Šobrīd personāla dokumentu sastāvs Latvijā netiek stingri reglamentēts, tāpēc daudz kas ir pašu uzņēmēju rokās. Lielā mērā pašiem iespējams noteikt, kādi dokumenti par darbiniekiem ir vai nav jāsagatavo un cik ilgu laiku tie jāglabā. Tiesa, visticamāk, tuvākajā nākotnē tam visam tiks uzlikti "groži".
Lietvedība
08:00, 1. Feb. 2017
Darba likumā (DL) noteikts, ka darba līgumā jānorāda dienas vai nedēļas darba laiks. Tomēr mūsu uzņēmumā situācija ir tāda, ka darbiniekam darba laiks ir noteikts 2 stundas mēnesī. Kā šādā gadījumā jāslēdz darba līgums, lai tas būtu saskaņā ar DL?
Lietvedība
09:00, 19. Okt. 2016
Vai kārtējā atvaļinājuma piešķiršanu ir pietiekami noformēt tikai ar nodaļas vadītāja apstiprinājumu un direktora rezolūciju uz darbinieka iesnieguma, nesagatavojot atsevišķu rīkojumu? Atvaļinājuma naudas aprēķinu veic grāmatvedis, sagatavojot atsevišķu formu, kuru paraksta tikai grāmatvedis un darbinieks. Vai aprēķinā ir nepieciešams arī darbinieka paraksts? Aprēķinu pievieno attiecīgajam algu sarakstam.
Lietvedība
08:00, 14. Sep. 2016
Jau no darbā pieņemšanas līdz pat darba attiecību izbeigšanas brīdim un ilgāk ikviena darba devēja rīcībā ir fizisko personu dati, kas tiek dažādi apstrādāti. Tiesa, darba devēja "rokas nav brīvas" – ir virkne likumdošanā noteiktu ierobežojumu personas datu apstrādē.
Lietvedība
08:00, 21. Jūl. 2016
Uzņēmuma atbildīgais darbinieks sagatavo pavadvēstuli nosūtīšanai citam uzņēmumam. Pavadvēstulei tiek pievienots uzņēmuma parakstīts akts ar pielikumu parakstīšanai pretējai pusei. Vai šādai izejošai vēstulei, kas paliek uzņēmumā, ir jāpievieno arī oriģināli nosūtītāja parakstīti akti ar pielikumiem, vai arī ir pietiekami, ka akts ar pielikumu tiek nokopēts un pievienots pavadvēstulei, kas paliek uzņēmumā kā apliecinājums par sūtījuma faktu? Kurā normatīvajā aktā tas noteikts? Vai arī minētās darbības ir jāregulē kādā iekšējā lietvedības kārtībā?
Lietvedība
08:00, 21. Jūn. 2016
2015.gada decembrī Eiropas Parlaments, Padome un Eiropas Komisija panāca vienošanos par jauniem fizisko personu datu aizsardzības noteikumiem. Rezultātā 2016.gada aprīlī tika pieņemti 2 pamatdokumenti, kas veidos jaunu normatīvi tiesisko bāzi fizisko personu datu aizsardzības jomā, – Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas pārsvarā attiecas uz privāto sektoru un Datu aizsardzības direktīva attiecībā uz policijas un krimināltiesību nozari.
Lietvedība
08:00, 16. Jūn. 2016
Vai darba līgumā jānorāda deklarētā vai faktiskā adrese? Ja norāda tikai deklarēto, pastāv iespēja, ka vēlāk pa pastu sūtītā informācija adresātu nesasniegs, jo adresāts dzīvo citur.
Lietvedība
08:00, 25. Apr. 2016
Sabiedrībā lielai daļai darbinieku darba līgumā noteikta stundas tarifa likme. Vai saistībā ar jauno kārtību stundas tarifa likmes aprēķināšanā mums jāveic grozījumi visos līgumos? Vai pietiek ar vadības izdotu rīkojumu?
Lietvedība
09:20, 15. Jan. 2016
Vai darba līgumā var noteikt darbiniekam 2 amatus (ja nevar noteikt kā piemaksu)? Kā to pareizi noformēt, un kā norādīt darba algu - vai kā vienotu darba algu par abiem amatiem? Vai jānorāda, cik stundas nedēļā vai mēnesī veic vienu darbu, cik - otru (proporcionāli algai)?
Lietvedība
20:02, 21. Okt. 2015
Darbiniece 17.08.2015.-30.08.2015. ir ikgadējā atvaļinājumā. 20.augustā saslimst cita darbiniece. Nav cilvēka, kas varētu viņu aizvietot, tāpēc darbinieci, kura bija atvaļinājumā, atsauc ar 20.augustu. Ar tās pašas dienas datumu rakstām rīkojumu, ka darbiniece tiek atsaukta, un viņa tam arī piekrīt. Kā pareizi noformēt atvaļinājuma atlikušās daļas izņemšanu? Vai tas ir jāmin jau 20.augusta rīkojumā par atsaukšanu (lai gan tas nav reāli, jo nezinām, cik ilgi otra darbiniece slimos), vai pēc tam, kad otra darbiniece atgriežas pēc slimošanas, rakstīt jaunu rīkojumu?
Lietvedība
13:17, 29. Sep. 2015
Kā noformēt darbinieka aiziešanu pēc paša vēlēšanās? Vai obligāti ir jāizdod vadības rīkojums, vai arī pietiek ar darbinieka iesniegumu?
Lietvedība
11:00, 22. Sep. 2015
Saskaņā ar grozījumiem likumos "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (likums par MSA) un "Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām", kuri stājās spēkā 01.07.2015., darbnespējas lapās B nav nepieciešams darba devēja un pašnodarbinātā apstiprinājums par personas neierašanos darbā. Vai darbiniekam vairs nav jāuzrāda šī slimības lapa darba devējam? Kā noformēt darbinieka neierašanos darbā? Kādi dokumenti būtu uzskatāmi par attaisnojuma dokumentiem grāmatvedībā?
Lietvedība
11:59, 18. Sep. 2015
Kādos gadījumos, mainoties darba nosacījumiem, jāveic grozījumi līgumā, un kādos pietiek ar vadītāja izdotu rīkojumu, ar kuru darbinieks tiek iepazīstināts? Vai, pārceļot darbinieku citā amatā (piemēram, paaugstinot), pietiek ar darba devēja rīkojumu? Vai vienmēr ir jāveic grozījumi līgumā?
Lietvedība
16:06, 15. Sep. 2015
Dienesta atzīme ir viena no pārvaldes dokumenta sastāvdaļām ar noteikta satura uzrakstu uz tā. Dienesta atzīmes izdara dokumenta saņemšanas vai izpildes procesā.
Lietvedība
09:04, 16. Mai. 2014
Vienā no iepriekšējiem rakstiem tika apskatīts jautājums par pārvaldes dokumentiem, to izstrādāšanas un noformēšanas vispārīgajām un tehniskajām prasībām un konkrēti tika uzskaitīti pārvaldes dokumenta rekvizīti. Jāatzīst, ka kopumā to var būt daudz un šajā rakstā centīšos izanalizēt padziļinātāk, kā tieši tie noformējami.
Lietvedība
17:52, 9. Jan. 2014