokumentu, kas apliecina īpašumtiesības?
Pamatlīdzekļi 07:00, 8. Okt. 2018
Ir sācies inventarizāciju laiks. Pārskata gada slēguma inventarizācija nav obligāti jāveic pārskata gada pēdējā dienā, to ir atļauts veikt triju mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās, t.i., no pārskata gada 1.oktobra līdz nākamā gada 31.janvārim.
Gada pārskats 07:00, 20. Nov. 2018
2019.gadā gaidāmas būtiskas un apjomīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā, un ar tām ir lietderīgi iepazīties jau šobrīd, lai plānotu jaunā regulējuma ieviešanu savā iestādē.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2018
Vai Lauku atbalsta dienesta piešķirtie platību maksājumi un subsīdijas lauksaimniekiem ir ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais objekts? Vai arī par šiem maksājumiem var samazināt ar UIN apliekamo bāzi? Lūdzu sniegt skaidrojumu ar piemēru!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 10. Sep. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļu uzskaiti pašnodarbinātajiem un citiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem, piedāvājam aplūkot, kā iekļaut izdevumos nolietojumu pamatlīdzekļiem, kas saimnieciskajā darbībā izmantoti daļēji, kā pamatlīdzekļu un to nolietojuma izdevumus norādīt grāmatvedībā, kā arī speciālas prasības grāmatvedības uzskaitē lauksaimniekiem.
Grāmatvedība 07:00, 5. Sep. 2018
2018.gadā spēkā stājušās izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas būtiski maina pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķina kārtību iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem. Turpinot iepriekšējā numurā aizsākto tēmu, šajā publikācijā aplūkosim jaunās prasības pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķina un uzskaites kārtībā.
Pamatlīdzekļi 07:00, 1. Aug. 2018
Nodokļu reformas rezultātā ar 2018.gadu ir ieviesta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlikšana reinvestētai peļņai. UIN maksāšana tikai peļņas sadales brīdī, kā arī no 1.jūlija atceltie UIN avansa maksājumi atstāj uzņēmumu rīcībā vairāk apgrozāmo līdzekļu. Būtiskās izmaiņas uzņēmumu peļņas aplikšanā ar nodokli ir veiktas ar mērķi atbalstīt ieguldījumus uzņēmumu attīstībā, veicinot tautsaimniecības izaugsmi.
Svarīgi 12:49, 4. Jūl. 2018
Ar nodokļu reformas ietvaros veiktajiem grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” būtiski mainīta pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķina kārtība iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem. Aplūkosim izmaiņas, kas skar pamatlīdzekļu sākotnējās vērtības noteikšanu!
Grāmatvedība 06:26, 16. Jūl. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļiem grāmatvedībā, šoreiz par pamatlīdzekļu izslēgšanu. Pamatlīdzekli izslēdz, ja to atsavina vai no tā lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 07:00, 6. Jūn. 2018
Ja parādās būtiska atšķirība starp pamatlīdzekļa (PL) bilances vērtību un tirgus vērtību, to nepieciešams pārvērtēt. Ja PL bilances vērtība būtiski neatšķiras no tirgus vērtības, ir pietiekami pārvērtēšanu veikt reizi 3–5 gados. Kas jāņem vērā, pārvērtējot PL?
Pamatlīdzekļi 07:00, 14. Mai. 2018
Kā novērtēt un atspoguļot grāmatvedībā pamatlīdzekli (PL), kura vērtība samazinājusies? Par šo tēmu normatīvajā regulējumā skaidrots tieši tik daudz, lai jautājumu rastos vairāk nekā atbilžu. Tāpēc atliek paļauties uz vadības aplēsēm un pašu izstrādāto grāmatvedības politiku.
Pamatlīdzekļi 07:00, 30. Apr. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
Mēs esam budžeta iestāde. Skolas direktoram darba vajadzībām tiek iegādāts mobilā telefona aparāts. Iepriekš tika norunāts, ka iestāde sedz izdevumus 200 EUR (bez PVN) apmērā šī aparāta iegādei. Darbinieks izvēlas dārgāku modeli (par 300 EUR). Tika saņemta preču pavadzīme par kopējo summu 300 EUR, pievienotās vērtības nodoklis (PVN) piemērots reversā kārtībā. Uz darbinieka iesnieguma pamata mums no darbinieka algas būs jāietur 100 EUR par mobilo telefonu? Vai arī PVN par šo summu? Kādi būtu veicamie grāmatojumi?
Grāmatvedība 06:04, 30. Apr. 2018
16.02.2018. stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kas veikti, jo 01.01.2018. stājās spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), kurā paredzēts atšķirīgs uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanas modelis, salīdzinot ar līdz šim likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" noteikto, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:51, 23. Feb. 2018
Uzņēmums 01.11.2017. pārdeva reprezentatīvo auto par 50 000 EUR. Automobilim aprēķinātais finanšu nolietojums ir 10 000 EUR, savukārt atlikusī bilances vērtība – 45 000 EUR. Kā norakstīt reprezentatīvā auto atlikušo bilances vērtību, un kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina (PZA) postenī to uzrādīt? Kurā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas rindā norādīt reprezentatīvā automobiļa atlikušo bilances vērtību, ja auto atlikušo bilances vērtību uzņēmums neuzskata par izdevumiem, kas saistīti ar reprezentatīvā automobiļa ekspluatāciju un uzturēšanu (uzskata, ka finanšu nolietojums atbilst likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 6.panta 1.daļas 13.punktam, bet atlikusī bilances vērtība tam neatbilst), lai neveidotos situācija, ka gan ienākumi, gan atlikusī auto vērtība tiek aplikta ar UIN?
Grāmatvedība 08:00, 21. Feb. 2018
Otrdien, 13.februārī, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (Noteikumi), kas izstrādāti, lai daļēji atrisinātu problēmu ar atliktā nodokļa aktīvu un atliktā nodokļa saistību izslēgšanu no uzņēmumu bilancēm, kā rezultātā mainās konkrētā uzņēmuma pašu kapitāla lielums.
Likumdošana 11:37, 14. Feb. 2018
Noteikti arī tu esi dzirdējis, ka viens no izplatītākajiem stresa un uztraukumu iemesliem cilvēku dzīvē ir finanses un ar tām saistītās problēmas. Lai arī cik rūpīgi mēs plānotu savu budžetu, mēdz gadīties dažādas neplānotas situācijas, kas ievērojami ietekmē mūsu dzīvi. Tāpat arī cilvēki mēdz pieļaut dažādas kļūdas, kas noved pie finansiālām grūtībām. Ielūkosimies populārākajās finanšu pārvaldības problēmās un kļūdās, lai saprastu, kā no tām izvairīties.
Svarīgi 09:26, 31. Jan. 2018
Uzņēmumā gada beigās ir pamatlīdzekļi (PL) ar 0 EUR vērtību, un uzņēmums vēlas šo vērtību palielināt līdz tirgus cenām. Vai šajā gadījumā jāpārvērtē visa PL kategorija? Kā pierādīt tirgus cenas? Kā grāmatot vērtības pieaugumu? Kas jāņem vērā, lai atbilstoši pārvērtētu PL?
Pamatlīdzekļi 08:00, 17. Jan. 2018
Lai arī pārskatu sagatavošana par 2017.gadu ir šķietami mierīga – visas lielākās izmaiņas "apstrādājām" jau pērn, tomēr tas nav uz ilgu – arī 2018.gada pārskatu veidošanā būs jaunas nianses. 07.12.2017. Saeimā pieņemti grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (Likums). Aplūkosim būtiskākās izmaiņas!
Gada pārskats 08:00, 15. Jan. 2018
2017.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija sabiedrībām jāsagatavo atbilstoši likumam "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), kas piemērojams 2017.gadam. Bet ko darīt ar atliktā nodokļa saistībām vai aktīvu šī gada 31.decembrī?
Grāmatvedība 08:00, 13. Dec. 2017
Kas ir pamatlīdzeklis? Par pamatlīdzekļiem uzskata nekustamas mantas uzskaites vienības (piemēram, zemesgabals, ēka, būve) un kustamas mantas uzskaites vienības (piemēram, iekārta vai tās aprīkojums, tehnika, mašīna vai inventārs, transportlīdzeklis, dators, kopētājs), kuru derīgās lietošanas laiks ir ilgāks par gadu un sākotnējā vērtība lielāka par 430 EUR.
Grāmatvedība 09:00, 25. Feb. 2016
Uzņēmums par 35 000 EUR nopirka ēku un sāka tās kapitālremontu. Remonta izmaksas bija 50 000 EUR, tostarp ventilācijas izmaksas – 10 000 EUR, apkures sistēmas izmaksas – 15 000 EUR, kā arī citas izmaksas – 25 000 EUR. Pēc remonta beigām ēka ieviesta ekspluatācijā. Vai par pamatlīdzekļa (PL) sākotnējo vērtību var uzskaitīt ēkas iegādes cenu un remonta izmaksas – kopā 85 000 EUR? Vai ventilāciju un apkures sistēmu var uzskaitīt kā atsevišķus PL?
Pamatlīdzekļi 14:16, 13. Okt. 2017
28.07.2017. Saeima apstiprināja likumu paketi, ar ko no 01.01.2018. tiks ieviestas būtiskas izmaiņas Latvijas nodokļu sistēmā. Tās ietekmēs arī fiziskās personas, kas reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicējas.
Grāmatvedība 08:00, 18. Okt. 2017
Kādas prasības jaunajā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) noteiktas ieguldījumu īpašumu atspoguļošanai gada pārskatā? Vai saskaņā ar GPL jāpārklasificē ieguldījuma īpašumi, bioloģiskie aktīvi vai pārdošanai turēti ilgtermiņa ieguldījumi?
Gada pārskats 08:00, 2. Nov. 2016
Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā noteikto naudas plūsmas pārskatu ir iespējams sagatavot tāpat kā iepriekš – ar tiešo vai netiešo metodi. Šoreiz īpaši pievērsīšos "zemūdens akmeņiem", kurus nav tik vienkārši ieraudzīt.
Gada pārskats 08:00, 18. Sep. 2017