2018. gadā piegādātājam tika samaksāts avanss par preci, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas kā priekšnodoklis tika uzrādīts PVN deklarācijā. 2020. gada aprīlī piegādātājs Uzņēmumu reģistrā tika likvidēts. Par uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) skaidrs – nav apliekamā bāze. Jautājums ir par PVN. Vai likumiski to ir pienākums atmaksāt valsts budžetā? Vai drīkst norakstīt arī PVN summu, ja naudu no likvidētā debitora nesaņemsim?
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 17. Jūl. 2020
E-komercija ir tā joma, kur uzlabojumi notiek arvien straujāk. Šobrīd sagatavoti kārtējie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas skar tieši e-komerciju. Lai gan daļa e-vidē strādājošo uzņēmumu, it īpaši preču pārdevēji, šos uzlabojumus ļoti gaidīja, diemžēl šobrīd jārēķinās arī ar pandēmijas ietekmi uz šiem procesiem.
Pievienotās vērtības nodoklis
09:16, 15. Jūl. 2020
Juridiskai personai ir debitoru parādi (arī juridiskas personas), kas izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim un pēc šī datuma. Uzkrājumi visiem šiem debitoriem ir izveidoti 2018. gadā, summas ir iekļautas izdevumu kontā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA). Visiem debitoriem ir maksātnespējas procesi, esam iesnieguši kreditoru prasījumus un iekļauti kreditoru sarakstos.
Debitoram, kuram parādsaistības radušās 2018. gada 1. maijā un 1. jūnijā (divas pavadzīmes), ir izbeigts maksātnespējas process, un tas ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra (UR) 2018. gada 30. decembrī, parāds nav atgūts. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Citam debitoram, kuram parādsaistības radušās 2017. gada 8. maijā, ir izbeigts maksātnespējas process, un pēc administratora informācijas tas tiks izslēgts no UR tuvākajās dienās, parāds nav atgūts. Šim debitoram pagājuši 36 mēneši no parāda rašanās brīža. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Kā rīkoties, ja nokavēts kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņš maksātnespējas procesā?
Pievienotās vērtības nodoklis
10:30, 13. Jūl. 2020
Ražotājs ražošanas procesu nodrošināšanai un apkurei savā gāzes katlu mājā izmanto dabas gāzi. Kā grāmato akcīzes nodokli, kas uzrādīts pārdevēja rēķinā? Vai jāsniedz kādas atskaites par izmantoto dabas gāzi (izņemot dabas resursu nodokli)?
Citi
07:00, 9. Jūl. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grozījumiem Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, noskaidrosim, kas ir izceļošanas nodoklis, kāpēc šāda norma tika ieviesta un kādos gadījumos tā piemērojama nodokļu maksātājiem Latvijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 8. Jūl. 2020
SIA “A” sniedz SIA “B” zemes virskārtas norakšanas pakalpojumu ar ekskavatoru. Abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Zemes virskārta tiek norakta, lai ieklātu bruģakmeni. Bruģakmens ieklāšanas pakalpojumu SIA “B” saņem no SIA “C”. SIA “A” izraksta rēķinu par zemes norakšanu SIA “B”. Kāda PVN likme jāpiemēro šim pakalpojumam (zemes norakšanai) – 21% vai īpašais PVN režīms būvniecības pakalpojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 2. Jūl. 2020
Laika posmā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim lauksaimniekiem atkal ir iespēja izmantot īpašu nodokļa režīmu ar samazinātu likmi un vienkāršotu nodokļa deklarēšanas kārtību. Atgādinu būtiskas lietas, kas jāņem vērā, piemērojot šo nodokļa režīmu.
Citi
07:00, 1. Jūl. 2020
Latvijas sabiedrība, PVN maksātāja Latvijā, pārdod savu produkciju klientam – ASV reģistrētai sabiedrībai. Preces no Latvijas tiek transportētas uz klienta sadarbības partnera rūpnīcu Somijā kompānijai “X” (Incoterm DAP – Somijas rūpnīca, CMR – saņēmējs Somijas PVN maksātājs) papildu apstrādei, pēc apstrādes preces no Somijas rūpnīcas tiks transportētas preču saņēmējam – ASV klientam (noformēta EX deklarācija: saņēmējs – ASV klients, nosūtītājs – Somijas partneris). Kāda likme jānorāda rēķinā ASV klientam par preču pārdošanu? Vai ir kādas iespējas piemērot PVN 0% likmi ASV klientam?
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 30. Jūn. 2020
Preces tiek izvestas apstrādei uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti (apstrādes periods 1–2 mēneši), un visa produkcija jau apstrādāta tiek atgriezta atpakaļ. Kādi dokumenti jānoformē un vai šī preču pārvietošana jāuzrāda pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā vai tās pielikumos?
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 26. Jūn. 2020
Uzņēmums nodarbojas ar informācijas tehnoloģiju (IT) tehnikas mazumtirdzniecību. Pārdodot IT tehniku kā papildu pakalpojums tiek pārdotas garantijas, garantijas pagarinājums, apdrošināšana. Vai garantijām, garantijas pakalpojumiem, apdrošināšanām jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis? Ja jāpiemēro, tad kāda likme?
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 22. Jūn. 2020
Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta 2020. gada 14. februāra uzziņu Nr. 30.1-8.7/27450 par nodokļu piemērošanu dividendēm! Šādas uzziņas publicēšana bija gaidīta, jo tajā izskatīts jautājums, kas jau sen mulsina uzņēmumu īpašniekus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
08:55, 15. Jūn. 2020
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja un nav pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, patapina vieglo transportlīdzekli no privātpersonas un to izmanto vairāk par 15 dienām mēnesī, kas nozīmē, ka jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Kādu atskaiti gatavot par iztērēto degvielu mēneša laikā? Un vai MUN maksātājam nebūs jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), ja pārsniegs 20% no noteiktās degvielas normas patēriņa uz 100 kilometriem?
Mikronodoklis
08:45, 11. Jūn. 2020
Kādas ir obligātās prasības dokumentu noformēšanai reversajos darījumos ar metāliem? Vai, iepērkot preces no Latvijas piegādātāja, jāprasa rēķinā uzrādīt Intrastat kodu metāla izstrādājumiem, lai pamatotu reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu, vai pietiek tikai ar atsauci “apgrieztā PVN maksāšana”?
Pievienotās vērtības nodoklis
09:00, 8. Jūn. 2020
Vai samaksātais avanss piegādātājam jāuzrāda tajā pašā taksācijas perioda pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā, kad tas ir samaksāts, vai to drīkst uzrādīt tajā taksācijas periodā, kad saņemts rēķins par darbu/pakalpojumu izpildi?
Pievienotās vērtības nodoklis
16:00, 1. Jūn. 2020
Uzņēmums pasūtīja preci no Lielbritānijas. Lielbritānija ir izstājusies no Eiropas Savienības (ES), tātad tā ir trešā valsts. Tomēr līdz gada beigām ir spēkā tirdzniecības vienošanās. Kad uzņēmuma pasūtītā prece pienāca Latvijā, to izlaida cauri kā sūtījumu no ES, proti, bez importa deklarācijas. Kā šobrīd parādīt darījumus ar Lielbritāniju pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis
10:00, 29. Mai. 2020