Saimnieciskās darbības veicējs, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs, bet nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Pamatlīdzeklim tiek veikts kapitālais remonts (degvielas sistēmas remonts un detaļu nomaiņa). Kāda būs pamatlīdzekļa atlikusī vērtība un nolietojums gadā un cik gadus nolietojums jāturpina rēķināt pēc lineārās un degresīvā metodes, ja situācija ir šāda: traktors “A” iegādāts 2018.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā; traktors “B” iegādāts 2022.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā?
Grāmatvedība 06:00, 25. Jūl. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Uzņēmuma mājas lapu izstrādā Igaunijā reģistrēts uzņēmums. Par pakalpojumu tika izrakstīti divi avansa rēķini, kas tika samaksāti aprīlī un jūnijā. Pēdējais rēķins par atlikušo summu tika atsūtīts, kad mājaslapa tika izstrādāta. Kad šis pakalpojums jāuzrāda pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā? Vai ir jāsaņem gala rēķins, kad pakalpojums tiek izpildīts?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Okt. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
Covid-19 pandēmijas laikā radīto zaudējumu un nodokļu parādu dēļ šobrīd sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašnieks ik mēnesi veic iemaksas uzņēmuma kontā pamatdarbības nodrošināšanai. Tās grāmatvedībā tiek grāmatotas kā aizņēmums bez procentiem. Uzņēmuma īpašnieks vēlas veikt uzņēmumam piederoša pamatlīdzekļa, proti, darba auto, kas vairāk netiek lietots un kura atlikusī vērtība ir 0, apmaiņu pret aizdevuma samazinājumu. Vai uzņēmuma īpašnieks drīkst tā rīkoties? Kādi grāmatojumi būtu jāveic?
Grāmatvedība 06:00, 3. Okt. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Iesniegta uzņēmuma slēgšana. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies.
Gada pārskats 06:00, 8. Aug. 2024
Uzņēmums pārdod savu preču zīmi. Kā grāmatot šo darījumu?
Grāmatvedība 09:00, 12. Jūl. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 12. Jūl. 2024
Uzņēmumam 2023.gadā peļņa bija 10 000 eiro. Dalībnieki pieņēma lēmumu, ka peļņu izmaksās dividendēs. Lai nepalielinātu šī gada izdevumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) summu no iepriekšējā gada dividendēm, sadalāmajā summā jau tiek iekļauts UIN. Kā šādu darījumu norādīt grāmatvedībā un UIN deklarācijā? Kāda summa jāizmaksā dalībniekam uz rokas?
Grāmatvedība 06:00, 2. Jūl. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Zemnieku saimniecība, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, nopērk jaunlopu 100 eiro vērtībā un visu atlikušo gadu to baro un audzē. Vai saimniecībai ir tiesības gada beigās novērtēt jaunlopu krājumos zemākajā tirgus cenā, kas būtu atbilstoša dzīvnieka vecumam un svaram?
Grāmatvedība 09:00, 19. Apr. 2024
Šī gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot, ka neapliekamo minimumu un atvieglojumus piemēros arī tām personām, kas papildus gūst ienākumus arī kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji.
Mikronodoklis 06:00, 19. Apr. 2024
1.marts ir datums, no kura lielākā daļa fizisku personu var sākt iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Algota darba veicējiem gada ienākumu deklarēšana reizēm asociējas ar loteriju – būs nodokļu pārmaksa vai nāksies nodokli piemaksāt. Saimnieciskās darbības veicējiem pirms gada ienākumu deklarācijas sagatavošanas jāpārskata sava iepriekšējā gada grāmatvedība un visi ieņēmumi un izdevumi jānorāda pareizajās vietās deklarācijā un tās pielikumos.
Gada deklarācija 06:00, 20. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana reprezentatīvajiem automobiļiem”, kurā skaidroti izdevumu, kas saistīti ar reprezentatīvo automobili, iekļaušanas uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzē aspekti.
VID informācija 10:14, 15. Mar. 2024
Latvijā reģistrēts uzņēmums pārdod lietotu nekustamo īpašumu Latvijā citam Latvijā reģistrētam uzņēmumam; abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Kādi nodokļi tiem jāpiemēro šim darījumam?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Mar. 2024
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
Tiesu prakses attiecībā uz uzņēmuma nodokļu parāda piedziņu no valdes locekļa vairs nav retums. Administratīvās tiesas intensīvi un visdažādākajos aspektos veido judikatūru jautājumos par valdes locekļa atbildību nodokļu jomā, jo šobrīd Valsts ieņēmuma dienests aktīvi izmanto likumā noteiktās tiesības pieprasīt nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu uzņēmuma valdes loceklim, ja piedzīt nodokļu parādu no uzņēmuma nav iespējams.
Komerctiesības 06:00, 28. Feb. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
Sabiedrība pārdod nekustamo īpašumu, samaksu saņemot pa daļām. Pirmā samaksas daļa tiek veikta pēc līguma noslēgšanas, saņemot otro maksājuma pircēja vārds tiks ierakstīts zemesgrāmatā, atlikušais maksājums tiks veikts trīs mēnešu laikā. Kad nekustamais īpašums jāuzskata par atsavinātu un jāizņem no aktīviem? Kādi grāmatojumi jāveic par dalītajiem maksājumiem?
Grāmatvedība 10:00, 12. Dec. 2023
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 4. Dec. 2023
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
Uzņēmums iegādājies auto operatīvajā līzingā, ko izmanto gan saimnieciskās darbības, gan privātajām vajadzībām. Visiem izdevumiem, kas saistīti ar auto izmantošanu un kuriem tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN), atskaita priekšnodokli 50% apmērā. Ņemot vērā, ka tuvojas līzinga termiņa beigas, uzņēmums izlēmis iegādāties auto par atlikušo vērtību un pēc tam to pārdot. Kā pierādījumi, ka automašīna netiek izmantota, būs fiksēts odometra rādījums un auto atrašanās vieta ar video kamerām. Vai šādā gadījumā par auto iegādi drīkst atskaitīt priekšnodokli 100% apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 3. Nov. 2023
Brīdī, kad pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, to drīkst pārvērtēt, izmantojot pārvērtēšanas metodi. Apskatām, kādas ir šīs metodes nianses.
Pamatlīdzekļi 06:00, 30. Okt. 2023
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Fiziskā persona vēlas noslēgt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā persona un, lai turpinātu saimniecisko darbību, vēlas reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kā šādā situācijā jānodod fiziskās personas pamatlīdzekļi? Kā to norādīt ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Grāmatvedība 06:00, 15. Aug. 2023
Ko uzņēmumam darīt ar vecām mēbelēm, tehniku, kas vairāk nav nepieciešama uzņēmuma saimnieciskai darbībai? Šo priekšmetu atlikusī vērtība var būt 0 eiro vai arī lielāka. Vai tās pārdodot rodas pienākums maksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Vai šādas nolietotas iekārtas ir jāizslēdz no bilances, ja tās turpina atrasties uzņēmuma telpās? Kādi dokumenti šādā situācijā ir jānoformē?
Pamatlīdzekļi 06:00, 25. Jūl. 2023
Kas notiek ar norakstītām precēm un pamatlīdzekļiem? Vai jāveic pievienotās vērtības nodokļa korekcijas?
Grāmatvedība 06:00, 26. Jūl. 2023
Sabiedrība vēlas pārdot automašīnu, kas ieguldīta tās pamatkapitālā. Vai pārdošanas gadījumā sabiedrības pamatkapitāls samazināsies par automašīnas vērtību?
Pamatlīdzekļi 06:00, 10. Aug. 2023
Iepriekš apskatījām nemateriālo ieguldījumu klasifikācijas kritērijus, kas ļauj tos atzīt par nemateriālo ieguldījumu. Šoreiz par to, kā nemateriālie ieguldījumi iedalās pēc savas būtības.
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Jūl. 2023
Iespējams, ka Latvijā tā nav plaši izplatīta prakse, tomēr laiku pa laikam ir nācies dzirdēt par pašvaldību sniegto iedzīvotāju atbalstu, organizējot un finansējot pasākumus, it īpaši vides aizsardzības jomā. Iespējams, ka Valsts ieņēmumu dienestam līdz šim nav radušies jautājumi par to, vai šāda un līdzīga veida darbības nav uzskatāmas par pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem, kas būtu attiecīgi būtu apliekamas ar pievienotās vērtības nodokli. Turpretim Polijas nodokļu administrācija šajā darbības jomā ir bijusi ļoti aktīva – Eiropas Savienības Tiesā šī gada martā ir pieņemti divi prejudiciālie nolēmumi par Polijas pašvaldību sniegto atbalstu iedzīvotājiem.
Nodokļi 06:00, 5. Jūl. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja, iegādājas vieglo auto (nav reprezentatīvais), izmantojot operatīvo līzingu. ZS atskaita pievienotās vērtības nodokli (PVN) 50% apmērā kā PVN priekšnodokli no pirmās iemaksas, bet 50% no veiktās iemaksas noraksta kā izdevumus. Vai atlikusī summa un PVN ir personīgie, dividendēm pielīdzināmie izdevumi, kas jāuzrāda UIN deklarācijā un par ko jāmaksā UIN? Vai līzinga maksājumu 50% apmērā drīkst apmaksāt no ZS konta, bet pārējo daļu – no personīgajiem ieņēmumiem?
Izdevumi 06:00, 9. Jūn. 2023
Sabiedrība, kas ir reģistrēta kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja Latvijā, tikko ir nodevusi ēku ekspluatācijā un dažas no tās telpām iznomā. Pašnodarbinātā persona, kas nav reģistrēta kā PVN maksātāja, vēlas nomāt telpas un ikmēneša maksu par telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem maksāt skaidrā naudā, saņemot no sabiedrības stingrās uzskaites kvīti par veikto maksājumu. Kādi ir ierobežojumi skaidrās naudas darījumiem? Kādas atskaites jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Vai jāiesniedz paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām?
Nauda 06:00, 13. Jūl. 2023
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Pašlaik gada pārskata sagatavošanas process daudzos uzņēmumos rit pilnā sparā. Daļa uzņēmumu jau ir veikmīgi nodevuši gada pārskatus, bet citi izmanto Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) izmaiņas un pārskata iesniegšanu atliek uz maiju. Tāpēc vēlos dalīties ar savu pieredzi, kad veicu kādam uzņēmumam pirmo gada pārskata revīziju.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2023
Nekustamā īpašuma lietošanas laikā uzņēmumiem nereti rodas nepieciešamība veikt tajā papildu ieguldījumus, tādēļ aktuāls kļūst jautājums, kā norādīt veiktos ieguldījumos grāmatvedībā un uzņēmuma gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 17. Apr. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma krājumus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un bilances aktīvu vērtību. Kā novērtēt krājumus tik augstas nenoteiktības apstākļos, kādi ir vērojami tagad?
Klausies
Gada pārskats
06:00, 13. Mar. 2023
Nereti uzņēmumi, lai īstenotu savas ieceres, piesaista Eiropas Savienības fondu finansējumu. Bet piešķirtie līdzekļi mēdz arī jaukt galvu – kā nodorošināt to uzskaiti? Šoreiz pievēršamies pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķināšanas niansēm. Aplūkosim konkrētu situāciju!
Klausies
Budžeta grāmatvedība
06:00, 20. Feb. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Eiropas Savienības Tiesa pieņēmusi spriedumu "Only Fans" lietā par tiešsaistes platformu pakalpojumu sniedzējiem.
Likumdošana 16:40, 1. Mar. 2023
Vai valdes loceklim var uzlikt pienākumu maksāt komercsabiedrības nodokļu parādus? Izskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 25. Jan. 2023
Uzņēmuma pamatkapitāls tiek palielināts par iepriekšējo periodu nesadalīto peļņu, kura gūta līdz 2017.gada 31.decembrim, un kapitāla daļas plānots pārdot. Vai pareizi saprotu, ka iedzīvotaju ienākuma nodoklis būs jāsamaksā tad, kad tiks saņemta atlīdzība no kapitāla daļu atsavināšanas?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 22. Nov. 2022
Elektromobiļi ienāk mūsu ikdienā un jau vairs nav uzskatāmi par ko īpašu un nezināmu. Tos iegādājas, protams, arī uzņēmumi, kas vēlas domāt “zaļi” un ieviest savā saimniecībā jaunumus, ko mums piedāvā inovatīvās tehnoloģijas. Līdz ar to, protams, rodas jautājumi, kā elektromobiļus uzskaitīt grāmatvedībā, kā attiecināt uz izmaksām to ekspluatācijas izmaksas, vai atšķiras to uzskaite u.tml.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Okt. 2022
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja piedāvā izmitināšanas pakalpojumus. Lai piedāvātu šo pakalpojumu, tiek izmantota tīmekļvietne “Booking.com”. Par pakalpojumiem no “Booking.com” saņemts rēķins. Savā norēķinu kontā SIA saņem starpību no rezervāciju ieņēmumiem un sniegtajiem pakalpojumiem. Kā PVN deklarācijā jāuzrāda šī ieņēmumu summa?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 8. Nov. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Saeima š.g. 29.septembra sēdē galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, ieviešot vēl četrus jaunus atbalsta pasākumus mājsaimniecībām un juridiskajiem lietotājiem elektroenerģijas, dabasgāzes un siltumenerģijas cenu straujā pieauguma daļējai kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:23, 30. Sep. 2022
Neatkarīgi no tā, vai uzņēmums tiek pirkts vai pārdots, ir rūpīgi jāizpēta un jāapsver nodokļu jautājumi, analizējot vēsturiskos un iespējamos nākotnes fiskālos riskus. Līdz ar nodokļu normatīvo aktu nepārtrauktu attīstību ir būtiski pieaugusi arī transfertcenu aktualitāte un tās loma uzņēmuma pirkšanas un pārdošanas darījumos uzņēmumu grupām ar saistītām pusēm.
Finanšu vadība 06:00, 28. Sep. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Saimnieciskās darbības veicējs iegādājās jaunu transportlīdzekli 2021.gada augustā, un līdz ar to veco vairs neizmantos. Vecajam transportlīdzeklim atlikusī vērtība uz gada sākumu ir 6000 eiro. Maršruta lapas netiek kārtotas. Nolietojums un ar auto saistītie izdevumi tiek atzīti 50% apmērā. Vai, izslēdzot no saimnieciskās darbības veco transportlīdzekli, atlikusī vērtība būtu jāiekļauj saimnieciskās darbības izdevumos?
Pamatlīdzekļi 06:00, 29. Jūl. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Vai uzņēmumam ir jāturpina uzskatīt automašīnu par reprezentatīvu Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma un Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē, ja tiek mainīts operatīvās nomas līgums?
Citi 06:00, 19. Jūl. 2022
Nevienā normatīvajā aktā nav noteikta aktīva vērtība kā kritērijs tā klasificēšanai par pamatlīdzekli. Tas ir atstāts uzņēmuma paša ziņā. Kas ir pamatlīdzeklis? Kāda ir saprātīga summa, no kuras aktīvu atzīt par pamatlīdzekli? Kādos gadījumos aktīvu labāk uzreiz iekļaut izmaksās? Paskatīsimies vēlreiz uz pamatlīdzekļiem no praktiskajiem, juridiskajiem un grāmatvedības aspektiem.
Klausies
Pamatlīdzekļi
11:57, 30. Aug. 2021
Esmu pašnodarbinātais, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Plānoju iegādāties automašīnu vērtībā līdz 50 000 eiro (bez PVN) saimnieciskās darbības veikšanai. Vai, pērkot automašīnu uzreiz par pilnu cenu, man tiks atmaksāts PVN 50% apmērā (detalizēta maršrutu uzskaite netiks veikta)?
Grāmatvedība 06:00, 27. Mai. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Galvenā uzņēmuma modelis ir plaši izmantots saimnieciskās darbības modelis starptautisku uzņēmumu grupās. Aplūkosim, kādi savstarpēji veiktie darījumi izraisa paaugstinātu nodokļu administrāciju interesi un kā izvairīties no šiem riskiem! Pieskarsimies arī Covid-19 ietekmei uz transfertcenām.
Saimnieciskā darbība 06:00, 3. Jūn. 2022
Kāds nodoklis jāpiemēro fiziskās personas aizdevuma procentiem – iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai uzņēmumu ienākuma nodoklis? Bet varbūt abi? Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Citi 06:00, 20. Mai. 2022
Ieguldījumu fondu apliecības u.c. pārvedami vērtspapīri, kas apliecina līdzdalību ieguldījumu fondos vai tiem pielīdzināmos kopējo ieguldījumu uzņēmumos, ir kapitāla aktīvi. Ienākumu no ieguldījumu fondu apliecību atsavināšanas (tostarp pārdošanas) uzskata par ienākumu no kapitāla pieauguma, atbilstoši piemērojot arī iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 16:48, 27. Apr. 2022
Šā gada 4. martā spēkā stājās Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 145 "Kārtība, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu". Šie noteikumi aizstāj MK noteikumus Nr. 301 "Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem".
Grāmatvedība 06:00, 25. Apr. 2022
Turpinām izskatīt 2021. gada būtiskākās tiesu atziņas nodokļu jomā. Šoreiz – divas lietas saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem un to iekļaušanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā.
Nodokļi 07:00, 18. Feb. 2022
Vai sabiedrībai izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība par ceļu satiksmes negadījuma rezultātā radušiem zaudējumiem ir uzņēmumu ienākuma nodokļa objekts?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 6. Jan. 2022
Sākam jaunu rakstu sēriju, kurā "KPMG" eksperti dalīsies ar saviem novērojumiem transfertcenu auditu laikā, analizēs konkrētus strīdus, kā arī sniegs praktiskus ieteikumus, kas ļauj samazināt transfertcenu risku, sadarbojoties saistītajiem uzņēmumiem galvenā uzņēmuma un operacionālo uzņēmumu modelī.
Saimnieciskā darbība 07:00, 20. Dec. 2021
Turpinām izskatīt 2021. gada būtiskākās tiesu atziņas nodokļu jomā. Šoreiz izskatām divas lietas. Vienu – par Valsts ieņēmumu dienesta pienākumu pienācīgi noskaidrot apstākļus, lai pierādītu ļaunprātīgas nodokļu sistēmas izmantošanas pazīmes. Bet otrajā lietā – atziņas par pārmaksātās nodokļa summas atmaksas termiņu.
Nodokļi 07:00, 22. Dec. 2021
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Katrs ir dzirdējis par Valsts ieņēmumu dienesta “melno sarakstu” jeb riska personu sarakstu. Vai pieļaujams, ka šajā sarakstā iekļūst katrs, kam ir nodokļu parādi? Vairs nē!
Nodokļi 07:00, 3. Dec. 2021
2020. gada 1. janvārī stājās spēkā grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, ieviešot jaunu režīmu pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā – preču piegāde uz noliktavu citā dalībvalstī (call-offstock). Izskatīsim, kā pievienotās vērtības nodoklis šajos darījumos uzrādāms deklarācijā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 18. Okt. 2021
Uzņēmums iegādājas automašīnas līzingā, noslēdz vienošanos ar darbiniekiem, ka pēc finanšu līzinga beigām (3–5 gadi) darbiniekam būs iespēja izpirkt šo automašīnu par atlikušo vērtību. Kādi nodokļi būs jāmaksā? Atlikusī vērtība var būt arī zemāka par tirgus cenu.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 16. Aug. 2021
1. jūlijs, kad spēkā stājās apjomīgās izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa likumā attiecībā uz e-komerciju, ir pagājis. Daudzi tirgotāji jau mainījuši līdzšinējo darbības formu, reģistrējušies kādam no pievienotās vērtības nodokļa īpašajiem režīmiem un drīz sniegs pirmo deklarāciju. Kas svarīgs šobrīd? Kam pievērst uzmanību?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:38, 15. Sep. 2021
Kāds nodoklis būs jāietur SIA, kas vēlas iegādāties zemi savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai no nerezidenta – Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) reģistrētas privātpersonas –, izmaksājot atlīdzību nerezidentam? Vai ir jāiesniedz kādas atskaites Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par iemaksāto nodokli?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 19. Okt. 2021
Uzņēmums, kas vēlas beigt savu saimniecisko darbību, bilancē palikuši daži pamatlīdzekļi, ko neizdevās pārdod, un parādi, ko uzņēmums nespēj segt. Kreditori savus parādus ir gatavi norakstīt. Kā uzņēmumam parādu norakstīšana jānoformē un jāiegrāmato? Vai tie uzskatāmi par ieņēmumiem? Vai šādi ieņēmumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2021
Pieņemti jauni Ministru kabineta noteikumi Nr. 590 "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", kuru mērķis ir pilnveidot līdz šim spēkā esošo regulējumu attiecībā uz grāmatvedības kārtošanu, kā arī saskaņot normas ar jauno Grāmatvedības likumu.
Likumdošana 13:52, 2. Sep. 2021
Atbilstoši Latvijas likumvidei reprezentatīva automobiļa iegāde vai lietošana saistās ar papildu nodokļu slogu – jāmaksā gan pievienotās vērtības nodoklis, gan uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šo nodokļu piemērošanas jomā aktīvi darbojas Valsts ieņēmumu dienests, un jau ir izveidojusies tiesu prakse, par ko sīkāk šajā rakstā.
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
08:30, 26. Jūl. 2021
Publicējam Valsts ieņēmumu dienests sagatavotā metodiskā materiāla "Par īpašo pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas režīmu piemērošanu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem" 4. daļu - VID skaidrojumus par īpašo pievienotās vērtības nodokļa režīmu deklarāciju sagatavošanu un iesniegšanu.
VID informācija 12:22, 6. Jūl. 2021
Uzņēmumi arvien plašāk izmanto auto līzingu un auto kredītu, kas ļauj iegādāties dažādus transportlīdzekļus bez pilnīgas, tūlītējas pirkuma apmaksas. Šie pakalpojumi pieejami gan jauniem, gan lietotiem automobiļiem. Turklāt juridiskajām personām tiek piedāvāta vēl plašāka auto izvēle, jo dažādi aizdevumi veidi attiecas arī uz speciālo auto tehniku, piemēram, celtņiem, buldozeriem, ekskavatoriem.
Svarīgi 08:11, 7. Jūl. 2021
Firma pārdod kravas automobili, kura atlikusī vērtība ir 100 eiro. Automašīna ir tehniskā kārtībā un nav bijusi pārvērtēta. Vai automašīnu drīkst pārdot par atlikušās vērtības summu? Vai tikai par tirgus cenu? Kā šis darījums ietekmētu uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) – vai neveidosies nosacītās dividendes, pārdodot par cenu, kas ir zemāka par tirgus cenu (vērtību)?
Pamatlīdzekļi 07:00, 10. Mai. 2021
Lai arī transfertcenu analīzē peļņas sadalīšanas metode netiek izmantota bieži, tomēr noteiktās situācijās tā var būt vienīgā praktiskā iespēja noteikt cenas saistīto pušu darījumos. Kādos gadījumos piemērot peļņas sadalīšanas metodi un kā to darīt?
Saistītās personas 07:00, 19. Mai. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
2020. gada nogalē – novembrī un decembrī – Eiropas Savienības Tiesa izskatīja vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokli. Īsumā informējam par dažām no tām, jo nolēmumos sniegtās atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2021
Iegādājoties jaunu pamatlīdzekli saimnieciskās darbības vajadzībām, uzņēmuma vadībai jāpieņem lēmums, cik ilgi tas kalpos un kāda būs tā likvidācijas vērtība kalpošanas laika beigās. Tas ir atbildīgs lēmums, jo tieši ietekmē uzņēmuma finanšu datus. Kā pareizāk noteikt likvidācijas vērtību? Analizēsim lasītāja jautājumu!
Pamatlīdzekļi 07:00, 8. Jūn. 2020
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Kā Pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā un tās pielikumos uzrādīt avansā samaksātās naudas atmaksu šādos gadījumos. Pirmais – pakalpojums netika pilnībā saņemts un atlikusī summa tika atmaksāta. Otrais – prece netika pilnībā izņemta, tāpēc saņemtā priekšapmaksa tika atskaitīta atpakaļ, neizrakstot kredītrēķinu.
Dokumenti 07:00, 2. Feb. 2021
Vaicā lasītājs: Pagājis jau vairāk nekā mēnesis kopš vienotā nodokļu konta ieviešanas, bet Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Maksājumi un nomaksas stāvoklis” joprojām nav redzama nodokļu samaksa, pārmaksa, parādi, nav redzams, uz kuriem nodokļiem kādas summas attiecinātas vai nav attiecinātas. Kad VID EDS būs pieejama šī informācija?
Vienotais nodokļu konts 07:58, 23. Feb. 2021
2021. gada 1. un 9. janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, tāpat vairākas izmaiņas ieviesa Apvienotās Karalistes – Lielbritānijas un Ziemeļīrijas – izstāšanās no Eiropas Savienības. Šogad svarīgs jaunums ir arī vienotā nodokļu konta ieviešana un pagarināts nodokļa samaksas termiņš, nosakot to kā 23. datumu pēc taksācijas perioda beigām. Tas viss ietekmē arī pievienotās vērtības nodokļa deklarēšanu un maksāšanu.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 12. Feb. 2021
Covid-19 izraisītā ekonomikas lejupslīde, kā arī 2021. gadā plānotās vērienīgās nodokļu izmaiņas daudziem uzņēmējiem, jo īpaši mazā biznesa pārstāvjiem, liek pārskatīt turpmākos plānus un izšķirties par uzņēmuma likvidāciju. Kā pareizi noteikt likvidācijas kvotai piemērojamo uzņēmumu ienākuma nodokli un kuros gadījumos uzņēmuma īpašniekam – fiziskai personai – no saņemtās likvidācijas kvotas ir papildus jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Analizējam lasītāja jautājumu!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Feb. 2021
Uzņēmumiem, kam pieder nekustamais īpašums, par kura iegādi, būvniecību vai rekonstrukciju tika atskaitīts pievienotās vērtības nodokļa priekšnodoklis, būtiski zināt, kā veicama šī priekšnodokļa korekcija. Un it īpaši tad, ja plāno šādu īpašumu pārdot. Skaidrojam!
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 28. Dec. 2020
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa elektroniskās deklarēšanās sistēmā.
VID informācija 15:36, 14. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa.
VID informācija 16:29, 5. Jan. 2021
Nerezidenta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamais ienākums ir ienākums no Latvijā esoša nekustamā īpašuma atsavināšanas un citu kapitāla aktīvu atsavināšanas ienākums.
VID informācija 09:45, 24. Nov. 2020
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar UIN apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 7. Dec. 2020
Teorijā viss it kā ir skaidrs, bet praksē bieži nākas saskarties ar neskaidrībām normatīvo aktu piemērošanā. Tā ir arī ar pamatlīdzekļu uzskaiti pašnodarbinātajiem. Izskatīsim dažas problēmsituācijas!
Grāmatvedība 07:00, 21. Okt. 2020
Nepieciešamība pirms termiņa izbeigt līgumu var rasties dažādu iemeslu dēļ – sadarbības partneris nepilda līgumu vai līguma izpildījums ir neatbilstošs līguma prasībām, tāpat iemesli var būt saistīti arī ar paša komersanta darbību vai izmaiņām tirgū. Īpaši aktuāls šis jautājums kļuvis Covid-19 izplatības apstākļos.
Nodokļi 07:00, 30. Sep. 2020
Apskatīsim būtiskāko, kas par pamatlīdzekļu uzskaiti jāzina pašnodarbinātajiem, kuri grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā. Sāksim ar vispārīgām prasībām, kas izriet no normatīvajiem aktiem.
Grāmatvedība 08:29, 16. Sep. 2020
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Sabiedrība pieteicās Eiropas Savienības projektam jauna uzņēmuma attīstībai. Finansējumu piešķīra ar noteikumu, ka uzņēmumam projekta īstenošanas pirmā gada laikā jāiegādājas konkrēts pamatlīdzeklis. Sabiedrība pilnībā apmaksāja rēķinu par pamatlīdzekļa iegādi, iesniedza attiecīgos attaisnojuma dokumentus Lauku atbalsta dienestā, kas uzņēmumam projekta ietvaros atmaksāja daļu no šī pamatlīdzekļa, proti, 35 tūkst. eiro. Kā to pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Aug. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 19:59, 5. Sep. 2020
Darbiniekam ir bruto alga 1400 eiro apmērā. Saņemti tiesu izpildītāja rīkojumi par ieturējumiem – viens par uzturlīdzekļiem (piemēram, 500 eiro mēnesī) un otrs par ceturtās kārtas ieturējumu piedziņu 30% apmērā no darba algas. Kā pareizi veikt šos ieturējumus?
Tiesības 09:33, 23. Jūl. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grozījumiem Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, noskaidrosim, kas ir izceļošanas nodoklis, kāpēc šāda norma tika ieviesta un kādos gadījumos tā piemērojama nodokļu maksātājiem Latvijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Jūl. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
Digitālo pakalpojumu nodokļa ieviešana Latvijā un citās valstīs tiek apsvērta ar mērķi risināt nodokļu iekasēšanu no lielajiem digitālajiem uzņēmumiem. Aplūkosim, kāda ir problēma un kādi tās risinājumi tiek apsvērti Latvijā un citviet!
Citi 07:00, 24. Apr. 2020
Šodien, 17. martā, Ministru kabinets lēma par vairākiem atbalsta pasākumiem sociālajā un uzņēmējdarbības jomā COVID-19 vīrusa radīto seku novēršanai. Labklājības ministrija gatavo priekšlikumus, kā solidārā veidā sniegt terminētu valsts atbalstu darba devējiem darba nespējas lapu apmaksai. Vienlaikus paredzēti arī nodokļu risinājumi, kā arī atbalsts uzņēmējdarbībai finanšu instrumentu veidā. Kā papildu piesardzības pasākumu paredzēts arī nodrošināt iespēju visiem uzņēmumiem pagarināt gada pārskatu sagatavošanas un iesniegšanas termiņu vismaz līdz 31. jūlijam, vēsta Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:15, 17. Mar. 2020
Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā un likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", kuri paredz nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu primārajam mājoklim sākot no 2022. gada 1. janvāra, kad NĪN aprēķinam sāks izmantot jaunās kadastrālās vērtības, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:46, 6. Mar. 2020
Turpinot apskatīt jaunos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, šoreiz ar dažādu piemēru palīdzību izskatīsim izmaiņas izdevumos, kas uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību vai gluži pretēji – par saimnieciskās darbības izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada pavasarī saimnieciskās darbības veicējam ir sniedzis uzziņu par to, kā gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā un ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā jāuzrāda ieņēmumi, kas gūti, atsavinot lauksaimniecības pamatlīdzekli. Un tā ir par labu nodokļu maksātājiem!
Gada deklarācija 10:49, 26. Feb. 2020
Vai kaut kur normatīvajos aktos ir noteikts, cik ilgā laikā jāiesniedz avansa norēķins un cik vecus čekus tajā darbinieks drīkst iekļaut? Vai, piemēram, 2020. gada janvāra avansa norēķinā var pievienot čeku par izdevumiem (transporta biļetes iegāde) 2019. gada novembrī?
Avansa norēķini 07:00, 27. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti būtiskākie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020. gada 12. februārī.
VID informācija 10:15, 14. Feb. 2020
Pasaulē vērienīgākā, Starptautiskās Fiskālās asociācijas rīkotā nodokļu kongresa pirmā centrālā tēma bija procentu atskaitīšanas ierobežojumu tendences, par ko stāstīju iepriekšējā rakstā "Pasaules karstākās nodokļu vēsmas Latvijā" (iFinanses, 08.01.2020.). Nodokļu piemērošana investīciju fondiem bija otrs 2019.gada būtiskākais kongresa temats.
Citi 07:00, 3. Feb. 2020
Uzņēmums pārdod sev piederošu automašīnu, un tam rodas ārkārtas ieņēmumi. Automašīnas vērtība ir pilnībā norakstīta. Tās vietā tiks pirkta jauna mašīna, kas arī būs pamatlīdzeklis, un tai tiks aprēķināts nolietojums. Vai drīkst samazināt jaunās mašīnas pirkuma summu par pārdotās automašīnas ieņēmumu summu un nolietojumu sākt uzskaitīt no atlikušās summas? Piemēram, ja jaunā mašīna maksā 10 000 eiro, bet vecā tika pārdota par 2000 eiro, tad jaunās mašīnas vērtība, proti, pamatlīdzekļa vērtība, no kuras tiks aprēķināts nolietojums, tiek noteikta 8000 eiro apmērā. Kādi grāmatojumi veicami?
Pamatlīdzekļi 07:00, 4. Apr. 2019
Pašnodarbinātai personai, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājai, ir zemnieku saimniecība. Tā iegādājās jaunu sējmašīnu, taču nespēja izpildīt norēķinu saistības ar sējmašīnas piegādātāju, tāpēc tika pieņemts lēmums izmantot līzinga kompānijas piedāvātās iespējas un minēto sējmašīnu – kā līzinga priekšmetu. Līzinga kompānija kā darījumu apliecinošu dokumentu izrakstīja PVN rēķinu un no uzņēmuma pieprasīja arī PVN rēķinu (atgriezeniskais darījums). Vai šis darījums, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, jānorāda D3.1 pielikumā un jāapliek ar IIN?
Gada deklarācija 10:00, 30. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
2012.gadā ir iegādāta reprezentatīva automašīna par 62 000 eiro. Tās uzkrātais nolietojums – 44 000 eiro. Līdz šim uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijās par nolietojuma vērtību palielināts apliekamais ienākums un attiecīgi aprēķināts arī UIN. Automašīnas atlikusī vērtība ir 18 000 eiro. 2019.gadā tā pārdota par 9500 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, kas saskaņā ar konstatēto defektu aktu ir noteikta kā realizācijas vērtība. Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā un UIN deklarācijā?
Grāmatvedība 07:00, 30. Okt. 2019
Ar katriem jauniem grozījumiem, kas attiecas uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienkāršā grāmatvedība kļūst arvien sarežģītāka. Un arvien vairāk ir situāciju, kurās nav skaidrs, kā pareizi darījums būtu atspoguļojams.
Grāmatvedība 07:00, 6. Nov. 2019
Mātes sabiedrība “A” izveido nemateriālo aktīvu (datorprogrammu) un pārdod to meitas sabiedrībai “B”. Datorprogrammas cenu veido pašizmaksa (sabiedrības “A” programmētāju darba izmaksas) un uzcenojums 5% apmērā. Kā šo darījumu norādīt konsolidētajā finanšu pārskatā (bilancē un peļņas vai zaudējumu aprēķinā)?
Grāmatvedība 07:00, 21. Okt. 2019
Eiropas Komisija nav piešķīrusi atļauju Latvijai ieviest apgriezto jeb reverso pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtību būvizstrādājumiem, sadzīves elektroniskajām iekārtām un sadzīves elektriskajai aparatūrai, līdz ar to, sākot no 2020.gada 1.janvāra, komersantiem, kuri veic minēto preču piegādes, būs jāpiemēro PVN vispārīgā maksāšanas kārtība, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:54, 18. Okt. 2019
Sabiedrība pārdod būvizstrādājumu par 1000 eiro. Par šo būvizstrādājumu pircējs 2019.gadā samaksāja avansu 50% apmērā, piemērojot pievienotās vērtības nodokli (PVN) reversā kārtībā, taču preces piegāde notiks tikai 2020.gadā. Vai sabiedrībai šajā gadījumā jāpārdod viena prece ar divām PVN likmēm, proti, avansam jāpiemēro reversais PVN, bet atlikušajiem 50% no preces cenas – 21% PVN likme? Iepriekš, kad tika pieņemti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), visam darījumam piemēroja to pašu PVN likmi, kā saņemtajam avansam.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Okt. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2019
Pamatlīdzekļi ieņem nozīmīgu vietu teju katra uzņēmuma bilancē, kā arī no to pareizas uzskaites ir atkarīgs uzņēmuma finanšu rezultāts. Analizējot lasītāja iesūtītu jautājumu, noskaidrosim, kas jāņem vērā, iegādājoties pamatlīdzekli!
Budžeta grāmatvedība 07:00, 25. Sep. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
VID informācija 12:39, 11. Okt. 2019
Publikācijā “Sarežģītākie jaunie aspekti nomnieku grāmatvedībā” (“iFinanses”, 08.07.2019.) par nomas uzskaiti saskaņā ar starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem ieskicēju nepieciešamību noteiktos apstākļos veidot uzkrājumus atjaunošanas izmaksām. Šoreiz detalizētāk par šo uzkrājumu veidošanas pamatiem un noteikumiem.
Grāmatvedība 07:00, 7. Okt. 2019
Ņemot vērā lasītāju komentārus pēc Sabīnes Vuškānes publikācijas “Kā piemērot PVN būvniecības pakalpojumiem pēc reversa atcelšanas?” (iFinanses, 13.08.2019.), kurā tika sniegta atbilde uz jautājumu: "Noslēgts būvniecības līgums par 1000 eiro, daļa samaksāta avansā. Kā rīkoties pēc nākamā gada 1.janvāra, kad būvniecības pakalpojumiem tiks atcelta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošana apgrieztā kārtībā? Kas notiek ar PVN deklarācijā norādīto PVN, kas jau par avansu piemērots apgrieztā kārtībā? Kā to piemērot un norādīt PVN deklarācijā par atlikušo maksājumu, kas tiks veikts pēc 1.janvāra?", atbilde ir papildināta par PVN piemērošanu arī būvizstrādājumu piegādēm, ja to pasūtījums vai apmaksa notiek 2019.gadā, bet piegāde – 2020.gadā.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 12. Sep. 2019
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 07:00, 5. Aug. 2019
Kopš šī gada 1.jūlija grāmatvežu terminoloģijas saraksts papildināts ar jaunu terminu – vaučers. Izklausās sarežģīti, bet būtībā tā ir tā pati dāvanu karte. Šobrīd Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir ieviests vienots regulējums pievienotās vērtības nodokļa piemērošanai šim instrumentam.
Grāmatvedība 09:37, 15. Jūl. 2019
Jauna auto iegāde uzņēmumā lielākoties ir kā svētki topošajam tā šoferim un izaicinājums grāmatvedim, jo arī Valsts ieņēmumu dienests mēdz pārsteigt ar jaunām un negaidītām atziņām šajā sakarā. Tāpēc vēlreiz atgādināšu par būtiskākajiem nodokļu nosacījumiem, kas jāņem vērā, domājot par uzņēmuma auto iegādi.
Citi 07:00, 29. Jūl. 2019
Latvijas uzņēmums "A" no cita Latvijas uzņēmuma “B” iegādājas jaunu vieglo automašīnu par 40 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Abi uzņēmumi ir PVN maksātāji. Uzņēmums "A" par automašīnu martā samaksāja avansu – 1000 eiro bez PVN. Atlikušo avansa summu samaksāja aprīlī – 39 000 eiro bez PVN. Pavadzīme tika izrakstīta, un automašīnas pieņemšana notika maijā. Uzņēmums "A" automašīnu izmantos saimnieciskajām vajadzībām, bet neuzstādīs globālās pozicionēšanas sistēmu. Vai uzņēmums "A" var atskaitīt PVN priekšnodokli 50% apmērā? Kad to var atskaitīt – martā un aprīlī, kad tika samaksāts avanss, vai maijā, kad tika saņemta automašīna?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 18. Jūn. 2019
2019.gada 1.janvārī spēkā stājās 16.Starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”, kas ievieš nozīmīgas izmaiņas nomnieku grāmatvedības uzskaitē – praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu. Piemērojot jauno nomas standartu, uzņēmumi saskaras ar virkni sarežģījumu.
Grāmatvedība 07:00, 8. Jūl. 2019
Privātajiem uzņēmumiem nav noteiktas obligātas prasības uzskaitīt kādus darījumus ārpus bilances. Tomēr ir darījumi, kas nav jānorāda bilancē, bet par tiem jāsniedz informācija finanšu pārskata pielikumā vai vadības ziņojumā – veikt šādu ārpusbilances darījumu uzskaiti būtu lietderīgi, jo tas palīdzētu ērtāk un kvalitatīvāk sagatavot gada pārskatu.
Grāmatvedība 07:00, 13. Mai. 2019
Kā novērtēt un atspoguļot grāmatvedībā pamatlīdzekli (PL), kura vērtība samazinājusies? Par šo tēmu normatīvajā regulējumā skaidrots tieši tik daudz, lai jautājumu rastos vairāk nekā atbilžu. Tāpēc atliek paļauties uz vadības aplēsēm un pašu izstrādāto grāmatvedības politiku.
Pamatlīdzekļi 07:00, 30. Apr. 2018
2018.gada oktobrī ir publicēts Eiropas Savienības Tiesas nolēmums lietā Nr.C-153/17, kurā sniegti kritēriji, uz kuriem nodokļa maksātājam būtu jāpamatojas, izvēloties metodi atskaitāmā priekšnodokļa aprēķināšanai, ja tas veic ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus un neapliekamus darījumus.
Nodokļi 07:07, 11. Mar. 2019
Uzņēmums ir iegādājies darbiniekiem gan veselības apdrošināšanas polises, gan nelaimes gadījumu apdrošināšanas polises periodam no 2018.gada 1.decembra līdz 2019.gada 30.novembrim. Ja apdrošināšanas polises prēmija vienam darbiniekam ir 250,15 eiro, bet 2018.gadā darba devējs apdrošinātājam ir samaksājis pusi no tās – 125,08 eiro, tad, pārbaudot, vai nav pārsniegti atļautie limiti, pēc kuras vērtības vadīties? Un kā aprēķināt atlikušo veselības apdrošināšanas prēmijas daļu, ja darbinieks aiziet no darba, bet polise paliek spēkā, lai pareizi piemērotu nodokļus vai arī ieturētu starpību no izmaksājamās algas?
Darba samaksa 07:00, 14. Mar. 2019
Budžeta iestāžu grāmatveži šogad negarlaikosies – lai ieviestu aktuālās normatīvo aktu prasības, darāmā pietiks ilgam laikam. Šobrīd, kad, visticamāk, tiek pārskatīta visa saimniecība, ir īstais brīdis novērtēt, cik un kāds inventārs ir iestādes rīcībā. Tas atvieglos turpmāk veicamo darbu plānošanu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 11. Feb. 2019
Uzņēmums 01.11.2017. pārdeva reprezentatīvo auto par 50 000 EUR. Automobilim aprēķinātais finanšu nolietojums ir 10 000 EUR, savukārt atlikusī bilances vērtība – 45 000 EUR. Kā norakstīt reprezentatīvā auto atlikušo bilances vērtību, un kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina (PZA) postenī to uzrādīt? Kurā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas rindā norādīt reprezentatīvā automobiļa atlikušo bilances vērtību, ja auto atlikušo bilances vērtību uzņēmums neuzskata par izdevumiem, kas saistīti ar reprezentatīvā automobiļa ekspluatāciju un uzturēšanu (uzskata, ka finanšu nolietojums atbilst likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 6.panta 1.daļas 13.punktam, bet atlikusī bilances vērtība tam neatbilst), lai neveidotos situācija, ka gan ienākumi, gan atlikusī auto vērtība tiek aplikta ar UIN?
Grāmatvedība 08:00, 21. Feb. 2018
Bieži uzņēmējiem nākas saskarties ar sarežģītām situācijām, kad operatīvi jāspēj novērtēt apstākļus un pieņemt pareizus lēmumus. Ir jāvar pielāgoties, ražojot un pārdodot tikai tās preces, kuras nesīs vislielākos augļus. No šādiem lēmumiem bieži ir atkarīga arī uzņēmuma attīstība un izaugsme virzībā uz tā galveno mērķi - peļņu.
Finanšu vadība 07:00, 18. Jan. 2019
Spēkā esošajā Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteikts, ka ar nodokli neapliek nekustamā īpašuma pārdošanu, izņemot nelietota nekustamā īpašuma un apbūves zemes pārdošanu. Tomēr praksē nereti rodas neskaidrības, vai nekustamais īpašums ir klasificējams kā lietots vai nelietots.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Jan. 2019
2018.gada 20.augustā SIA “A”, kas nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, noslēdz līgumu par preču izgatavošanu un piegādi SIA “B” par kopējo summu 10 tūkst. eiro apmērā. Šajā datumā SIA “A” izraksta avansa rēķinu un saņem avansu no SIA “B” 2000 eiro apmērā izejmateriālu iegādei preču izgatavošanas vajadzībām. Šī gada 24.augustā SIA “A” tiek reģistrēts PVN maksātāju reģistrā. 29.oktobrī prece tiek saražota, notiek preču piegāde un tiek izrakstīts nodokļa rēķins. Kādu saražotās preces vērtību jāapliek ar PVN – 10 tūkst. eiro vai starpību starp saražotās preces vērtību un saņemto avansu, t. i., 8000 eiro?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Dec. 2018
No 2019.gada 1.janvāra visiem Latvijas uzņēmumiem, kas finanšu pārskatus sagatavo saskaņā ar starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, būs obligāti piemērojams 16.starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”. Jaunais standarts ir īpaši nozīmīgs nomniekiem, jo tas pielīdzina operatīvo nomu finanšu nomai, tātad praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu.
Grāmatvedība 07:00, 31. Dec. 2018
Ne tik bieži sastopama, tomēr iespējama ir situācija, kad pamatlīdzeklis (PL) saņemts apmaiņas darījumā vai dāvinājumā. Šajā gadījumā sākotnējās vērtības noteikšana ir atšķirīga un arī sarežģītāka nekā tad, ja PL iegādāts vai izgatavots pašu spēkiem.
Pamatlīdzekļi 08:00, 24. Jan. 2018
Jauna gada sākums strauji tuvojas, tas nozīmē, ka pavisam drīz stāsies spēkā nozīmīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā. Turpinām ar tām iepazīstināt, šoreiz plašāk par papildināto un precizēto kontu plānu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2018
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
Jau ar 2019.gada 1.janvāri 16.Starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma” būs piemērojams obligātā kārtā. Šis standarts ir īpaši nozīmīgs nomniekiem, jo tas faktiski pielīdzina šī brīža operatīvo nomu finanšu nomai, tātad praktiski visas nomas būs jāuzrāda bilancē.
Svarīgi 11:05, 22. Nov. 2018
Ir sācies inventarizāciju laiks. Pārskata gada slēguma inventarizācija nav obligāti jāveic pārskata gada pēdējā dienā, to ir atļauts veikt triju mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās, t.i., no pārskata gada 1.oktobra līdz nākamā gada 31.janvārim.
Gada pārskats 07:00, 20. Nov. 2018
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Okt. 2018
Kad sabiedrība ir iegādājusies kādu lietu vai lietu kopumu, izvērtējusi tā atbilstību Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) paredzētajiem pamatlīdzekļu (PL) atzīšanas kritērijiem un noteikusi, ka lieta vai lietu kopums ir PL, jānosaka, kādā vērtībā šo PL uzskaitīt.
Pamatlīdzekļi 08:00, 6. Dec. 2017
2019.gadā gaidāmas būtiskas un apjomīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā, un ar tām ir lietderīgi iepazīties jau šobrīd, lai plānotu jaunā regulējuma ieviešanu savā iestādē.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2018
Daļai nodokļu maksātāju no šī gada, neskatoties uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājumu no 23% līdz 20%, par ienākumiem līdz 20 004 EUR gadā, iespējams, nāksies maksāt lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokli par savu saimniecisko darbību, jo to aprēķinās nevis no saimnieciskajā darbībā gūtās peļņas, bet no lielākas summas.
Grāmatvedība 07:00, 8. Okt. 2018
Latvijas uzņēmumam "A" ir debitora “X” parāds 62 500 EUR. Šādu debitora parādu 2018.gada augustā uzņēmums pārdod pēc cesijas līguma uzņēmumam "B" par 68 000 EUR. Kā abiem uzņēmumiem pareizi norādīt šo darījumu grāmatvedības uzskaitē? Abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Kādi nodokļi rodas šajā darījumā, un kā tie ir norādami deklarācijās? Uzņēmumi nav saistītas personas likuma “Par nodokļiem un nodevām” 1.panta 18.punkta izpratnē.
Grāmatvedība 07:00, 28. Aug. 2018
Ar nodokļu reformas ietvaros veiktajiem grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” būtiski mainīta pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķina kārtība iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem. Aplūkosim izmaiņas, kas skar pamatlīdzekļu sākotnējās vērtības noteikšanu!
Grāmatvedība 06:26, 16. Jūl. 2018
SIA "A” sniedz SIA “B" reklāmas pakalpojumus uz līguma pamata par kopējo summu 1000 EUR. Līguma slēgšanas brīdī (2017.gada decembrī) SIA "A" nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja. 2018.gada februārī SIA "A" izraksta un SIA "B" apmaksā avansa rēķinu par pakalpojumiem pusi no Līguma summas bez PVN 21%. Līgumā nolīgto pakalpojumu izpildes laikā SIA "A" kļūst par PVN maksātāju un tiek reģistrēts PVN maksātāju reģistrā. 2018.gada jūnijā tiek sagatavots gala rēķins. Kā šajā situācijā būtu jārīkojas ar PVN?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:03, 24. Jūl. 2018
2018.gadā spēkā stājušās izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas būtiski maina pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķina kārtību iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem. Turpinot iepriekšējā numurā aizsākto tēmu, šajā publikācijā aplūkosim jaunās prasības pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķina un uzskaites kārtībā.
Pamatlīdzekļi 07:00, 1. Aug. 2018
24.jūlijā Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 15:32, 26. Jūl. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 13:21, 1. Aug. 2018
24.07.2018. pieņemti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (MK noteikumi Nr.188) un MK noteikumos Nr.301 "Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem" (MK noteikumi Nr.301), kas stājās spēkā 27.07.2018.
Likumdošana 11:40, 1. Aug. 2018
Uzņēmumam ir debitoru parāds (9000 EUR), kas ir izveidojies līdz 31.12.2017. Parāds ir kļuvis bezcerīgs. 2018.gadā plānots to norakstīt. Debitora parādam uzkrājumu nav, ir aktuāls maksātnespējas process, uzņēmums nav likvidēts, nav tiesu izpildītāja aktu. Kā piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli, norakstot šo parādu?
Grāmatvedība 07:00, 13. Aug. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļiem grāmatvedībā, šoreiz par pamatlīdzekļu izslēgšanu. Pamatlīdzekli izslēdz, ja to atsavina vai no tā lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 07:00, 6. Jūn. 2018
Ja parādās būtiska atšķirība starp pamatlīdzekļa (PL) bilances vērtību un tirgus vērtību, to nepieciešams pārvērtēt. Ja PL bilances vērtība būtiski neatšķiras no tirgus vērtības, ir pietiekami pārvērtēšanu veikt reizi 3–5 gados. Kas jāņem vērā, pārvērtējot PL?
Pamatlīdzekļi 07:00, 14. Mai. 2018
Sabiedrība sniedz vieglo taksometru pakalpojumus, ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Tika iegādāti un uzstādīti taksometru skaitītāji (40 gab.), to cena svārstās 400-600 EUR, ekspluatācijas laiks - 7 gadi. Kā šos izdevumus pareizi iegrāmatot? Skaitītājs ir neatņemama automašīnas sastāvdaļa Vai tos uzreiz var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem, pielīdzinot tos automašīnas aprūpes izdevumiem? Vai grāmatot kā pamatlīdzekli, mazvērtīgo inventāru? Ja tiek lauzts kāds nomas līgums un auto vairs netiek izmantots, vai uzņēmumam tad ir tiesības norakstīt skaitītāja vērtību (vai atlikušo vērtību) izdevumos?
Pamatlīdzekļi 06:00, 11. Mai. 2018
No 1.marta iespējams iesniegt gada ienākumu deklarāciju par 2017.gadu. Tāpat kā iepriekš, arī šogad deklarācijas iesniedzēji iedalāmi 2 grupās – tie, kam tas jādara obligāti (ievērojot deklarācijas iesniegšanas gala termiņu – 1.jūniju), un tie, kas deklarāciju iesniedz brīvprātīgi.
Gada deklarācija 07:00, 16. Apr. 2018
Uzņēmumā pamatlīdzeklis tiek ekspluatēts no 01.06.2006., atlikusī vērtība - 0 EUR. 2018.gada martā tiek veikta būtiska komponentu nomaiņa par summu 17 500 EUR. Pamatlīdzeklim aprēķināts nolietojums pēc lineārās metodes, paredzamais lietošanas laiks 10 gadi. Kā grāmatvedībā atspoguļot šo procesu?
Pamatlīdzekļi 07:44, 6. Apr. 2018
Ceturtdien, 26.aprīlī, Valsts sekretāru sanāksmē izskatīti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.188 “Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” (MK noteikumi). Noteikumu projekts izstrādāts, lai saskaņotu tos ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN likums) normām, kas stājušās spēkā 01.01.2018.
Likumdošana 09:01, 30. Apr. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašniekam pieder automašīna, kuru viņš tagad ir nolēmis iekļaut ZS pamatlīdzekļu sastāvā. Kā novērtēt automašīnas vērtību un kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 07:24, 23. Mar. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
2017.gada decembrī uzņēmums samaksāja avansa rēķinu par dažādiem materiāliem un precēm, piemērojot pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21% apmērā. PVN deklarācijā par 2017.gada decembri šis darījums atspoguļots vispārīgajā kārtībā. Preces un materiāli, tostarp arī būvizstrādājumi, saņemti 2018.gada janvārī un februārī. Vai, saņemot būvizstrādājumus, kam no šī gada piemērojama PVN apgrieztā maksāšanas kārtība, tie jāatspoguļo PVN deklarācijā atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 142.pantā noteiktajām prasībām, lai gan avansa maksājums veikts 2017.gadā?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 27. Feb. 2018
Uzņēmums – pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs – sniedz būvniecības pakalpojumus un tirgo dažādas preces, tostarp būvizstrādājumus un metāla izstrādājumus. Kā atbilstoši izmaiņām Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) piemērot PVN darījumiem, kas sākti 2017.gadā, bet pabeigti jau 2018.gadā? Piemēram, klientam (PVN maksātājs) 2017.gadā izrakstīts priekšapmaksas rēķins (ar PVN) par būvizstrādājumiem. Klients šo summu kopā ar PVN samaksāja tikai 2018.gadā, kad piemērojama nodokļa apgrieztā maksāšanas kārtība. Kā šajā gadījumā izrakstīt pavadzīmi?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 8. Feb. 2018
Gaidījām, gaidījām un sagaidījām – pagājušā gada novembra beigās beidzot publicēti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (Noteikumi)! Noteikumos iekļauti skaidrojumi vairākām situācijām.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Feb. 2018
Uzņēmumā gada beigās ir pamatlīdzekļi (PL) ar 0 EUR vērtību, un uzņēmums vēlas šo vērtību palielināt līdz tirgus cenām. Vai šajā gadījumā jāpārvērtē visa PL kategorija? Kā pierādīt tirgus cenas? Kā grāmatot vērtības pieaugumu? Kas jāņem vērā, lai atbilstoši pārvērtētu PL?
Pamatlīdzekļi 08:00, 17. Jan. 2018
Uzņēmums sniedz metālapstrādes pakalpojumus – metināšanu, virpošanu, frēzēšanu, nažu, pretnažu, hidrocilindru utt. izgatavošanu. Vai uz šiem pakalpojumiem attiecināmi grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) par reverso pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtību metālizstrādājumiem? Ja jā, tad vai uz gada beigām atlikušajiem metāla krājumiem, kas iegādāti 2017.gadā un 2018.gada sākumā tiek izlietoti, izrakstot rēķinu, drīkst piemērot reverso PVN? Vai, izrakstot rēķinu, jānorāda tikai atsauce uz PVN likuma pantu vai jānorāda arī metālizstrādājumu veids ar nomenklatūras kodu atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.17 "Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai" (MK noteikumi Nr.17) 7.pielikumam "Metālizstrādājumi, kuru piegādēm piemēro īpašo pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas režīmu"?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 16. Jan. 2018
Rēķinot pamatlīdzekļu (PL) nolietojumu, jāņem vērā virkne priekšnoteikumu, jo situācijas mēdz būt atšķirīgas. Piemēram, vai nolietojums jārēķina, ja iekārta kādu laiku atrodas dīkstāvē? Kurā brīdī jāsāk rēķināt nolietojums? Un – galu galā – kā to rēķināt? Jāievēro, ka likumdošanas normās nav paredzēts 1 pareizais variants, tādēļ būs jāveic vairākas aplēses un jāizvēlas konkrētajam uzņēmumam atbilstošākā grāmatvedības politika.
Pamatlīdzekļi 08:00, 12. Feb. 2018
2017.gada septembris un oktobris Eiropas Savienības Tiesai (EST) bija ražīgs periods, kurā sniegti vairāki prejudiciālie nolēmumi arī Latvijā aktuālā jautājumā. Proti, 3 lietās analizēti jautājumi par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atbrīvojumu neatkarīgu personu grupu (NPG) sniegtajiem pakalpojumiem.
Nodokļi 08:00, 29. Dec. 2017
Otrdien, 13.februārī, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (Noteikumi), kas izstrādāti, lai daļēji atrisinātu problēmu ar atliktā nodokļa aktīvu un atliktā nodokļa saistību izslēgšanu no uzņēmumu bilancēm, kā rezultātā mainās konkrētā uzņēmuma pašu kapitāla lielums.
Likumdošana 11:37, 14. Feb. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
2017.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija sabiedrībām jāsagatavo atbilstoši likumam "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), kas piemērojams 2017.gadam. Bet ko darīt ar atliktā nodokļa saistībām vai aktīvu šī gada 31.decembrī?
Grāmatvedība 08:00, 13. Dec. 2017
//= $article['Article']['score'] ?>
Nodokļi Šveicē
Šveices nodokļu sistēma ir sarežģīta, jo Šveice ir federāla valsts, kas sadalīta 26 kantonos un aptuveni 2250 pašvaldībās, kuras katra iekasē savus nodokļus – ienākuma nodokļus, īpašuma nodokļus, mantojuma nodokļus, īpašuma ienākuma nodokļus u.c.
Citi 08:00, 8. Dec. 2017
27.11.2017. oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicēti un 01.01.2018. spēkā stāsies grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" (Noteikumi), informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Grozījumi veikti, lai Noteikumus precizētu atbilstoši likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" veiktajiem grozījumiem, kā arī paskaidrotu atsevišķu likuma normu piemērošanas kārtību.
Likumdošana 12:37, 1. Dec. 2017
SIA - pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja atbilstoši līgumam saņem no piegādātāja avansa rēķinu par precēm. Avansa rēķins samaksāts septembrī, prece saņemta oktobrī. Uzņēmums PVN priekšnodokli iekļauj PVN deklarācijā septembrī. Kurā PVN deklarācijas rindā un kuros deklarācijas pielikumos atspoguļot saņemto preci oktobrī? Kādus grāmatojumus veikt?
Grāmatvedība 08:00, 9. Nov. 2017
Uzņēmums pārdod jaunbūvi. Pirkuma līgumā norādīta kopējā pirkuma summa par zemi un ēku plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. Atbilstoši līgumam pircējs samaksu veiks 2 daļās: 1.daļu maksās oktobrī, bet 2.daļu - novembrī. Pircējs oktobrī samaksāja 1.daļu. Ja pircējs novembrī nesamaksās 2.daļu, darījums nenotiks un uzņēmumam būs pircējam jāatmaksā saņemtā pirkuma summas daļa. Vai oktobrī saņemtā samaksa ir uzskatāma par avansa maksājumu? Vai PVN jāmaksā budžetā novembrī? Vai arī PVN jāmaksā par visu darījumu tad, kad saņemta visa pirkuma summa? Vai rēķinā zemes un ēkas vērtība jānorāda atsevišķi?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:11, 24. Nov. 2017