Vai darbiniekam piešķirtā atlaide uzņēmuma produktam ir darbinieka gūtais labums? Vai tas uzskatāms par labumu, ja uzņēmums šādu atlaidi piedāvā arī saviem klientiem?
Uzņēmumam ir elektroauto, kas tiek uzlādēts mājās. Šajā adresē ir reģistrēta uzņēmuma juridiskā adrese. Sanāk, ka tiek lietots transportlīdzeklis, bet nav izdevumu par elektroenerģiju. Vai šādā situācijā var rasties nodokļu riski?
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Ar 2024.gada 1.janvārī stājas spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Likumdošana 21:21, 29. Dec. 2023
Uzņēmums pieņēma darbā ārzemnieku, kam tika noformēta darba vīza tajā brīdi, kad darbinieks vēl nebija ieradies Latvijā. Lai noformētu darba vīzai nepieciešamos dokumentus, darba devējs devās uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Dokumentu noformēšanas procesā bija jāiesniedz arī dzīves vietas īres līgums, kas radīja darba devējam netiešu pienākumu nodrošināt darbinieku ar dzīves vietu. Vai izdevumi par dzīves vietu uzskatāmi par nesaimnieciskiem izdevumiem, kas apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)?
Uzņēmuma vadība iegādājas apģērbu un dažādus aksesuārus (kaklasaites, jostas, rokas pulksteņus), kas nav nepieciešams darba vajadzībām. Iegādes izdevumi nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem – kā izdevumus, kas nepieciešami uzņēmuma tēla veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī?
Izdevumi 06:00, 21. Apr. 2023
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Tiesības 07:00, 11. Aug. 2020
Uzņēmums visiem darbiniekiem apmaksā kopīgu teātra izrādes apmeklējumu, bet visi darbinieki tajā nepiedalās. Vai šie izdevumi ir klasificējami kā personāla ilgtspējas vai nesaimnieciskie izdevumi, vai arī tie ir personificējami kā dāvana darbiniekam? Pirms kāda laika šo jautājumu jau uzdevām ekspertiem, taču sniegtā atbilde izraisīja lasītāju diskusiju, kurā tika pausti pretēji viedokļi, tāpēc skaidrību šajā jautājumā lūdzām ieviest Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Atbilde ir papildināta ar VID skaidrojumu.
Izdevumi 13:17, 5. Feb. 2019
It visās dzīves jomās ir noderīgi ne tikai analizēt labo praksi, bet arī izvērtēt pieļautās kļūdas, lai no tām mācītos. Visnesāpīgāk, protams, ir mācīties no citu kļūdām, tāpēc piedāvājam apskatu par vairākām aktuālām transfertcenu kļūdām, ar ko esam saskārušies, aizstāvot savu klientu intereses nodokļu strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestu.
Saistītās personas 07:00, 6. Mar. 2019
Valdes loceklim ir Latvijas pilsonība, deklarētā dzīvesvieta atrodas Latvijā, bet nesen nācās pārcelties uz Vāciju, kur ir viņa faktiskā dzīvesvieta. Valdes loceklis turpina strādāt Latvijas uzņēmumā attālināti. Lai satiktos ar sadarbības partneriem Latvijā, uzņēmums valdes loceklim iegādājās avio biļetes. Vai šādas izmaksas var attiecināt uz komandējuma izdevumiem? Kā arī vai šādā gadījumā jāformē komandējums un jārēķina dienas nauda?
Darba laiks 07:00, 15. Jan. 2019
Normatīvie akti nenosaka pienākumu kādam kļūt par atzīto ekonomisko operatoru, tā ir paša komersanta brīva izvēle. Saņemot atzītā ekonomiskā operatora atļauju, komersants brīvprātīgi uzņemas muitas iestāžu noteikto kritēriju izpildi, pretī gūstot atvieglotu noteikumu piemērošanu no muitas puses.
Finanšu vadība 07:00, 8. Aug. 2018
Saistībā ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums) radušās vairākas neskaidrības, kā pareizi traktēt un grupēt ar saimniecisko darbību saistītās un nesaistītās izmaksas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:28, 22. Mar. 2018
Uzņēmums bija iegādājies veselības apdrošināšanas polises darbiniekiem 2016.gadam. Viens no darbiniekiem oktobrī pārtrauca darba attiecības, bet polise šim darbiniekam tika atstāta spēkā arī atlikušajiem gada mēnešiem, nepieprasot par to naudu. Polises vērtība ir 435 EUR. Polises summa nepārsniedz 10% no šī darbinieka gada ienākumu kopsummas, bet pārsniedz likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) noteikto summu - 426,86 EUR. Kā šajā gadījumā piemērot nodokļus?
Citi 08:00, 27. Jan. 2017
Lai noformētu konkrētajam darbiniekam uzturēšanās atļauju, uzņēmumam rodas dažādas izmaksas (valsts nodevas, izdevumi par juridiskajiem pakalpojumiem un veselības pārbaudēm). Vai minētās izmaksas, kas saistītas ar darbinieka uzturēšanās atļaujas sagatavošanu, var uzskatīt par ar uzņēmuma saimniecisko darbību saistītām izmaksām? Vai tomēr tās ir darbinieka gūtais labums, kam attiecīgi jāpiemēro nodokļi?
Saimnieciskā darbība 08:00, 21. Dec. 2016
Kādā apmērā darba devēja segtie izdevumi par darbinieka apmācību, lai iegūtu, uzlabotu vai paplašinātu darbā, profesijā, amatā vai arodā nepieciešamās iemaņas un zināšanas, ir klasificējami kā darba devēja izdevumi, kas saistīti ar saimniecisko darbību, un nav darbinieka gūtais labums, tātad ir neapliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)? Kādi ir nosacījumi, lai iestātos nodokļa piemērošanas saistības?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 21. Sep. 2016
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2017. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 08:00, 27. Dec. 2016
Decembris ir svarīgs mēnesis grāmatvežiem un citiem par uzņēmuma finansēm atbildīgajiem darbiniekiem ne tikai tādēļ, ka lielākajai daļai uzņēmumu tas ir finanšu gada pēdējais mēnesis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tāpēc, ka jāspēj izsekot gaidāmajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra. Decembris ir arī Ziemassvētku laiks, tātad jāsaprot, vai un kā uzņēmuma plānotie pasākumi (ar šiem pasākumiem saistītie izdevumi) ietekmēs uzņēmuma nodokļu pozīcijas.
Citi 08:00, 12. Dec. 2016
Uzņēmumam ir gan vieglās automašīnas (tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN)), gan arī kravas automašīnas, kuras darbiniekiem atļauts izmantot privātajām vajadzībām (piemēram, ceļam uz mājām). Ir vienošanās, ka automašīnas degvielas izdevumus privātajam patēriņam darbinieks kompensē par summu, ko aprēķina pēc nobraukto kilometru skaita, patēriņa un degvielas cenas. Darbinieks samaksā rēķinu, pārskaitot naudu uz uzņēmuma norēķinu kontu. Vai, izrakstot rēķinu darbiniekam, šī summa jāapliek ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Vai šādā situācijā veidojas vēl kādas nodokļu saistības? Vai nepieciešami vēl kādi dokumenti?
Transportlīdzekļa nodokļi 17:21, 30. Jūl. 2015
Personālvadībā daudz tiek pētīta motivācija. Tomēr praksē nereti, runājot par motivāciju, viena puse raugās uz otru - darba devēji meklē pašmotivētus darbiniekus, savukārt darbinieki gaida dažādus materiālos un nemateriālos motivatorus no vadības. Kas tad ir motivācija, kur tā meklējama, un kuri motivatori ir efektīvākie?
Personāla vadība 12:27, 9. Sep. 2015
Darbiniekam bija iedota uzņēmuma karte degvielas uzpildei darba vajadzībām, bet viņš gandrīz 2 mēnešus nav ieradies darbā, ir izmantojis šo karti privātajām vajadzībām un ielējis degvielu par 600 EUR, pirms tas tika konstatēts. Kā pareizi norakstīt šo degvielu? Vai to var norakstīt kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, vai obligāti jāaprēķina darbinieka gūtais labums? Darbinieks (kurš nu jau ir atlaists) ir nesis uzņēmumam zaudējumus, un rodas vēl lielāki zaudējumi, ja jānomaksā nodokļi. Nekādu naudu no viņa piedzīt nav iespējams, un nav, no kā ieturēt, jo alga par šiem mēnešiem netika aprēķināta. Kā tādā gadījumā pareizi iegrāmatot gan saņemto rēķinu, gan labumu darbiniekam?
Grāmatvedība 14:49, 12. Jūn. 2015
Uzņēmums plāno slēgt kredītlīnijas līgumu ar darbinieku. Saskaņā ar līgumu darbinieks var aizņemties jebkuru summu, atdot un atkal aizņemties, nepārsniedzot noteikto limitu. Līguma termiņš ir 60 mēneši, limits - 50 000 EUR, un aizdevumam netiek piemērota procentu likme. Pašam uzņēmumam ir līzinga saistības, nodokļu parādu nav.
Līgumi 10:53, 27. Mai. 2015
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2016. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 09:00, 30. Dec. 2015
Darba līgumā ir iekļauts punkts, ka darbiniekam tiek kompensēti ceļa izdevumi uz darbu (e-talona mēneša biļete). Kādi grāmatojumi ir jāveic, un ar kādiem nodokļiem ir jāapliek šis darbinieka gūtais labums? Vai uzņēmumam tie ir ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 12:58, 19. Nov. 2014
Uzņēmumam ir vieglās automašīnas, kas tehniskajās pasēs ir atzīmētas kā kravas furgoni (3 sēdvietas ar kravas nodalījumu aizmugurē). Automašīnas izmanto saimnieciskajā darbībā, ir uzstādītas GPS iekārtas. Taču automašīnu izmanto arī uzņēmuma vadītājs personīgajām vajadzībām. Vai ir jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN), ja nevēlamies veikt atsevišķu uzskaiti par personīgajām vajadzībām patērēto degvielu, aplikt to ar algas nodokļiem utt.?
Transportlīdzekļa nodokļi 17:50, 11. Aug. 2015
Uzņēmums ar namu apsaimniekotāju noslēdz līgumu par 50 autostāvvietu nomu. 3 autostāvvietas ir paredzētas uzņēmuma automašīnām, 47 autostāvvietas – uzņēmuma darbiniekiem, kuriem ir automašīnas. Vai stāvvietu, ko izmanto darbinieki, izdevumi ir ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi vai darbinieka gūtais labums? Varbūt, precizējot iekšējās kārtības noteikumus vai iekļaujot atsevišķu punktu darba līgumā, ir iespējams šos izdevumus grāmatot kā transporta izdevumus / biroja izdevumus?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 17:53, 6. Aug. 2014
Vai veselības apdrošināšanas polises izmaksas (par periodu no janvāra līdz decembrim) personai, ar kuru uzņēmums pārtrauc darba attiecības februārī, ir uzskatāmas par uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksām? Tātad, polise ir par šo gadu. Un darbinieks strādāja līdzi š.g. 21.februārim.
Grāmatvedība 14:01, 17. Mar. 2014
Publicējam nodokļu konsultantes Jadvigas Neilandes sagatavoto tabulu ar nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2015.gadā. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Svarīgi 14:54, 5. Jan. 2015
Mums ir jautājums par patapinātas automašīnas ekspluatācijas izmaksām. Esam dzirdējuši - ja uzņēmums patapina automašīnu līdz 15 dienām mēnesī, tad uzņēmums var nemaksāt uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN) un savos saimnieciskajos izdevumos var iekļaut tikai izdevumus, kas ir saistīti ar degvielas iegādi. Bet automašīnas remontu izmaksas, apdrošināšanu un citus izdevumus, kas saistīti ar patapināto automašīnu, iekļaut saimnieciskās darbības izmaksās nedrīkst (tad šie izdevumi tiek atzīti kā nesaimnieciskie un tiek palielināts ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums).
Grāmatvedība 10:46, 12. Nov. 2014
Valdes priekšsēdētājs (vienīgais valdes loceklis) strādā uz akcionāru lēmuma pamata un ir reģistrēts kā valdes priekšsēdētājs Uzņēmuma reģistrā, bet ar viņu nav noslēgts darba līgums. Valdes priekšsēdētājs ir nerezidents un ir darba attiecībās ar uzņēmumu savā mītnes zemē. Latvijas uzņēmums apmaksā visas uzturēšanās izmaksas (viesnīcas, aviobiļetes), kā arī nodrošina ar nepieciešamajiem pamatlīdzekļiem (galds, krēsls, dators), lai valdes priekšsēdētājs veiktu dažādus ar savu amatu saistītus pienākumus (dalība sapulcēs, līgumu, rīkojumu parakstīšana). Kā grāmatvedībā ir jāatzīst šādi izdevumi, ja viņš nav uzņēmuma darbinieks? Vai tie ir ar saimniecisko darbību saistīti? Varbūt tas ir vērtējams kā gūtais labums? Kādi riski ir uzņēmumam, ja ar valdes priekšsēdētāju nav noslēgts darba līgums? Un vai uzņēmums valdes priekšsēdētājam var piešķirt kredītkarti?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:59, 8. Apr. 2014
Darbiniece visu 2013.gadu ir bijusi bērnu kopšanas atvaļinājumā, atalgojums par gadu – Ls 0. Darba devējs nopircis veselības apdrošināšanas polisi šai darbiniecei. Sakiet, lūdzu, kādi nodokļi jāpiemēro apdrošināšanas prēmijas summai un kādas atskaites jānodod par šo piešķirto labumu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 19:38, 4. Mar. 2014
Kā jāuzskaita no darba ņēmēja ieturamie nodokļi par kārtējo mācību maksas segšanu augstākajā mācību iestādē, ja tie netiek ieturēti no darba ņēmēja ienākuma, bet gan uzņēmums viņam tos "kompensē"? Vai šajā gadījumā gan kompensētie nodokļi – iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un darba ņēmēja un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir ar saimniecisko darbību nesaistītas izmaksas un par tām ar koeficientu 1,5 jāpalielina ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 18:08, 21. Feb. 2014
Atkal ir pienācis ikgadējais uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas sagatavošanas laiks. Pirmā darbība, ko veic, aprēķinot ar UIN apliekamo ienākumu, ir pārskata gada peļņas palielināšana (vai zaudējumu samazināšana) par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:00, 24. Feb. 2014
Iestāde apmaksā augstākās izglītības maksu darbiniekam ar nosacījumu - ja viņš nostrādā pie mums 5 gadus pēc studiju beigšanas, atmaksāt neko nevajadzēs. Procentu maksājumi par aizdevumu nebija jāmaksā. Darbinieks šobrīd turpina strādāt iestādē. Lūgums rast atbildes uz šādiem jautājumiem: 1) pēc kādiem normatīvajiem aktiem un kādi nodokļi paredzēti ieturēt šādam darījumam? 2) kā to atspoguļot grāmatvedībā?
Citi 12:20, 15. Nov. 2012
Darbinieku resursi un to lojalitātes veicināšana ir nopietns faktors katras komercsabiedrības attīstībā un savstarpējā konkurencē. Latvijas uzņēmumi, nespējot palielināt algas, saskaras ar risku zaudēt vērtīgus darbiniekus. Viens no šāda riska risinājumiem ir tā saucamais maksājums ar akcijām (share based payment) jeb uzņēmuma akcijas vai akciju opcijas kā atalgojums.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:28, 7. Dec. 2012
Darba devēji darbiniekiem papildu darba algai var piešķirt arī dažādus labumus – piemēram, organizēt darbinieku ēdināšanu, iekārtojot birojos virtuves telpu vai pasūtot ēdienus uz darba vietu, segt kādus darbinieka izdevumus, kas viennozīmīgi ir personificējami un veido darbinieka papildu labumu, piemēram, apmaksājot darbinieka dzīvokļa komunālos maksājumus, kā arī šogad aktualitāti guvušo labumu - iespēju lietot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgajām vajadzībām, u.c. labumus. Savukārt izdevumi par tēju, kafiju u.tml., kurus ir pieejams lietot darbiniekiem, praksē gadījumos, ja sabiedrības (uzņēmuma) darbības specifika saistīta ar klientu pieņemšanu un t.ml., iegādājas no reprezentācijai atvēlētiem līdzekļiem. Tādējādi darba devējiem rodas izdevumi, kurus ir svarīgi īpaši izvērtēt un dokumentēt, vadoties no nodokļu aplikšanas viedokļa.
Citi 09:55, 2. Aug. 2010
Pamazām kā normu sākam uztvert faktu, ka nozīmīgi likumu grozījumi tiek pieņemti pašā gadu mijā. Šis gads nav bijis izņēmums un atnesis mums ne tikai grozījumus, bet pat jaunu likumu, kas vienlaicīgi regulē divu nodokļu piemērošanu Transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likums (likums).
Transportlīdzekļa nodokļi 12:32, 17. Jan. 2011