Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Saeima 2024.gada 20.jūnijā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, mainot likuma 594. un 599.pantu par ieturējumiem no parādnieka darba algas un līdzīgiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 13:23, 28. Jūn. 2024
Grozījumi Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā 2024.gada 1.oktobrī, paredz skaidrākus un taisnīgākus ieturējumu noteikumus, nodrošinot parādniekiem minimālo ienākumu saglabāšanu, vienlaikus ļaujot efektīvāk īstenot piedziņas procesus. Grozījumi ir mērķēti uz ēnu ekonomikas mazināšanu un taisnīgāku attieksmi pret parādniekiem, kas bieži vien slēpj savus patiesos ienākumus, tādējādi apgrūtinot piedziņas procesu. Apskatām praktiski, kā mainās ieturējumu apjomi pēc izmaiņām.
Darba samaksa 06:00, 18. Okt. 2024
2024.gada 14.maijā Eiropas Komisija pieņēma direktīvu par ātrāku un drošāku atvieglojumu piemērošanu pārmērīgiem ieturējuma nodokļiem jeb Faster direktīvu, kuras mērķis ir padarīt ieturējuma nodokļa procedūras Eiropas Savienībā (ES) drošākas un efektīvākas pārrobežu ieguldītājiem, valstu nodokļu iestādēm un finanšu starpniekiem, piemēram, bankām vai investīciju platformām. Ko direktīvas pieņemšana nozīmē Latvijai?
Citi 06:00, 23. Sep. 2024
Uzņēmums, kurš kādu laiku nav spējis nokārtot savas parādsaistības un tā rezultātā tam piesaistīts zvērināts tiesu izpildītājs, pieņem lēmumu izmaksāt darbiniekam pabalstu 250 eiro apmērā saistībā ar tēva nāvi. Vai zvērināts tiesu izpildītājs drīkst veikt ieturējumu no bēru pabalsta? Vai grāmatvedim, aprēķinot summu, kas jāpārskaita zvērinātam tiesu izpildītājam, jāņem vērā bēru pabalsts?
Darba samaksa 06:00, 27. Okt. 2023
Darbinieka netīšas rīcības rezultātā uzņēmumam ir radušies zaudējumi, grāmatvedībā tie tiek norakstīti kā zaudējumi. Vai uzņēmums drīkst prasīt darbiniekam atlīdzināt šos zaudējumus pilnā apmērā? Vai pastāv iespēja norakstīt tos un nepieprasīt darbiniekam atlīdzināt?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 3. Sep. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2024
Pašnodarbinātais kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Viņš nodarbina darbinieku, kurš darba laikā savas vainas dēļ sabojā inventāru. Darba devējs un darbinieks rakstiski vienojas, ka darbinieks segs radušos zaudējumus, kas novērtēti 100 eiro apmērā, – darba devējs šo summu ieturēs no darbinieka darba algas. Kā šo darījumu jāatspoguļo saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Tiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, 2024.gada 20.jūnijā pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 09:26, 20. Jūn. 2024
Ar Baltkrievijas vienpusēju lēmumu no 2024.gada 1.jūnija tiks daļēji apturēta Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas konvencijas par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu darbība. Kas mainīsies?
Citi 06:00, 31. Mai. 2024
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
Uzņēmums ir iegādājies vērtspapīrus (uzņēmuma akcijas), gūst ienākumus. Kāds dokuments ir jāizmanto, lai apliecinātu, ka nodokļi ir nomaksāti ārvalstīs? Kā to iegūt? Vai šāds nodokļa nomaksu apliecinošs dokuments varētu būt izziņa no bankas, kuras platformā (bankas brokeris) tiek ieskaitītas dividendes? Izziņā norādīts dividenžu apmērs, ieturētais procents un ieturētā nodokļa summa. Uzņēmums plāno izmantot iespēju samazināt Latvijā samaksāto uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), kas tiek aprēķināts dividendēm, par ārvalstīs samaksāto nodokli atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 6. un 15.pantam.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Apr. 2024
Vai inflācijas atplūdi šogad turpināsies? Investīcijas tehnoloģijās – ceļš uz ilgtspēju? Vai paraksts e-rēķinā ir obligāts? Darbinieks no Ukrainas – rezidents vai nerezidents? Darbinieka rīcība ārpus darba laika – pamats uzteikumam? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:00, 2. Feb. 2024
Lai veiktu ieturējumu no darbinieka algas, ir jāievēro stingras prasības un grāmatvedībā jāveic korekti aprēķini. Pie tam – ir situācijas, kad ieturējumus veikt nemaz nav iespējams! Lai risinātu šo problēmu Civilprocesa likumā ir sagatavoti grozījumi, kas paredz izmaiņas ieturējumu apmērā no parādnieka darba samaksas. Kādas būs atšķirības un ko tas nozīmē grāmatvežiem?
Darba samaksa 06:00, 17. Jan. 2024
Mūsu uzņēmuma partnerim – būvniecības uzņēmumam – ir samaksāts avanss par darbiem (reversais PVN būvniecības pakalpojumiem), bet darbi nav izpildīti vai izpildīti daļēji. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) aprēķināts reversā kārtībā. Partneris nevēlas atmaksāt naudu ar pārskaitījumu, bet piedāvā veikt savstarpējo ieskaitu pret iemaksāto garantijas naudu, ko mūsu uzņēmums ir parādā būvniekam. Vai šādā gadījumā ir iespējams savstarpējais ieskaits, ja viena darījuma partnera samaksātajam avansam piemērots reversais PVN, bet otras puses izrakstītajam rēķinam – PVN vispārējā kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 27. Dec. 2023
Eiropas Komisija (EK) 2023.gada beigās publicēja ilgi gaidītos priekšlikumus par konsolidēto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi Eiropā. Ko paredz sniegtie priekšlikumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 9. Jan. 2024
Sagatavoti grozījumi Civilprocesa likumā, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 13:57, 27. Okt. 2023
Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 13. Okt. 2023
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, daļu no brīvajiem naudas līdzekļiem vēlas ieguldīt ieguldījumu fondos (dažādu vērtspapīru kopums), atverot Latvijā reģistrētā kredītiestādē vērtspapīru kontu. Cerot uz ieguldījuma fonda vērtības pieaugumu, laika gaitā veidotos peļņa. Ar kādiem nodokļiem apliekama gūtā peļņa no darījumiem ar ieguldījumu fondiem, ja peļņa tiek izmaksāta dividendēs vai atstāta nesadalīta? Vai nepieciešams reģistrēt papildu saimnieciskās darbības veidu, ja veic šādus darījumus?
Saimnieciskā darbība 06:00, 7. Sep. 2023
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Svarīgi 15:12, 6. Apr. 2023
Samērā bieži ir nācies konsultēt Latvijas nodokļu nerezidentus par nodokļu sekām, ja tiek atsavināts nekustamais īpašums, kas atrodas Latvijā. Jāatzīst, ka nodokļu normas šādos gadījumos var radīt neskaidrības. Taču 2021.gada decembrī Senāts ir ieviesis skaidrību par nodokļu sekām, ja nerezidents pārdod savu nekustamo īpašumu Latvijā.
Citi 06:00, 10. Mar. 2023
Darba devējs optimizē uzņēmuma līdzekļus un daļu no algu fondam atvēlētajiem līdzekļiem novirza uz uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, veicot iemaksas par saviem darbiniekiem. Kādi nodokļi jāmaksā par šādiem darījumiem? Kādas likuma norma to nosaka, un kā grāmatot šādus darījumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Mar. 2023
Šī gada 14.februārī Eiropas Padome nolēma pievienot Krieviju, Britu Virdžīnu salas, Kosta riku un Māršala salas jurisdikciju sarakstam, kuras nesadarbojas nodokļu jomā.
Svarīgi 09:26, 23. Feb. 2023
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību 2009.gadā nolēma iepriekšējā gada peļņu sadalīt dividendēs un to iegrāmatoja bilances kontā “Norēķini par dividendēm”, jo sabiedrībai nebija pietiekamu naudas līdzekļu, lai izmaksātu dividendes. Vai, izmaksājot dividendes 2022.gadā, kas ir aprēķinātas 2009.gadā, ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Feb. 2023
Uzņēmums (reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs Latvijā) vēlas nolīgt programmētājus no trešās valsts savu pakalpojumu nodrošināšanai, bet daļa pakalpojumu sniedzēju ir PVN maksātāji, daļa – nē. Vai PVN par saņemtajiem pakalpojumiem no trešās valsts pilsoņiem jānorāda PVN deklarācijā neatkarīgi no tā, vai tie ir PVN maksātāji? Vai no darījumiem jāietur vēl citi nodokļi?
Citi 06:00, 3. Jan. 2023
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
Pieaugošā aktivitāte fondu biržā beidzamajos gados arī Latvijas uzņēmumiem liek aizdomāties par šādas iespējas izmantošanu ar mērķi investēt finanšu līdzekļus vērtspapīros, kas ļauj attīstīt un paplašināt savu uzņēmējdarbību. Apskatīsim šo iespēju no grāmatvedības un nodokļu puses!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 29. Aug. 2022
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Darbiniecei tuvojas bērna kopšanas atvaļinājuma beigas un būtu jāatsāk strādāt, bet viņa informējusi, ka, visticamāk, darbā neatgriezīsies. Kā darba devējam atgūt avansā samaksāto atvaļinājuma naudu, ja darbiniecei nebūs algas, no kā to ieturēt? Vai avansā samaksāto atvaļinājuma naudu vispār ir iespējams ieturēt no citiem darbinieces ienākumiem vai kā citādi prasīt viņai to atmaksāt?
Klausies
Atvaļinājums
06:00, 19. Aug. 2022
Fiziska persona, kas var būt arī reģistrēts autoratlīdzības nodokļa maksātājs (bet ir gadījumi, kad nav), sagatavo lekcijas ierakstu, par ko ir atrunāta samaksa, piemēram, 100 eiro. Šo lekciju var nopirkt kā ierakstu ilgstošu laiku, tāpēc līgumā gribētos ietvert arī, piemēram, papildu 10% samaksu izpildītājam (lekcijas autoram) no nopirkto lekciju summas, atrunājot summu izvērtēšanu ik pēc trim mēnešiem. Tajā brīdī, kad tiek izmaksāta atlīdzība (100 eiro), tiek iesniegta attiecīga (IIN) atskaite. Vai šie 10% arī skaitās autoratlīdzība? Vai, izmaksājot šos 10% vēlākos periodos, arī ir jāsniedz IIN atskaite? Ja ir, tad kāds ienākuma izmaksāšanas kods tanī jāuzrāda? Vai ir kādi ieteikumi šai situācijai?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 19. Apr. 2022
Nu jau pirmais prieks par Satversmes tiesas secinājumiem pagājis, jāsāk ieskatīties detaļās – ko īsti nozīmē šis spriedums? Kāda bijusi tiesas galvenā argumentācija? Tas varētu būt svarīgi arī citu, līdzīgu nodokļu tiesību normu apstrīdēšanai. Vai būs iespējams atgūt līdz šim samaksāto nodokli tiem, kas strādājuši ar zaudējumiem?
Nodokļi 07:00, 9. Mar. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Saskaņā ar uzņēmuma iekšējiem dokumentiem darbiniekiem tiek piešķirts degvielas patēriņa limits mēnesī. Ja limits tiek pārsniegts, pārsnieguma summa ir jāietur no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Piemēram, darbiniekam noteikts limits mēnesī 100 litri. Oktobrī izņemti 103 litri par 139,50 eiro (154,50 eiro ar pievienotās vērtības nodokli mīnus atlaide 15 eiro). No darbinieka jāietur degvielas izmaksas par trīs litriem. Kā to pareizāk darīt?
Izdevumi 18:59, 12. Dec. 2021
1. augustā spēkā stājās vairāki grozījumi Darba likumā, nosakot kārtību, kādā sedzami attālinātā darba izdevumi, precizējot minimālās algas un ieturējumu piemērošanas kārtību nozarēs, kurās noslēgta ģenerālvienošanās, kā arī citos jautājumos.
Darba samaksa 08:44, 23. Aug. 2021
Vai gada beigās par darbiniekiem ieturētajām summām, kas gada laikā ir pārskaitītas tiesu izpildītājiem, Valsts ieņēmumu dienestam ir jāiesniedz “Paziņojums par fiziskai personai izmaksātajām summām”? Kāds ienākumu veida kods jāpielieto?
Dokumenti 07:00, 24. Jan. 2020
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Darbiniekam ir bruto alga 1400 eiro apmērā. Saņemti tiesu izpildītāja rīkojumi par ieturējumiem – viens par uzturlīdzekļiem (piemēram, 500 eiro mēnesī) un otrs par ceturtās kārtas ieturējumu piedziņu 30% apmērā no darba algas. Kā pareizi veikt šos ieturējumus?
Tiesības 09:33, 23. Jūl. 2020
Jautājums par ieturējumu, ko veic zvērināts tiesu izpildītājs, no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Ir noslēgta ģenerālvienošanās par minimālās algas noteikšanu 780 eiro apmērā būvniecības nozarē strādājošajiem. Vai, izdarot ieturējumu, par pamatu jāņem uz ģenerālvienošanās pamata noteiktā minimālā darba samaksa, proti, 780 eiro vai valstī noteiktā minimālā darba samaksa 430 eiro?
Tiesības 07:00, 25. Jūn. 2020
Vai grāmatvedis drīkst skaitīt darba algu uz citas personas konta numuru, ja ir saņēmis no darbinieka iesniegumu? Vai tādējādi netiek pārkāpti kādi likumi? Kādas sekas var būt darba devējam un kādas – darbiniekam?
Latvijas uzņēmumu vadītāji pašreizējā pārmaiņu periodā valstī un pasaulē, ko ietekmē Covid-19 izraisītā pandēmija un Latvijas un citu valstu pieņemtie ierobežojumi, var būt spiesti pieņemt dažādus lēmumus par uzņēmuma restrukturizēšanas nepieciešamību. Kas jāņem vērā, uzņēmumam reorganizējoties, piesaistot jaunu finansējumu, iegādājoties jaunu biznesu vai pārdodot to?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Feb. 2021
Paredzēts, ka jaunais DAC6 ziņošanas pienākums attiecas uz zinošiem un kompetentiem profesionālo pakalpojumu sniedzējiem, kas sniedz nodokļu padomus, izstrādā noteiktas pārrobežu darījumu shēmas un palīdz uzņēmējiem realizēt starptautiskus darījumus. Var šķist, ka uzņēmējiem pašiem par DAC6 nav jādomā, taču viss nav tik vienkārši. Par DAC6 regulējuma izpratni, darbinieku izglītošanu un atbilstības nodrošināšanu ir jādomā ikvienam uzņēmumam, kurš regulāri vai pat vienu reizi veic darījumus ārpus Latvijas.
Saistītās personas 07:00, 8. Jan. 2021
Darbiniekam ir parādu piedziņas lieta (nav uzturlīdzekļu piedziņa) saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta 1. daļas 3. punktu. Ko darīt, ja darbiniekam ir minimālā alga – 430 eiro? Faktiski darbiniekam uz rokas pēc nodokļu atskaitījuma paliek apmēram 300 eiro (atkarībā no neapliekamā minimuma, apgādājamo skaita u.c. faktoriem). Vai šajā gadījumā, ja ir zvērināta tiesu izpildītāja rīkojums, darbiniekam uz rokas jāatstāj 430 eiro?
Tiesības 11:00, 20. Feb. 2020
Daļai komersantu darījumu attiecības ar nerezidentiem ir ierasta saimnieciskās darbības prakse, bet daļai komersantu tāda prakse nav izveidojusies, taču ir interese šādas darījuma attiecības nodibināt. Tieši šie komersanti ir pakļauti riskam noslēgt ar nerezidentu tādu darījumu, kas būtu pretējs to interesēm. Kāpēc un kā mazināt šos riskus? Par to šajā rakstu sērijā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 4. Nov. 2020
Uzņēmums iegādājās vieglo automašīnu, kuru darbinieks drīkstēs izmantot arī privātām vajadzībām. Tātad uzņēmums maksās uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN) un 50% no rēķinos saņemtā un samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) neatskaitīs kā priekšnodokli. Vai drīkst noslēgt vienošanos ar darbinieku, ka no viņa darba algas tiks ieturēts UVTN un 50% PVN kā auto nolietojuma daļa (sadalot pa vairākiem mēnešiem auto līzinga nomaksas termiņā), kuru nevarēja atskaitīt kā priekšnodokli, iegādājoties auto?
Tiesības 07:56, 29. Sep. 2020
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2020
Plānojot veikt ieturējumus no darbinieka algas, jāatceras, ka Darba likumā paredzēti vairāki ierobežojumi. Aplūkosim kārtību, kādā darba devējs var veikt ieturējumus no darba samaksas, lai atlīdzinātu nodarītos zaudējumus, kā arī citus gadījumus, kad pieļaujami ieturējumi no darba samaksas.
Tiesības 07:00, 18. Okt. 2019
Vai grāmatvedi var sodīt, ja viņa dēļ darbiniekam ilgstoši ir nepareizi izmaksāta alga? Kļūdas dēļ grāmatvedības sistēmā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes vietā ielikts “0”, līdz ar to vairākus mēnešu darbinieka algai nav piemērots IIN, un uzņēmumam (vai arī darbiniekam) radušās finanšu sekas.
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Aug. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā labot algu?
Kā pareizi labot darbinieka darba algu, ja ir pieļauta kļūda aprēķinā un izmaksā? Ievadot nodokļu likmes grāmatvedības programmā, “0” kļūdaini tika ielikta ailītē “speciālā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme”, nevis “neapliekamais minimums”. Darbiniekam 6 mēnešus netika pareizi ieturēts IIN, līdz ar to alga mēnesī tika pārmaksāta vidēji par 120 eiro. Darbinieks nepiekrīt ieturējumiem. Vai drīkst veikt algas pārrēķinu, aprēķinot IIN, un pārmaksāto algu norakstīt zaudējumos? Vai arī vajag pārrēķināt bruto algu, lai varētu aprēķināt visus nodokļus un būtu pareiza izmaksa?
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Pasaulē vērienīgākā, Starptautiskās Fiskālās asociācijas rīkotā nodokļu kongresa pirmā centrālā tēma bija procentu atskaitīšanas ierobežojumu tendences, par ko stāstīju iepriekšējā rakstā "Pasaules karstākās nodokļu vēsmas Latvijā" (iFinanses, 08.01.2020.). Nodokļu piemērošana investīciju fondiem bija otrs 2019.gada būtiskākais kongresa temats.
Citi 07:00, 3. Feb. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas sagaida UIN?
Pagājušajā gadā izstrādāti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, plānojot ieviest vairākas jaunas normas un precizēt esošās. Kāpēc nepieciešami grozījumi un kādas jomas tie skars?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:59, 20. Jan. 2020
Vēl tikai līdz šī gada 31.decembrim dividendēm no peļņas, kas radusies līdz 2017.gada 31.decembrim, var piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā. Ja to nepaspēj izdarīt šogad, no nākamā gada tai būs jāpiemēro IIN 20% likme.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Nov. 2019
Nomnieks uzteica telpu nomas līgumu. Saskaņā ar līguma nosacījumiem nomnieks, uzsākot telpu nomu, iemaksāja drošības naudu divu mēnešu īres maksas apmērā – 2402 eiro. Sagatavojot telpu pieņemšanas – nodošanas aktu, tika konstatēts, ka telpu iznomātājam jāremontē ēkas fasāde, uz kuras atradās nomnieka izkārtne. Ar nomnieku panākta vienošanās, ka šo darbu izmaksas 501 eiro apmērā tiks segtas no drošības naudas. Kā noformēt dokumentus, ja nomniekam tiks atmaksāta tikai daļa no drošības naudas? Kādi grāmatojumi būtu veicami?
Izdevumi 07:00, 15. Okt. 2019
Darbiniekam ir parādu piedziņas lieta. Saskaņā ar Civilprocesa likumu ieturējumi izdarāmi, parādniekam saglabājot darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Darbiniekam apgādībā bērnu nav. Vai tas nozīmē, ka darbiniekam izmaksājamā darba alga pie šobrīd esošās minimālās mēnešalgas ir 215 eiro? Vai komandējuma nauda ietilpst darba samaksai pielīdzināmiem maksājumiem?
Darba samaksa 07:00, 16. Sep. 2019
Darbiniekam ir vairākas parādu piedziņas lietas (ne saistībā ar uzturlīdzekļu piedziņu). Kāds ir maksimāli pieļaujamais ieturējuma apjoms mēnesī no neto darba algas? Civilprocesa likuma 594.pants nosaka, ka drīkst ieturēt 30% no parādniekam izmaksājamās summas. Vai 30% ieturējums no darbinieka neto algas domāts kopā par visām izpildu lietām vai tomēr par katru lietu atsevišķi?
Darba samaksa 07:00, 4. Jūl. 2019
Praksē samērā bieži ir situācijas, kad darba devējs veic ieturējumus no darbinieka darba samaksas. Šī gada jūnijā pieņemts svarīgs Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums, kurā analizētas darba devēja tiesības veikt šādus ieturējumus, izmantojot Darba likuma (DL) 78.pantā noteiktās atprasījuma tiesības.
Darba tiesības 08:00, 23. Nov. 2017
Lielākajai daļai uzņēmumu gada pārskati ir iesniegti, peļņa aprēķināta un pienācis brīdis izlemt, ko ar to darīt. Vienkāršākais veids būtu to sadalīt dividendēs, tomēr izrādās, ka līdz ar jauno uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas ieviešanu tas nemaz nav tik vienkārši!
Finanšu vadība 07:00, 24. Apr. 2019
Uzņēmuma darbiniekiem, kas būvēja objektu citā pilsētā, tika apmaksāta viesnīca. Viesnīcas rēķinā tika iekļauta (un arī apmaksāta) depozīta summa, kas būtu jāatgriež pēc viesnīcas atbrīvošanas. Pēc darbinieku atgriešanās depozīts no viesnīcas tika atmaksāts daļēji, jo kaut kas numuros nebija kārtībā. Piemēram, samaksātā depozīta summa bija 2000 EUR, bet atmaksātā – 1650 EUR. Kā norakstīt starpību 350 EUR? Vai to var grāmatot kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Izdevumi 06:26, 11. Jūl. 2018
Man apjukumu rada jaunais uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN). Kā tagad pareizi aprēķināt dividendes? Uzņēmums noslēdz gadu ar 5000 eiro peļņu. Nolemj visu izmaksāt dividendēs. Vai izmaksājamās dividendes būs 5000 eiro, un papildus jāaprēķina UIN – 1250 eiro, kas veido papildu izmaksas, vai arī izmaksājamās dividendes ir 4000 eiro un UIN – 1000 eiro, kas samazina dividendes?
Izdevumi 07:00, 9. Apr. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) principa “Konsultē vispirms” pārbaudēm atlasa Latvijas uzņēmumus, balstoties uz sabiedrībai jau no 2013.gada zināmajiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas rokasgrāmatas projektā noteiktajiem transfertcenu riska indikatoriem, piemēram, peļņas līmeni, zaudējumiem, aizņēmumu procentiem, darījumiem ar nemateriālo īpašumu u.c. Šajā publikācijā aprakstīta VID īstenotā prakse, ņemot vērā normatīvos aktus, kas attiecas uz taksācijas gadiem līdz 2017.gada 31.decembrim.
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Jan. 2019
Vai darba līgumā var noteikt, ka darbinieks ir atbildīgs par uzņēmumam nodarītajiem zaudējumiem un šī nodarījuma summa tiek automātiski ieturēta darbiniekam no darba samaksas? Piemēram, ierakstot darba līgumā šādi: “Ar šo Darbinieks piekrīt, ka Darba devējs no Darbinieka darba samaksas ietur Darba devējam nodarītos zaudējumus, par kuriem Darbinieks ir vainojams.”
Tiesības 07:00, 31. Jan. 2019
Sākot ar 2018.gadu, uzņemoties starptautiskā pilota iniciatīvu, Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar citu valstu nodokļu administrācijām piedalās ”Startpvalstu dialoga” (Cross-border dialogue) projektā, kura ietvaros tiek risināti starptautisko nodokļu jautājumi, tajā skaitā transfertcenu, pastāvīgo pārstāvniecību nodokļu konvencijas jautājumi, ieturējuma nodokļu jautājumi un jautājumi par zaudējumiem no starptautiskās saimnieciskās darbības. Kāds ieguvums no tā Latvijas uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 10:10, 11. Jan. 2019
Darbinieks pie darba devēja ir nostrādājis 6 mēnešus, un pēc viņa lūguma (iesnieguma) darba devējs ir piešķīris atvaļinājumu par pilnu periodu (4 nedēļas) un izmaksājis atvaļinājuma naudu. Kā rīkoties, ja darbinieks nenostrādā pilnu gadu? Kā pārrēķināt pārmaksāto atvaļinājuma naudu par nenostrādāto periodu?
Atvaļinājums 06:00, 29. Mai. 2018
Darba attiecības ir neparedzētu pārsteigumu pilnas. Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Tiesības 07:00, 18. Apr. 2018
Dažkārt gadās, ka darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Bet kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Tiesības 08:00, 28. Dec. 2017
//= $article['Article']['score'] ?>
Nodokļi Šveicē
Šveices nodokļu sistēma ir sarežģīta, jo Šveice ir federāla valsts, kas sadalīta 26 kantonos un aptuveni 2250 pašvaldībās, kuras katra iekasē savus nodokļus – ienākuma nodokļus, īpašuma nodokļus, mantojuma nodokļus, īpašuma ienākuma nodokļus u.c.
Citi 08:00, 8. Dec. 2017
2017.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija sabiedrībām jāsagatavo atbilstoši likumam "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), kas piemērojams 2017.gadam. Bet ko darīt ar atliktā nodokļa saistībām vai aktīvu šī gada 31.decembrī?
Grāmatvedība 08:00, 13. Dec. 2017
Aplūkojot darbības, kas reorganizācijas gadījumā uzņēmumā jāveic saistībā ar darbiniekiem, jāņem vērā kārtība, kādā jāveic norēķini ar darbiniekiem, jākompensē neizmantotais atvaļinājums un zaudējumi, kā arī jānosaka konkurences ierobežojums.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Dec. 2017
Turpinām aplūkot jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), kas stāsies spēkā 2018.gadā. Šajā publikācijā – par gada pēdējā mēneša uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju un darījumiem, kas radīs nodokļa saistības gada beigās. Starp tiem ir daudzas jau zināmas pozīcijas, kas arī atbilstoši pašlaik spēkā esošajām normām rada apliekamā ienākuma korekcijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 23. Okt. 2017
Darbiniekam, kura apgādībā ir 2 nepilngadīgas personas un ar kuru tiek pārtrauktas darba attiecības 25.11.2016., ir izpildraksts. Saskaņā ar izpildrakstu ir jāietur 30% no darbinieka visa veida ienākumiem, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā, kā arī saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Kādu summu darba devējs var ieturēt no darbinieka darba samaksas, ja galīgais algas aprēķins ir 265,63 EUR (pēc nodokļu samaksas)?
Tiesības 08:00, 2. Dec. 2016
Darba devējs pieņēma darbā darbinieku, kas uzsāka darbu pirmdien. Pēc 1.darba dienas bija saprotams, ka darbinieks nav kvalificēts un neprot veikt konkrēto darbu, turklāt jau radījis zaudējumus. Darba devējs arī saņēma sūdzību no klienta, kas rada negatīvu ietekmi viņa reputācijai. 2.darba dienā situācija pasliktinājās, un darba devējs nolēma pārtraukt darba attiecības ar konkrēto darbinieku. Darba devējs sagatavoja rīkojumu par darba attiecību pārtraukšanu pārbaudes laikā. Saskaņā ar normatīvo regulējumu darbiniekam jāstrādā vēl 3 dienas, līdz ar to pēdējā darba diena būtu piektdiena. Vai šajās dienās darbinieku var nenodarbināt?
Darba samaksa 08:00, 11. Sep. 2017
Apjomīgās nodokļu reformas ietvaros veikti gan būtiski grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), gan likums "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) aizstāts ar jaunu likumu. Tomēr mainīgajā Latvijas nodokļu tiesību sfērā saglabājas pamatprincips: rezidenti maksā nodokli par vispasaules ienākumu Latvijā, savukārt nerezidenti maksā nodokli saskaņā ar ienākuma ieguves avota principu par konkrētiem likumos noteiktiem ienākumiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 28. Aug. 2017
Tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu rodas par katru nostrādāto dienu. Vai tad, ja darbinieks izmantojis šādu atvaļinājumu avansā, bet, atgriežoties no atvaļinājuma, tiek atlaists vai aiziet no darba, viņam ir jāatmaksā darba devējam avansā saņemtā atvaļinājuma nauda? Vai šo atvaļinājuma naudu darba devējs var ieturēt, piemēram, no izmaksājamās darba algas par pēdējo nostrādāto mēnesi? Savukārt, ja šādas algas nav vai tā jau ir izmaksāta, vai darbiniekam tiešām no sava konta jāpārskaita noteikta naudas summa darba devējam? Vai avansā izmaksāto atvaļinājuma naudu var ieturēt no atlaišanas pabalsta?
Atvaļinājums 09:16, 31. Jūl. 2017
Plānotās nodokļu reformas ietvaros visvairāk mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana, un, iespējams, jau no 2018.gada stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Jūl. 2017
Uzņēmums, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas datorus par pilnu summu 2680,99 EUR. Darbinieks vēlas šo datoru izpirkt 3 gadu laikā un ir piekritis, ka katru mēnesi no algas tiek ieturēta konkrēta summa, t.i., 24 EUR. Dators tiks lietots gan uzņēmuma, gan privātajām vajadzībām. Kā šo darījumu noformēt grāmatvedībā? Vai dators grāmatvedībā jāiekļauj pamatlīdzekļos (PL) un tam jārēķina amortizācija? Vai darbiniekam jānoformē parāds pret uzņēmumu? Vai atbilstoši likumdošanas normām no algas drīkst veikt ieturējumus?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 23. Mar. 2017
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Tiesības 08:00, 10. Mar. 2017
Vai, veicot samaksu nerezidentam par vadības un konsultatīvais pakalpojumiem, uzņēmumam ir jāietur uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Vai par šo darījumu ir jāsniedz atskaite – Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.556 "Likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.556) 18.pielikums ("Pārskats par nerezidenta (izņemot fiziskas personas) gūtajiem ienākumiem Latvijas Republikā")? Ja jā, kādos termiņos?
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Mar. 2017
Nodarbinot darbiniekus, arī pašnodarbinātajam ir jāmaksā nodokļi, tai skaitā algas nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Grāmatvedība 08:00, 17. Mar. 2017
Darbinieka mēnešalga ir 450 EUR. Saņemts izpildraksts, kurā noteikts ieturēt 30%. Apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu darbiniekam nav. Kā pareizi aprēķināt ieturamo summu?
Darba samaksa 15:21, 20. Aug. 2015
Grāmatvedim ne tikai jāprot veikt kontējumus un aprēķināt nodokļus, bet arī jāzina, kā rīkoties, ja darbinieks netiek galā ar savām saistībām, proti, uzņēmums saņem izpildrakstu par parāda piedziņu no darbinieka algas. Kā aprēķināt ieturamo summu, un ko darīt, ja ir saņemti vairāki izpildraksti? Izrādās, juristu un tiesu izpildītāju izpratne šinī jautājumā būtiski atšķiras.
Darba samaksa 07:47, 27. Mar. 2015
Darbiniekam darba vajadzībām tiek piešķirts mobilā telefona aparāts, nosakot, ka uzņēmums sedz ne vairāk par 200 EUR (bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN)) šī aparāta iegādei. Darbinieks izvēlas citu - dārgāku – modeli (par 300 EUR plus PVN), un ar viņu tiek parakstīta vienošanās par vērtības starpības atmaksu. Telefons tiek uzskaitīts kā pamatlīdzeklis (PL). Kādi nodokļu riski var rasties šajā situācijā? Kādi būtu veicamie grāmatojumi?
Pamatlīdzekļi 08:00, 15. Sep. 2016
01.07.2015. stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likuma (CPL) 594.panta 1.daļas 2.punktā un 2.daļā, atgādina Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome.
Likumdošana 14:39, 24. Jūl. 2015
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Uzņēmuma līgumu un autora līgumu izmanto nodarbinātības vai pakalpojumu sniegšanas attiecībās, lai noformētu pušu vienošanos par veicamo uzdevumu un atlīdzību par to. Šajā publikācijā aplūkošu būtiskākās atšķirības starp uzņēmuma līgumu un autora līgumu, kā arī gadījumus, kad katrs no tiem būtu jāizmanto. Salīdzinājums veikts, izvērtējot gan praktiskos, gan juridiskos aspektus, kā arī katra līguma veida nodokļu sekas.
Līgumi 08:00, 5. Mai. 2016
Vai darba devējs drīkst darbiniekam izsniegt aizdevumu? Kādu līgumu jānoformē? Vai aizdevuma summu drīkst ieturēt no izmaksājamās darba algas, ja darbinieks pārtrauc darba tiesiskās attiecības vai nemaksā parādu?
Līgumi 09:00, 19. Apr. 2016
Esam Latvijas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, kas nodarbojas ar vadības un konsultatīvo pakalpojumu sniegšanu. Esam saņēmuši rēķinu no Spānijas PVN maksātāja, kurā norādīti šādi pakalpojumi:''Fees for professional services rendered regarding our tax advice. Proposal dated 15.01.2016.'' Piezīmēs: ''VAT to be accounted for by the recipient under reverse charge, Article 196 of the 6th directive (recast) DIR 2006/112/EC.'' Kur šie pakalpojumi tiek atspoguļoti PVN deklarācijā? Kā tiek klasificēti šādi pakalpojumi? Vai, veicot samaksu par tiem, jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 14. Mar. 2016
Ikdienā, sniedzot klientiem juridisko palīdzību darba tiesību jomā, nereti jāsaskaras ar situācijām, kad darba devēju noslēgto darba līgumu, darba kārtības noteikumu, rīkojumu vai citu dokumentu noteikumi ir pretrunā Darba likuma vai citu normatīvo aktu regulējumam, un tā prettiesiski tiek pasliktināts darbinieku stāvoklis.
Tiesības 09:00, 18. Mar. 2016
Fiziska persona uzņēmumā nodarbināta uz uzņēmuma līguma pamata, lai veiktu konkrētu darba uzdevumu. Šī persona nav reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicēja. Vai uzņēmuma līgumā drīkst paredzēt punktu, ka fiziskai personai, pildot šo darba uzdevumu, tiks kompensēta degviela, pamatojoties uz savstarpēji noslēgto automašīnas patapinājuma līgumu un iesniegtajām ceļazīmēm? Jautājums radies, jo Civillikuma 2212.pantā ir noteikts, ka ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu. Vai arī degvielu var uzskatīt par saviem darba rīkiem un ierīcēm Civillikuma izpratnē?
Tiesības 14:57, 14. Feb. 2014
Kā pareizi aprēķināt alimentu maksājumu? Tiesas lēmumā ir norādīts, ka jāietur 25% no minimālās algas. Vai, ieturot alimentu maksājumu 25% apmērā, ieturējums jāveic no bruto vai neto algas?
Darba samaksa 15:55, 15. Mai. 2015
01.05.2015. spēkā stājās grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.178 "Kārtība, kādā piemērojami starptautiskajos līgumos par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu noteiktie nodokļu atvieglojumi" (MK noteikumi Nr.178). Grozījumi vienkāršo nodokļu rezidences apliecību izmantošanu Latvijā, tomēr vairāki jautājumi palikuši neatrisināti.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:55, 19. Mai. 2015
Uzņēmums ir saņēmis zvērināta tiesu izpildītāja (ZTI) rīkojumu par parāda piedziņu no darbinieka darba algas 30% apmērā. Šis ir vienīgais izpildraksts šim darbiniekam. Darbinieka bruto darba alga ir 190,68 EUR. Darbinieks strādā nepilnu darba laiku - 84 stundas mēnesī, tātad stundas tarifa likme ir 2,27 EUR, kas ir virs valstī noteiktās minimālās likmes. Darbinieks ir iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu, līdz ar to viņam tiek piemērots neapliekamais minimums. Apgādājamu personu nav. Vai uzņēmums drīkst veikt ieturējumus no attiecīgā darbinieka algas pēc ZTI rīkojuma, un cik lielā apmērā? Kurš likums regulē šādus ieturējumus - Darba likums (DL) vai Civilprocesa likums (CPL)? Vai attiecībā uz šādiem ieturējumiem ir saistošs DL noteiktais ierobežojums, ka darbiniekam ir jāsaglabā minimālā alga?
Darba samaksa 11:12, 10. Mai. 2014
Uzņēmumu grupas locekļu starpā nereti tiek sniegti vadības jeb tā sauktie grupas iekšējie pakalpojumi. Dažkārt tie tiek vērtēti kā instruments peļņas pārnešanai uzņēmumu starpā un nodokļu nastas samazināšanai. Īpaši aktuāli tas ir kļuvis, kopš atceltas tiesības pārnest nodokļu zaudējumus grupas ietvaros, tādējādi veicinot uzņēmumus pārnest zaudējumus, strukturējot vairāk vai mazāk pamatotus pakalpojumus starp grupas locekļiem. Skaidrojumu sniedz SIA AAT partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis.
Saistītās personas 09:04, 23. Mar. 2015
Ceturtdien, 5.martā, Saeima trešajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, pilnveidojot slimības naudas aprēķināšanas kārtību darba ņēmējiem, kuriem noteikts summētais dienesta pienākumu izpildes laiks, ņemot vērā darba veikšanas īpašos nosacījumus un specifiku, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:11, 5. Mar. 2015
Gandrīz ikvienam ir zināma Hansa Kristiana Andersena pasaka "Ķeizara jaunās drēbes" par diviem blēžiem, kuri piedāvā ķeizaram uzšūt jaunas drānas no audumiem, kuriem piemītot apbrīnojama īpašība - tās kļūstot neredzamas ikvienam, kurš neder savam amatam vai arī ir neglābjams muļķis. Dzīve reizēm imitē mākslu. Personālsabiedrības ir piemērs, kad tās biedri likuma acīs var būt gan "apģērbti", gan "kaili". Šajā rakstā analizēšu atsevišķas problēmas, ko rada personālsabiedrību statuss nodokļu piemērošanas vajadzībām.
Saimnieciskā darbība 11:44, 12. Feb. 2015
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
Noslēgts būvniecības līgums par ēkas renovāciju saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu. Tāpat ar citu uzņēmumu ir noslēgts līgums par būvuzraudzības veikšanu šai ēkas renovācijai. Vai līgumam par būvuzraudzības veikšanu ēkas renovācijai var piemērot Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 142.pantu? Kā uzskaitīt ieturamo garantijas summu no ikmēneša veiktajiem būvniecības un būvuzraudzības darbiem uzņēmuma grāmatvedībā un saskaņā ar PVN likumu?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:31, 6. Jan. 2015
12.11.2014. izsludināti apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL), kuri stāsies spēkā 01.01.2015. Šie grozījumi ietekmēs gan darba devējus, gan ņēmējus, jo tie skar dažādus ar darba tiesībām saistītus jautājumus: darba attiecību nodibināšanu un izbeigšanu, maksājumu un ieturējumu aprēķināšanas noteikumus, darba un atpūtas laika uzskaites organizēšanu u.c. Šajā un nākamajā publikācijā aplūkošu būtiskākos jauninājumus.
Tiesības 10:11, 22. Dec. 2014
Man ir noslēgts darba līgums par pamatsummu, un klāt ir piemaksa par padarīto darbu. Man ir 2 apgādājamās personas, darba devējam ir iesniegta algas nodokļu grāmatiņa. Vai tas ir likumīgi katru mēnesi no darba algas noņemt naudu? Pamatsumma tiek izmaksāta, bet, lai nebūtu jāizmaksā piemaksa par padarīto darbu, katru mēnesi tiek novilkti, piemēram, 200 EUR, kuri skaitās kā piemaksa. Atvilkumu grāmatvedis pamato kā sodu, piemēram, par to, ka klients nav atmaksājis rēķinu, pieļauta kļūda rēķinu izrakstīšanā u.tml. Vai es varu pieprasīt, lai man atgriež šos atvilkumus?
Darba samaksa 10:08, 3. Dec. 2014
Šodien, 24.oktobrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV oktobra izdevums Nr.10 (11)! Oktobra numurā lasiet:
Svarīgi 08:15, 24. Okt. 2014
Šonedēļ pie lasītājiem dodas žurnāla IFINANSES.LV novembra izdevums Nr.11 (12)! Šajā numurā lasiet:
Svarīgi 16:25, 19. Nov. 2014
Saeima ceturtdien, 23.oktobrī, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL), kas paredz noteikt jaunus pienākumus, atbildību un tiesības gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:15, 24. Okt. 2014
Latvijas uzņēmums, kuram īpašnieks ir nerezidents, grib apvienoties ar nerezidentam piederošu uzņēmumu Vācijā un izveidot mātes un meitas sabiedrības. Latvijā esošais uzņēmums (SIA) būtu mātes uzņēmums, un Vācijā esošais uzņēmums - meitas. Kādas darbības jāveic, lai reorganizētos, un kāda būs nodokļu politika starp šādām sabiedrībām?
Saimnieciskā darbība 10:57, 8. Okt. 2014
Ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekama persona sniedz tulkošanas pakalpojumus. Saņēmējs ir saimnieciskās darbības veicējs (juridiska persona) vai vietējā valsts institūcija beznodokļu vai zemu nodokļu valstīs un zonās. Kā piemērot PVN? Vai pastāv vēl kādi nodokļu riski šādiem darījumiem ar uzņēmumiem ofšorā?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:44, 14. Okt. 2014
Noslēgts līgums par projektēšanas pakalpojumiem ar sabiedrisko organizāciju Krievijā. Kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN) un noformēt PVN rēķinu? Vai varam pielietot 0% likmi, ja tā ir sabiedriskā organizācija? Vai nav citi procentu maksājumi saistībā ar pakalpojumu sniegšanu?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:35, 29. Sep. 2014
Šodien, 26.septembrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV septembra izdevums Nr.9 (10)! Septembra numurā lasiet:
Svarīgi 09:30, 26. Sep. 2014
Grāmatveži nereti sastopas ar situāciju, kad, beidzoties mēnesim, darbinieka darba laika uzskaites tabelē uzrādītā informācija liecina gan par nostrādāto laiku, gan par laiku, kas nav reāli nostrādāts. Iemesli tam varētu būt dažādi: ikgadējais vai papildu atvaļinājums, mācību atvaļinājums, attaisnotā prombūtne saskaņā ar Darba likuma (DL) 74.pantā minētajiem gadījumiem, maternitātes, paternitātes un bērna kopšanas atvaļinājums, bezalgas atvaļinājums, kā arī slimība (A un B darbnespējas lapas).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:06, 18. Sep. 2014
Lauksaimniecības nozarē strādājošie uzņēmumi bieži saņem dažāda veida atbalsta maksājumus, un grāmatvedim ir jāprot tos pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē. Rakstā apskatīšu normatīvo aktu prasības, kas jāievēro, uzskaitot saņemtos atbalsta maksājumus.
Gada pārskats 14:05, 25. Aug. 2014
Šī gada 14.maijā Satversmes tiesa ierosināja lietu, lai izvērtētu Civilprocesa likuma (CPL) 635.panta 6.daļas, ciktāl tā attiecas uz sprieduma izpildīšanas pagriezienu lietās par darba samaksas piedziņu, atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 92.panta 1.teikumam, kurš paredz, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Satversmes tiesas spriedumam būs principiāla nozīme, jo tas sniegs skaidrību, vai darba devējam ir tiesības atgūt no darbinieka tam izmaksāto darba samaksu, ja tā piedzīta ar pirmās instances tiesas spriedumu, kurš vēlāk ir atcelts. Lai izprastu Satversmes tiesas sprieduma nozīmību, sniegšu īsu skaidrojumu - kas ir sprieduma pagrieziens un kādas ir tā īpatnības darba tiesību strīdos, un kā Satversmes tiesas spriedums var ietekmēt sprieduma izpildīšanas pagrieziena kārtību darba strīdos.
Darba tiesības 12:30, 11. Jūl. 2014
Darbinieks uzrakstījis atlūgumu, bet ikgadējais atvaļinājums izmantots divas dienas par daudz. Līdz ar to saskaņā ar Darba likuma 78.pantu ir tiesības ieturēt izmaksāto vidējo izpeļņu par neatstrādāto atvaļinājuma laiku par divām dienām. Kā pareizi grāmatot šo ieturējumu?
Nauda 12:25, 15. Aug. 2013
08.04.2014. Ministru kabinetā tika atbalstīta Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības līguma par starptautisko nodokļu pienākumu izpildes uzlabošanu un likuma par ārvalstu kontu nodokļu pienākumu izpildi (FATCA) ieviešanu (Līgums) noslēgšana. Ar Līgumu Latvija ir piekritusi FATCA eksteritoriālai piemērošanai Latvijā, apņemoties nodrošināt informācijas sniegšanu par ASV nodokļu maksātājiem ar tās finanšu iestāžu starpniecību. Proti, Latvijas finanšu iestādes kļūs par ASV Iekšējā ieņēmumu dienesta (IID) (angļu val. – U.S. Internal Revenue Service) roku pagarinājumu Latvijā, ar kuru palīdzību tiks nodrošināta ASV nodokļu likumu piemērošana attiecībā uz ASV nodokļu maksātāju ienākumu.
Finanšu vadība 09:39, 12. Jūn. 2014
Vai varat iedomāties situāciju, ka jūsu elektronisko pakalpojumu iegādājas Lielbritānijas pilsonis ar Kipras kredītkarti, atrodoties atvaļinājumā Maltā, izmantojot Īrijā uzturētu e-pasta adresi? Kur, jūsuprāt, ir pakalpojuma sniegšanas vieta, un kādas valsts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) jūsu pakalpojumam būtu piemērojams?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:19, 26. Mai. 2014
Šā gada 27.martā Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments ar spriedumu lietā Nr.SKC-1683/2014 ir mainījis līdz šim esošo praksi un izpratni par darba samaksas jēdzienu, kas savukārt ietekmē arī Darba likuma (DL) 78.panta piemērošanu un Civilprocesa likumā (CPL) paredzēto sprieduma izpildīšanas pagriezienu. Kā jaunā AT judikatūra ietekmē darba devējus un darbiniekus?
Darba tiesības 09:07, 18. Jūn. 2014
Biedrība ir saņēmusi finansējumu un rīko pasākumu, kura organizēšanai nepieciešams piesaistīt instruktorus. Neviens instruktors nav reģistrējies kā pašnodarbinātais. Kādu līgumu slēgt, ja darbinieku plāno nodarbināt 1 dienu? Kādi nodokļi jāmaksā, un kāda informācija jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā?
Tiesības 10:04, 13. Mai. 2014
No tiesu izpildītāja atnāca jauns izpildraksts par 30% ieturēšanu no darba algas līdz noteiktai parāda summai (darbiniecei šis jau ir 3. izpildraksts). Bet tālāk seko teksts: saglabājot darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katra apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālās nodrošinājuma pabalsta apmērā. Lūdzu paskaidrojiet sīkāk, kā tas jāsaprot!
Tiesības 12:44, 3. Feb. 2014
Kopš 01.01.2014. nodokļu jomu regulējošajos normatīvajos aktos ir spēkā uzņēmēju vidū sen gaidītais regulējums attiecībā uz nodokļu piemērošanu ārkārtas dividendēm, neraugoties uz to, ka ārkārtas dividenžu izmaksa kā tāda Komerclikumā vēl nav noteikta (t.i. grozījumi Komerclikumā attiecībā uz ārkārtas dividenžu izmaksu, vēl nav pieņemti). Tomēr šādā situācijā nodokļu maksātāji jau savlaicīgi var paredzēt, kādas nodokļu sekas gaidāmas, plānojot ārkārtas dividenžu izmaksu, sagatavoties darbībām pirms ārkārtas dividenžu izmaksas, kā arī izmantot iespēju precizēt likumos nepateikto, vēršoties ar jautājumiem pie Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvjiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 16:18, 24. Jan. 2014
Saeima 03.10.2013. 1.lasījumā ir pieņēmusi apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL). Šajā rakstā apskatītās izmaiņas darba tiesību regulējumā var atšķirties no faktiskajām izmaiņām, kad Saeima likumprojektu būs izskatījusi visos 3 lasījumos. Plānotie DL grozījumi izstrādāti, lai pilnveidotu darba tiesību normatīvo regulējumu atbilstoši mūsdienu dinamiskajai darba tirgus attīstībai, ietverot tajā tiesu prakses un tiesību zinātnes atziņas. Daļu no grozījumiem plānots veikt, lai nodrošinātu DL pilnīgu atbilstību Eiropas Savienības (ES) tiesiskajam regulējumam.
Tiesības 13:36, 17. Jan. 2014
Grāmatvedis pēc sava pamatdarba veiks grāmatveža darba pienākumus (līdz gada pārskata sagatavošanai) citā uzņēmumā – vakaros, sestdienās vai svētdienās, kā pašam ērtāk, lai darbu padarītu. Kādu līgumu par padarīto būtu vispareizāk slēgt ar šādu personu, un kā uzskaitīt darba laiku?
Tiesības 15:53, 17. Dec. 2013
Tā kā grāmatveži ikdienā saskaras ar ļoti daudzām neskaidrībām saistībā ar to, kā ir jāaizpilda kļūdu labojums par veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) un kādos gadījumos šīs ziņas vispār drīkst labot, Maija Grebenko ir sagatavojusi praktisku skaidrojumu – to lasiet šajā publikācijā.
Dokumenti 11:38, 25. Okt. 2013
Vai avansa norēķinu personai izmaksāto avansu drīkst uzskatīt par izmaksātās algas daļu (algas avansu) un vienkārši izmaksāt mazāk, piemēram, nākamā mēneša algu, ja par to nav veikti norēķini?
Darba samaksa 10:54, 29. Okt. 2013
Darbiniekam ir kredīta saistības, un tāpēc viņš vēlas darba algu pārskaitīt nevis uz savu kontu, bet uz radinieka kontu. Vai tas ir iespējams, ja notārs apstiprina šādu vienošanos starp darbinieku un viņa radinieku?
Tiesības 14:03, 19. Sep. 2013
Kā pareizi jānoformē vienošanās par nepamatoti izlietotu līdzekļu atjaunošanu, ja dienesta pārbaudē konstatēts, ka līdzekļi ir izlietoti neatbilstoši mērķim, un vainīgais ir piekritis bez policijas iejaukšanās atmaksāt nepamatoti izlietotos līdzekļus?
Tiesības 17:41, 16. Sep. 2013
Mani interesē, kā un kad pareizi uzskaitīt izdevumus, un kādi grāmatojumi izdarāmi, ja saņemts rēķins par būvniecības pakalpojumiem, pamatojoties uz darbu izpildes aktu? Piemēram, akts ir par 2000 Ls, rēķinā norādīts: izpildītie darbi - 2000 Ls, 10 % ieturējums saskaņā ar līgumu - 200 Ls, summa apmaksai - 1800 Ls. Vai izdevumos šajā periodā jārāda visa summa, vai starpība? Rēķins par 10 % no līguma summas tiks piestādīts, beidzoties darbiem būvniecības objektā.
Grāmatvedība 17:37, 1. Jūl. 2013
Komercsabiedrība tiek likvidēta. Reģistrētais un apmaksātais pamatkapitāls ir 1000 Ls (sabiedrība reģistrēta ar 1 Ls pamatkapitālu; pamatkapitāla palielināšana notika uz peļņas rēķina, kura netika izmaksāta dividendēs, bet gan novirzīta uz obligāto rezervi; pēc tam palielināts pamatkapitāls). Komercsabiedrības atlikusī manta (proti, nauda 1500 Ls) tiek sadalīta dalībniekam. Vai šis fiziskās personas (dalībnieka) ienākums no kapitālsabiedrības likvidācijas ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un ar kādu likmi? Ja ir jāmaksā – tad pašai personai vai jāveic ieturējums un jāpārskaita budžetā komercsabiedrības likvidatoram?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 16:10, 28. Mai. 2013
Labdien! Darba devējs saviem darbiniekiem katru dienu apmaksā pusdienas. Tā kā darbinieks gūst labumu, pusdienu cena ir jāapliek ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātām iemaksām (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Pievienotās vērtības nodokli (PVN) priekšnodoklī no rēķina nevar atskaitīt, jo tie nav ar saimniecisko darbību saistītie izdevumi. Jautājums - kā pareizi grāmatot saņemto rēķinu no ēdienu piegādātāja un kā pareizi aprēķināt un grāmatot darbinieka gūto labumu, aprēķinot darba samaksu?
Grāmatvedība 16:53, 20. Mar. 2013
Šoreiz apskatīšu iFinanses.lv lasītāja jautājumu par darbiniekiem apmaksātās veselības apdrošināšanas prēmijas uzskaiti grāmatvedībā gadījumā, ja daļu no šiem izdevumiem sedz uzņēmums, bet otru daļu – darbinieks no savas algas. Bet sākotnēji nedaudz atgādināšu par darbaspēka nodokļu piemērošanu veselības apdrošināšanai un vispārīgām veselības apdrošināšanas prēmiju grāmatvedības uzskaites prasībām.
Grāmatvedība 10:32, 7. Sep. 2012
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājs, un SIA plāno nodarbināt darbinieku ar minimālo algu. Jautājums ir - vai uzņēmuma darbiniekam jāizmaksā 200 Ls uz rokas, vai 144,75 Ls (ja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) aprēķināts vispārējā kārtībā darbiniekam ar nodokļu grāmatiņu, bez apgādājamiem)?
Mikronodoklis 14:45, 8. Mai. 2012
Labdien! Sakiet, lūdzu, vai uzņēmuma daļu īpašniekiem izmaksājot naudu no pamatkapitāla samazinājuma, būtu ieturami kādi nodokļi, piemēram, dividenžu? Jautājums ir neskaidrs, ja paanalizējam šī pamatkapitāla izcelsmi. Tātad daļa ir pašu ieguldījums naudā, daļa veidojusies pamatkapitālam pievienojot rezerves, rezerves, savukārt, ir veidojušās no iepriekšējo periodu nesadalītās peļņas.
Dalībnieks un valdes loceklis 18:20, 24. Apr. 2012
Turpinām 2012.gada 20.aprīļa publikācijā iesākto tēmu par darījumiem ar saistītām personām. Šajā rakstā tiks izskatīts jautājums par šādu darījumu ietekmi uz uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) un to atspoguļošanu UIN deklarācijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:28, 20. Apr. 2012
Mūsdienu globalizācijas apstākļos uzņēmējs izvērtē, kā līdzdarboties ārvalstīs: ar vietējo (atkarīgo vai neatkarīgo) pārstāvi, pārdošanu interneta mājas lapā, dibinot filiāli vai meitas sabiedrību. Katram no šiem veidiem ir savas priekšrocības un ierobežojumi. Pieņemot, ka uzņēmēja bizness plaukst, tiek dibināts ārvalstu meitas uzņēmums. Par šo uzņēmēju var būt Latvijas uzņēmējs, kas reģistrējis meitas uzņēmumu ārvalstīs, vai arī ārvalstu uzņēmējs, kas reģistrējis meitas uzņēmumu Latvijā.
Citi 16:33, 4. Jan. 2012
Mainīgajā Latvijas nodokļu tiesību sfērā valda pamatprincips, ka rezidenti maksā nodokli par vispasaules ienākumu Latvijā un nerezidenti maksā nodokli pēc ienākuma ieguves avota principa (ienākuma gūšanas avota valstij ir tiesības uz ienākuma aplikšanu ar nodokli) par konkrētiem likumā Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) (runājot ne par fiziskajām personām) minētajiem ienākumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:44, 14. Dec. 2011
Darba likums garantē darbiniekam tiesības saņemt nolīgto samaksu par veikto darbu. Šīs tiesības var ierobežot tikai likumā noteiktos gadījumos, piemēram, darba devējam izmantojot Darba likuma 21. nodaļā paredzētās tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Rakstā tiks apskatīts likumā noteiktais regulējums un tā piemērošanas prakse, aplūkojot gadījumus, kad šādi ieturējumi ir pieļaujami, to veikšanas kārtību un apmēru.
Tiesības 11:49, 27. Okt. 2010
Dividendes, procentu maksājumi un samaksa par intelektuālo īpašumu ir daži no maksājumiem, no kuriem ir jāietur nodoklis, veicot maksājumu ārvalstu darījumu partnerim, akcionāram vai visbiežāk mātes uzņēmumam. Darījumos ar nerezidentiem tiek pieļautas neprecizitātes, kā rezultātā izmaksātājam – Latvijā reģistrētai komercsabiedrībai – ir jāmaksā papildus nodoklis, kuru nevajadzētu maksāt, ja darījums būtu pareizi strukturizēts un dokumenti atbilstoši noformēti. Atbilstoši likumam Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) nodokli no nerezidenta ienākumiem ietur ienākuma izmaksātājs šī ienākuma izmaksas brīdī, tādēļ tiek lietots arī termins ieturējuma nodoklis (angl. – withholding tax).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:57, 17. Aug. 2011
Ministru kabineta (MK) š.g. 7. jūnija sēdē izskatīts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotais ziņojums par nodokļu piemērošanu attiecībā uz ārzonu darījumiem un iespējām šo kārtību pastiprināt (ziņojums). Lai gan ziņojums līdzās esošās sistēmas vērtējumam satur tikai piedāvājumus iespējamiem pasākumiem ārzonu darījumu ierobežošanai, šis ziņojums ir guvis nodokļu konsultantu ievērojamu uzmanību, jo šobrīd ir piedāvātas vairākas alternatīvas, kuru ieviešana var būtiski ietekmēt investīciju vidi Latvijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 16:05, 20. Jūl. 2011
Šā gada 12. maijā Valsts sekretāru sanāksmē ir izskatīts likumprojekts Grozījumi likumā Par nodokļiem un nodevām. Rezultātā citu nozīmīgu grozījumu starpā ir paredzētas izmaiņas arī 14. pantā attiecībā uz nodokļa maksātāja statusa noteikšanu pastāvīgās pārstāvniecības gadījumā. Izmaiņas skaidrotas ar to, ka nodokļu administrācija aizvien biežāk nodokļu pārbaudes laikā iegūst informāciju par nerezidentiem, kas veic saimniecisko vai komercdarbību Latvijas Republikā, nereģistrējoties kā ārvalstu filiāle vai pastāvīgā pārstāvniecība.
Citi 09:55, 18. Mai. 2011
Uzņēmumu darba praksē nereti ir jautājums – kādos gadījumos jānoslēdz papildu vienošanās pie darba līguma, bet kādos noformējami rīkojumi? Kad rīkojums ir obligāts, un kad – izvēles dokuments?
Lietvedība 20:14, 1. Jūn. 2010
Jautājums par personāla dokumentiem – kādiem tiem jābūt, cik eksemplāros, kur tiem jāatrodas, cik ilgi jāglabājas, un tamlīdzīgi, ir bijis aktuāls visos laikos, un nezaudē savu aktualitāti joprojām. Mēģināsim apskatīt vispārpieņemtos nosacījumus, paturot prātā, ka dzīvojam un strādājam 21. gadsimtā, kad ikdienā arvien vairāk lietojam elektroniskos dokumentus, tai skaitā elektroniskās grāmatvedības un finanšu uzskaites programmas, personāla uzskaites programmas un lietvedības sistēmas.
Lietvedība 16:31, 11. Feb. 2010
Turpinot š. g. 25. novembra publikācijā “Kas jāņem vērā, ja ārvalstu komersants veic ieguldījumus Latvijā” aizsākto tēmu par piemērojamiem nodokļiem un administratīvajām prasībām, kas ir jāievēro ārvalstu komersantiem, veicot ieguldījumus Latvijā, šajā rakstā tiks analizēti vairāki atsevišķi peļņas izmaksu nerezidentiem piemēri, kas var radīt nodokļu sekas nerezidentam.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:53, 26. Nov. 2009
Šobrīd, kad ekonomiskā krīze Latvijā vēl negrib atkāpties un ir nedrošība par nākotnes attīstības iespējām, uzņēmējs, pirms ieguldīt savā rīcībā esošos, lielākoties, ierobežotos līdzekļus, iespējams, tos ieguldīs ārpus Latvijas, ja Latvijas nodokļu likumdošana nebūs konkurētspējīga ar citu valstu nodokļu likumdošanu. Vai Latvijas valdība laikā, kad valsts augšupejas veicināšanai ir nepieciešams katrs samaksātais santīms, dara pietiekoši, lai veicinātu uzņēmumu rašanos un attīstību Latvijā? Vai haoss Latvijas biznesa vidē un neprognozējamā nodokļu likumdošana neveicina ieguldījumu aizplūšanu uz kaimiņvalstīm? Uzņēmēju vidū ir parādījusies tendence dibināt uzņēmumus Igaunijā vai Lietuvā un nevis Latvijā. Šajā rakstā apskatīsim iemeslus, kāpēc tas tiek darīts.
Citi 16:35, 5. Okt. 2009
Pašreizējā ekonomiskajā situācijā Latvijā viena no tendencēm ir darba tiesisko attiecību izbeigšana. Nepareiza dokumentu sagatavošana pie darba tiesisko attiecību izbeigšanas var būt cēlonis tam, ka vēlāk darbinieks ar tiesas spriedumu tiek atjaunots darbā un darba devējam jāizmaksā darbiniekam vidējā izpeļņa par visu darba piespiedu kavējuma laiku. Savukārt nepilnīgu atlīdzību izmaksa darbiniekam var radīt darba devējam nevēlamus tiesas procesus un vēlāk arī attiecīgo maksājumu, kā arī tiesāšanās izdevumu piedziņu. Šī raksta mērķis ir iepazīstināt darba devējus un darbiniekus ar nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, kā arī ar atlīdzībām un naudas summām, kas pienākas darbiniekam pie darba tiesisko attiecību izbeigšanas.
Personāla vadība 10:15, 1. Okt. 2009
Tā kā apskatāmo jautājumu loks saistībā ar kapitāla piesaisti un resursu pieejamību ir pietiekami plašs, tad šajā rakstā tiks apskatīts tikai viens, pēc autores domām, šobrīd aktuālākais – nodokļu jautājumi, kas ir jāņem vērā, ja grupas dalībnieki veic savstarpēju kreditēšanos.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:19, 31. Aug. 2009
Šajā rakstā tiek apskatīts, kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) saistības Latvijā var rasties ārvalstniekiem – uzņēmumiem (komercsabiedrībām) un citām personām – nerezidentiem, konkrētāk apskatot procentu ienākumus un samaksu par intelektuālo īpašumu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:23, 11. Sep. 2009
Darījumi ar ārvalstniekiem daudzām komercsabiedrībām (uzņēmumiem) ir ikdiena, sevišķi sabiedrībām ar ārvalstu kapitālu. Tomēr prakse rāda, ka tieši darījumos ar nerezidentiem tiek pieļautas neprecizitātes, kā rezultātā Latvijas uzņēmumam ir jāmaksā papildus nodoklis, kuru, pareizi strukturizējot darījumu un noformējot atbilstošus dokumentus, nevajadzētu maksāt. Šajā rakstā tiks izskatīts, kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) saistības Latvijā var rasties ārvalstniekiem – uzņēmumiem (komercsabiedrībām) un citām personām – nerezidentiem, un nodokļu samazināšanas iespējas, konkrēti apskatot dividenžu aplikšanu ar nodokļiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:58, 10. Aug. 2009