Vai zemnieku saimniecības īpašnieku, kas ir pašnodarbinātā persona, var pieņemt darbā uz darba līguma pamata (īpašnieks ir priekšlaicīgi pensionējies un vēl joprojām strādā citos uzņēmumos uz darba līguma pamata, vārdu sakot strādājošs pensionārs)? Valsts darba inspekcija (VDI) saka, kad neredzot nekādus šķēršļus šādai darbībai, bet Valsts ieņēmuma dienests (VID) no sākuma atbild, ka nevar pieņemt darbā uz darba līguma pamata, bet pēc pāris dienām man atzvana no VID un saka, ka zemnieku saimniecības īpašnieku var pieņemt uz darba līguma pamata tikai gadījumā, ja ir iecelts pārvaldnieks (cits darbinieks).
Tiesības
15:36, 24. Mar. 2014
Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), ja tā atdod nomā privātīpašumā esošu zemi pašvaldībai ceļa izveidošanai (kā servitūtu), saņemot par to vienreizēju kompensāciju saskaņā ar noslēgto līgumu? Ja ir - tad kāda likme jāpiemēro? Zeme paliek fiziskās personas īpašumā (jau vairāk kā 20 gadus). Zemes īpašnieks turpinās maksāt nekustamā īpašuma nodokli un turpmāk nekādus maksājumus nesaņems.
Nodokļi
08:13, 23. Jan. 2014
Vai tādā gadījumā, ja autors reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs un kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, var attiecināt uz autora darbiem attiecināmos attaisnotos izdevumus (attaisnoto izdevumu normas noteiktas MK noteikumos Nr. 899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.899)). Ja drīkst attiecināt - vai šos izdevumus norāda žurnāla ailē Izdevumi, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem?
Grāmatvedība
13:26, 13. Dec. 2013
Ja mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs iepērk pamatlīdzekļus un aprēķina nolietojumu, saprotu, ka grāmatvedībā šo nolietojumu neuzrāda?
Grāmatvedība
16:31, 9. Dec. 2013
Vai vienlaicīgi uzņēmumā viena persona var būt gan darba ņēmējs, gan arī saņemt atlīdzību kā pašnodarbinātais, ar kuru noslēgts uzņēmuma līgums?
Tiesības
18:25, 21. Nov. 2013
Ja autors nekur nestrādā, bet saņem honorāru virs Ls 200, tad tam ir jāreģistrējas par pašnodarbināto?
Nodokļi
11:21, 7. Nov. 2013
Esmu reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs un grāmatvedību kārtoju vienkāršā ieraksta sistēmā. Vēlējos uzzināt, kā sagatavot aktu par savstarpējo norēķinu salīdzināšanu, kā arī atbildēt uz aktiem, ja summas negrāmatoju ne debetā, ne kredītā. Šobrīd ir parādījušies daži debitori, ar kuriem vēlētos šos aktus par summām saskaņot.
Grāmatvedība
12:54, 18. Okt. 2013
Esmu pašnodarbināta persona, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs un savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai nomāju telpas. Sakiet, lūdzu, vai telpu nomai drīkst noteikt vienu konstantu summu un neņemt atsevišķu samaksu par komunālajiem maksājumiem? Piemēram, telpu nomas līgumā norādīta summa Ls 300, un tajā ir iekļauta gan nomas maksa, gan komunālie maksājumi. Kā šādā gadījumā būs ar PVN? Saprotams, ka priekšnodokli par saņemtajiem komunālajiem rēķiniem nevar atskaitīt, bet vai gada beigās, sastādot deklarāciju, visu komunālo izdevumu summas (kopā ar PVN) varēs iekļaut izdevumos?
Grāmatvedība
11:51, 17. Okt. 2013
Saimnieciskās darbības veicējs, kurš ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, no sava konta izņem skaidru naudu. Kā to grāmatot saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā: banka – kredīts un kase – debets? Jo varbūt nauda tiek izņemta saimnieciskajai darbībai. Vai arī izņemtā nauda jāuzskata par algu un jāliek 18.ailē kā darba alga un tai pielīdzināmie izdevumi? Un, ja izņemtās naudas summa pārsniedz Ls 500, vai tiešām nākamajā gadā MUN maksātāja statuss tiek zaudēts? Vai arī tas attiecas tikai uz apgrozījumu, kas pārsniedz Ls 70 000?
Grāmatvedība
11:52, 13. Sep. 2013
Saimnieciskās darbības veicējs papildus pamatdarbībai vēlas izīrēt privātpersonai dzīvokli. Vai īres ieņēmumus uzrāda kopā ar pamatdarbības ieņēmumiem gada ienākumu deklarācijā? Vai izdevumos var uzrādīt kredītmaksājumus par šo dzīvokli, procentus? Ja tiek veikti nelieli uzlabojumi, var izmaksas likt izdevumos? Un kā atspoguļot, ja šis dzīvoklis tiks pārdots?
Gada deklarācija
11:10, 16. Aug. 2013
Tā kā dažkārt profesionālam grāmatvedim jākārto dažādu saimnieciskās darbības formu un nodokļu maksātāju statusu grāmatvedība, tad, cerams, ka zemāk publicētajā tabulā sagatavotais materiāls palīdzēs saprast galvenās atšķirības starp iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja žurnālu.
Grāmatvedība
10:47, 14. Aug. 2013
Turpinām 31.07.2013. publikāciju Divkāršā ieraksta grāmatvedība zemnieku saimniecībām, naudas izņemšana, peļņa un dividendes. Šajā daļā lasiet par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu dividendēm pielīdzināmam ienākumam, un kā šis jautājums attiecas uz zemnieku saimniecību (ZS) īpašniekiem.
Grāmatvedība
11:47, 7. Aug. 2013
Ja fiziskai personai nerezidentam (trešā valsts) Latvijā pieder nekustamais īpašums un tas tiek iznomāts Latvijas juridiskajai personai, vai nerezidentam ir jāreģistrējas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā, jāveic PVN aprēķināšana no iznomātā īpašuma ienākuma un jāveic PVN nodokļa nomaksa Latvijas valsts budžetā? Ja nerezidents nereģistrējas PVN maksātāju reģistrā, vai Latvijas juridiskai personai ir jāveic PVN nodokļa aprēķināšana un nomaksa Latvijas valsts budžetā?
Tiesības
11:21, 7. Aug. 2013
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, katru dienu nodod pienu kooperatīvai sabiedrībai (KS). Katru rītu KS ar piena savācējmašīnu iebrauc pagalmā un mēs atdodam, piemēram, 80 litrus piena. Samaksā pēc dekādes beigām desmitajā dienā, t.i., 10.datumā un 25.datumā. Kādas pavadzīmes vai rēķini jāraksta? Vai pavadzīme jāraksta katru dienu, vai var uzrakstīt pavadzīmi ar vienu ierakstu par periodu, piemēram, no 01.06.-15.06. Kā būtu pareizi? Vai jāraksta tikai pavadzīme, vai pavadzīme un rēķins?
Grāmatvedība
16:53, 6. Aug. 2013
Vai zemnieku saimniecības (Z/S) īpašniekam ir jāpieņem sevi darbā, ja viņš veic darbu savā uzņēmumā? Tas ir, viņš pilnībā nodrošina savu saimniecisko darbību, sākot ar sava uzņēmuma vadīšanas un organizēšanas funkcijām, gan pašam piedaloties ražošanas un tirdzniecības procesā (t..i., ražo preci un pēc tam pārdod to). Kādas tiesiskās attiecības ir jānoformē, un kādi nodokļi maksājami mūsu gadījumā?
Tiesības
16:13, 5. Aug. 2013