Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 21. Okt. 2024
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Pievienotās vērtības nodokļa sistēma pastāvīgi tiek pārskatīta un uzlabota. Apskatīsim svarīgākās jau ieviestās un plānotās reformas, kuras noteikti ietekmēs arī Latvijas uzņēmumus un prasīs ātru reaģēšanu un ieviešanu uzņēmumos.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 20. Dec. 2022
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli? Kuri normatīvie akti to regulē?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 16. Sep. 2022
Izskatīsim vienu no 2022. gada sākumā Eiropas Savienības Tiesas pieņemtajiem lēmumiem, kurā tika skatīts jautājums, vai nodokļa maksātājs bija tiesīgs piemērot pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojumu ūdensdziedniecības centra sniegtajiem pakalpojumiem.
Nodokļi 06:00, 29. Apr. 2022
2020. gads un Covid-19 pandēmija ieviesa ne mazums pārsteigumu un pārmaiņu ikdienas dzīvē. Darbs no mājām, ceļojumu un izklaides ierobežojumi, uzņēmumu darbības apturēšana Covid-19 ietekmē vairs nav jaunums, taču 2021. gads bija pirmais, kurā tika sagatavotas gada ienākumu deklarācijas pēc Covid-19 pandēmijas sākuma. Atskatoties uz iepriekšējo deklarāciju sagatavošanas sezonu, vēlamies dalīties ar būtiskiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā, gatavojot jauno gada ienākumu deklarāciju Covid-19 laikā.
Līdzautore: Tīna Vecvagare, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu nodaļas konsultante.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 16. Mar. 2022
No šā gada 1. marta atcelta Covid-19 sertifikātu izmantošana tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 07:05, 1. Mar. 2022
Lai palīdzētu dažādu profesiju pārstāvjiem plānot, uzskaitīt un kontrolēt darbinieku darba laiku atbilstoši Darba likuma prasībām, piedāvājam darba laika kalendāru 2022. gadam. Grāmatvežiem kalendārs palīdzēs darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanai.
Darba laiks 07:00, 8. Nov. 2021
Uzņēmumos sācies inventarizācijas laiks, tomēr Covid-19 dēļ var būt situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nevar parakstīt visi komisijas locekļi. Kā rīkoties? Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 5. Nov. 2021
Veselības apdrošināšana Latvijas darba tirgū pamazām no ekstras kļuvusi par normu, un darbinieku piesaistē konkurētspējīgāki ir tie uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem piedāvā plašāka seguma veselības apdrošināšanas polises. Kādas ir veselības apdrošināšanas tendences?
Svarīgi 11:44, 26. Okt. 2020
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Pārskata par reģistrēto kvīšu (biļešu) izlietojumu aizpildīšanas kārtība". Metodiskais materiāls attiecināms uz nodokļu maksātājiem, kuri izmanto numurētas un VID reģistrētas kvīšu vai numurētas un VID reģistrētas biļešu (biļete) grāmatiņas vai numurus, nevis elektroniski sagatavotas kvītis ar VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā ģenerētiem numuriem, t.i., elektroniski sagatavotas reģistrētās kvītis.
VID informācija 11:01, 26. Mai. 2021
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Uzņēmumu gada pārskati nav labojami tik vienkārši kā nodokļu deklarācijas, tāpēc, tos sagatavojot, ir jābūt īpaši rūpīgiem. Jāapzinās visi riski, kurus uzņēmumam var radīt kļūdaini iesniegti gada pārskati. Īpaši ir jāizvērtē nodokļu riski.
Gada pārskats 10:23, 1. Mar. 2021
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Kamēr Eiropas Savienības Tiesā tiek skatīti dažu dalībvalstu iesniegtie jautājumi, vai pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojums sportam pienākas arī izklaides parka pakalpojumiem un bridža spēlēm, Latvijā kādai biedrībai, kas organizē sporta treniņus bērniem, Valsts ieņēmumu dienests sniedza uzziņu, kurā lēma, ka nodokļa atbrīvojums nav piemērojams. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Okt. 2020
Vai par naktsmītnes izdevumiem, kas darbiniekam rodas komandējuma laikā, nedrīkst atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli? Izskatīsim lasītāja jautājumu!
Pievienotās vērtības nodoklis 09:15, 8. Okt. 2020
Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 dažu nedēļu laikā būtiski mainījusi cilvēku ikdienu un ierastos biznesa procesus Latvijā un visā pasaulē. Turklāt situācijas dinamiskā mainība liedz veidot biznesa attīstības (daudziem uzņēmumiem un pat nozarēm – arī izdzīvošanas) prognozes ar ticamības pakāpi, kas "pirms Covid-19" laikmetā tika uzskatīta par pieņemamu.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mai. 2020
Mūsdienu ekonomika ir kļuvusi globāla. Uzņēmumi cīnās par darbiniekiem, jo trūkst kvalificēta darbaspēka. Tie ir gatavi investēt darbiniekos, lai nodrošinātu labākus darba apstākļus, kā arī meklēt darbaspēku ne tikai savā darbības vietā, bet arī algot darbiniekus no attālākām vietām. Kādus izdevumus darba devējs ir tiesīgs kompensēt darbiniekiem? Un kad rodas sekas maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Tiesības 07:00, 29. Apr. 2020
Nepārvaramas varas klauzulas iekļautas virknē noslēgtu līgumu visdažādākajās uzņēmējdarbības jomās. Latvijas praksē šie līgumu noteikumi tiek izmantoti reti, pusēm nesaskaroties ar apstākļiem, ko varētu raksturot kā nepārvaramu varu. Tomēr pašreizējā Covid-19 vīrusa straujā izplatība un pret to vērstie valdības ierobežojošie pasākumi ir uzskatāmi parādījuši, ka noslēgtos līgumus vistiešākajā veidā var ietekmēt apstākļi, ko puses, līgumu slēdzot, nevarēja nedz paredzēt, nedz pašlaik novērst.
Līgumi 07:00, 3. Apr. 2020
Kā grāmatvedībā atspoguļot izdevumus par obligāto veselības pārbaudi un vakcināciju? Vai šīs izmaksas ir klasificējamas kā labums darbiniekam?
Izdevumi 08:00, 12. Dec. 2016
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Darba devējam ir tiesības savam darbiniekam noteikt papildu brīvu dienu kādu iemeslu dēļ, un šo dienu, saprotams, ir jāapmaksā. Tomēr rodas jautājums, kāda samaksa šajā gadījumā ir jāaprēķina – darba samaksa vai vidējā izpeļņa? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 23. Dec. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Vasara ir aizvadīta un daudziem septembris saistās tieši ar 1.septembri, kad vecāki vēlas pavadīt savu atvasi uz skolu, jo īpaši, ja šī ir bērna pati pirmā skolas diena dzīvē. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai šajā dienā vecākiem pienākas papildu atvaļinājuma diena un darba devējiem ir pienākums tādu piešķirt? Ko nosaka likums? Un kādos gadījumos vēl var izmantot papildatvaļinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 19. Aug. 2019
Sers Ričards Brensons (Sir Richard Branson) teicis: “Ja parūpēsieties par saviem darbiniekiem, tie parūpēsies par visu pārējo.” Nevar nepiekrist, turklāt šo atziņu var attiecināt arī uz darbinieku datu aizsardzību. Jo darbiniekam būs lielāka pārliecība, ka uzņēmums tā datus aizsargā, jo lielāka iespēja, ka darbinieks būs lielisks uzņēmuma misijas un vērtību vēstnesis.
Tiesības 07:00, 5. Jūn. 2019
31.07.2018. stājās spēkā jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr.447 “Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, un obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība”, kuros noteikta mūsdienu situācijai atbilstošāka obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība - informē Veselības inspekcija.
Likumdošana 09:58, 1. Aug. 2018
Uzņēmums ir iegādājies darbiniekiem gan veselības apdrošināšanas polises, gan nelaimes gadījumu apdrošināšanas polises periodam no 2018.gada 1.decembra līdz 2019.gada 30.novembrim. Ja apdrošināšanas polises prēmija vienam darbiniekam ir 250,15 eiro, bet 2018.gadā darba devējs apdrošinātājam ir samaksājis pusi no tās – 125,08 eiro, tad, pārbaudot, vai nav pārsniegti atļautie limiti, pēc kuras vērtības vadīties? Un kā aprēķināt atlikušo veselības apdrošināšanas prēmijas daļu, ja darbinieks aiziet no darba, bet polise paliek spēkā, lai pareizi piemērotu nodokļus vai arī ieturētu starpību no izmaksājamās algas?
Darba samaksa 07:00, 14. Mar. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:09, 3. Mai. 2019
Izaicinājums, ar kuru jau tagad ir jāsastopas darba devējiem un kas tuvākajā nākotnē kļūs tikai aktuālāks, ir darbaspēka trūkums. Šādos apstākļos darba devējam jo svarīgāk ir racionāli plānot darbinieku darba laiku un izvērtēt viņu funkcijas.
Darba laiks 07:00, 31. Dec. 2018
2018.gada 22.decembrī spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" un MK noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība".
Likumdošana 23:01, 31. Dec. 2018
Uz atvadām iepriekšējās jeb 12.Saeimas deputāti 2018.gada 1.novembrī pieņēma divus grozījumus Darba likumā, kas jau stājušies spēkā 2018.gada 28.novembrī. Sniedzam ieskatu grozījumu būtībā, kā arī analizējam to nepieciešamību un ietekmi uz darba tiesiskajām attiecībām.
Tiesības 09:52, 12. Dec. 2018
Pirmajā acu uzmetienā šķiet, ka par darbinieka apdrošināšanu un ar to saistītā darbinieka ienākuma aprēķināšanu, ja prēmijas apmērs pārsniedz valsts noteiktās robežvērtības, viss ir skaidrs. Tomēr ir situācijas, kurās grāmatvežiem rodas šaubas, vai konkrētā tiesību norma tiek piemērota pareizi. Viena no tādām ir neskaidrība, kā pareizi aprēķināt darbinieka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamo ienākumu, ja darba devējs veic darbinieku veselības apdrošināšanas maksājumus par labu tādam darbiniekam, kurš nav nostrādājis pilnu taksācijas gadu, jo sācis strādāt gada vidū.
Tiesības 08:00, 25. Sep. 2017
Karstās vasaras dienās aktuāli kļūst jautājumi par mikroklimatu darba telpās – kāda ir maksimālā temperatūra, kad telpās vēl drīkst strādāt, kā organizēt darbu karstākajās (burtiskā nozīmē) darba stundās.
Darba drošība 06:00, 18. Jūl. 2018
Eiropas Savienības Tiesai (EST) jau ierasti visvairāk darba bijis (un būs arī turpmāk) saistībā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2017.gada novembris un decembris nav izņēmums. Rakstā apkopoti gada pēdējos mēnešos pieņemtie tiesas spriedumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas PVN maksātājiem.
Nodokļi 08:00, 28. Feb. 2018
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par bagātnieku nodokli. Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 08:00, 14. Feb. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Vai, uzsākot darba attiecības, darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par invaliditāti?
Tiesības 08:57, 3. Jan. 2018
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā pieņemt darbā?
Kāda ir kārtība, kad darbinieks sāk strādāt? Vai darbiniekam obligāti jāraksta iesniegums ar tekstu "Lūdzu pieņemt mani darbā" un darba devējam jāizdod rīkojums? Vai tomēr ir pietiekami ar noslēgto darba līgumu? Kā likumdošanā regulēta darba tiesisko attiecību uzsākšana?
Tiesības 08:00, 8. Jūn. 2017
Lai gan normatīvie akti, kas nosaka darbinieku obligātās veselības pārbaudes (OVP) veikšanu, spēkā ir jau vairāk nekā 15 gadus, vēl joprojām regulāri nākas uzklausīt jautājumu: Vai tiešām arī mums, tiem, kas strādā birojā, ir jāveic kādas veselības pārbaudes?
Darba drošība 11:24, 12. Aug. 2014
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Tiesības 08:00, 10. Mar. 2017
Darbinieki, darba samaksa un tai piemērojamie nodokļi ne vienmēr tiek asociēti ar pašnodarbinātajiem, jo pašnodarbinātās personas ienākumus nevar saņemt darba algas veidā. Tomēr ne vienmēr tas tā ir. Saimnieciskās darbības veicējs drīkst nodarbināt līdz 5 algotiem darbiniekiem, bet individuālā komersanta darbinieku skaits nav ierobežots.
Grāmatvedība 08:00, 20. Jan. 2017
Pavisam drīz noslēgsies kārtējais gads, un darba devējiem būs jāizvērtē darbinieku paveiktais. Šis ir arī laiks, kad domāt par nepieciešamajiem uzlabojumiem darba vietās, lai nākamgad strādātu produktīvāk un ar lielāku pievienoto vērtību. Piedāvājam vienu no instrumentiem, kas palīdzēs.
Darba laiks 08:00, 28. Nov. 2016
Jau no darbā pieņemšanas līdz pat darba attiecību izbeigšanas brīdim un ilgāk ikviena darba devēja rīcībā ir fizisko personu dati, kas tiek dažādi apstrādāti. Tiesa, darba devēja "rokas nav brīvas" – ir virkne likumdošanā noteiktu ierobežojumu personas datu apstrādē.
Lietvedība 08:00, 21. Jūl. 2016
Valsts darba inspekcijas (VDI) vizītes uzņēmumā var būt negaidīts, iepriekš nepieteikts pārsteigums, tādēļ labāk vienmēr būt šādam pārsteigumam gataviem un sakārtot savu darba vidi. Tam noderēs turpmāk aplūkotie padomi.
Svarīgi 15:45, 29. Jūn. 2016
Vai darbiniekiem, kuri strādā birojā pie datora, veselības pārbaude (konkrēti – redzes pārbaude) pirms stāšanās darbā ir obligāta?
Darba drošība 13:55, 9. Jan. 2015
Jaunais gads atnāks ar vairākām būtiskām izmaiņām nodokļu piemērošanā darba samaksai. Šoreiz gan izmaiņas nav nākušas viegli, ir veikti neskaitāmi grozījumi, labojumi, saskaņojumi, un to rezultātā daudziem nodokļu maksātājiem “galvas ir pamatīgi sajauktas”. Saliksim visu “pa plauktiņiem”!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:30, 21. Dec. 2015
Kā ierasts, gada nogalē Saeima un Ministru kabinets vairākos normatīvajos aktos veic izmaiņas, kas stāsies spēkā ar nākamo gadu. Darba devējiem savlaicīgi ar šīm izmaiņām ir jāiepazīstas, lai varētu labāk plānot darbu un racionālāk izmantot pieejamos finanšu un darbaspēka resursus. Un, lai atvieglotu darba devēju darbu, piedāvājam jauno Darba laika kalendāru 2016.gadam.
Darba laiks 09:10, 30. Nov. 2015
Šodien, 4.decembrī, spēkā stājas grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas paredz ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neaplikt izdevumus, ko brīvprātīgā darba veicējam atbilstoši noslēgtajam līgumam sedz šī darba organizētāji.
Likumdošana 12:20, 3. Dec. 2015
Izdevumus, kas radušies, organizējot brīvprātīgo darbu, neapliks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). To paredz Saeimā ceturtdien, 29.10.2015., galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:46, 29. Okt. 2015
Otrdien, 22.09.2015., valdībā tika izskatīti un atbalstīti Ministru kabineta (MK) noteikumi "Nozares, kurās nepiemēro mikrouzņēmumu nodokļa režīmu". Kopumā uzskaitītas 37 nozares, informē Finanšu ministrija (FM).
Likumdošana 10:48, 23. Sep. 2015
Pamatprasības biedrību un nodibinājumu grāmatvedībai un gada pārskatu sagatavošanai apskatījām rakstu ciklā "Grāmatvedības uzskaite biedrībās un nodibinājumos". Taču ir nevalstisko organizāciju daļa, kurām savā darbībā un grāmatvedības uzskaitē papildus vispārējām jāievēro arī specifiskas prasības, - tās ir sabiedriskā labuma organizācijas (SLO).
Gada pārskats 17:33, 24. Aug. 2015
18.08.2015. Ministru Kabinets (MK) apstiprinājis grozījumus likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu", lai pārņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes 07.09.2005. Direktīvu 2005/36/EK par profesionālo kvalifikāciju atzīšanu (Direktīva) (ar grozījumiem), ieviešot Eiropas profesionālo karti (EPK) un brīdināšanas mehānismu, kā arī citus pasākumus ar mērķi sekmēt Eiropas Savienības (ES) iekšējā tirgus attīstību un darbaspēka mobilitāti, informē Izglītības un zinātnes ministrija.
Likumdošana 11:25, 21. Aug. 2015
Darbiniekiem ir noteikts summētais darba laiks ar stundas likmi. Darba līgumā noteikts, ka darba devējs nodrošina vismaz 32 darba stundas nedēļā. Papildus darbinieki saņem ikmēneša prēmiju par darba rezultātiem (tiek aprēķināta par faktiski nostrādāto laiku; ja darbinieks nav nostrādājis plānotās stundas, tad prēmija proporcionāli tiek samazināta). Man ir vairāki jautājumi.
Vidējā izpeļņa 09:24, 10. Aug. 2015
Finanšu ministrija (FM) piedāvā mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) režīmu neattiecināt uz 41 darbības jomu, taču Ekonomikas ministrija (EM) pret tik plašu ierobežojumu kategoriski iebilst.
Likumdošana 17:01, 27. Jūl. 2015
Pienākusi vasara, bērni ir beiguši mācības un devušies brīvlaikā. Daļa vasaru pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies gūt darba pieredzi un nopelnīt paši savu naudu. Arī uzņēmumi var izmantot papildu darbaspēku, taču jāņem vērā vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā (DL).
Tiesības 08:10, 4. Jūn. 2015
Ceturtdien, 18.jūnijā, Saeima konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas paredz ar ienākuma nodokli neaplikt izdevumus, kas radušies, organizējot brīvprātīgo darbu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:59, 19. Jūn. 2015
Otrdien, 9.jūnijā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", paredzot neaplikt ar ienākuma nodokli izdevumus, kas rodas, organizējot brīvprātīgo darbu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:00, 10. Jūn. 2015
Kā izveidot tādu darba aizsardzības sistēmu, lai to būtu iespējams īstenot dzīvē, tā nemaksātu dārgi un palīdzētu uzlabot produktivitāti, padarot darba vidi ērtāku, nevis traucētu strādāt? Kas jāiekļauj darba aizsardzības instrukcijās, un kā atrast līdzsvaru starp normatīvo aktu prasībām un veselo saprātu?
Darba drošība 15:37, 12. Mai. 2015
Ražošanas procesa galvenais uzdevums ir tāda resursu izlietošana, lai iegūto produktu kopējais derīgums būtu lielāks nekā izlietoto. Diemžēl reizēm uzņēmēji tā koncentrējas uz kāda konkrēta produkta ražošanu, ka aizmirst par esošo resursu alternatīvo izmantošanu.
Finanšu vadība 07:49, 21. Mai. 2015
Darbinieka darbnespēja ilgst nepārtraukti jau vairāk nekā 6 mēnešus. Darbnespējas lapā kā saslimšanas cēlonis ir norādīts "cits cēlonis". Vai darba devējam šajā gadījumā ir tiesības izbeigt darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 11.punktu (ievērojot uzteikuma termiņu 10 dienas), kaut gan darbinieks turpina slimot? Vai arī jāgaida, kad darbinieks beigs slimot, atgriezīsies darbā, un tad pirmajā darba dienā pēc slimošanas jāuzteic darbs, pamatojoties uz minēto DL pantu?
Tiesības 08:34, 28. Apr. 2015
Obligātajā veselības pārbaudē (OVP) darbiniekam konstatēts, ka datora lietošanai jānēsā brilles, bet darbiniekam līdz šim briļļu nav bijis. Kā jārīkojas darba devējam? Vai uzņēmumam jāsedz šīs izmaksas obligāti? Vai ir jānosaka kāds summas limits? Un kā ir klasificējami šādi izdevumi?
Darba drošība 10:07, 15. Jan. 2015
Drīz noslēgsies kārtējais darba gads, un, kā ierasts, gada pēdējā ceturksnī tiek sagatavots jaunais darba laika kalendārs nākamajam gadam.
Darba laiks 09:43, 8. Dec. 2014
Darba vides riska novērtēšana ir darba aizsardzības sistēmas stūrakmens. Tā ir visu tālāk veicamo pasākumu pamatā. Tikai precīzi un kvalitatīvi novērtējot darba vides riskus, iespējams noteikt, kādi pasākumi jāveic, lai uzlabotu darba vidi, kādas obligātās veselības pārbaudes jāveic, kuri individuālie aizsardzības līdzekļi jālieto, vai darbinieki jāvakcinē pret kādu infekcijas slimību u.c.
Darba drošība 13:37, 23. Sep. 2014
Šodien, 26.septembrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV septembra izdevums Nr.9 (10)! Septembra numurā lasiet:
Svarīgi 09:30, 26. Sep. 2014
Klasiskais stereotips par darbinieku apmācību darba aizsardzībā ir noputējušas instrukcijas mapē, kas glabājas kaut kur birojā, un instruktāžu reģistrācijas žurnāli, kuros laiku pa laikam tiek ievilkti paraksti. Formāla attieksme no abām pusēm – darba devējiem tā ir ātrāk, bet darbiniekiem - vienkāršāk.
Darba drošība 09:10, 3. Jūl. 2014
Darbs birojā ir uzskatāms par salīdzinoši zema riska darbu no darbinieku drošības un veselības viedokļa. Tas nozīmē, ka normatīvo aktu prasības attiecībā uz darbu birojā ir vieglākas un vienkāršākas, bet sagatavojamo dokumentu apjoms – mazāks. Tomēr bez darba aizsardzības dokumentiem nevar iztikt – ja uzņēmumā vispār nav dokumentu vai tie ir neaktuāli, tad uzņēmumā netiek ievērotas darba aizsardzības prasības.
Darba drošība 15:57, 24. Apr. 2014
Lai pilnveidotu darba laika plānošanas, uzskaites un tā izmantošanas kontroles procesus, darba devējiem tiek ieteikts Darba laika kalendārs 2014.gadam, ko var uzskatīt par metodisko materiālu. Kalendārs palīdzēs darba devējiem veikt darbinieku darba un atpūtas laika plānošanu, maiņu un summētā darba laika grafiku izstrādāšanu un darbinieku faktiski nostrādātā darba laika uzskaiti, kā arī iekšējo kontroli šajos jautājumos.
Darba laiks 12:13, 6. Nov. 2013
Sakiet, lūdzu, ko nozīmē Darba likuma 32.nodaļā noteiktās 50 kalendārās dienas gadā? Cik stundas darbiniekam nakts laikā ir jānostrādā, lai būtu kalendārā diena? Uzņēmumā, kurā strādāju, saskaņā ar koplīgumu darbiniekiem par nakts darbu pienākas 3 darba dienas pie atvaļinājuma; koplīgumā noteikts, ka tiek apmaksāta katra stunda no plkst. 22:00 līdz plkst. 6:00. Vai tiem darbiniekiem, kuri strādā no plkst. 22:00 līdz plkst. 24:00 vai 1:00, vai 2:00, skaitās pilna kalendārā diena?
Darba laiks 12:45, 24. Jūl. 2013
Kā viens no jautājumiem, ko nodokļu maksātājs nereti neizprot, ir kompensāciju aprēķināšana un izmaksāšana darbiniekam par tā izdevumu segšanu. Bieži kompensācijas tiek jauktas ar avansa norēķiniem, jo normatīvajos aktos nav konkrēta definējuma.
Avansa norēķini 09:34, 19. Apr. 2013
Lai pilnveidotu darba laika plānošanas un uzskaites procesus, darba devējiem tiek ieteikts jaunais Darba laika kalendārs 2013.gadam, ko var uzskatīt par metodisku materiālu. Kalendārs palīdzēs veikt darbinieku darba un atpūtas laika plānošanu, maiņu un summētā darba laika grafiku izstrādāšanu un darbinieku faktiski nostrādātā darba laika uzskaiti, kā arī iekšējo kontroli šajos jautājumos.
Darba laiks 12:20, 9. Nov. 2012
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) saimnieciskās darbības vietā atrodas ēka, kurā atrodas telpas, kas sākotnēji tika izveidotas kā ģērbtuves darbiniekiem, sapulču telpas, telpas viesu izmitināšanai. Šobrīd ir plānots šīs telpas nedaudz pārkārtot un izveidot kā darbinieku nakšņošanas vietu gadījumiem, kad steidzamu darbu gadījumā nav iespējams darbiniekiem atgriezties dzīvesvietā.
Tiesības 12:29, 5. Nov. 2012
Darba likuma 4.panta 2.daļa nosaka: Ja darba līgumu ar darbinieku slēdz darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs, lai uz noteiktu laiku norīkotu darbinieku veikt darbu darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma saņēmēja labā un vadībā, par darba devēju uzskatāms darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs. Kā šo normu attiecināt uz mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem un to darbiniekiem?
Tiesības 13:43, 19. Okt. 2012
Pateicoties informāciju tehnoloģiju attīstībai, ir mainījušās iespējas sniegt un saņemt dažādus pakalpojumus, turklāt palielinājušās iespējas sniegt un saņemt dažādus pakalpojumus interneta vidē. Tas rada gan iespējas uzņēmumiem un iestādēm, gan arī izaicinājumus nodrošināt drošību sniegto pakalpojumu ietvaros, tajā skaitā arī attiecībā uz fizisko personu datu apstrādi un aizsardzību.
Tiesības 16:40, 6. Mar. 2012
Agrāk dati par darbinieku tika ievākti ar personāla uzskaites kartiņu palīdzību. Šādās kartiņās bija norādīts darbinieka ģimenes stāvoklis, bērnu skaits, izmantotie atvaļinājumi, utt. Šobrīd jautājums par to, kādus datus par darbiniekiem darba devējam ir jāievāc un kādus datus tas drīkst ievākt nav regulēts ar kādu konkrētu normatīvo aktu, taču prasības un ierobežojumi šādu datu ievākšanai izriet no vairākiem atsevišķu jomu regulējošajiem normatīvajiem aktiem.
Tiesības 08:19, 14. Mar. 2012
Pienācis tradicionālais gada pārskatu sastādīšanas periods. Par gada pārskatiem, kas tiek sagatavoti saskaņā ar Gada pārskatu likumu, tiek runāts pietiekami daudz. Gadījumos, kad saskaramies ar gada pārskatiem, kas sagatavojami saskaņā ar citām pamatnostādnēm, mums nepieciešams atsvaidzināt vai papildināt zināšanas. Šajā publikācijā par biedrību, nodibinājumu un arodbiedrību (Organizāciju) gada pārskatiem.
Grāmatvedība 13:34, 30. Jan. 2012
Tuvojas izskaņai 2011.gads un darba devējiem ir jāsāk domāt par jauno plānošanas periodu – 2012. gadu, un savlaicīgi tam jāgatavojas, jāaizanalizē visi nepieciešamie resursi uzņēmuma darbības nodrošināšanai un attīstībai, un tas ir attiecināms gan uz materiālajiem resursiem (izejvielas, materiāli, energoresursi, iekārtas u.c.), gan arī cilvēkresursiem (motivēts un kvalificēts personāls).
Darba laiks 13:48, 21. Nov. 2011
2011. gada 20. jūlijā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (likums). Minētie grozījumi galvenokārt regulē jautājumus par attiecībām starp darbinieku, darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzēju un darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma saņēmēju (tautas valodā runājot – darbinieku nomu), kā arī ārvalstnieku nodarbināšanas aspektus. Kopumā veiktos grozījumus likumā var vērtēt pozitīvi, jo tie kaut daļēji sakārto jautājumus, par kuriem līdz šim likumā nebija nekāda regulējuma.
Tiesības 11:27, 1. Aug. 2011
Pienācis vasaras laiks, kad daudzi bērni ir beiguši mācības skolā un devušies brīvlaikā. Citi šo brīvlaiku pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies strādāt un nopelnīt naudu mācībām un ikdienas vajadzībām. Darba devējiem, kas nodarbina bērnus, ir jāzina vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā.
Tiesības 11:52, 20. Jūn. 2011
Daudzos uzņēmumos valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir lielākais nodokļu maksājumu postenis, tādēļ publikācijā tiks apskatīti ar VSAOI saistītie pamatjautājumi, akcentējot pēdējā laikā veiktās izmaiņas likumdošanā.
Sociālais 12:39, 1. Jūn. 2011
Tiek aizvadīts 2010. gads, kuru kopumā var raksturot kā sarežģītu, jo reālie ienākumi lielākajai daļai cilvēku samazinājās, un tas attiecas gan uz valsts un pašvaldību iestāžu, gan arī uzņēmumu darbiniekiem. Kaut gan otro pusgadu eksperti raksturo jau pozitīvāk, jo nedaudz ir pieaudzis valsts kopprodukts, kā arī palielinās eksporta apjoms u.tml.
Darba laiks 11:40, 10. Dec. 2010
Uzņēmumu darba praksē nereti ir jautājums – kādos gadījumos jānoslēdz papildu vienošanās pie darba līguma, bet kādos noformējami rīkojumi? Kad rīkojums ir obligāts, un kad – izvēles dokuments?
Lietvedība 20:14, 1. Jūn. 2010
Tā kā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija un gada pārskats ir jāiesniedz vienu reizi gadā, grāmatvežiem aizmirstas to pareiza aizpildīšanas kārtība, līdz ar to UIN deklarācijas aizpildīšanā tiek pieļautas kļūdas. Šajā publikācijā par biežāk pieļautajām kļūdām UIN deklarācijas sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 01:04, 26. Apr. 2010
Darba drošības jautājumi uzņēmumu vadītājiem bijuši aktuāli vienmēr. Vispirms jau par visu jebkurā uzņēmumā vai strukturālā organizācijā atbild vadītājs. Otrkārt, tieši darba drošība un darba vides risku novērtējums, darbinieku instruktāžas un apmācība darba aizsardzības un drošības jautājumos ir lietas, kas interesē pārbaudītājus no Valsts darba inspekcijas, un katram vadītājam ir svarīgi, lai darbs noritētu atbilstoši prasībām un neveidotos konflikti ne ar pārbaudītājiem, ne darbiniekiem. Ir dzirdēti darba devēju stāsti pēc kāda starpgadījuma par to, cik labi, ka visi paraksti kārtībā, ka pieņemts labs darba aizsardzības speciālists. Kam tad īsti tās instruktāžas vajadzīgas, cik lielu nozīmi tam piešķiram, un, visbeidzot – ko no mums prasa normatīvie akti?
Personāla vadība 13:16, 7. Apr. 2010
Jau savā iepriekšējā publikācijā "Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums, tā piemērošana 2010. gadā", pieminēju vienu no darba samaksas sastāvdaļām – piemaksu. Jaunajā likumā piemaksu veidi un apmēri ir samazināti. Tomēr galvenās piemaksas, ko paredz arī Darba likums, ir saglabātas un šīs normas abos likumos ir saskaņotas. Šoreiz parunāsim par piemaksām plašākā kontekstā, vadoties no Darba likuma normām.
Darba samaksa 14:11, 12. Mar. 2010
Darba koplīgumu nozīme darba tiesiskajās attiecībās nav pietiekami novērtēta mazajos un vidējos uzņēmumos, tie ir vairāk raksturīgi lielajiem uzņēmumiem. Iespējams, ka tā pamatā ir nepietiekamas ziņas un izpratne par darba koplīgumu būtību un nozīmi sociālajā dialogā. Darbinieki atturas ierosināt darba koplīguma noslēgšanu, baidoties pasliktināt attiecības ar darba devēju vai pat zaudēt darbu, darba devēji atturas ekonomisku apsvērumu dēļ, norādot uz nespēju nodrošināt darbiniekiem plašākas sociālās garantijas, turklāt vairums sociālo partneru - darbinieku un darba devēju, to uzskata tikai par lieku formalitāti.
Lietvedība 09:27, 17. Dec. 2009
Pašreizējā ekonomiskajā situācijā Latvijā viena no tendencēm ir darba tiesisko attiecību izbeigšana. Nepareiza dokumentu sagatavošana pie darba tiesisko attiecību izbeigšanas var būt cēlonis tam, ka vēlāk darbinieks ar tiesas spriedumu tiek atjaunots darbā un darba devējam jāizmaksā darbiniekam vidējā izpeļņa par visu darba piespiedu kavējuma laiku. Savukārt nepilnīgu atlīdzību izmaksa darbiniekam var radīt darba devējam nevēlamus tiesas procesus un vēlāk arī attiecīgo maksājumu, kā arī tiesāšanās izdevumu piedziņu. Šī raksta mērķis ir iepazīstināt darba devējus un darbiniekus ar nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, kā arī ar atlīdzībām un naudas summām, kas pienākas darbiniekam pie darba tiesisko attiecību izbeigšanas.
Personāla vadība 10:15, 1. Okt. 2009
Ar 2009. gada 1. aprīli spēkā stājās jaunie 10.03.2009. MK noteikumi Nr. 219 „Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” (MK noteikumi), kuru galvenais mērķis ir uzlabot obligāto veselības pārbaužu veikšanas kvalitāti.
Darba drošība 14:39, 7. Jūl. 2009