Mākslīgais intelekts (MI) jau šobrīd ir pārāks par cilvēku daudzējādā ziņā, un tā attīstība notiek stabili un nepārtraukti eksponenciālā ātrumā, un tā apstāšanās nav gaidāma. Kā viens no nozīmīgākajiem MI pielietojumiem ir mērķtiecīga datu vākšana un analīze, kas ļauj daudzu operāciju izpildi uzticēt tehnoloģijām, padarot datu apstrādi efektīvāku un precīzāku. Kā, izmantojot MI, mērķtiecīgi vākt un analizēt datus?
Finanšu vadība 06:00, 23. Aug. 2024
Hipotekāro kredītu ņēmēju aizsardzības nodevu maksā reizi ceturksnī par patērētājiem (fiziskajām personām — kredītu ņēmējiem) izsniegtajiem kredītiem, kuru atmaksa ir nodrošināta ar Latvijā esoša nekustamā īpašuma hipotēku.
VID informācija 15:12, 23. Feb. 2024
Uzsāk dabas resursu nodokļa (DRN) objektu uzskaites un kontroles sistēmas mūsdienīga digitālā rīka izstrādi, pamatojoties uz sagatavoto rīcības plānu DRN objektu datu digitalizācijai, informē Valsts vides dienests.
Svarīgi 12:24, 20. Feb. 2024
No 2025.gada plānots ieviest četras jaunas nekustamā īpašuma nodokļa kategorijas, kuru mērķis ir nodrošināt dzīves kvalitāti veicinošu pilsētvidi, jaunu mājokļu pieejamību, labu vides kvalitāti un noturīgu pilsētas ekosistēmu, kā arī veicināt ieguldījumus iekšējās drošības un aizsardzības stiprināšanā, informē Rīgas dome.
Likumdošana 08:48, 14. Nov. 2024
Mākslīgais intelekts ir kļuvis par būtisku instrumentu mūsdienu biznesa pasaulē, ievērojami mainot finanšu vadības procesus, padarot precīzākus finanšu pārskatus, prognozes un analīzes. Šī tehnoloģija veicina kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanu finanšu jomā, optimizē resursu sadali un samazina izmaksas, veidojot efektivitātes un inovāciju iespējas. Kā mākslīgais intelekts mainījis uzņēmumu finanšu operācijas?
Finanšu vadība 06:00, 15. Nov. 2024
Šī gada sākumā Datu valsts inspekcija pieņēma lēmumu izsniegt pirmo licenci slēgtā klienta izpētes rīka darbībai. Licence tika izsniegta Igaunijas uzņēmumam “Salv Technologies OÜ” uz 5 gadiem. Līdz ar to rodas likumsakarīgi jautājumi, kas ir šis slēgtais klienta izpētes rīks, kādam nolūkam tas domāts un kādiem uzņēmumiem tas varētu būt aktuāls. Skaidrojam!
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Okt. 2024
Jau vairākus gadus grāmatvedībā dokumentus saņemam gan papīra, gan elektroniskā formā. Katrā uzņēmumā ir noteikta dokumentu aprites kārtība. Kad gads noslēdzies, gada pārskats sagatavots un iesniegts, tad kārtējo reizi domājam par arhīvu.
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 21. Okt. 2024
Pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā 26.aprīlī, ieviesuši izmaiņas ziņu par darba ņēmējiem sagatavošanā un iesniegšanā. Kādas ir būtiskākās izmaiņas? (2024.gada 11.oktobrī publikācija papildināta ar pēdējo rindkopu.)
Grāmatvedība 06:00, 11. Okt. 2024
Pašnodarbinātais, kurš kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, audzē gaļas liellopus. Pārdodot lopus uzņēmumiem, pašnodarbinātais sagatavo pavadzīmi, ko paraksta preču izsniegšanas vietā. Pavadzīme ar šofera starpniecību tiek nogādāta uzņēmumu atbildīgajām personām, kur to paraksta otra puse. Pašnodarbinātais abpusēji parakstītu pavadzīmi saņem e-pastā, līdz ar to nav pieejams pavadzīmes oriģināls. Vai pavadzīme e-pastā būs derīga gan kā attaisnojuma, gan kā preču piegādes dokuments pašnodarbinātā grāmatvedībā? Vai pavadzīme, kas tiks parakstīta preču izsniegšanas vietā ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu, uzskatāma gan par attaisnojuma, gan preču piegādes dokumentu?
Grāmatvedība 09:00, 4. Okt. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Izdevumi 06:00, 18. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu “Nodokļi ārvalstu vēstniecībās Latvijā nodarbinātām personām”, kurā sniegta informācija par nodokļu piemērošanas kārtību ārvalstu diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās Latvijā nodarbinātu fizisko personu – rezidentu – ienākumam no algota darba.
VID informācija 15:27, 4. Jūl. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:48, 1. Jūl. 2024
Ar 2024.gada 1.jūliju ir noteikts jauns dabas resursu nodokļa objekts – tekstilizstrādājumi, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:50, 10. Jūl. 2024
Vērtējot nodokļu maksātāju struktūru, redzams, ka gan Latvijā, gan arī citās valstīs dominē mazo uzņēmēju īpatsvars. Nodokļu politikas veidotāji visā pasaulē lauza galvas par to, kā motivēt mazos uzņēmējus darboties legāli, mazinot ēnu ekonomiku, vienlaikus saglabājot visiem vienādu, maksimāli vienkāršu nodokļu režīmu.
Citi 06:00, 19. Jūl. 2024
Turpmāk anonimizētā veidā tiks publiskoti Maksātnespējas kontroles dienesta (MKD) un disciplinārlietu komisijas pieņemtie lēmumi par maksātnespējas procesa administratoru un tiesiskās aizsardzības procesa uzraugošo personu rīcību, informē MKD.
Svarīgi 15:44, 18. Jūn. 2024
Lai turpinātu samazināt Krievijas ieņēmumus un pastiprinātu eksporta ierobežojumus rūpniecības precēm un progresīvajām tehnoloģijām, Eiropas Savienībā pieņemta 14.sankciju pakete, informē Eiropas Komisija.
Svarīgi 13:50, 25. Jūn. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 16:16, 3. Jūn. 2024
Uzņēmuma darbiniekam darba vajadzībām ir nepieciešams telefons – ne tikai sarunām, bet arī audio/video ierakstu veikšanai. Tas nozīmē, ka telefons tiek nolietots vairāk nekā tad, ja tiktu lietots tikai privātiem mērķiem. Vai darba devējs par to drīkst maksāt kompensāciju, piemēram, amortizācijas vērtībā, kā ar nodokļiem neapliekamu kompensāciju? Kā vislabāk organizēt telefona lietošanu darba vajadzībām? Lietojot vienu telefonu, vai nu darba telefonā ir privātie dati, vai arī privātā telefonā darba dati. Protams, vienmēr ir variants lietot divus telefonus, kas nav visai ērti.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 7. Mai. 2024
2024.gada 23.aprīlī Ministru kabinets (MK) atbalstīja grozījumus MK noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem veiktas izmaiņas ziņojumu iesniegšanas kārtībā.
Likumdošana 15:30, 23. Apr. 2024
2023.gada 1.jūnijā stājās spēkā vairāki grozījumi Komerclikumā, tostarp Komerclikuma 172.pantā, paplašinot personu loku, kas var iesniegt prasību pret sabiedrību. Tagad šāda iespēja ir arī dalībniekiem, kuru līdzdalība pamatkapitālā nav mazāka par 100 000 eiro.
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 28. Jūn. 2023
2024.gada 1.janvārī spēkā stājušies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kas paredz veikt klienta izpēti, ja tiek sniegts kriptoaktīvu pakalpojums.
Finanšu vadība 08:30, 12. Apr. 2024
Arvien biežāk par krāpniecības upuriem kļūst tieši uzņēmumi un to grāmatveži. Krāpnieki uzdodas par ārpakalpojuma grāmatvežiem, lūdzot uzņēmuma vadītājiem apmaksāt rēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem, vai arī grāmatveži saņem rēķinu no vadības, kas steidzami jāsamaksā. Kā uzņēmums var pasargāt sevi un grāmatvedi no krāpnieciskiem gadījumiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 2. Feb. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Lai veicinātu vairāku nodokļu administrāciju pārrobežu sadarbību un kopīgu starpvalstu pārbaužu veikšanu, 2024.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Kādi ieguvumi būs nodokļu administrācijām un kādi – uzņēmumiem?
Citi 06:00, 27. Feb. 2024
Eiropas Savienība 2020.gada 18.februārī pieņēma būtisku lēmumu – ieviesa virkni likumdošanas aktu, kas paredz pārrobežu maksājumu un karšu darījumu pastiprinātu kontroli e-komercijas jomā, apkarojot pievienotās vērtības nodokļa krāpšanu, informē Finanšu nozares asociācija.
Svarīgi 14:45, 23. Feb. 2024
Mākoņgrāmatvedība kļuvusi par nozīmīgu tendenci finanšu un biznesa pasaulē, piedāvājot efektīvus risinājumus finanšu informācijas pārvaldībai un virkni ievērojamu priekšrocību, tai skaitā piekļuvi reāllaika finanšu datiem un iespēju tos viegli integrēt ar citām biznesa sistēmām. Tomēr tai piemīt arī riski, piemēram, datu drošības jautājumi un atkarība no interneta savienojuma, kas prasa pareizu pārvaldību. Apskatām mākoņgrāmatvedības sniegtās priekšrocības, kā arī to, kādi riski var rasties un kā tos mazināt.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 5. Jan. 2024
Izmaiņas kārtībā, kādā aprēķina un veic maksājumus par Pārtikas un veterinārā dienesta valsts uzraudzības un kontroles darbībām un maksas pakalpojumiem, lai noteiktu samaksu par Eiropas Savienībā no trešajām valstīm ievesto sūtījumu pastiprinātu robežkontroli, informē Zemkopības ministrija.
Likumdošana 11:31, 14. Feb. 2024
No 2024.gada 12.februāra uzsākta jaunā parauga pasu noformēšana. Tajās būs iestrādāti uzlaboti inovatīvi pretviltošanas risinājumi, kas pamatoti ar regulas 2252/2004 par drošības elementu un biometrijas standartiem dalībvalstu izdotās pasēs un ceļošanas dokumentos prasībām, informē Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.
Svarīgi 10:45, 14. Feb. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
2024.gada 16.janvārī Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr.404 "Kārtība, kādā aprēķina un maksā dabas resursu nodokli, izsniedz dabas resursu lietošanas atļauju un auditē apsaimniekošanas sistēmas". Tādējādi paredzēts nodrošināt efektīvāku informācijas apmaiņu starp Valsts vides dienestu (VVD) un Valsts ieņēmumu dienestu (VID), lai abas iestādes abpusēji varētu pārliecināties par informācijas atbilstību, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.
Likumdošana 14:44, 17. Jan. 2024
Lai aizsargātu sabiedrības labklājību, ņemot vērā EURIBOR likmes kāpuma un inflācijas rezultātā pieaugošo kredīta maksājumu un patēriņa cenu radīto būtisko izmaksu slogu mājsaimniecībām, pieņemti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz kredītu procentu kompensāciju hipotekāro kredītu ņēmējiem mājokļa iegādei vai būvniecībai.
Likumdošana 09:23, 3. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Pieņemta jau divpadsmitā sankciju pakete pret Krieviju, kas paredz virkni ierobežojumu, tostarp papildu importa un eksporta aizliegumus Krievijai. Plānots ne vien papildināt jau esošos aizliegumus, bet arī nepieļaut sankciju apiešanu un novērst nepilnības sankciju izpildē.
Likumdošana 06:00, 27. Dec. 2023
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Lai īstenotu direktīvā 2020/284 ietvertās prasības attiecībā uz konkrētu prasību ieviešanu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, š.g. 9.novembrī pieņemti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), kas stāsies spēkā 2024.gada 1.janvārī, vēsta Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 13:57, 30. Nov. 2023
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 1. Dec. 2023
Šobrīd preču aprite Eiropas Savienībā (ES) saistīta ar liela apjoma informācijas apmaiņu starp uzņēmumiem un kompetentajām iestādēm, kas joprojām lielā apmērā notiek papīra formātā. Apskatām divus aspektus, kas ir būtiski kravu pārvadājumu un loģistikas digitalizācijas mērķa sasniegšanā gan ES, gan ārpus tās robežām.
Dokumenti 06:00, 29. Nov. 2023
Grozījumi likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” paredz, ka no 2023.gada 1.oktobra uzņēmējdarbības riska valsts nodeva (URVN) par darbiniekiem būs jāmaksā arī fiziskām personām, kuras algo darbiniekus.
VID informācija 09:57, 12. Okt. 2023
Kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem plānots noteikt ikgadēju uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemaksu 20% apmērā, ko aprēķina, izmantojot pirmstaksācijas gada finanšu datus un, lai novērstu nodokļa dubultu uzlikšanu, ņemot vērā arī taksācijas gadā sadalīto peļņu un par to samaksātā nodokļa apmēru, paredz sagatavotie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā.
Likumdošana 11:55, 10. Okt. 2023
Šā gada 1.oktobrī stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.500 “Muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas un brīvo zonu noteikumi”, kuros turpmāk būs iekļautas stingrākas prasības muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas vietu un darbību brīvajā zonā atļauju saņemšanai.
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Sep. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
No 2024.gada ikvienam uzņēmumam Latvijā būs pieejams nodokļu maksātāja reitings. Reitinga vērtējums atspoguļos uzņēmuma nodokļu saistību izpildes disciplīnu. Nodokļu maksātāja reitings atšķirīgā detalizācijas pakāpē būs pieejams gan pašam uzņēmējam Valsts ieņēmuma dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (VID EDS), gan publiski – VID publiskojamo datu bāzē. Tāpēc VID ir apkopojis praktiskus ieteikumus uzņēmējiem nodokļu maksātāja reitinga uzlabošanai.
VID informācija 09:53, 18. Sep. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2023.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 2. Aug. 2023
Lauku atbalsta dienests aicina lauksaimniekus līdz šā gada 15.jūnijam pieteikties platību maksājumiem, aizpildot Ģeotelpisko iesniegumu. Pēdējais datums, kad var pieteikties platību maksājumiem ar atbalsta apjoma samazinājumu, ir 26.jūnijs.
Svarīgi 09:00, 12. Jūn. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Šogad apritēs jau divi gadi, kopš likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviestas normas par minimālo obligāto sociālo iemaksu objektu, tā noteikšanu un iemaksu veikšanu. Šīs normas tika ieviestas ar mērķi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā iespējami vairāk iedzīvotāju, domājot par viņu nākotni un sociālo aizsardzību. Tomēr to aprēķināšana ir radījusi diezgan lielas neskaidrības un nenoteiktību uzņēmumiem, plānojot budžetu.
Sociālais 06:00, 2. Mai. 2023
Latvijā ar 2025.gadu ir plānots ieviest obligātu e-rēķinu izmantošanu starp komersantiem un komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm, tādējādi panākot ērtu un vienveidīgu dokumentu sagatavošanu un uzglabāšanu, ātrāku un drošāku informācijas apriti starp komersantiem, kā arī vienlaicīgu datu nodošanu nodokļu administrācijai, kurai turpmāk nebūs nepieciešams informāciju pieprasīt no nodokļu maksātājiem.
Dokumenti 06:00, 26. Apr. 2023
Ar mērķi padarīt pieejamāku finansējumu uzņēmumiem, Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar ideju par kapitāla tirgus savienību. Ko šāda vienota kapitāla tirgus izveide varētu nozīmēt Latvijas uzņēmējiem?
Finanšu vadība 06:00, 19. Mai. 2023
Šobrīd Komerclikumā (KL) ir sagatavoti grozījumi, kuros viena no visbūtiskākajām izmaiņām ir paredzētā atsevišķā sadaļa, kas attiecas uz pārrobežu reorganizāciju un tās kārtību. Grozījumi ieviesīs jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus, kas ievērojami samazinās izmaksas un paātrinās darbību procesu. Vienlaicīgi tiks aizsargātas arī dalībnieku, darbinieku un kreditoru intereses un tiesības.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 10. Mai. 2023
Ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” tiek plānots aizstāt trīs pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās nodokļu maksātāju novērtējuma sistēmas, tostarp padziļinātās sadarbības programmu, aizstājot ar nodokļu maksātāju reitinga sistēmu.
Citi 06:00, 10. Apr. 2023
Neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju, daudzi uzņēmumi ziedo dažādām organizācijām dažādiem mērķiem. Lai atbalstītu ziedotājus, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir iestrādāta iespēja ziedojumu summām piemērot nodokļa atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 29. Mar. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
7.martā tika apstiprināts Satiksmes ministrijas iesniegtais informatīvais ziņojums par Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta “E-Identitātes un e-paraksta risinājumu attīstība”, kas paredz projekta ietvaros izveidotās infrastruktūras tālākas izmantošanas iespējas, nepieciešamo finansējumu un tā proporcionālo sadalījumu, informē Ministru kabinets.
Svarīgi 15:41, 8. Mar. 2023
Kādas izmaiņas gaidāmas UIN jomā? Kā labot kļūdas nodokļa rēķinā? Kādu līgumu izdevīgāk slēgt ar fizisku personu? Kā automatizēt mazos darbus grāmatvedībā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:46, 3. Feb. 2023
Nereti uzņēmumi, lai īstenotu savas ieceres, piesaista Eiropas Savienības fondu finansējumu. Bet piešķirtie līdzekļi mēdz arī jaukt galvu – kā nodorošināt to uzskaiti? Šoreiz pievēršamies pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķināšanas niansēm. Aplūkosim konkrētu situāciju!
Klausies
Budžeta grāmatvedība
06:00, 20. Feb. 2023
Vai zināji, ka grāmatvedības un lietvedības dokumentus drukāt un glabāt papīra formātā nav nepieciešams? Joprojām lielākajā daļā Latvijas uzņēmumu šo priekšrocību neizmanto, turoties pie vecajiem paradumiem un krājot papīru kaudzes. Mēs varam labāk! Ieviešot elektroniskos dokumentus, rūpēsimies ne tikai par dabu, bet arī par drošiem, juridiski korektiem darījumiem un, protams, savu komfortu. Ar kādiem šķēršļiem nākas saskarties katram uzņēmumam, pārejot no papīra uz elektroniskajiem dokumentiem? Un kā šo procesu iespējams atvieglot? Par šiem un citiem jautājumiem 28. februārī runāsim ikgadējā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”.
Svarīgi 10:30, 10. Feb. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:20, 4. Jan. 2023
Latvijā jau 358 ārstniecības iestādes papīra kases čeku un kvīšu vietā saviem pacientiem var izsniegt e-kvītis. Ja pacients rakstiski piekrīt, ārstniecības iestāde e-kvīts datus nodod Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Tādā gadījumā cilvēkam, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, kvīts par šiem izdevumiem pašam nav jāpievieno, jo tā jau deklarācijai ir pievienota automātiski, informē VID.
VID informācija 16:28, 8. Dec. 2022
Dabas resursu nodoklis bieži tiek nepamatoti uzskatīts par mazāk svarīgu nekā pārējie nodokļi, līdz ar to tam netiek pievērsta nepieciešamā uzmanība. Tomēr jāņem vērā, ka dabas resursu nodokļa objekti ir plaši sastopami katra uzņēmuma ikdienā un tā ignorēšana var radīt būtiskas sekas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Nov. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 09:32, 3. Nov. 2022
Dzīvojot digitālajā laikmetā un tiecoties vienkāršot saziņu starp uzņēmēju un viņa klientu, visbiežāk tieši rēķinu izrakstīšanas procedūra rada visvairāk sarežģījumu un vislielāko administratīvo slogu. No otras puses, pašiem esot pircēju lomā, mūs uztrauc, vai preces garantija būs spēkā, ja rēķins saņemts kā pielikums e-pasta vēstulē bez paraksta. Kā noformēt rēķinu par pirkumu internetveikalā? Kādas prasības jāizpilda?
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Šobrīd Eiropas Savienībā ir spēkā vairāk nekā 40 sankciju režīmu, kas ietekmē dažādās nozarēs strādājošos uzņēmumus. Šajā publikācijā apskatīsim aktuālās sankcijas preču pārvietošanai gan no, gan uz Krieviju un Baltkrieviju, kuras ieviestas, reaģējot uz Krievijas militāro agresiju Ukrainā.
Saimnieciskā darbība 06:00, 5. Sep. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 05:12, 8. Aug. 2022
Šā gada 1. septembrī stājas spēkā grozījumi Muitas likumā un grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 468 "Noteikumi par atsevišķiem muitas kontroles veidiem", kas nosaka izmaiņas muitas kontroles pasākumiem intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzībai.
Likumdošana 15:30, 17. Sep. 2021
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
Sankciju likumā ir noteikts pienākums veikt sankciju riska novērtējumu un izveidot iekšējās kontroles sistēmu. Apskatīsim kā veikt darījumu uzraudību jau pēc līguma noslēgšanas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūn. 2022
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
Vēlos reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs un sniegt grāmatvedības ārpakalpojumus. Tā kā klienti (citi saimnieciskās darbības veicēji) man sniegs fizisku personu datus (savus datus, juridisku personu darbinieku datus, patieso labuma guvēju datus), vai man nepieciešams izstrādāt personu datu aizsardzības un apstrādes noteikumus? Ja nepieciešams, tad kādiem dokumentiem man jābūt attiecībā uz personu datiem? Vai es būšu datu pārzinis vai apstrādātājs?
Tiesības 09:00, 26. Nov. 2019
2022. gada 24. februārī krievu karaspēks iebruka Ukrainā, uzsākot militārās operācijas tās teritorijā. Notiekošais ir nesis upurus, ievērojamu iedzīvotāju dislokāciju, bojājumus infrastruktūrai un Ukrainas ekonomiskās aktivitātes traucējumus. Kā zināms, vairākas valstis un valstu apvienības ir pieņēmušas dažādas sankcijas pret Krieviju un atsevišķos gadījumos arī pret Baltkrieviju. Šīs sankcijas ietekmē arī uzņēmumu gada pārskata sagatavošanu, jo, iespējams, tiem jāmaina nākotnes virzība.
Klausies
Gada pārskats
06:00, 2. Mai. 2022
Fiziska persona, kas var būt arī reģistrēts autoratlīdzības nodokļa maksātājs (bet ir gadījumi, kad nav), sagatavo lekcijas ierakstu, par ko ir atrunāta samaksa, piemēram, 100 eiro. Šo lekciju var nopirkt kā ierakstu ilgstošu laiku, tāpēc līgumā gribētos ietvert arī, piemēram, papildu 10% samaksu izpildītājam (lekcijas autoram) no nopirkto lekciju summas, atrunājot summu izvērtēšanu ik pēc trim mēnešiem. Tajā brīdī, kad tiek izmaksāta atlīdzība (100 eiro), tiek iesniegta attiecīga (IIN) atskaite. Vai šie 10% arī skaitās autoratlīdzība? Vai, izmaksājot šos 10% vēlākos periodos, arī ir jāsniedz IIN atskaite? Ja ir, tad kāds ienākuma izmaksāšanas kods tanī jāuzrāda? Vai ir kādi ieteikumi šai situācijai?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 19. Apr. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:12, 1. Apr. 2022
Grāmatvedības likumā, kas stājās spēkā šāgada 1. janvārī, ir paredzēta kvalificēta elektroniskā zīmoga jeb e-zīmoga izmantošana ārējos attaisnojuma dokumentos tajos gadījumos, ja šos dokumentus ir nepieciešams apliecināt. Kas ir šis e-zīmogs?
Dokumenti 06:00, 28. Mar. 2022
Aizvien biežāk presē lasām par jaunu un ekonomiski nozīmīgu sabiedrību pievienošanos biržas emitentu sarakstam, līdz ar to nefinanšu informācijas publiskumam un pieejamībai ir aizvien lielāka loma un nozīme sabiedrībai kopumā. Tāpēc turpmāk lielo valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām turpmāk papildus gada pārskatam būs jāsagatavo arī korporatīvās pārvaldības ziņojums.
Gada pārskats 07:00, 7. Mar. 2022
Vismaz vienā ziņā mans un Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis sakrīt – mums ir izteikta nepatika pret tiem, kas ļaunprātīgi izvairās no nodokļu nomaksas jeb rada krimināli sodāmas shēmas. Te ir runa par trim galvenajām kategorijām – pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanu, aplokšņu algām un ienākumu slēpšanu ofšoros.
Citi 07:00, 28. Jan. 2022
Darba tirgus beidzamo pāris gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Attālinātais darbs, elastīgs darba laiks, darbs no ārvalstīm un darbinieku rezidences jautājums, darbinieku atstādināšana vakcinācijas sertifikāta trūkuma dēļ – šī ir tikai daļa no jautājumiem, kas ir ienākuši mūsu uzņēmumu darba kārtībā. Vai Darba likums tiek līdzi šīm izmaiņām? Kādi ir aktuālie darba strīdi? Atbildes noskaidrosim žurnāla “iTiesības” organizētajā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2022”, kas norisināsies 18. martā.
Svarīgi 16:37, 4. Feb. 2022
2022. gadā spēkā ir stājušies vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie nav apjomīgi, toties labvēlīgi nodokļu maksātājiem. Pārskatīsim galvenos jaunumus Latvijas un Eiropas Savienības kontekstā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Inventarizācijas rezultātā ir konstatētas kultūras vērtības un mākslas darbi, kuri tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai, bet nav iekļauti komercsabiedrības pamatlīdzekļu uzskaitē. Kā pareizi noformēt dokumentus, lai pieņemtu uzskaitē pamatlīdzekļus? Vai drīkst pieņemt uzskaitē kultūras vērtības un mākslas darbus ar sākotnējo vērtību 0 eiro, vai arī tie ir obligāti jānovērtē? Vai tie ir obligāti jāapdrošina?
Dokumenti 07:00, 4. Jan. 2022
Pagājušā gada nogalē tika pieņemti jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi", un tie stājas spēkā jau ar 2022. gada 1. janvāri.
VID informācija 12:00, 29. Dec. 2021
Satversmes tiesa 2022. gada 7. janvārī pieņēma spriedumu lietā Nr. 2021‑06‑01 "Par likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11. panta 3.1 daļas un 11.1 panta 6.1 daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam".
Svarīgi 10:30, 10. Jan. 2022
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Šā gada 21. decembrī Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti jaunie MK noteikumi Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi", kas izdoti saskaņā ar jauno Grāmatvedības likumu. Noteikumi stājas spēkā jau ar 2022. gada 1. janvāri.
Likumdošana 13:30, 23. Dec. 2021
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Iesāksim sarunu par katram darba ņēmējam svarīgu jautājumu – alga par padarīto darbu. Saviem studentiem saku: “Kļūdīties algas aprēķinā varam tikai tam cilvēkam, kuru vēlamies redzēt vakarā pie savām durvīm.” Tāpēc, veicot aprēķinu, izdarām visus priekšdarbus, lai tas būtu korekts un darbiniekam nebūtu lieku pārdzīvojumu par nepareizi saņemtu naudu savā kontā.
Darba samaksa 07:37, 19. Jan. 2022
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Esam jau pieraduši, ka darījumi arvien biežāk notiek attālināti. Personīgās tikšanās darījumu kārtošanai ir aizstājušas dažnedažādas tiešsaistes platformas, un ir mainījies arī veids, kā apliecinām savu identitāti darījuma kārtošanai tiešsaistē.
Svarīgi 00:10, 28. Nov. 2021
Attālinātais darbs vairs nav nekāds jaunums, domājams, ar to ir saskāries katrs uzņēmums. Tomēr rodas arvien jauni jautājumi par šāda darba organizēšanu, jo spēkā esošie normatīvie akti reizēm skaidras atbildes nesniedz. Piemēram, par darba laika uzskaiti darbiniekiem, kas strādā no mājām. Darba likumā noteikts, ka darba devējam precīzi jāuzskaita darbinieka faktiski nostrādātais laiks. Kā to izdarīt attālināti? Kurš to dara – grāmatvedis, pats darbinieks vai viņa tiešais vadītājs?
Klausies
Darba laiks
07:00, 26. Nov. 2021
Uzņēmējdarbības riska valsts nodeva nākamgad tiks saglabāta iepriekšējā apmērā, to paredz šā gada 26. oktobrī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 "Noteikumi par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu 2022. gadā".
Likumdošana 16:30, 28. Okt. 2021
Ar katru dienu tuvojamies brīdim, kad 2022. gada 1. janvārī stāsies spēkā jaunais Grāmatvedības likums. Turpinām to pētīt! Šoreiz apskatīsim grāmatvedības dokumentu glabāšanu, īpašu uzmanību veltot dokumentiem elektroniskā formātā.
Dokumenti 07:00, 15. Nov. 2021
Gan sabiedrības, gan uzņēmumu vidū jautājumi, kas skar vidi, sociālo jomu un pārvaldību, ko bieži apzīmējam ar burtu salikumu ESG (Environmental, Social and Governance), kļūst aizvien aktuālāki.
Svarīgi 00:00, 12. Nov. 2021
Lai palīdzētu dažādu profesiju pārstāvjiem plānot, uzskaitīt un kontrolēt darbinieku darba laiku atbilstoši Darba likuma prasībām, piedāvājam darba laika kalendāru 2022. gadam. Grāmatvežiem kalendārs palīdzēs darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanai.
Darba laiks 07:00, 8. Nov. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Šajos grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā attiecībā uz klientu izpētes rīku ieviešanu.
Klausies
Saimnieciskā darbība
07:00, 27. Okt. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā ziņošanas kārtībā par aizdomīgiem darījumiem. Kas mainās?
Saimnieciskā darbība 07:00, 11. Okt. 2021
Ik pa laikam dzirdamas publiskas sūdzības par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieņemto lēmumu saturu un pamatu. Tiesa, medijos savu viedokli parasti vienmēr ir paudis uzņēmējs, bet iestāde, atsaucoties uz tiesiskā regulējumā noteiktu aizliegumu komentēt pieņemto lēmumu, klusējusi, kas radījis asas diskusijas par publiskā dialoga nepieciešamību un VID pieņemto lēmumu caurskatāmības uzlabošanu. Tagad situācija ir mainīta.
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Okt. 2021
Līdz ar jaunā Grāmatvedības likuma spēkā stāšanos ar 2022. gada 1. janvāri spēku zaudēs šobrīd spēkā esošais likums "Par grāmatvedību" un attiecīgi arī visi ar to saistītie Ministru kabineta noteikumi. Līdz ar to ir sagatavots un Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts jauns noteikumu projekts – Grāmatvedības kārtošanas noteikumi.
Likumdošana 12:53, 26. Aug. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā ziņošanas kārtībā par aizdomīgiem darījumiem. Kas mainās?
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:15, 1. Sep. 2021
Šobrīd izstrādes stadijā ir grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā. Tie ir apjomīgākie un būtiskākie beidzamo gadu laikā, jo tiek pārskatītas vairākas šī nodokļa piemērošanas pozīcijas un atbrīvojumi, ieviesti jauni nodokļa objekti un diferencētās likmes. Izskatīsim svarīgākās plānotās izmaiņas!
Citi 08:23, 11. Aug. 2021
Tā kā Covid-19 ietekmē daudzi uzņēmumi savu tirdzniecību pārcēla un turpina pārcelt uz interneta vidi, nepieciešams apgūt daudz jaunas informācijas, sākot no likumdošanas aktu izpētes, uzņēmuma grāmatvedības sistēmu pielāgošanas, līgumu un grāmatvedības dokumentu pārcelšanas uz elektronisko vidi, līdz pat atbilstošu maksājumu sistēmu ieviešanai. Kā to visu darīt?
Svarīgi 15:52, 21. Mai. 2021
Jau vairāk nekā gadu īpaši piedomājam par datu aizsardzību, bet arvien rodas jaunas atziņas. Lai cik rūpīgi un pārdomāti uzņēmumā tiktu izstrādāti datu aizsardzības noteikumi, situācijas dzīvē mēdz būt ļoti dažādas, un tās visas paredzēt no datu aizsardzības viedokļa nav nemaz tik vienkārši.
Darba drošība 07:00, 3. Jūl. 2019
Ir sācies gada pārskatu revīzijas laiks, un revidentiem šajā periodā ir darba pilnas rokas. Bet, vai esat aizdomājušies, kā ir attīstījusies revidenta profesija pēdējos gados? Kādi ir revidentu izaicinājumi šodien, pārbaudot pandēmijas laika gada pārskatus un sniedzot savus vērtējumus tiem, un kādas kompetences būs nepieciešamas nākotnē?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Mai. 2021
Ko un cik sīki atšifrēt finanšu pārskatā? Vai grāmatvedības dati ir uzskatāmi par komercnoslēpumu? Ja ir – tad kuri?
Grāmatvedība 07:00, 5. Mai. 2021
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Lai mērītu risku nozīmīgumu un to ietekmi uz uzņēmējdarbību, katru gadu tiek veiktas aptaujas starp uzņēmējiem un apkopoti industriju dati. Kā liecina Allianz “Risk Barometer 2020”, kiberdrošības risks ir ierindojies pirmajā vietā.Ne tikai Eiropas, bet arī Latvijas kontekstā, balstoties uz neseniem gadījumiem, varam runāt par kiberuzbrukumiem kā biežāku parādību.
Svarīgi 00:07, 22. Mar. 2021
2018. gadā veiktā nodokļu reforma ieviesa jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas modeli – ja uzņēmums neaprēķina dividendes, tam nav jāmaksā arī nodoklis. Tomēr, kā jau ar nodokļiem tas gadās, – ir nianses. Proti, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir maksājams vēl vairākos gadījumos, un viens no tiem ir procentu maksājumi, ja tie neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Šai niansei var būt tālejošas sekas!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Apr. 2021
Laikā, kad tik daudz pirkumu tiek veikti internetā, rodas ne viens vien praktisks jautājums par to noformēšanu. Lielākoties interneta veikalā līgums klasiskajā izpratnē netiek parakstīts – dokumenta, ko būtu parakstījušas abas puses, nav. Pircēji norēķinās ar bezskaidru naudu, preces tiek piegādātas uz pakomātiem. Kā rīkoties, lai nodrošinātu darījumu dokumentu parakstīšanu? Kā parūpēties, lai darījuma dokumentiem būtu juridisks spēks? Skaidrojumu interneta žurnālā "iBizness" sniedz ZAB "Sorainen" juriste Anna Bogdanova un jurista palīdze Lūcija Strauta (Darījumu noformēšana interneta veikalos, iBizness.lv, 25.03.2021.).
Līgumi 11:33, 9. Apr. 2021
2020. gads mums iemācījis ātri pielāgoties jauniem apstākļiem – mainījusies darba vide, esam pārgājuši uz attālinātu darba modeli, izmantojam jaunus rīkus. Jau šobrīd ir skaidrs, ka šīs pārmaiņas ir uz palikšanu, savukārt virtuālie kolēģi, klienti un partneri, kā arī elastīga plānošana uzņēmējdarbībā būs aktuāli arī 2021. gadā. Par ko uzņēmumiem šogad ir īpaši jāpadomā?
Svarīgi 12:27, 7. Apr. 2021
Elektroniskie dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Līdz ar to rodas arvien vairāk jautājumu par elektronisko dokumentu noformēšanu, parakstīšanu, apriti un izmantošanu dažādos saimnieciskajos procesos. Esam apkopojuši lasītāju iesūtītos jautājumus un sniedzam atbildes uz tiem.
Kas ir uzskatāms par parakstīšanas datumu dokumentam, ja katra puse to ir parakstījusi ar drošu elektronisko parakstu citā datumā? Piemēram, ja pieņemšanas-nodošanas aktu viena puse paraksta mēnesi vēlāk. Vai darījums ir spēkā no brīža, kad to parakstījis pirmais parakstītājs?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 3. Feb. 2021
Es kā grāmatvede uzskatu, ka izsniegtajos dokumentos fiziskai personai (pircējam) jābūt likumā “Par grāmatvedību” noteiktajiem rekvizītiem, t.sk., personas kodam, adresei. Bet mūsu grāmatvedības programmas izstrādātāji man atbild, ka saskaņā ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu dokumenta drukas formā nedrīkst atspoguļot fiziskās personas datus bez tās piekrišanas. Kas ir primārais – Latvijas likumdošana vai Eiropas Savienības regula?
Saimnieciskā darbība 07:00, 18. Sep. 2018
Mēbeļu un galdniecības izstrādājumu ražotājs iepērk palešu plēves ruļļus, kas pārsvarā tiek izmantoti iepakošanai, nogādājot gatavās detaļas no ražotnes pie klienta. Kad detaļas ir nogādātas klientam, tās tiek izpakotas no plēves un samontētas. Reizēm plēvē tiek iepakotas arī gatavās mēbeles, lai tās nogādātu pie klienta, bet, izpakojot mēbeles, uzņēmuma darbinieki plēvi izmet. Vai par iepirkto palešu plēvi ir jāmaksā dabas resursu nodoklis?
Citi 07:00, 22. Feb. 2021
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Plašas diskusijas izraisījusi Dr. oec. Ievas Kalves publikācija “Pases dati darba devējam nav jāzina” (“iFinanses”, maijs 2019), un to būtība ir tāda, ka nav viennozīmīgi skaidrs, vai un kad uzņēmumiem vai organizācijām ir atļauts vai ir pienākums iegūt un saglabāt darbinieku vai klientu, vai citu personu pases datus. No personas datu aizsardzības un Vispārīgās datu aizsardzības regulas viedokļa raugoties, šī situācija ir samērā skaidri atrisināta.
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests savā tīmekļa vietnē publicējis uzziņu "Par Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu", kas sagatavota pēc tulkošanas pakalpojumu sniedzēja, kura klienti ir gan fiziskās, gan juridiskās personas, pieprasījuma. Iesniedzējs interesējas par klientu personas datu aizsardzības nepieciešamību.
VID informācija 10:14, 13. Aug. 2018
Ja nodokļu maksātājs nav apmierināts ar audita rezultātā Valsts ieņēmumu dienesta pieņemto lēmumu, tam ir tiesības nodot jautājumu izskatīšanai vēlreiz, iesniedzot apstrīdēšanas iesniegumu iestādes ģenerāldirektoram. Bet kā rīkoties, ja arī ģenerāldirektora lēmums joprojām nav labvēlīgs?
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Nov. 2020
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:10, 30. Nov. 2020
Iepriekšējā rakstā aplūkojām darījumus ar nerezidentiem no nodokļu skatpunkta. Turpinot rakstu sēriju, šoreiz par juridiskajiem aspektiem – kā Latvijas komersantam sagatavot darījumu dokumentāciju, lai izvairītos vai vismaz ierobežotu riskus, kas var radīt papildu uzņēmumu ienākuma nodokļa sekas.
Saistītās personas 07:00, 4. Dec. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, no 9. novembra līdz 6. decembrim Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus sabiedriskās vietās, informē Valsts kanceleja. Noteikti ierobežojumi vairākiem saimnieciskās darbības veidiem, kā arī darba devēji ir aicināti izvērtēt attālinātā darba iespējas.
Likumdošana 17:03, 8. Nov. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Kopš jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma spēkā stāšanās šī nodokļa regulējums ir kļuvis maksātājiem labvēlīgāks, pieļaujot soda naudas iekļaušanu saimnieciskās darbības izdevumos, tomēr kritēriji soda maksājumu klasifikācijai ir diezgan neskaidri un var būt dažādi interpretējami.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 28. Sep. 2020
Līdz šim nevienā likumā Latvijā nebija iekļauta attālinātā darba definīcija, taču 1. jūlijā, stājoties spēkā grozījumiem Darba aizsardzības likumā, tas ir mainījies. Kas ir attālinātais darbs, kā to noformēt, kā veikt darba laika uzskaiti un nodrošināt darba aizsardzības prasību ievērošanu – atbildes uz pieciem būtiskākajiem jautājumiem šajā publikācijā.
Darba drošība 08:38, 7. Aug. 2020
Izmantojot personīgo datoru darba vajadzībām, piemēram, strādājot no mājām, noder zināt, vai un kādā mērā darba devējs drīkst ietekmēt datora lietošanu. Piemēram, vai darba devējs var noteikt, kādas programmas nepieciešams lejupielādēt datorā, kādām aizsardzības sistēmām jābūt utt. Kā pasargāt uzņēmumu, un kurš ir atbildīgs, lai dati būtu drošībā?
Tiesības 07:00, 24. Jūl. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir uzkrājumi?
Šajā rakstā pievērsīšos ar grāmatvedības uzskaiti saistītajiem uzkrājumiem, to ekonomiskajai būtībai un attiecībām ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Grāmatvedība 08:35, 10. Aug. 2020
Praksē dzirdēti dažādi stāsti par darbiniekiem, kuri atrod radošus paņēmienus, kā izvairīties no iepazīšanās ar rīkojumiem, tāpēc skaidrojam, vai darbinieks var nepiekrist rīkojumam un kā šādā situācijā rīkoties darba devējam.
Darba tiesības 07:00, 21. Aug. 2020
Līdz ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgās datu aizsardzības regulas (Regula) piemērošanu no 2018.gada maija aktuāls kļuvis arī jautājums par sodiem datu aizsardzības jomā. Regulā paredzēti ievērojami lielāki maksimālie sodi nekā līdz šim, nosakot arī kritērijus, kas uzraugošajām iestādēm jāņem vērā, izvērtējot, vai piemērot administratīvo sodu, kā arī lemjot par tā apmēru.
Saimnieciskā darbība 08:00, 26. Jan. 2018
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
Tuvojas ikgadējais termiņš – 1. jūnijs – Valsts ieņēmumu dienesta paziņojumiem par fiziskām personām izsniegtajiem aizdevumiem. Laiks atcerēties aizdevumu darījumus ar fiziskām personām 2019. un arī 2018. gadā.
Dokumenti 07:00, 22. Mai. 2020
Sers Ričards Brensons (Sir Richard Branson) teicis: “Ja parūpēsieties par saviem darbiniekiem, tie parūpēsies par visu pārējo.” Nevar nepiekrist, turklāt šo atziņu var attiecināt arī uz darbinieku datu aizsardzību. Jo darbiniekam būs lielāka pārliecība, ka uzņēmums tā datus aizsargā, jo lielāka iespēja, ka darbinieks būs lielisks uzņēmuma misijas un vērtību vēstnesis.
Tiesības 07:00, 5. Jūn. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 6. Mai. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta izdoto metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana ziedotājiem”, kurā skaidrots par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu ziedotājiem, ko par 2018. un 2019. gadā ziedotajām summām ir tiesības piemērot UIN maksātājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12. pantu.
VID informācija 11:00, 29. Apr. 2020
2019. gada beigās tika izsludināts jaunā Grāmatvedības likuma projekts, un ir paredzēts, ka tas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, aizstājot kopš 1993. gada spēkā esošo likumu “Par grāmatvedību”. Kādas izmaiņas ieviesīs jaunais likums un ar ko tas atšķirsies no iepriekšējā?
Grāmatvedība 07:00, 23. Mar. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Gan grāmatvedības, gan personāla dokumentu informācijas kopumā ir iekļauti arī personas dati. Tieši fizisko personu datu apstrādei ir noteiktas specifiskas prasības, kas jāievēro, arī iznīcinot dokumentus pēc to glabāšanas termiņa beigām.
Saimnieciskā darbība 08:00, 10. Nov. 2017
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – šoreiz apskata, kādu ārējo faktoru ietekmē Latvijā izveidojusies tieši tāda nodokļu sistēma, kāda tā šobrīd ir.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Mar. 2020
2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika jeb 1. februārī plkst. 1.00 pēc Latvijas laika Lielbritānija izstājas no Eiropas Savienības – breksits, informē Ārlietu ministrija.
Svarīgi 15:15, 31. Jan. 2020
Pasaulē vērienīgākā, Starptautiskās Fiskālās asociācijas rīkotā nodokļu kongresa pirmā centrālā tēma bija procentu atskaitīšanas ierobežojumu tendences, par ko stāstīju iepriekšējā rakstā "Pasaules karstākās nodokļu vēsmas Latvijā" (iFinanses, 08.01.2020.). Nodokļu piemērošana investīciju fondiem bija otrs 2019.gada būtiskākais kongresa temats.
Citi 07:00, 3. Feb. 2020
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Saistībā ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanu parādījusies tendence, ka klienti – fiziskās personas – nevēlas sniegt savus datus – personas kodu un deklarēto adresi, kas ir obligāts rekvizīts grāmatvedības dokumentu noformēšanai. Vai un kādos gadījumos SIA drīkst attaisnojuma dokumentā un nodokļa rēķinā nenorādīt fiziskās personas datus? Un ko darīt, ja fiziskā persona tomēr atsakās sniegt šo informāciju?
Grāmatvedība 07:00, 1. Feb. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:12, 7. Jan. 2020
Līdz šī gada 15. janvārim autoratlīdzību saņēmējiem jāveic obligātās sociālās iemaksas no 2019. gada ceturtajā ceturksnī saņemtajām autoratlīdzībām. Iemaksas apmērs ir 32,15% no brīvi izraudzītas saņemtās autoratlīdzības daļas, bet ne mazāk kā no 430 eiro. Savukārt obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no autoratlīdzības veiks autoratlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem.
VID informācija 12:21, 8. Jan. 2020
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paredzēts, ka, norakstot neatgūstamo debitora parādu, to var neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē, un tas ir tāds debitora parāds, ja parāda piedziņa tiesas ceļā nav iespējama lietderības apsvērumu dēļ, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tās atgūšanu saistītie izdevumi un iepriekš ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no nodokļa maksātāja pārskata gada neto apgrozījuma, bet nav lielāka kā 500 eiro. Kādi ir šie pasākumi? Vai jāveido kāda grāmatvedības izziņa vai kāds cits dokuments, kas apraksta to, ka piedziņas lietderība ir tikusi izvērtēta?
Izdevumi 07:00, 21. Jan. 2020
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Ar valdes locekli noslēgts pilnvarojuma līgums, nosakot atlīdzību. Vai ir pareizi “Ziņojumā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī” norādīt tikai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no darba ņēmēju darba ienākumiem un iedzīvotāju ienākuma nodokli? Vai drīkst neuzrādīt uzņēmējdarbības riska valsts nodevu un nostrādāto darba laiku? Vai nebūs jāpiešķir kārtējais atvaļinājums?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:00, 12. Dec. 2019
Ir dažādi veidi, kā rūpēties par darbinieku motivāciju, viens no tiem – dzīvības apdrošināšanas līguma slēgšana. Tā vienlaikus tiek apdrošināta dzīvība un veidoti uzkrājumi, kurus vēlāk izmaksā darbiniekiem. Interesanti, kā šādos gadījumos piemērot nodokļus? Situācijas mēdz būt dažādas, atbildot uz lasītāja jautājumu, skaidrosim vienu no iespējamajiem variantiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 9. Dec. 2019
Šī gada 12.decembrī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts jaunā “Grāmatvedības likuma” projekts, un paredzēts, ka tas stāsies spēkā jau 2021.gada 1.janvārī.
Likumdošana 16:10, 14. Dec. 2019
Lai atvieglotu ziņošanu par noziedzīgiem nodarījumiem, tapis un Ministru kabinetā (MK) izskatīts jauns MK noteikumu projekts "Noteikumi par ziņojuma veidlapu par pārkāpumiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā".
Likumdošana 11:20, 22. Nov. 2019
Latvijas iedzīvotāju pētījums par iepirkšanos internetā liecina, ka lielākā daļa jeb vairāk nekā trešdaļa (37%) Latvijas iedzīvotāju internetā iepērkas reizi mēnesī vai biežāk. Tikai nepilni 5% Latvijas iedzīvotāju savus ikdienas pirkumus ik nedēļu veic tīmeklī. Katrs piektais (20%) pētījuma dalībnieks apgalvo, ka tiešsaistē iepērkas retāk nekā reizi mēnesī, bet 31% – pāris reizes gadā vai retāk. 11% respondentu tīmeklī neiepērkas nemaz.
Svarīgi 12:00, 30. Okt. 2019
Šī gada jūlijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas noteikumi papildināti ar terminu – zemas pievienotās vērtības pakalpojumi. Tiem ir noteiktas atvieglotas transfertcenu analīzes un dokumentācijas prasības. Kas ir zemas pievienotās vērtības pakalpojumi? Kam un kādi atvieglojumi ir paredzēti?
Saistītās personas 07:00, 23. Sep. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
2019.gada jūnijā neatkarīgā starpvaldību organizācija Finanšu darījumu darba grupa, kas izstrādā un sekmē politiskās nostādnes pasaules finanšu sistēmas aizsardzībai pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu, pabeidza darbu pie ieteikumiem kriptovalūtu jomas regulējumam Eiropas Savienības 38 dalībvalstīs.
Svarīgi 07:00, 26. Aug. 2019
Pēc audita pārbaudes vienā no uzņēmuma nodaļām konstatēti pārkāpumi. Izveidota komisija audita atzinuma slēdziena analīzei. Komisija secināja, ka pieļauti vairāki darba kārtības un amata apraksta pārkāpumi, kā arī konstatētas aizdomas par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Šajā daļā atzinums nodots Prokuratūrai, kas to nodevusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, kurš uzsācis pārbaudi. Vai amatpersonu var disciplināri sodīt par darba kārtības un amata apraksta pārkāpumiem, nesagaidot lēmumu, vai personas darbībās konstatēti smagāki pārkāpumi?
Tiesības 07:00, 20. Sep. 2019
Viena no šī gada apspriestākajām tēmām, kura nu jau vairs neattiecas tikai uz banku sektoru vien, bet teju katru uzņēmumu, ir noziedzīgi iegūtie līdzekļi, to atmazgāšanas mēģinājumi un šādu darījumu izskaušanas centieni. Likums, kas izraisījis gan neskaidrības, gan negācijas, gan arī apjukumu par papildu pienākumiem uzņēmumiem, atkal piedzīvojis apjomīgas izmaiņas.
Finanšu vadība 07:00, 20. Sep. 2019
Žurnāla “iFinanses” iepriekšējos numuros (aprīlis – jūlijs) rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēkiem un studentiem pētījām kriptovalūtu jautājumus – sākot ar kriptovalūtu ieviešanu un izmantošanu dažādās valstīs, tostarp Latvijā, beidzot ar nodokļu aspektiem. Nākamo piedāvājam izpētīt tēmu par nodokļu piemērošanas izaicinājumiem sadarbības ekonomikā, kas galvenokārt asociējas ar tādām digitālajām platformām kā “Airbnb” un “Uber”.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Sep. 2019
8.augusta Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.585 “Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju”, kas tos paredz papildināt ar nosacījumu par elektronisko rēķinu sagatavošanu.
Likumdošana 12:29, 9. Aug. 2019
Oficiālās e-adreses lietošana kopš 2018.gada vidus ir obligāta valsts un pašvaldības iestādēs, bet uzņēmēji šobrīd to var lietot brīvprātīgi. Šī kārtība mainīsies, sākot no 2020.gada 1.janvāra, kad saskaņā ar Oficiālās elektroniskās adreses likumu visos uzņēmumos oficiālās e-adreses lietošana būs obligāta. Jāsāk gatavoties!
Saimnieciskā darbība 07:04, 26. Jūl. 2019
Vasara ir aizvadīta un daudziem septembris saistās tieši ar 1.septembri, kad vecāki vēlas pavadīt savu atvasi uz skolu, jo īpaši, ja šī ir bērna pati pirmā skolas diena dzīvē. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai šajā dienā vecākiem pienākas papildu atvaļinājuma diena un darba devējiem ir pienākums tādu piešķirt? Ko nosaka likums? Un kādos gadījumos vēl var izmantot papildatvaļinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 19. Aug. 2019
Noslēdzot tēmu par kriptovalūtām, piedāvājam sarunu, kurā, analizējot studentu veiktos pētījumus un savāktos materiālus, tiek sniegtipriekšlikumi nodokļu jomas attīstībā darījumos ar kriptovalūtām. Rubrika “Nodokļu smilšu kaste” tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 5. Jūl. 2019
Kopš 1992.gada, kad cilvēku identificēšanai Latvijā tika ieviesti personas kodi, darba devējam vairs nav jāievāc darbinieku pases dati, un neviens normatīvais akts neprasa to norādīšanu vai iestrādāšanu personāla un pārvaldes dokumentos.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Mai. 2019
Kādi tad īsti ir riski kriptoaktīvu nodokļu administrēšanā? Šoreiz rubrikā “Nodokļu smilšu kaste”, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru, analizēsim studenšu Montas Sandores un Aleksandras Agejevas apkopotos materiālus, izvērtēsim ekspertu viedokļus, kā arī skatīsimies, ko par šo jautājumu saka zinātnieki un kādas ir politiskās nostādnes. Aicinām uz sarunu ar pasniedzējiem Dr.oec. Justīnu Hudenko un Dr.oec. Māri Jurušu!
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 7. Jūn. 2019
21.06.2018. Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības (ES) Vispārīgās datu aizsardzības regulas (Regula) piemērošanu.
Likumdošana 11:38, 22. Jūn. 2018
Pārdošanai turēto ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite būtiski mainījās pēc tam, kad 2016.gada 1.janvārī stājās spēkā jaunais gada pārskatu likums. Neskatoties uz to, ka jaunais likums ir spēkā jau trīs gadus, grāmatvežiem joprojām rodas neskaidrības par 2016.gadā veikto vai veicamo pārklasificēšanu, un reizēm nākas konstatēt, ka iepriekšējos gados pieļautas kļūdas.
Pamatlīdzekļi 07:00, 3. Jūn. 2019
Laiki plūst, laiki mainās. Reģistrējot intelektuālā īpašuma tiesības kādā silto salu uzņēmumā, kam uzņēmumu ienākuma nodoklis nav jāmaksā, vairs nav iespējams ar autoratlīdzības maksājumu palīdzību “iznest” ievērojamu peļņu no Latvijas uzņēmuma, pasargājot to no nodokļu sloga.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mai. 2019
Kā zināms, 25.maijā Latvijā un visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs sāks piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK. Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, jaunās Regulas mērķis ir nostiprināt un modernizēt jau šobrīd piemērojamos personas datu apstrādes principus, lai palīdzētu uzņēmējiem veiksmīgāk un stratēģiski labāk pielāgoties pašreizējai biznesa videi, kurā personas datu apstrāde ir būtiska ikdienas sastāvdaļa.
Saimnieciskā darbība 07:00, 18. Mai. 2018
Visiem autoratlīdzību saņēmējiem, kuru ienākums no autoratlīdzības mēnesī ir vismaz 430 eiro un kuri šajā mēnesī nav darba tiesiskajās attiecībās (ar vismaz 430 eiro lielu algu), līdz nākamā mēneša 10.datumam ir jāreģistrējas VID pašnodarbinātās personas statusā. Šīm personām no 1.ceturksnī saņemtajām autoratlīdzībām līdz 15.aprīlim jāveic obligātās iemaksas 32,15% apmērā no brīvi izraudzītas saņemtās autoratlīdzības daļas, bet ne mazāk kā no 430 eiro. Savukārt, obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no autoratlīdzības veiks autoratlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem.
VID informācija 10:07, 8. Apr. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 14:54, 2. Apr. 2019
Lai samazinātu administratīvo slogu ģimenes ārstiem un citiem veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem ar mazu apgrozījumu, Veselības ministrija piedāvā atsacīties no iepriekš noteiktā pienākuma Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā sistēmā ievadīt detalizētu informāciju par pacientiem izrakstītajām kvītīm. Valdība šodien, 9.aprīlī, Veselības ministrijas piedāvātos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” atbalstīja.
Likumdošana 19:25, 9. Apr. 2019
Laikā, kad ne vien privātajās organizācijās brīvprātīgi, bet arī valsts institūcijās obligāti aizvien vairāk tiek izmantota informācijas sniegšana, vākšana un apkopošana elektroniskā formā, ir savādi saņemt “pagājušā gadsimta” domu gājienam raksturīgu reglamentējumu dokumentu glabāšanai, taču diemžēl tas ir obligāts visām organizācijām un tātad – jāievēro.
Lietvedība 07:00, 8. Mar. 2019