Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar uzskaites periodu 3 mēneši. Uzskaites periodā no aprīļa līdz jūnijam nostrādāta 521 stunda (darba dienās pēc darba laika uzskaites kalendāra ir 470 stundas). Tātad nostrādāta 51 virsstunda. Darbiniekam samaksāta minimālā stundas tarifa likme par nostrādātajām stundām, prēmija, kā arī piemaksa par virsstundām. Vai darbiniekam būtu vēl jāpiemaksā par to, ka nostrādātas visas stundas, bet, tā kā darba stundu skaits ir mazāks par gada vidējo darba stundu skaitu mēnesī, neskaitot prēmiju un samaksu par virsstundu darbu, nesanāk minimālā mēneša darba alga? Vai prēmija un piemaksas ir jāņem vērā, nosakot, vai darbinieka alga sasniedz minimālo mēneša darba algu?
Darba laiks
08:53, 16. Jūl. 2014
Agrāk likums noteica, ka mikrouzņēmuma darbiniekam algas nodokļa grāmatiņa obligāti jāiesniedz mikrouzņēmumā. Kā tagad, pēc elektronisko algas nodokļa grāmatiņu ieviešanas, rīkoties mikrouzņēmumu darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, kas maksā mikrouzņēmumu nodokli?
Tiesības
11:21, 7. Jūl. 2014
Zināms, ka kopš 1.jūnija ir ieviests sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis (SLIN) – 15% no aprēķinātā ienākuma. Kāds līgums ir slēdzams ar darbiniekiem, kuriem plāno piemērot SLIN? Dažkārt sezonas laukstrādnieks tiek nodarbināts tikai 1 dienu. Vai ar šādiem darbiniekiem arī ir jāslēdz rakstveida līgums?
Tiesības
10:37, 4. Jūl. 2014
Uzņēmums pieņēma darbā tirdzniecības pārstāvi Kurzemes reģionā. Uzņēmuma juridiskā un biroja adrese ir Rīga, taču paredzēts, ka tirdzniecības pārstāvis savus darbus veiks no mājām un apmeklēs klientus Kurzemē. Tāpat darbiniekam tiks nodrošināta automašīna un portatīvā datortehnika ar mobilo internetu. Kāda darba vieta būtu jānorāda darba līgumā? Vai tirdzniecības pārstāvim drīkst apmaksāt naktsmītnes izdevumus un dienas naudu, ja viņam paredzēts vairākas dienas būt Rīgā (sapulce, apmācības u.c.)?
Tiesības
15:21, 3. Jūl. 2014
Klasiskais stereotips par darbinieku apmācību darba aizsardzībā ir noputējušas instrukcijas mapē, kas glabājas kaut kur birojā, un instruktāžu reģistrācijas žurnāli, kuros laiku pa laikam tiek ievilkti paraksti. Formāla attieksme no abām pusēm – darba devējiem tā ir ātrāk, bet darbiniekiem - vienkāršāk.
Darba drošība
09:10, 3. Jūl. 2014
Uzņēmums plāno nosūtīt savu darbinieku strādāt uz ārvalstīm. Vai taisnība, ka šādā gadījumā uzņēmumam ir jāsaņem licence?
Tiesības
13:22, 1. Jūl. 2014
Uzņēmuma darbinieks strādā summēto darba laiku, un viņa samaksa veidojas: stundu likme plus piemaksa par saražoto produkciju. Darbinieks uz vienu dienu tika nosūtīts uz semināru. Kā viņam apmaksājama šī diena? Vai šāds vidējās izpeļņas aprēķins ir pareizs: nopelnītā summa (plus visa veida prēmijas, piemaksas) 6 mēnešos / nostrādātās stundas x 8 stundas?
Darba samaksa
10:08, 30. Jūn. 2014
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Šāds atvaļinājums gadā nedrīkst būt īsāks par 4 kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas, taču virkni neskaidrību darba devējiem joprojām rada atvaļinājuma naudas aprēķināšana summētā darba laika gadījumos.
Vidējā izpeļņa
10:19, 26. Jūn. 2014
Vai šogad, t.i., 2014.gadā, visos gadījumos, kad darbiniekam ir jāaprēķina vidējā izpeļņa, tajā ietilpst arī naudas balvas?
Vidējā izpeļņa
08:57, 26. Jūn. 2014
Uzņēmumā strādā kurjers, kas veic preču piegādi klientiem, izmantojot velosipēdu. Pildot darba pienākumus, viņš ir guvis kājas saišu sastiepumu, apmeklējis ārstus, kā rezultātā radušies izdevumi par izmeklējumiem, konsultācijām un operāciju. Tagad darbinieks ir iesniedzis izdevumus apliecinošus dokumentus grāmatvedībā. Vai uzņēmums drīkst kompensēt darbiniekam šādus izdevumus, un kādas ir nodokļu sekas?
Darba drošība
11:41, 25. Jūn. 2014
Uzņēmuma autotransportam ir kasko apdrošināšana. Tagad uzņēmums papildus iegādājies arī autotransporta vadītāja apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem (polisē nav norādītas konkrētas personas). Kā gada beigās piemērot darbaspēka nodokļus apdrošināšanas izmaksām, ja ar konkrēto autotransportu / kravas auto brauc vairāki darbinieki?
Tiesības
11:33, 19. Jūn. 2014
Ar stresu darbā ir saskāries teju ikkatrs. Kādam tā cēlonis ir bijusi publiska uzstāšanās, citam - svarīgs projekts, kas jāpabeidz īsā un saspringtā termiņā, vēl kādam - vienmēr neapmierināts priekšnieks vai baumas un intrigas uzņēmumā. Īstermiņa psihoemocionālās problēmas mēs salīdzinoši viegli varam pārvarēt pašu spēkiem, bet, ja darbinieki ilgstoši cieš no stresa, viņiem var rasties ne vien garīgās veselības, bet arī smagi fiziskās veselības traucējumi.
Personāla vadība
16:21, 12. Jūn. 2014
Dienesta atzīme ir viena no pārvaldes dokumenta sastāvdaļām ar noteikta satura uzrakstu uz tā. Dienesta atzīmes izdara dokumenta saņemšanas vai izpildes procesā.
Lietvedība
09:04, 16. Mai. 2014
Biedrība ir saņēmusi finansējumu un rīko pasākumu, kura organizēšanai nepieciešams piesaistīt instruktorus. Neviens instruktors nav reģistrējies kā pašnodarbinātais. Kādu līgumu slēgt, ja darbinieku plāno nodarbināt 1 dienu? Kādi nodokļi jāmaksā, un kāda informācija jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā?
Tiesības
10:04, 13. Mai. 2014
Uzņēmums ir saņēmis zvērināta tiesu izpildītāja (ZTI) rīkojumu par parāda piedziņu no darbinieka darba algas 30% apmērā. Šis ir vienīgais izpildraksts šim darbiniekam. Darbinieka bruto darba alga ir 190,68 EUR. Darbinieks strādā nepilnu darba laiku - 84 stundas mēnesī, tātad stundas tarifa likme ir 2,27 EUR, kas ir virs valstī noteiktās minimālās likmes. Darbinieks ir iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu, līdz ar to viņam tiek piemērots neapliekamais minimums. Apgādājamu personu nav. Vai uzņēmums drīkst veikt ieturējumus no attiecīgā darbinieka algas pēc ZTI rīkojuma, un cik lielā apmērā? Kurš likums regulē šādus ieturējumus - Darba likums (DL) vai Civilprocesa likums (CPL)? Vai attiecībā uz šādiem ieturējumiem ir saistošs DL noteiktais ierobežojums, ka darbiniekam ir jāsaglabā minimālā alga?
Darba samaksa
11:12, 10. Mai. 2014