Plānots, ka 2025.gada 1.janvārī stāsies spēkā Solidaritātes iemaksas likums, kas nosaka terminētu solidaritātes iemaksu un tās maksātāju, solidaritātes iemaksas aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtību.
Likumdošana 11:40, 4. Okt. 2024
Turpmāk arī kredītiestāžu un kapitālsabiedrību, kurām anulēta kreditēšanas licence, klienti saņems hipotekārā kredīta procentu kompensāciju, to paredz grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas pieņemti 2024.gada 30.maijā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:56, 11. Jūn. 2024
Kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem plānots noteikt ikgadēju uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemaksu 20% apmērā, ko aprēķina, izmantojot pirmstaksācijas gada finanšu datus un, lai novērstu nodokļa dubultu uzlikšanu, ņemot vērā arī taksācijas gadā sadalīto peļņu un par to samaksātā nodokļa apmēru, paredz sagatavotie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā.
Likumdošana 11:55, 10. Okt. 2023
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “A” rīko dažādus mārketinga pasākumus – seminārus, konferences, vebinārus – “CISCO” tehnoloģisko risinājumu virzīšanai, ko pasūta “B” – šī ražotāja pārstāvis Latvijā. Gada griezumā “A” saņem no sabiedrības “B” kredītrēķinu, kas izrakstīts ar norādi “CISCO mārketinga atbalsts”. Kā grāmatot kredītrēķinu?
Grāmatvedība 09:00, 18. Apr. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Hipotekāro kredītu ņēmēju aizsardzības nodevu maksā reizi ceturksnī par patērētājiem (fiziskajām personām — kredītu ņēmējiem) izsniegtajiem kredītiem, kuru atmaksa ir nodrošināta ar Latvijā esoša nekustamā īpašuma hipotēku.
VID informācija 15:12, 23. Feb. 2024
Lai noteiktu pienākumu Latvijā reģistrētām kredītiestādēm, kā arī citu valstu kredītiestāžu filiālēm veikt solidaritātes iemaksas valsts budžetā, 2024.gada 30.oktobrī konceptuāli atbalstīts Solidaritātes iemaksu likums. Likumprojekts saistīts ar 2025.gada valsts budžetu, informē Saeima.
Likumdošana 11:22, 31. Okt. 2024
Lai aizsargātu sabiedrības labklājību, ņemot vērā EURIBOR likmes kāpuma un inflācijas rezultātā pieaugošo kredīta maksājumu un patēriņa cenu radīto būtisko izmaksu slogu mājsaimniecībām, pieņemti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz kredītu procentu kompensāciju hipotekāro kredītu ņēmējiem mājokļa iegādei vai būvniecībai.
Likumdošana 09:23, 3. Jan. 2024
Lai īstenotu vēl virkni pasākumu ēnu ekonomikas mazināšanai darījumos, būvniecības jomā, taksometru nozarē un naudas apritē, 2024.gada 30.oktobrī konceptuāli atbalstīti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, informē Saeima.
Likumdošana 12:00, 31. Okt. 2024
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 31. Okt. 2024
Grozījumi Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā 2024.gada 1.oktobrī, paredz skaidrākus un taisnīgākus ieturējumu noteikumus, nodrošinot parādniekiem minimālo ienākumu saglabāšanu, vienlaikus ļaujot efektīvāk īstenot piedziņas procesus. Grozījumi ir mērķēti uz ēnu ekonomikas mazināšanu un taisnīgāku attieksmi pret parādniekiem, kas bieži vien slēpj savus patiesos ienākumus, tādējādi apgrūtinot piedziņas procesu. Apskatām praktiski, kā mainās ieturējumu apjomi pēc izmaiņām.
Darba samaksa 06:00, 18. Okt. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
Veikti visi nepieciešamie priekšdarbi un nodrošināta iespēja nebanku maksājumu pakalpojumu sniedzējiem kļūt par dalībniekiem Elektroniskā klīringa sistēmā – Latvijas Bankas (LB) izveidotajā un uzturētajā maksājumu sistēmā, kas nodrošina zibmaksājumu un citu maksājumu izpildi visā Eiropas Savienībā –, informē LB.
Svarīgi 16:06, 17. Okt. 2024
Ņemot vērā, ka tuvojas brīdis, kad pirmajiem uzņēmumiem būs jāsniedz ilgtspējas ziņojums, svarīgi apskatīt, kādi informācijas tehnoloģiju risinājumi var atvieglot ilgtspējas datu efektīvu pārvaldību un ziņojumu sagatavošanu. Kā izvēlēties piemērotāko programmatūru ilgtspējas datu pārvaldībai?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Okt. 2024
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Grāmatvedība 06:00, 14. Okt. 2024
Lai arī jau pirmā advente aizvadīta un oficiāli ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks, tomēr vēl jāpaspēj atskatīties uz “iFinanses” novembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:51, 6. Dec. 2023
Latvijas Banka (LB) izdevusi jaunus noteikumus, kas paredz finanšu tirgus dalībnieku klientu riska noteikšanas, izpētes, padziļinātas izpētes un informācijas tehnoloģiju risinājumu nodrošināšanas prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas un sankciju risku pārvaldības jomā, informē LB.
Likumdošana 13:51, 19. Sep. 2024
Kredītrēķins finanšu uzskaitē ir ierasts dokuments. Tomēr ne vienmēr ir saprotams, kā un vai saņemtais kredītrēķins ir jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā. Apskatām, kā saņemtais kredītrēķins jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un kura taksācijas perioda deklarācijā jāveic korekcijas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 8. Nov. 2023
Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Lai palielinātu skaidras naudas plūsmas caurskatāmību, rezultātā fokusējot uzmanību uz regulāru liela apjoma skaidras naudas izmantošanu, kas palīdzētu atklāt nelegālas izcelsmes skaidras naudas darījumus, Finanšu ministrija ir izstrādājusi un 20.augustā nodevusi publiskai apspriedei grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Likumdošana 11:12, 28. Aug. 2024
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Skatoties uz Latvijas senioriem un viņu ienākumu līmeni, par pensijas vecumu domāt kļūst baisi – kuram gan gribētos nonākt lūdzēja vai maznodrošinātas personas lomā, ja lielākā daļa mūža aizvadīta, strādājot un valsts budžeta maciņu piepildot ar saviem nodokļiem! Tāpēc šoreiz pētām, kā parūpēties, lai pensijas līmenis būtu atbilstošs vēlmēm.
Finanšu vadība 06:00, 30. Aug. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 11:35, 5. Sep. 2024
Lai efektīvāk uzraudzītu skaidras naudas apriti un veicinātu bezskaidras naudas izmantošanu darījumos, sagatavoti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", lai izpildītu Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.–2027.gadam iekļautos pasākumus. Finanšu ministrija (FM) grozījumus nodevusi publiskai apspriešanai.
Likumdošana 16:06, 20. Aug. 2024
Lai īstenotu mērķētu atbalstu tām Latvijas mājsaimniecībām, kurām ir būtiski pieauguši hipotekārā kredīta maksājumi, viens no iespējamajiem risinājumiem ir kredītprocentu maksājumu iekļaušana iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) attaisnotajos izdevumos uz terminētu laiku - 2023. un 2024.gadu, teikts Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajā vēstules projektā.
Svarīgi 16:32, 25. Sep. 2023
Ministru kabineta noteikumos Nr.336 “Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem” sagatavoti grozījumi, precizējot attaisnotos izdevumus, par kuriem var atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Likumdošana 15:39, 19. Aug. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:38, 2. Sep. 2024
2023.gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā, kurā tika skatīti divi būtiski jautājumi – Valsts ieņēmumu dienesta vadlīniju piemērojamība un pienākums noskaidrot biedrības patieso labuma guvēju. Šajā rakstā skaidrojam Senāta analizētos jautājumus un secinājumus.
Komerctiesības 06:00, 5. Aug. 2024
Vai esiet dzirdējis par cilvēkiem, kuri dzīvo ērti, ceļo un piepilda savus sapņus, vienlaikus taupot ievērojamu daļu no saviem ienākumiem? Tas nav nekas neiespējams! Efektīvas naudas taupīšanas stratēģijas var palīdzēt Jums sasniegt finansiālu stabilitāti. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu noderīgus padomus!
Svarīgi 16:10, 6. Aug. 2024
Ierosināta lieta par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 4.1panta 1., 2. un 4.daļas un 17.panta 7.1daļas atbilstību Satversmes 105.panta pirmajam un trešajam teikumam, informē Satversmes tiesa.
Svarīgi 10:50, 17. Jūl. 2024
2024.gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Maksātnespējas likuma 73.panta 4.1daļā, kas nosaka, ka tiek apvienots kreditoru prasījums ar darbinieku prasījumu, līdz ar to visu nepieciešamo informāciju darbiniekam ir iespējams iesniegt vienkopus, informē Maksātnespējas kontroles dienests.
Likumdošana 15:24, 22. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 12:14, 5. Aug. 2024
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Iesniegta uzņēmuma slēgšana. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies.
Gada pārskats 06:00, 8. Aug. 2024
Eiropas Savienība ir pieņēmusi jaunas ziņošanas prasības, pievienojot regulai 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā, 5.r pantu, kas attiecas uz juridiskām personām un vienībām, kam ir būtiskas saites ar Krieviju. Kas jāņem vērā uzņēmumiem, uz kuriem attiecas šis ziņošanas pienākums, lai veiksmīgi varētu izpildīt visas piemērojamās prasības?
Saimnieciskā darbība 06:00, 5. Jūl. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Satversmes tiesā 2024.gada 19.jūnijā ierosinātas divas lietas pēc patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju pieteikumiem par uzņēmumu ienākuma nodokļa piemaksas veikšanas pienākumu, kā arī tās aprēķināšanas kārtību.
Svarīgi 13:42, 21. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:48, 1. Jūl. 2024
Lai arī sācies aktīvais atvaļinājumu laiks, tomēr "iFinanses" jūnija lasītāko rakstu TOP3 pierāda, ka grāmatvežu darbs neapstājas ne uz mirkli.
Svarīgi 12:00, 4. Jūl. 2024
Lai nodrošinātu vienlīdzīgus maksājumu pakalpojumu sniedzēju konkurences apstākļus, 2024.gada 25.jūnijā valdība apstiprinājusi divus sagatavotos likumprojektus. Tādējādi tiks paplašinātas maksājumu pakalpojumu sniegšanas iespējas, kas, savukārt, var labvēlīgi ietekmēt šādu pakalpojumu cenas, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:16, 26. Jūn. 2024
Kā grāmatot depozīta maksu, kuru uzņēmums:
• ir samaksājis, bet nevēlas atgūt;
• ir samaksājis un vēlas atgūt, nododot tukšo depozīta iepakojumu?
Grāmatvedība 06:00, 18. Jūn. 2024
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, 2024.gada 20.jūnijā pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 09:26, 20. Jūn. 2024
Sākot no 1.jūlija, biedrību un nodibinājumu darbības jomas ierakstīšana biedrību un nodibinājumu reģistrā būs obligāta. Pēc darbības jomas ierakstīšanas reģistrā tā kļūs publiski pieejama ikvienam Uzņēmumu reģistra (UR) informācijas resursos, informē UR.
Likumdošana 08:53, 26. Jūn. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 11:40, 4. Jūl. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu “Nodokļi ārvalstu vēstniecībās Latvijā nodarbinātām personām”, kurā sniegta informācija par nodokļu piemērošanas kārtību ārvalstu diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās Latvijā nodarbinātu fizisko personu – rezidentu – ienākumam no algota darba.
VID informācija 15:27, 4. Jūl. 2024
Uzņēmums saviem darbiniekiem izsniedz maksājumu kartes, kas piesaistītas vienam uzņēmuma bankas kontam un izsniegtas uz uzņēmuma vārda. Kā uzņēmumā organizēt ne vien maksājumu karšu izsniegšanu darbiniekiem, bet arī ērtu atskaišu uzskaites sistēmu? Vai tas ir jānošķir no avansa norēķiniem?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 27. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no ieguldījumu zelta un dārgmetālu pārdošanas”, kurā skaidrots, kas tiek uzskatīts par ieguldījumiem zeltā un dārgmetālos un kas jāatceras, kad tie tiek pārdoti.
VID informācija 09:38, 15. Mai. 2024
2023.gada nogalē tika veikti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem tika ieviesta jauna norma. Tā paredz, ka kredītiestādes un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji katru gadu aprēķinās un nomaksās uzņēmumu ienākuma nodokli 20% apmērā no iepriekšējā pārskata gadā nopelnītās peļņas, neatkarīgi no tā, vai peļņa tiek vai netiek sadalīta dividendēs. Izskatām, kā šis nodoklis piemērojams praksē un kā to norādīt grāmatvedībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 25. Apr. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Š.g.16.aprīlī valdība izskatītie grozījumi Kredītiestāžu likumā paredz noteikt skaidras naudas izmaksas pakalpojumu un kritērijus kredītiestādēm, kas to nodrošinās, kā arī noteikt brīdinājumu vai soda naudu līdz 50 000 eiro, ja kredītiestāde neievēro minētās prasības, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:04, 17. Apr. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu P0017/8.6.1/118441, kurā skaidrots, vai uzņēmums drīkst nepiemērot pievienotās vērtības nodokli atlīdzībai, ja sniedz pakalpojumus, kas tieši attiecas uz ieguldījumu kapitālā. Analizējam uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no saistību samazināšanas vai dzēšanas”, kurā skaidrots, kuros gadījumos šos ienākumus apliek ar nodokli.
VID informācija 15:09, 18. Apr. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Lai kompetento iestāžu rīcībā būtu plašāka informācija par līdzekļu plūsmu starp Eiropas Savienību (ES) un trešajām valstīm, sankcijas nosaka pienākumu turpmāk ziņot par maksājumiem ārpus ES. Mērķis ir identificēt nozares ar augstu sankciju apiešanas risku, kā arī atklāt Krievijas ienākumu avotus, informē Finanšu izlūkošanas dienests.
Likumdošana 11:57, 29. Apr. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību iegādājās īpašumu, kas sastāv no dzīvokļa un zemes domājamās daļas. Vai īpašuma iegādes izmaksās jāiekļauj notāra pakalpojumi, zemes nodoklis un valsts nodeva? Vai nolietojuma aprēķinā atsevišķi izdala zemes un ēkas vērtību?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 23. Apr. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.336 “Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem” ir sagatavoti grozījumi, lai veiktu redakcionālus precizējumus un novērstu dažādas noteikumu normu interpretācijas iespējas.
Likumdošana 08:38, 13. Mai. 2024
Sadarbības partneris veicis pasūtījuma apmaksu Amerikas Savienoto Valstu dolāros. Uzņēmumā visa samaksa parasti notiek eiro valūtā. Kā grāmatot šo samaksu? Vai jāveic valūtas pārrēķins pēc konkrēta valūtas kursa?
Nauda 09:00, 14. Mai. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Darbinieks iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu un izvēlējies, ka darba samaksas aprēķināšanā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 23% apmērā. Valsts ieņēmumu dienests ir noteicis neapliekamo minimumu. Vai drīkst izmantot neapliekamo minimumu, ja darbinieks izvēlējies maksāt nodokli 23% apmērā? Kā jāaprēķina darba samaksa šādos gadījumos?
Darba samaksa 06:00, 3. Apr. 2024
Mūsdienu strauji mainīgajā pasaulē uz datiem balstīta lēmumu pieņemšana nav iespēja, bet gan nepieciešamība – tā intervijā pauž viena no pasaules vadošajiem datu analīzes uzņēmumiem “Dun & Bradstreet” (D&B) Ziemeļeiropas ģenerāldirektors, D&B Latvija padomes priekšsēdētājs Stefans Alariksons (Stefan Alariksson).
Svarīgi 10:39, 28. Mar. 2024
Līdztekus jau nodrošinātajiem ienākošajiem zibmaksājumiem sabiedrības norēķinos ar valsti, Valsts kasei pievienojoties Latvijas Bankas uzturētajai zibmaksājumu infrastruktūrai, uzsākot izejošos zibmaksājumus, tādējādi padarot zibenīgus arī valsts budžeta iestāžu un citu Valsts kases klientu norēķinus ar sabiedrību.
Svarīgi 13:22, 10. Apr. 2024
2024.gada 1.janvārī spēkā stājušies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kas paredz veikt klienta izpēti, ja tiek sniegts kriptoaktīvu pakalpojums.
Finanšu vadība 08:30, 12. Apr. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Pēc patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējas pieteikuma ierosināta lieta “Par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 4.1panta 1.daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91.panta pirmajam teikumam un 105.panta pirmajam un trešajam teikumam”, informē Satversmes tiesa.
Svarīgi 15:41, 26. Mar. 2024
Meitas uzņēmums izmaksā mātes uzņēmumam aprēķinātās dividendes no nesadalītās peļņas, kas izveidojusies līdz 2017.gada 31.decembrim. Tālāk tās tiek pārskaitītas patiesajiem labuma guvējiem ārzemēs. Kā norādīt saņemtās dividendes mātes uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 21. Mar. 2024
Kā grāmatot saņemto drošības naudu par telpu nomu?
Grāmatvedība 09:00, 27. Mar. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Uzņēmums bankā noguldījis naudu. Vai ieņēmumi, kas gūti no šī noguldījuma, ir apliekami ar pievienotās vērtības nodokli Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē? Vai pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā jānorāda procentu ienākumi no bankas, ja tie ir būtiski?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 27. Feb. 2024
Lietā, kurā pie kriminālatbildības saukta Valsts ieņēmumu dienesta amatpersona par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, apsūdzētais tika atzīts par vainīgu un saņēma brīvības atņemšanu uz 3 gadiem, ar pārbaudes laiku, informē prokuratūra.
Svarīgi 09:29, 28. Feb. 2024
Eiropas Savienība 2020.gada 18.februārī pieņēma būtisku lēmumu – ieviesa virkni likumdošanas aktu, kas paredz pārrobežu maksājumu un karšu darījumu pastiprinātu kontroli e-komercijas jomā, apkarojot pievienotās vērtības nodokļa krāpšanu, informē Finanšu nozares asociācija.
Svarīgi 14:45, 23. Feb. 2024
Sabiedrība noslēdza līgumu ar fizisku personu par būvniecības pakalpojumiem Latvijā. Sabiedrība ir Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, bet fiziskai personai ir Vācijā reģistrēta uzņēmējdarbība ar statusu “Gewerbe”, persona ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja Vācijā. Nodokļi tiek maksāti Vācijā. Par izpildītiem pakalpojumiem tiek izrakstīts rēķins. Kādi dokumenti Latvijas uzņēmumam jāsaņem no Vācijas personas, kas sniedz pakalpojumus? Kas jāņem vērā attiecībā uz nodokļiem – kad piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, kad – iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Feb. 2024
Šobrīd praksē bieži var sastapties ar grāmatvežiem-apakšuzņēmējiem. Tā ir inovatīva sadarbības forma starp individuālo grāmatvedi un ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzēju. Kuram šādā sadarbības modelī jānodrošina ārpakalpojuma licence un jāizpilda Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības?
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 26. Feb. 2024
No 2024.gada 1.janvāra mācību maksa, ko darba devējs apmaksājis par darbinieka augstākās izglītības studijām, netiks aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, kā arī tiks atbrīvota no valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Tomēr atvieglojuma piemērošanai jāievēro vairāki noteikumi.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 4. Mar. 2024
Uzņēmumam par vairākiem gadiem sakrājušies kreditoru parādi. Daži no kreditoriem jau izbeiguši savu darbību. Kādi dokumenti jāsagatavo, lai varētu veikt kreditoru parādu norakstīšanu?
Skaidru naudu kā instrumentu bieži izmanto mērķtiecīgi ēnu ekonomikas dalībnieki, tādēļ nepieciešams veidot sistēmu, lai tās nelegāla iegūšana kļūtu nepievilcīga, norādīts valdības apstiprinātajā “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.-2027.gadam”. Kādas izmaiņas tuvākā un tālākā nākotnē plānotas skaidras naudas apritē?
Svarīgi 10:05, 8. Feb. 2024
Lai pārņemtu Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvā noteiktās prasības, sagatavots Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumprojekts, kas paredz aizstāt nefinanšu ziņojumu sagatavošanas prasības, ieviešot detalizētākas ziņošanas prasības un nodrošinot, ka noteiktām sabiedrībām jāsniedz ilgtspējas ziņojumi, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 10:44, 5. Feb. 2024
Eiropas Parlamenta deputāti apstiprinājuši jaunu regulu, kuras mērķis ir nodrošināt, ka bankas maksājumi pie saņēmējiem nonāk zibenīgi ātri. Finanšu nozarē šos grozījumus dēvē par zibmaksājumu regulu. Kas mainīsies banku nozarē un kādas izmaiņas var gaidīt banku klienti, stāsta Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.
Svarīgi 15:02, 13. Feb. 2024
Uzņēmumiem, izmantojot degvielas kartes, līdz šim nebija skaidrs, kā šiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli – vai kā degvielas piegādei? Pagājušā gadā Eiropas Komisija ir radusi vienotu skaidrojumu, lai turpmāk nevienam nav jālauza galva par nodokļa piemērošanu.
Lai arī skaidrās naudas darījumi strauji sarūk, tomēr tie vēl aizvien notiek. Tiem uzņēmumiem, kas piedāvā skaidrās naudas norēķinus ir ļoti svarīgi arī sagatavot dokumentāciju, kas apliecinātu notikušo darījumu esību. Apskatām, kādas ir šo dokumentu prasības!
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
Uzņēmums 2023.gadā pārsniedza ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamo darījumu kopējo vērtību
40 000 eiro 12 mēnešu periodā, līdz ar to bija pienākums reģistrēties kā PVN maksātājam. Attiecīgi no pārsnieguma summas tiek aprēķināts PVN, kas jāiemaksā valsts budžetā. Kā šo summu norādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 6. Feb. 2024
2024.gada 1.janvārī stāsies spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas paredz izmaiņas kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem. Kā arī tiek mainīta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana izdevumiem par ilgstoši lietotiem reprezentatīvajiem auto.
VID informācija 06:00, 27. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
No šī gada stājas spēkā grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums).
VID informācija 10:35, 2. Jan. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
No šī gada Latvijā ir ieviests virspeļņas nodoklis bankām. Kas ir virspeļņas nodoklis? Kāpēc tas tiek ieviests? Kam un kādi ieguvumi ir sagaidāmi?
Mūsu uzņēmuma partnerim – būvniecības uzņēmumam – ir samaksāts avanss par darbiem (reversais PVN būvniecības pakalpojumiem), bet darbi nav izpildīti vai izpildīti daļēji. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) aprēķināts reversā kārtībā. Partneris nevēlas atmaksāt naudu ar pārskaitījumu, bet piedāvā veikt savstarpējo ieskaitu pret iemaksāto garantijas naudu, ko mūsu uzņēmums ir parādā būvniekam. Vai šādā gadījumā ir iespējams savstarpējais ieskaits, ja viena darījuma partnera samaksātajam avansam piemērots reversais PVN, bet otras puses izrakstītajam rēķinam – PVN vispārējā kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 27. Dec. 2023
Šī gada 11.oktobrī Latvijā stājās spēkā jauns likums – Informācijas par ieņēmumiem un ienākuma nodokļiem atklāšanas likums –, kas paredz informācijas atklāšanu par daudznacionālo uzņēmumu grupu ieņēmumiem un ienākuma nodokļiem. Ko paredz šis likums?
Finanšu vadība 06:00, 27. Dec. 2023
Praksē daudzi uzņēmumi iegrāmato saņemtos vai izrakstītos priekšapmaksas rēķinus pirms samaksas veikšanas vai saņemšanas, lai grāmatvedībā nodrošinātu vienotu dokumentu plūsmu. No kontroles viedokļa tas ir atbalstāmi, tomēr, ir svarīgi atcerēties par šādu priekšapmaksas rēķinu esamību gada pārskata sagatavošanas brīdī un veikt korekcijas, uzņēmuma bilancē neuzrādot avansa rēķinus, par kuriem nav veikta vai saņemta apmaksa.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 27. Dec. 2023
Veiktie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un Ministru kabineta noteikumos Nr.676 “Noteikumi par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai” paredz jaunus ienākumu veidus, kuriem nepiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).
VID informācija 12:06, 3. Jan. 2024
Šobrīd drukātie dokumenti tiek aizstāti ar elektroniskiem, kā arī dažāda veida aprēķini un atskaites tiek sagatavotas ar sistēmu atbalstu. Lai arī grāmatvedības un citas sistēmas nodrošina galveno funkcionalitāti, ne vienmēr to iespējas tiek izmantotas pilnā kapacitātē un joprojām atsevišķas darbības tiek veiktas ārpus tās. Ko mainīt, lai pilnībā izmantotu automatizācijas potenciālu?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Dec. 2023
Nākamgad konsolidētā valsts budžeta ieņēmumi plānoti 14,5 mljrd. eiro, bet izdevumi – 16,2 mljrd. eiro apmērā, paredz sestdien, 9.decembrī, Saeimā otrajā – galīgajā – lasījumā pieņemtais likums ”Par valsts budžetu 2024.gadam un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026.gadam”, informē Saeimas preses dienests.
Svarīgi 14:16, 11. Dec. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Š.g. 9.novembrī tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", paredzot izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā to personu ienākumiem, kurām Fizisko personu reģistrā ir reģistrēta partnerība. Izmaiņas stāsies spēkā 2024.gada 1.jūlijā.
VID informācija 14:03, 28. Nov. 2023
Uzņēmumam ir izveidojusies solidaritātes nodokļa pārmaksa, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgriež uzņēmuma bankas kontā. Kā pareizi veikt atgrieztā nodokļa grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Nov. 2023
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Apgrozāmie līdzekļi un to pārvaldība ir būtisks uzņēmuma finanšu veselības indikators, kas palīdz novērtēt spēju tikt galā ar neparedzētiem finanšu izaicinājumiem. Apgrozāmie līdzekļi tiek definēti kā uzņēmuma īstermiņa (īsāki par vienu gadu) aktīvu un īstermiņa saistību starpība. Pozitīvi apgrozāmie līdzekļi norāda uz uzņēmuma spēju segt īstermiņa saistības un investēt uzņēmuma izaugsmē.
Finanšu vadība 06:00, 8. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Kādus ienākumus banka ņems vērā, ja pašnodarbinātais vēlas bankā ņemt kredītu, lai realizētu ideju par piebūvi mājai? Vai kredīta izsniegšanas izvērtēšanas principi mainītos atkarībā no tā, kādā nodokļu maksāšanas režīmā reģistrēts pašnodarbinātais? Piemēram, vai pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, vai ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Tiesības 09:02, 23. Dec. 2022
Mūsdienu tehnoloģijas vairs nav tikai vienkāršs instruments, kas palīdz veikt ikdienas darbus, bet gan spēcīgs sabiedrotais, kas spēj mainīt pašu profesijas būtību. Grāmatvedība, kas agrāk tika uztverta kā statiska un rutīnas piepildīta nozare, pašlaik piedzīvo revolūciju, kuru sāk pārvaldīt mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijas. MI spēj ne tikai automatizēt rutīnas uzdevumus, bet piedāvā arī dziļāku ieskatu finanšu datu okeānā, ļaujot grāmatvežiem pieņemt informētākus lēmumus un kļūt par pilnvērtīgākiem partneriem uzņēmumos un organizācijās. Iepazīsimies ar MI risinājumiem, ko var efektīvi izmantot finanšu uzskaitē un analīzē.
Finanšu vadība 06:00, 10. Nov. 2023
Pārāk krāšņa sevis kā ilgtspējīga, zaļa, klimata neitrāla uzņēmuma reklamēšana šodien var beigties ar visai nepatīkamām sekām. Ja šādai komunikācijai nav reāla seguma, uzņēmumam vai organizācijai var nākties skaidroties tiesā par tā saucamo zaļmaldināšanu (greenwashing). Turklāt šāda piemelošana nav tikai biznesa drauds uzņēmumiem vien, bet arī attālina mūs no kopīga mērķa panākt reālas pārmaiņas, lai mazinātu ietekmi uz klimatu.
Finanšu vadība 06:00, 3. Nov. 2023
Latvijas Bankas padome, turpinot Latvijas finanšu sistēmas noturības stiprināšanu, ir pieņēmusi noteikumus Nr.252 "Kritisko finanšu pakalpojumu pārvaldības noteikumus", kas izdoti, pamatojoties uz Nacionālās drošības likumā ietverto deleģējumu un ir spēkā no 2023.gada 1.novembra, atsevišķiem pasākumiem nosakot ilgāku pārejas periodu.
Likumdošana 10:02, 14. Nov. 2023
Noslēdzot nomas līgumu, iznomātājs nomniekam par maksu uz noteiktu laika periodu piešķir tiesības izmantot aktīvu. Kā iznomāto aktīvu uzrādīt grāmatvedībā? Vai tam ir jāaprēķina nolietojums, un kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Grāmatvedība 06:00, 13. Nov. 2023
Sagatavoti grozījumi Civilprocesa likumā, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 13:57, 27. Okt. 2023
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Esošais Eiropas Savienības (ES) pievienotās vērtības nodokļa (PVN) regulējums finanšu un arī apdrošināšanas darījumiem ir spēkā no 1977.gada un tas ir praktiski nemainīgs visus šos gadus. Savukārt direktīvā 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (PVN direktīva) ieviestais nodokļa atbrīvojums, protams, nav viennozīmīgs, tomēr ar Eiropas Savienības Tiesas (EST) 2007.gada 19.aprīļa spriedumu lietā C-455/05 ir nostiprināta atziņa, ka finanšu darījumu atbrīvojuma pamatmērķis, ir atvieglot nodokļa uzlikšanas bāzes, kā arī atskaitāmā PVN summas noteikšanu, un novērst patēriņa kredīta izmaksu pieaugumu.
Nodokļi 06:00, 22. Sep. 2023
Laikā, kad līdz ar starpbanku aizņēmumu likmes EURIBOR paaugsināšanos tiek palielināti arī kredītu procenti, aktualizējas jautājums – kā piemērot procentu likumi aizdevumiem darījumos ar saistītajām personām? Kura šobrīd ir tirgus cenai atbilstoša likme?
Klausies
Saistītās personas
06:00, 20. Sep. 2023
Kā liecina “SEB bankas” pasaules un Baltijas ekonomikas apskata “Nordic Outlook” jaunākās prognozes, izaugsme šoruden būs vāja, jo mājsaimniecības turpina savilkt jostas. Inflācija krīt, bet lēnīgās pamatinflācijas samazināšanās dēļ centrālās bankas nogaidīs līdz nākamajam gadam pirms uzsāks likmju samazināšanu. Globālie recesijas riski ir mazinājušies, bet tie joprojām ir būtiski – ekonomikas perspektīvas apgrūtina ģeopolitiskie satricinājumi, ekstremālie laikapstākļi, tirdzniecības šķēršļu pieaugums un konkurējošas subsīdijas.
Finanšu vadība 06:00, 9. Okt. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:52, 2. Nov. 2023
Lai izvairītos no oglekļa emisiju pārvirzes prakses, proti, no situācijas, kad ražošanas nozares ar lielām siltumnīcefekta gāzu emisijām pārceļas ārpus Eiropas Savienības (ES) un tādējādi izvairās no ES noteikto stingro standartu ievērošanas, tiek ieviests oglekļa ievedkorekcijas mehānisms (OIM) un visām OIM pakļautajām importētajām precēm tiks noteikts oglekļa maksājums. Ko tas nozīmē uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 25. Okt. 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) atgādina, ka VSAA pensiju un pabalstu saņemšanai kredītiestādes vai Pasta norēķinu sistēmas kontā, personai ir jāatver savs personīgais konts.
Svarīgi 14:04, 27. Sep. 2023
Šī gada 26.septembrī Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas nodokļu piemērošanā no 2024.gada.
Svarīgi 15:42, 26. Sep. 2023
Senāts šī gada februārī pieņēma spriedumu lietā par nodokļu administrācijas tiesībām aplikt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas. Spriedumā ir vērtīgas atziņas IIN likuma normas interpretācijai par attaisnotajiem izdevumiem, kas saistīti ar nekustamā īpašuma uzlabošanu vai atjaunošanu. Izskatām tās!
Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 13. Okt. 2023
Pircējs no piegādātāja saņem dažāda veida preces, un saskaņā ar līguma noteikumiem katra mēneša beigās izraksta rēķinu ar norādi “apjoma atlaide par apgrozījumu”. Piegādātājs ik mēnesi veic rēķina apmaksu. Vai apjoma atlaide palielina pircēja ieņēmumus un samazina izdevumus? Kā šo darījumu norādīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā, ja piegādātājs šo darījumu norāda PVN deklarācijas pielikuma PVN1 1.daļā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 10. Okt. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2023.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:48, 2. Okt. 2023
Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanā, tostarp pārskatot ar IIN neapliekamos ienākumus un kompensāciju likmes.
Svarīgi 11:04, 27. Sep. 2023
Finanšu ministrija ir sagatavojusi un nosūtījusi saskaņošanai ar ministrijām un citām institūcijām grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā. Grozījumi paredz noteikt kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem pienākumu veikt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksājumu 20% apmērā par pirmstaksācijas gadā gūto peļņu neatkarīgi no tā, vai tiek veikta šīs peļņas sadale.
Likumdošana 09:40, 13. Sep. 2023
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, daļu no brīvajiem naudas līdzekļiem vēlas ieguldīt ieguldījumu fondos (dažādu vērtspapīru kopums), atverot Latvijā reģistrētā kredītiestādē vērtspapīru kontu. Cerot uz ieguldījuma fonda vērtības pieaugumu, laika gaitā veidotos peļņa. Ar kādiem nodokļiem apliekama gūtā peļņa no darījumiem ar ieguldījumu fondiem, ja peļņa tiek izmaksāta dividendēs vai atstāta nesadalīta? Vai nepieciešams reģistrēt papildu saimnieciskās darbības veidu, ja veic šādus darījumus?
Saimnieciskā darbība 06:00, 7. Sep. 2023
Latvijā, tāpat kā citur Eiropā, palielinās elektrisko transportlīdzekļu skaits un ātros tempos tiek veidota to apkalpošanai nepieciešamā infrastruktūra. Kā jau ierasts, pircēju ērtībai komersanti papildus transportlīdzekļa uzlādei piedāvā arī dažādus papildpakalpojumus. Ja atlīdzība par papildpakalpojumiem ir iekļauta kopējā elektrības piegādes tarifā, rodas jautājums – kā piemērot pievienotās vērības nodokli (PVN) darījumam, kas ietver vairākus elementus, proti, gan elektrības piegādi, gan papildu pakalpojumus?
Nodokļi 06:00, 13. Sep. 2023
Latvijas Banka papildinājusi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas 2021.gada 21.decembra ieteikumus Nr.169 "Ieteikumi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei" un pārizdevusi tos ar jaunu nosaukumu – "Vadlīnijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei".
Svarīgi 11:24, 28. Aug. 2023
Fiziskā persona vēlas noslēgt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā persona un, lai turpinātu saimniecisko darbību, vēlas reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kā šādā situācijā jānodod fiziskās personas pamatlīdzekļi? Kā to norādīt ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Grāmatvedība 06:00, 15. Aug. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu? Šajā rakstā ir apkopota informācija par pamatlīdzekļa vērības sliekšņa noteikšanu, kādi var būt pamatlīdzekļu finansēšanas avoti, kāda ir bilances nozīme uzņēmuma vērtības noteikšanā un kā uzņēmuma vērtību vērtē trešās puses – bankas, investori un partneri.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 7. Aug. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2023.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 2. Aug. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Uzņēmums saviem produktiem piemēro lojalitātes atlaidi. Tā tiek piešķirta klientiem pēc noteiktiem kritērijiem. Atlaide tiek piešķirta no kopējās summas, savukārt rēķinā jau tiek norādīta aprēķinātā gala summa, tai piemērots PVN un rēķina kopsumma. Proti, atlaides summa nekur netiek uzrādīta. Vai atlaides summa ir jānorāda rēķinā? Ja šī atlaide norādīta rēķinā, vai tā ir jāgrāmato?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 20. Jūn. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS) ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja; grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstā. ZS saņem aizdevumu no citas ZS, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājas. Aizdevums ir bezprocentu. Vai ZS IIN maksātājai ir pienākums deklarēt šo aizdevumu un maksāt kādus nodokļus? Un, vai šāds pienākums ir tad, ja aizdevums tiek izsniegts otrādi? Viena ZS pieder dēlam, bet otra – tēvam.
Tiesības 09:00, 15. Jūn. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
Šobrīd, kad Saeimā un valdībā atkal tiek apspriestas lielākas nodokļu pārmaiņas, būtiski ir vērtēt to, ko esam guvuši no uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) izmaiņām, kas tika pieņemtas 2018.gadā. Šajā rakstā atskatīsimies uz UIN reformas mērķiem un UIN ieņēmumiem valsts budžetā, un vērtēsim tos no šodienas, proti, 2023.gada perspektīvas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūl. 2023
Veicot uzņēmējdarbību, ikviena fiziska vai juridiska persona kaut reizi no darījuma partnera ir saņēmusi vēstuli ar grāmatvedības sagatavotu salīdzināšanas aktu ar lūgumu to apstiprināt. Protams, katra uzņēmēja grāmatvedības sistēma ir sakārtota un pielāgota konkrētai sfērai, un ne visi uzņēmumi apmainās ar salīdzināšanas aktiem par veiktajiem darījumiem, it sevišķi, ja darījumi ir veiksmīgi un kavētu maksājumu nav. Vai grāmatvedības salīdzināšanas aktu sagatavošana un nosūtīšana ir obligāta, un kādēļ tie vispār ir nepieciešami?
Dokumenti 06:00, 12. Jūl. 2023
No 2023.gada 1.jūnija spēkā stājušās Komerclikuma izmaiņas, kas paredz būtiskas pārmaiņas komercsabiedrību nacionālajā un pārrobežu reorganizācijas kārtībā.
Svarīgi 14:15, 27. Jūn. 2023
Uz jebkuru fizisko personu, kas reģistrējusies kā saimnieciskā darbības veicēja attiecas Grāmatvedības likumā noteiktais pienākums – kārtot grāmatvedības uzskaiti. Var izmantot grāmatveža pakalpojumus, bet to var veikt arī pats kādā grāmatvedības sistēmā vai Excel tabulās. Kā labāk?
Grāmatvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Saeima galīgajā lasījumā atbalstījusi izmaiņas, kas paredz, ka jauniem automobiļiem valsts tehniskā apskate jāveic trīs gadu laikā pēc reģistrācijas, ziņo Saeimas Preses dienests. Tāpat lemts, ka ar elektroskrejriteni drīkst pārvietoties personas ar velosipēda vai jebkuras citas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas apliecību.
Likumdošana 09:20, 26. Jūn. 2023
2023.gada pirmajos mēnešos ir aktualizēti jautājumi par kreditēšanu Latvijā, banku lomu ekonomikas veicināšanā, kā arī banku peļņu. Ņemot vērā, ka “SEB bankā” ar kreditēšanas jautājumiem esmu cieši saistīts jau 20 gadu garumā, tostarp arī strādājot kredītkomitejā Baltijas līmenī, gribu kliedēt dažus mītus, kas kultivē greizu priekšstatu par bankām, kuras it kā teju vai bremzē ekonomikas attīstību. Tas jau pašā saknē ir neloģisks pieņēmums, jo bankas var attīstīties vien tad, ja tiek dibināti jauni uzņēmumi vai paplašināta to darbība un ja cilvēki uzticas valstij un ir gatavi ieguldīt savas labklājības vairošanā.
Finanšu vadība 06:00, 1. Jūn. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
2023.gada sākumā Lietuvas Finanšu ministrija un Lietuvas Banka ierosināja ieviest banku solidaritātes nodokli – nu likumprojekts jau ir apstiprināts.
Svarīgi 10:00, 31. Mai. 2023
Nereti nodokļu maksātājiem ir situācijas, kas rada nenoteiktību likuma normu piemērošanā, kā arī prasa vērā ņemamus papildus resursus. Informācijas pieprasījuma vai audita gadījumā tas rezultējas gan ar darbinieku papildus darba stundām, gan uzņēmuma izmaksām, piesaistot ārpakalpojumu sniedzējus situācijas atrisināšanai. Rakstā tiek apskatīti daži prakses aspekti, kas varētu tikt mainīti vai uzlaboti, sekmējot likuma normu piemērošanas noteiktību nodokļu maksātājiem.
Saistītās personas 06:00, 26. Mai. 2023
Ministru kabinets (MK) šā gada 18.aprīļa sēdē apstiprināja Ekonomikas ministrijas (EM) rosinātos grozījumus MK noteikumos Nr.705 par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem, kas veicinās starptautiski atzītas uz riska novērtējumu balstītas pieejas īstenošanu kredīta devēju un parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēju klientu izpētes procesā un risku novērtēšanā.
Likumdošana 13:44, 19. Apr. 2023
Latvijas uzņēmums pērk preces no trešajām valstīm, piemērojot īpašo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) režīmu. Saskaņā ar līguma noteikumiem pēc mēneša beigām piegādātājs piešķir atlaidi, kas ir atkarīga no preču iepirkuma apjoma. Kreditors izraksta kredītrēķinu, kur norādīta parāda summa ar atlaidi. Muitas deklarācijās šī summa nav norādīta. Kā Latvijas uzņēmumam norādīt piešķirto atlaidi PVN deklarācijā?
Otrs jautājums – piegādātājs izrakstījis kredītrēķinu par iepriekš nosūtītās preces cenas samazinājumu, prece izsūtīta novembrī, bet rēķins no piegādātāja saņemts decembrī. Kā norādīt šo kredītrēķinu PVN deklarācijā? Vai nepieciešams labot novembra muitas deklarāciju?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 2. Mai. 2023
Maksātnespējas kontroles dienests aicina juridiskās personas izmantot iespēju un atgūt iemaksāto depozītu.
Svarīgi 12:00, 14. Jūn. 2023
Vai inflācijas radītie zaudējumi ir jāatlīdzina? Kādas izmaiņas ieviestas Autortiesību likumā? Kā digitalizēt grāmatvedības dokumentus? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 1. Jūn. 2023
No 2023.gada 1.janvāra Rīgā tiek ieviesta nodeva par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu jeb tā sauktā tūristu nodeva. Kā šo nodevu norādīt grāmatvedībā?
Citi 06:00, 13. Jūn. 2023
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, darījuma partneris – nav. Par pakalpojuma sniegšanu tiek noslēgts līgums, izrakstīts avansa rēķins un atbilstoši tam – saņemts avanss. Darījums uzrādīts PVN deklarācijā, bet pēc diviem mēnešiem tas tiek anulēts, tiek izrakstīts kredītrēķins un avanss atmaksāts darījuma partnerim. Kā PVN deklarācijā norādīt šo kredītrēķinu?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Jūn. 2022
Latvijas Banka ir sākusi publicēt regulāru pārskatu par komercbanku piedāvātajām noguldījumu procentu likmēm. Šis ir viens no pasākumiem, lai nodrošinātu komercbanku klientiem pilnīgāku informāciju par komercbanku sniegtajiem pakalpojumiem, tādējādi veicinot konkurenci un to iespējas izvēlēties izdevīgāku pakalpojumu sniedzēju. Tuvāko mēnešu laikā Latvijas Banka, īstenojot pasākumus kreditēšanas veicināšanai, turpinās dažādas aktivitātes, par kurām informēs sabiedrību.
Svarīgi 14:10, 28. Apr. 2023
Uzņēmums veic savstarpējo norēķinu salīdzināšanu ar klientiem - kādi ir obligātie rekvizīti šādā aktā? Vai obligāti jāuzrāda reģistrācijas numurs uzņēmumam, ar ko tiek veikta salīdzināšana? Kāds likumdošanas akts to nosaka?
Dokumenti 06:00, 9. Mai. 2023
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
Pašlaik gada pārskata sagatavošanas process daudzos uzņēmumos rit pilnā sparā. Daļa uzņēmumu jau ir veikmīgi nodevuši gada pārskatus, bet citi izmanto Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) izmaiņas un pārskata iesniegšanu atliek uz maiju. Tāpēc vēlos dalīties ar savu pieredzi, kad veicu kādam uzņēmumam pirmo gada pārskata revīziju.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2023
Šobrīd Komerclikumā (KL) ir sagatavoti grozījumi, kuros viena no visbūtiskākajām izmaiņām ir paredzētā atsevišķā sadaļa, kas attiecas uz pārrobežu reorganizāciju un tās kārtību. Grozījumi ieviesīs jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus, kas ievērojami samazinās izmaksas un paātrinās darbību procesu. Vienlaicīgi tiks aizsargātas arī dalībnieku, darbinieku un kreditoru intereses un tiesības.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 10. Mai. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Aizvien vairāk uzņēmumu izvēlas iegādāties virtuālo valūtu – bitkoinus. Bet vai tie ir jādeklarē? Un ja ir – kad tas jādara?
Citi 06:00, 12. Apr. 2023
Finanšu cikla fāzē, kad tirgū valda liela neskaidrība vai makroekonomiskie rādītāji liecina par recesiju, pieaug finanšu resursu pieejamās cenas starpība lielu un mazāku uzņēmumu starpā. Tāpēc šobrīd reversais faktorings ir īpaši aktuāls risinājums, lai stiprinātu piegādes ķēdes un uzlabotu finanšu rādītājus.
Finanšu vadība 06:00, 6. Apr. 2023
Ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” tiek plānots aizstāt trīs pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās nodokļu maksātāju novērtējuma sistēmas, tostarp padziļinātās sadarbības programmu, aizstājot ar nodokļu maksātāju reitinga sistēmu.
Citi 06:00, 10. Apr. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31 sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.
Gada deklarācija 06:00, 31. Mar. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
“Ievērojot AML/CTPF prasības un veicot EDD KYC, procesa ietvaros lūdzam norādīt jūsu partneruzņēmuma UBO, UBO SOF, kā arī UBO SOW“ – šāda veida pieprasījumu uzņēmēji mēdz saņemt no savām apkalpojošām bankām vai sadarbības partneriem.
Neviens vairs nenoliedz, ka šodien ir īpaši svarīgi sekot līdzi šobrīd aktuālajām tendencēm NILLTPFN (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas) jomā. Bieži vien, meklējot nepieciešamo informāciju par to, komunicējot ar kredītiestādēm vai sadarbības partneriem, uzņēmēji uzduras visdažādākajiem akronīmiem, kuru nozīme viņiem ir sveša vai arī nav līdz galam saprotama. AML/CTPF, KYC, CDD, EDD, UBO, SOF, SOW – ko tas nozīmē? Šajā rakstā aplūkosim šo visbiežāk lietoto akronīmu nozīmes, kā arī noskaidrosim, kādas atšķirības pastāv starp KYC, CDD, EDD un AML/CTPF jēdzieniem.
Svarīgi 11:24, 6. Mar. 2023
Par finanšu problēmām var uzskatīt jebkuru situāciju, kad finanšu stāvokļa dēļ uzņēmumam ir grūtības izpildīt saistības – apmaksāt rēķinus, izpildīt solījumus, veikt kredītu pamatsummas vai procentu maksājumus. Un šādā situācija nevēlas nokļūt neviens uzņēmums. Kā laikus pamanīt problēmu, un kā to risināt?
Finanšu vadība 06:00, 3. Mar. 2023
Sabiedrība “A” tiek sadalīta pa darbības veidiem un pievienota divām iegūstošajām sabiedrībām “B” un “C”. Visas trīs sabiedrības ir vienas pašvaldības 100% kapitālsabiedrības. Kā iegūstošajai sabiedrībai “B” tiek nodoti nākamo periodu ieņēmumi, piemēram, Eiropas Savienības fondu projekti? Kas notiek ar sabiedrības “A” zaudējumiem, un vai tie sadalīšanas gadījumā tiek norakstīti, vai tos pārņem iegūstošās sabiedrības?
Finanšu vadība 06:00, 30. Mar. 2023
Lai gūtu papildu līdzekļus tūrisma jomu atbalstošu vai tūrisma infrastruktūru attīstošu projektu realizācijas veicināšanai un Rīgas kā pilsētas starptautiskās atpazīstamības veicināšanai, ar Rīgas domes saistošajiem noteikumiem Nr.RD-22-173-sn “Par pašvaldības nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā” no 2023.gada 1.janvāra Rīgā ir ieviesta pašvaldības nodeva par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:36, 15. Mar. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Koalīcijas partijas izskatīs variantu piemērot virspeļņas nodokli ne tikai bankām, bet arī enerģētikas uzņēmumiem, lēmumu pamatojot ar faktu, ka peļņa šajos sektoros veidojusies nevis uzņēmumu pūļu dēļ, bet gan inflācijas un cenu svārstību rezultātā. Nodokļa ieviešana varētu būt veids, kā šiem uzņēmumiem solidarizēties ar sabiedrību, vēstīts LTV "Panorāma" veidotajā sižetā.
Svarīgi 11:26, 21. Mar. 2023
Uzņēmums darbiniekam iegādājas veselības apdrošināšanas polisi par 426 eiro, kā arī papildprogrammu “Atvērtā polise”, pasargājot darbinieku no situācijām, kad medicīnisko pakalpojumu izmaksas ir lielākas, nekā sedz apdrošināšanas polise. Kā šādas polises iegādes izmaksas norādīt grāmatvedībā? Un, ja darbiniekam no atvērtās polises tiek apmaksāta operācija 1000 eiro apmērā, kā to norādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 14. Apr. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Uzņēmumi arvien vairāk savus biznesa procesus – klientu apkalpošanu, sadarbību ar partneriem un piegādātājiem, loģistiku – organizē digitāli. Digitāli – tas nozīmē ātrāk, ērtāk, pārskatāmāk – ja vien digitālos procesus esam izveidojuši, nevis dublējot analogo vidi un procesus, bet gan pilnveidojot tos un izslēdzot liekas darbības, ko iespējams automatizēt.
Svarīgi 10:08, 21. Feb. 2023
2022.gada 17.augustā sabiedrība no bankas konta veica nodokļu (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, iedzīvotāju ienākumu nodokļa, riska nodevas) maksājumu 18 300 eiro apmērā par jūliju. Vēlāk tika koriģētas darbinieku algas par jūliju, kā rezultātā mainījās nodokļu summa par šo periodu – palielinājās līdz 18 800 eiro. Kā pareizi tika iegrāmatota nodokļu korekcija?
Grāmatvedība 06:00, 21. Feb. 2023
2023.gada sākumā tika konstatēts, ka par iepriekšējo gadu uzņēmumam ir radusies peļņa, un tika pieņemts lēmums darbiniekiem izmaksāt prēmijas par labu darbu 2022.gadā. Ir izdots rīkojums un uz tā pamata februārī izmaksātas prēmijas. Gada pārskats vēl nav iesniegts. Kura gada izdevumos būtu pareizi norādīt izmaksātās prēmijas un attiecīgi arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2022. vai 2023.?
Grāmatvedība 06:00, 22. Feb. 2023
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
Otrdien, 17.janvārī, Ministru kabineta sēdē apstiprināja Vērtspapīrošanas likumprojektu un ar to saistīto likumprojektu pakotni, kas paredz radīt tiesiskus priekšnoteikumus vērtspapīrošanas darījumu veicināšanai Latvijā. Likumprojekta pieņemšana aktivizēs Latvijas kapitāla tirgu, atvieglojot iespējas veikt vērtspapīrošanas darījumus, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:31, 20. Jan. 2023