Latvijā normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas vadlīnijas vai metodes, kā aprēķināt krājumu/preču zudumu normas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var izvēlēties sev piemērotāko metodi, lai noteiktu zudumus, balstoties uz savu darbības specifiku un pieejamo aktuālo un vēsturisko informāciju. Izskatām, kādas metodes var pielietot.
Grāmatvedība 06:00, 26. Aug. 2024
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Grāmatvedība 06:00, 14. Okt. 2024
Tūrisma mītne ir uzstādījusi saules paneļus. Kā veikt uzskaiti par iegūto un izlietoto enerģiju?
Grāmatvedība 06:00, 27. Aug. 2024
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Vērtējot nodokļu maksātāju struktūru, redzams, ka gan Latvijā, gan arī citās valstīs dominē mazo uzņēmēju īpatsvars. Nodokļu politikas veidotāji visā pasaulē lauza galvas par to, kā motivēt mazos uzņēmējus darboties legāli, mazinot ēnu ekonomiku, vienlaikus saglabājot visiem vienādu, maksimāli vienkāršu nodokļu režīmu.
Citi 06:00, 19. Jūl. 2024
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma krājumus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un bilances aktīvu vērtību. Kā novērtēt krājumus tik augstas nenoteiktības apstākļos, kādi ir vērojami tagad?
Klausies
Gada pārskats
06:00, 13. Mar. 2023
Iepriekšējā rakstā skaidrojām nepārtraukto un periodisko krājumu inventarizācijas metodi, ar kuru grāmatvedības uzskaitē parāda krājumu kustību no iegādes brīža līdz norakstīšanai. Turpinām ar krājumu izlietojuma un atlikuma vērtības noteikšanas metodēm.
Grāmatvedība 06:00, 18. Jan. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Cik bieži grāmatvedim ir jāveic grāmatvedības nolikumu atbilstības novērtējums faktiskajai situācijai uzņēmumā? Vai tas ir svarīgs faktors gada pārskata sagatavošanā?
Gada pārskats 18:00, 1. Nov. 2023
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Krājumi ir preces, kas iepirktas un tiek turētas tālākpārdošanai, ieskaitot, preces, kuras mazumtirgotājs iepircis un tur tālākpārdošanai, vai zeme un cits īpašums, kuru tur tālākpārdošanai. Vai krājums ir arī nekustamais īpašums, kas nopirkts pārdošanai un tiek glabāts ilgāk nekā 12 mēnešus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 4. Nov. 2022
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Ņemot vērā diskusijas, kas izvērtās par prēmiju norādīšanu gada pārskatā publikācijā "Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas?", iFinanses, 22.02.2023., ir sagatavots plašāks skaidrojums par uzkrāto saistību uzrādīšanu grāmatvedībā un gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 11. Apr. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Kā iegrāmatot pamatlīdzekli, kuru valdes loceklis/dalībnieks uzdāvinājis savam uzņēmumam? Un kādiem jābūt attaisnojuma dokumentiem?
Pamatlīdzekļi 06:00, 2. Aug. 2022
Kā pareizi veikt uzņēmuma, kas nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu, krājumu 63 000 eiro apmērā pārvērtēšanu un kādas ir nodokļu sekas, ja prece tiek pārvērtēta uz zemāku vērtību, ja krājumus izlemj norakstīt vai ja krājumus izdodas pārdot par zemāku summu?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 14. Sep. 2021
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Zemnieku saimniecība izaudzējusi graudus, lai vēlāk tos pārdotu. Kā pareizi to visu grāmatot?
Grāmatvedība 07:00, 21. Dec. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Uzņēmumos sācies inventarizācijas laiks, tomēr Covid-19 dēļ var būt situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nevar parakstīt visi komisijas locekļi. Kā rīkoties? Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 5. Nov. 2021
Kā pareizi grāmatvedībā uzskaitīt bites, to saražoto medu un iestādītos melleņu krūmus, kuri ražu sāks dot nākamgad? Kādos bilances kontos tos labāk atspoguļot – "Pamatlīdzekļi", "Ilggadējie stādījumi" vai "Bioloģiskie aktīvi"?
Grāmatvedība 07:00, 1. Okt. 2021
Kā pareizi traktortehnikai veikt degvielas atlikuma pārbaudi tvertnē gada slēguma inventarizācijas laikā? Traktortehnika ekspluatācijā ir vēl no 1980. gada. Degvielas atlikuma inventarizāciju nav iespējams veikt, izmantojot pilnas vai tukšas tvertnes principu, jo tehniku izmanto tikai ziemas periodā.
Grāmatvedība 07:00, 16. Sep. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Vai mazā uzņēmumā jābūt grāmatvedības politikai?
Grāmatvedība 07:00, 30. Sep. 2021
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Kā pareizi veikt gaļas liellopu ganāmpulka un tā izmaksu uzskaiti zemnieku saimniecībā, kurā grāmatvedība tiek kārtota vienkāršā ieraksta sistēmā?
Grāmatvedība 07:00, 31. Aug. 2021
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Uzņēmējs sniedz arborista pakalpojumus, tajā skaitā arī bīstamo koku izzāģēšanu, kā rezultātā radušos kokmateriālus uzņēmums var paturēt savai saimnieciskajai darbībai. Kā pareizi tos iekļaut uzņēmuma bilancē un vai par tiem ir jāmaksā nodokļi?
Gada pārskats 07:00, 19. Mar. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Gada pārskats 07:00, 18. Jan. 2021
Covid-19 dēļ uzņēmumā inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas laikā sagatavotos aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nav parakstījuši visu komisijas locekļi. Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 28. Dec. 2020
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Gada pārskats 07:00, 11. Nov. 2020
Sabiedrība nopirka ēku ar zemi. Pirkuma līgumā norādīta kopēja summa par pirkumu, bet nav norādīts, cik maksā zeme un cik – ēka. Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā, ja zināms, ka zeme ir atsevišķs pamatlīdzeklis un ēka – cits pamatlīdzeklis?
Pamatlīdzekļi 09:00, 15. Okt. 2020
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Covid-19 ārkārtējā situācija tieši vai netieši ietekmēja visus uzņēmumus, izraisot pieprasījuma samazinājumu pēc uzņēmumu pakalpojumiem, ražošanas objektu un ofisu slēgšanu un darba spēka dīkstāvi, izejvielu piegādes kavējumus vai pārtraukumus, kreditoru parādu apmaksas kavējumus, ienākumu un naudas plūsmas nestabilitāti un finanšu nenoteiktību. Tieši šajā periodā uzņēmuma finanšu stāvokļa analīzei ir vitāla nozīme. Vai un cik ilgi uzņēmums būs spējīgs izdzīvot ar esošajiem resursiem un pašreizējiem darbības apjomiem?
Finanšu vadība 07:31, 10. Jūl. 2020
Iegādājoties jaunu pamatlīdzekli saimnieciskās darbības vajadzībām, uzņēmuma vadībai jāpieņem lēmums, cik ilgi tas kalpos un kāda būs tā likvidācijas vērtība kalpošanas laika beigās. Tas ir atbildīgs lēmums, jo tieši ietekmē uzņēmuma finanšu datus. Kā pareizāk noteikt likvidācijas vērtību? Analizēsim lasītāja jautājumu!
Pamatlīdzekļi 07:00, 8. Jūn. 2020
Ikdienā novērots, ka Valsts ieņēmumu dienests savu funkciju īstenošanai lielu uzmanību pievērš nodokļu kontroles pasākumu plānošanai un pārbaudāmo objektu atlasei. Kā tiek vākti un analizēti uzņēmumu dati? Un kā tiek atlasīti uzņēmumi kontroles pasākumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 20. Mai. 2020
Stājoties spēkā jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam (UIN likums), mainījušās arī uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas prasības krājumiem. Krājumi tirdzniecības un ražošanas uzņēmumiem ir svarīgs rādītājs – bilancē tie veido būtisku daļu aktīvu, savukārt peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA) krājumi ir viens no lielākajiem izmaksu posteņiem. Krājumu sākuma un beigu atlikumi tieši saistīti ar pārdoto preču un produkcijas pašizmaksu un peļņu, tādējādi kļūda krājumu atlikumos pārskata gada beigās ietekmē gan pārskata, gan nākamā gada peļņas rādītāju.
Grāmatvedība 07:00, 11. Jūn. 2018
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Seguma rādītāji ir vieni no populārākajiem uzņēmuma finanšu datu analīzes rādītājiem, ar kuru palīdzību salīdzinoši vienkāršā veidā var gūt ātru priekšstatu par uzņēmumu, noskaidrojot, piemēram, cik liels ir tā saistību īpatsvars bilancē un vai tam ir pietiekami naudas līdzekļi īstermiņa izdevumu segšanai.
Finanšu vadība 07:00, 15. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
VID informācija 11:24, 18. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
VID informācija 12:39, 11. Okt. 2019
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Finanšu vadība 07:00, 13. Sep. 2019
Krājumu zudumi un iztrūkumi uzņēmumam var rasties dažādu iemeslu dēļ. Tos iekļauj ražošanas pašizmaksā. Kā noteikt plānotās zudumu normas, kā aprēķināt to ietekmi uz nodokļiem, un kā to visu grāmatot?
Izdevumi 06:00, 2. Jūl. 2018
Pārdošanai turēto ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite būtiski mainījās pēc tam, kad 2016.gada 1.janvārī stājās spēkā jaunais gada pārskatu likums. Neskatoties uz to, ka jaunais likums ir spēkā jau trīs gadus, grāmatvežiem joprojām rodas neskaidrības par 2016.gadā veikto vai veicamo pārklasificēšanu, un reizēm nākas konstatēt, ka iepriekšējos gados pieļautas kļūdas.
Pamatlīdzekļi 07:00, 3. Jūn. 2019
Līdz 2017.gada 31.decembrim sabiedrības bilances, kas uzrādīta attiecīgā gada pārskatā, pamatlīdzekļu sastāvā nekustamais īpašums atspoguļots kā ieguldījuma īpašums, jo tas tiek turēts pārdošanai. Sākot ar 2018.gadu, ieguldījuma īpašumus jāatspoguļo tikai tad, ja pārskats tiek sagatavots pēc starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem un nepieciešama zvērināta revidenta revīzija. Vai sabiedrībai, kura pārskatu nesagatavo pēc starptautiskajiem finanšu pārskatiem un tai nav nepieciešama zvērināta revidenta revīzija, ir jāpārklasificē šis ieguldījuma īpašums par pamatlīdzekli, konkrētāk – nekustamo īpašumu, un kā to pareizi izdarīt?
Pamatlīdzekļi 11:29, 10. Apr. 2019
Kopš 2017.gada 1.janvāra spēkā ir grozījumi Revīziju pakalpojumu likumā, ar kuriem tika paplašinātas prasības atklāt informāciju zvērinātu revidentu ziņojumos. Vai šīs prasības ir attaisnojušās, un revidentu ziņojumi ir kļuvuši vērtīgāki to lietotājiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Feb. 2019
Standarts 9. SFPS “Finanšu instrumenti” ir spēkā jau gadu, un 2019.gada pavasarī tiks sastādīti pirmie pilnie finanšu pārskati, kuros lasītāji varēs redzēt tā ietekmi. SIA “PricewaterhouseCoopers” apkopojusi būtiskākās atziņas, ko gada laikā guvuši nefinanšu sektora uzņēmumi, ieviešot standartu.
Svarīgi 10:29, 21. Jan. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
Ir sācies inventarizāciju laiks. Pārskata gada slēguma inventarizācija nav obligāti jāveic pārskata gada pēdējā dienā, to ir atļauts veikt triju mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās, t.i., no pārskata gada 1.oktobra līdz nākamā gada 31.janvārim.
Gada pārskats 07:00, 20. Nov. 2018
Gribētu zināt, kā tiek kārtota grāmatvedības uzskaite pašapkalpošanās auto mazgātavās, proti, kā uzskaita ieņēmumus, vai jāreģistrē kāda iekārta Valsts ieņēmumu dienestā (VID), vai jākārto elektroniskā kases aparāta žurnāls? Kā jāuzskaita izejmateriāli, kas domāti mazgāšanai – uzreiz kā izdevumi vai krājumos?
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2018
2019.gadā gaidāmas būtiskas un apjomīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā, un ar tām ir lietderīgi iepazīties jau šobrīd, lai plānotu jaunā regulējuma ieviešanu savā iestādē.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2018
Pašizmaksa ir izmaksu kopsumma noteikta produkta vai pakalpojuma vienības ražošanai noteiktā laika periodā. Produkta vai pakalpojuma pašizmaksas kalkulācijas mērķis ir parādīt, cik uzņēmumam izmaksā ražošana vai pakalpojumu sniegšana.
Finanšu vadība 07:00, 26. Sep. 2018
Vairumtirdzniecības uzņēmums nodarbojas ar tehnikas iegādi un pārdošanu, pēcpārdošanas servisu un rezerves daļu pārdošanu. Uzņēmums plāno iegādāties lietotu tehniku no ārzemju piegādātāja. Tehnika pirkta, paredzot krājumu pārdot, tomēr potenciālais pircējs vēlas tehniku kādu laiku (2 līdz 6 mēnešus) izmēģināt praksē (testēt). Par to plānots sagatavot tehnikas nomas līgumu un izrakstīti nomas rēķinus. Kā šajā gadījumā grāmatot tehnikas iegādi? Vai kā krājumu vai pārdošanai turētu pamatlīdzekli (PL)?
Pamatlīdzekļi 08:00, 31. Mai. 2017
2017.gadā tika likvidēts šaubīgais debitors, taču savulaik šim šaubīgajam debitoram sabiedrības grāmatvedībā uzkrājums netika veidots. Grāmatojums: D2314 Šaubīgie debitori, K2310 Debitori un viss. Tagad, kad debitors ir likvidēts, kā pareizi veikt grāmatojumu? Vai šos zaudējumus var segt no iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas? Un vai tas ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) par 2017.gadu?
Grāmatvedība 06:32, 15. Mar. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
16.02.2018. stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kas veikti, jo 01.01.2018. stājās spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), kurā paredzēts atšķirīgs uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanas modelis, salīdzinot ar līdz šim likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" noteikto, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:51, 23. Feb. 2018
2016.gada pārskati bija jāsagatavo saskaņā ar jauno likumu, tāpēc pērnā gada pavasaris bija emocijām bagāts. Šogad noteikti būs vieglāk, bet ir vērts aplūkot, kādas kļūdas tika pieļautas pērn, lai no tām izvairītos šogad.
Gada pārskats 08:00, 26. Feb. 2018
Ne tik bieži sastopama, tomēr iespējama ir situācija, kad pamatlīdzeklis (PL) saņemts apmaiņas darījumā vai dāvinājumā. Šajā gadījumā sākotnējās vērtības noteikšana ir atšķirīga un arī sarežģītāka nekā tad, ja PL iegādāts vai izgatavots pašu spēkiem.
Pamatlīdzekļi 08:00, 24. Jan. 2018
Ministru kabineta noteikumu Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" 128.punktā noteikts, ka krājumu sastāvā iekļauto dzīvnieku uzskaites vērtību bilances datumā koriģē, lai dzīvnieki būtu novērtēti zemākajā no vērtībām, salīdzinot to iegādes izmaksas, ražošanas pašizmaksu un tirgus cenu vai neto pārdošanas vērtību (zemākā tirgus cena, no kuras atskaitītas aplēstās transportēšanas izmaksas uz tirdzniecības vietu, aplēstie maksājumi vērtētājiem, starpniekiem u.c. tamlīdzīgas ar pārdošanu saistītās izmaksas). Kur iespējams iegūt datus par zemāko tirgus cenu? Gan govkopībā, gan cūkkopība ir dažādas lopu grupas – teļi, piena sivēni, teles izaudzēšanai, vaislas jauncūkas, lopi nobarošanai, govis, sivēnmātes utt. Vai visam šīm lopu grupām jāpiemēro vienāda zemākā tirgus cena? Ja nē, tad kur uzzināt dažādās tirgus cenas?
Grāmatvedība 08:00, 29. Dec. 2017
Ceturtdien, 4.janvārī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" (Noteikumi), paredzot būtiskas izmaiņas attaisnojuma dokumentu noformēšanā pakalpojumiem. Tāpat plānots noteikt pašizmaksas kalkulācijas prasības un precizēt inventarizācijas noteikumus.
Likumdošana 16:30, 4. Jan. 2018
Kad sabiedrība ir iegādājusies kādu lietu vai lietu kopumu, izvērtējusi tā atbilstību Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) paredzētajiem pamatlīdzekļu (PL) atzīšanas kritērijiem un noteikusi, ka lieta vai lietu kopums ir PL, jānosaka, kādā vērtībā šo PL uzskaitīt.
Pamatlīdzekļi 08:00, 6. Dec. 2017
Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" 305.2punktā paredzēts: ja sabiedrība, uzsākot likuma piemērošanu (no 01.01.2016.), pārtrauc bilancē norādīt citu aktīva vai pasīva posteni (piemēram, bilances pasīva posteni "Atliktā nodokļa saistības"), tā attiecīgo posteni pārklasificē, ņemot vērā šajā postenī norādītās summas saimniecisko saturu un būtību (piemēram, atliktā nodokļa saistību atlikuma summu pārklasificē par iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu un pēc pārklasifikācijas norāda bilances postenī "Iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa un nesegtie zaudējumi"). Vai šī norma jāpiemēro arī tad, ja uzņēmums 2016.gadā turpināja atzīt atlikto nodokli atbilstoši Starptautiskajam grāmatvedības standartam Nr.12 "Ienākuma nodokļi", bet no 2017.gada to vairs nerēķina? Vai tomēr šajā gadījumā jāveic salīdzinošo rādītāju korekcijas atbilstoši MK noteikumos Nr.775 paredzētajai kārtībai par grāmatvedības politikas maiņu?
Grāmatvedība 08:00, 26. Okt. 2017
Uzņēmuma grāmatvedības politikā noteikts, ka pamatlīdzekļa (PL) vērtība ir 250 EUR. Uzņēmums iegādājies printeri par 90 EUR un plāno to izmantot ilgāk par gadu. Vai printeris uzskatāms par mazvērtīgo inventāru vai PL? Kas jāņem vēra PL noteikšanai – tā vērtība vai lietderīgās lietošanas laiks?
Pamatlīdzekļi 08:00, 8. Nov. 2017
Pamatlīdzekļu (PL) postenis bilancē ir viens no svarīgākajiem, jo tas tieši ietekmē uzņēmuma peļņas rādītājus. Lai iegādāto preci atzītu par pamatlīdzekli, jāņem vērā ne tikai Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) noteiktais, bet arī uzņēmuma grāmatvedības politika.
Pamatlīdzekļi 08:00, 14. Nov. 2017
Sācies inventarizācijas laiks, tāpēc īstais brīdis atgādināt, kādas prasības krājumu uzskaitē noteiktas jaunajos Ministru kabineta noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" un kas par šo tēmu jāņem vērā, sagatavojot 2016.gada pārskatu.
Gada pārskats 08:00, 24. Okt. 2016
Beidzot kāda laba ziņa arī grāmatvežiem! Izskatot prasības, kādas noteiktas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, var secināt, ka jautājumā par uzkrājumiem, uzkrātajiem ieņēmumiem, uzkrātajām saistībām, iespējamo saistību un iespējamo aktīvu novērtēšanu nav būtisku izmaiņu. Mainās vien nianses.
Grāmatvedība 08:00, 26. Sep. 2016
Ministru kabineta noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (noteikumi) ir sagatavoti grozījumi, ar kuriem tiks precizētas atsevišķas pamatlīdzekļu uzskaites un novērtēšanas prasības.
Likumdošana 14:00, 10. Nov. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 14:09, 6. Sep. 2017
Starpperiodu pārskats ir Komerclikumā minētais saimnieciskās darbības pārskats, kuru sagatavo saistībā ar pamatkapitāla palielināšanu, ārkārtas dividenžu noteikšanu un reorganizāciju. Aplūkosim, kā sagatavot starpperiodu pārskatu saistībā ar reorganizāciju.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Sep. 2017
Ja saimnieciskās darbības veicējs krājumu uzskaitei lieto krājumu noliktavas datorprogrammu, krājumu vērtība tiek noteikta, tos izlietojot. Novērtēšanai lieto vai nu FIFO (first in - first out) metodi – tā ir aplūkota 30.06.2016. publikācijā "Kas ir krājumi?", vai arī vidējo svērto izmaksu metodi.
Grāmatvedība 11:05, 15. Jūl. 2016
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir krājumi?
Krājumi ir gan preces, kas iegādātas pārdošanai, gan arī gatavie ražojumi vai nepabeigtie ražojumi, kā arī izejvielas un materiāli, kurus paredzēts izmantot ražošanā. Tā kā tie ietver daudzas dažādas vienības, saimnieciskās darbības veicējiem ir svarīgi organizēt krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 08:00, 30. Jūn. 2016
Pirmie gada pārskati saskaņā ar jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (GPL) ir iesniegti. Grāmatvežiem šis nebija viegls gads – lai gan ar jauno likumu atvieglota pārskatu sagatavošana un būtiski samazināts sniedzamās informācijas apjoms, tomēr ne Valsts ieņēmumu dienests (VID), ne uzņēmumi nebija atbilstoši sagatavoti pārmaiņām. Vēl pēdējā brīdī tika veikti grozījumi un sniegti skaidrojumi, līdz ar to tie laikus nenonāca līdz pārskatu sagatavotājiem.
Gada pārskats 08:00, 29. Mai. 2017
Lauksaimniecības uzņēmumos daļu augkopības produkcijas izlieto ražošanas vajadzībām, piemēram, lopbarību – dzīvnieku ēdināšanai. Termins "pašpatēriņš" nav saistīts ar krājumu izlietojumu ražošanas vajadzībām. Pašpatēriņu, piemēram, reprezentācijai, apbalvošanai, dāvanām, labdarības pasākumiem u.c., noformē ar norakstīšanas aktiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Mar. 2017
Šogad līdz ar būtiskām izmaiņām normatīvajos aktos grāmatvežiem neskaidrības rada finanšu pārskatu posteņu pārklasifikācija. Aplūkosim dažādus pārklasifikāciju gadījumus, īpaši saistībā ar jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (Likums).
Gada pārskats 08:00, 27. Mar. 2017
Rudenī ieziemojām 53 bišu saimes, savukārt pavasarī secinājām, ka 5 saimēs bites ir beigtas, līdz ar to saimes vairs nav. Pēc vairākiem mēnešiem, kad sākās karstais laiks, tika "savākti" spieti no krūmiem un kokiem, vai arī tukšos stropos spiets ielido pats. Līdz ar to atkal ir, piemēram, 3 jaunas bišu saimes. Kad bites uzskaitījām krājumos, beigtās saimes norakstījām zaudējumos, bet kā rīkoties tagad, kad bites ir jāuzskaita pamatlīdzekļu sastāvā? Kā grāmatvedībā uzrādīt jaunu bišu saimi, kas "atlaižas" no kaut kurienes?
Grāmatvedība 08:00, 24. Feb. 2017
Šīs publikācijas mērķis ir veicināt izpratni par pārskatu novērtēšanas procesu kopumā un Valsts kontroles (VK) sniegtajiem atzinumiem, sniegt īsu ieskatu grāmatvedības uzskaites un pārskatu sagatavošanas jaunumos budžeta iestādēm, kā arī informēt par nākotnē risināmiem jautājumiem, par kuriem būtu jāsāk domāt jau šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Feb. 2017
Šobrīd vairumam uzņēmumu (komercsabiedrībām) aktuāls ir gada pārskats un līdz ar to arī uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķins par 2016.gadu. Šajā rakstā īsumā un ērtībai vienkopus par grozījumiem un precizējumiem UIN regulējošajos normatīvajos aktos saistībā ar UIN deklarācijas sagatavošanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 13. Mar. 2017
Jūs taču zināt, ka gada pārskatu / konsolidēto gada pārskatu sagatavošana ir kā zinātne. Te nepieciešama pieredze un zināšanas, noderēs arī veiksme un atbalsts. Visu pat vienā rakstā nevaru izstāstīt, tāpēc atgādināšu par pašu būtiskāko, kas jāņem vērā, sagatavojot gada pārskatu par periodu, sākot no 01.01.2016.
Gada pārskats 08:00, 8. Mar. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Lai gan joprojām ir spēkā 21.10.2003. izdotie Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.583 "Uzņēmuma mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšana grāmatvedībā un atspoguļošana finanšu pārskatos, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", slēguma bilances sagatavošanas principi ir skaidroti arī MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kuros arī plašāk aplūkots, kāds pārskats un kurā uzņēmuma likvidācijas posmā jāgatavo.
Grāmatvedība 08:00, 21. Nov. 2016
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Iepriekšējā publikācijā aplūkoju inventarizācijas veikšanas vispārējo kārtību, savukārt šajā daļā lasiet, kā pašnodarbinātajam jāveic krājumu inventarizācija un kā rīkoties ar inventarizācijā konstatētiem iztrūkumiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Okt. 2016
Kādas prasības jaunajā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) noteiktas ieguldījumu īpašumu atspoguļošanai gada pārskatā? Vai saskaņā ar GPL jāpārklasificē ieguldījuma īpašumi, bioloģiskie aktīvi vai pārdošanai turēti ilgtermiņa ieguldījumi?
Gada pārskats 08:00, 2. Nov. 2016
Dalīšana pamatpiedāvājumā un papildmaksājumos ir vispārpieņemta cenu stratēģija automašīnu tirdzniecībā, aviopakalpojumos un vairākās citās nozarēs. Kāpēc to dara, kādas ir šādas politikas veidošanas nopietnākās problēmas un to iespējamie risinājumi?
Finanšu vadība 08:00, 4. Nov. 2016
Inventarizācija ir saimnieciskajā darbībā lietojamās mantas, debitoru parādu un kreditoru saistību salīdzināšana ar grāmatvedības uzskaites datiem, tās saskaitot un novērtējot. Kā jāveic inventarizācija pašnodarbinātajām personām?
Grāmatvedība 08:00, 7. Okt. 2016
Viena no specifiskākajām ilgtermiņa ieguldījumu kategorijām ir ieguldījuma īpašumi. Kas tie ir, pēc kādām metodēm tos uzskaitīt? Kādi grāmatojumi jāveic, ja ieguldījuma īpašumam kritusies vērtība? Un kas jāņem vērā, mainot ieguldījuma īpašuma novērtēšanas metodi? Noskaidrosim atbildes uz šiem jautājumiem ar praktiskiem piemēriem!
Grāmatvedība 12:51, 9. Nov. 2015
Turpināsim aplūkot izmaiņas, kas stājās spēkā no šī gada 1.janvāra, ieviešot jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un ar to saistītos Ministru kabineta noteikumus. Šoreiz uzmanības lokā – ieņēmumi.
Grāmatvedība 08:00, 15. Aug. 2016
No tā, cik ātri uzņēmējs spēj saņemt naudas līdzekļus par saražoto produktu, iegādāties jaunus ražošanas faktorus, saražot jaunus produktus, atkal pārvērst tos naudā, ir atkarīgs, cik daudz ražošanas ciklu uzņēmējs spēj nodrošināt un attiecīgi cik lielu pievienoto vērtību var saražot kādā atskaites periodā. Apgrozības paātrināšanai izmanto cenu instrumentu, ko sauc par skonto.
Finanšu vadība 08:00, 2. Sep. 2016
Nesen esmu pārņēmusi firmas - skaistumkopšanas salona (mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs) - grāmatvedību. Iepriekšējā grāmatvede visus ienākumus no kases vispirms norāda kontā 5210 "Norēķini par saņemtajiem avansiem" un tikai pēc tam, kad klients ir izmantojis tam paredzēto procedūru skaitu, tos mēneša beigās iegrāmato kā ieņēmumus. Vai šāda uzskaite ir korekta, ja nauda tiek saņemta kasē un netiek tirgotas dāvanu kartes? Vai šāda grāmatošana ir pareiza, ja tiek tirgots abonements? (Atbilde ir papildināta!)
Grāmatvedība 08:00, 17. Jūn. 2016
Atbilstoši Gada pārskatu likumam (GPL) jāņem vērā visas paredzamās riska summas un zaudējumi, kas radušies pārskata gadā vai iepriekšējos gados arī tad, ja tie kļuvuši zināmi laika posmā starp bilances datumu un dienu, kad gada pārskatu paraksta GPL 61.panta 2. daļā minētā persona vai pārvaldes institūcija. Jāaprēķina un jāņem vērā visas vērtības samazināšanās un nolietojuma summas neatkarīgi no tā, vai pārskata gads tiek noslēgts ar peļņu, vai zaudējumiem.
Gada pārskats 18:19, 28. Feb. 2014
Sarežģītākais posms pašizmaksas aprēķināšanā ir kapitālieguldījumu norakstīšanas novērtēšana. Lai gan grāmatvedības standartos nolietojums ir pamatlīdzekļu vērtības sistemātisks samazinājums, realitātē vienotu vērtības samazināšanās sistēmu saskatīt ir grūti. Taču šoreiz vēlos vērst uzmanību uz citu pašizmaksu ietekmējošu faktoru – tiešo un pastāvīgo izmaksu lielumu atkarībā no kapitālieguldījumu dzīves posma.
Finanšu vadība 08:00, 3. Jūn. 2016
Pamats kvalitatīva gada pārskata sagatavošanai ir kvalitatīva sākotnējā informācija. Tāpēc pirms ķeršanās pie gada pārskata jāpārliecinās, ka tāda mūsu rīcībā ir. Grāmatvežiem, kuri šī gada pārskatu jau ir pabeiguši, tas vairs nav būtiski, jo nākamgad jau pārskatus veidosim saskaņā ar jauno likumu.
Gada pārskats 09:19, 29. Mar. 2016
No 01.01.2018. tiks ieviests jauns starptautiskais finanšu pārskatu standarts Nr.9 "Finanšu instrumenti". Tā ieviešanai nepieciešamais darba apjoms un ieviešanas ietekme būs atkarīga no konkrētā uzņēmuma specifikas, tomēr ir skaidrs, ka visvairāk šīs izmaiņas izjutīs bankas.
Finanšu vadība 09:00, 10. Feb. 2016
Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs nodarbojas ar ceļojumu rezervēšanu (pasūtītājam iegādājas biļetes, rezervē viesnīcu). Kas šinī gadījumā skaitās ieņēmumi, no kuriem jāmaksā MUN? Cik detalizēti nepieciešams noformēt rēķinu par sniegtajiem pakalpojumiem?
Grāmatvedība 10:55, 7. Jan. 2016
22.12.2015. ir izdoti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.775 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” (noteikumi), kas 29.12.2015. publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” Nr.253 (5571) un stājas spēkā 01.01.2016.
VID informācija 11:39, 4. Jan. 2016
01.01.2016. stājas spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Kāpēc šāds likumprojekts tika izstrādāts, un pēc kādiem principiem turpmāk sagatavosim katra grāmatveža ikgadējo "diplomdarbu"?
Gada pārskats 09:15, 14. Dec. 2015
Ja jūsu noliktavās, pārfrāzējot anekdoti, ir tikai 2 problēmas: nav ko pārdot un nav kur nolikt jaunu preci, tad jums noteikti ir jāizlasa šis raksts.
Finanšu vadība 08:04, 16. Jan. 2015
No 01.01.2016. spēkā stāsies jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Lai nodrošinātu vienotu izpratni par finanšu pārskata posteņiem, likuma piemērošanai ir sagatavoti jauni MK noteikumi “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi”, kas 29.10.2015. izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē.
Likumdošana 13:50, 1. Nov. 2015
Tas ir šķietami acīmredzami - neviens projekts neeksistē vakuumā. Tomēr bieži vien projektu autoru pašpārliecība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pieredzējuši projektu vērtētāji "atmet" it kā ekonomiski labi pamatotu projektu.
Finanšu vadība 13:37, 29. Sep. 2015
Lai attīstītu uzņēmumu, vienmēr pastāv vairākas alternatīvas. Pirms projekta iesniegšanas kapitāla turētājam ir nepieciešams novērtēt šos alternatīvos ieguvumus un iznākumus. Tāpat arī kapitāla turētājs, lemjot par kapitāla izvietošanu, reti izskata tikai 1 alternatīvu.
Finanšu vadība 11:37, 1. Sep. 2015
Uzņēmums iepērk lietotos apģērbus un pārstrādā tehniskajās lupatās. Rodas atbirumi un atgriezumi. Šie zudumi nav prognozējami, jo ir kravas, kurās ir ap 15-20% pārstrādei nederīgu izejvielu. Līdz ar to dabīgā zuduma normas noteikt nevaram, jo katrā piegādes kravā tās var krasi atšķirties. Izejvielas pārsvarā iepērkam ārpus Latvijas. Kā pareizi noformēt un pamatot dabīgā zuduma normu aprēķinu un norakstīšanu?
Grāmatvedība 10:38, 25. Aug. 2015
Esam jau pieraduši - lai piekļūtu investīcijām (vienalga, Eiropas Savienības fondu finansējumam, banku kredītiem vai privātajam kapitālam), jāveic ekonomiskā novērtēšana, jāizstrādā projekts. Taču bieži, aizpildot daudzos pielikumos, aizmirstam, ka tajos prasītie cipari nemaz nav tikai formalitāte. Tiem ir dziļa ekonomiskā nozīme, un tie liecina par projekta dzīvotspēju.
Finanšu vadība 15:31, 16. Jūl. 2015
Kad nodarbojos ar džudo, treneris mācīja, ka pretinieks nekad neuzvarēs, ja nespēs tevi izsist no līdzsvara. Investīciju projekti ir kā grūdiens jūsu uzņēmumam: tie dzen uzņēmumu uz priekšu, taču to ieviešana uz kādu laiku lauž uzņēmuma līdzsvaru un var dot iespēju konkurentam jūs apsteigt. Tāpēc pirms projekta uzsākšanas nepieciešams analizēt uzņēmuma stāvokli projekta realizācijas laikā un paredzēt aktivitātes, lai nodrošinātu atgriešanos līdzsvarā.
Finanšu vadība 09:14, 31. Jūl. 2015
Lūdzu sniegt skaidrojumu par krājumu pašizmaksas pārvērtēšanas iespējām. 7.augustā apstiprināta jauna krājumu pašizmaksa (augstāka vienas vienības cena salīdzinājumā ar iepriekšējo). Vai ir iespēja šādā gadījumā pārvērtēt visus uzskaitē esošos krājumus (arī tos, kas uzņemti uzskaitē līdz 07.08.2014.), ja krājumi tiks pārdoti par augstāku cenu?
Gada pārskats 17:22, 20. Aug. 2014
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošanas prasības ir noteiktas Konsolidēto gada pārskatu likumā (KGPL). Kuriem uzņēmumiem ir obligāti jāveic gada pārskatu konsolidācija, kuros gadījumos un kā to veikt?
Gada pārskats 08:53, 8. Mai. 2015
Vairākas organizācijas gadiem ilgi strādā ar vienu un to pašu grāmatvedības programmu. Lietot sen zināmu produktu ir ērti, jo ir apzināta programmas funkcionalitāte un personāls ir pie tās pieradis, turklāt jebkura programmnodrošinājuma maiņa ir saistīta ar papildu laika un naudas tēriņiem, kā arī dažādu izmaiņu radītiem riskiem. Tomēr daudzos uzņēmumos pienāk brīdis, ka vadības sanāksmē tiek ierosināts jautājums par grāmatvedības programmas maiņu.
Gada pārskats 07:27, 25. Mar. 2015
Dīvaini, ka visvērtīgāko uzņēmuma aktīvu – personālu – finanšu pārskatos atspoguļo tikai izmaksās, turpretī krājumus un darbarīkus – aktīvos. Droši vien tas nav viegli – atrast līdzsvaru starp cilvēku kā ražošanas resursu un cilvēku kā labklājības objektu, t.i., ražošanas mērķi. Kas tad ir darbinieks – cilvēks vai instruments? Vai uz personālu jācenšas ekonomēt, vai arī jāmaksā tam iespējami vairāk, sagaidot lielāku atdevi?
Finanšu vadība 11:23, 20. Feb. 2015
29.01.2015. publikācijā "Kā optimizēt krājumus?" minēju, ka dažkārt ir lietderīgi ieguldīt aktīvos virs noteiktā optimālā līmeņa. Šajā publikācijā aplūkošu kapitāla ieguldīšanas ekonomiskās īpatnības un aspektus, kas jāņem vērā, vērtējot kapitāla optimālo izmantošanu.
Finanšu vadība 13:18, 12. Mar. 2015
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats 09:33, 2. Mar. 2015
28.01.2015. notika Latvijas Republikas Finanšu ministrijas (FM) organizētais grāmatvedības forums "Gada pārskatu kvalitāte", kurā piedalījās FM grāmatvedības politikas veidotāji, Latvijas grāmatvežu profesionālo organizāciju pārstāvji un augstāko mācību iestāžu, kurās var apgūt grāmatveža profesiju Latvijā, pārstāvji. Foruma tēmas un svarīgākās atziņas ir apkopojusi Olga Molčanova, Mg.soc., Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas (LRGA) valdes locekle, Starptautiskā Sekretariāta vadītāja un Metodoloģijas komitejas vadītāja, LRGA Sertificētā profesionālā grāmatvede.
Svarīgi 13:16, 14. Feb. 2015
Iepriekšējā rakstā apskatījām ieņēmumu un izdevumu uzskaiti un atspoguļošanu gada pārskatā. Šoreiz pievērsīšos bilancei, konkrēti - ilgtermiņa ieguldījumiem. Kā iedala ilgtermiņa ieguldījumus? Kā tos novērtēt? Un ko atspoguļot gada pārskata pielikumā?
Pamatlīdzekļi 11:03, 10. Feb. 2015
Iedomāsimies situāciju no revidentu dzīves! Revīzijas komanda uzsāk kārtējo finanšu pārskatu gala pārbaudi. Notiek saruna ar klientu, kurā tiek apkopots pieprasītās informācijas un finanšu pārskatu sagatavošanas statuss. Tiek noskaidrots, ka viss būtībā ir pabeigts un iegrāmatots, izņemot dažas jomas, kurās grāmatvedis gribētu iepriekš veiktos aprēķinus saskaņot ar revidentiem un tikai pēc tam veikt izmaiņas uzskaitē un pārskatos. Tādas jomas ir 2 – uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija un atliktais nodoklis. Vai šī situācija jums liekas pazīstama?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:01, 20. Jan. 2015
Debitoru parādu novērtēšanā ir jābūt ļoti uzmanīgiem: no vienas puses, jābūt pietiekamiem uzkrājumiem, lai uzņēmuma naudas plūsma būtu korekta, taču, no otras puses, uzkrājumiem nav jābūt pārāk lieliem – tādā veidā var tikt aizskartas īpašnieku intereses.
Gada pārskats 17:15, 5. Feb. 2014
Debitori ir katra uzņēmuma, kas pārdod savas preces vai sniedz pakalpojumus uz pēcapmaksas nosacījumiem, neatņemama bilances sastāvdaļa. Līdz ar to debitoru atlikumu pārvaldīšana ir nozīmīga funkcija gan no apgrozāmā kapitāla pārvaldības, gan kredītriska pārvaldības perspektīvas.
Gada pārskats 11:34, 22. Dec. 2014
Iepriekšējās iFinanses.lv publikācijās prezentēju rīku VĀRDS un detalizēti skaidroju, kā sastādīt uzņēmuma finanšu plānu jeb budžetu 5 plānošanas posmos - Vispārīgais nolūks, AktivitĀtes, Rutīna, Dižens veikums, Sargslānis, taču atstāju jūs neziņā, kā iegūtos datus interpretēt. Iespējams, secinājāt, ka viena, otra darbība jūsu uzņēmumā nav efektīva, kaut kur nepieciešams samazināt izmaksas, bet daži varbūt pat būs izrēķinājuši plānoto produkcijas pašizmaksu. Tomēr galvenais plānošanas mērķis nav saistīts ar materiālajām sfērām.
Finanšu vadība 12:21, 17. Dec. 2014
Inventarizāciju apvienojot ar kontu pārbaudi, tā tiek veikta plašākā mērogā, nekā daudzviet pieņemts. Bez visu kontu pārbaudes (inventarizācijas) nav iespējams noslēgt pārskata gadu, jo nav pārliecības, ka grāmatvedībā ir reģistrēti visi saimnieciskie darījumi, ka visos kontos ir uzrādītas pareizās summas, ir apzināta un iegūta visa informācija, kas varētu ietekmēt gada pārskatos uzrādītos datus, un ka darījumi ir pareizi klasificēti.
Gada pārskats 10:28, 15. Dec. 2014
Turpinām iepriekšējā publikācijā sākto tēmu par finanšu plāna sagatavošanu, papildinot iepriekš izstrādāto operatīvās darbības budžetu ar 2 nozīmīgām plānošanas pozīcijām – investīcijām un uzkrājumiem.
Finanšu vadība 10:02, 28. Nov. 2014
2014.gads tuvojas beigām, un grāmatveži sāk gatavoties gada pārskatiem. Lai gada pārskats nesagādātu lieku satraukumu un pārsteigumu (arī vadītājiem), piedāvāju rakstu ciklu, kas grāmatvežiem, manuprāt, atvieglos darbu un būs palīgs visā finanšu gada noslēguma procesā līdz pat pārskatu sagatavošanai.
Gada pārskats 09:06, 19. Nov. 2014
Uzņēmums ir iegādājies lietotu automašīnu, par kuru tiks maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Transportlīdzeklis patērē divu veidu degvielu – gāzi un benzīnu.
Grāmatvedība 10:31, 21. Okt. 2014
Šajā publikācijā lasiet, kā jāveic krājumu novērtēšana, par gadījumiem, kad krājumus drīkst pārdot par cenām, kas zemākas par pašizmaksu, un kāda ir krājumu pārvērtēšanas ietekme uz nodokļiem.
Gada pārskats 16:21, 9. Dec. 2013
Uzņēmums A dibina uzņēmumu B, ieguldot pamatkapitālā savu nekustamo īpašumu (NĪ). Saskaņā ar sertificēta vērtētāja atzinumu šī NĪ vērtība ir 520 000 EUR. Vai šis NĪ paliek uzņēmuma A bilancē, un kā tas parādās uzņēmuma B bilancē?
Grāmatvedība 17:04, 28. Okt. 2014
Vasarā iFinanses.lv rakstījām par nekustamā īpašuma klasifikāciju un uzskaiti. Pēc lasītāju lūguma šoreiz ar praktiskiem piemēriem izskatīsim, kādos gadījumos nekustamais īpašums tiek klasificēts par ieguldījuma īpašumu, kā to novērtēt, uzskaitīt un atspoguļot gada pārskatā.
Pamatlīdzekļi 09:09, 20. Okt. 2014
Iepriekšējās publikācijās aprakstīju finanšu analīzes teorētiskos aspektus, šoreiz - praktisks piemērs. Par pamatu ņemsim kāda mazumtirdzniecības tīkla oficiālajās datu bāzēs pieejamos pārskatus.
Finanšu vadība 10:56, 31. Okt. 2014
Finanšu rādītāju analīzi var salīdzināt ar vizīti pie ārsta: ja ir pamanīti kādas slimības simptomi, tad ir nepieciešams izvirzīt diagnozes hipotēzi un pārbaudīt to, veicot speciālas analīzes. Ja slimība ir hroniska vai cilvēkam ir kāda ģenētiska nosliece, tad analīzes jāveic regulāri, izveidojot raksturīgo rādītāju sistēmu ar mērķi novērst riskus, novērtēt esošās ārstēšanas efektivitāti vai arī prognozēt slimības komplikācijas, ietekmi uz kopējo organisma veselību. Publikācijas 2.daļā lasiet par finanšu analīzi uzņēmuma attīstības, brieduma un krituma posmā.
Finanšu vadība 14:13, 10. Okt. 2014
Jau kādu laiku Eiropas Parlamenta un Padomes 26.06.2013. Direktīvas 2013/34/ES par noteiktu veidu uzņēmumu gada finanšu pārskatiem, konsolidētajiem finanšu pārskatiem un saistītiem ziņojumiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/43/EK un atceļ Padomes Direktīvas 78/660/EEK un 83/349/EEK, ieviešanas nolūkā norit intensīvs darbs pie jauna, apvienota Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma izveides. Šobrīd vēl ir grūti prognozēt, kāda būs likumprojekta redakcija, nonākot Saeimas atbildīgajās komisijās, tomēr kopējās likumprojekta aprises un tendences jau ir pamanāmas.
Gada pārskats 11:10, 22. Sep. 2014
Jau vairākus gadus Gada pārskatu likumā (GPL) ir atrodams bioloģisko aktīvu jēdziens un tā skaidrojums. Diemžēl nevienā citā grāmatvedības jomu reglamentējošā normatīvajā aktā plašāki skaidrojumi par bioloģiskajiem aktīviem un to uzskaiti nav sniegti.
Gada pārskats 10:58, 15. Sep. 2014
Turpinot rakstu sēriju par finanšu analīzi, šoreiz apskatīšu sabalansētības un dinamiskuma principus, kas jāievēro, analizējot finanšu pārskatus. Pirmatnējās analīzes tehnika ir pavisam vienkārša.
Finanšu vadība 14:54, 5. Sep. 2014
Lauksaimniecības nozarē strādājošie uzņēmumi bieži saņem dažāda veida atbalsta maksājumus, un grāmatvedim ir jāprot tos pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē. Rakstā apskatīšu normatīvo aktu prasības, kas jāievēro, uzskaitot saņemtos atbalsta maksājumus.
Gada pārskats 14:05, 25. Aug. 2014
Gada pārskatos atspoguļotie cipari ne vienmēr patiesi atspoguļo uzņēmuma ekonomisko stāvokli. Veicot finanšu analīzi, vērtētājam ir nepieciešams iedziļināties un veikt korekcijas atsevišķos gada pārskata posteņos, lai nekļūdītos savos atzinumos.
Finanšu vadība 14:26, 22. Aug. 2014
Pastāv vairākas iespējas, kā klasificēt nekustamo īpašumu. To var uzskaitīt ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā kā pamatlīdzekli vai kā ieguldījuma īpašumu. Nekustamo īpašumu var uzskaitīt arī apgrozāmo līdzekļu sastāvā kā krājumus vai kā pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu. Viss atkarīgs no tā, kādiem mērķiem iegādātais īpašums tiks lietots. Publikācijas 2.daļā lasiet, kādos gadījumos nekustamais īpašums jāuzskaita krājumu sastāvā, kā arī par nekustamā īpašuma pārklasificēšanu.
Pamatlīdzekļi 13:55, 1. Aug. 2014
Pastāv vairākas iespējas, kā klasificēt nekustamo īpašumu. To var uzskaitīt ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā kā pamatlīdzekli vai kā ieguldījuma īpašumu. Nekustamo īpašumu var uzskaitīt arī apgrozāmo līdzekļu sastāvā kā krājumus vai kā pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu. Viss atkarīgs no tā, kādiem mērķiem iegādātais īpašums tiks lietots.
Pamatlīdzekļi 11:09, 25. Jūl. 2014
Uzņēmējdarbības būtība ir abpusēja ieinteresētība. Brīvās ekonomikas apstākļos neviens nav spiests ne pirkt, ne pārdot preces. Pircējiem ir plaša preču un pakalpojumu izvēle, pārdevējiem - brīva rīcība, kur un kad pārdot un piedāvāt savas preces. Pārdevēji konkurē savā starpā, lai iegūtu pircējus, bet pircējs, savukārt, var izvēlēties, kur pēc viņa uzskatiem ir izdevīgāk veikt pirkšanas vai pārdošanas darījumus. Lai pārdevēji piesaistītu pircējus, tie piedāvā pircējiem nodot preces konsignācijā.
Gada pārskats 10:30, 8. Aug. 2014
Vai pašu audzēti ilggadīgi dekoratīvie stādi (kas ir paredzēti pārdošanai) ir bioloģiskie aktīvi saskaņā ar Gada pārskatu likumu? Vai tos var novērtēt patiesajā vērtībā un veikt atbilstošas korekcijas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā saskaņā ar likuma par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 6.panta 5.3daļu? Katru gadu jaunie stādi, kas skaitliski ir apmēram 30% no stādu daudzuma, tiek iegūti jau no esošiem stādiem, pavairojot tos ar spraudeņiem vai potējot stādus.
Gada pārskats 16:08, 25. Apr. 2014
No uzņēmuma telpām nozagti pamatlīdzekļi (PL) - vairāki datori. Par zādzību ir paziņots policijai, un uzsākta izmeklēšana. Kā šādā situācijā pareizi uzskaitīt nozagtos pamatlīdzekļus?
Pamatlīdzekļi 14:23, 20. Feb. 2014
Šajā publikācijā aprakstītā gada pārskata sagatavošanas kārtība attiecas uz 2013.gada pārskata sagatavošanu, uz 2014.gada un turpmāko gada pārskatu sagatavošanu budžeta iestādēm, no valsts budžeta daļēji finansētām atvasinātām publiskām personām un budžeta nefinansētām iestādēm.
Gada pārskats 15:36, 3. Jan. 2014
Kā būtu jārīkojas situācijā, ja uzņēmums, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, vēlas izveidot uzkrājumus šaubīgiem debitoriem? Vai šādā gadījumā drīkst atbilstošā ceturkšņa MUN deklarācijā samazināt apgrozījumu, no kura aprēķina MUN? Un ko darīt, ja tiek izrakstīts kredītrēķins par sniegto pakalpojumu? Kura ceturkšņa MUN deklarācijā samazināt apgrozījumu?
Grāmatvedība 15:55, 14. Jan. 2013
Turpinām š.g. 11.septembra publikāciju Biedrību likvidācija. Šajā daļā lasiet par biedrību likvidācijas sākuma un slēguma finanšu pārskata sagatavošanas kārtību un mantas sadali.
Saimnieciskā darbība 11:52, 17. Sep. 2013
Sakiet, lūdzu,vai saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atļauts mainīt noliktavas uzskaites metodi pārskata perioda vidū?
Dokumenti 10:46, 5. Sep. 2013
Mūsdienās visas jomas ļoti ātri attīstās un mainās. To pašu var teikt arī par revīzijas riskiem un aktualitātēm revīzijas projektos. Grūtos ekonomiskos un finansiālos apstākļos palielinās revīzijas risks, tajā skaitā arī risks, kas ir saistīts ar ārpusbilances posteņu uzskaiti un to atspoguļošanu finanšu pārskatos. Krīzes apstākļos iespējamība, ka ārpusbilances saistības var pārvērsties par saistībām, ir lielāka, kā arī šī informācija kļūst īpaši svarīga finanšu pārskata lietotājiem. Šajā publikācijā – par dažiem būtiskākajiem ārpusbilances posteņu veidiem.
Gada pārskats 10:00, 2. Sep. 2013
Gada pārskatu likumā (GPL) un tā piemērošanas MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488) ir noteiktas pamatprasības attiecībā uz pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaiti un uzrādīšanu finanšu pārskatā. Piemērojot šīs prasības praksē, var rasties dažādi jautājumi, uz kuriem mēģināsim rast atbildes šajā publikācijā.
Pamatlīdzekļi 10:40, 15. Jūl. 2013
Klientu piesaistīšanas un labu attiecību ar sadarbības partneriem uzturēšanas nolūkos, kā arī, lai motivētu darbiniekus, uzņēmumi mēdz iegādāties dāvanu kartes. Šajā publikācijā apskatīšu dāvanu karšu grāmatvedības un nodokļu piemērošanas jautājumus gan dāvanu kartēm, kas tiek izsniegtas uzņēmuma darbiniekiem un sadarbības partneriem, gan saņemtajām dāvanu kartēm.
Grāmatvedība 11:54, 8. Jūl. 2013
Kā jau jebkurai mantai, arī pamatlīdzeklim (PL) ir nepieciešama saimnieka uzmanība. Tas nozīmē, ka laiku pa laikam, būs nepieciešami lielāki vai mazāki tēriņi, uzturot PL kārtībā vai arī veicot kādus nopietnākus uzlabojumus.
Pamatlīdzekļi 11:17, 19. Apr. 2013
Firma iegādājas nekustamos īpašumus izsolēs ar mērķi tos pārdot (pamatdarbība), kas, protams, nenotiek pārskata gada laikā. Ja ir iespējams, daļa īpašumu līdz pārdošanai tiek iznomāti.Visos gadījumos rodas šo īpašumu uzturēšanas izmaksas - nekustamā īpašuma nodoklis, komunālie maksājumi. Kā klasificēt šos īpašumus, un vai par šīm izmaksām ir jāpalielina pārdošanai turēto nekustamo īpašumu vērtība?
Gada pārskats 13:49, 3. Apr. 2013
Klāt ikgadējais gada pārskatu sastādīšanas laiks, kad atgriežamies pie jautājuma par debitoru parādu atgūstamības izvērtējumu. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām sabiedrību pienākums ir salīdzināt debitoru prasījumu summas ar pašiem debitoriem. Debitoru parādu salīdzināšanas apstiprinājumi ir tikai daļējs, bet ne pietiekams pierādījums faktam, ka salīdzinātās summas tiks saņemtas.
Grāmatvedība 11:50, 25. Feb. 2013
Uzņēmumā ir izejvielu pārpalikumi - trešo personu (preču pasūtītāja) manta, kas palikusi pēc ražošanas procesa beigām. Šie atlikumi grāmatvedības uzskaitē ir tikai kvantitīvā (daudzums) ekvivalentā, jo piegādātāja izejvielas cena ir komercnoslēpums, un no piegādes dokumentiem ir tikai preču pavaddokumenti - starptautiskais kravu autopārvadājuma līgums (CMR) un preču saraksts (packing list - angl.). Šie atlikumi uzņēmumā glabājas no 2012.gada 15.augusta, un piegādātājs tos neņem atpakaļ.
Grāmatvedība 10:08, 20. Feb. 2013
Gada pārskats ir vēstījums, kas sniedz skaidru priekšstatu par sabiedrības līdzekļiem, saistībām un finansiālo stāvokli, darbības rezultātiem un izmaiņām finansiālajā stāvoklī, kas gada pārskata lietotājiem noder lai pieņemtu saimnieciska rakstura lēmumus.
Gada pārskats 20:22, 20. Jan. 2013
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informatīvo materiālu par grozījumiem MK 21.10.2003. noteikumos Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr.585), kas publicēti 2013.gada 17.janvāra laikrakstā Latvijas Vēstnesis Nr.12 (4818) un stājas spēkā 2013.gada 18.janvārī.
VID informācija 14:19, 24. Jan. 2013
Ir jau oktobris un tas nozīmē, ka pamazām tuvojas gada pārskata sagatavošana.
Gada pārskats 17:24, 8. Okt. 2012
Var būt dažādi cēloņi, kāpēc kreditors pats negrib gaidīt un saņemt parāda apmaksu. Viens no biežāk sastopamajiem iemesliem – kreditors zina, ka parāda atgūšanai būs nepieciešami papildu resursi – gan naudas, gan laika ziņā, un ka parādu var neizdoties atgūt pilnībā, līdz ar to, ja atrodas kāds cits, kas uz abpusēji izdevīgiem noteikumiem apņemas atgūt šo parādu, tiek noslēgts cesijas līgums.
Dokumenti 14:56, 10. Jūl. 2012
Cik viegli uzņēmumu ir dibināt, tik grūti ir izbeigt uzņēmuma darbību. Daudzkārt grāmatvedim un likvidējamā uzņēmuma valdes loceklim tas sagādā problēmas, jo nekur jau tā skaidri nav aprakstīts, kas tieši ir jādara.
Saimnieciskā darbība 08:41, 9. Mai. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet š.g. 18.aprīļa publikācijas UIN deklarācijas aizpildīšana par 2011.gadu turpinājumu par apliekamā ienākuma samazināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:17, 18. Apr. 2012
Bez kvalitatīva finanšu pārskata pielikuma nav iespējams sagatavot kvalitatīvu finanšu pārskatu, jo ne visu būtisko informāciju ir iespējams ietvert pārējās finanšu pārskata sastāvdaļās – bilancē, peļņas vai zaudējumu aprēķinā, pašu kapitāla izmaiņu pārskatā un naudas plūsmas pārskatā. Lasot tikai šajos pārskatos atspoguļoto informāciju, bez atbilstošiem vai ar nepietiekošiem skaidrojumiem pielikumā, finanšu pārskata lietotājs var gūt nepareizu un maldinošu priekšstatu par uzņēmumu.
Gada pārskats 16:10, 21. Mar. 2012
Šajā publikācija lasiet par to, kad nepieciešams veidot grāmatvedības aplēses, kādos gadījumos jāveic aplēšu maiņa, kā izvērtēt, vai veicama aplēšu vai grāmatvedības politikas maiņa, un kā to atspoguļot finanšu pārskatā.
Gada pārskats 16:22, 15. Mar. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet nobeigumu 30.03.2012. un 04.04.2012. publikācijām par apliekamā ienākuma palielināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:43, 12. Apr. 2012
Ik gadu, noslēdzot pārskata periodu, aktualizējas jautājums par sabiedrības mantas, prasījumu un saistību stāvokļa inventarizāciju. Ar šo procesu saistītos jautājumus regulē likums Par grāmatvedību un LR Ministru kabineta 2003. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr. 585), tomēr normatīvajos aktos pieejamā informācija ir vispārīga un nesniedz praktiski nepieciešamos skaidrojumus un atbildes uz ikdienā bieži uzdotiem jautājumiem.
Gada pārskats 10:46, 16. Jan. 2012
Grāmatvedības reģistros ierakstus var veikt, tos pamatojot ar attaisnojuma dokumentu. Attaisnojuma dokumentiem var būt ārēja un iekšēja izcelsme. Grāmatvedības izziņa ir dokuments, ko rada sabiedrība un ar kuru tiek īstenota sabiedrības vadība. Dokumenta juridiskais spēks ir tā īpašība, kas nodrošina iespēju to izmantot kādas darbības veikšanai, tiesību īstenošanai un likumīgo interešu aizstāvībai.
Dokumenti 12:11, 23. Nov. 2011
Turpinām š.g. 10. un 22. augustā aizsākto tēmu par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par noteikumiem par ilgtermiņa ieguldījumu, apgrozāmo līdzekļu, saistību un pašu kapitāla instrumentu grāmatvedības uzskaiti un klasifikāciju, grāmatvedības politikas, grāmatvedības ierakstu, dokumentu un reģistru glabāšanas noteikumiem un citiem būtiskiem noteikumiem, kas būtu jāņem vērā, sagatavojot grāmatvedības organizācijas dokumentus.
Dokumenti 12:16, 12. Sep. 2011
Ko darīt, ja uzņēmumā ir krājumi un preces, kuras patērētājs vairs nevēlas pirkt par iepriekšējo cenu? Bieži vien komersantiem jāpieņem nopietns lēmums uzņēmuma pastāvēšanas labā, piemēram, pārdot preces zem pašizmaksas vērtības, norakstīt vai arī atdot darbiniekiem. Kā šie lēmumi ietekmē nodokļus, vai uzņēmums no tā necietīs lielus zaudējumus, par to turpmāk.
Gada pārskats 13:07, 23. Jūl. 2010
Gada pārskatu likuma 30. panta 3. daļa nosaka pienākumu pašu izgatavoto produkciju finanšu grāmatvedībā novērtēt ražošanas pašizmaksā: Ražošanas pašizmaksu aprēķina, saskaitot izejvielu, pamatmateriālu un palīgmateriālu izlietojumu atbilstoši iegādes izmaksām un blakusizmaksām, kas tieši saistītas ar novērtējamā ražojuma izgatavošanu. Pie ražošanas izmaksām var pieskaitīt arī attiecīgu daļu izmaksu, kas nav tieši saistītas ar ražojuma izgatavošanu, ja vien šīs izmaksas ir attiecināmas uz to pašu laika posmu. Šajā publikācijā un tās turpinājumos ar piemēriem ir izklāstīti ražošanas pašizmaksas aprēķināšanas principi, pamatojoties uz Latvijas grāmatvedības standartu Nr. 11 Krājumi un vadības grāmatvedības principiem.
Finanšu vadība 12:44, 13. Jūn. 2011
Likvidējamas sabiedrības gada pārskata sastādīšanai tiek ievērots likums Par grāmatvedību, Gada pārskatu likums (GPL) un Latvijas Grāmatvedības standarti (LGS). GPL 4. panta 3. daļā noteikts, ka gada pārskatam ir jāsniedz patiess un skaidrs priekšstats par sabiedrības līdzekļiem, saistībām, finansiālo stāvokli, peļņu vai zaudējumiem un naudas plūsmu. Ievērojot šā panta 3. daļu, ja atbilstoši GPL sastādītā gada pārskatā ietvertā informācija nedod pietiekami patiesu un skaidru priekšstatu par sabiedrību, ir jāsniedz papildu informācija gada pārskata pielikumā.
Gada pārskats 10:48, 26. Apr. 2011
Tuvojas gada pārskata iesniegšanas termiņš un līdz ar to ir aktualizējušies dažādi jautājumi attiecībā uz gada pārskata sagatavošanas noteikumiem. Viens no jautājumiem, kas nodokļu maksātājiem nav skaidrs, ir ieņēmumu uzrādīšana mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) gada pārskatā, kā arī apgrozījuma uzrādīšana mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju deklarācijā. Kā piemēram, vai šajā deklarācijā uzrāda ieņēmumus no pamatlīdzekļu pārdošanas un valūtas kursu svārstībām?
Mikronodoklis 14:26, 25. Mar. 2011
Ar 2010. gada 2. decembra grozījumiem likumā Par pievienotās vērtības nodokli, kas stājās spēkā 2011. gada 1. janvārī, mainīts obligātais reģistrācijas slieksnis pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrā no 10 000 uz 35 000 Ls. Kādas priekšrocības un problēmas no tā izriet, par to turpmāk.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:06, 3. Jan. 2011
Latvijā viena no aktīvākajām nozarēm ir kokapstrāde. Tā ir mūsu eksporta prece, kas nes Latvijas budžetam lielus nodokļus un nodrošina daudzus iedzīvotājus ar darbu. Šajā nozarē ir arī savas īpatnības grāmatvedības un nodokļu uzskaitē, tādēļ grāmatveži nereti baidās uzņemties risku pildīt galvenā grāmatveža amatu.
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 4. Okt. 2010
Tā kā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija un gada pārskats ir jāiesniedz vienu reizi gadā, grāmatvežiem aizmirstas to pareiza aizpildīšanas kārtība, līdz ar to UIN deklarācijas aizpildīšanā tiek pieļautas kļūdas. Šajā publikācijā par biežāk pieļautajām kļūdām UIN deklarācijas sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 01:04, 26. Apr. 2010