2024.gada 31.oktobrī ir pieņemti grozījumi Grāmatvedības likumā, kas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:38, 14. Nov. 2024
Uz kuriem neattieksies prasības par strukturētu elektronisko rēķinu noformēšanu? Kā var identificēt budžeta iestādes, kas atbilst noteiktam klasifikācijas kodam?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 7. Nov. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Birojā atskan telefona zvans. Klausulē kādas sievietes balss, kura stāsta, ka viņai pieder komercsabiedrība, kura šobrīd veic dzīvojamās mājas būvniecību ar mērķi to tālāk izīrēt... “Izīrēt vai iznomāt?” pārtraucu es… “Izīrēt!” atbild viņa. “Īstermiņā vai ilgtermiņā?” jautāju es. “Kāda šķirba? Ilgtermiņā!” atcērt viņa. “Šķirba – VID uzrēķina summā,” atbildu viņai.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 28. Aug. 2024
Uzņēmuma birojs atrodas daudzdzīvokļu nama ēkā, kurā šobrīd tiek veikta ūdens cauruļu nomaiņa. Uzņēmumam jāiegādājas caurules, ko nomainīt biroja telpās, jo darbu veicējs to nenodrošina. Vai cauruļu izmaksas drīkst attiecināt uz saimniecisko darbību? Kā to iegāde norādāma grāmatvedībā?
Kā tiks ierobežota skaidrā nauda? Vai jāmaksā partneru parādi? Kādā valodā jāsagatavo iekšējie dokumenti? Kopīpašums – kā pārdot? Kā noslēgt līgumu, ja darījuma partneris atrodas ASV? Kā pārcelt uzkrāto atvaļinājumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 5. Mar. 2024
Covid-19 pandēmijas laikā drīkstēja neparakstīt preču pavadzīmes, lai izsargātos no saslimšanas (šādas izmaiņas bija arī iestrādātas normatīvajos aktos). Vai un kādos gadījumos preču pavadzīmes šobrīd drīkst neparakstīt?
Dokumenti 06:00, 11. Mar. 2024
Uzņēmums, kas ir reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, izīrē nekustamo īpašumu fiziskām personām dzīvošanai ilgtermiņā, kā arī iznomā nekustamo īpašumu juridiskām personām. Attiecībā uz komunāliem maksājumiem uzņēmums darbosies kā starpnieks un īrniekiem/nomniekiem izsniegs rēķinus par ūdens, siltumenerģijas piegādēm un kanalizācijas, atkritumu izvešanas pakalpojumiem. Vai aprēķinot PVN proporciju, izdevumu summā jāiekļauj visi darījumi – gan tiešie (komunālie maksājumi, apsardze), gan netiešie (grāmatvedības pakalpojumi, biroja izdevumi) – vai tikai netiešie darījumi?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 26. Jan. 2024
Tuvojoties Ziemassvētku laikam, uzņēmums iegādājas eglīti no Silvertree.lv ar piegādi uz biroju. Vai eglītes iegādes izdevumus var attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Izdevumi 06:00, 15. Dec. 2023
Pavisam noteikti trīsstūrveida darījumi ir gana sarežģīti, par ko liecina arī neskaitāmās tiesu lietas, kas par tiem izskatītas. Šoreiz arī pievēršamies vienai no lietām, kurā lietas pieteicējam – Latvijas uzņēmumam, kas trīsstūrveida darījumā bija starpnieks,– liegta priekšnodokļa atskaitīšana. Apskatām, kādi ir Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un tiesas argumenti.
Nodokļi 06:00, 12. Dec. 2023
Pārāk krāšņa sevis kā ilgtspējīga, zaļa, klimata neitrāla uzņēmuma reklamēšana šodien var beigties ar visai nepatīkamām sekām. Ja šādai komunikācijai nav reāla seguma, uzņēmumam vai organizācijai var nākties skaidroties tiesā par tā saucamo zaļmaldināšanu (greenwashing). Turklāt šāda piemelošana nav tikai biznesa drauds uzņēmumiem vien, bet arī attālina mūs no kopīga mērķa panākt reālas pārmaiņas, lai mazinātu ietekmi uz klimatu.
Finanšu vadība 06:00, 3. Nov. 2023
Uzņēmums iegādājas “Venden” dzeramo ūdeni birojam. Vai šie ir saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumi? Vai tos var attiecināt pilnā apmērā uz izdevumiem?
Izdevumi 06:00, 24. Okt. 2023
Iepriekš apskatījām nemateriālo ieguldījumu klasifikācijas kritērijus, kas ļauj tos atzīt par nemateriālo ieguldījumu. Šoreiz par to, kā nemateriālie ieguldījumi iedalās pēc savas būtības.
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Jūl. 2023
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu to skaidrojumu.
VID informācija 08:00, 14. Jūl. 2023
Vai drīkst atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par kafiju, tēju, saldumiem un augļiem, kas iegādāti biroja darbinieku vajadzībām? Vai šie izdevumi ir jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Vai izmaksas remontam, kuru veic sabiedrības valdes locekļa dzīvesvietā (biroja vajadzībām tiek nomāta viena dzīvokļa telpa), var attiecināt uz sabiedrības saimnieciskās darbības izmaksām un attiecīgi atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par materiāliem un darbiem?
Izdevumi 07:00, 22. Okt. 2021
Beidzamajā laikā grāmatvežus aizvien vairāk un vairāk uztrauc elektronisko dokumentu noformēšana, tostarp dokumentu parakstīšana, to atvasinājumi un apstiprināšana ar parakstu. Neizpratni sevišķi rada pavadzīmju un rēķinu digitālie dokumenti. Papētīsim šo jautājumu!
Sankciju likumā ir noteikts pienākums veikt sankciju riska novērtējumu un izveidot iekšējās kontroles sistēmu. Apskatīsim kā veikt darījumu uzraudību jau pēc līguma noslēgšanas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūn. 2022
Es apkalpojumu autotransporta nomas uzņēmumu, kuram ir biroja telpas, kur pieņemt klientus, un automašīnas tiek piegādātas uz norādīto adresi. Nomas maksa un garantijas nauda tiek maksāta ar karti, norēķinoties caur POS terminālu, šī nauda nonāk bankas kontā. Skaidrās naudas darījumi tiek noformēti ar stingrās uzskaites kvītīm. Ar klientiem tiek slēgts auto nomas līgums, norādot, vai darījumam ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, reizēm ir arī naudas sodi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Šobrīd banka ir paziņojusi, ka kases aparāts ir obligāts, tostarp POS termināla darījumiem. Vai tiešām vairs nedrīkst turpināt darbu bez kases (hibrīda) aparāta izmantošanas?
Nauda 06:00, 19. Mai. 2022
Maijs grāmatvežiem tradicionāli bijis atelpas mēnesis, jo gada pārskati iesniegti un atpūta godam nopelnīta. Lai arī Covid-19 pandēmijas dēļ gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir pagarināts, ceru, ka daļa grāmatveži atradu laiku kaut nelielai atpūtai. Bet tie, kas čakli turpināja strādāt, mums sarūpējuši jaunu lasītāko rakstu topu.
Svarīgi 18:18, 9. Jūn. 2022
Ņemot vērā esošo situāciju, kad Krievija ir uzsākusi karadarbību Ukrainā un ir pieņemtas būtiskas sankcijas pret karā iesaistītajām valstīm, ir svarīgi pārskatīt iekšējās kontroles sistēmas, lai nodrošinātu Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma prasības.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Mai. 2022
Arī marta lasītāko rakstu topa pirmo vietu ir noturējis jaunais Grāmatvedības likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.
Svarīgi 13:10, 7. Apr. 2022
Robeža starp pirkumiem saimnieciskās darbības vajadzībām un nesaimnieciskiem pirkumiem bieži vien ir visai nekonkrēta. Vai cena par kādu pirkumu var būt izšķirošais kritērijs, lai noteiktu, vai šis pirkums ir noticis uzņēmuma saimnieciskās darbības vajadzībām? Kādam ir jābūt labumam uzņēmējdarbībai no šī pirkuma? Ja runa ir par reklāmas izmaksām – vai reklāmai jābūt īpaši adresētai potenciālajam mērķa tirgum? Kā uzņēmumam pamatot pirkuma saikni ar tā darbību? Izanalizēsim Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 30. Mar. 2022
Ņemot vērā aktuālo saspringto situāciju Eiropā un to, ka Eiropas Savienības valstis un ASV regulāri lemj par jaunām sankcijām attiecībā uz personām no Baltkrievijas un Krievijas, aktualizējas jautājumi par sankciju ierobežojumiem. Piedāvājam ieskatu par to, kas ir sankcijas, sankciju saraksti un kā ievērot to ierobežojumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Mar. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
2022. gada 1. janvārī stājās spēkā jauns Grāmatvedības likums. Tas izstrādāts, lai pilnveidotu grāmatvedības regulējumu un nodrošinātu tā atbilstību pašreizējai juridiskajai tehnikai un elektroniskajām iespējām. Izmaiņas ir piedzīvojuši arī attaisnojuma dokumenti.
Šajā rakstu ciklā piedāvājam īsu ieskatu būtiskākajās 2021. gada tiesu atziņās nodokļu jomā. Sāksim ar divām lietām, kurās Senāts nostiprina atziņu, ka nodokļu maksātāja ļaunprātīgas rīcības pierādīšanai var izmantot netiešu pierādījumu kopumu.
Nodokļi 07:00, 17. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Uzņēmumi vienmēr vērtē un analizē darījumus, lai rastu risinājumus nodokļu optimizācijai un uzlabotu naudas plūsmu, lai uzņēmums veiksmīgi varētu darboties. Apskatīsim, ko nozīmē pievienotās vērtības nodokļa grupas reģistrācija un kādi ir ieguvumi uzņēmumiem, reģistrējot šādu grupu.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 10. Dec. 2021
Vai fiziskai persona, kas sniedz lietvedības un juridiskos pakalpojumus, ir jāveic ar aizdomīgiem darījumiem saistītās darbības, ja tā nesniegs klientiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteiktos pakalpojumus? Izskatām uzziņu!
Citi 07:00, 10. Nov. 2021
Savs e-veikals vai sadarbība ar tirdzniecības platformām tagad ir teju ikvienam uzņēmumam. Taču pats e-veikals jeb tas, ko redz klienti, ir tikai aisberga redzamā puse. Vislielākā un arī sarežģītākā daļa ir, kā nodrošināt e-veikala darbību, kas ietekmē arī klientu servisu. Lielu daļu no šī darba iespējams automatizēt.
Svarīgi 10:15, 12. Nov. 2021
Latvijā par finanšu lietām, īpaši aizdevumiem, nav ierasts runāt, tāpēc vārds “kredītvēsture” nereti tiek uzskatīts gandrīz vai par tabu. Tomēr kredītvēsture ir ikvienam. Tā ir svarīga brīžos, kad iecerēts aizdevums vai kāds lielāks pirkums. Cilvēki ar pozitīvu kredītvēsturi vienmēr saņem izdevīgākus piedāvājumus un, pats galvenais – viņiem pakalpojumu neatsaka. Savukārt, ja kredītvēsture ir slikta, tas var kalpot par iemeslu augstākām procentu likmēm vai pat nespējai tikt pie kredīta vai preces uz nomaksu.
Svarīgi 13:45, 7. Okt. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā ziņošanas kārtībā par aizdomīgiem darījumiem. Kas mainās?
Saimnieciskā darbība 07:00, 11. Okt. 2021
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stāsies spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Lai gan joprojām ir daudz nezināmā, jo saistītie Ministru kabineta noteikumi vēl tikai top, likums jau tagad ir jāizlasa katram grāmatvedim un uzņēmuma vadītājam. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies? Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību jaunumiem un arī būtiskiem precizējumiem, lai tie nepaslīdētu garām.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 6. Sep. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā ziņošanas kārtībā par aizdomīgiem darījumiem. Kas mainās?
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Sep. 2021
Uzņēmuma darbības veids ir permanentā grima apmācības, kā arī permanentā grima preču pārdošana. Vai saimnieciskās darbības izdevumos var iekļaut izdevumus par ziedu, balonu un citu rotājumu iegādi birojā, kā arī atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli?
Izdevumi 07:00, 20. Jūl. 2021
Turpinot izskatīt attaisnojuma dokumentu noformēšanas prasības, šoreiz pievērsīsimies nodokļa rēķina un preču piegādes dokumenta noformēšanas specifikai.
Grāmatvedība 07:00, 12. Jūl. 2021
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Tā kā Covid-19 ietekmē daudzi uzņēmumi savu tirdzniecību pārcēla un turpina pārcelt uz interneta vidi, nepieciešams apgūt daudz jaunas informācijas, sākot no likumdošanas aktu izpētes, uzņēmuma grāmatvedības sistēmu pielāgošanas, līgumu un grāmatvedības dokumentu pārcelšanas uz elektronisko vidi, līdz pat atbilstošu maksājumu sistēmu ieviešanai. Kā to visu darīt?
Svarīgi 15:52, 21. Mai. 2021
2020. gada nogalē – novembrī un decembrī – Eiropas Savienības Tiesa izskatīja vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokli. Īsumā informējam par dažām no tām, jo nolēmumos sniegtās atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2021
Vai ir tiesības atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokli par saņemtajām precēm un pakalpojumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību, ja Latvijas uzņēmums – reģistrēts PVN maksātājs – sniedz datorprogrammēšanas pakalpojumus Šveicē reģistrētam nodokļu maksātājam, kas nodokli par saņemto pakalpojumu aprēķina un maksā savā valstī.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 17. Mar. 2021
Vai var atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli no kafijas automāta, kas iegādāts lietošanai birojā, summas? Ja var, tad lūgums skaidrot, kādā apmērā to var atskaitīt – 100% vai 40%? Vai iespējams, ka kafijas automāta iegādes izmaksas tiek attiecinātas uz uzņēmuma darbinieku ilgtspējas attīstības izmaksām un tādējādi priekšnodoklis tiek atskaitīts pilnā apmērā? Vai priekšnodokļa atskaitīšanu ietekmē tas, ka birojā kafijas automātu lieto tikai darbinieki vai attiecīgi to lieto vairākas personas – darbinieki, klienti, uzņēmuma partneri?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 18. Feb. 2021
Uzņēmumu gada pārskati nav labojami tik vienkārši kā nodokļu deklarācijas, tāpēc, tos sagatavojot, ir jābūt īpaši rūpīgiem. Jāapzinās visi riski, kurus uzņēmumam var radīt kļūdaini iesniegti gada pārskati. Īpaši ir jāizvērtē nodokļu riski.
Gada pārskats 10:23, 1. Mar. 2021
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, valdība lēma veikt grozījumus Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, no 21. decembra līdz 11. janvārim pastiprinot drošības pasākumus, informē MK.
Likumdošana 15:16, 18. Dec. 2020
Attālinātā darba jautājumi bija aktuāli jau pirms Covid-19 krīzes, kas to tikai pastiprināja, strauji palielinoties attālināti strādājošo darbinieku skaitam. Līdz ar aktualizējušies arī jautājumi par attālinātā darba tiesiskajiem aspektiem un darbinieku izdevumu kompensēšanu. Šobrīd sagatavotas izmaiņas divos likumos – Darba likumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Darba laiks 07:00, 23. Nov. 2020
No 2020. gada 9. novembra Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā saskaņā ar Ministru kabineta izdoto rīkojumu Nr. 655 “Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” darba devējiem noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to pieļauj un darbiniekam ir iespējas mājās pilnvērtīgi veikt darba pienākumus. Kā nosūtīt darbinieku attālinātajā darbā? Vai pietiek izdot rīkojumu?
Tiesības 20:32, 9. Nov. 2020
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” sagatavoti grozījumi, ar kuriem plānots noteikt darba devēja kompensācijas par darbinieku izdevumiem saistībā ar attālināto darbu, to normas un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanas kārtību.
Likumdošana 14:54, 30. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 19:59, 5. Sep. 2020
Stimulēt, ne sodīt – tā varētu raksturot izmaiņas sodu sistēmā, kas stājās spēkā šī gada 1. jūlijā. Izskatīsim svarīgākās izmaiņas, kas attiecas uz grāmatvežiem!
Citi 07:00, 9. Sep. 2020
Valstī izsludinātajā ārkārtējā situācijā, lielai daļai uzņēmumu pārejot strādāt attālināti, sevišķi aktualizējās jautājums par elektronisko dokumentu noformēšanu un izmantošanu. Kādi ir elektronisko dokumentu formāti un kā nodrošināt to apriti elektroniski, lai dokumenti saglabātu juridisko spēku? Aplūkosim praktiskos aspektus!
Dokumenti 07:00, 29. Jūn. 2020
Kurš maksā akcīzes nodokli par akcīzes precēm uzņēmuma pārejas gadījumā? Vai, uzglabājot pārņemtās akcīzes preces, jāievēro kādi speciāli noteikumi un vai tās vispār drīkst realizēt? Atbildi meklējam Valsts ieņēmumu dienesta izsniegtajā uzziņā Nr. 10-10/4612!
Citi 10:12, 22. Apr. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 6. Mai. 2020
Nekustamā īpašuma projektu attīstība nav vienas dienas jautājums – tas ir gan laikietilpīgi, gan finansiāli ietilpīgi, un ieņēmumi no to realizācijas vai nomas rodas stipri vēlāk nekā izdevumi. Tāpēc rodas jautājums – kas notiek ar samaksāto pievienotās vērtības nodokli? Vai to varēs atgūt kā priekšnodokli un vai ir kādi ierobežojumi? Atbildi meklējam uz lasītāja jautājuma pamata!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Apr. 2020
Lai izpildītu normatīvo aktu pienākumus, Valsts ieņēmumu dienests īsteno dažādus nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, sākot no tādiem, kuru norise līdz noteiktam brīdim nodokļu maksātājam varētu palikt nepamanīta, līdz nopietnām pārbaudēm, kurās nodokļu maksātāja piedalīšanās ir obligāta. Šoreiz plašāk par tematiskajām pārbaudēm!
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2020
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:55, 3. Dec. 2019
Latvijas uzņēmums nodarbojas ar preču importu un eksportu uz Eiropas Savienību un trešajām valstīm. Šī gada septembrī sadarbības partneri/grupas pārstāvji no citām valstīm ieradās ciemos, lai iepazītos ar uzņēmuma darbību. Uzņēmums viesiem noorganizēja transporta pakalpojumus, lai nogādātu viņus uz uzņēmuma biroju un noliktavu un iepazīstinātu ar uzņēmuma darbību.Transporta pakalpojumu sniedzējs uzņēmumam izrakstīja rēķinu. Kā pareizi iegrāmatot rēķinu par šiem transporta pakalpojumiem, ja pārvadājumi nav saistīti ar preču pārvešanu.
Izdevumi 07:00, 11. Okt. 2019
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 07:00, 5. Aug. 2019
Pārdošanai turēto ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite būtiski mainījās pēc tam, kad 2016.gada 1.janvārī stājās spēkā jaunais gada pārskatu likums. Neskatoties uz to, ka jaunais likums ir spēkā jau trīs gadus, grāmatvežiem joprojām rodas neskaidrības par 2016.gadā veikto vai veicamo pārklasificēšanu, un reizēm nākas konstatēt, ka iepriekšējos gados pieļautas kļūdas.
Pamatlīdzekļi 07:00, 3. Jūn. 2019
2018.gada oktobrī ir publicēts Eiropas Savienības Tiesas nolēmums lietā Nr.C-153/17, kurā sniegti kritēriji, uz kuriem nodokļa maksātājam būtu jāpamatojas, izvēloties metodi atskaitāmā priekšnodokļa aprēķināšanai, ja tas veic ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus un neapliekamus darījumus.
Nodokļi 07:07, 11. Mar. 2019
Uzņēmums izmanto taksometra pakalpojumus. Vai pievienotās vērtības nodokli drīkst atskaitīt priekšnodoklī 100% apmērā vai tikai 50% apmērā, kā auto nomai, jo pēc būtības tas taču ir tas pats.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 6. Mar. 2019
2018.gada 22.decembrī spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" un MK noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība".
Likumdošana 23:01, 31. Dec. 2018
Uzņēmums mums piegādā dažādas IT preces – gan tādas, kurām pievienotās vērtības nodoklis (PVN) jāpiemēro apgrieztā maksāšanas kārtībā saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 143.1pantu, gan tādas, kurām šis pants nav piemērojams, piemēram, tonerus, printerus. Rēķinā uzņēmums visām precēm norāda apgriezto maksāšanas kārtību. Vai mēs šādām precēm drīkstam piemērot PVN reversu (paši aprēķināt un paši atskaitīt priekšnodokli) vai nedrīkstam? Un kā rīkoties, saņemot šādu rēķinu? Vai mums jāuzstāj, lai rēķins tiktu izlabots? Ko darīt, ja partneris to nedara? Vai zaudējam tiesības uz PVN priekšnodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:33, 11. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:30, 4. Dec. 2018
Kuriem Latvijas uzņēmumiem un kāda transfertcenu dokumentācija ir jāsagatavo par 2018. gadu, un kāda informācija tajā jāiekļauj? Šajā publikācijā soli pa solim izskatīsim šos jautājumus, ņemot vērā šī gada 25.oktobrī Saeimā apstiprinātos grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Saistītās personas 07:00, 14. Dec. 2018
Normatīvie akti nenosaka pienākumu kādam kļūt par atzīto ekonomisko operatoru, tā ir paša komersanta brīva izvēle. Saņemot atzītā ekonomiskā operatora atļauju, komersants brīvprātīgi uzņemas muitas iestāžu noteikto kritēriju izpildi, pretī gūstot atvieglotu noteikumu piemērošanu no muitas puses.
Finanšu vadība 07:00, 8. Aug. 2018
Atbilstoši grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 142.pantā no 01.01.2018. tiek ieviesta apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtība būvizstrādājumu piegādēm, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 09:47, 8. Dec. 2017
//= $article['Article']['score'] ?>
Nodokļi Šveicē
Šveices nodokļu sistēma ir sarežģīta, jo Šveice ir federāla valsts, kas sadalīta 26 kantonos un aptuveni 2250 pašvaldībās, kuras katra iekasē savus nodokļus – ienākuma nodokļus, īpašuma nodokļus, mantojuma nodokļus, īpašuma ienākuma nodokļus u.c.
Citi 08:00, 8. Dec. 2017
Kopš 01.07.2017. Zaļais publiskais iepirkums ir obligāti jāpiemēro 8 preču un pakalpojumu grupām, tostarp biroja papīram, drukas iekārtām, datortehnikai, ēdināšanas pakalpojumiem, tīrīšanas līdzekļiem, iekštelpu un ielu apgaismojumam, kā arī satiksmes signāliem. To paredz Ministru Kabineta noteikumi par Zaļo publisko iepirkumu.
Likumdošana 10:52, 6. Okt. 2017
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
Eiropas Savienības Tiesa (EST) 16.03.2017. pieņēmusi vienu no salīdzinoši retajiem spriedumiem lietā par muitas tiesībām pēc Latvijas tiesas uzdotajiem prejudiciālajiem jautājumiem. Strīds lietā Nr.C‑47/16 radies starp Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un SIA "Veloserviss" (Veloserviss) par importētāja tiesībām paļauties, ka preču izcelsmes sertifikāts izdots, pamatojoties uz eksportētāja sniegtu patiesu informāciju.
Citi 08:00, 16. Jūn. 2017
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Lai gan par šo tēmu rakstīts daudz, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību pamatota vai pilnīgi nepamatota ierobežošana par nodokļu maksātāja darījumiem joprojām ir biežākais audita uzrēķinu iemesls Latvijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 18. Apr. 2017
No sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Rīgas satiksme" saņemts paziņojums par nesamaksātu autostāvvietas lietošanu, piemērojot pēcapmaksu septiņkāršā stundas tarifa apmērā, proti, 53 EUR (t.sk. pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā - 9,20 EUR). Vai izdevumi par konkrētās autostāvvietas pēcapmaksu ir uzskatāma par izdevumiem, kas saistīti ar uzņēmuma saimniecisko darbību? Vai PVN šajā gadījumā ir atskaitāms kā priekšnodoklis?
Izdevumi 09:00, 11. Mai. 2017
Viltotu preču tirdzniecība joprojām ir aktuāla problēma lielā daļā Eiropas Savienības dalībvalstu, tajā skaitā Latvijā. Šī gada jūlijā pieņemts būtisks Eiropas Savienības Tiesas spriedums, kas paplašina iespējas zīmolu īpašniekiem civiltiesiskā kārtībā cīnīties pret viltotu preču tirdzniecību.
Komerctiesības 08:00, 14. Dec. 2016
Ofisā sistemātiski notiek tikšanās ar esošajiem un potenciālajiem klientiem, tāpēc regulāri tiek pirkta tēja, kafija un cepumi cienāšanai katru mēnesi aptuveni 10-12 EUR apmērā.Tāpat iegādāts kafijas aparāts (110 EUR)- to noformējām kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus.
Vai šos visus izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem? Ir izdots attiecīgs rīkojums un tiek sagatavoti norakstīšanas akti. Pats par sevi saprotams, ka ofisa darbinieki tikšanos laikā arī ēd šos produktus.
Izdevumi 10:49, 14. Dec. 2015
Saimnieciskās darbības veicēji darījumus var veikt gan, izmantojot bezskaidrās naudas norēķinus, gan arī ar skaidro naudu. Kas jāievēro, veicot skaidrās naudas darījumus, kā tos reģistrēt Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā (Saimnieciskās darbības žurnāls) un kādi ierobežojumi jāievēro šādos darījumos – par to šajā publikācijā.
Grāmatvedība 08:00, 26. Aug. 2016
Arī valsts iestādēs ir virkne pakalpojumu, par kuriem no to izmantotājiem tiek pieprasīta samaksa. Interesanti, cik brīvi valsts iestādes var rīkoties, nosakot maksas pakalpojumu cenas? Vai tām ir kādi griesti? Un kādas nepilnības šajā jomā tiek konstatētas visbiežāk?
Finanšu vadība 08:00, 6. Jūl. 2016
Sabiedrība iegādājas pamatlīdzekli (PL). Saņemtajā pavadzīmē noradīta PL (saskaņā ar grāmatvedības politiku) cena 700 EUR, bet piemērota atlaide 100% apmērā sakarā ar to, ka no šī piegādātāja regulāri iegādājāmies dažādas biroja preces lielā apjomā. Tātad summa apmaksai ir 0 EUR. Kā pareizi noteikt PL iegādes vērtību un to atspoguļot uzskaitē?
Pamatlīdzekļi 09:16, 7. Mar. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros, kuri var būt sagatavoti papīra formātā vai kārtoti elektroniskā veidā datorā. Piemēram, pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 11. Mar. 2016
Vispārīgās dokumentu noformēšanas prasības ir noteiktas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.916 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība" (MK noteikumi Nr.916) un šie noteikumi, konkrēti - šo noteikumu 2., 3., 4., 5. un 6.nodaļas prasības, ir jāievēro arī pašnodarbinātām personām - to paredz MK noteikumu Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" (MK noteikumi Nr.585) 45.punkts.
Grāmatvedība 09:00, 5. Feb. 2016
Latvijas uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) iegādājas preces no piegādātāja Eiropas Savienībā (Polijā) un pārdod tās uz trešo valsti (Baltkrieviju). Preces tiek pārvietotas no Polijas uz Baltkrieviju un Latvijā neienāk. Tranzīts ir caur Lietuvu uz Baltkrieviju, kā arī eksporta deklarācija ir no Lietuvas uz Baltkrieviju. Gan tranzīta, gan eksporta deklarācijas noformē Lietuvas pārvadātājs ar Lietuvas muitu. Kā šo darījumu atspoguļot PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 17:17, 25. Feb. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2015.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 11:13, 5. Jan. 2016
Lai palīdzētu nodokļu maksātājiem izvairīties no negodprātīgiem darījumu partneriem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis ieteikumus darījuma partnera un darījuma riska novērtēšanai. Publicējam saīsinātu informatīvā materiāla versiju, kurā apkopoti iespējamie informācijas iegūšanas avoti un sniegti iespējamie riska novērtēšanas piemēri.
VID informācija 15:42, 27. Okt. 2015
Uzņēmums nolemj vietējai skolai uzdāvināt biroja veco datoru. Vai tas ir uzskatāms par ziedojumu? Vai par to ir jāizraksta rēķins? Kādu vērtību norādīt datoram, un vai rēķinā jāiekļauj pievienotās vērtības nodoklis (PVN)? Ja tas ir uzskatāms par ziedojumu, kādā vērtībā to iekļaut uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 13:19, 6. Okt. 2015
Darījumos starp saistītām personām nodokļu maksātājam jāizvēlas atbilstošākā transfertcenu metode, kas palīdz pēc iespējas precīzāk noteikt darījumu tirgus vērtību atbilstoši visiem novērtēšanas principiem. Aizvien vairāk attīstoties tiesu praksei transfertcenu jomā, attīstās un mainās arī metožu piemērošanas prakse.
Nodokļi 09:46, 20. Aug. 2015
Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 42.pantā noteikts, ka samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi piemēro
Pievienotās vērtības nodoklis 08:11, 13. Jūl. 2015
Latvijā reģistrēts nodokļu maksātājs aprīlī izraksta avansa rēķinu trešās valsts fiziskai personai par preču piegādi, ko paredzēts veikt jūnijā. Avanss daļēji tiek ieskaitīts aprīlī, un atlikums - maijā. Kura taksācijas perioda pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā uzrādāma eksportēto preču vērtība (48.1rinda)? Vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 120.panta 10.daļa piemērojama arī preču piegādēm? Vai neradīsies neatbilstība starp datiem, ko saņem Valsts ieņēmumu dienests (VID) un muitas iestāde, ja darījumu uzrādīs tā taksācijas perioda nodokļa deklarācijā, kurā saņemts avanss?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:50, 10. Jūn. 2015
Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 8.panta 2.2daļā uzskaitītas pazīmes, kas liecina, ka fiziskā persona gūst ienākumu, par kuru jāmaksā algas nodoklis:
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:36, 7. Mai. 2015
Tirgus vērtību veido produkta pašizmaksa un pievienotā vērtība, taču šo aprēķinu var ietekmēt daudzi un dažādi apstākļi. Salīdzinot savus darījumus ar citiem, var pareizi novērtēt, vai cenu veidojošie apstākļi ir analoģiski, un atbilstoši tam koriģēt savus apsvērumus tālākajai darbībai.
Finanšu vadība 09:21, 22. Apr. 2015
Kā izveidot tādu darba aizsardzības sistēmu, lai to būtu iespējams īstenot dzīvē, tā nemaksātu dārgi un palīdzētu uzlabot produktivitāti, padarot darba vidi ērtāku, nevis traucētu strādāt? Kas jāiekļauj darba aizsardzības instrukcijās, un kā atrast līdzsvaru starp normatīvo aktu prasībām un veselo saprātu?
Darba drošība 15:37, 12. Mai. 2015
Uzņēmumu grupas locekļu starpā nereti tiek sniegti vadības jeb tā sauktie grupas iekšējie pakalpojumi. Dažkārt tie tiek vērtēti kā instruments peļņas pārnešanai uzņēmumu starpā un nodokļu nastas samazināšanai. Īpaši aktuāli tas ir kļuvis, kopš atceltas tiesības pārnest nodokļu zaudējumus grupas ietvaros, tādējādi veicinot uzņēmumus pārnest zaudējumus, strukturējot vairāk vai mazāk pamatotus pakalpojumus starp grupas locekļiem. Skaidrojumu sniedz SIA AAT partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis.
Saistītās personas 09:04, 23. Mar. 2015
Kad drīkst atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokli darījumos ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm – kad saņemta prece vai kad saņemts avanss?
Pievienotās vērtības nodoklis 13:48, 21. Mar. 2014
Svarīgi ir apzināties, ka par transfertcenu sistēmu ir jādomā un darījumi atbilstoši jāstrukturē jau darījumu plānošanas posmā. Lai nodrošinātu atbilstošas transfertcenu sistēmas izveidi, kas tiešām atspoguļo uzņēmuma reālo situāciju, nepieciešams ieguldīt pietiekami daudz laika.
Saistītās personas 16:19, 28. Jan. 2015
Rīgas pilsētas Būvvalde 2014.gadā ir uzsākusi adrešu sakārtošanu atbilstoši MK noteikumos Nr.1269 “Adresācijas sistēmas noteikumi” noteiktajiem pamatprincipiem. Ņemot vērā Rīgas pilsētas Būvvaldes uzsākto adrešu maiņas procesu, adrešu maiņas rezultātā nodokļu maksātājiem var rasties pienākumi arī attiecībā uz atsevišķu tādu darbību veikšanu, kas noteiktas nodokļu jomu reglamentējošos normatīvajos aktos, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:04, 30. Jan. 2015
Plānoju eksportēt metāla konstrukcijas uz Skandināviju. Mani klienti ir tikai juridiskas personas. Lielāko daļu no materiāliem iepērku Latvijā, līdz ar ko, pārdodot jau gala produktu skandināviem, sanāk pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārmaksa, un tā visu laiku. Vai ir kāda sistēma, lai neradītu šādus apstākļus, kas liktu vērsties pie valsts, atprasot PVN? Tie ir ļoti nopietni naudas resursi, kas man, kā mazam uzņēmējam, ir ļoti būtiski, lai tie būtu apgrozībā.
Pievienotās vērtības nodoklis 20:36, 30. Mar. 2014
Preču zīmes reģistrācija nodrošina tiesības aizliegt citām personām komercdarbībā izmantot reģistrēto preču vai pakalpojumu preču zīmi. No 29.09.2014. nacionālās preču zīmes reģistrācijas pieteikumu Patentu valdē var iesniegt ne tikai papīra formātā, kā tas bija līdz šim, bet arī elektroniski, pieteikumu aizpildot un iesniedzot tiešsaistē.
Saimnieciskā darbība 09:40, 16. Dec. 2014
Paskatīsimies uz gada nogali nevis kā rezultātu apkopošanas laiku, bet gan brīdi, kad jāveic nākamā gada darbību plānošana!
Finanšu vadība 09:41, 21. Nov. 2014
Informatīvajā materiālā sniegta informācija par kases aparātu lietošanas un reģistrēšanas prasībām. Valsts ieņēmumu dienests (VID), izvērtējot visu tā rīcībā esošo informāciju par nodokļu maksātājiem un to veikto saimniecisko darbību, ir konstatējis, ka joprojām aktuāls ir jautājums par to, kādos gadījumos ir obligāti jālieto kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta, tajā skaitā tirdzniecības automāts un taksometru skaitītājs (kases aparāts), reģistrējot par darījumiem saņemto samaksu.
VID informācija 10:59, 20. Okt. 2014
30.septembris ir pēdējais datums, kad iespējams iesniegt pieteikumu ārvalstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atgūšanai par 2013.gadu, atgādina zvērinātu advokātu birojs SORAINEN.
Svarīgi 14:16, 22. Sep. 2014
Šī gada 6.septembrī spēkā stājās grozījumi Publisko iepirkumu likumā, lai atbalstītu vietējos ražotājus un veicinātu mūsu valsts sezonālo produktu patēriņu valsts un pašvaldību iestādēs. Tie paredz uzdot valdībai izstrādāt tā saucamā zaļā iepirkuma prasības un piemērošanas kārtību pārtikas produktu piegādes un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumiem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:02, 10. Sep. 2014
Esam muitas noliktava, un mums ir piešķirts atliktais nodokļu maksātāja numurs. Sniedzam preču atmuitošanas pakalpojumus uzņēmumiem, kas uzglabā pie mums preces, kā arī veicam nodokļu nomaksu pie preču atmuitošanas. Uzņēmumam - mūsu klientam - izrakstām rēķinu par muitošanas pakalpojumiem un par nodokļu samaksu. Kā noformēt šo nodokļa rēķinu? Vai tie ir mūsu ieņēmumi? Vai tas ir ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekams darījums? Kā tas jāuzrāda PVN deklarācijā un jāgrāmato?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:10, 1. Aug. 2014
Publisko iepirkumu likums (likums) uzskatāms par vienu no tiem normatīvajiem aktiem, kurā ietverts relatīvi liels skaits ģenerālklauzulu jeb atvērtu jēdzienu, kuru interpretēšana ir tiesību piemērotāja ziņā. "Nepamatoti lēts piedāvājums" ir viens no jēdzieniem, kura iztulkošana ir tieši atkarīga no interpretācijas. Tā piemērošana bieži rada praktiska rakstura problēmas gan pasūtītājiem, kuru pienākums ir konstatēt nepamatoti lēta piedāvājuma esamību, gan pretendentiem, veicot piedāvājumā ietverto izmaksu aprēķinus, jo likumā nav nepārprotami atrunātu kritēriju piedāvājuma atzīšanai par nepamatoti lētu.
Saistību tiesības 09:09, 22. Jūl. 2014
Uzņēmums saņem preces no ASV, bet rēķinu izraksta Lielbritānijas uzņēmums, kas nav reģistrēts nodokļu maksātāju reģistrā par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju. Preces tiek ievestas Latvijā no ASV, un veikta muitas procedūra (samaksāts PVN un muitas nodoklis). Kā šāds darījums jāuzrāda PVN deklarācijā, un vai tas kaut ko mainītu, ja Anglijas uzņēmums būtu reģistrējies nodokļu maksātāju reģistrā? Ja paši veicam muitas procedūru, vai PVN deklarācijā kā partneris jāuzrāda Valsts kase?
Pievienotās vērtības nodoklis 14:48, 2. Jūl. 2014
Neiekasētais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu, to skaitā arī Latvijā, rodas dažādu iemeslu dēļ. Neapstrīdami viens no neiekasētā PVN cēloņiem ir PVN sistēmas ļaunprātīga izmantošana. Precīzus PVN sistēmas ļaunprātīgas izmantošanas radītos PVN ieņēmumu zaudējumus neviens nav varējis aprēķināt, tomēr tas nenozīmē, ka tie nav apjaušami.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:39, 30. Jūn. 2014
Preču zīmju galvenā funkcija ir ļaut patērētājiem atšķirt viena uzņēmuma preces vai pakalpojumus no cita uzņēmuma precēm vai pakalpojumiem. Reģistrētas preču zīmes aizsargā likums "Par preču zīmēm un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm" (6. un 7.pants) un Padomes Regula (EK) Nr.207/2009 par Kopienas preču zīmi (8. un 9.pants), un tās dod tiesību īpašniekam iespējas vērsties pret citām personām, kuras rīkojas prettiesiski, piemēram, uzdrukājot citai personai piederošu apzīmējumu uz savām precēm.
Saistību tiesības 14:19, 30. Mai. 2014
Lai uzņēmums funkcionētu, tā dibinātāji veido uzņēmuma pārvaldes institūcijas un nepieciešamības gadījumā nolīgst darbiniekus. Saimnieciskās darbības veikšanai dažkārt ir nepieciešams, lai darbinieki veic darbības darba devēja vārdā attiecībā pret trešajām personām. Šajā rakstā apskatīsim situācijas, kā tiek regulētas attiecības starp darba devēju un darbinieku, ja darbiniekam tiek doti šādi uzdevumi.
Saimnieciskā darbība 14:51, 29. Apr. 2014
Sakarā ar to, ka 01.01.2014. spēkā stājušies precizējumi Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 92.pantā, to papildinot ar 3.1 daļu, kas nosaka, ka reģistrētam nodokļa maksātājam kā priekšnodokli no valsts budžetā maksājamās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summas ir tiesības atskaitīt PVN summu, kas norādīta tādā rēķinā par ūdens, siltumenerģijas, elektroenerģijas vai gāzes piegādi vai par kanalizācijas vai sadzīves atkritumu izvešanas pakalpojumiem, kas atbilst likumā noteiktajiem nosacījumiem, radies jautājums par 3.1 daļas 2.punkta prasību - rēķinā norādīt faktiskā pakalpojuma sniedzēja apsaimniekotājam izrakstītā rēķina datumu un numuru, pakalpojuma vērtību un nodokļa summu.
Pievienotās vērtības nodoklis 10:42, 19. Mar. 2014
Publicējam turpinājumu 03.01.2014. rakstam Gada pārskats par 2013.gadu budžeta iestādēm, kurā autore ir apkopojusi izmaiņas gada pārskata sagatavošanā par 2013.gadu, ko regulē MK noteikumi Nr.1115 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.1115), salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu (MK noteikumi Nr. 777 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.777), spēkā gada pārskata sagatavošanai par 2012.gadu).
Gada pārskats 15:29, 28. Feb. 2014
Stabilitāte un normatīvas bāzes sistēmiskais raksturs ārvalstu investīciju sfērā, kā arī dažādu mehānismu esamība ārvalstu investīciju aizsardzības veikšanai, kalpo par priekšnoteikumu ārvalstu kapitāla papildus plūsmai. Mūsdienās investori aktīvi izvērtē starptautisko līgumu noteikumus un atkarībā no situācijas izvēlas jurisdikciju, kura nodrošina labvēlīgu starptautisko tiesību normu piemērošanu. Par vienu no galvenajiem priekšnoteikumiem labvēlīga investīciju aizsardzības režīma iegūšanai kalpo konkrēta investora attiecīga valsts piederība.
Citi 09:54, 31. Jan. 2014
Kā jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN) darījumā ar Krieviju, ja esam izrakstījuši avansa rēķinu par preci, esam saņēmuši naudu, bet preci vēl neesam nosūtījuši, jo ir problēmas ar muitu? Ražojam piena produktus, šos produktus nosūtīsim uz Krieviju saldētā veidā, līdz ar to mūsu saldētavā tas var glabāties ilgstoši, tas ir, līdz muitas problēmas atrisināsies. Bet kā jārīkojas Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) sakarā, un varbūt uz šo darījumu attiecas vēl citi nodokļi?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:54, 23. Jan. 2014
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) plāno ievest preces no Ķīnas. Kā notiks norēķināšanās par pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Vai pastāv iespēja nemaksāt PVN muitā? Preces būs nepieciešamas saimnieciskās darbības nodrošināšanai – tās SIA tirgos tālāk veikaliem. Summas būs lielas – Ls 300 000 un vairāk. Un vēl jautājums – sakiet, lūdzu, kā piemērot PVN precei, ko saņem no Ķīnas pa pastu un ko arī izmantos saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ja summas ir nelielas (Ls 30–50)?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:51, 15. Nov. 2013
Ceturtdien, 7.novembrī, Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja vairākus būtiskus grozījumu nodokļu likumos, kas stāsies spēkā no 01.01.2014. Kādas izmaiņas skars uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), pievienotās vērtības nodokli (PVN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un mikrouzņēmumu nodokli (MUN) – lasiet šajā publikācijā, kurā zvērinātu advokātu biroja SORAINEN eksperti veikuši svarīgāko izmaiņu apkopojumu pa nodokļu grupām.
Citi 11:15, 12. Nov. 2013
Vēlos uzzināt par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes piemērošanu šādam darījumam – Latvijas PVN maksātājs iegādājas programmatūras licences (kā partneris) no Lietuvas PVN maksātāja tālākai pārdošanai Lietuvas PVN maksātājam. Vai, iegādājoties licences no Lietuvas PVN maksātāja, ir jāpiemēro 0% likme saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 16.panta 4.punktu? Vai, tālāk pārdodot licences Lietuvas PVN maksātājam, ir piemērojama 0% likme saskaņā ar PVN likuma 46.pantu?
Pievienotās vērtības nodoklis 15:43, 13. Nov. 2013
Sakarā ar to, ka no š.g. 1.jūlija spēkā ir grozījumi MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), kas nosaka sniegt ziņas par darbinieku profesiju kodiem saskaņā ar Profesiju klasifikatoru un nostrādāto stundu skaitu, kā arī pēc Labklājības ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta sniegtās informācijas informatīvajos materiālos, iFinanses.lv lasītājiem ir radušies vairāki jautājumi - kā pareizi norādīt profesiju kodus? Ko darīt, ja darba līgumā amata nosaukums atšķiras no Profesiju klasifikatorā iekļautā? Kā norādīt nostrādātās stundas papildu darbam? Atbildes uz lasītāju jautājumiem sniedz Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta vecākās referentes Aina Liepiņa un Ineta Vjake un zvērinātu advokātu biroja BORENIUS jurists Māris Simulis.
Lietvedība 13:39, 23. Aug. 2013
Daudzdzīvokļu namam ir apsaimniekotājs (nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs). Apsaimniekotājs izraksta rēķinu, kur norāda PVN. Vienā Valsts ieņēmumu dienesta metodiskajā materiālā atradu, ka apsaimniekotājs – PVN nemaksātājs, izrakstot rēķinu apliekamai personai par sniegto telpu nomas (mūsu gadījumā ir tikai apsaimniekošanas pakalpojums) pakalpojumu (kuru neapliek ar PVN, jo nav reģistrējies kā apliekama persona), siltumenerģijas, ūdens piegādi un sadzīves atkritumu izvešanas pakalpojumiem, uzrāda:
Pievienotās vērtības nodoklis 19:29, 17. Sep. 2013
Latvijas uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs iepērk preces no Polijas PVN maksātāja tālākai pārdošanai Latvijā, kā arī ar mērķi veikt preču prezentāciju, lai piesaistītu jaunus partnerus. Polijas firma katru mēnesi Latvijas firmas bankas kontā ieskaita bonusu, kas aprēķināts no apgrozījuma. Vai Latvijas firmai par šo darījumu ir jāmaksā PVN? Polijas firma mēneša aprēķinā norāda: Pircējam saskaņā ar Padomes Direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (Direktīva) 196.pantu ir pienākums nomaksāt PVN. Kā šis darījums tiek uzrādīts PVN deklarācijā un PVN pielikumā?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:24, 27. Jūn. 2013
Lai noskaidrotu, kādos gadījumos nodokļu maksātājiem ir nepieciešami kases aparāti, protams, rūpīgi jāiepazīstas ar normatīvo aktu prasībām.
Nauda 10:22, 28. Jūn. 2013
Nodokļu jomā šobrīd lielākā ažiotāža nenoliedzami ir ap Valsts ieņēmumu dienesta (VID) uzrēķiniem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas lietās, galvenokārt, divu apsvērumu dēļ – pirmkārt, šobrīd šī tēma ir vispopulārākā VID auditos vērtētā problēma un, otrkārt, pēdējos divos mēnešos PVN krāpšanas lietas ir nonākušas arī līdz Augstākās tiesas Senātam (turpmāk - Senāts), un Senāta spriedumi norāda uz nepilnībām šo lietu analīzē no VID puses un zemākās instances tiesās.
Nodokļi 07:57, 2. Jūl. 2013
Ja uzņēmums veikalā norēķinās ar uzņēmuma maksājumu karti, kura ir piesaistīta uzņēmuma kontam (piemēram, iegādājas biroja, saimniecības preces, degvielu utt), kuri ir ārējie attaisnojuma dokumenti – vai izdotais čeks, vai arī bankas konta izraksts? Pēc likuma Par grāmatvedību 7.1 panta bankas konta izraksts var tikt uzskatīts par ārējo attaisnojuma dokumentu, ja tam nav paraksta. Ja tā, tad kādi ir obligātie rekvizīti uz izsniegtajiem kases čekiem? Vai to noformēšanai ir jāievēro kādas attaisnojuma dokumentu prasības? Piemēram, pirkuma summa virs 100 Ls, bet čekā nav visi obligātie attaisnojuma dokumentam nepieciešamie rekvizīti un informācija, bet ir konta izraksts.
Nauda 09:21, 26. Apr. 2013
Nauda pievelk naudu. Daudz naudas pievelk vēl vairāk naudas. Bet ko darīt, ja naudas nav? Tad jāmaina slotas pret automašīnām. Tā savas bagātības vairošanu sāk Krievijas kulta filmas Oligarhs galvenie varoņi. Arī Latvijā ir dzirdēti stāsti, kā uzņēmēji Latvijas neatkarības pirmajos gados no Austrumiem veduši metālu, naftu un citas preces, lai Eiropā tās mainītu pret sadzīves tehniku, tādējādi nopelnot pirmos miljonus.
Līgumi 14:08, 10. Apr. 2013
Publiskais sektors, proti, valsts un pašvaldības iestādes un uzņēmumi, lai nodrošinātu to kompetencē noteikto uzdevumu izpildi, ik dienas veic dažādus iepirkumus, veidojot sadarbību ar privāto sektoru – piegādātājiem. Attiecības starp publisko un privāto sektoru publiskajos iepirkumos lielākā daļā gadījumu regulē Publisko iepirkumu likums. Papildus ir jāpiemin arī Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likums un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums. Šajā publikācijā tiks analizēta piegādātāju interešu aizsardzība valsts un pašvaldības iestāžu un uzņēmumu organizētajos iepirkumos, kas tiek rīkoti saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu (Likums).
Saistību tiesības 13:30, 25. Mar. 2013
Uzņēmums saņem rēķinu no citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts uzņēmuma par izklaidējoša rakstura pasākuma rīkošanu. Uz rēķina ir atsauce par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu apgrieztajā kārtībā. Izmaksas tiek iegrāmatotas kā ar saimniecisko darbību nesaistītas un par tām tiek palielināts ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums (piemērojot koeficientu 1,5). Bet kā ir ar PVN – vai par šādu pakalpojumu nepieciešams aprēķināt PVN, un kā tas jāuzrāda nodokļa deklarācijā un pielikumos?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:46, 15. Mar. 2013
No sadarbības partnera - ES dalībvalsts tehnikas ražotāja iepērkam jaunu tehniku. Tehnikas ražotājs dod savai precei garantiju. Vispirms tehnikas ražotājs dod apstiprinājumu, ko uzskata par garantijas gadījumu un par kādu summu šo garantijas rēķinu mums izrakstīt. Sakiet, lūdzu, kā būtu pareizi jānoformē rēķins? Kāda pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme būtu piemērojama, mūsu ES dalībvalsts sadarbības partnerim izrakstot rēķinu par izmantotajām rezerves daļām un sniegtajiem pakalpojumiem? Tehnika tālāk tiek pārdota Latvijā, un garantijas gadījumā remonti (mainītas rezerves daļas un mehāniķu pakalpojumi) tiek veikti Latvijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:33, 5. Feb. 2013
Ar 2013.gada 1. janvāri ir stājušās spēkā transfertcenu dokumentācijas prasības, saskaņā kuriem nodokļu maksātājiem, kas atbilst likumā "Par nodokļiem un nodevām" (Likums) noteiktajiem kritērijiem, pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieprasījuma ir jāiesniedz Likuma 15.2 panta 2. daļā noteiktā informācija latviešu valodā viena mēneša laikā pēc šāda pieprasījuma saņemšanas.
Saistītās personas 21:31, 22. Jan. 2013
Sakiet, lūdzu, kāds pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 6. direktīvas pants norādāms attaisnojuma dokumentā – rēķinā, pārdodot preces PVN maksātājam Eiropas Savienības (ES) teritorijā? Un atsauce uz kādu ES direktīvu jānorāda, sniedzot automašīnu detaļu remontu ES PVN maksātājam (detaļas tiek ievestas Latvijā no ES, saremontētas un izvestas uz ES tam pašam klientam - PVN maksātājam ES)?
Pievienotās vērtības nodoklis 16:44, 14. Mar. 2012
Eiropas Savienības darījuma partneris piegādā preci, rēķinā norāda preces vērtību, piemēram, 1000 EUR, bet apmaksas noteikumos ir divas iespējas: 1) ja samaksa tiek veikta 10 dienās – piemērojama 2% atlaide;2) ja samaksa tiek veikta 30 dienās – atlaide netiek piemērota (jāmaksā 1000 EUR)
Pievienotās vērtības nodoklis 13:19, 15. Nov. 2012
Kā liecina pētījumu kompāniju veiktās aptaujas, vidējais atalgojuma pieaugums Latvijas uzņēmumos 2011. gadā bijis 3 – 6 % robežās. Līdzīgus skaitļus min arī Latvijas banku ekonomisti un LR Ekonomikas ministrijas speciālisti, norādot uz vidēji 4 % atalgojuma pieaugumu šogad. Viņu prognozes turpmākajiem periodiem: vidējā alga 2013. gadā pieaugšot par 5,5%, bet 2014. gadā par 6,5 %.
Personāla vadība 15:39, 12. Nov. 2012
Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs veic valūtas (EUR) pirkšanas darījumus (SPOT), lai veiktu maksājumus piegādātājiem. Darījumi tiek veikti ar bankām, kurās uzņēmumum ir norēķinu konti LVL. Jautājums ir šāds: ja šo darījumu rezultātā rodas pozitīva valūtas starpība, vai tas uzskatāms par neapliekamu ienākumu likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) izpratnē (6.pants 1.daļa 17.c punkts)? Vai šajā gadījumā šī pozitīvā starpība ir jāuzrāda PVN deklarācijā kā nepaliekams darījums, un līdz ar to jārēķina PVN proporcija?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:56, 30. Okt. 2012
Avanss samaksāts 2012.gada maijā ar 22% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi. Tagad 2012. gada septembrī jāizraksta kredītrēķins par nesaņemto preci. Ar kādu PVN likmi jāizraksta kredītrēķins?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:29, 18. Sep. 2012
Transfertcenas noteikšana vadības pakalpojumiem uzņēmumu grupas ietvaros ir jautājums, kurš izraisa ļoti daudz neskaidrību. Šajā publikācijā SIA "AAT" partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis skaidros, kas ir vadības pakalpojumi, kas ir jāņem vērā vadības pakalpojumu līgumos, kā arī sniegs praktiskus padomus pakalpojumu atlīdzības aprēķināšanā atkarībā no piemērotās transfertcenas noteikšanas metodes.
Saistītās personas 12:10, 19. Sep. 2012
Pēdējā laikā uzņēmumu vadītāji mēdz sūdzēties — grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji (turpmāk tekstā GPS) par grāmatvedības datu nodošanu elektroniski prasa papildu samaksu, sakot, ka dati pieder GPS.
Līgumi 12:18, 20. Sep. 2012
Labdien! 2012.gada jūnijā saņemts rēķins no Lietuvas (reversā iegrāmatots pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 22% ). Veikti grāmatojumi: D 2130 – K 5310 100 Ls; D 2395 – K 5721 22 Ls; D 5721 – K 2395 22 Ls. Jūlijā par šo rēķinu saņemts kredītrēķins. Kāda būs PVN likme un kā šo darījumu atspoguļot PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 14:36, 30. Aug. 2012
Komerclikums nosaka, ka kapitālsabiedrības (SIA, AS) vadītājam savi pienākumi jāpilda kā krietnam un rūpīgam saimniekam un jāatbild par zaudējumiem, ko tas nodarījis sabiedrībai (169.panta 1. un 2.daļa). Lai kontrolētu mantas saglabāšanu, jānodrošina tās fiziskā aizsardzība, kā arī jāīsteno grāmatvedības kontrole, kuras pamatprincips ir uzskaites funkcijas atdalīšana no pārējām uzņēmuma saimnieciskās darbības funkcijām, kā to paredz MK noteikumu Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju 69.punkts.
Nauda 10:23, 14. Sep. 2012
Līdz ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes maiņu iFinanses.lv redakcijā esam saņēmuši lasītāju jautājumus par PVN likmes piemērošanu mazcenas mobilajiem telefoniem un nomaksas līgumiem, jo PVN likmi šiem darījumiem dažādi operatori piemēro atšķirīgi. Tādēļ publicējam zvērinātas revidentes Ievas Liepiņas skaidrojumu par PVN piemērošanu šiem darījumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:07, 23. Aug. 2012
Gribētu precizēt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtību attiecībā uz nekustamā īpašuma pārdošanu pēc rekonstrukcijas, ja rekonstrukcija veikta saņemot celtniecības pakalpojumus saskaņā ar likuma izmaiņām no šī gada sākuma, kad celtniecībai piemēro reverso PVN. Vai es pariezi saprotu, ka, ja rekonstrukcija ir veikta, piemērojot reverso PVN, tad pēc nodošanas ekspluatācijā, ja īpašumu izmanto tikai saimnieciskajā darbībā un pārdod pēc vairāk nekā gada, nekāds PVN šai pārdošanai netiek piemērots, un arī nav nekas jāatmaksā, kā to paredz likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) 10. panta 4. daļas 6.punkts?
Pievienotās vērtības nodoklis 18:53, 31. Aug. 2012
1.augustā stājas spēkā kārtējie, jau piektie, grozījumi Publisko iepirkumu likumā, turklāt jau otrie 2012.gadā. Šajā publikācijā lasiet, kādas ir būtiskākās izmaiņas, ko paredz šie grozījumi.
Saimnieciskā darbība 12:44, 2. Aug. 2012
Turpinām 04.07.2012. publikāciju Darbinieku nosūtīšana darbam ārvalstīs. Šajā publikācijā lasiet par svarīgākajiem darbinieku darba samaksai piemērojamiem nodokļu jautājumiem, kas ir jāņem vērā darbinieku nosūtīšanas gadījumā.
Tiesības 10:02, 9. Jūl. 2012
Ar 2010.gada 15.maija grozījumiem Publisko iepirkumu likumā (stājās spēkā 2010.gada 15.jūnijā) tika ieviests jauns tiesību aizsardzības līdzeklis publiskajos iepirkumos – iespēja lūgt tiesu atzīt jau noslēgtu iepirkuma līgumu vai vispārīgo vienošanos par spēkā neesošu, grozīt vai atcelt to noteikumus, vai saīsināt līguma vai vispārīgās vienošanās termiņu. Tāds pats tiesību aizsardzības līdzeklis tika iestrādāts arī Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā, kas stājās spēkā 2010.gada septembrī, un tāds pats līdzeklis ir paredzēts arī 2011.gada nogalē pieņemtajā Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likumā. Tāds pats tiesību aizsardzības līdzeklis attiecībā uz koncesiju līgumiem tika iestrādāts arī Publiskās un privātās partnerības likumā (grozījumi stājās spēkā 2010.gada 7.septembrī).
Saimnieciskā darbība 10:21, 28. Jūn. 2012
Uzņēmuma kasē naudas nav, un īpašnieks pērk preces biroja vajadzībām skaidrā naudā, ieguldot savus līdzekļus. Mēnesim beidzoties, tiek sagatavots avansa norēķins, kur 2380 konts, protams, ir kredītā. Valsts ieņēmumu dienests (VID) pārbaudē saka, ka ar mīnus zīmi avansa norēķinus atstāt nedrīkst. Sakiet, lūdzu, vai ir pareizi, ja es vienkārši pārgrāmatoju konta atlikumu no 2380 uz 5140 kontu? Un vai katru mēnesi tad būtu jāslēdz aizdevuma līgums?
Avansa norēķini 09:35, 8. Jūn. 2012
Daudzo normatīvo aktu grozījumu rezultātā ir izveidojusies situācija, ka starp grāmatvežiem valda apjukums, kādas tagad ir obligātās prasības preču pavadzīmju noformēšanā, un vai vispār šobrīd ir tāds dokuments kā preču pavadzīme. Šīs publikācijas mērķis ir izanalizēt valdošos mītus un izkliedēt neskaidrības.
Dokumenti 09:58, 25. Mai. 2012
Labdien! Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) 2012. gadā nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, atver veikalu, pērk iekārtas veikalam Latvijā un iepērk preces gan Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī (Vācijā), gan arī Latvijā. 2012. gada martā (konkrēti 23.03.2012.) SIA kļūst par PVN maksātāju. Kā pareizi sastādīt PVN deklarāciju par 2012. gada 1. ceturksni, ņemot vērā, ka ir tiesības aprēķināt priekšnodokli no precēm, kas iepirktas ar PVN apliekamo darījumu veikšanai? Inventarizācija ir veikta uz 23.03.2012., bet preču sastāvā ir gan Latvijā, gan Vācijā pirktās preces. Situāciju vēl vairāk sarežģī tas, ka firmas no Vācijas - viena izrakstīja rēķinu ar PVN 0%, viena ar 19% likmi, viena veica PVN atmaksu, kad nosūtījām viņiem PVN reģistrācijas numuru, bet viena firma atteica PVN atmaksu.
Pievienotās vērtības nodoklis 15:45, 9. Mai. 2012
Pārstāvniecība ir ārvalstu komersanta struktūra, kura ir reģistrēta un atrodas Latvijā. Saskaņā ar Komerclikumu ārvalsts komersantam ir tiesības atvērt Latvijā savas pārstāvniecības. Tomēr svarīgi, ka pārstāvniecība nav juridiskā persona, un tai nav tiesību veikt komercdarbību Latvijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:46, 10. Apr. 2012
2012. gada 1. janvārī stājās spēkā ilgstoši plānotie grozījumi likumā Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN), papildinot to ar jaunu 13.6 pantu un nosakot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reversās maksāšanas kārtības piemērošanu būvniecības pakalpojumiem. Saeimā galīgajā lasījumā apstiprinātais grozījumu teksts radikāli atšķiras no sākotnēji izstrādātā varianta un būtībā nosaka, ka reverso PVN maksāšanas kārtību piemēro visas būvdarbu ķēdē iesaistītās personas, t.i., ģenerāluzņēmējs, visi apakšuzņēmēji un apakšuzņēmēju apakšuzņēmēji utt., neatkarīgi no būves vai inženierbūves turpmākā lietošanas mērķa un neatkarīgi no tā, vai būvdarbu veikšanai ir vai nav nepieciešama būvatļauja.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:59, 8. Jan. 2012
Turpinām š.g. 10., 22. augustā un 12. septembrī aizsāktās publikācijas par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par dokumentu apgrozījuma aprakstiem un shēmām, par iekšējās kontroles procedūru nozīmi grāmatvedības organizācijā, kā arī skatiet konkrētu piemēru ienākošo rēķinu plūsmas aprakstam.
Dokumenti 13:29, 28. Sep. 2011
Padziļināta uzņēmuma finanšu un nodokļu plānošana jau kādu laiku vairs nav tikai greznuma lieta, bet gan akūta nepieciešamība, turklāt – ne tikai Latvijā. Uzņēmumu atbildīgās personas nereti pieņem lēmumus izmantot dažādus risinājumus ar vienu mērķi – ietaupīt. Viens no līdzekļiem, kā to izdarīt, jeb, precīzāk, atgūt iztērētos līdzekļus, ir atprasīt ārvalstīs samaksāto pievienotās vērtības nodokli (PVN). Publikācijas mērķis ir vērst to personu uzmanību uz PVN atmaksas aktualitātēm Latvijā, kuras kā PVN maksātāji reģistrētas ārpus Eiropas Savienības (ES) teritorijas, kur nodokļus regulējošo tiesību aktu izpratnē tās veic saimniecisko darbību.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:48, 13. Sep. 2011
Ministru kabineta (MK) š.g. 7. jūnija sēdē izskatīts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotais ziņojums par nodokļu piemērošanu attiecībā uz ārzonu darījumiem un iespējām šo kārtību pastiprināt (ziņojums). Lai gan ziņojums līdzās esošās sistēmas vērtējumam satur tikai piedāvājumus iespējamiem pasākumiem ārzonu darījumu ierobežošanai, šis ziņojums ir guvis nodokļu konsultantu ievērojamu uzmanību, jo šobrīd ir piedāvātas vairākas alternatīvas, kuru ieviešana var būtiski ietekmēt investīciju vidi Latvijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 16:05, 20. Jūl. 2011
Darba devēji darbiniekiem papildu darba algai var piešķirt arī dažādus labumus – piemēram, organizēt darbinieku ēdināšanu, iekārtojot birojos virtuves telpu vai pasūtot ēdienus uz darba vietu, segt kādus darbinieka izdevumus, kas viennozīmīgi ir personificējami un veido darbinieka papildu labumu, piemēram, apmaksājot darbinieka dzīvokļa komunālos maksājumus, kā arī šogad aktualitāti guvušo labumu - iespēju lietot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgajām vajadzībām, u.c. labumus. Savukārt izdevumi par tēju, kafiju u.tml., kurus ir pieejams lietot darbiniekiem, praksē gadījumos, ja sabiedrības (uzņēmuma) darbības specifika saistīta ar klientu pieņemšanu un t.ml., iegādājas no reprezentācijai atvēlētiem līdzekļiem. Tādējādi darba devējiem rodas izdevumi, kurus ir svarīgi īpaši izvērtēt un dokumentēt, vadoties no nodokļu aplikšanas viedokļa.
Citi 09:55, 2. Aug. 2010
Šī gada 20.maijā Saeima pieņēma trešajā lasījumā grozījumus Publisko iepirkumu likumā (PIL vai likums), kuri stājās spēkā šī gada 15.jūnijā. Grozījumi ir apjomīgi un vienā īsā komentārā nav iespējams sniegt ieskatu par visām izmaiņām, tādēļ vērsīšu uzmanību uz manā ieskatā būtiskākajām izmaiņām.
Komerctiesības 11:46, 8. Jūl. 2010
Kopš 2009. gada 1. decembra ir spēkā grozījumi likumā „Par pievienotās vērtības nodokli” (likums), nosakot jaunu reģistrācijas kārtību ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamo personu reģistrā. Tomēr jaunā kārtība vēl arvien rada neskaidrības uzņēmēju vidū – jo īpaši attiecībā uz PVN maksāšanas kārtību, pārsniedzot likumā noteikto slieksni, kā arī par priekšnodokļa atskaitīšanu šajā gadījumā.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:48, 8. Feb. 2010
Turpinām 17. septembrī aizsākto rakstu sēriju “Kā pareizi aprēķināt priekšnodokli”. Iepriekšējā rakstā lasītājs tika iepazīstināts ar pašu priekšnodokļa jēdzienu un iespējamajiem tā ″rašanās″ gadījumiem un tā atskaitīšanu no budžetā maksājamās nodokļa summas. Šajā rakstā centīšos paskaidrot, kādas varētu būt citas situācijas atsevišķiem piemēriem, kas varētu ietekmēt iespējamo priekšnodokļa atskaitīšanu; runāsim par darījuma brīdi, rēķina izrakstīšanu, kas ir svarīgi, lai varētu noteikt priekšnodokļa atskaitīšanas brīdi un nodokļa maksāšanas brīdi valsts budžetā.
Citi 18:36, 21. Dec. 2009
Saeimā pieņemtā jaunā Komerclikuma D daļa "Komercdarījumi" stāsies spēkā 01.01.2010. Komersantiem bija dots pietiekami daudz laika, lai pienācīgi iepazītos ar jauno komercdarījumu regulējumu, kā arī sagatavotos jaunajām tiesiskajām izmaiņām. Šajā rakstā tiks aplūkoti galvenie komercdarījumus raksturojošie principi, kas komersantiem turpmāk būtu jāņem vērā, slēdzot un izpildot dažāda veida komercdarījumus.
Komerctiesības 12:47, 8. Dec. 2009
Rakstā tiek aplūkoti būtiskākie likumdošanas akti, kas regulē priekšnodokļa aprēķināšanu, kā arī sniegti praktiski piemēri, kas palīdz izprast priekšnodokļa aprēķināšanas kārtību . Tāpat arī tiek sniegts skaidrojums par to, kā zināt, vai priekšnodokli drīkst atskaitīt.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:40, 16. Sep. 2009
Latvijā uzņēmēji gadiem ilgi smagi strādā, lai nostiprinātu sava uzņēmuma atpazīstamību un konkurētspēju, taču bieži vien nepievērš pienācīgu vērību, lai to juridiski nostiprinātu, piemēram, piereģistrējot savu preču zīmi. Praksē bieži nākas risināt problēmas un strīdus, kuri nemaz nebūtu, ja uzņēmēji laikus parūpētos par sava intelektuālā īpašuma aizsardzību. Šajā rakstā vispirms tiek īsi aprakstīti uzņēmējiem visaktuālākie intelektuālā īpašuma veidi un visefektīvākie to aizsardzības līdzekļi. Otrā šī raksta daļa tiek veltīta darba devēju tiesībām uz to darbinieku radīto intelektuālo īpašumu.
Līgumi 20:34, 28. Sep. 2009
Tēze: Iestādei, izskatot lietu par nodokļa uzrēķinu, ir jāiegūst visa informācija, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir nepieciešama, lai pieņemtu attiecīgo lēmumu, tādējādi panākot tiesisku, taisnīgu un efektīvu lietas izskatīšanu.
Nodokļi 14:44, 6. Aug. 2009