Pēdējā laikā ir vērojama uzņēmumiem pozitīva tendence strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) uzņēmuma pārejas lietās. Konkrētajā lietu kategorijā tiesas biežāk sākušas skatīties uz VID argumentiem kritiskāk.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 24. Apr. 2024
2024.gada septembra sākumā Senāts noraidīja kāda Latvijas uzņēmuma kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas spriedumu. Savukārt Apgabaltiesa jau iepriekš noraidīja uzņēmuma lūgumu atcelt Valsts ieņēmuma dienesta (VID) lēmumu, ar kuru VID lēma, ka uzņēmums nepamatoti atskaitījis pievienotās vērtības nodokli saistībā ar automašīnas iegādi.
Nodokļi 09:00, 24. Okt. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:03, 4. Nov. 2024
Atjaunotie un uzlabotie iekšējā audita starptautiskās prakses standarti stāsies spēkā 2025.gada 9.janvārī, līdz ar to iekšējā audita nodaļām ir laiks, lai novērtētu savu atbilstību jauno standartu prasībām un identificētu nepieciešamos uzlabojumus. Tā ir lieliska iespēja, lai veicinātu iekšējā audita nodaļas izmaiņas ilgtermiņā un kļūtu par vēl nozīmīgāku atbalstu organizācijas mērķu sasniegšanā. Ko paredz jaunie standarti?
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Okt. 2024
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Grāmatvedība 06:00, 14. Okt. 2024
Finanšu ministrija (FM) ir sagatavojusi un virza saskaņošanai grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, lai arī turpmāk svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem piemērotu samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi – 12%, informē FM.
Likumdošana 10:06, 25. Sep. 2024
Darījumu noslēgšana ar ārvalstu sadarbības partneriem lielai daļai uzņēmumu ir regulāra un neatņemama biznesa sastāvdaļa. Izņēmums nav arī ilgtermiņa būvniecības vai instalācijas projektu īstenošana ārpus Latvijas robežām. Pirms pieņemt lēmumu par piedalīšanos projektā ārvalstīs un būvniecības pakalpojuma cenu, uzņēmumiem noteikti būtu jāapsver, pēc cik ilga laika tiem var rasties pienākums reģistrēt pastāvīgo pārstāvniecību šajā ārvalstī, citādi plānotā projekta īstenošana var izvērsties negaidīti dārga.
Citi 06:00, 11. Sep. 2024
Latvijā normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas vadlīnijas vai metodes, kā aprēķināt krājumu/preču zudumu normas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var izvēlēties sev piemērotāko metodi, lai noteiktu zudumus, balstoties uz savu darbības specifiku un pieejamo aktuālo un vēsturisko informāciju. Izskatām, kādas metodes var pielietot.
Grāmatvedība 06:00, 26. Aug. 2024
Skatoties uz Latvijas senioriem un viņu ienākumu līmeni, par pensijas vecumu domāt kļūst baisi – kuram gan gribētos nonākt lūdzēja vai maznodrošinātas personas lomā, ja lielākā daļa mūža aizvadīta, strādājot un valsts budžeta maciņu piepildot ar saviem nodokļiem! Tāpēc šoreiz pētām, kā parūpēties, lai pensijas līmenis būtu atbilstošs vēlmēm.
Finanšu vadība 06:00, 30. Aug. 2024
Tūrisma mītne ir uzstādījusi saules paneļus. Kā veikt uzskaiti par iegūto un izlietoto enerģiju?
Grāmatvedība 06:00, 27. Aug. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Iepriekš apskatījām, kā organizēt noliktavas darbu, lai būtu ērti veikt preču uzglabāšanu, saglabāšanu un tālāku izplatīšanu. Tomēr tikpat svarīgi atcerēties, ka pastāv dažādi noliktavu veidi, kas atšķiras pēc to funkcijām un darbībām. Apskatām iespējamos noliktavu veidus un ar tiem saistītās darbības, tostarp grāmatvedības nianses.
Grāmatvedība 06:00, 22. Jūl. 2024
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Vērtējot nodokļu maksātāju struktūru, redzams, ka gan Latvijā, gan arī citās valstīs dominē mazo uzņēmēju īpatsvars. Nodokļu politikas veidotāji visā pasaulē lauza galvas par to, kā motivēt mazos uzņēmējus darboties legāli, mazinot ēnu ekonomiku, vienlaikus saglabājot visiem vienādu, maksimāli vienkāršu nodokļu režīmu.
Citi 06:00, 19. Jūl. 2024
Saimnieciskās darbības veicējs, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs, bet nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Pamatlīdzeklim tiek veikts kapitālais remonts (degvielas sistēmas remonts un detaļu nomaiņa). Kāda būs pamatlīdzekļa atlikusī vērtība un nolietojums gadā un cik gadus nolietojums jāturpina rēķināt pēc lineārās un degresīvā metodes, ja situācija ir šāda: traktors “A” iegādāts 2018.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā; traktors “B” iegādāts 2022.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā?
Grāmatvedība 06:00, 25. Jūl. 2024
Kā zināms, Grāmatvedības likums ārpakalpojuma grāmatvežiem šobrīd izvirza obligāto pienākumu saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. No 2023.gada 1.jūlija grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšana bez licences ir aizliegta. Tomēr daļa no licences saņemšanai izvirzītajiem kritērijiem grāmatvežiem sagādā problēmas. Kuri tie ir un kā to risināt?
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Jūl. 2024
Augustā jau trešo gadu norisināsies “Grāmatvežu čempionāts”, kurā grāmatvedības jomas profesionāļiem ir iespēja sacensties darbam nepieciešamajās prasmēs. Šodien grāmatvežiem jābūt gataviem ne tikai strādāt ar cipariem, bet arī pielāgoties jaunām tehnoloģijām, izprast plašākus biznesa kontekstus un būt ar izcilām komunikācijas prasmēm. Kā mainās grāmatvedības darba ikdiena, prasības un pati profesijas būtība?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Aug. 2024
Eiropas Savienības Tiesa ir pieņēmusi prejudiciālu nolēmumu lietā C-733/22 par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātās likmes piemērošanu viesnīcām un līdzīgām naktsmītnēm, secinot, ka viesu izmitināšanas pakalpojumiem PVN jāpiemēro pēc darījuma būtības, nevis atkarībā no sertifikāta esamības.
Eiropas Savienība ir pieņēmusi jaunas ziņošanas prasības, pievienojot regulai 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā, 5.r pantu, kas attiecas uz juridiskām personām un vienībām, kam ir būtiskas saites ar Krieviju. Kas jāņem vērā uzņēmumiem, uz kuriem attiecas šis ziņošanas pienākums, lai veiksmīgi varētu izpildīt visas piemērojamās prasības?
Saimnieciskā darbība 06:00, 5. Jūl. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Aplūkosim kādu tieslietu, kura nupat tiesā tiks skatīta jau sesto reizi. Lieta ir par pievienotās vērtības nodokļa korekciju, kuru Valsts ieņēmumu dienests veica darījumā starp saistītajām personām, apšaubot darījuma norisi un vērtību. Kādus secinājumus varam izdarīt?
Nodokļi 06:00, 19. Jūn. 2024
Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu? Šajā rakstā ir apkopota informācija par pamatlīdzekļa vērības sliekšņa noteikšanu, kādi var būt pamatlīdzekļu finansēšanas avoti, kāda ir bilances nozīme uzņēmuma vērtības noteikšanā un kā uzņēmuma vērtību vērtē trešās puses – bankas, investori un partneri.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 7. Aug. 2023
Uzņēmumu reģistrs (UR) piedāvā turpināt nodot informāciju Valsts ieņēmumu dienestam par gadījumiem ar potenciāliem nodokļu riskiem to efektīvai pārvaldībai, bet aicina atteikties no šo gadījumu ietekmes uz UR reģistrācijas procesiem.
Svarīgi 14:21, 27. Mai. 2024
Apkārt ir daudz satura par ilgtspējas ziņu sniegšanu, tāpēc šajā informācijas plūsmā ir viegli apmaldīties. Tomēr šobrīd jau ir skaidrs regulatīvais rāmis – Korporatīvā ilgtspējas ziņošanas direktīva – kuru ir vērts izprast tiem, kas jau uzsākuši vai vēl tikai plāno uzsākt ilgtspējas ziņošanas ceļu.
Saimnieciskā darbība 06:00, 18. Aug. 2023
Šī gada februāra sākumā apgabaltiesa izskatīja visai sarežģītu lietu A420226619 par to, vai Latvijas uzņēmums pamatoti piemērojis pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi. Apgabaltiesas izteiktie secinājumi ir pārsteidzoši vienkārši. Apskatām tos!
2023.gada nogalē tika veikti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem tika ieviesta jauna norma. Tā paredz, ka kredītiestādes un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji katru gadu aprēķinās un nomaksās uzņēmumu ienākuma nodokli 20% apmērā no iepriekšējā pārskata gadā nopelnītās peļņas, neatkarīgi no tā, vai peļņa tiek vai netiek sadalīta dividendēs. Izskatām, kā šis nodoklis piemērojams praksē un kā to norādīt grāmatvedībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 25. Apr. 2024
Pie grāmatvežiem straumēm plūstot fiziskas un juridiskas personas ar lūgumu palīdzēt reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem un sakārtot pagātnes problēmas. Kādēļ tieši tagad? Kur ir problēma?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 12. Jūn. 2024
Kopš jaunās kārtības ieviešanas nodokļu administrēšanā arvien biežāk tiek saņemtas ziņas no uzņēmumiem, kas pauž neizpratni par to, kur ir robeža starp Valsts ieņēmumu dienesta īstenoto informācijas iegūšanu un nodokļu kontroli vai auditu? Tāpēc apskatīsim informācijas iegūšanas kā nodokļu administrēšanas posma tiesiskos aspektus.
Finanšu vadība 06:00, 17. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu P0017/8.6.1/118441, kurā skaidrots, vai uzņēmums drīkst nepiemērot pievienotās vērtības nodokli atlīdzībai, ja sniedz pakalpojumus, kas tieši attiecas uz ieguldījumu kapitālā. Analizējam uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Apr. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Senāta 2023.gada 9.oktobra spriedums lietā SKA-171/2023 raisīja ne vien publisku diskusiju juristu un nodokļu konsultantu starpā, bet arī nodokļu maksātāju bažas par to, ka turpmāk vairs nebūs iespējams iesniegt atkārtotu pievienotās vērtības nodokļa atmaksas pieteikumu. Tomēr pavisam nesen stājies spēkā pirmās instances tiesas spriedums, kas bažas kliedē.
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību iegādājās īpašumu, kas sastāv no dzīvokļa un zemes domājamās daļas. Vai īpašuma iegādes izmaksās jāiekļauj notāra pakalpojumi, zemes nodoklis un valsts nodeva? Vai nolietojuma aprēķinā atsevišķi izdala zemes un ēkas vērtību?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 23. Apr. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana reprezentatīvajiem automobiļiem”, kurā skaidroti izdevumu, kas saistīti ar reprezentatīvo automobili, iekļaušanas uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzē aspekti.
VID informācija 10:14, 15. Mar. 2024
Vai mākoņa tehnoloģijas pakalpojuma izmantošanas līgums ir nemateriālais aktīvs? Šī raksta mērķis ir apskatīt dažādus mākonī izvietoto programmatūru līgumus un ar tiem saistīto izmaksu uzskaiti grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Apr. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Katram uzņēmumam ir sava veiksmes atslēga – vienam tās ir inovatīvas idejas, citam gluži pretēji – pragmatisks darbs, vēl citam – spēja izmantot situāciju. Bet, iespējams, lai veiksmīgi strādātu un attīstītu uzņēmumu, ir noderīgi apvienot visas šīs prasmes. “Biznesa lepnums 2023” atgriežas 2023. gada 20. jūnijā, lai izceltu labākos, veiksmīgākos un inovatīvākos uzņēmumus Latvijā!
Svarīgi 13:59, 2. Mai. 2023
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Latvijas uzņēmums “A” (cedents) vēlas pārdot debitora/parādnieka Amerikas Savienoto Valstu (ASV) uzņēmuma “B” parādu citam ASV uzņēmumam “C” (cesionārs) par mazāku summu nekā “B” parāds. Tātad uzņēmumam “A” rastos zaudējumi no negūtā ienākuma. Ar kādu dokumentāciju un pierādījumiem jānodrošinās un kādi noteikumi jāievēro, lai “A” neveidotos ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā bāze par negūto ienākumu no cesijā nodotajām tiesībām, atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 8.panta 2.daļas 12.punktam un 8.panta 11.daļai? Vai “A” drīkst cedēt tālāk jau iegādātas prasījuma tiesības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 18. Jan. 2024
2018.gada grozījumos likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.2pantā tika paredzēta atbildība par transfertcenu dokumentācijas prasību pārkāpumiem. Šie grozījumi piemērojami darījumiem, kas veikti, sākot ar 2018.gadu. Šobrīd tiesā jau tiek skatītas pirmās lietas, kurās Valsts ieņēmumu dienests izmantojis tiesības sodīt nodokļu maksātājus par pārkāpumiem saistībā ar transfertcenu dokumentāciju.
Nodokļi 06:00, 8. Mar. 2024
Uzņēmumiem, izmantojot degvielas kartes, līdz šim nebija skaidrs, kā šiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli – vai kā degvielas piegādei? Pagājušā gadā Eiropas Komisija ir radusi vienotu skaidrojumu, lai turpmāk nevienam nav jālauza galva par nodokļa piemērošanu.
Saskaņā ar Eiropas Savienības Tiesas (EST) un Senāta atziņām priekšnodokļa atskaitīšanas sistēmas mērķis ir pilnībā atbrīvot uzņēmēju no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samaksas. Tādējādi kopējā PVN sistēma nodrošina pilnīgu neitralitāti attiecībā uz nodokļa piemērošanu visām saimnieciskajām darbībām neatkarīgi no to mērķiem vai rezultātiem ar noteikumu, ka šīm darbībām uzliek PVN. Citiem vārdiem sakot, valsts nevar iejaukties PVN sistēmā, liedzot to izmantot, ja vien nav pamatotu aizdomu, ka nodokļu maksātājs šo sistēmu izmanto ļaunprātīgi.
Nodokļi 06:00, 18. Jan. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojošu materiālu par soda naudas piemērošanu transfertcenu dokumentācijas pārkāpumos. Sagatavoto vadlīniju mērķis ir ieviest algoritmu, lai konsekventi noteiktu, kā aprēķināma soda nauda par transfertcenu dokumentācijas savlaicīgu neiesniegšanu vai būtisku tās sagatavošanas prasību pārkāpšanu. Apskatām, kas mainās un kā būs turpmāk!
Saistītās personas 06:00, 16. Jan. 2024
2024.gada 9.janvārī apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.194 "Kārtība, kādā piemēro samazināto akcīzes nodokļa likmi iezīmētai (marķētai) dīzeļdegvielai (gāzeļļai), ko izmanto lauksaimniecības produkcijas ražošanai, lauksaimniecības zemes apstrādei un meža vai purva zemes apstrādei, kurā kultivē dzērvenes vai mellenes, kā arī zemes apstrādei zem zivju dīķiem", ieviešot atvieglotu minimālo ieņēmumu kritērija vērtēšanu 2024./2025.saimnieciskajā gadā. Grozījumi noteikumos skar arī komersantus, kuri nodarbojas ar naftas produktu marķēšanu, jo ir noteikts cits fiskālais marķieris dīzeļdegvielas iekrāsošanai, informē Zemkopības ministrija.
Likumdošana 08:42, 10. Jan. 2024
Vai kopā ar pakalpojumu izsniegta dāvana jāuztver kā vienots pakalpojums vai kā divi dažādi darījumi? Ko var un ko nevar uzskatīt par vienotu pakalpojumu? Šie jautājumi ir svarīgi, lai pareizi piemērotu pievienotās vērtības nodokli. Apskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un Latvijā esošo praksi, piemērojot pievienotās vērtības nodokli dāvanām!
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 4. Dec. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Mūsdienās finanšu rādītāji nebūt nav vienīgais kritērijs, pēc kā tiek mērīts uzņēmuma sniegums. Gan no sabiedrības, gan regulējošo iestāžu puses pieaug interese un prasības saistībā ar uzņēmuma caurredzamību, ētikas un atbildības standartiem. Klientiem, sadarbības partneriem, darba meklētājiem un citām ieinteresētām pusēm arvien vairāk interesē, kādu ietekmi uzņēmums atstāj uz sabiedrību un vidi, kā vērtē savu sniegumu un kādus mērķus nosprauž ārpus finanšu pārskatā iekļautajiem rādītājiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Jan. 2023
2023.gada 18.oktobrī Eiropas Centrālā banka (ECB) pieņēma lēmumu noslēgt digitālā eiro izpētes posmu, kas ilga divus gadus. Dota "zaļā gaisma" nākamajam digitālā eiro projekta posmam – sagatavošanās fāzes pirmajai daļai. Tas ļauj Eirosistēmai – ECB un eirozonas nacionālajām centrālajām bankām – turpināt darbu pie digitālā eiro analīzes un infrastruktūras ieviešanas izvērtēšanas.
Svarīgi 11:25, 19. Okt. 2023
Cik bieži grāmatvedim ir jāveic grāmatvedības nolikumu atbilstības novērtējums faktiskajai situācijai uzņēmumā? Vai tas ir svarīgs faktors gada pārskata sagatavošanā?
Gada pārskats 18:00, 1. Nov. 2023
Kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem plānots noteikt ikgadēju uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemaksu 20% apmērā, ko aprēķina, izmantojot pirmstaksācijas gada finanšu datus un, lai novērstu nodokļa dubultu uzlikšanu, ņemot vērā arī taksācijas gadā sadalīto peļņu un par to samaksātā nodokļa apmēru, paredz sagatavotie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā.
Likumdošana 11:55, 10. Okt. 2023
Precizējot nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nereti uzņēmumiem veidojas valsts budžetā iemaksāto nodokļu pārmaksa. Ja tā netiek atprasīta vai novirzīta uz citu nodokļu maksājumiem, tā pēc trīs gadiem dzēšas, jo iestājas noilgums. Uzņēmumam šī summa vairs nav atgūstama, un tā jānoraksta operāciju kontā “citi izdevumi”, kas rada zaudējumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Kā izvairīties no zaudējumiem, kad VID dzēš nodokļu pārmaksu?
Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 13. Okt. 2023
Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 14.februāra spriedumā lietā SKA-69/2023, ir izskatījis priekšnodokļa atskaitīšanu par reprezentatīva automobiļa iegādi un uzturēšanu, lielu vērību pievēršot tieši pierādījumu vērtēšanas jautājumiem. Spriedums ir aktuāls, ņemot vērā pieņemtos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas nosaka reprezentatīvo automobiļu vērtības bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) robežu – 75 000 eiro – tiem automobiļiem, kuri tiek iegādāti vai nomāti sākot no 2023.gada 1.jūnija.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 1. Sep. 2023
Finanšu ministrija ir sagatavojusi un iesniegusi izskatīšanai valdībā informatīvo ziņojumu par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.-2027.gadam izstrādes virzību. Tajā sniegta informācija par paveikto darbu nodokļu politikas galveno izaicinājumu izvērtēšanā un no tā izrietošie secinājumi un politikas mērķi, kā arī iezīmē tālāko darbu grafiku valsts nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādei.
Likumdošana 13:00, 15. Aug. 2023
Uzņēmums, kas reģistrēts Eiropas Savienībā (ES) un ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs savā valstī, pērk preces Latvijā un pats tās izved no Latvijas gan ar lidmašīnu, veicot lidojumu no Latvijas uz savu valsti, gan ar uzņēmumam piederošu sauszemes transportlīdzekli. Šajā situācijā netiek noformēta starptautiskā preču transporta pavadzīme (CMR). Kā jānoformē preču transportēšanas dokumenti šādā situācijā? Vai Latvijas uzņēmumam ir tiesības šādam darījumam piemērot PVN likmi 0% apmērā? Kādus dokumentus var izmantot, lai pamatotu 0% likmi?
Dokumenti 06:00, 22. Aug. 2023
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, 2022.gada 28.septembrī tikāmies žurnāla "iFinanses" izstādē "Uzņēmuma elektronizācija 2022".
Svarīgi 09:21, 30. Sep. 2022
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Gaidāmas izmaiņas finanšu instrumentu klasifikācijā un novērtēšanā uzņēmumiem, kuri pārskatus sagatavo pēc starptautiskajiem finanšu pārskata standartiem. Izskatām svarīgākās.
Gada pārskats 06:00, 7. Jūl. 2023
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Aizvien biežāk uzņēmumi lemj par labu tieši elektroauto iegādei, tādējādi kļūstot draudzīgāki videi. Lai arī šāda prakse kļūst ar vien populārāka, normatīvajos aktos vēl joprojām nav precizēti nosacījumi, kas attiektos tieši uz elektroauto. Līdz ar to uzņēmumu ienākumu nodokļa piemērošana dažādiem, ar elektroauto saistītiem izdevumiem notiek līdzīgi kā citiem Uzņēmumu ienākumu nodokļa likumā paredzētajiem auto – uz elektroauto ir attiecināmas tādas pašas nodokļu un grāmatvedības normatīvo aktu prasības kā uz parastajiem auto.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Jūn. 2023
Arvien biežāk starptautiskas uzņēmumu grupas uzņēmumi iesaistās kopprojektos, slēdzot izmaksu ieguldījuma vienošanās (cost contribution arrangements). Ar ko pakalpojumu izmaksu ieguldījuma vienošanās atšķiras no parasta uzņēmumu iekšgrupas sniegtā pakalpojuma? Kā jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis, kādi transfertcenu riski var rasties un kas ir nozīmīgākie ieguvumi no šādas sadarbības formas? Izskatīsim šajā rakstā.
Saistītās personas 06:00, 31. Mai. 2023
Sabiedrības īpašnieks, kam pieder visas tās kapitāla daļas, ir aizdevis naudu citam savam uzņēmumam, lai uzsāktu tā darbību. Ir sagatavots aizdevuma līgums, kurā norādīts, ka tas ir bezprocentu aizdevums. Vai, saņemot atpakaļ naudu, pie aizdevuma summas ir jāaprēķina arī procenti? Ja ir, tad kuros normatīvajos aktos tas noteikts?
Saimnieciskā darbība 06:00, 18. Apr. 2023
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Sabiedrība vēlas iegādāties kravas furgonu saimnieciskās darbības vajadzībām par cenu 110 tūkst. eiro. N1 kategorijas kravas furgona pilnā masa ir līdz 3500 kilogramiem un tajā ir četras sēdvietas. Vai sabiedrībai ir tiesības atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokli 100% apmērā par transportlīdzekļa uzturēšanu? Vai auto vajadzēs aprīkot ar globālās pozicionēšanas sistēmu (GPS)? Vai tomēr transportlīdzeklis tiks uzskatīts par reprezentatīvo transportlīdzekli?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 19. Mai. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 14.martā pieņēma spriedumu lietā SKA-200/2023, ar ko atcēla Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 28.jūnija spriedumu, kura pamatā bija strīds, kas izcēlies starp pieteicēju un Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par nodokļa apmēru nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumā. Izskatām nedaudz sīkāk šo spriedumu!
Nekustamā īpašuma lietošanas laikā uzņēmumiem nereti rodas nepieciešamība veikt tajā papildu ieguldījumus, tādēļ aktuāls kļūst jautājums, kā norādīt veiktos ieguldījumos grāmatvedībā un uzņēmuma gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 17. Apr. 2023
Lai arī obligātas transfertcenu dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasības Latvijas likumdošanā ir ieviestas jau kopš 2018.gada, tomēr tikai pēdējā laikā Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir aktīvi pievērsies nodokļu maksātāju iesniegto transfertcenu dokumentācijas pārbaudei un izvērtēšanai pēc būtības.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 12. Mai. 2023
Uzņēmums 2022.gadā saņēma naudas balvu 700 eiro apmērā par uzvaru konkursā. Vai uzņēmumam ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis par šo naudas balvu? Vai sabiedrībai šie ienākumi jāgrāmato kontā “Citi ieņēmumi”?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 24. Mar. 2023
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Uzņēmums izraksta rēķinu/pavadzīmi par klienta nopirkto preci. Vai rēķinā/pavadzīmē ir obligāti jānorāda apmaksas summa arī ar vārdiem?
Ņemot vērā diskusijas, kas izvērtās par prēmiju norādīšanu gada pārskatā publikācijā "Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas?", iFinanses, 22.02.2023., ir sagatavots plašāks skaidrojums par uzkrāto saistību uzrādīšanu grāmatvedībā un gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 11. Apr. 2023
Sabiedrība “A” tiek sadalīta pa darbības veidiem un pievienota divām iegūstošajām sabiedrībām “B” un “C”. Visas trīs sabiedrības ir vienas pašvaldības 100% kapitālsabiedrības. Kā iegūstošajai sabiedrībai “B” tiek nodoti nākamo periodu ieņēmumi, piemēram, Eiropas Savienības fondu projekti? Kas notiek ar sabiedrības “A” zaudējumiem, un vai tie sadalīšanas gadījumā tiek norakstīti, vai tos pārņem iegūstošās sabiedrības?
Finanšu vadība 06:00, 30. Mar. 2023
Piemērotās transfertcenas Valsts ieņēmumu dienests var pārbaudīt par beidzamajiem pieciem gadiem. Pēdējā laikā ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs saistīto pušu darījumiem tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība un kopumā vērojams pieaugošs informācijas pieprasījumu un pārbaužu skaits. Pandēmija radīja būtisku ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi, un arī šobrīd tā turpinās, jo ir vērojamas darbinieku biežākas saslimšanas.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 24. Mar. 2023
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma krājumus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un bilances aktīvu vērtību. Kā novērtēt krājumus tik augstas nenoteiktības apstākļos, kādi ir vērojami tagad?
Klausies
Gada pārskats
06:00, 13. Mar. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
2021.gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKA‑314/2021, kurā tika vērtēti nodokļu maksātāja līdzdarbošanās pienākumi audita laikā un tā tiesības izvēlēties metodi cenu noteikšanai ar saistītajiem uzņēmumiem. Aplūkojam spriedumā pieņemtās atziņas, kas ir svarīgas nodokļu maksātājiem!
Nodokļi 06:00, 3. Feb. 2023
Ir rezervēts ceļojums ar galamērķi ārpus Eiropas Savienības (ES). Viesnīcas rezervācija un maksājums veikts sistēmā, kas saskaņā ar rēķina rekvizītiem ir reģistrēta ES. Kāda pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme tiks piemērota komisijai no viesnīcas rezervācijas – PVN 0% likme, jo galamērķis ir ārpus ES, vai PVN 21% likme, jo darījums veikts viesnīcu rezervācijas sistēmā, kas reģistrēta ES?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 31. Jan. 2023
Iepriekšējā rakstā skaidrojām nepārtraukto un periodisko krājumu inventarizācijas metodi, ar kuru grāmatvedības uzskaitē parāda krājumu kustību no iegādes brīža līdz norakstīšanai. Turpinām ar krājumu izlietojuma un atlikuma vērtības noteikšanas metodēm.
Grāmatvedība 06:00, 18. Jan. 2023
Kādus ienākumus banka ņems vērā, ja pašnodarbinātais vēlas bankā ņemt kredītu, lai realizētu ideju par piebūvi mājai? Vai kredīta izsniegšanas izvērtēšanas principi mainītos atkarībā no tā, kādā nodokļu maksāšanas režīmā reģistrēts pašnodarbinātais? Piemēram, vai pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, vai ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Tiesības 09:02, 23. Dec. 2022
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Ne vienmēr gadījumos, kad šķiet, ka lietu uzvarēt "nespīd", jāzaudē cerība, jo bieži vien tiesvedības procesā mēdz parādīties pavisam negaidīti lietas pavērsieni, kas liek kardināli mainīt skatpunktu uz problēmjautājumu. Tā notika arī kādā lietā, kurā uzņēmums apstrīdēja Valsts ieņēmumu dienesta piemēroto metodi preču muitas vērtības noteikšanai. Izskatām Senāta spriedumu!
Komerctiesības 06:00, 6. Jan. 2023
Vieta, kur tiek īstenots projekts “Riga Port City”,ir viena no perspektīvākajām vietām Baltijas valstīs, kam ir plašas krastmalas attīstības iespējas. Viens no projekta virzītājiem ir pieredzējušais investors un uzņēmējs Emanuils Grinšpuns.
Svarīgi 15:44, 16. Dec. 2022
Ja pamatlīdzekļu izveidošanas process vairumā gadījumu ir skaidrs un to reglamentē arī Latvijas normatīvie akti, tad programmproduktu izstrādes process likumos nav īsti reglamentēts un nav noteiktas prasības izmaksu uzskaitei, tāpēc katrs uzņēmums, kurā tiek izstrādātas programmas turpmākai izmantošanai vai pārdošanai, programmu ražošanas izmaksas uzskaita atbilstoši sava uzņēmuma izstrādātajai grāmatvedības politikai. Izskatīsim, kuras izstrādes izmaksas var iekļaut nemateriālā ieguldījuma sastāvā, bet kuras – uzreiz norakstīt izdevumos!
Pamatlīdzekļi 06:00, 12. Dec. 2022
Pievienotās vērtības nodokļa piemērošanai ir nepieciešams skaidri zināt, kur konkrētais pakalpojums tiek sniegts. Bet pēc kādiem kritērijiem noteikt pakalpojuma sniegšanas vietu? Vai ir kādi ierobežojumi? To visu mēģinām noskaidrot!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 5. Dec. 2022
Tiek plānots zemnieku saimniecību (ZS) reorganizēt par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kādas darbības paredz šis process? Vai ir jāsagatavo slēguma bilance un peļņas vai zaudējuma aprēķins Valsts ieņēmuma dienestam? Vai uz bilances sagatavošanas datumu arī jāveic pamatlīdzekļu amortizācija? Vai ZS darbinieki un saistības pret tiem tiek nodotas SIA, un vai esošie darbinieki jāatbrīvo un jāpieņem darbā no jauna?
Saimnieciskā darbība 08:00, 25. Nov. 2022
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Krājumi ir preces, kas iepirktas un tiek turētas tālākpārdošanai, ieskaitot, preces, kuras mazumtirgotājs iepircis un tur tālākpārdošanai, vai zeme un cits īpašums, kuru tur tālākpārdošanai. Vai krājums ir arī nekustamais īpašums, kas nopirkts pārdošanai un tiek glabāts ilgāk nekā 12 mēnešus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 4. Nov. 2022
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
Šobrīd projekta izstrādē ir direktīva, ar ko paredzēts ieviest nosacītos procentus, par ko iespējams samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu. Kas ir nosacītie procenti? Kas un kādos gadījumos tos varēs piemērot? Par visu pēc kārtas!
Finanšu vadība 06:00, 16. Sep. 2022
Lai palīdzētu uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem Covid-19 straujās izplatības dēļ valstī noteikto ierobežojumu laikā, valdība ir apstiprinājusi atbalsta programmu, kas paredz darbinieku darba algas, pašnodarbināto ienākumu un patentmaksātāju atlīdzības kompensēšanu, ko izmaksās Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 16:30, 15. Nov. 2021
Lieliem starptautiskiem uzņēmumiem turpmāk būs jāpublicē katrā Eiropas Savienības (ES) valstī maksāto nodokļu apjoms, tādējādi novēršot nodokļu apiešanu, paredz Eiropas Parlamenta (EP) atstiprinātā direktīva.
Likumdošana 15:30, 11. Nov. 2021
Šobrīd Eiropas Savienībā ir spēkā vairāk nekā 40 sankciju režīmu, kas ietekmē dažādās nozarēs strādājošos uzņēmumus. Šajā publikācijā apskatīsim aktuālās sankcijas preču pārvietošanai gan no, gan uz Krieviju un Baltkrieviju, kuras ieviestas, reaģējot uz Krievijas militāro agresiju Ukrainā.
Saimnieciskā darbība 06:00, 5. Sep. 2022
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Kā iegrāmatot pamatlīdzekli, kuru valdes loceklis/dalībnieks uzdāvinājis savam uzņēmumam? Un kādiem jābūt attaisnojuma dokumentiem?
Pamatlīdzekļi 06:00, 2. Aug. 2022
Vai mazā uzņēmumā jābūt grāmatvedības politikai?
Grāmatvedība 07:00, 30. Sep. 2021
Pieņemti jauni Ministru kabineta noteikumi Nr. 590 "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", kuru mērķis ir pilnveidot līdz šim spēkā esošo regulējumu attiecībā uz grāmatvedības kārtošanu, kā arī saskaņot normas ar jauno Grāmatvedības likumu.
Likumdošana 13:52, 2. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta""
VID informācija 15:47, 7. Sep. 2021
Transfertcenu pārbaudēs lielākā uzmanība parasti tiek pievērsta uzņēmuma peļņai un tās sadalei starp uzņēmuma grupas valstīm ar mērķi – pareizi piemērot nodokļus katrā valstī. Aplūkosim dažus piemērus no starptautiskās tiesu prakses, kas ilustrē, kādi transfertcenu riski var iestāties uzņēmumu grupas restrukturēšanas gadījumā.
Finanšu vadība 07:00, 25. Aug. 2021
Reprezentatīvā automobiļa tēma ir sensitīva no abām pusēm – gan no uzņēmuma, kam būtiski ir nodokļu piemērošanas jautājumi, gan no Valsts ieņēmumu dienesta, kas rūpīgi uzrauga, vai darījumu pamatā nav izvairīšanās no nodokļu nomaksas. Kā noteikt, vai automašīnai ir reprezentatīvā automobiļa statuss? Un ar kādām sekām jārēķinās? Izanalizēsim lasītāja jautājumu!
Sankciju likumā ir noteikts pienākums veikt sankciju riska novērtējumu un izveidot iekšējās kontroles sistēmu. Apskatīsim kā veikt darījumu uzraudību jau pēc līguma noslēgšanas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūn. 2022
Kāds nodoklis jāpiemēro fiziskās personas aizdevuma procentiem – iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai uzņēmumu ienākuma nodoklis? Bet varbūt abi? Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Citi 06:00, 20. Mai. 2022
Latvija ir bagāta ar mežiem – daļa no tiem pieder valstij, daļa – Latvijas iedzīvotājiem vai uzņēmumiem, bet vēl daļa – kādas citas valsts personām. Un šeit rodas neskaidrības – kā piemērot pievienotās vērtības nodokli mežistrādes pakalpojumiem, kas sniegti citā valstī reģistrētai personai? Vai šis ir nekustamā īpašuma darījums? Kāda nodokļa likme tam piemērojama? Izskatām lasītāja situāciju!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 8. Jūn. 2022
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
2022. gada 4. janvārī sabiedrība ar ierobežotu atbildību saņem Vienoto platību maksājumu no Lauku atbalsta dienesta par 2021. gadu. Kāds grāmatojums veicams un kurā gadā?
Grāmatvedība 06:00, 9. Jūn. 2022
Maijs grāmatvežiem tradicionāli bijis atelpas mēnesis, jo gada pārskati iesniegti un atpūta godam nopelnīta. Lai arī Covid-19 pandēmijas dēļ gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir pagarināts, ceru, ka daļa grāmatveži atradu laiku kaut nelielai atpūtai. Bet tie, kas čakli turpināja strādāt, mums sarūpējuši jaunu lasītāko rakstu topu.
Svarīgi 18:18, 9. Jūn. 2022
Ārzemju partneru piesaiste transportlīdzekļu tirdzniecībā var izraisīt Latvijas komersantiem neplānotus nodokļu riskus, kā tas notika tiesu lietā par Latvijā reģistrētās automašīnas realizāciju Rumānijas pircējam ar Vācijas partnera autosalona starpniecību.
Šā gada 4. martā spēkā stājās Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 145 "Kārtība, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu". Šie noteikumi aizstāj MK noteikumus Nr. 301 "Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem".
Grāmatvedība 06:00, 25. Apr. 2022
Fiziska persona, kas var būt arī reģistrēts autoratlīdzības nodokļa maksātājs (bet ir gadījumi, kad nav), sagatavo lekcijas ierakstu, par ko ir atrunāta samaksa, piemēram, 100 eiro. Šo lekciju var nopirkt kā ierakstu ilgstošu laiku, tāpēc līgumā gribētos ietvert arī, piemēram, papildu 10% samaksu izpildītājam (lekcijas autoram) no nopirkto lekciju summas, atrunājot summu izvērtēšanu ik pēc trim mēnešiem. Tajā brīdī, kad tiek izmaksāta atlīdzība (100 eiro), tiek iesniegta attiecīga (IIN) atskaite. Vai šie 10% arī skaitās autoratlīdzība? Vai, izmaksājot šos 10% vēlākos periodos, arī ir jāsniedz IIN atskaite? Ja ir, tad kāds ienākuma izmaksāšanas kods tanī jāuzrāda? Vai ir kādi ieteikumi šai situācijai?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 19. Apr. 2022
Ņemot vērā esošo situāciju, kad Krievija ir uzsākusi karadarbību Ukrainā un ir pieņemtas būtiskas sankcijas pret karā iesaistītajām valstīm, ir svarīgi pārskatīt iekšējās kontroles sistēmas, lai nodrošinātu Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma prasības.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Mai. 2022
Esmu grāmatvedības apkalpošanas uzņēmuma grāmatvede, un man ir neskaidrības par nodokļu nomaksas termiņu pagarinājuma iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Sabiedrība janvārī pārdeva preces un izveidojās liela maksājamā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summa. Ņemot vērā esošo situāciju uzņēmumā, sabiedrība bija spiesta izlemt par termiņa pagarinājumu šim PVN.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 1. Apr. 2022
Robeža starp pirkumiem saimnieciskās darbības vajadzībām un nesaimnieciskiem pirkumiem bieži vien ir visai nekonkrēta. Vai cena par kādu pirkumu var būt izšķirošais kritērijs, lai noteiktu, vai šis pirkums ir noticis uzņēmuma saimnieciskās darbības vajadzībām? Kādam ir jābūt labumam uzņēmējdarbībai no šī pirkuma? Ja runa ir par reklāmas izmaksām – vai reklāmai jābūt īpaši adresētai potenciālajam mērķa tirgum? Kā uzņēmumam pamatot pirkuma saikni ar tā darbību? Izanalizēsim Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 30. Mar. 2022
Vai pilnsabiedrības biedram, kurš kārto grāmatvedību pilnsabiedrībai, ir jāreģistrējas kā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (NILLTFN likums) subjektam? Vai jāveic pilnsabiedrības risku izvērtēšana un citas darbības?
Saimnieciskā darbība 06:00, 25. Mar. 2022
Uzņēmums ir iegādājies datoru saimnieciskās darbības veikšanai un nodevis to lietošanā darbiniekam. Grāmatvedības uzskaitē dators tiek pieņemts kā pamatlīdzeklis. Kā labāk nodot veco datoru darbiniekam privātām vajadzībām bez nodokļu riskiem? Kādi dokumenti nepieciešami? Vai pirms pārdošanas nepieciešama pamatlīdzekļa pārvērtēšana pēc tirgus vērtības? Ja datora tirgus vērtība ir 200 eiro, bet uzņēmums pārdod par 10 eiro, vai cenas starpība apliekama ar nodokli?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Feb. 2022
Vai un kā mainījušās prasības preču piegādes dokumentu noformēšanai, stājoties spēkā jaunajam Grāmatvedības likumam un Grāmatvedības kārtošanas noteikumiem? Vai preču pavadzīmes drīkst noformēt elektroniski? Vai tās ir derīgas arī bez paraksta? Pētām jaunās prasības!
Dokumenti 06:00, 12. Apr. 2022
Lai veicinātu efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātājiem un valsts pārvaldi, Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau kopš 2019. gada īsteno Padziļinātās sadarbības programmu. Tā ir sadarbības forma ar nodokļu maksātājiem, kur noteiktie kritērijiem atbilstošie uzņēmumi tiek iekļauti trīs līmeņos – bronza, sudrabs, zelts, un atkarībā no līmeņa programmas dalībnieki saņem dažādas priekšrocības sadarbībā ar VID un citām valsts iestādēm.
VID informācija 09:37, 26. Apr. 2021
Nu jau pirmais prieks par Satversmes tiesas secinājumiem pagājis, jāsāk ieskatīties detaļās – ko īsti nozīmē šis spriedums? Kāda bijusi tiesas galvenā argumentācija? Tas varētu būt svarīgi arī citu, līdzīgu nodokļu tiesību normu apstrīdēšanai. Vai būs iespējams atgūt līdz šim samaksāto nodokli tiem, kas strādājuši ar zaudējumiem?
Nodokļi 07:00, 9. Mar. 2022
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
Iesāksim sarunu par katram darba ņēmējam svarīgu jautājumu – alga par padarīto darbu. Saviem studentiem saku: “Kļūdīties algas aprēķinā varam tikai tam cilvēkam, kuru vēlamies redzēt vakarā pie savām durvīm.” Tāpēc, veicot aprēķinu, izdarām visus priekšdarbus, lai tas būtu korekts un darbiniekam nebūtu lieku pārdzīvojumu par nepareizi saņemtu naudu savā kontā.
Darba samaksa 07:37, 19. Jan. 2022
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Šajā rakstu ciklā piedāvājam īsu ieskatu būtiskākajās 2021. gada tiesu atziņās nodokļu jomā. Sāksim ar divām lietām, kurās Senāts nostiprina atziņu, ka nodokļu maksātāja ļaunprātīgas rīcības pierādīšanai var izmantot netiešu pierādījumu kopumu.
Nodokļi 07:00, 17. Dec. 2021
Sākot ar 2021. gadu, visiem Eiropas Savienībā regulēto tirgu emitentiem, sagatavojot konsolidētos gada pārskatus, ir jāievēro Eiropas vienotais elektroniskās ziņošanas formāts. Ko tas maina pārskatu sagatavotājiem un to pārbaudītājiem? Izskatīsim svarīgāko!
Gada pārskats 07:00, 15. Dec. 2021
Pavisam nesen Valsts ieņēmumu dienests savā mājaslapā publicēja uzziņu, kurā sniedz viedokli par ienākuma nodokļu jomu regulējošo tiesību normu piemērošanu procentu maksājumiem. Analizēsim uzziņā izdarītos secinājumus!
Citi 07:00, 15. Nov. 2021
"Kā varu plānot budžetu, ja situācija valstī ir tik neskaidra?" Ja domājat, ka šādu jautājumu man uzdod tikai Covid-19 ierobežojumu laikā, jūs noteikti kļūdāties. Nenoteiktība par nākotni ir pastāvējusi vienmēr, un tā vienmēr ir radījusi izaicinājumus uzņēmumu finanšu direktoriem, plānojot uzņēmuma budžetu.
Finanšu vadība 07:00, 8. Dec. 2021
Lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 infekcijas trešo izplatīšanās vilni, krīzes skartajiem uzņēmumiem būs pieejams vienreizējs valsts atbalsts – grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai. Atbalstam par 2021. gada oktobri un novembri var pieteikties, sākot no šī gada 22. novembra līdz 15. decembrim Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā.
VID informācija 17:00, 15. Nov. 2021
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 1. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā" sakarā ar grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
VID informācija 12:00, 24. Nov. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stājas grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā.
Likumdošana 15:00, 22. Nov. 2021
Uzņēmumos sācies inventarizācijas laiks, tomēr Covid-19 dēļ var būt situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nevar parakstīt visi komisijas locekļi. Kā rīkoties? Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 5. Nov. 2021
Lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 infekcijas otro izplatīšanās vilni, krīzes skartajiem uzņēmumiem būs pieejams vienreizējs valsts atbalsts – grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai. Atbalsta pasākuma īstenošanai kopumā no valsts budžeta atvēlēti 70,8 miljoni eiro, un atbalstam var pieteikties vienu reizi – par 2020. gada novembri vai decembri. Iesnieguma forma atbalsta pieteikumam būs pieejama Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, informē VID.
VID informācija 14:31, 18. Dec. 2020
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Uzņēmums saimnieciskajā darbībā izmanto kravas transportlīdzekli ar pilnu masu līdz 3000 kilogramiem, kas ir reģistrēts kā kravas furgons un kam ir vairāk nekā trīs sēdvietas, ieskaitot vadītāja sēdvietu, transportlīdzeklim nav uzstādīta maršruta kontroles sistēma. Kādā apmērā atskaitāms priekšnodoklis par minētā transportlīdzekļa uzturēšanas izmaksām – degvielas iegāde un remonts – 50% vai 100% apmērā? Otrs jautājums – kā veicama degvielas uzskaite šādam kravas furgonam?
Transportlīdzekļa nodokļi 07:00, 14. Okt. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Kā pareizi veikt uzņēmuma, kas nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu, krājumu 63 000 eiro apmērā pārvērtēšanu un kādas ir nodokļu sekas, ja prece tiek pārvērtēta uz zemāku vērtību, ja krājumus izlemj norakstīt vai ja krājumus izdodas pārdot par zemāku summu?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 14. Sep. 2021
Kā pareizi traktortehnikai veikt degvielas atlikuma pārbaudi tvertnē gada slēguma inventarizācijas laikā? Traktortehnika ekspluatācijā ir vēl no 1980. gada. Degvielas atlikuma inventarizāciju nav iespējams veikt, izmantojot pilnas vai tukšas tvertnes principu, jo tehniku izmanto tikai ziemas periodā.
Grāmatvedība 07:00, 16. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:30, 1. Okt. 2021
Ik pa laikam dzirdamas publiskas sūdzības par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieņemto lēmumu saturu un pamatu. Tiesa, medijos savu viedokli parasti vienmēr ir paudis uzņēmējs, bet iestāde, atsaucoties uz tiesiskā regulējumā noteiktu aizliegumu komentēt pieņemto lēmumu, klusējusi, kas radījis asas diskusijas par publiskā dialoga nepieciešamību un VID pieņemto lēmumu caurskatāmības uzlabošanu. Tagad situācija ir mainīta.
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Okt. 2021
Latvijas sabiedrība – pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja – sniedz iekārtu remonta pakalpojumu Lietuvas uzņēmumam, kam nav PVN maksātāja numura. Iekārtas faktiski atrodas Lietuvā, kur tiek veikts arī remonts. Vai ir pareizi rēķinu par remonta pakalpojumu sniegšanu izrakstīt bez PVN un attiecīgi PVN deklarācijā šo darījumu norādīt.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Sep. 2021
Latvijā ir daudz un dažādas saimnieciskās darbības formas – katra ar savu specifiku – un pietiekami komplicēta nodokļu sistēma, ko nākas izpētīt fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas. Vai tam ir ietekme uz ēnu ekonomiku? Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – analizē studentes Tatjanas Galkinas maģistra darbā savāktos materiālus un apspriež viņas secinājumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 30. Okt. 2020
Kā pareizi veikt gaļas liellopu ganāmpulka un tā izmaksu uzskaiti zemnieku saimniecībā, kurā grāmatvedība tiek kārtota vienkāršā ieraksta sistēmā?
Grāmatvedība 07:00, 31. Aug. 2021
Līdz ar jaunā Grāmatvedības likuma spēkā stāšanos ar 2022. gada 1. janvāri spēku zaudēs šobrīd spēkā esošais likums "Par grāmatvedību" un attiecīgi arī visi ar to saistītie Ministru kabineta noteikumi. Līdz ar to ir sagatavots un Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts jauns noteikumu projekts – Grāmatvedības kārtošanas noteikumi.
Likumdošana 12:53, 26. Aug. 2021
Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā ir izstrādāti grozījumi – tie šī gada 12. augustā izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Atsevišķi precizējumi piemērojami, jau sagatavojot gada pārskatu par 2021. gadu.
Likumdošana 16:19, 15. Aug. 2021
Iepriekšējos šīs sērijas rakstos uzzinājām, ka dažādiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem – saimnieciskās darbības veicējiem – var atšķirties gada pārskata struktūra un pat bilances forma, kā arī citas lietas. Bet kā ir ar vadības ziņojumu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Aug. 2021
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Turpinot izskatīt attaisnojuma dokumentu noformēšanas prasības, šoreiz pievērsīsimies nodokļa rēķina un preču piegādes dokumenta noformēšanas specifikai.
Grāmatvedība 07:00, 12. Jūl. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 13:25, 5. Jūl. 2021
2018. gadā veiktā nodokļu reforma ieviesa jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas modeli – ja uzņēmums neaprēķina dividendes, tam nav jāmaksā arī nodoklis. Tomēr, kā jau ar nodokļiem tas gadās, – ir nianses. Proti, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir maksājams vēl vairākos gadījumos, un viens no tiem ir procentu maksājumi, ja tie neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Šai niansei var būt tālejošas sekas!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Apr. 2021
Tiesībsargs ir konstatējis Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 676 “Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai” neatbilstību Satversmei. Izskatot kāda uzņēmuma iesniegumu, secināts, ka noteikumos nav ievērots taisnīguma princips. Tiesībsargs aicina MK šo nepilnību novērst.
Svarīgi 16:08, 22. Apr. 2021
Apstiprinot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 676 "Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai", MK šā gada 29. aprīļa sēdē piešķīra papildu finansējumu 173 milj. eiro apmērā programmas īstenošanai. Grozījumi atbalsta programmā stāsies spēkā pēc to saskaņošanas ar Eiropas Komisiju, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:14, 30. Apr. 2021
Ir sācies gada pārskatu revīzijas laiks, un revidentiem šajā periodā ir darba pilnas rokas. Bet, vai esat aizdomājušies, kā ir attīstījusies revidenta profesija pēdējos gados? Kādi ir revidentu izaicinājumi šodien, pārbaudot pandēmijas laika gada pārskatus un sniedzot savus vērtējumus tiem, un kādas kompetences būs nepieciešamas nākotnē?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Mai. 2021
Uzņēmējs sniedz arborista pakalpojumus, tajā skaitā arī bīstamo koku izzāģēšanu, kā rezultātā radušos kokmateriālus uzņēmums var paturēt savai saimnieciskajai darbībai. Kā pareizi tos iekļaut uzņēmuma bilancē un vai par tiem ir jāmaksā nodokļi?
Gada pārskats 07:00, 19. Mar. 2021
Ieņēmumu atzīšana ir viena no sarežģītākajām procedūrām, it īpaši, ja darījumā iesaistīta vairāk nekā viena puse. Šādos darījumos, atzīstot ieņēmumus, uzņēmumiem nereti jāsastopas ar jautājumu, vai visa rēķina summa ir uzņēmuma ieņēmumi. Vai uzņēmums ir aģents (starpnieks)? Kādas tiesību normas piemērot, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
Izdevumi 06:38, 5. Jūn. 2020
Latvijas Republikas Senāts 12. martā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts SIA “VIA” pieteikums par Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma atcelšanu. Ar minēto lēmumu pieteicējai samazināts no budžeta atmaksājamais pievienotās vērtības nodoklis (PVN), papildus samaksai budžetā noteikts PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis un saistībā ar šiem nodokļiem aprēķināta nokavējuma un soda nauda.
Svarīgi 10:22, 16. Mar. 2021
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Sabiedrībai “A” meitas sabiedrībā “B” pieder 50% no kapitāldaļām. Sabiedrības “B” kapitāldaļas vēlas iegādāties sabiedrības “A” īpašnieks – Latvijas pilsonis, proti, saistītā persona. Sabiedrības “B” aktīvus vairāk nekā 50% apmērā veido nekustamais īpašums, un ir arī nesadalītā peļņa. Vai, pārdodot kapitāldaļas par zemāku vērtību, sabiedrībai “A” neveidosies ar uzņēmuma ienākuma nodokli apliekams objekts? Piemēram, vienas daļas vērtība ir 100 eiro, bet tā tiek pārdota par 50 eiro.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 1. Mar. 2021
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 dažu nedēļu laikā būtiski mainījusi cilvēku ikdienu un ierastos biznesa procesus Latvijā un visā pasaulē. Turklāt situācijas dinamiskā mainība liedz veidot biznesa attīstības (daudziem uzņēmumiem un pat nozarēm – arī izdzīvošanas) prognozes ar ticamības pakāpi, kas "pirms Covid-19" laikmetā tika uzskatīta par pieņemamu.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mai. 2020
Saskaņā ar reorganizāciju viena SIA no otras SIA pārņēma nekustamo īpašumu ar uzskaites vērtību bilancē 143 000 eiro un nekustamā īpašuma pārvērtēšanas rezerves ar uzskaites vērtību bilancē 87 000 eiro. Kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot šo darījumu ar pārvērtēšanas rezervi?
Pamatlīdzekļi 08:45, 21. Apr. 2020
Latvijas uzņēmumu vadītāji pašreizējā pārmaiņu periodā valstī un pasaulē, ko ietekmē Covid-19 izraisītā pandēmija un Latvijas un citu valstu pieņemtie ierobežojumi, var būt spiesti pieņemt dažādus lēmumus par uzņēmuma restrukturizēšanas nepieciešamību. Kas jāņem vērā, uzņēmumam reorganizējoties, piesaistot jaunu finansējumu, iegādājoties jaunu biznesu vai pārdodot to?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Feb. 2021
Ministru kabineta sēdē apstiprinātas izmaiņas dīkstāves pabalsta saņemšanas nosacījumos, paplašinot potenciālo pabalsta saņēmēju loku.
Likumdošana 16:03, 23. Apr. 2020
Neskatoties uz visai sarežģīto laiku, Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada otrajā pusē ir strādājusi visai ražīgi, un nolēmumu un spriedumu pievienotās vērtības nodokļa lietās 2020. gada rudenī ir bijis visai daudz. Šajā rakstā īss apkopojums par 2020. gada septembrī un oktobrī pieņemtajiem nolēmumiem.
Nodokļi 07:00, 5. Mar. 2021
Uzņēmumi joprojām ir spiesti pielāgoties jauniem apstākļiem, ieviešot arvien jaunus risinājumus, lai regulētu jautājumus par darbinieku darba vietu un darba laiku. Attālinātā darba apstākļos aktuāls un bieži vien arī neskaidrs ir jautājums par pareizu darba laika uzskaiti. Sevišķi svarīgi tas ir, runājot par tā saukto dežūrlaiku. Izskatīsim tiesas atziņas par šo jautājumu!
Darba tiesības 08:51, 15. Jan. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Gada pārskats 07:00, 18. Jan. 2021