Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Dividendes, dividendēm pielīdzināms ienākums un nosacītās dividendes”, kurā skaidrota uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošana dividenžu izmaksai.
VID informācija 10:56, 16. Okt. 2024
Uzņēmumam ir nesadalīta peļņa no 2010.gada ap miljonu vai pat vairāk. Plānots, ka par daļu no peļņas varētu palielināt pamatkapitālu, bet pārējo daļu, kas izveidojusies no 2018.gada, paredzēts izmaksāt kā dividendes. Vai tā ir taisnība, ka arī par šo daļu, par kuru tiek palielināts pamatkapitāls, jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Cik man zināms, tad jāmaksā tikai Uzņēmumu reģistra noteiktā valsts nodeva par dokumentu izskatīšanu. Un kā būs ar uzņēmumu ienākuma nodokli, ja pēc gadiem tomēr tiks izlemts šo pamatkapitālu samazināt?
Klausies
Dalībnieks un valdes loceklis
06:00, 12. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Dividendes, dividendēm pielīdzināms ienākums un nosacītās dividendes”, kurā skaidrota uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošana gadījumā, ja saņemts dividendēm pielīdzināms ienākums vai nosacītās dividendes.
VID informācija 12:00, 22. Okt. 2024
Lauksaimniecības uzņēmumam 2024.gada jūlijā ir radušies ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Uzņēmums 2024.gada 20.maijā ir saņēmis lēmumu par lauksaimniecības atbalsta maksājumiem – subsīdijām. Vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi var samazināt par 50% no subsīdiju summas, iesniedzot UIN deklarāciju par jūliju? Papildus uzņēmumam ir neizmantotā peļņa uz 2017.gadu. Vai var izmantot atlaidi par subsīdijām 2024.gada jūlija UIN deklarācijā nesaimnieciskiem izdevumiem, ja ir neizmantota nesadalītā peļņa uz 2017.gada beigām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 27. Sep. 2024
Meitas uzņēmums mātes uzņēmumam izmaksā dividendes 13 000 eiro apmērā. Abi uzņēmumi ir reģistrēti Latvijā. Kā mātes uzņēmums iegrāmatos saņemtās dividendes no meitas uzņēmuma, un kā tās norādīt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā? Papildus mātes uzņēmumam ir nesadalītā peļņa 800 000 eiro apmērā, kas nav izmaksāta dividendēs. Kurā brīdī šīs saņemtās meitas uzņēmuma dividendes var izmaksāt, nemaksājot nodokli, ja par tām jau ir samaksāts UIN?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 18. Jūl. 2024
Iesniegta uzņēmuma slēgšana. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies.
Gada pārskats 06:00, 8. Aug. 2024
Uzņēmumam 2023.gadā peļņa bija 10 000 eiro. Dalībnieki pieņēma lēmumu, ka peļņu izmaksās dividendēs. Lai nepalielinātu šī gada izdevumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) summu no iepriekšējā gada dividendēm, sadalāmajā summā jau tiek iekļauts UIN. Kā šādu darījumu norādīt grāmatvedībā un UIN deklarācijā? Kāda summa jāizmaksā dalībniekam uz rokas?
Grāmatvedība 06:00, 2. Jūl. 2024
Ja kādam Latvijas rezidentam – fiziskai personai – pieder daļas kādā Krievijas uzņēmumā, tad tam var rasties pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no Krievijas uzņēmuma peļņas, pat ja tas peļņu nav sadalījis dividendēs un izmaksājis šai personai Latvijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 15. Mai. 2024
Meitas uzņēmums izmaksā mātes uzņēmumam aprēķinātās dividendes no nesadalītās peļņas, kas izveidojusies līdz 2017.gada 31.decembrim. Tālāk tās tiek pārskaitītas patiesajiem labuma guvējiem ārzemēs. Kā norādīt saņemtās dividendes mātes uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 21. Mar. 2024
Uzņēmums tiek reorganizēts pievienošanās ceļā, proti, vienu sabiedrību pievienojot otrai. Kas notiek ar pievienojamās sabiedrības pamatkapitālu, ja abām sabiedrībām ir viens un tas pats īpašnieks un iegūstošās sabiedrības pamatkapitāls netiek palielināts?
Saimnieciskā darbība 09:00, 2. Mai. 2024
Uzņēmums saņēmis pakalpojumu kopā ar visiem nepieciešamajiem materiāliem – saules elektrostacijas izbūvi (saules parku). Pakalpojums saņemts 2022.gadā, kad saules parka izmaksas kļūdaini tika iekļautas peļņas un zaudējumu aprēķinā. Saules elektrostacija nodota ekspluatācijā 2023.gada rudenī, kad arī sāka ražot elektroenerģiju. Uzņēmums paredzējis, ka saules parks būs pamatlīdzeklis, ar ko tiek saražota elektroenerģija pārdošanai. Kā veikt pieļauto kļūdu labojumu, lai dati būtu korekti?
Gada pārskats 06:00, 23. Feb. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
Šī gada 11.oktobrī Latvijā stājās spēkā jauns likums – Informācijas par ieņēmumiem un ienākuma nodokļiem atklāšanas likums –, kas paredz informācijas atklāšanu par daudznacionālo uzņēmumu grupu ieņēmumiem un ienākuma nodokļiem. Ko paredz šis likums?
Finanšu vadība 06:00, 27. Dec. 2023
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, daļu no brīvajiem naudas līdzekļiem vēlas ieguldīt ieguldījumu fondos (dažādu vērtspapīru kopums), atverot Latvijā reģistrētā kredītiestādē vērtspapīru kontu. Cerot uz ieguldījuma fonda vērtības pieaugumu, laika gaitā veidotos peļņa. Ar kādiem nodokļiem apliekama gūtā peļņa no darījumiem ar ieguldījumu fondiem, ja peļņa tiek izmaksāta dividendēs vai atstāta nesadalīta? Vai nepieciešams reģistrēt papildu saimnieciskās darbības veidu, ja veic šādus darījumus?
Saimnieciskā darbība 06:00, 7. Sep. 2023
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Iepriekš apskatījām nemateriālo ieguldījumu klasifikācijas kritērijus, kas ļauj tos atzīt par nemateriālo ieguldījumu. Šoreiz par to, kā nemateriālie ieguldījumi iedalās pēc savas būtības.
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Jūl. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
Šobrīd, kad Saeimā un valdībā atkal tiek apspriestas lielākas nodokļu pārmaiņas, būtiski ir vērtēt to, ko esam guvuši no uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) izmaiņām, kas tika pieņemtas 2018.gadā. Šajā rakstā atskatīsimies uz UIN reformas mērķiem un UIN ieņēmumiem valsts budžetā, un vērtēsim tos no šodienas, proti, 2023.gada perspektīvas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūl. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja, iegādājas vieglo auto (nav reprezentatīvais), izmantojot operatīvo līzingu. ZS atskaita pievienotās vērtības nodokli (PVN) 50% apmērā kā PVN priekšnodokli no pirmās iemaksas, bet 50% no veiktās iemaksas noraksta kā izdevumus. Vai atlikusī summa un PVN ir personīgie, dividendēm pielīdzināmie izdevumi, kas jāuzrāda UIN deklarācijā un par ko jāmaksā UIN? Vai līzinga maksājumu 50% apmērā drīkst apmaksāt no ZS konta, bet pārējo daļu – no personīgajiem ieņēmumiem?
Izdevumi 06:00, 9. Jūn. 2023
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma krājumus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un bilances aktīvu vērtību. Kā novērtēt krājumus tik augstas nenoteiktības apstākļos, kādi ir vērojami tagad?
Klausies
Gada pārskats
06:00, 13. Mar. 2023
Zemnieku saimniecībai (uzņēmumu ienākumu nodokļa maksātājs) ir nesadalīta peļņa, kura izveidojusies periodā līdz 2017. gada 31. decembrim. Īpašnieks neplāno to izņemt kā dividendes. Kā pareizi rīkoties ar šo peļņu? Vai to var novirzīt rezervēm? Vai palielināt pamatkapitālu? Vai arī atstāt pašu kapitāla sastāvā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 31. Mar. 2022
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību 2009.gadā nolēma iepriekšējā gada peļņu sadalīt dividendēs un to iegrāmatoja bilances kontā “Norēķini par dividendēm”, jo sabiedrībai nebija pietiekamu naudas līdzekļu, lai izmaksātu dividendes. Vai, izmaksājot dividendes 2022.gadā, kas ir aprēķinātas 2009.gadā, ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Feb. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Uzņēmuma pamatkapitāls tiek palielināts par iepriekšējo periodu nesadalīto peļņu, kura gūta līdz 2017.gada 31.decembrim, un kapitāla daļas plānots pārdot. Vai pareizi saprotu, ka iedzīvotaju ienākuma nodoklis būs jāsamaksā tad, kad tiks saņemta atlīdzība no kapitāla daļu atsavināšanas?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 22. Nov. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Iespējams, šogad tiks pārsniegts 300 000 eiro ieņēmumu slieksnis. Pirmais jautājums ir – vai, nosakot ieņēmumu slieksni, jāņem vērā arī saņemtās subsīdijas? Un otrais – ja saimniecībai jāpāriet uz divkāršā ieraksta grāmatvedību, kā šis process notiek? Kā šādā gadījumā Zemnieku saimniecības īpašnieks var izņemt naudu savām vajadzībām?
Grāmatvedība 06:00, 15. Sep. 2022
Praksē starptautisku uzņēmumu grupu uzņēmumi izmanto grupas kontu jeb cashpool. Kas ir grupas konts? Kādos gadījumos tas ir izdevīgs? Un vai darījumiem uzņēmumu grupas kontā ir jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis? Šis jautājums raisa diskusijas.
Finanšu vadība 06:00, 5. Okt. 2022
Šobrīd projekta izstrādē ir direktīva, ar ko paredzēts ieviest nosacītos procentus, par ko iespējams samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu. Kas ir nosacītie procenti? Kas un kādos gadījumos tos varēs piemērot? Par visu pēc kārtas!
Finanšu vadība 06:00, 16. Sep. 2022
Vai ir iespēja sākt sadalīt peļņu, kas gūta no 2018. gada, piemērojot uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi par saņemtajām subsīdijām, ja līdz 2017. gada 31. decembrim zemnieku saimniecībai ir palikusi liela nesadalītā peļņa?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 9. Sep. 2021
Uzņēmums līdz 2021.gada 31.decembrim bija mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Apmaksātais pamatkapitāls – 1000 eiro. 2020.gadā izveidotas rezerves pamatkapitāla palielināšanai 1800 eiro apmērā, bet attiecīgie dokumenti netika sagatavoti, lai iesniegtu tos Uzņēmumu reģistrā pamatkapitāla palielināšanai. 2021.gada 31.decembrī uzņēmumam bija zaudējumi. Vai šobrīd, iesniedzot dokumentus par pamatkapitāla palielināšanu no izveidotajām rezervēm, būs kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa nodokļu konsekvences?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 23. Aug. 2022
Mātes uzņēmums visu peļņu atstāj meitas uzņēmumam, kurā peļņa tika konstatēta. Iepriekšējo gadu peļņa tiek novirzīta meitas uzņēmuma attīstībai, un grāmatvedībā tiek izveidotas rezerves. Meitas uzņēmums vēlas nopirkt jaunus pamatlīdzekļus. Man nav skaidri grāmatojumi saistībā ar rezerves izlietojumu. Vai ir vajadzīgs kāds lēmums? Un kādi būtu grāmatojumi?
Grāmatvedība 06:00, 19. Aug. 2022
Izlemt, kā rīkoties ar sabiedrības nopelnīto peļņu – to ieguldīt uzņēmuma attīstībā vai arī sadalīt dividendēs –, ir uzņēmuma dalībnieku kompetence. Bet kā sadalīt peļņu situācijā, kad dalībnieki mainās? Vai arī daļa dalībnieku vēlas sadalīt peļņu dividendēs, bet daļa – ieguldīt tālākā attīstībā? Cik elastīgi dalībnieki drīkst būt peļņas sadalē, nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās robežas? Izskatām lasītāja jautājumu!
Klausies
Finanšu vadība
08:24, 18. Aug. 2021
Mazkapitāla sabiedrības (pamatkapitāls 100 eiro) 2020. pārskata gada peļņa bija 34 642 eiro. Pēc gada pārskata iesniegšanas 2021. gada jūnijā tika veikta peļņas sadale šādā kārtībā: likumā noteiktās rezerves, lai pamatkapitāls sasniegtu likumā noteikto minimumu, peļņas daļa 80% apmērā sadalīta dividendēs, bet pārējā peļņa atstāta nesadalīta. Vēlētos saprast - kā šo grāmatot? Un kā grāmatot ārkārtas dividendes?
Grāmatvedība 06:00, 24. Mar. 2022
Būvniecības uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) 2019. gadā pasūtītājam – fiziskai personai – par veiktiem būvniecības darbiem izrakstīja rēķinu apmaksai (ar PVN), kā arī tika parakstīts darbu pieņemšanas-nodošanas akts. Diemžēl, līdz šīm brīdim pasūtītājs samaksu nav veicis, jo pasūtītājs nebija apmierināts ar saņemto darbu. Divus gadus parādniekam tika sūtītas vēstules, veiktas pārrunas. Šī gada janvārī mūsu uzņēmums piekrita, ka darbi netika izpildīti pilnā apmērā. Vai mēs šogad varām izrakstīt kredītrēķinu sakarā ar būvdarbu apjoma samazināšanu, to norādīt PVN deklarācijā un saņemt atpakaļ PVN 21% apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Mar. 2022
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Pavisam nesen Valsts ieņēmumu dienests savā mājaslapā publicēja uzziņu, kurā sniedz viedokli par ienākuma nodokļu jomu regulējošo tiesību normu piemērošanu procentu maksājumiem. Analizēsim uzziņā izdarītos secinājumus!
Citi 07:00, 15. Nov. 2021
Ar 2021. gada 1. janvāra uzņēmums zaudē savu mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu. Uzņēmumam ir peļņa un ir vēlme to sadalīt ārkārtas dividendēs 2021. gada martā. Kā pareizi iesniegt nodokļu deklarāciju par martu? Vai šajā gadījumā ir jāatspoguļo visa peļņa? Un dividendes?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:47, 17. Dec. 2020
Uzņēmums, kas vēlas beigt savu saimniecisko darbību, bilancē palikuši daži pamatlīdzekļi, ko neizdevās pārdod, un parādi, ko uzņēmums nespēj segt. Kreditori savus parādus ir gatavi norakstīt. Kā uzņēmumam parādu norakstīšana jānoformē un jāiegrāmato? Vai tie uzskatāmi par ieņēmumiem? Vai šādi ieņēmumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2021
SIA ar vienu valdes locekli bija MUN maksātāja statusā līdz 2018. gada 31. decembrim, kuru zaudēja ar 2019. gada 1. janvāri. Uzņēmumam līdz 2017. gada 31. decembrim nesadalītā peļņa bija 3737 eiro, 2018. gadā – 5072 eiro, 2019. gadā – 26 661 eiro. Šobrīd pienācis brīdis, kad īpašnieks grib saņemt dividendes. Vai viņš var saņemt dividendes no 2017. gada? Kādi nodokļi jāmaksā? Kādas atskaites jānodod? Vai UIN deklarācijas 1.1. rindā jāuzrāda, ka uz 2017. gada 31. decembri ir nesadalīta peļņa, jo, manuprāt, tā kā uzņēmumam tajā brīdī bija MUN maksātāja statuss, šai peļņai nekāda sakara ar UIN nav.
Saimnieciskā darbība 08:00, 5. Nov. 2020
Kāda ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanas kārtība dividendēm nerezidentam – fiziskai personai? Vai, aprēķinot šo nodokli, var uzreiz piemērot nodokļu konvencijā noteikto samazināto ienākuma nodokļa likmi 15% apmērā? Ja nevar, kāda ir maksājumu kārtība?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 16. Jūl. 2021
Vai pareizi, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 18. rindā uzrāda 50% no summas, kas saņemta subsīdiju lauksaimniecībai veidā, proti, – 3000 eiro, kas samazina UIN par izmaksātajām dividendēm?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 28. Apr. 2021
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
Kā virsgrāmatā uzrādīt darījumu par sadalīto peļņu par 2018. gadu 8000 eiro apmērā un subsīdijām 20 000 eiro apmērā, kas saņemtas 2020. gada novembrī
Kā virsgrāmatā uzrādīt darījumu par uzņēmumu ienākumu nodokļa deklarācijā norādītajiem ar saimniecisko darbību nesaistītajiem izdevumiem 8000 eiro apmērā un subsīdijām 20 000 eiro apmērā, kas saņemtas 2020. gada novembrī?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 18. Mar. 2021
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
Sabiedrībai “A” meitas sabiedrībā “B” pieder 50% no kapitāldaļām. Sabiedrības “B” kapitāldaļas vēlas iegādāties sabiedrības “A” īpašnieks – Latvijas pilsonis, proti, saistītā persona. Sabiedrības “B” aktīvus vairāk nekā 50% apmērā veido nekustamais īpašums, un ir arī nesadalītā peļņa. Vai, pārdodot kapitāldaļas par zemāku vērtību, sabiedrībai “A” neveidosies ar uzņēmuma ienākuma nodokli apliekams objekts? Piemēram, vienas daļas vērtība ir 100 eiro, bet tā tiek pārdota par 50 eiro.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 1. Mar. 2021
Covid-19 izraisītā ekonomikas lejupslīde, kā arī 2021. gadā plānotās vērienīgās nodokļu izmaiņas daudziem uzņēmējiem, jo īpaši mazā biznesa pārstāvjiem, liek pārskatīt turpmākos plānus un izšķirties par uzņēmuma likvidāciju. Kā pareizi noteikt likvidācijas kvotai piemērojamo uzņēmumu ienākuma nodokli un kuros gadījumos uzņēmuma īpašniekam – fiziskai personai – no saņemtās likvidācijas kvotas ir papildus jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Analizējam lasītāja jautājumu!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Feb. 2021
Lai grāmatvedībā būtu ērtāk strādāt un informācija būtu pārskatāma un vienkopus, regulāri tiek gatavots kontu apgrozījumu un atlikumu pārskats. Kā to labāk un pareizāk darīt?
Grāmatvedība 07:00, 20. Jan. 2021
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar UIN apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 7. Dec. 2020
SIA "А" pārņēma nodokļu parādus no SIA "B". Summa ir liela (38 000 eiro), tāpēc uzņēmums iesniedza Valsts ieņēmumu dienestā (VID) lūgumu parāda summas atmaksu sadalīt daļās, lai to veiktu 3 gadu laikā. No VID saņēmām lēmumu, kur ir norādīts, kādas summas un kādā termiņā jāmaksā. Kā pareizi iegrāmatot šīs summas SIA "А" grāmatvedībā? Vai tie būs šī gada izdevumi, vai arī tie jāsadala uz 3 gadiem?
Grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2020
Lūdzam skaidrot uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 1.1.rindas tabulas rindā “Finanšu grāmatvedībā aprēķinātie zaudējumi, kas samazina nesadalīto peļņu” pareizu aizpildīšanu uz piemēru pamata!
Grāmatvedība 10:00, 9. Dec. 2019
Neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatības rezultātā ekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē pasliktinās un uzņēmējiem būtu nepieciešams lielāks atbalsts, šobrīd Saeimā iesniegtie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir ar pretēju mērķi – pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumus un tajos strādājošos.
Mikronodoklis 07:00, 9. Nov. 2020
Divi uzņēmumi labprātīgi vienojas par debitora parāda daļēju dzēšanu (nekādi uzkrājumi iepriekš nav veidoti). Vai uzņēmumam, kas ir debitora parāda dzēsējs, par dzēsto summu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Ja jāmaksā, tad kur tas jānorāda UIN deklarācijā? Uzņēmumam uz 2017. gada 31. decembri bija peļņa, kas vēl šobrīd ir saglabājusies.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 10. Sep. 2020
Sabiedrība iepriekšējos gados sadalot tīro peļņu, daļu no tās novirzīja rezervēm. Šogad dalībnieki nolēma līdz 2017.gada 31.decembrim izveidotās rezerves dzēst, novizot tās uz nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Pēc tam dalībnieki plāno “no jauna iegūto” nesadalīto peļņu sadalīt dividendēs. Izmaksu plānots veikt atkarībā no naudas plūsmas – var būt gan līdz 2019.gada 31.decembrim, gan pēc šā datuma. Mūsuprāt, ja dividendes tiek sadalītas līdz 2019.gada 31.decembrim, ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme 10% apmērā. Ja dividenžu sadale notiks pēc 2019.gada 31.decembra, jāpiemēro IIN likme 20%.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Dec. 2018
SIA “A” 2018. gadā izsniedza aizdevumu saistītam uzņēmumam SIA “B” 5000 eiro apmērā. SIA “A” ir arī nesadalītā peļņa, kas gūta līdz 2017. gada 31. decembrim, 8000 eiro apmērā. 2018. gadā izsniegtais aizdevums uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā tika norādīts kā summa, kas samazina nesadalīto peļņu, kas gūta līdz 2017. gada 31. decembrim, pamatojoties uz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma pārejas noteikumu 34. punktu. 2019. gadā daļa no šī aizdevuma tika atmaksāta. Vai UIN deklarācijā 2019. gadā kaut kur ir jāatspoguļo tas, ka daļa no 2018. gadā izsniegtā aizdevuma, kas samazināja nesadalīto peļņu, tiek saņemta atpakaļ?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Mai. 2020
Sabiedrības valdes locekle piekrita, ka viņas naudas aizdevumu sabiedrībai novirza pašu kapitāla palielināšanai, izveidojot rezerves pamatkapitāla palielināšanai. Tas tika izdarīts 2019. gadā, taču tagad radusies situācija, ka viņa tomēr grib daļu aizdevuma saņemt atpakaļ. Vai drīkst samazināt izveidotās rezerves, atmaksājot aizdevumu? Ja drīkst, tad kā tas ietekmēs uzņēmumu un iedzīvotāju ienākuma nodokļus?
Grāmatvedība 07:00, 7. Jūl. 2020
Kā piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) dividendēm, ja mātes sabiedrība tās ir saņēmusi no meitas sabiedrības par peļņas sadali pirms 2017.gada un izmaksā dalībniekam (fiziskai personai, rezidentam) arī pēc 2019.gada? Mātes sabiedrībai ir nesadalītā peļņa, kas radusies no meitas sabiedrības dividendēm par 2016.gadu. Tās tiek plānots izmaksāt dalībniekam gan 2019.gadā, gan arī pēc tam. Meitas sabiedrības 2016.gada peļņa sadalīta 2017.gadā un 2017.gada peļņa sadalīta 2018.gadā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 29. Jūl. 2019
Uzņēmumam 2017.gada 31.decembrī ir 100 000 eiro nesadalītā peļņa, bet par 2018.gadu – zaudējumi 30 000 eiro apmērā. Vai uzņēmums drīkst izmaksāt visu nesadalīto peļņu, atstājot zaudējumus nesegtus? Uzņēmuma pašu kapitāls ir 2800 eiro.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 12. Jūn. 2019
Dibinot uzņēmumu, kapitālā tika ieguldīts nekustamais īpašums (pamatlīdzeklis). Pagājušajā gadā tika konstatēts būtisks šī nekustamā īpašuma patiesās vērtības samazinājums, līdz ar to tika veiktas pamatlīdzekļa vērtības korekcijas grāmatvedībā (D 82xx Ārkārtas izdevumi, K 12xx Nekustamais īpašums). Bet šogad tika veiktas izmaiņas komercreģistrā, samazinot uzņēmuma pamatkapitālu (daļu dzēšana) par līdzīgu summu. Pamatkapitāla samazināšanas noteikumos rakstīts, ka naudas summa, par kādu samazināts pamatkapitāls, tiek izmaksāta uzņēmuma dalībniekam. Kā pareizāk atspoguļot šo pamatkapitāla samazināšanu grāmatvedības uzskaitē un vai šī pamatkapitāla samazināšana ietekmē arī uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), un tā ir jāatspoguļo UIN deklarācijā?
Pamatlīdzekļi 08:45, 2. Jūn. 2020
UIN likuma 11.panta 5.daļā noteikts: "Taksācijas perioda ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo bāzi samazina par atmaksāto aizdevuma summu, ja kādā no pirmstaksācijas periodiem aizdevumu summa bija iekļauta ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē vai saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.1pantu aizdevums bija aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli." Vai par šādiem aizdevumiem ar UIN apliekamo bāzi samazina arī tad, ja aizdevumam ir piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un tā iepriekš par šo aizdevumu nav tikusi palielināta? No likuma izriet, ka ir pietiekami, ja aizdevumam ticis aprēķināts IIN.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:14, 30. Jan. 2018
Vai SIA ir tiesīga sadalīt peļņu, kas radusies 2018.gadā, dividendēs, ja sabiedrībai uz 2017.gada beigām ir arī citu gadu nesadalītā peļņa? Vai metode "pirmais iekšā — pirmais ārā" (FIFO metode), kas minēta Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma pārejas noteikumos, ir piemērojama arī dividenžu sadalīšanai? Atbilde papildināta ar VID komentāru.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:10, 16. Apr. 2019
Mūsu SIA valdes loceklis ir Baltkrievijas pilsonis ar uzturēšanās atļauju Latvijā. Viņam pieder arī uzņēmums Kazahstānā (viens īpašnieks), kuram mūsu SIA aizdeva naudu automašīnu iegādei. Arī valdes locekļa tēvam pieder uzņēmums – Krievijā (viens īpašnieks), kuram arī esam aizdevuši naudas līdzekļus. Vai, aizdodot naudu no SIA, kur valdes loceklis ir vienīgais īpašnieks, uzņēmumam citā valstī, kuram viņš arī ir vienīgais īpašnieks, jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Vai šīs ir saistītās personas? Un tad visi mūsu SIA aizdevumi jāapliek ar UIN?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:15, 24. Mar. 2020
Tuvojas gada pārskatu iesniegšanas laiks, un līdz 20. janvārim bija jānodod decembra uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija, kurā jānorāda pieļaujamā procentu apjoma pārsnieguma summa, tāpēc vēlos atgādināt, kuriem procentiem ir un kuriem nav jāpiemēro UIN. Ja radusies kļūda, to vēl var izlabot!
Gada pārskats 07:00, 24. Feb. 2020
Jautājums radies par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskā materiāla “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē” pēdējo piemēru daļā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
Grāmatvedība 07:00, 23. Jan. 2020
Uzņēmumam 2017.gada (taksācijas periods 01.01.2017 – 31.12.2017.) finanšu rezultāts ir peļņa, kas netiek sadalīta dividendēs. Vai uzņēmumam ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), ja peļņa netiek sadalīta dividendēs, bet tiek atstāta tā saimnieciskajai darbībai?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 17. Mai. 2018
2019. gadā pārņēmu uzņēmuma grāmatvedību. Salīdzinot debitoru atlikumus, secināju, ka starp tiem ir atlikumi, kas izveidojušies pirms 2018. gada 1. janvāra, bet tiem uzkrājumi nav veidoti. Starp parādniekiem ir arī uzņēmumi, kuri ir jau likvidēti. Nav dokumentu, ka iepriekš būtu salīdzinātas šīs summas (to izdarīju 2019. gadā), nav arī mēģināts piedzīt parādus tiesas ceļā vai citādi. Ja es norakstu šīs summas tieši izdevumos vai veidoju uzkrājumus nedrošajiem debitoru parādiem, kā tas atspoguļojas uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:57, 13. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
No kļūdām mācās
13.oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta starptautiskā kļūdīšanās diena (Day for failure), kad cilvēki pārdomā un dalās ar savām neveiksmēm, un mācās no savām (labāk jau – citu) kļūdām. Tāpēc – ja nu kādam grāmatvedībā gadījusies kļūda, tā vienkārši jāatzīst un jāizlabo!
Grāmatvedība 07:00, 25. Nov. 2019
Mātes sabiedrība “A” izveido nemateriālo aktīvu (datorprogrammu) un pārdod to meitas sabiedrībai “B”. Datorprogrammas cenu veido pašizmaksa (sabiedrības “A” programmētāju darba izmaksas) un uzcenojums 5% apmērā. Kā šo darījumu norādīt konsolidētajā finanšu pārskatā (bilancē un peļņas vai zaudējumu aprēķinā)?
Grāmatvedība 07:00, 21. Okt. 2019
Komerclikuma 161.panta 6.daļa nosaka: Dividendes, kas nav izņemtas 10 gadu laikā, pāriet sabiedrības īpašumā, izņemot gadījumus, kad atbilstoši likumam noilgums uzskatāms par pārtrauktu vai apturētu. Par laikā neizņemtajām dividendēm, ja tas noticis dalībnieka vainas dēļ, procentus nemaksā. Skaidrojam, kas šie ir par gadījumiem!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 6.daļu – tajā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
VID informācija 11:27, 18. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 4.daļu – tajā par finanšu pārskata kļūdām.
VID informācija 14:54, 16. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 3.daļu – tajā par jaunas grāmatvedības politikas piemērošanu ar atpakaļejošu datumu.
VID informācija 15:58, 15. Okt. 2019
Uzņēmuma attīstīšanai nepieciešami finanšu līdzekļi. Vai labāk ieguldīt uzņēmuma uzkrāto kapitālu, savus personīgos līdzekļus, vai tomēr aizņemties, bet peļņu sadalīt dividendēs? Lai atrastu vēlamo balansu, kā arī izprastu kapitāla struktūru izmainošā lēmuma ietekmi uz pašu kapitāla atdevi, ir vērts aplūkot finanšu sviras efektu.
Finanšu vadība 07:00, 11. Okt. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
Kļūdas ir jālabo!
1.oktobrī sākas inventarizāciju laiks, un, lai visu neatliktu uz pēdējo brīdi, jau šobrīd var ķerties klāt norēķinu salīdzināšanai ar sabiedrības debitoriem un kreditoriem. Salīdzināšanas akts sagatavots, nosūtīts klientam, bet ko darīt, ja atlikumi nesakrīt un tiek konstatēta kļūda? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 09:55, 30. Sep. 2019
Balstoties uz likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" pārejas noteikumu 130.punktu, sadalot peļņu dividendēs, kas iegūta līdz 2017.gada 31.decembrim, un izmaksājot šīs dividendes 2018. vai 2019.gadā, ir jāietur iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10% apmērā. Komerclikuma (KL) 161.panta 6.punktā ir teikts, ka dividendes, kas nav izņemtas 10 gadu laikā, pāriet sabiedrības īpašumā. Vai šis KL pants būtu attiecināms uz peļņu, kas nav sadalīta (nav lēmuma par peļņas sadali), vai tomēr šis pants attiecas tikai uz tām dividendēm, kas ir sadalītas, bet nav izmaksātas? Cik senu peļņu uzņēmums drīkst dalīt dividendēs? Vai 2004., 2005.gadā gūtu peļņu drīkst sadalīt dividendēs 2018. vai 2019.gadā?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 5. Nov. 2018
Sabiedrības bilancē ir nesadalīta peļņa, kas gūta līdz 2017.gada 31.decembrim. Dalībnieki plāno to sadalīt dividendēs līdz 2019.gada 31.decembrim, izmantojot iespēju piemērot iedzīvotā ienākuma nodokļa (IIN) likmi 10% apmērā, līdz gada beigām to ieturēt un iesniegt “Paziņojumu par fiziskai personai izmaksātajām summām”. Bet sabiedrībai nav finansiālu iespēju šajā pašā periodā dalībniekiem šīs dividendes izmaksāt. Vai esam pareizi sapratuši, ka sliktākajā gadījumā saskaņā ar Komerclikumu neizmaksātās dividendes pēc 10 gadiem pāries sabiedrības īpašumā kā “Pārējie ieņēmumi”?
Saimnieciskā darbība 07:00, 3. Sep. 2019
Pašvaldības kapitālsabiedrībā 2018.gadā katru mēnesi uzskaitītas izmaksas, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību, bet uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam par 2018.gadu iesniegta neaizpildīta, jo nav ar UIN apliekamās bāzes. Vai tas ir pareizi? Lūdzu skaidrojumu!
Izdevumi 07:00, 5. Sep. 2019
Sabiedrība 2018.gadā strādā ar peļņu. 2017.gada 31.decembrī sabiedrības bilancē ir norādīta nesadalīta peļņa, bet tai ir nesegtie zaudējumi par iepriekšējiem gadiem, tāpēc 2019.gadā ik mēnesi tiek aizpildīta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 1.2.rinda un atspoguļots nesadalītās peļņas atlikums uz 2017.gada 31.decembri – 102 530 eiro. 2019.gada jūnijā vadība pieņēma lēmumu daļu no nesadalītās peļņas – 50 000 eiro – sadalīt dividendēs. Vai tas ir iespējams? Kurās UIN deklarācijas ailēs to atspoguļot? Kādas nodokļu sekas var rasties? Cik ilgi nepieciešams aizpildīt UIN deklarācijas 1.2.rindu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 16. Jūl. 2019
Zemnieku saimniecība (ZS) ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja. ZS īpašnieks 2019.gada 15.jūlijā vēlas izņemt naudu privātām vajadzībām 5000 eiro apmērā. Ieguldītās īpašnieka naudas ZS nav. ZS uz 2017.gada 31.decembri bija zaudējumi 1000 eiro apmērā. Kad ZS īpašnieka izņemtā nauda ir apliekama ar UIN? Kā norakstīt 1000 eiro zaudējumus?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Aug. 2019
Uzņēmēji allaž aktīvi meklē veidus, kā palielināt ieņēmumus un vienlaikus samazināt administratīvos izdevumus, paaugstinot efektivitāti. Viens no risinājumiem ir uzņēmējdarbības reorganizācija, apvienojot biznesus vai arī nodalot atsevišķus darbības veidus. Bet kā reorganizācijas procesus atspoguļot grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 22. Jūl. 2019
Pēc Ļubovas Ovsjaņņikovas atbildes “Kad veikt pamatkapitāla palielināšanu par nesadalīto peļņu?” publicēšanas (“iFinanses”, 06.08.2018.) mūsu redakcijā vērsās lasītājs, paužot, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) šo jautājumu skaidro citādāk nekā autore. Šobrīd pārpublicējam atbildi, to papildinot ar VID skaidrojumu.
Grāmatvedība 02:00, 27. Aug. 2018
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā grāmatot UIN?
Līdz 2017.gada 31.decembrim uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) tika iegrāmatots izdevumos, un par tā summu tika samazināta bruto peļņa. Attiecīgi gada pārskata sastāvā tas tika norādīts peļņas vai zaudējumu aprēķina (PZA) rindā “Uzņēmumu ienākuma nodoklis par pārskata gadu”. Kā, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, būtu pareizi grāmatot UIN no aprēķinātajām dividendēm un ārkārtas dividendēm? Izrādās, ka atbilde nav viennozīmīga – to meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Grāmatvedība 08:35, 1. Jūl. 2019
Kaut arī nodokļu reforma ir vērsta uz vienkāršošanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana vismaz pirmajos gados varētu būt visai sarežģīta. Aplūkosim, kā gadu pēc jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma stāšanās spēkā tas ietekmē uzņēmumu struktūras un dividendes!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 17. Apr. 2019
Man apjukumu rada jaunais uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN). Kā tagad pareizi aprēķināt dividendes? Uzņēmums noslēdz gadu ar 5000 eiro peļņu. Nolemj visu izmaksāt dividendēs. Vai izmaksājamās dividendes būs 5000 eiro, un papildus jāaprēķina UIN – 1250 eiro, kas veido papildu izmaksas, vai arī izmaksājamās dividendes ir 4000 eiro un UIN – 1000 eiro, kas samazina dividendes?
Izdevumi 07:00, 9. Apr. 2019
Uzņēmumam 2013.gadā reorganizācijas rezultātā tika izveidotas rezerves. Vai šīs rezerves var novirzīt uz iepriekšējā gada nesadalīto peļņu? Vai šādā gadījumā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai arī labāk šo rezervi izmantot pamatkapitāla palielināšanai?
Gada pārskats 07:00, 1. Mar. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
Debitors - Zviedrijas uzņēmums daļēji samaksājis par veiktajiem celtniecības pakalpojumiem, bet mums ir radušās aizdomas, ka atlikušo daļu tas nespēs samaksāt. Ar debitoru telefoniski ir bijušas vairākas pārrunas. Kādi dokumenti jāsagatavo? Vai jāpiemēro tā pati likumdošana, kas Latvijas šaubīgajiem debitoriem?
Grāmatvedība 07:42, 21. Jan. 2019
Tiek veikta SIA "AA” reorganizācija, par iegūstošo sabiedrību kļūst jaundibināta SIA "BB”, kuras dalībnieks ir fiziska persona (iegūst 100% daļas). Reorganizācijas rezultātā tiek sagatavots SIA "AA” mantas sadales akts un noteikts mantas sastāvs, kas nodalāms SIA "BB". Vai reorganizācijas un mantas sadales rezultātā nodalot iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu jaundibinātajai SIA "BB”, ir jāpiemēro likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, attiecīgi piemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli 10% apmērā?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:30, 13. Mar. 2018
Latvijas uzņēmums līdz 2016.gadam bija mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, savukārt 2017.gadā no mikrouzņēmuma statusa atteicās. Tam ir nesadalītā peļņa par 2015. un 2016.gadu. Uzņēmuma īpašnieks peļņu par 2015., 2016. un 2017.gadu grib sadalīt dividendēs. Vai par 2015. un 2016.gada peļņu šajā gadījumā jāmaksā 10% iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) vai 20% uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)?
Saimnieciskā darbība 08:00, 28. Feb. 2018
Valsts ieņēmumu dienests 2018.gada jūnijā ir sniedzis uzziņu zemnieku saimniecībai par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu. Uzziņā ir skartas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa normas.
Darba tiesības 10:09, 31. Dec. 2018
Pavisam drīz būs klāt brīdis, kad lielākajai daļai Latvijas uzņēmumu būs jāiesniedz pirmā paplašinātā uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija jeb deklarācija par pārskata perioda pēdējo mēnesi. Uzņēmumiem, kuriem pārskata gads aptver 12 mēnešu periodu no janvāra līdz decembrim, deklarācija par decembri ir jāiesniedz obligāti, tas jādara arī tiem, kuriem līdz šim neveidojās apliekamais objekts un kuri ikmēneša deklarācijas varēja arī neiesniegt.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Dec. 2018
Uzņēmumam ir debitora parāds par 2016. un 2017.gadu – 10 tūkst. eiro. Tam nav izveidots uzkrājums. Šogad tika pabeigts maksātnespējas process, uzņēmums likvidēts. Vai, norakstot šo debitora parādu 2018.gada beigās, rodas ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamā bāze?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Jan. 2019
Šogad, sastādot gada pārskatu, būs jāievēro jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma prasības šaubīgo debitoru uzskaitei un norakstīšanai, tāpēc atgādinām, kā veicami grāmatojumi un kādi knifi jāņem vērā.
Gada pārskats 07:00, 26. Nov. 2018
Līdz ar jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma spēkā stāšanos 2018.gada 1.janvārī, kas būtiski mainīja uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu, mainījās arī nodokļa atvieglojumu principi veiktajiem ziedojumiem. Tuvojoties gada beigām, kad parasti ir vērojama lielāka ziedotāju aktivitāte, ir lietderīgi izsvērt jaunā likuma normu nosacījumus un iespējas piemērot tajā noteiktos atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Nov. 2018
Kas jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā par 2018.gadu? Jautājumi ir par konkrētām deklarāciju rindām.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 23. Okt. 2018
Daļai mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju 2019.gadā būs jāpāriet uz citu nodokļu maksāšanas režīmu, savukārt daļai būs jāizvērtē, vai ir izdevīgi turpināt maksāt šo nodokli. Lēmums jāpieņem līdz šā gada 15.decembrim.
Mikronodoklis 07:00, 13. Nov. 2018
Kopš 01.01.2018. Latvijas uzņēmumu aizdevumi saistītām personām var kļūt par uzņēmumu ienākuma nodokļa apliekamo objektu, tāpēc der zināt, kuri aizdevumi ir deklarējami un kāda ir šo aizdevumu deklarēšanas un nodokļa nomaksas kārtība.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 1. Okt. 2018
2017.gada decembrī izrakstīts rēķins debitoram par pārdotu preci.Un tātad samaksāts uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) no peļņas. 2018.gada maijā nauda nav saņemta, debitors novērtēts kā šaubīgais, izveidots uzkrājums. Vai šis uzkrājums (izdevumi) ir jāatspoguļo UIN deklarācijā 2018.gadā? Ja ir, tad kurā rindā? Vai jāmaksā UIN 2018.gadā, ja tas jau samaksāts 2017.gadā no peļņas?
Grāmatvedība 07:00, 20. Aug. 2018
Gatavojot pirmo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, ar kolēģiem daudz diskutējām par nedrošiem debitoru parādiem, piemēram, ko darīt, ja pirmo 6 mēnešu periodā ir samazināti uzkrājumi šaubīgiem debitoriem vai norakstīti tādi debitoru parādi, kuriem iepriekš nav veidots uzkrājums? Kuras darbības ietekmēs deklarāciju ik mēnesi, un kas jādeklarē pēdējā pārskata perioda mēnesī?
Grāmatvedība 07:00, 3. Sep. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka atbilstoši 08.08.2018. datiem pavisam saskaņā ar jauno kārtību iesniegtas 16 211 uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas. Savukārt par periodu no 2018.gada janvāra līdz jūnijam iesniegtas 15 242 deklarācijas.
VID informācija 10:54, 21. Aug. 2018
Uzņēmumam ir debitoru parāds (9000 EUR), kas ir izveidojies līdz 31.12.2017. Parāds ir kļuvis bezcerīgs. 2018.gadā plānots to norakstīt. Debitora parādam uzkrājumu nav, ir aktuāls maksātnespējas process, uzņēmums nav likvidēts, nav tiesu izpildītāja aktu. Kā piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli, norakstot šo parādu?
Grāmatvedība 07:00, 13. Aug. 2018
Jau drīz būs 20.jūlijs, kad daudzi uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāji iesniegs 1.deklarāciju, kas jāaizpilda atbilstoši jaunajam nodokļa aprēķina modelim. Daudzi, tomēr ne visi – Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskajā materiālā skaidrots, ka deklarācija jāiesniedz tikai tad, ja nodokļa maksātājam par periodu no 01.01.2018. līdz 30.06.2018. veidojas ar UIN apliekams objekts.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 25. Jūn. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izstrādājis metodisko materiālu "Uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas aizpildīšanas kārtība", kurā ar dažādiem praktiskiem piemēriem skaidrota uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju sagatavošanas un iesniegšanas kārtība.
VID informācija 16:12, 15. Jūn. 2018
Uzņēmumam bija nodokļu parādi, kā rezultātā tas tika aizvērts. Parāda piedziņas laikā nokavēto nodokļu maksājumu parāds pilnā apmērā netika iekasēts, rezultātā Valsts ieņēmumu dienests pieņēma lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu (4800 EUR) dzēšanu, vienlaikus dzēšot arī ar to saistītās nokavējuma naudas pieaugumu (710 EUR). Kā pareizi jāgrāmato šīs summas, un kurās uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas rindās šis būtu jānorāda?
Grāmatvedība 05:31, 20. Jūn. 2018
Uzņēmumam ir noslēgts Naudas pārvaldes līgums ar saistīto uzņēmumu. Gadījumos, kad konta atlikums nesasniedz noteikto limitu, konts tiek papildināts līdz noteiktai summai vai otrādi – kreditēts līdz noteiktai summai. Grāmatvedības uzskaitē summas ir atspoguļotas bilances aktīvā kā atvērtais depozīts. Vai tāda veida darījumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Mai. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbināta persona, nav darba attiecībās ar savu saimniecību. ZS īpašnieks izlemj noslēgt ar savu saimniecību darba līgumu atbilstoši Darba likumam, kļūstot par darba ņēmēju un maksājot VSAOI no darba samaksas. Zaudējot pašnodarbinātā statusu, ZS īpašnieks iegūst darba ņēmēja statusu. Vai turpmāk īpašnieks drīkstēs no saimniecības izņemt nesadalīto peļņu, kas tika iegūta līdz 31.12.2011., kā pašpatēriņam paredzētos līdzekļus, neapliekot to ar nodokli?
Nodokļi 06:00, 15. Mai. 2018
2017.gadā tika likvidēts šaubīgais debitors, taču savulaik šim šaubīgajam debitoram sabiedrības grāmatvedībā uzkrājums netika veidots. Grāmatojums: D2314 Šaubīgie debitori, K2310 Debitori un viss. Tagad, kad debitors ir likvidēts, kā pareizi veikt grāmatojumu? Vai šos zaudējumus var segt no iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas? Un vai tas ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) par 2017.gadu?
Grāmatvedība 06:32, 15. Mar. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojumus par svarīgākajiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas jautājumiem, kas jāzina, sagatavojot UIN deklarāciju. Atgādinām, ka pirmā UIN deklarācija par šī gada 1.pusgadu pēc jaunās kārtības jāiesniedz līdz 20.jūlijam!
VID informācija 08:00, 14. Mai. 2018
01.01.2018. stājies spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), nosakot konceptuāli jaunu šī nodokļa aprēķinu kārtību. Līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par 2017.gadu ir pēdējā, kas jāsagatavo atbilstoši iepriekš spēkā esošajai sistēmai. Kas, sagatavojot 2017.gada UIN deklarāciju un veicot finanšu plānošanu nākamajiem periodiem, jāievēro papildus jau ierastajām darbībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Apr. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
Vai, veidojot mazkapitāla sabiedrības ar ierobežotu atbildību (MSIA) pilno kapitālu, no ikgadējām 25% nesadalītās peļņas rezervēm ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Ja jā, tad kurā brīdī? (Atbilde papildināta!)
Saimnieciskā darbība 11:00, 2. Jūn. 2016
Gaidījām, gaidījām un sagaidījām – pagājušā gada novembra beigās beidzot publicēti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (Noteikumi)! Noteikumos iekļauti skaidrojumi vairākām situācijām.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Feb. 2018
Sākot strādāt jaunajā darba vietā, konstatēju, ka uzņēmumam ir kredīta atlikumi kontā "Rezerves kapitāls" un kontā "Pārējais kapitāls". Iepriekšējais grāmatvedis (strādāja 1 gadu) par tiem neko nezina. Izpētot 4 gadus vecus dokumentus, nekādu darbību šajos kontos nebija. Vecāku dokumentu nav, lai gan uzņēmums darbojas jau 16 gadus. Uzņēmuma vadība nolēma šīs summas norakstīt. Kā to pareizi darīt?
Grāmatvedība 08:00, 18. Jan. 2018
Jebkura uzņēmēja galvenais saimnieciskās darbības mērķis ir gūt peļņu. Peļņu var sadalīt dividendēs vai reinvestēt uzņēmumā, lai nākotnē gūtu peļņu, ko varēs sadalīt.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 10. Jan. 2018
Noslēdzot rakstu ciklu par jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), aplūkosim darbus, kas darāmi vēl šogad, lai veiksmīgi pabeigtu 2017.gadu, kā arī izskatīsim pārejas noteikumus. Tāpat, mazliet atkāpjoties no maksājamā nodokļa, aplūkosim arī atlikto nodokli.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 27. Dec. 2017
Uzņēmumam ir vairāku gadu nesadalītā peļņa. Uzņēmums nevēlas to sadalīt dividendēs, bet gan plāno palielināt uzņēmuma pamatkapitālu. Vai šajā gadījumā, veicot pamatkapitāla palielināšu par nesadalīto peļņu, jāmaksā kādi nodokļi un jāievēro speciāli nosacījumi?
Saimnieciskā darbība 08:00, 4. Jan. 2017
2017.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija sabiedrībām jāsagatavo atbilstoši likumam "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), kas piemērojams 2017.gadam. Bet ko darīt ar atliktā nodokļa saistībām vai aktīvu šī gada 31.decembrī?
Grāmatvedība 08:00, 13. Dec. 2017
Turpinot rakstu sēriju par jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), kurā jau iezīmēju galvenos jaunā modeļa principus, ikmēneša deklarāciju saturu un gada beigās veicamās korekcijas, šoreiz aplūkošu īpašas normas, kas skar aizdevumus un holdingus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 27. Nov. 2017
Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" 305.2punktā paredzēts: ja sabiedrība, uzsākot likuma piemērošanu (no 01.01.2016.), pārtrauc bilancē norādīt citu aktīva vai pasīva posteni (piemēram, bilances pasīva posteni "Atliktā nodokļa saistības"), tā attiecīgo posteni pārklasificē, ņemot vērā šajā postenī norādītās summas saimniecisko saturu un būtību (piemēram, atliktā nodokļa saistību atlikuma summu pārklasificē par iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu un pēc pārklasifikācijas norāda bilances postenī "Iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa un nesegtie zaudējumi"). Vai šī norma jāpiemēro arī tad, ja uzņēmums 2016.gadā turpināja atzīt atlikto nodokli atbilstoši Starptautiskajam grāmatvedības standartam Nr.12 "Ienākuma nodokļi", bet no 2017.gada to vairs nerēķina? Vai tomēr šajā gadījumā jāveic salīdzinošo rādītāju korekcijas atbilstoši MK noteikumos Nr.775 paredzētajai kārtībai par grāmatvedības politikas maiņu?
Grāmatvedība 08:00, 26. Okt. 2017
Uzņēmumam aktīvā ir liels atliktā nodokļa uzkrājums. Kas, ņemot vērā izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) regulējumā no 2018.gada, uzņēmumam jādara ar šo uzkrājumu 31.12.2017. – jānoraksta tas pilnībā vai jāveic kādas citas darbības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 16. Nov. 2017
Kā zināms, no 01.01.2018. būtiski mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķina koncepcija, tādēļ, aizpildot nodokļa deklarāciju par 2017.gadu, ir jāzina, kā tajā ietvertā informācija var ietekmēt turpmāko UIN aprēķinu un līdz ar to arī budžetā maksājamo vai nemaksājamo summu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 6. Nov. 2017
Kā gaidāmā nodokļu reforma ietekmēs iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu dividendēm un citiem ar kapitālu saistītiem ienākumiem?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 30. Okt. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
15.06.2017. tika pieņemti grozījumi Komerclikumā (KL), kas paredz vairākas izmaiņas līdzšinējā tiesiskajā regulējumā – no Latvijas Republikas Uzņēmuma reģistrā (UR) iesniedzamo dokumentu satura un pieteikumu veidlapu apstiprināšanas kārtības līdz saistīto personu darījumiem. Daļa grozījumu stājās spēkā jau 13.07.2017., bet daļa stāsies spēkā 01.01.2018.
Saimnieciskā darbība 08:00, 22. Sep. 2017
Jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) projekts, kas apspriests, rakstīts un vairākkārt mainīts, ir pieņemts un stāsies spēkā no 01.01.2018. Šobrīd tajā iestrādātie pamatprincipi vairs nemainīsies, un, lai arī notiek darbs pie piemērošanas noteikumu sagatavošanas, kas paskaidrotu jauno normu lietošanu praksē, uzņēmumi var jau pavisam konkrēti sākt izvērtēt, kas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) jomā būs citādi jau pēc dažiem mēnešiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 11. Sep. 2017
Atbilstoši jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (Likums) noteikumiem pašu kapitāla izmaiņu pārskats ir neatdalāma finanšu pārskata sastāvdaļa sabiedrībām, kas Likuma izpratnē ir vidējie un lielie uzņēmumi vai gatavo konsolidēto gada pārskatu.
Gada pārskats 08:00, 17. Jūl. 2017
Plānotās nodokļu reformas ietvaros visvairāk mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana, un, iespējams, jau no 2018.gada stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Jūl. 2017
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kad un kā tiek noteikta personālsabiedrības peļņa un zaudējumi un kā tos uzrāda personālsabiedrības grāmatvedībā.
VID informācija 10:47, 6. Sep. 2016
Eiropas Savienības (ES) Ekonomikas un finanšu lietu ministru padomes 12.07.2016. sanāksmē pieņēma ES Padomes Direktīvu 2016/1164, ar ko paredz noteikumus tādas nodokļu prakses novēršanai, kas tieši iespaido iekšējā tirgus darbību. Direktīvas prasības ir jāievieš katras dalībvalsts nacionālajā likumdošanā, tostarp arī Latvijā, un, sākot ar 01.01.2019., saskaņā ar šo Direktīvu Latvijai būs jāpiemēro kontrolēto ārzemju sabiedrību ienākuma aplikšanas noteikumi.
Finanšu vadība 08:00, 28. Jūn. 2017
Š.g. 23.jūnijā spēkā stājas grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, saskaņā ar kuriem nodokļu maksātājam - starptautiskas uzņēmumu grupas sastāvā esošai vienībai - būs pienākums iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam starptautiskas uzņēmumu grupas pārskatu par katru valsti.
Likumdošana 11:51, 22. Jūn. 2017
Kā pareizi norakstīt atvaļinājumu uzkrājumu atlikumu, kas izveidojās līdz 31.12.2015.? Kā to atspoguļot gada pārskatā par 2016.gadu? Vai ir korekti šo uzkrājumu atlikumu 2016.gadā pārklasificēt par iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu tāpat, kā noteikumos paredzēts norakstīt atliktā nodokļa saistību atlikumu? Kā rīkoties situācijā, kad uzkrājumu summa ir būtiska, un kā rīkoties tad, ja tā nav būtiska? Pēc kādiem kritērijiem var noteikt uzkrājumu summas būtiskumu - bilances kopsummas vai peļņas vai zaudējumu apjoma?
Gada pārskats 08:00, 18. Apr. 2017
Šogad līdz ar būtiskām izmaiņām normatīvajos aktos grāmatvežiem neskaidrības rada finanšu pārskatu posteņu pārklasifikācija. Aplūkosim dažādus pārklasifikāciju gadījumus, īpaši saistībā ar jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (Likums).
Gada pārskats 08:00, 27. Mar. 2017
Turpināsim rakstu par būtiskām kļūdām gada pārskatā, aplūkojot, kā gada pārskatā tiek labotas būtiskas kļūdas un kā tiek labotas pārējās kļūdas.
Gada pārskats 08:00, 3. Apr. 2017
Lai uzņēmums (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) varētu samazināt neizmaksātās dividendes (nodoklis aprēķināts un samaksāts), īpašnieks uzņēmumā esošo automašīnu pārrakstīja privātpersonai. Grāmatvedībā darījums tika noformēts kā pamatlīdzekļa (PL) pārdošana, aprēķinot un samaksājot pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21% apmērā. Kā grāmatot šo darījumu? Kādi dokumenti nepieciešami darījuma noformēšanai? Kā veikt PVN uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 22. Mar. 2017
Jūs taču zināt, ka gada pārskatu / konsolidēto gada pārskatu sagatavošana ir kā zinātne. Te nepieciešama pieredze un zināšanas, noderēs arī veiksme un atbalsts. Visu pat vienā rakstā nevaru izstāstīt, tāpēc atgādināšu par pašu būtiskāko, kas jāņem vērā, sagatavojot gada pārskatu par periodu, sākot no 01.01.2016.
Gada pārskats 08:00, 8. Mar. 2017
Sagatavojot finanšu pārskatus par 2016.gadu, gan grāmatvežiem, gan arī revidentiem rodas samērā daudz neskaidrību un jautājumu. Daļu neskaidrību likumdevējs ir mēģinājis novērst, izdodot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi). Grozījumi piemērojami ar atpakaļejošu datumu – sagatavojot gada pārskatu par 2016.gadu!
Gada pārskats 08:00, 27. Feb. 2017
Kopā ar valsts budžetu 2017.gadam ir pieņemti grozījumi arī vairākos nodokļu likumos, tai skaitā arī likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN). Jau no 1.janvāra šis un tas ir jādara citādi.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 20. Feb. 2017
Kas tikai nenotiek uzņēmumu ikdienā! Paralēli it kā ierastām un prognozējamām darbībām, arvien rodas kas jauns, iepriekš nepieredzēts. Tas loģiski, jo uzņēmumi ir "dzīvi", tie nemitīgi mainās un attīstās. Tad nu grāmatvežiem atliek vien turēt tempu un zināt, kurā "plauktiņā" kas liekams.
Gada pārskats 08:00, 5. Dec. 2016
Lai gan joprojām ir spēkā 21.10.2003. izdotie Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.583 "Uzņēmuma mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšana grāmatvedībā un atspoguļošana finanšu pārskatos, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", slēguma bilances sagatavošanas principi ir skaidroti arī MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kuros arī plašāk aplūkots, kāds pārskats un kurā uzņēmuma likvidācijas posmā jāgatavo.
Grāmatvedība 08:00, 21. Nov. 2016
Ja individuālais uzņēmums izvēlas kārtot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, tam ir jāsagatavo individuālā komersanta finanšu pārskats, kura obligāta sastāvdaļa ir bilance. Līdz ar to šādiem nodokļu maksātājiem aktuāls ir jautājums, kā uzskaitīt pašu kapitālu un tā sadaļas atbilstoši jaunajam Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumam.
Grāmatvedība 08:00, 19. Aug. 2016
Kādas izmaiņas paredz jaunieviestie Ministru kabineta noteikumi Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" attiecībā uz grāmatvedības politikas maiņu, grāmatvedības aplēšu izmaiņām un kļūdu labojumiem?
Grāmatvedība 08:00, 8. Aug. 2016
Uzņēmums ("māte") 15.04.2015. iegādājās citu uzņēmumu ("meitu"). Mātes uzņēmums 08.07.2015. pieņēma lēmumu sadalīt meitas uzņēmuma vairākus gadus iekrāto nesadalīto peļņu, un 09.07.2015. meitas uzņēmums pārskaitīja dividendes 10 000 EUR apmērā. Saprotam, ka mātes uzņēmumā šī summa 2015.gada finanšu pārskatā būs kā ieņēmumi no līdzdalības koncerna meitas un asociēto sabiedrības kapitālos un taksācijas perioda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā tiks uzrādīta 60.rindā, samazinot apliekamo ienākumu. Bet kas notiek ar mātes 2015.gada peļņu? No kuras summas var aprēķināt dividendes? Piemēram, ja peļņa pirms nodokļiem, iekļaujot saņemtās dividendes, ir 100 000 EUR, UIN - 15 000 EUR un nesadalītā peļņa ir 85 000 EUR, vai visu šo summu varam dalīt dividendēs? Vai arī 10 000 EUR ir jāatņem un dividendēs var dalīt tikai 75 000 EUR?
Saimnieciskā darbība 09:27, 29. Jūl. 2015
2015.gada nogalē Ekonomiskās Sadarbības un Attīstības organizācija (ESAO) pabeidza darbu pie t.s. BEPS (Base Erosion and profit shifting) projekta, izstrādājot 13 gala ziņojumus ar ieteikumiem, kā uzlabot starptautisko nodokļu sistēmu un novērst peļņas pārvietošanu uz valstīm ar zemu vai neesošu uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN). Kā šādas izmaiņas varētu ietekmēt nodokļu maksātājus Latvijā?
Nodokļi 08:00, 25. Mai. 2016
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieks ir fiziska persona. SIA no 2010. līdz 2013.gadam darbojās ar peļņu. SIA dalībnieks, apstiprinot gada pārskatus, t.sk. apstiprinot 2013.gada pārskatu, pieņēma lēmumus peļņu atstāt nesadalītu. Vai SIA dalībnieks 2014.gadā ir tiesīgs pieņemt lēmumu par 2010.-2012.gada nesadalītās peļņas sadali dividendēs un izmaksāt tās? Vai SIA dalībnieks ir tiesīgs pieņemt lēmumu par peļņas sadali dividendēs un izmaksāt tās, ja uzņēmumam ir nodokļu parāds?
Dalībnieks un valdes loceklis 15:24, 8. Jan. 2015
Zemnieku saimniecībā (ZS) peļņu par 2012.gadu pielīdzina dividendēm un pie izmaksas ietur 10%. Vai 2014.gadā ZS īpašniece drīkst izņemt naudu personīgajām vajadzībām, noformēt to kā aizdevumu, un, noslēdzot un apstiprinot gada pārskatu par 2014.gadu, naudu, kas izņemta personīgajām vajadzībām, pielīdzināt dividendēm un nomaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). ZS ir vēl arī 2013.gada nesadalītā peļņa. Kā pareizi jārīkojas? Vai vispirms ir jāizņem iepriekšējo gadu peļņa?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 16:09, 22. Okt. 2014
1992.gadā tika dibināts individuālais uzņēmums (IU). 2005.gadā tas tika pārreģistrēts par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA), iemaksājot pamatkapitālu 2000 Ls bankas kontā. Sabiedrībai ir 1 dalībnieks. Tagad šī SIA tiek likvidēta. Pēc kreditoru un debitoru parādu segšanas uzņēmumam ir šāda bilance:
Saimnieciskā darbība 12:15, 18. Sep. 2015
Kad nodarbojos ar džudo, treneris mācīja, ka pretinieks nekad neuzvarēs, ja nespēs tevi izsist no līdzsvara. Investīciju projekti ir kā grūdiens jūsu uzņēmumam: tie dzen uzņēmumu uz priekšu, taču to ieviešana uz kādu laiku lauž uzņēmuma līdzsvaru un var dot iespēju konkurentam jūs apsteigt. Tāpēc pirms projekta uzsākšanas nepieciešams analizēt uzņēmuma stāvokli projekta realizācijas laikā un paredzēt aktivitātes, lai nodrošinātu atgriešanos līdzsvarā.
Finanšu vadība 09:14, 31. Jūl. 2015
Uzņēmumam audita rezultātā papildus aprēķināti nodokļi – pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), kā arī soda nauda un nokavējuma nauda. Kā šie uzrēķini ir jāatspoguļo grāmatvedībā un, gadu noslēdzot, - gada pārskatā un UIN deklarācijā? Viss ir saprotami par soda un nokavējuma naudām - tās uzrādīsim UIN deklarācijas 05.rindā. Bet kur uzrādīt papildus aprēķinātos nodokļus? Arī tajā pašā rindā?
Grāmatvedība 17:45, 17. Jūn. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošana nonākusi finiša taisnē. Noslēdzot šo rakstu ciklu, apskatīsim, kā praktiski konsolidēt peļņas vai zaudējumu aprēķinu (PZA), kas jāiekļauj konsolidētā gada pārskata pielikumā un kā gatavo pārskatu svinīgi parakstīt un iesniegt.
Gada pārskats 07:43, 11. Jūn. 2015
Tiek likvidēts maksātnespējīgs uzņēmums. Uzņēmumam ir negatīvs pašu kapitāls, saistības pret īpašnieku, radniecīgām sabiedrībām un nodokļu parādi. Nekādu aktīvu nav. Tā kā kreditori ir saistītās personas, nevienam nav arī cerību uz parāda atgriešanu. Vai var dzēst kreditorus, ja viņi atsakās no savām prasībām? Un ko var darīt ar uzkrāto rezervi – vai varam ar to segt uzņēmuma zaudējumus?
Grāmatvedība 09:23, 28. Mai. 2015
Konsolidēto gada pārskatu likumā (KGPL) ir noteiktas pamata prasības šādu pārskatu sagatavošanā. iFinanses.lv 11.05.2015. publikācijā "Svarīgākais par konsolidētajiem gada pārskatiem" izskatījām, kādiem uzņēmumiem ir jāveic konsolidācija, skaidrojām konsolidētā gada pārskata sastāvu un priekšdarbus, kas veicami pirms konsolidācijas uzsākšanas. Tagad ķeramies klāt praktiskiem piemēriem!
Gada pārskats 08:53, 29. Mai. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošanas prasības ir noteiktas Konsolidēto gada pārskatu likumā (KGPL). Kuriem uzņēmumiem ir obligāti jāveic gada pārskatu konsolidācija, kuros gadījumos un kā to veikt?
Gada pārskats 08:53, 8. Mai. 2015
Vēlamies likvidēt mazkapitāla sabiedrību ar ierobežotu atbildību. Uzņēmuma bilances aktīvos ir tikai debitors - uzņēmuma īpašnieks 875 EUR. Bilances pasīvā ir pamatkapitāls 28 EUR un nesadalītā peļņa 847 EUR. Uzņēmuma īpašniekam nav naudas, ko samaksāt uzņēmumam. Tāpat uzņēmumam nav naudas, lai izmaksātu peļņu un maksātu par to nodokļus. Vai varat ieteikt kādu risinājumu?
Saimnieciskā darbība 15:21, 20. Feb. 2015
Saskaņā ar likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) redakciju, kas bija spēkā līdz 01.01.2014., uzņēmums apliekamo ienākumu var samazināt par nesadalītās peļņas un vidējās svērtās procentu likmes reizinājumu. Kā rīkoties, ja uzņēmumam periodā no 2009. līdz 2012.gadam ir bijusi gan peļņa, gan zaudējumi (piemēram, 2009. un 2010.gadā bija peļņa, 2011.gadā - zaudējumi, 2012.gadā – peļņa)? Vai tad šo likuma normu var piemērot? Ja var, vai jāskaita neto summa par 2009.-2012.gadu (peļņa mīnus zaudējumi) vai tikai tie gadi, kad ir peļņa?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:06, 25. Apr. 2014
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats 09:33, 2. Mar. 2015
No 2014.gada stājas spēkā grozījumi likumā Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), saskaņā ar kuriem vairs nevarēs samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo ienākumu, piemērojot koeficientu reinvestētai peļņai.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:36, 10. Apr. 2014
Ir notikusi uzņēmumu reorganizācija apvienošanas ceļā - pievienošana, kuras rezultātā Sabiedrība B (SIA) tiek pievienota Sabiedrībai A (SIA). Sabiedrībai A pieder 100% Sabiedrības B daļu. Sabiedrības A pamatkapitāls reorganizācijas rezultātā netiek palielināts. Sabiedrības B slēguma bilances aktīvā uzrādīti pamatlīdzekļi un nauda, pasīvā – pamatkapitāls, rezerves, nesadalītā peļņa, kreditori un nākamo periodu ieņēmumi (tajos ietilpst iepriekš saņemtās valsts atbalsta summas, kas iekļaujamas ieņēmumos pakāpeniski atbilstoši likumdošanas prasībām).
Grāmatvedība 16:10, 28. Nov. 2014
1.jautājums: Vai drīkst iepriekšējo gadu uzkrāto peļņu izmaksāt gada vidū?
2.jautājums: Kā mazkapitāla sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) grāmatot pamatkapitāla palielināšanai novirzīto summu 25% apmērā no peļņas?
Dalībnieks un valdes loceklis 16:00, 7. Jan. 2014
Jau kādu laiku Eiropas Parlamenta un Padomes 26.06.2013. Direktīvas 2013/34/ES par noteiktu veidu uzņēmumu gada finanšu pārskatiem, konsolidētajiem finanšu pārskatiem un saistītiem ziņojumiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/43/EK un atceļ Padomes Direktīvas 78/660/EEK un 83/349/EEK, ieviešanas nolūkā norit intensīvs darbs pie jauna, apvienota Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma izveides. Šobrīd vēl ir grūti prognozēt, kāda būs likumprojekta redakcija, nonākot Saeimas atbildīgajās komisijās, tomēr kopējās likumprojekta aprises un tendences jau ir pamanāmas.
Gada pārskats 11:10, 22. Sep. 2014
Gada pārskatos atspoguļotie cipari ne vienmēr patiesi atspoguļo uzņēmuma ekonomisko stāvokli. Veicot finanšu analīzi, vērtētājam ir nepieciešams iedziļināties un veikt korekcijas atsevišķos gada pārskata posteņos, lai nekļūdītos savos atzinumos.
Finanšu vadība 14:26, 22. Aug. 2014
Gadījumos, kad sabiedrībai ir izveidojusies nesadalītā peļņa, rezerves, radusies nepieciešamība palielināt apgrozāmos līdzekļus, piesaistīt esošā vai jauna dalībnieka finansējumu saimnieciskās darbības attīstībai vai ir jārisina negatīva pašu kapitāla problēma, rodas jautājums - kā šādi dalībnieku ieguldījumi ir pieļaujami.
Dalībnieks un valdes loceklis 09:54, 15. Jūl. 2014
No 01.07.2014. stājās spēkā Komerclikuma (KL) normas, kas pieļauj ārkārtas dividenžu aprēķināšanu. Līdz ar to izdarīti daudzi grozījumi arī citos normatīvajos aktos, to skaitā noteikta kārtība, kādā uzņēmumam finanšu pārskatā jāatspoguļo ārkārtas dividendes.
Gada pārskats 10:12, 8. Sep. 2014
Vai drīkst vēlreiz pieņemt lēmumu par dividenžu izmaksu no nesadalītās peļņas (Komerclikuma 180.panta 6.punkts), neskatoties uz to, ka 2013.gada aprīlī jau tika pieņemts lēmums par gada pārskata apstiprināšanu un izlemts izmaksāt dividendes?
Dalībnieks un valdes loceklis 14:04, 20. Aug. 2013
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā sadalīt peļņu?
Vai var daļu nesadalītās peļņas novirzīt, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei vai izveidošanai, respektīvi, uzņēmuma attīstībā? Un, ja var, kādi grāmatojumi būtu jāveic?
Grāmatvedība 16:53, 6. Sep. 2013
Turpinām 31.07.2013. publikāciju Divkāršā ieraksta grāmatvedība zemnieku saimniecībām, naudas izņemšana, peļņa un dividendes. Šajā daļā lasiet par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu dividendēm pielīdzināmam ienākumam, un kā šis jautājums attiecas uz zemnieku saimniecību (ZS) īpašniekiem.
Grāmatvedība 11:47, 7. Aug. 2013
Zemnieka saimniecībai (ZS) grāmatvedības un peļņas (ienākuma) nodokļu piemērošana ir iespējama divos veidos. Ja ZS kārto vienkāršā ieraksta grāmatvedību, tā maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no peļņas 24% un sastāda gada ienākumu deklarāciju. Ja ZS kārto divkāršā ieraksta grāmatvedību, tā sastāda gada pārskatu, maksā uzņēmumu ienākuma nodoki (UIN) no peļņas 15% apmērā un sastāda UIN deklarāciju, īpašnieks maksā 10% no dividendēm pielīdzināmā ienākuma. Divkāršā ieraksta grāmatvedības uzskaitei un gada pārskata sastādīšanai normatīvajos aktos ir daudz trūkumu, jo daudzi posteņi nav atrunāti. Tādēļ katra ZS grāmtvedības uzskaiti un gada pārskatu sastāda, kā to saprot.
Grāmatvedība 14:16, 31. Jūl. 2013
Notiek uzņēmumu reorganizācija apvienošanas ceļā. Sabiedrība A tiek pievienota Sabiedrībai B. Pievienošanas brīdī Sabiedrības A likvidācijas bilancē ir uzrādīta pārskata gada nesadalītā peļņa 2800 EUR. Kā šajā gadījumā tiek aprēķināts un maksāts uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) no Sabiedrības A peļņas? Kurai sabiedrībai tas jādara?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:04, 7. Mai. 2014
Persona, kura kā dalībnieks ir ierakstīta dalībnieku reģistrā, ir tiesīga saņemt dividendes. Līdz ar to ir būtiski, lai dalībnieku reģistrā tiktu savlaicīgi atspoguļots aktuālais daļu īpašumtiesību statuss un gadījumā, ja daļas tiek pārdotas vai citādi atsavinātas (piemēram, uzdāvinātas), par to tiek izdarīts attiecīgs ieraksts.
Dalībnieks un valdes loceklis 15:04, 29. Apr. 2014
Esam zemnieku saimniecība (ZS). Gadu noslēdzam ar peļņu. Apstiprinot peļņu, to novirzām uz pamatkapitālu, jo ZS neaprēķina dividendes, un visa peļņa ir ZS pamatkapitāls. Gada laikā daļu peļņas izņemam savām vajadzībām. Jautājums: vai ZS par neizņemto peļņas daļu, kas atrodas pamatkapitālā uz gada beigām, rēķinot uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), varam piemērot likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 6.panta 17.daļu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 13:09, 28. Mai. 2013
2013.gadā tika veiktas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju korekcijas par 2010., 2011.un 2012.gadu (iepriekš nebija samazināts apliekamais ienākums par nesadalīto peļņu pēc likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli 6.panta 17.daļas), kā rezultātā izveidojās UIN pārmaksa Ls 10 000 apmērā. Lūdzu paskaidrot, kā pareizi grāmatojams šis darījums? Debetā būs nodokļu pārmaksa, bet kredītā? Vai jākoriģē iepriekšējo periodu peļņa, vai arī jāliek kārtējā periodā kontā Citi ienākumi? Kā tas ietekmēs 2013.gada pārskatu un UIN deklarāciju?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 14:42, 29. Jan. 2014
Piemērojot likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 6.panta 17.daļu, pēc likuma teksta saprotams, ka 2013. gada UIN deklarācijā var samazināt apliekamo ienākumu, summējot iepriekšējo taksācijas periodu nesadalīto peļņu (sākot no 2009. gada) un reizinot ar likmi 3,93% (Latvijas Bankas dati).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 17:16, 18. Feb. 2013
Tuvojas kārtējais finanšu gada noslēgums, kad sabiedrību grāmatveži apkopos grāmatvedības uzskaites informāciju un gatavos finanšu pārskatus. Finanšu pārskatos atspoguļoto informāciju var ietekmēt ne tikai pārskata gadā uzkrātie grāmatvedības dati, bet arī fakti un apstākļi, kas rodas pēc finanšu pārskata bilances datuma
Gada pārskats 14:40, 11. Nov. 2013
Ceturtdien, 7.novembrī, Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja vairākus būtiskus grozījumu nodokļu likumos, kas stāsies spēkā no 01.01.2014. Kādas izmaiņas skars uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), pievienotās vērtības nodokli (PVN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un mikrouzņēmumu nodokli (MUN) – lasiet šajā publikācijā, kurā zvērinātu advokātu biroja SORAINEN eksperti veikuši svarīgāko izmaiņu apkopojumu pa nodokļu grupām.
Citi 11:15, 12. Nov. 2013
2008.gadā sabiedrībai bija peļņa, kura netika sadalīta. 2009.gadā mainījās 1 valdes loceklis, un daļu pārdošanas līgumā nekas par dividendēm nav minēts. 2013.gadā sabiedrība grib sadalīt un izmaksāt 2008.gada peļņu. Kuram pienākas 2008.gada dividendes – vecajam daļu īpašniekam, kurš bija valdes loceklis 2008.gadā, vai jaunajam, kurš ir no 2009.gada?
Dalībnieks un valdes loceklis 13:57, 1. Okt. 2013
Uzņēmuma dzīve vienmēr ir cikliska, tajā ir savi kāpumi un kritumi, un jebkurš uzņēmums savā attīstības ceļā neizbēgami saskaras ar akciju pirkšanas–pārdošanas darījumiem vai apvienošanos. Pirms paredzamās reorganizācijas vai pārdošanas ieteicams sagatavot uzņēmumu šim nozīmīgajam darījumam. Ņemot to vērā, potenciālajam pircējam ir svarīgi zināt, kuras ir tās jomas, kuras uzņēmuma pārdevējam ir ļāvušas vairot tā pievilcību.
Finanšu vadība 12:09, 19. Sep. 2013
No finanšu pārskatu sagatavošanas viedokļa komercsabiedrību reorganizācija apvienošanas ceļā ir viens no uzņēmējdarbības apvienošanas veidiem, un tāpēc tam jāpiemēro 3. Starptautiskajā finanšu pārskatu standartā (SFPS) Uzņēmējdarbības apvienošana iekļautie noteikumi un grāmatvedības uzskaites prasības (Latvijas normatīvajos aktos šie grāmatvedības jautājumi netiek precīzi definēti, un tāpēc SFPS tiek piemēroti kā vislabākā starptautiskā prakse).
Finanšu vadība 13:08, 5. Aug. 2013