Darbiniekam darba līgumā tiek noteikts summētais darba laiks saskaņā ar grafiku. Pārskata periods ir 1 mēnesis. Darba alga tiek noteikta kā mēnešalga, un darbinieks tiek nodarbināts ražošanas procesā, kur ir ļoti grūti noteikt vienas dienas vai nedēļas darba stundu apjomu. Kā pareizi aprēķināt darbinieka algu dažādos mēnešos, ja darbinieks ir nostrādājis visas mēneša stundas (piemēram, 2014.gada aprīlī (īsajā mēnesī) - 152 h un 2014.gada jūlijā (garajā mēnesī) - 184 h)?
Darba samaksa
12:52, 20. Nov. 2014
Darbiniekam darba līgumā tiek noteikts summētais darba laiks saskaņā ar grafiku. Pārskata periods ir 1 mēnesis. Darba alga tiek noteikta kā mēnešalga (piemēram, 350 EUR mēnesī). Darbinieks tiek nodarbināts ražošanas procesā, kur ikdienā nostrādātās stundas atkarīgas no pasūtījuma, līdz ar to ir ļoti grūti noteikt vienas dienas vai nedēļas darba stundu apjomu. Vai darba līgumā obligāti jānosaka vienas dienas vai vienas nedēļas darba stundu apjoms? Vai šādā veidā nodarbinātam darbiniekiem var noteikt mēnešalgu? Vai tomēr jānosaka stundas tarifa likme?
Darba laiks
11:22, 11. Nov. 2014
Konfūcijs savulaik teicis zelta vārdus: Izvēlies mīlamu darbu, un tev nevienu dienu savā dzīvē nebūs jāstrādā. Sava darba mīlēšanu vai patiku parasti uztveram kā dāvanu, kas tiek dota tikai retajiem. Vai tiešām tikai izredzētie spēj sekot savam profesionālajam aicinājumam, kļūstot, piemēram, par izmeklētāju, ornitologu vai gleznotāju?
Personāla vadība
17:22, 7. Nov. 2014
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks. Vai šādā gadījumā ir jāievēro Darba likuma (DL) 135.pants par darba dienas saīsināšanu par vienu stundu pirmssvētku dienās?
Darba laiks
11:08, 5. Nov. 2014
Bērna kopšanas atvaļinājumu piešķir, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 156.panta 1.daļu, kurā noteikts, ka ikvienam darbiniekam saistībā ar bērna dzimšanu vai adopciju ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu. Taču bieži rodas jautājumi, pēc cik ilga laika darbinieks atgriezīsies darbā un ar ko jārēķinās darba devējam?
Atvaļinājums
09:17, 5. Nov. 2014
Biroja darbiniekam darba līgumā noteikts normālais darba laiks, t.i., 8 stundas dienā un 40 stundas nedēļā. Mēneša alga noteikta, piemēram, 500 EUR. Ja šāds darbinieks strādā virsstundas, piemēram, 10 virsstundas 2014.gada aprīlī, kā aprēķināt stundas tarifa likmi:
mēnešalga / mēneša (aprīļa) darba stundu skaits vai
mēnešalga / vidējais mēneša darba stundu skaits gadā?
27.11.2014. atbilde papildināta ar Valsts darba inspekcijas viedokli.
Darba samaksa
09:58, 30. Okt. 2014
Tālbraucēju šoferi ilgu laika periodu pavada izbraukumos ārpus savas dzīvesvietas, līdz ar to no darba tiesību perspektīvas iezīmējas vairāki jautājumi, piemēram, kā uzskaitīt darba laiku un pēc kādiem principiem aprēķināma darba alga.
Darba laiks
10:27, 29. Okt. 2014
Man ir jautājums par summēto darba laiku un virsstundām. Darba likumā (DL) noteikts, ka virsstundu darbs nevar pārsniegt 144 stundas 4 mēnešu periodā. Vai šis 4 mēnešu periods ir fiksēts, piemēram, janvāris līdz aprīlis, maijs līdz augusts, vai arī janvāris līdz aprīlis, februāris līdz maijs un tā pa mēnesim slīdoši uz priekšu? Esam valsts iestāde, un Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (Atlīdzības likums) 14.panta 9.daļā arī noteikts, ka summētā darba laika atskaites periods ir 4 mēneši.
Darba laiks
11:01, 28. Okt. 2014
Mūsu darba līgums paredz konfidencialitātes principu ievērošanu, izbeidzot darba attiecības, un par to bijušajam darbiniekam katru mēnesi tiek maksāta atlīdzība, piemēram, 20 EUR. Kādi nodokļi ir piemērojami šai atlīdzībai? Kuras atskaites ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID), un kurš ieņēmumu kods VID atskaitē jāpiemēro iedzīvotāju ienākumu nodoklim (IIN)?
Tiesības
09:59, 27. Okt. 2014
Pašvaldības domes priekšsēdētājam savi pienākumi bieži jāveic ne tikai normālajā darba laikā, bet arī vakaros vai brīvdienās. Kā šādos gadījumos pareizi aprēķināt atlīdzību un uzskaitīt darba laiku? Šajā rakstā tiks sniegtas atbildes un ieskats normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba laiks
12:58, 22. Okt. 2014
Darba likumā (DL) ir noteikts, ka ikgadējais apmaksātais atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par 4 kalendāra nedēļām, t.i., 28 kalendārās un 20 darba dienas. Kā pareizi rīkoties, ja darbinieks vienu atvaļinājuma daļu izņem nepārtraukti 14 kalendārās dienas, bet otru daļu - pa darba dienām? Beigās sanāk, ka 20 darba dienas ir izņemtas, bet kalendārās atvaļinājuma dienas pietrūkst.
Atvaļinājums
14:28, 20. Okt. 2014
Vēlos saņemt skaidrojumu par normatīvajos aktos iestrādātajām prasībām attiecībā uz grāmatvežu kompetences apliecinājumu.
Tiesības
15:12, 7. Okt. 2014
Man ir jautājums saistībā ar komandējumiem ārvalstīs. Darbinieks ārzemēs paņēmis nomā auto, lai ātrāk un ērtāk pārvietotos starp pilsētām. Tas ir arī izdevīgāk nekā pārvietoties ar vilcienu, lidmašīnu vai autobusu. Vai šos izdevumus (auto noma, degviela) uzņēmums drīkst atmaksāt darbiniekam pilnā apmērā?
Darba samaksa
11:13, 1. Okt. 2014
Lūdzu sniegt skaidrojumu par MK noteikumu Nr.969 ''Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi''(MK noteikumi Nr.969) 2.punktu, kurā minēts, ka komandējumā var sūtīt fiziskās personas, kuras nav darba attiecībās ar institūciju. Kādos gadījumos šo normu drīkst piemērot?
Tiesības
10:33, 30. Sep. 2014
Latvijā līdzīgi kā daudzās citās Eiropas valstīs darba devējiem ir jānodrošina darbiniekiem vismaz minimālā darba alga par darbu, kas tiek veikts normāla darba laika ietvaros. Jau vairākus gadus valstī pastāv kārtība, ka minimālo mēneša darba algu normālā darba laika ietvaros, kā arī minimālo stundas tarifa likmi saskaņā ar Darba likuma (DL) 61.pantu nosaka Ministru kabinets, taču no 2015.gada ir plānots to mainīt.
Darba samaksa
10:43, 29. Sep. 2014