Darba vides riska novērtēšana ir darba aizsardzības sistēmas stūrakmens. Tā ir visu tālāk veicamo pasākumu pamatā. Tikai precīzi un kvalitatīvi novērtējot darba vides riskus, iespējams noteikt, kādi pasākumi jāveic, lai uzlabotu darba vidi, kādas obligātās veselības pārbaudes jāveic, kuri individuālie aizsardzības līdzekļi jālieto, vai darbinieki jāvakcinē pret kādu infekcijas slimību u.c.
Darba drošība
13:37, 23. Sep. 2014
Darbinieks darba devējam iesniedz Valsts asinsdonoru centra izziņu, kurā apliecināts, ka darbinieks ir nodevis asinis. Ko paredz normatīvie akti, un kā šādā situācijā jārīkojas darba devējam?
Tiesības
13:46, 18. Sep. 2014
Ja uzņēmuma darba aizsardzības jautājumu risināšanai nolemts piesaistīt pakalpojumu sniedzēju no malas, kas bīstamajās nozarēs ir obligāta normatīvo aktu prasība, sadarbības partnera izvēlē jābūt uzmanīgiem. Ir būtiski, lai saņemtais pakalpojums atbilstu konkrētā uzņēmuma vajadzībām un iztērētie līdzekļi būtu veiksmīgs ieguldījums, nevis lieki tēriņi.
Darba drošība
09:47, 12. Sep. 2014
Uzņēmums nodarbojas ar izdevējdarbību. Tajā strādā 5 algoti darbinieki, kuri saņem valstī noteikto minimālo algu. Vienlaikus ar darbiniekiem ir noslēgti arī autora līgumi, un viņi saņem autoratlīdzības, kas 6-7 reizes pārsniedz minimālās algas apmēru. Skaidri redzams, ka šinī situācijā ir finanšu atkarības pazīmes. Kā šādā gadījumā autoratlīdzībām piemērot nodokļus?
Tiesības
13:32, 8. Sep. 2014
Mēs plānojam nodarbināt cilvēkus no Bulgārijas uz laiku no 3 līdz 6 mēnešiem (gan slēdzot darba līgumus, gan uzņēmuma līgumus). Kārtojot darba atļaujas, uzņēmumam ir jāapliecina, ka tas segs visus izdevumus, kas saistās ar ārzemnieka uzturēšanos Latvijā, kā arī kompensēs ceļa izdevumus no valsts uz valsti. Vai šie izdevumi ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un sociālo nodokli? Vai varbūt šie izdevumi ir pielīdzināmi komandējuma izdevumiem?
Darba samaksa
14:35, 4. Sep. 2014
Pēdējā laikā daudz runāts un rakstīts par uzņēmuma darbinieku nosūtīšanu komandējumos un to komandējumu izdevumiem. Bet kādi noteikumi attiecas uz biedrībām? Kuras personas biedrība drīkst nosūtīt komandējumā? Un kā kompensēt šo personu komandējuma izdevumus? Šajā rakstā sniegšu ieskatu normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba samaksa
11:37, 2. Sep. 2014
Uzņēmuma darbinieks atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Vai uzņēmums šo darbinieku nepieciešamības gadījumā var nosūtīt komandējumā?
Atvaļinājums
14:49, 28. Aug. 2014
Pareiza ikgadējā atvaļinājuma dienu un vidējās izpeļņas aprēķināšana sagādā galvassāpes ne vienam vien grāmatvedim. Un vēl vairāk jautājumu rodas, ja darbiniece dodas arī bērna kopšanas atvaļinājumā. Šajā rakstā tiks sniegts ieskats normatīvo aktu prasībās par šiem jautājumiem, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu.
Atvaļinājums
13:59, 20. Aug. 2014
Darbinieka aizvietošana viņa prombūtnē visbiežāk saistīta ar darba devēja nepieciešamību slēgt rakstveida darba līgumu ar darbinieku - aizstājēju - uz noteiktu laiku. Līdz ar to pirms darba līguma slēgšanas būtiski ņemt vērā Darba likumā (DL) ietverto regulējumu. Šajā rakstā tiks sniegts ieskats normatīvo aktu prasībās par darba līgumu slēgšanu uz noteiktu laiku, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Tiesības
16:44, 15. Aug. 2014
Lai gan normatīvie akti, kas nosaka darbinieku obligātās veselības pārbaudes (OVP) veikšanu, spēkā ir jau vairāk nekā 15 gadus, vēl joprojām regulāri nākas uzklausīt jautājumu: Vai tiešām arī mums, tiem, kas strādā birojā, ir jāveic kādas veselības pārbaudes?
Darba drošība
11:24, 12. Aug. 2014
Uzņēmumā, kas nodarbojas ar metālapstrādi un telpu nomu, strādā 62 darbinieki. Uzņēmumā pašlaik nav darba aizsardzības speciālista. Ja kāds no darbiniekiem izies darba aizsardzības pamatlīmeņa kursus 60 stundas, vai ar to pietiks, lai viņš varētu veikt darba aizsardzības speciālista pienākumus? Vai tomēr ir jābūt speciālajai izglītībai šajā jomā?
Darba drošība
14:42, 11. Aug. 2014
Darba likums (DL) paredz detalizētu darba attiecību izbeigšanas regulējumu - iespējamos un atļautos uzteikuma pamatojumus, procesuālās darbības, kas darba devējam un darbiniekam jāveic pirms darba tiesisko attiecību izbeigšanas, uzteikuma termiņus un uzteikuma apstrīdēšanas iespējas. Taču DL 100.panta 5.daļa darbiniekam paredz tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot 1 mēneša uzteikuma termiņu, ja darbiniekam ir svarīgs iemesls.
Tiesības
10:18, 29. Jūl. 2014
Nereti praksē rodas jautājumi par darbinieku izbraukumiem, pildot darba pienākumus. Ne vienmēr ir skaidrs, kādos gadījumos ar darba pienākumu veikšanu saistīts brauciens uzskatāms par komandējumu un kādos - par darba braucienu, un kā tiek kompensēti ar to saistītie izdevumi.
Darba samaksa
11:31, 23. Jūl. 2014
Kā aprēķināt neizmantotā ikgadējā atvaļinājuma dienu skaitu standarta situācijā, ja nav nekādu specifisku nosacījumu? Iepriekš Māra Lingas publikācijās bija minēts, ka par katru pilnu mēnesi pienākas 1,67 atvaļinājuma dienas, bet gadā visiem mēnešiem nav vienāds dienu skaits. Vai 1,67 atvaļinājuma dienas pienākas gan par februāra 28 dienām, gan par decembra 31 dienu?
Darba laiks
14:22, 22. Jūl. 2014
Esmu dzirdējusi, ka darba līgumā nav jānorāda darbinieka pases dati, jo pase var mainīties un tad būtu jāveic izmaiņas arī darba līgumā. Bet tagad personu kartiņas vairs nav obligātas, un tad sanāk, ka pases datus organizācija vispār nepiefiksē. Kā ir pareizi? Vai pases dati nav izmantojami kā papildus informācija / pierādījums gadījumā, ja rastos kāda strīdus situācija starp darba devēju un darbinieku?
Tiesības
11:18, 17. Jūl. 2014