Saimnieciskās darbības veicējs papildus pamatdarbībai vēlas izīrēt privātpersonai dzīvokli. Vai īres ieņēmumus uzrāda kopā ar pamatdarbības ieņēmumiem gada ienākumu deklarācijā? Vai izdevumos var uzrādīt kredītmaksājumus par šo dzīvokli, procentus? Ja tiek veikti nelieli uzlabojumi, var izmaksas likt izdevumos? Un kā atspoguļot, ja šis dzīvoklis tiks pārdots?
Gada deklarācija
11:10, 16. Aug. 2013
Tā kā dažkārt profesionālam grāmatvedim jākārto dažādu saimnieciskās darbības formu un nodokļu maksātāju statusu grāmatvedība, tad, cerams, ka zemāk publicētajā tabulā sagatavotais materiāls palīdzēs saprast galvenās atšķirības starp iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja žurnālu.
Grāmatvedība
10:47, 14. Aug. 2013
Turpinām 31.07.2013. publikāciju Divkāršā ieraksta grāmatvedība zemnieku saimniecībām, naudas izņemšana, peļņa un dividendes. Šajā daļā lasiet par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu dividendēm pielīdzināmam ienākumam, un kā šis jautājums attiecas uz zemnieku saimniecību (ZS) īpašniekiem.
Grāmatvedība
11:47, 7. Aug. 2013
Ja fiziskai personai nerezidentam (trešā valsts) Latvijā pieder nekustamais īpašums un tas tiek iznomāts Latvijas juridiskajai personai, vai nerezidentam ir jāreģistrējas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā, jāveic PVN aprēķināšana no iznomātā īpašuma ienākuma un jāveic PVN nodokļa nomaksa Latvijas valsts budžetā? Ja nerezidents nereģistrējas PVN maksātāju reģistrā, vai Latvijas juridiskai personai ir jāveic PVN nodokļa aprēķināšana un nomaksa Latvijas valsts budžetā?
Tiesības
11:21, 7. Aug. 2013
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, katru dienu nodod pienu kooperatīvai sabiedrībai (KS). Katru rītu KS ar piena savācējmašīnu iebrauc pagalmā un mēs atdodam, piemēram, 80 litrus piena. Samaksā pēc dekādes beigām desmitajā dienā, t.i., 10.datumā un 25.datumā. Kādas pavadzīmes vai rēķini jāraksta? Vai pavadzīme jāraksta katru dienu, vai var uzrakstīt pavadzīmi ar vienu ierakstu par periodu, piemēram, no 01.06.-15.06. Kā būtu pareizi? Vai jāraksta tikai pavadzīme, vai pavadzīme un rēķins?
Grāmatvedība
16:53, 6. Aug. 2013
Vai zemnieku saimniecības (Z/S) īpašniekam ir jāpieņem sevi darbā, ja viņš veic darbu savā uzņēmumā? Tas ir, viņš pilnībā nodrošina savu saimniecisko darbību, sākot ar sava uzņēmuma vadīšanas un organizēšanas funkcijām, gan pašam piedaloties ražošanas un tirdzniecības procesā (t..i., ražo preci un pēc tam pārdod to). Kādas tiesiskās attiecības ir jānoformē, un kādi nodokļi maksājami mūsu gadījumā?
Tiesības
16:13, 5. Aug. 2013
Zemnieka saimniecībai (ZS) grāmatvedības un peļņas (ienākuma) nodokļu piemērošana ir iespējama divos veidos. Ja ZS kārto vienkāršā ieraksta grāmatvedību, tā maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no peļņas 24% un sastāda gada ienākumu deklarāciju. Ja ZS kārto divkāršā ieraksta grāmatvedību, tā sastāda gada pārskatu, maksā uzņēmumu ienākuma nodoki (UIN) no peļņas 15% apmērā un sastāda UIN deklarāciju, īpašnieks maksā 10% no dividendēm pielīdzināmā ienākuma. Divkāršā ieraksta grāmatvedības uzskaitei un gada pārskata sastādīšanai normatīvajos aktos ir daudz trūkumu, jo daudzi posteņi nav atrunāti. Tādēļ katra ZS grāmtvedības uzskaiti un gada pārskatu sastāda, kā to saprot.
Grāmatvedība
14:16, 31. Jūl. 2013
Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju grāmatvedības jautājumi kļūst arvien aktuālāki, jo, kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) statistikas dati, tad MUN maksātāju skaits ar katru gadu palielinās. Šo nodokli izvēlas maksāt gan SIA, gan pašnodarbinātās personas un individuālie komersanti. Retāk par MUN maksātājiem kļūst zemnieku saimniecības un zvejnieku saimniecības. Izvēloties MUN maksāšanu, bieži vien uzņēmēji ir pārliecināti, ka viņi var kārtot vienkāršā ieraksta grāmatvedību un dažkārt nolemj to kārtot paši bez profesionāla grāmatveža. Tomēr ne visiem MUN maksātājiem ir vienkāršota grāmatvedība.
Grāmatvedība
12:08, 26. Jūl. 2013
2013.gadā Ministru kabineta (MK) noteiktā minimālā mēneša darba alga ir 200 Ls, līdz ar to pašnodarbinātajiem valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekta minimālais apmērs 2013. gadam ir 2400 Ls, savukārt mēnesim – 200 Ls. No tā mēneša, kad pašnodarbinātā gada ienākumi sasniedz obligāto iemaksu objekta gada minimālo apmēru, VSAOI ir jāveic par visiem turpmākajiem mēnešiem vismaz no 200 Ls līdz kalendārā gada beigām vai pašnodarbinātā statusa zaudēšanai.
Nodokļi
14:50, 16. Jūl. 2013
Fiziskā persona ir meža īpašnieks un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, bet nav saimnieciskās darbības veicējs. Vai šī persona PVN deklarācijā priekšnodoklī drīkst iekļaut samaksāto PVN par meža atjaunošanai iegādāto stādmateriālu? Fiziska persona ir reģistrēta kā PVN maksātājs, lai veiktu darījumus ar kokmateriāliem (vairākas reizes gadā pārdod ciršanas tiesības). Nākotnē arī plānots pārdot ciršanas tiesības no īpašumā esošajiem mežiem. Apmežoto izcirtumu zemes gabala sastāvā nav plānots pārdot, bet ciršanas tiesības varēs pārdot varbūt mazmazbērni.
Nodokļi
11:19, 28. Jūn. 2013
Vēlos pirkt zemi, kura tiks izmantota lauksaimniecības produkcijas ražošanai. Vai zemes iegādes izmaksas saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā var uzrādīt kā saimnieciskās darbības izdevumus? Ja nevar, tad kā norakstīt naudu, kura tiek ņemta no saimnieciskās darbības ieņēmumiem? Nenorakstot, man būs jāmaksā ienākumu nodoklis.
Grāmatvedība
11:51, 21. Jūn. 2013
Labdien! Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, kas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējs, piemēram, celtnieks sniedz pakalpojumus sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA), kas reģistrēta Latvijā. Pakalpojums tiek sniegts Zviedrijā. Cik ilgi drīkst uzturēties Zviedrijā, un vai saimnieciskās darbības veicējs var strādāt šādā veidā, t.i., strādāt Zviedrijā un sniegt pakalpojumu Latvijas SIA? Vai viņam gadījumā Zviedrijā nav jāmaksā nodokļi?
Nodokļi
09:18, 31. Mai. 2013
2011.gadā lauksaimniekam gada ienākumu deklarācijas D3 pielikums aizpildīts šādi: Ieņēmumi no lauksaimniecskās ražošanas (1. rinda) 50 000 Ls, ko veido ieņēmumi no lauksaimniecības 20 000 Ls un Eiropas Savienības subsīdijas 30 000 Ls; Izdevumi, kas saistīti ar lauksaimniecisko ražošanu (2. rinda) 70 000 Ls; Ienākumi un zaudējumi no lauksaimnieciskās ražošanas ( 3. rinda) - 20 000 Ls. 2012. gadā deklarācijā norādīts apliekamais ienākums no lauksaimnieciskās ražošanas darbības 25 000 Ls (7.rinda). Vai 2011. gada zaudējumus 20 000 Ls no lauksaimniecības var piemērot, lai samazinātu 2012.gada lauksaimniecības ražošanas apliekamo ienākumu? Vai būs pareizi ievērots jauno MK noteikumu Nr.568 Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību 29. punkts?
Gada deklarācija
11:15, 30. Mai. 2013
Sakiet, kas nosaka to, vai pašnodarbinātais ir fiziska persona, vai juridiska persona?
Tiesības
11:25, 16. Mai. 2013
Zemnieku saimniecība (ZS) ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja, grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā. 2012. gadā ar Eiropas Savienības (ES) atbalstu lauksaimniecības modernizācijai finanšu līzingā iegādājās jaunu traktoru. ES atbalsts pa tiešo ieskaitīts līzinga kompānijai. Kā pareizi aprēķināt traktora nolietojumu? Vai Gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā ieņēmumos jānorāda nolietojuma daļa?
Grāmatvedība
21:08, 10. Mai. 2013