2024.gada vasarā Administratīvā rajona tiesa izskatīja nodokļu strīdu par personas pienākumu samaksāt budžetā kapitāla pieauguma nodokli par ienākumu no pārdotā nekustamā īpašuma. Apskatām spriedumā paustās atziņas.
Nodokļi 06:00, 8. Nov. 2024
2024.gada septembra sākumā Senāts noraidīja kāda Latvijas uzņēmuma kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas spriedumu. Savukārt Apgabaltiesa jau iepriekš noraidīja uzņēmuma lūgumu atcelt Valsts ieņēmuma dienesta (VID) lēmumu, ar kuru VID lēma, ka uzņēmums nepamatoti atskaitījis pievienotās vērtības nodokli saistībā ar automašīnas iegādi.
Nodokļi 09:00, 24. Okt. 2024
Solidaritātes nodokļa (SN) aprēķināšanas un nomaksas specifiskā kārtība bieži rada jautājumus par tā saistību ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šādas neskaidrības var izraisīt domstarpības ar nodokļu administrāciju vai pat novest līdz tiesvedībai. Apskatām Senāta spriedumu par SN maksātāja prasību atmaksāt IIN, kas, veicot SN maksājumus Latvijā, iespējams, bija samaksāts nepamatoti.
Nodokļi 06:00, 13. Nov. 2024
Vai preču nodošana citai personai, nevis tai, kas norādīta rēķinā, var būt pamats pievienotās vērtības nodokļa 0% likmes atteikumam? Apskatām Senāta 2023.gada 7.novembra spriedumu lietā SKA-184/2023 un mēģinām rast atbildi.
Nodokļi 07:00, 25. Okt. 2024
2024.gada septembra sākumā Administratīvā rajona tiesa izskatīja visai interesantu, neikdienišķu muitas nodokļa strīda lietu. Apskatām lietu un tajā paustās atziņas.
Nodokļi 09:00, 31. Okt. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atteicās atmaksāt personai pievienotās vērtības nodokli (PVN), argumentējot, ka nav pierādījumu, ka buru jahta, kuru uzņēmums iegādājās, būtu saistīta ar saimniecisko darbību. Persona apstrīdēja šo VID lēmumu, norādot, ka jahta bija iegādāta, lai nodrošinātu ar PVN apliekamus darījumus nākamajā sezonā.
Nodokļi 09:00, 17. Okt. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Šajā rakstā tiks analizēts Administratīvās rajona tiesas 2024.gada 12.februāra spriedums lietā A42-00025-24/37, kurā Valsts ieņēmumu dienests apšaubīja starp saistītiem uzņēmumiem veiktos pakalpojumus un atzina grāmatvedības dokumentus par neatbilstoši noformētiem, kā rezultātā uzņēmumam tika noteikta soda nauda vairāk nekā 5 milj. eiro apmērā.
Saistību tiesības 06:00, 11. Okt. 2024
Šī gada 26.janvāra publikācijā “Ko atklāj transfertcenu auditi un pārbaudes?” rakstījām par Valsts ieņēmumu dienesta transfertcenu audita praksi vadības un konsultāciju līgumu pārbaudē. Šobrīd Senātā viens audits ir noslēdzies ar zaudējumu uzņēmumam (lieta A420203221), bet otrajā lietā pieņemts uzņēmumam nelabvēlīgs pirmās instances spriedums, un strīds vēl turpinās (lietas A420256221). Tāpēc apskatām galveno, ko izlēma tiesas!
Saistību tiesības 06:00, 16. Aug. 2024
Bieži nākas dzirdēt un lasīt, ka konkrētās jomas eksperti atsaucas uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) materiāliem, norādot – ja VID tā ir noteicis, tad tas tā arī ir. Tomēr – cik saistoši ir šie materiāli? Un vai uzņēmumi tomēr var darīt pēc savas izpratnes, ja viņu viedoklis atšķiras no VID skaidrotā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 30. Sep. 2024
Preču piegādei vai pakalpojuma sniegšanai bez atlīdzības ir jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Bet kā noteikt šādu bez atlīdzības nodotu aktīvu vērtību? Atbildes meklējamas Eiropas Savienības Tiesas spriedumā.
Nodokļi 06:00, 2. Okt. 2024
Apskatām divas jaunākās lietas, kurās tiesa nosliecās par labu pieteicējiem un Valsts ieņēmumu dienesta prasības tika uzskatītas par nepamatotām.
Birojā atskan telefona zvans. Klausulē kādas sievietes balss, kura stāsta, ka viņai pieder komercsabiedrība, kura šobrīd veic dzīvojamās mājas būvniecību ar mērķi to tālāk izīrēt... “Izīrēt vai iznomāt?” pārtraucu es… “Izīrēt!” atbild viņa. “Īstermiņā vai ilgtermiņā?” jautāju es. “Kāda šķirba? Ilgtermiņā!” atcērt viņa. “Šķirba – VID uzrēķina summā,” atbildu viņai.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 28. Aug. 2024
Attīstoties noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas tiesību normu piemērošanas praksei, arvien vairāk pieaug tiesu spriedumu loma šajā jomā. Senāta 2023.gada 29.decembra spriedums lietā SKA-204/2023 ir kā papildu skaidrojums šīs jomas tiesību normu iztulkošanas jautājumos, apstiprinot vairākus iepriekš praksē zināmus pamatprincipus klienta izpētē, kā arī precizējot strīdīgu jautājumu zema riska klienta izpētē.
Klausies
Saistību tiesības
06:00, 7. Aug. 2024
Eiropas Savienības Tiesa ir pieņēmusi prejudiciālu nolēmumu lietā C-733/22 par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātās likmes piemērošanu viesnīcām un līdzīgām naktsmītnēm, secinot, ka viesu izmitināšanas pakalpojumiem PVN jāpiemēro pēc darījuma būtības, nevis atkarībā no sertifikāta esamības.
Kā rīkoties situācijā, ja uzņēmums par saviem sniegtajiem pakalpojumiem nav pareizi piemērojis pievienotās vērtības nodokli, kā rezultātā budžetā samaksājis lielāku nodokļa summu, nekā noteikts likumā? Vai šādā gadījumā nodokļa starpību var atprasīt? Vai ir jākoriģē iepriekš izrakstītie dokumenti un tie jānosūta pakalpojumu saņēmējiem? Izskatām, ko par šo jautājumu teikusi Eiropas Savienības Tiesa.
Eiropas Savienības Tiesas izskatīšanā šobrīd ir lieta C-585/22, kurā tiek analizēts jautājums par to, vai Nīderlandē reģistrētai komercsabiedrībai ir tiesības procentus, kas aprēķināti par saņemto aizdevumu, uzskatīt par saimnieciskās darbības izmaksām, aprēķinot uzņēmumu ienākuma nodokli. Apskatām lietu!
Nodokļi 06:00, 28. Jūn. 2024
Aplūkosim kādu tieslietu, kura nupat tiesā tiks skatīta jau sesto reizi. Lieta ir par pievienotās vērtības nodokļa korekciju, kuru Valsts ieņēmumu dienests veica darījumā starp saistītajām personām, apšaubot darījuma norisi un vērtību. Kādus secinājumus varam izdarīt?
Nodokļi 06:00, 19. Jūn. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Lai arī konkrēti ārpakalpojuma grāmatveža pienākumi iekļauti Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, tomēr praksē ir situācijas, kurās rodas jautājums – vai tiešām nepastāv kāds izņēmums, ja pakalpojums tiek sniegts tikai saistītām kapitālsabiedrībām. Šādu jautājumu Senāts uzdeva Eiropas Savienības Tiesai 2024.gada 4.janvārī, apturot lietas SKA-10/2024 izskatīšanu.
Saistību tiesības 06:00, 5. Jūn. 2024
Senāts 2024.gada 29.februārī pieņēma spriedumu lietā SKA-7/2024 par sabiedrības tiesībām lūgt Valsts ieņēmumu dienestam atmaksāt akcīzes nodokli par ugunsgrēkā iznīcinātām akcīzes precēm. Apskatām spriedumā paustās atziņas.
Nodokļi 06:00, 29. Mai. 2024
Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2024
Šī gada februāra sākumā apgabaltiesa izskatīja visai sarežģītu lietu A420226619 par to, vai Latvijas uzņēmums pamatoti piemērojis pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi. Apgabaltiesas izteiktie secinājumi ir pārsteidzoši vienkārši. Apskatām tos!
Pēdējā laikā ir vērojama uzņēmumiem pozitīva tendence strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) uzņēmuma pārejas lietās. Konkrētajā lietu kategorijā tiesas biežāk sākušas skatīties uz VID argumentiem kritiskāk.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 24. Apr. 2024
Senāta 2023.gada 9.oktobra spriedums lietā SKA-171/2023 raisīja ne vien publisku diskusiju juristu un nodokļu konsultantu starpā, bet arī nodokļu maksātāju bažas par to, ka turpmāk vairs nebūs iespējams iesniegt atkārtotu pievienotās vērtības nodokļa atmaksas pieteikumu. Tomēr pavisam nesen stājies spēkā pirmās instances tiesas spriedums, kas bažas kliedē.
Ņemot vērā finanšu pakalpojumu digitalizāciju un attīstību tiešsaistē, sagaidāms, ka virtuālās valūtas aizvien biežāk ienāks mūsu ikdienā. Jau šobrīd pasaulē ir vairāk nekā 2100 virtuālo valūtu, no kurām liela daļa attīstītas kā augsta riska spekulāciju objekts un nereti ir bez jebkāda ekonomiska pamatojuma, atšķirībā no to sākotnējā mērķa – kļūt par pamatu alternatīvai finanšu sistēmai. Lai korekti veiktu virtuālās valūtas uzskaiti, jāņem vērā pāris pamatprincipi.
Grāmatvedība 06:00, 20. Mai. 2024
Šī gada marta sākumā administratīvā tiesa izskatīja strīdu par Valsts ieņēmumu dienesta atteikumu sniegt informāciju, kurai, iespējams, ir komercnoslēpuma statuss, arodbiedrībai, kas bija pieteicēja lietā. Apskatām, kā šī lieta atrisinājās!
Komerctiesības 06:00, 7. Jūn. 2024
Marta sākumā otrās instances tiesa nosprieda par labu uzņēmumam, kas 2022.gada sākumā iegādājās dzīvokli par nepilnu pusmiljonu, bet Valsts ieņēmumu dienests atteica atmaksāt tā pārmaksāto priekšnodokli, jo uzskatīja, ka komersanta nodoms veikt ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus darījumus ir apšaubāms. Izskatām 2024.gada 8.marta lietu A420230922.
Ja kādam Latvijas rezidentam – fiziskai personai – pieder daļas kādā Krievijas uzņēmumā, tad tam var rasties pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no Krievijas uzņēmuma peļņas, pat ja tas peļņu nav sadalījis dividendēs un izmaksājis šai personai Latvijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 15. Mai. 2024
Tiesu prakses attiecībā uz uzņēmuma nodokļu parāda piedziņu no valdes locekļa vairs nav retums. Administratīvās tiesas intensīvi un visdažādākajos aspektos veido judikatūru jautājumos par valdes locekļa atbildību nodokļu jomā, jo šobrīd Valsts ieņēmuma dienests aktīvi izmanto likumā noteiktās tiesības pieprasīt nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu uzņēmuma valdes loceklim, ja piedzīt nodokļu parādu no uzņēmuma nav iespējams.
Komerctiesības 06:00, 28. Feb. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Vai partneris nereģistrētā laulībā ir tiesīgs saņemt dāvinājumu un nemaksāt par to iedzīvotāju ienākuma nodokli? Senāts kādā 2023.gada lietā meklēja atbildi uz šo jautājumu. Ņemot vērā, ka Latvijā partnerības institūta tiesiskais regulējums tapis ļoti gausi, viedokļu atšķirības ir redzamas arī tiesu spriedumos.
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Mar. 2024
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
2023.gada septembrī Eiropas Komisija publicēja Eiropas Savienības Padomes direktīvas priekšlikumu par transfertcenu noteikšanu. Jaunā direktīva paredz noteikt kopīgu transfertcenu regulējumu Eiropas Savienības valstīs, tādējādi harmonizējot šo nodokļu jomu arī Eiropas Savienības līmenī. Ko direktīvas ieviešana nozīmēs Latvijai?
Saistītās personas 06:00, 27. Mar. 2024
Elektroniskais paraksts ir viens no zināmākajiem rīkiem, kuru izmanto digitālajā vidē. Taču ne visos biznesa procesos ir nepieciešams paust gribu vai apstiprināt saistības, ko nodrošina eParaksts. Bieži vien vajadzīgs tikai stingrs apstiprinājums par dokumenta vai kāda procesa autentiskumu, izcelsmi vai saturu. Te palīgā nāk eZīmogs!
Svarīgi 10:22, 15. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests var uzsākt nodokļu parāda piedziņas procesu bezstrīda kārtībā, ja uzņēmums laicīgi nenorēķinās par nodokļu saistībām. Bet vai drīkst pieprasīt samaksāt parādu, kas radies nevis pašam uzņēmumam, bet tā sadarbības partnerim, ar kuru debitors jau norēķinājies? Atbilde meklējama Senāta 2023.gada 24.novembra spriedumā lietā SKA-117/2023.
2018.gada grozījumos likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.2pantā tika paredzēta atbildība par transfertcenu dokumentācijas prasību pārkāpumiem. Šie grozījumi piemērojami darījumiem, kas veikti, sākot ar 2018.gadu. Šobrīd tiesā jau tiek skatītas pirmās lietas, kurās Valsts ieņēmumu dienests izmantojis tiesības sodīt nodokļu maksātājus par pārkāpumiem saistībā ar transfertcenu dokumentāciju.
Nodokļi 06:00, 8. Mar. 2024
Lai nodrošinātu teritorijas uzkopšanu uzņēmuma saimnieciskajās struktūrvienībās, tiek izmantots zāles pļāvējs, zāģis un citas ierīces, kurām nepieciešama degviela vai benzīns. Kā uzskaitīt šādu degvielas patēriņu? Vai par degvielas izlietojumu nepieciešams sagatavot arī aktu? Kas tajā jānorāda?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 1. Mar. 2024
Uzņēmumiem, izmantojot degvielas kartes, līdz šim nebija skaidrs, kā šiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli – vai kā degvielas piegādei? Pagājušā gadā Eiropas Komisija ir radusi vienotu skaidrojumu, lai turpmāk nevienam nav jālauza galva par nodokļa piemērošanu.
Saskaņā ar Eiropas Savienības Tiesas (EST) un Senāta atziņām priekšnodokļa atskaitīšanas sistēmas mērķis ir pilnībā atbrīvot uzņēmēju no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samaksas. Tādējādi kopējā PVN sistēma nodrošina pilnīgu neitralitāti attiecībā uz nodokļa piemērošanu visām saimnieciskajām darbībām neatkarīgi no to mērķiem vai rezultātiem ar noteikumu, ka šīm darbībām uzliek PVN. Citiem vārdiem sakot, valsts nevar iejaukties PVN sistēmā, liedzot to izmantot, ja vien nav pamatotu aizdomu, ka nodokļu maksātājs šo sistēmu izmanto ļaunprātīgi.
Nodokļi 06:00, 18. Jan. 2024
Ar pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi apliekamie darījumi tradicionāli uzskatāmi par vieniem no riskantākajiem darījumiem, it īpaši gadījumos, ja nodokļu maksātājs, kas īsteno preču piegādi, pircējam tās nenogādā. Laiku pa laikam administratīvajā tiesā tiek skatīti strīdi par to, vai šādi darījumi ir vai nav atzīstami par simulatīviem nolūkā gūt fiskālas priekšrocības. Arī 2023.gads nebija izņēmums.
Ja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā ir informācija par izmaksātajām aplokšņu algām, par kurām nav veikti nodokļu maksājumi, VID ir pienākums piedzīt no darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu starpību - šāds secinājums nostiprināts ar Senāta spriedumu 2023.gada 28.aprīļa lietā SKA-68/2023.
Nodokļi 06:00, 7. Feb. 2024
Vai kopā ar pakalpojumu izsniegta dāvana jāuztver kā vienots pakalpojums vai kā divi dažādi darījumi? Ko var un ko nevar uzskatīt par vienotu pakalpojumu? Šie jautājumi ir svarīgi, lai pareizi piemērotu pievienotās vērtības nodokli. Apskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un Latvijā esošo praksi, piemērojot pievienotās vērtības nodokli dāvanām!
Ne visai bieži tiek runāts par pamatlīdzekļu iekšējo dokumentāciju uzņēmumā, tomēr tai ir nozīme, jo tā sniedz skaidru priekšstatu par pamatlīdzekļu uzskaiti. Kādi iekšējie attaisnojuma dokumenti nepieciešami pamatlīdzekļu uzskaitei un inventarizācijas veikšanai, kādus rekvizītus tiem jāsatur un kāda informācija jānorāda grāmatvedības reģistros?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 15. Jan. 2024
Praksē daudzi uzņēmumi iegrāmato saņemtos vai izrakstītos priekšapmaksas rēķinus pirms samaksas veikšanas vai saņemšanas, lai grāmatvedībā nodrošinātu vienotu dokumentu plūsmu. No kontroles viedokļa tas ir atbalstāmi, tomēr, ir svarīgi atcerēties par šādu priekšapmaksas rēķinu esamību gada pārskata sagatavošanas brīdī un veikt korekcijas, uzņēmuma bilancē neuzrādot avansa rēķinus, par kuriem nav veikta vai saņemta apmaksa.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 27. Dec. 2023
Lai ārvalstnieks saņemtu termiņuzturēšanās atļauju, ir jāizpilda vairāki nosacījumi, viens no tiem – jānomaksā nodokļi noteiktā apmērā. Tieši šis aspekts mēdz būt strīdu objekts, un tā noticis arī kādā Senāta izskatītajā lietā, kurā kapitālsabiedrības dalībniekam tika atteikta uzturēšanās atļauja. Apskatām spriedumā gūtās atziņas.
Nodokļi 06:00, 1. Dec. 2023
Nodokļu reformas gads tuvojas, tāpēc, kā jau ierasts katru gadu, žurnāls “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizē konferenci “Nodokļi un grāmatvedība 2024”. 2024.gada 11.janvārī aicinām uz noderīgāko un katram profesionālim nepieciešamāko nodokļu konferenci, kurā Latvijas zinošākie eksperti dalīsies ar praktiskiem skaidrojumiem un ieteikumiem par pieņemtajām izmaiņām.
Svarīgi 09:00, 19. Dec. 2023
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Svarīgi 14:00, 12. Jan. 2024
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
2023.gada 9.oktobrī Augstākās tiesas Senāts pieņēma spriedumu lietā A42-00784-23/3, ar kuru tika mainīta kārtība, kā turpmāk Valsts ieņēmumu dienests un tiesa skatīs lietas par nodokļu maksātāju tiesībām atgūt pārmaksāto pievienotās vērtības nodokli.
Komerciālos strīdus var izraisīt dažādi faktori, tostarp līgumu pirmstermiņa laušana, intelektuālā īpašuma strīdi, ar konkurenci saistīti jautājumi vai nesaskaņas starp biznesa partneriem. Šie strīdi var radīt piespiedu dīkstāves, bojāt reputāciju, izraisīt dažāda veida finanšu satricinājumus, līdz ar to arī ekonomiskos zaudējumus.
Finanšu vadība 06:00, 23. Nov. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Lai arī jau pirmā advente aizvadīta un oficiāli ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks, tomēr vēl jāpaspēj atskatīties uz “iFinanses” novembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:51, 6. Dec. 2023
Tā kā preču transportēšana starp dažādām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm notiek ik dienu un šādu darījumu apjoms tikai pieaug, ir būtiski saprast, kad iespējams piemērot pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi preču piegādes darījumam. Apskatām, kādi ir nosacījumi un kādi dokumenti pamato šādu preču piegādes darījumu.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 15. Nov. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Latvijas tiesu prakse pierāda, ka visbiežākie strīdi starp Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un nodokļu maksātājiem ir par pievienotās vērtības nodokļa (PVN), it īpaši 0% likmes, piemērošanu un priekšnodokļa atskaitīšanu. Apskatīsim PVN 0% likmes piemērošanu pārrobežu preču piegādes darījumiem Eiropas Savienībā (ES), tostarp, darījumu ķēdēm, kā arī tādu darījumu iespējamos riskus un to mazināšanas pasākumus.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 27. Sep. 2023
Pārāk krāšņa sevis kā ilgtspējīga, zaļa, klimata neitrāla uzņēmuma reklamēšana šodien var beigties ar visai nepatīkamām sekām. Ja šādai komunikācijai nav reāla seguma, uzņēmumam vai organizācijai var nākties skaidroties tiesā par tā saucamo zaļmaldināšanu (greenwashing). Turklāt šāda piemelošana nav tikai biznesa drauds uzņēmumiem vien, bet arī attālina mūs no kopīga mērķa panākt reālas pārmaiņas, lai mazinātu ietekmi uz klimatu.
Finanšu vadība 06:00, 3. Nov. 2023
Divas reizes gadā tiek pārgriezti pulksteņi – pavasarī stundu uz priekšu, bet rudenī – stundu atpakaļ. Tāpēc divas reizes gadā ir nestandarta diennakts – ar 23 stundām un ar 25 stundām, proti, pavasara naktī ir par vienu stundu mazāk, bet rudens – par stundu vairāk. 29.oktobrī pulksteņi tika pārgriezti uz ziemas laiku. Kā jāapmaksā nakts darbs darbiniekam, kurš strādāja “lieko” stundu?
Darba laiks 06:00, 1. Nov. 2023
Ir situācijas, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzskata valdes locekļus par darba ņēmējiem uzņēmumos, savukārt uzņēmēji skaidro VID, ka valdes locekļi pilda valdes locekļiem piešķirtās funkcijas un nav pamata aprēķināt algas nodokļus par domājamajām (precīzāk - VID izdomātajām) algām. Apskatām, kā atšķirt, vai valdes loceklis pilda darba pienākumus, kam paredzēta atlīdzība, vai tomēr funkcijas, kas neparedz atalgojuma saņemšanu.
Senāta Administratīvo lietu departaments š.g.10.oktobrī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā SKA-83/2023, ar kuru atcelts Valsts ieņēmumu dienesta lēmums atņemt pieteicējai biedrībai "Latvijas Treneru tālākizglītības centrs" sabiedriskā labuma organizācijas statusu. Un šis Senāta spriedums nav pārsūdzams.
Svarīgi 16:16, 16. Okt. 2023
Brīdī, kad pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, to drīkst pārvērtēt, izmantojot pārvērtēšanas metodi. Apskatām, kādas ir šīs metodes nianses.
Pamatlīdzekļi 06:00, 30. Okt. 2023
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Brīdī, kad tiek secināts, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, jārīkojas, lai pamatlīdzekļu vērtība uzskaitē būtu atbilstoša, tādējādi gada pārskata lietotājiem radot skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 2. Okt. 2023
Šī publikācija ir paredzēta uzņēmumu galvenajiem grāmatvežiem un finanšu vadītājiem, kas plāno pārskatīt transfertcenu dokumentāciju, ņemot vērā esošo Valsts ieņēmumu dienesta (VID) praksi un atbalstītos risinājumus uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) risku mazināšanā. Autors izsaka pateicību VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei, VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes vadībai un kompetentajām VID ierēdnēm transfertcenu jomā par atbalstu šīs publikācijas tapšanā.
Saistītās personas 06:00, 25. Sep. 2023
Vai atvasināta publiska persona zemes nomas maksā, kam tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN), drīkst iekļaut nekustamā īpašuma nodokli (NĪN)?
Citi 06:00, 26. Sep. 2023
Laikā, kad līdz ar starpbanku aizņēmumu likmes EURIBOR paaugsināšanos tiek palielināti arī kredītu procenti, aktualizējas jautājums – kā piemērot procentu likumi aizdevumiem darījumos ar saistītajām personām? Kura šobrīd ir tirgus cenai atbilstoša likme?
Klausies
Saistītās personas
06:00, 20. Sep. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 10.oktobrī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atcelts Valsts ieņēmumu dienesta lēmums atņemt pieteicējai biedrībai "Latvijas Treneru tālākizglītības centrs" sabiedriskā labuma organizācijas statusu. Senāta spriedums nav pārsūdzams.
Komerctiesības 14:37, 13. Okt. 2023
Pievienotās vērtības nodokļa 0% likmes piemērošana piegādes jeb realizācijas darījumos Eiropas Savienības teritorijā ir visai riskanta. Tādu secinājumu nākas izdarīt, vērtējot pēdējo gadu Administratīvās tiesas praksi nodokļu strīdu jomā un ņemot vērā arī Valsts ieņēmuma dienesta aktuālo tendenci nekorekti interpretēt pievienotās vērtības nodokļa sistēmas funkcionēšanas pamatprincipus.
Nodokļi 06:00, 6. Sep. 2023
Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 14.februāra spriedumā lietā SKA-69/2023, ir izskatījis priekšnodokļa atskaitīšanu par reprezentatīva automobiļa iegādi un uzturēšanu, lielu vērību pievēršot tieši pierādījumu vērtēšanas jautājumiem. Spriedums ir aktuāls, ņemot vērā pieņemtos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas nosaka reprezentatīvo automobiļu vērtības bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) robežu – 75 000 eiro – tiem automobiļiem, kuri tiek iegādāti vai nomāti sākot no 2023.gada 1.jūnija.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 1. Sep. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Senāta Administratīvo lietu departaments ziņo, ka 14.jūnijā apturēta tiesvedību lietā Nr.SKA-192/2023 par Valsts ieņēmumu dienesta noteikto muitas parādu uzņēmumam SIA „Baltic Container Terminal”, lai vērstos ar prejudiciāliem jautājumiem Eiropas Savienības Tiesā.
Svarīgi 11:44, 16. Jūn. 2023
Ieskatu par to, kā Valsts ieņēmumu dienestam (VID) veicas ar labas pārvaldības principa ievērošanu, labi redzam Administratīvās rajona tiesas un Administratīvās apgabaltiesas judikatūrā. Piemēram, lietā A420153922 tiek risināts VID darbinieka strīds pret darba devēju (ko tiesā pārstāv Finanšu ministrija (FM)) par algas samazināšanu tādēļ, ka darbinieks ir nepamatoti novilcinājis uzņēmuma auditu. Darbinieka pieļauto pārkāpumu dēļ VID uz deviņiem mēnešiem samazinājis darbinieka algu par 20%.
Nodokļi 06:00, 26. Jūn. 2023
Veicot uzņēmējdarbību, ikviena fiziska vai juridiska persona kaut reizi no darījuma partnera ir saņēmusi vēstuli ar grāmatvedības sagatavotu salīdzināšanas aktu ar lūgumu to apstiprināt. Protams, katra uzņēmēja grāmatvedības sistēma ir sakārtota un pielāgota konkrētai sfērai, un ne visi uzņēmumi apmainās ar salīdzināšanas aktiem par veiktajiem darījumiem, it sevišķi, ja darījumi ir veiksmīgi un kavētu maksājumu nav. Vai grāmatvedības salīdzināšanas aktu sagatavošana un nosūtīšana ir obligāta, un kādēļ tie vispār ir nepieciešami?
Dokumenti 06:00, 12. Jūl. 2023
Sabiedrība, kas ir reģistrēta kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja Latvijā, tikko ir nodevusi ēku ekspluatācijā un dažas no tās telpām iznomā. Pašnodarbinātā persona, kas nav reģistrēta kā PVN maksātāja, vēlas nomāt telpas un ikmēneša maksu par telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem maksāt skaidrā naudā, saņemot no sabiedrības stingrās uzskaites kvīti par veikto maksājumu. Kādi ir ierobežojumi skaidrās naudas darījumiem? Kādas atskaites jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Vai jāiesniedz paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām?
Nauda 06:00, 13. Jūl. 2023
Ja pirms Covid-19 pandēmijas attālinātais darbs galvenokārt tika izmantots informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē, pēdējā laikā tas ir strauji ienācis arī citās nozarēs. Ārvalstu sabiedrības arvien biežāk izvēlas algot vietējos klientu menedžerus, konsultantus un citus speciālistus, nemaz neatverot filiāli vai biroju Latvijā. Līdzīga tendence vērojama arī Latvijas uzņēmumu vidū. Tāpēc aktuāls ir jautājums, vai uzņēmuma darbinieka “mājas birojs” mītnes valstī var tikt uzskatīts par uzņēmuma pastāvīgo pārstāvniecību ar visām no tā izrietošajām sekām?
Aizvien biežāk uzņēmumi lemj par labu tieši elektroauto iegādei, tādējādi kļūstot draudzīgāki videi. Lai arī šāda prakse kļūst ar vien populārāka, normatīvajos aktos vēl joprojām nav precizēti nosacījumi, kas attiektos tieši uz elektroauto. Līdz ar to uzņēmumu ienākumu nodokļa piemērošana dažādiem, ar elektroauto saistītiem izdevumiem notiek līdzīgi kā citiem Uzņēmumu ienākumu nodokļa likumā paredzētajiem auto – uz elektroauto ir attiecināmas tādas pašas nodokļu un grāmatvedības normatīvo aktu prasības kā uz parastajiem auto.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Jūn. 2023
Darījumiem starp saistītām personām tiek pievērsta īpaša uzmanība no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses, jo ir nepieciešams pārliecināties, vai to pamatā nav darījuma dalībnieku vēlmes izvairīties no saistību izpildes pret valsts budžetu vai iegūt fiskālās priekšrocības. Šādi darījumi laiku pa laikam nonāk arī tiesu vērtējumā. Viens no pēdējiem Senāta spriedumiem, kurā ir vērtēts darījums starp saistītām personām, ir 2022.gada 31.oktobra spriedums lietā SKA 664/2022.
Klausies
Saistību tiesības
06:00, 15. Mai. 2023
Latvijas uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, pārdod preces pēc FCA (Free Carrier) jeb franko pārvadātāja noteikumiem. Preču pircējs ir Šveices uzņēmums, kas reģistrēts Nīderlandē kā PVN maksātājs, bet preces ved uz noliktavu Vācijā. Latvijas uzņēmums izraksta Šveices uzņēmumam nodokļa rēķinu. Pircējs pats aizved preci uz noliktavu Vācijā, starptautiskajā preču transporta pavadzīmē (CMR) ir norādīta atzīme par saņemšanu Vācijā. Kāda PVN likme jāpiemēro šim darījumam? Kā to norādīt PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 25. Mai. 2023
Arvien biežāk starptautiskas uzņēmumu grupas uzņēmumi iesaistās kopprojektos, slēdzot izmaksu ieguldījuma vienošanās (cost contribution arrangements). Ar ko pakalpojumu izmaksu ieguldījuma vienošanās atšķiras no parasta uzņēmumu iekšgrupas sniegtā pakalpojuma? Kā jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis, kādi transfertcenu riski var rasties un kas ir nozīmīgākie ieguvumi no šādas sadarbības formas? Izskatīsim šajā rakstā.
Saistītās personas 06:00, 31. Mai. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Ja kādreiz ir nācies apskatīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publicēto nodokļu administrēšanas lēmumu sadaļu, tad noteikti ir redzēts kupls pievienoto vērtības nodokļa (PVN) atmaksas atteikumu skaits. VID pienākumus likumdevējs ir precizējis vairākkārt, mēģinot panākt vieglāku un ātrāku PVN atmaksāšanas gaitu. Vai tas ir izdevies? Kā notiek patiesībā?
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Noslēdzot rakstu ciklu par 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām nodokļu jomā, šoreiz izskatīsim trīs nozīmīgas tiesu lietas: par nodokļu maksājumiem maksātnespējas gadījumā, soda naudas samazinājuma piešķiršanu un nepamatotu audita termiņa pagarinājumu.
Nodokļi 06:00, 27. Mai. 2022
Ņemot vērā diskusijas, kas izvērtās par prēmiju norādīšanu gada pārskatā publikācijā "Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas?", iFinanses, 22.02.2023., ir sagatavots plašāks skaidrojums par uzkrāto saistību uzrādīšanu grāmatvedībā un gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 11. Apr. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un darba laika uzskaitē? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Un kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sniegsim žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Svarīgi 17:22, 17. Mar. 2023
Turpinām izskatīt 2021. gada būtiskākās tiesu atziņas nodokļu jomā. Šoreiz – divas lietas saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem un to iekļaušanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā.
Nodokļi 07:00, 18. Feb. 2022
Ikdienas uzņēmējdarbības vidē viens no jautājumiem, kas skar ikvienu biznesa jomas pārstāvi, ir parāda piedziņas efektīvi risinājumi. Lai gan parādu atgūšanas joma ir plaša, tomēr nepastāv ideālais modelis, kas garantētu rezultātu. Tomēr strīdu izskatīšanas praksē ir novērotas situācijas, kad, veicot konkrētas secīgas darbības, kreditoram ir iespēja gan atgūt parādu, gan noregulēt attiecības ar parādnieku.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 20. Jan. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Reizēm sastopamies ar situācijām, kad darījums ir noticis jau pirms kāda laika, bet vēlāk kādu iemeslu dēļ tiek konstatēts, ka tomēr nav izsniegts vai saņemts nodokļa rēķins. Saprotams, ka visbiežāk darījuma puses var šo situāciju labot – sagatavot trūkstošos dokumentus, dokumentēt apstākļus, kādos šīs labošanas darbības tiek veiktas. Bet kā rīkoties tad, ja kļūdu labojums nav iespējams? Ko iesākt, ja darījuma summas ir lielas?
Ne vienmēr gadījumos, kad šķiet, ka lietu uzvarēt "nespīd", jāzaudē cerība, jo bieži vien tiesvedības procesā mēdz parādīties pavisam negaidīti lietas pavērsieni, kas liek kardināli mainīt skatpunktu uz problēmjautājumu. Tā notika arī kādā lietā, kurā uzņēmums apstrīdēja Valsts ieņēmumu dienesta piemēroto metodi preču muitas vērtības noteikšanai. Izskatām Senāta spriedumu!
Komerctiesības 06:00, 6. Jan. 2023
Pie lasītājiem jau devies jauns profesionālais žurnāls “iFiT”, kurā ik mēnesi tiks apskatīts plašs
tēmu loks, kas aktuāls katram uzņēmumam – nodokļi, grāmatvedība un finanšu
vadība, darba un komerctiesību, kā arī vadības tēmas.
Svarīgi 16:17, 6. Jan. 2023
Šajā rakstu ciklā piedāvājam īsu ieskatu būtiskākajās 2021. gada tiesu atziņās nodokļu jomā. Sāksim ar divām lietām, kurās Senāts nostiprina atziņu, ka nodokļu maksātāja ļaunprātīgas rīcības pierādīšanai var izmantot netiešu pierādījumu kopumu.
Nodokļi 07:00, 17. Dec. 2021
Turpinām izskatīt 2021. gada būtiskākās tiesu atziņas nodokļu jomā. Šoreiz izskatām divas lietas. Vienu – par Valsts ieņēmumu dienesta pienākumu pienācīgi noskaidrot apstākļus, lai pierādītu ļaunprātīgas nodokļu sistēmas izmantošanas pazīmes. Bet otrajā lietā – atziņas par pārmaksātās nodokļa summas atmaksas termiņu.
Nodokļi 07:00, 22. Dec. 2021
Atskatoties uz 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām, šoreiz izskatīsim divas lietas par personas iekļaušanu riska personu sarakstā. Nepietiek konstatēt vienīgi to, ka personas darbības laikā ir izveidojies nodokļu parāds, jāvērtē arī personas attieksme pret nodokļu samaksas pienākumu, secina Senāts.
Nodokļi 07:00, 7. Jan. 2022
Darbinieks tiek atbrīvots no darba, un ar viņu tiks noslēgta nekonkurēšanas vienošanās par aizliegumu noteiktu laiku strādāt konkrētā darbības jomā. Kādi ir šādas vienošanās atlīdzības nosacījumi? Vai un kādi nodokļi tai jāpiemēro?
Tiesības 06:00, 28. Okt. 2022
Šoreiz izskatīsim lietu, kurā Senāts vērtējis Valsts ieņēmumu dienesta tiesības veikt ieskaitu attiecībā uz maksātnespējīgas sabiedrības nodokļu parādu, sniegdams vērtīgas atziņas par ieskaita būtību, nodokļu maksājumu regulējumu un Valsts ieņēmumu dienesta kā kreditora tiesisko statusu. Ņemot vērā izaicinājumus, ar kuriem komersantiem jārēķinās jau tuvākā gada laikā, ļoti ticami, ka jautājumi par maksātnespējas procesiem varētu atkal kļūt aktuāli.
Nodokļi 06:00, 3. Okt. 2022
Vasaras periodā Eiropas Savienības Tiesa ir izskatījusi vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu. Aplūkosim dažus spriedumus saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem un vienu – ar preču piegādēm, kuru atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas nodokļu maksātājiem.
Nodokļi 06:00, 23. Sep. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Vai Valsts ieņēmumu dienests nodokļu audita rezultātu apstrīdēšanas procesā drīkst aprēķināt papildu nodokļus un piemērot tiem soda naudu? Izskatām Senāta lēmumu!
Nodokļi 06:00, 2. Sep. 2022
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Šoreiz uzmanību vērsīšu uz kādu Senāta spriedumu, kurā ir daudziem uzņēmumiem aktuālas atziņas šābrīža realitātē, kad tiek kavētas avansā samaksātās preces piegādes un netiek piegādāta identiska prece tai, par kādu ir vienošanās, veicot pasūtījumu. Rakstā esmu apkopojusi tikai dažus aspektus, kas man kā revidentei un grāmatvedei šķita svarīgākie.
//= $article['Article']['score'] ?>
PVN un vaučeri
No agrāk izmantotajām dāvanu kartēm vai priekšapmaksas kartēm telekomunikāciju pakalpojumiem mūsdienās ir attīstījušies nopērkami kuponi, vaučeri un kartes, ko tirgo gan paši preču vai pakalpojumu piegādātāji, gan arī starpnieki un interneta platformas. Tas rada jautājumu – kā šiem dažādajiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli?
Nodokļi 06:00, 1. Aug. 2022
Vasarā dažādi skolēnu ārpusskolas pasākumi ir ļoti pieprasīti un iecienīti - vai tās būtu nometnes vai ekskursijas, vai sporta, mākslas nodarbības, vai svešvalodu kursi. Tāpēc vietā ir aplūkot kārtējo Eiropas Savienības Tiesas spriedumu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu ārpusskolas pasākumiem.
Nodokļi 06:00, 8. Aug. 2022
Vai kopīgi tēriņi un mājsaimniecība drīkst būt tikai personām, kas izveidojušas ģimeni Civillikuma izpratnē, proti, reģistrējušas laulību? Jautājums ir absurds, tomēr, ņemot vērā nodokļu likumus, tāds nereti var rasties, piemēram, situācijā, kad partneri viens otram pārskaita naudas līdzekļus vai nolemj pārdot kopīgi iegādātu nekustamo īpašumu. Manuprāt, pienācis laiks ģimenes jēdzienu iestrādāt arī nodokļu likumos!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 20. Jūl. 2022
Eiropas Savienības Tiesas judikatūrā jau ir vairāki nolēmumi par nodokļa atbrīvojuma piemērošanu dažādiem medicīnas aprūpes un ar to saistītiem pakalpojumiem. Tomēr, šķiet, ka neskaidrības šajā jomā turpinās. Izsktām jaunāko tiesu praksi!
Nodokļi 06:00, 22. Jūn. 2022
Vai aizdevuma līgums ir pielīdzināms attaisnojuma dokumentam grāmatvedībā? Vai iemesls, ka naudas līdzekļi ir nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ir pietiekams, lai nesamaksātu nodokļus? Izskatām tiesas atziņas!
Nodokļi 06:00, 27. Jūn. 2022
Atbilstoši likumam, ja pretendentam ir nodokļu parāds, to izslēdz no dalības publiskajā iepirkumā. Tomēr, vai pieļaujams liegt pretendenta dalību iepirkuma konkursā, ja šāds nodokļu parāds radies nepareizi iesniegtas nodokļu deklarācijas dēļ? Atbildi nesenā spriedumā meklēja Senāts.
Ārzemju partneru piesaiste transportlīdzekļu tirdzniecībā var izraisīt Latvijas komersantiem neplānotus nodokļu riskus, kā tas notika tiesu lietā par Latvijā reģistrētās automašīnas realizāciju Rumānijas pircējam ar Vācijas partnera autosalona starpniecību.
Sankciju likumā ir noteikts pienākums veikt sankciju riska novērtējumu un izveidot iekšējās kontroles sistēmu. Apskatīsim kā veikt darījumu uzraudību jau pēc līguma noslēgšanas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūn. 2022
Galvenā uzņēmuma modelis ir plaši izmantots saimnieciskās darbības modelis starptautisku uzņēmumu grupās. Aplūkosim, kādi savstarpēji veiktie darījumi izraisa paaugstinātu nodokļu administrāciju interesi un kā izvairīties no šiem riskiem! Pieskarsimies arī Covid-19 ietekmei uz transfertcenām.
Saimnieciskā darbība 06:00, 3. Jūn. 2022
Robeža starp pirkumiem saimnieciskās darbības vajadzībām un nesaimnieciskiem pirkumiem bieži vien ir visai nekonkrēta. Vai cena par kādu pirkumu var būt izšķirošais kritērijs, lai noteiktu, vai šis pirkums ir noticis uzņēmuma saimnieciskās darbības vajadzībām? Kādam ir jābūt labumam uzņēmējdarbībai no šī pirkuma? Ja runa ir par reklāmas izmaksām – vai reklāmai jābūt īpaši adresētai potenciālajam mērķa tirgum? Kā uzņēmumam pamatot pirkuma saikni ar tā darbību? Izanalizēsim Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 30. Mar. 2022
Tiesības atsaukties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma 18.2 panta 6. daļā ietverto apliecinājumu ir juridiskām personām, kuru “ķēdes” gala akciju sabiedrības akcijas ir kotētas Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstu biržās, aktuālajā skaidrojumā par patieso labuma guvēju reģistrāciju informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 10:27, 9. Aug. 2021
2022. gada janvārī un februārī Eiropas Savienības Tiesa pieņēmusi vairākus prejudiciālos nolēmumus, bet šoreiz par vienu no tiem – par pievienotās vērtības nodokļa samazinātās likmes piemērošanu koksnes šķeldas piegādei.
Nodokļi 06:00, 20. Apr. 2022
Naudas darījumiem, vienalga - skaidrās vai bezskaidrās naudas, uzņēmumā ir viens no visaugstākajiem riskiem. Visdrošāk būtu tos kārtot pašam uzņēmuma vadītājam, tomēr tas ne vienmēr ir iespējams. Kā samazināt riskus, ja šie darījumi tiek uzticēti grāmatvedības darbiniekiem? Izskatām lasītāja situāciju!
Finanšu vadība 06:00, 21. Mar. 2022
Uzņēmums vēlas ziedot Ukrainai, tāpēc rīko pasākumu, kurā citi uzņēmumi var piedalīties par ziedojumiem, pēc pasākuma visa saziedotā summa tiks pārskaitīta fondam "Ziedot.lv" ar mērķi šos līdzekļus novirzīt Ukrainas atbalstam. Vai citi uzņēmumi var veikt ziedojumu komerciestādei, kas rīko šo pasākumu? Uz kā pamata? Vai uzņēmumam ir jāreģistrē šis pasākums? Saņemot naudu no ziedotājiem, kas var būt dažādas summas (nav attaisnojuma dokumenta), vai to drīkst uzskaitīt kā saņemto mērķziedojumu un neaprēķināt pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Saimnieciskā darbība 06:00, 7. Apr. 2022
Vai reklāmas pakalpojumus var uzskatīt par nesaistītiem ar saimniecisko darbību tāpēc, ka tie, nodokļu administrācijas ieskatā, ir pārāk dārgi un nav nepieciešami ienākumu gūšanai? Un vai drīkst koriģēt samaksāto nodokli, ja samaksa tiek veikta pa daļām? Izskatām pagājušā gada nogalē publicētos Eiropas Savienības Tiesas nolēmumus!
Nodokļi 07:00, 4. Mar. 2022
Nu jau pirmais prieks par Satversmes tiesas secinājumiem pagājis, jāsāk ieskatīties detaļās – ko īsti nozīmē šis spriedums? Kāda bijusi tiesas galvenā argumentācija? Tas varētu būt svarīgi arī citu, līdzīgu nodokļu tiesību normu apstrīdēšanai. Vai būs iespējams atgūt līdz šim samaksāto nodokli tiem, kas strādājuši ar zaudējumiem?
Nodokļi 07:00, 9. Mar. 2022
Ar 1. janvāri spēkā stājas pagājušā gada nogalē pieņemtie Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma grozījumi, nosakot, ka daļai sabiedrību turpmāk ir pienākums finanšu pārskata pielikumā sniegt detalizētu informāciju par pētniecības un attīstības izmaksām. Izskatām svarīgāko!
Gada pārskats 07:00, 21. Feb. 2022
Nesen noslēgusies lieta, kas sākumā nodokļu maksātājam solīja nepatikšanas, nosakot papildu nodokļu saistības un nokavējuma naudu, un kas tomēr veiksmīgi atrisinājusies Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma apstrīdēšanas stadijā. Izskatīsim šo lietu!
Darba tiesības 07:00, 2. Feb. 2022
2021. finanšu gads ir noslēdzies, un pienācis laiks gatavot gada pārskatus, novērtēt finanšu pārskatu rādītājus, kā arī veikt parādnieku izvērtējumu. Vienlaikus pandēmijas ietekmē palielinājies to uzņēmumu skaits, kas nespēj segt savas parādsaistības. Tādēļ šis ir piemērots laiks, lai lasītājiem atgādinātu, ka nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas situācijas, kad parāds nodokļu vajadzībām tiek uzskatīts par izdevumu, kas radies saimnieciskajā darbībā, un tādējādi jāizpilda noteikti kritēriji.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:06, 14. Mar. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
Šī gada septembrī un oktobrī Eiropas Savienības Tiesā pieņemti vairāki spriedumi un nolēmumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas nodokļu maksātājiem. Izskatām svarīgāko!
Nodokļi 07:00, 29. Dec. 2021
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Katrs ir dzirdējis par Valsts ieņēmumu dienesta “melno sarakstu” jeb riska personu sarakstu. Vai pieļaujams, ka šajā sarakstā iekļūst katrs, kam ir nodokļu parādi? Vairs nē!
Nodokļi 07:00, 3. Dec. 2021
Vai Valsts ieņēmumu dienests var vienpersoniski konstatēt, ka notikusi uzņēmuma pāreja, un uz sava lēmuma pamata piedzīt nodokļus no uzņēmuma ieguvēja? Vai Valsts ieņēmumu dienests var atteikties noslēgt vienošanos par nodokļu parāda samaksas kārtību? Izskatīsim Latvijas Republikas Senāta lēmumu, kurā formulētas vairākas nodokļu maksātājiem būtiskas atziņas!
Nodokļi 07:00, 24. Sep. 2021
Šajā rakstā apkopoti vairāki nozīmīgi Augstākās tiesas Senāta nolēmumi nodokļu lietās. Šīs tiesu atziņas ir ļoti būtiskas, jo tiesas veiktajā darījumu apstākļu izvērtējumā cita starpā ir saskatāms arī ieteikums par to, kā uzņēmējiem pareizi rūpēties par savu darījumu dokumentēšanu, lai arī pēc trīs un vairāk gadiem spētu pierādīt savus labticīgos nolūkus un pamatotu veikto darījumu īstumu.
Nodokļi 07:00, 20. Mai. 2019
Lai gan vasaras vidus – jūlijs un augusts – parasti nav tik “ražīgs” arī Eiropas Savienības institūcijās, tomēr nav arī gluži tā, ka darbs vispār nenotiek. Arī Eiropas Savienības Tiesā šajā periodā ir pieņemti pāris nolēmumi, par kuriem ir vērts uzzināt ko vairāk.
Nodokļi 07:00, 29. Okt. 2021
Praksē nereti mēdz būt gadījumi, kad iedzīvotāju ienākuma nodoklis tiek samaksāts nepareizajā valstī. Šādās situācijās ir jāsakārto nodokļu jautājums un jāpieprasa valstij, kurā nodoklis samaksāts nepamatoti, nodokļa atmaksa. Tomēr praksē šis process var neiet tik gludi. Izskatām tiesas spriedumu!
Darba tiesības 07:00, 6. Okt. 2021
Ik pa laikam dzirdamas publiskas sūdzības par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieņemto lēmumu saturu un pamatu. Tiesa, medijos savu viedokli parasti vienmēr ir paudis uzņēmējs, bet iestāde, atsaucoties uz tiesiskā regulējumā noteiktu aizliegumu komentēt pieņemto lēmumu, klusējusi, kas radījis asas diskusijas par publiskā dialoga nepieciešamību un VID pieņemto lēmumu caurskatāmības uzlabošanu. Tagad situācija ir mainīta.
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Okt. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Nekustamā īpašuma pārdošana no nodokļu skatu punkta var izrādīties īsts pārbaudījums. Tā ir gadījies arī šīs uzziņas pieprasītājam, kuram piederošās zemes pārdošanas darījumam piemērojamo normatīvo aktu skaidrojumi izrādījās tik niansēti, ka Valsts ieņēmumu dienesta un nodokļu ekspertu viedokļi dalās. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 29. Sep. 2021
Uzņēmums saimnieciskajā darbībā izmanto kravas transportlīdzekli ar pilnu masu līdz 3000 kilogramiem, kas ir reģistrēts kā kravas furgons un kam ir vairāk nekā trīs sēdvietas, ieskaitot vadītāja sēdvietu, transportlīdzeklim nav uzstādīta maršruta kontroles sistēma. Kādā apmērā atskaitāms priekšnodoklis par minētā transportlīdzekļa uzturēšanas izmaksām – degvielas iegāde un remonts – 50% vai 100% apmērā? Otrs jautājums – kā veicama degvielas uzskaite šādam kravas furgonam?
Transportlīdzekļa nodokļi 07:00, 14. Okt. 2021
Transfertcenu pārbaudēs lielākā uzmanība parasti tiek pievērsta uzņēmuma peļņai un tās sadalei starp uzņēmuma grupas valstīm ar mērķi – pareizi piemērot nodokļus katrā valstī. Aplūkosim dažus piemērus no starptautiskās tiesu prakses, kas ilustrē, kādi transfertcenu riski var iestāties uzņēmumu grupas restrukturēšanas gadījumā.
Finanšu vadība 07:00, 25. Aug. 2021
Šoreiz plašāk izskatīsim divus aktuālus Eiropas Savienības Tiesas spriedumus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā: vienu par samazinātās likmes piemērošanu ēdināšanas pakalpojumiem, otru – par tiesībām uz priekšnodokli, uzsākot bankrota procedūru.
Nodokļi 07:00, 1. Sep. 2021
2020. gadā Eiropas Komisija ir ierosinājusi pārkāpuma procedūru, jo spēkā esošais normatīvais regulējums par transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa piemērošanas prasībām bija pretējs un neatbilda Eiropas Savienības tiesībām. Šogad šis pārkāpums ir novērsts, veicot atbilstošus grozījumus likumā. Bet kā rīkoties, lai atgūtu prettiesiski pieprasīto nodokli?
Darba tiesības 08:26, 19. Jūl. 2021
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stāsies spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Lai gan joprojām ir daudz nezināmā, jo saistītie Ministru kabineta noteikumi vēl tikai top, likums jau tagad ir jāizlasa katram grāmatvedim un uzņēmuma vadītājam. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies? Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību jaunumiem un arī būtiskiem precizējumiem, lai tie nepaslīdētu garām.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 6. Sep. 2021
Atbilstoši Latvijas likumvidei reprezentatīva automobiļa iegāde vai lietošana saistās ar papildu nodokļu slogu – jāmaksā gan pievienotās vērtības nodoklis, gan uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šo nodokļu piemērošanas jomā aktīvi darbojas Valsts ieņēmumu dienests, un jau ir izveidojusies tiesu prakse, par ko sīkāk šajā rakstā.
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
08:30, 26. Jūl. 2021
Darbiniekam darba līgumā noteikts nepilnais darba laiks – divas stundas dienā, piecas darba dienas nedēļā, un darba alga 300 eiro. 2021. gada jūnijā ir 20 darba dienas, tātad darbinieks nostrādās 40 stundas un par to saņem 300 eiro. Bet, ja darbiniekam būs jāstrādā vairāk, piemēram, 45 stundas, vai šīs piecas stundas ir virsstundas, kas jāapmaksā dubultā? Valsts darba inspekcijas eksperti uzskata, ka tās neesot virsstundas, un atsaucas uz Darba likuma 136. panta 1. daļu, bet darba tiesību jurists uzskata, ka tās ir virsstundas. Kā tad īsti ir?
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Nodokļi 07:00, 11. Jūn. 2021
Eiropas Savienības Tiesai šāgada pirmais ceturksnis lietās par pievienotās vērtības nodokli ir bijis visai ražīgs. Izskatīsim svarīgāko spriedumu apkopojumu.
Nodokļi 07:00, 28. Mai. 2021
Zemnieku saimniecība (ZS) kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja. ZS īpašnieks par sevi ir maksājis pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Vai īpašniekam gada ienākumu deklarācijā ir jāaizpilda D31 "Ienākumi no saimnieciskās darbības, ja nodokļa maksātājs kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā" pielikums, ja ZS sniegs gada pārskatu, kur ir visi ieņēmumi un izdevumi, tai skaitā arī par īpašnieku kā pašnodarbināto veiktās VSAOI?
Nodokļi 07:00, 31. Mai. 2021
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Saimnieciskā darbība 09:26, 21. Mai. 2021
Gandrīz ikvienam gada laikā rodas izdevumi par medicīnas, mācību, apdrošināšanas un citiem pakalpojumiem, par kuriem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir tiesības atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Pagājušā gada nogalē Latvijas Republikas Senāts ir pieņēmis nozīmīgu lēmumu, kas maina līdz šim piemēroto Valsts ieņēmumu dienesta praksi apstiprināt vai atteikt nodokļa atmaksu par šādiem izdevumiem.
Nodokļi 07:00, 16. Apr. 2021
Tā kā šī gada pirmais ceturksnis Eiropas Savienības Tiesai lietās par pievienotās vērtības nodokli ir bijis visai ražīgs, plašāk gribētu informēt par vienu no tām – 2021. gada 20. janvāra spriedumu lietā C-288/19, kurā tika skarts jautājums par darba devēja automašīnu nodošanu darbinieku rīcībā bez atlīdzības.
Nodokļi 07:00, 12. Mai. 2021
Preču piegādātājs regulāri izraksta nekorektus rēķinus vai atsūta nepareizu preci. Lai apmaksu izlīdzinātu, preču piegādātājs atsūta kredītrēķinu par summas starpību. Kā pareizi grāmatvedībā kontēt šo starpību?
Grāmatvedība 07:00, 3. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kas ir pašnodarbinātais, kā veikt reģistrāciju un kāda sociālo iemaksu likme piemērojama.
VID informācija 15:23, 30. Apr. 2021
2020. gada nogalē – novembrī un decembrī – Eiropas Savienības Tiesa izskatīja vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokli. Īsumā informējam par dažām no tām, jo nolēmumos sniegtās atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2021
Sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu tā veiktā audita laikā var ietaupīt gan laiku, gan nervus, gan naudas. Kā apliecinājums tam kalpo arī pērnā gada nogalē pieņemtais Senāta spriedums. Aplūkosim to!
Nodokļi 07:00, 26. Mar. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Ar rītausmas fotogrāfiju uz vāka pie lasītājiem ir devies žurnāla “iFinanses” jaunākais numurs. Kā jau ierasts, žurnālā lasāmi aktuāli un interesanti raksti par grāmatvedību, nodokļiem, darbiniekiem un tiesu praksi. Piedāvājam iespēju “caur atslēgas caurumu” ielūkoties jaunākā numura interesantāko rakstu tēmās.
Svarīgi 16:50, 1. Mar. 2021
Neskatoties uz visai sarežģīto laiku, Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada otrajā pusē ir strādājusi visai ražīgi, un nolēmumu un spriedumu pievienotās vērtības nodokļa lietās 2020. gada rudenī ir bijis visai daudz. Šajā rakstā īss apkopojums par 2020. gada septembrī un oktobrī pieņemtajiem nolēmumiem.
Nodokļi 07:00, 5. Mar. 2021
Kādam nozīme ir darījuma partnera reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā situācijā, kad Valsts ieņēmumu dienests apšauba veiktos darījumus un atsaka tiesības atskaitīt priekšnodokli par darījumiem ar šādu darījuma partneri?
Saimnieciskā darbība 10:06, 19. Feb. 2021
Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, darbiniekiem ir atļauts pusdienot, bet maksa par pusdienām 2 eiro apmērā saskaņā ar darba līgumu tiek ieturēta no darbinieku darba samaksas. Vai šādi rīkoties ir likumīgi? Kādi grāmatojumi būtu jāveic? Kā to pareizi noformēt un atspoguļot grāmatvedībā? Vai šīs summas ietekmē PVN?
Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 2020. gada 4. septembrī pasludinājis spriedumu lietā SKA-383/2020 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu ienākumam, kas gūts no nekustamā īpašuma ieguldīšanas kapitālsabiedrības pamatkapitālā. Izskatīsim svarīgākās atziņas!
Nodokļi 07:00, 29. Jan. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Gada pārskats 07:00, 18. Jan. 2021
Uzņēmumi joprojām ir spiesti pielāgoties jauniem apstākļiem, ieviešot arvien jaunus risinājumus, lai regulētu jautājumus par darbinieku darba vietu un darba laiku. Attālinātā darba apstākļos aktuāls un bieži vien arī neskaidrs ir jautājums par pareizu darba laika uzskaiti. Sevišķi svarīgi tas ir, runājot par tā saukto dežūrlaiku. Izskatīsim tiesas atziņas par šo jautājumu!
Darba tiesības 08:51, 15. Jan. 2021
Iepriekšējā rakstā aplūkojām darījumus ar nerezidentiem no nodokļu skatpunkta. Turpinot rakstu sēriju, šoreiz par juridiskajiem aspektiem – kā Latvijas komersantam sagatavot darījumu dokumentāciju, lai izvairītos vai vismaz ierobežotu riskus, kas var radīt papildu uzņēmumu ienākuma nodokļa sekas.
Saistītās personas 07:00, 4. Dec. 2020
Ja nodokļu maksātājs nav apmierināts ar audita rezultātā Valsts ieņēmumu dienesta pieņemto lēmumu, tam ir tiesības nodot jautājumu izskatīšanai vēlreiz, iesniedzot apstrīdēšanas iesniegumu iestādes ģenerāldirektoram. Bet kā rīkoties, ja arī ģenerāldirektora lēmums joprojām nav labvēlīgs?
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Nov. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Vai obligāti jāveido uzkrājumi nedrošiem parādiem? Kurā likumā tas noteikts? Pamatojoties uz UIN likuma 9. panta 1. daļu, ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj debitoru parādu summu, kura izveidota kā uzkrājums nedrošiem parādiem un iekļauta kā izmaksa PZA, un 36 mēnešu laikā no uzkrājumu izveidošanas dienas parāds nav atgūts. Uzņēmumā no 2018. gada uzkrājumi netiek veidoti un netiek iekļautas izmaksas PZA, jo domāja, ka parāds tiks samaksāts.
Grāmatvedība 08:00, 10. Nov. 2020
Kamēr Eiropas Savienības Tiesā tiek skatīti dažu dalībvalstu iesniegtie jautājumi, vai pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojums sportam pienākas arī izklaides parka pakalpojumiem un bridža spēlēm, Latvijā kādai biedrībai, kas organizē sporta treniņus bērniem, Valsts ieņēmumu dienests sniedza uzziņu, kurā lēma, ka nodokļa atbrīvojums nav piemērojams. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Okt. 2020
Nepieciešamība pirms termiņa izbeigt līgumu var rasties dažādu iemeslu dēļ – sadarbības partneris nepilda līgumu vai līguma izpildījums ir neatbilstošs līguma prasībām, tāpat iemesli var būt saistīti arī ar paša komersanta darbību vai izmaiņām tirgū. Īpaši aktuāls šis jautājums kļuvis Covid-19 izplatības apstākļos.
Nodokļi 07:00, 30. Sep. 2020
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2020
Šoreiz izskatīsim Latvijas tiesu praksē nesen izskatītu muitas lietu – Senāta 2020. gada 28. maija spriedumu lietā SKA-54/2020. Tajā izvērtēta virkne apstākļu: pareiza muitas procedūras – ievešana pārstrādei – piemērošana, muitas parāda rašanās, ja netiek ievērota procedūra, un tas, vai muitas parāds ietver arī pievienotās vērtības nodokli.
Nodokļi 07:00, 14. Sep. 2020
Praksē dzirdēti dažādi stāsti par darbiniekiem, kuri atrod radošus paņēmienus, kā izvairīties no iepazīšanās ar rīkojumiem, tāpēc skaidrojam, vai darbinieks var nepiekrist rīkojumam un kā šādā situācijā rīkoties darba devējam.
Darba tiesības 07:00, 21. Aug. 2020
Likumā noteikts pienākums sniegt Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par pamatdarbības veidu, norādot atbilstošu NACE kodu. Vai jāpaziņo visi darbības veidi vai arī tikai pamatdarbība? Un kādas ir sekas, ja darbības veids netiek paziņots? Vai šādu saimniecisko darbību nedrīkst veikt?
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Aug. 2020
Darbiniekam ir bruto alga 1400 eiro apmērā. Saņemti tiesu izpildītāja rīkojumi par ieturējumiem – viens par uzturlīdzekļiem (piemēram, 500 eiro mēnesī) un otrs par ceturtās kārtas ieturējumu piedziņu 30% apmērā no darba algas. Kā pareizi veikt šos ieturējumus?
Tiesības 09:33, 23. Jūl. 2020
Likums nosaka juridisku personu pienākumu atklāt savu patieso labuma guvēju, iesniedzot Uzņēmumu reģistram noteiktu informāciju. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, nesaņemot pietiekamu informāciju, var uz laiku atlikt pieteikto reģistrāciju. Apskatīsim praktiskos aspektus, kā sekmīgi iesniegt informāciju Uzņēmumu reģistrā un izvairīties no atbildības par paziņošanas pienākuma savlaicīgu neizpildi.
Saistītās personas 07:00, 14. Aug. 2020
Darbiniekam jāsamaksā atvaļinājuma kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu par laika periodu no 2014. gada 11. decembra līdz 2020. gada 24. jūlijam. Atvaļinājuma kompensācijai rēķināju vidējo izpeļņu par pēdējiem sešiem nostrādātajiem mēnešiem (no 2020. gada janvāra līdz jūnijam), bet vadība apgalvo, ka tā nav pareizi un vidējā izpeļņa jārēķina, ņemot vērā katram periodam citus sešus mēnešus. Piemēram, periodam no 2014. gada 11. decembra līdz 2015. gada 10. decembrim vidējā izpeļņa tiks rēķināta no 2015. gada jūnija līdz novembrim utt. Kā pareizi jārēķina atvaļinājuma kompensācija?
Vidējā izpeļņa 07:00, 13. Aug. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Kā veidojas hibrīdneatbilstības? Kādi bija pirmsākumi cīņai pret tām un kā tapa Eiropas Savienības direktīvas un Latvijas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma regulējums, ar ko hibrīdneatbilstības tiek novērstas? Par to – šajā publikācijā!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:24, 22. Jūl. 2020
Tūrisma uzņēmums – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs – organizē ceļojumus uz dažādām valstīm, sniedz arī transporta pakalpojumus (gan pa Latviju, gan uz ārvalstīm). Daži klienti ir juridiskas personas, bet vairākums – fiziskas. Fiziskās personas maksā par pakalpojumiem avansu veidā – gan skaidrā naudā (kases aparātā), gan bezskaidrā naudā (bankā). Kā atbilstoši likumdošanai sagatavot attaisnojuma dokumentus par ieņēmumiem?
Dokumenti 07:00, 25. Jūn. 2020
Ja rēķins nav pareizi noformēts, tas nepilda attaisnojuma dokumenta funkcijas grāmatvedībā. Bet ko darīt, ja darbi izdarīti, rēķins noformēts korekti, bet tajā nav norādīts samaksas termiņš? Kad apmaksāt šādu rēķinu? Kurš to izlemj? Un kas noteikts normatīvajos aktos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Mai. 2020
Nodokļu piemērošanas jautājumi ārkārtējās situācijas laikā nes dažādus izaicinājumus uzņēmumu vadībai, grāmatvežiem un Valsts ieņēmumu dienesta ierēdņiem. Uzņēmumiem rodas izmaksas saistībā ar darbiniekiem un ikdienas saimnieciskās darbības pielāgošanu jaunajiem apstākļiem, kas bez Covid-19 izraisītiem blakusapstākļiem nebūtu radušās. Kā kvalificēt šīs izmaksas un kā piemērot nodokļus?
Izdevumi 07:00, 18. Mai. 2020
Vai var liegt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, ja nav pārbaudīts darījuma partneris? Izskatīsim jaunākās Senāta atziņas spriedumā lietā SKA-5/2019!
Nodokļi 07:00, 30. Apr. 2020
Valsts ieņēmumu dienests paziņojis, ka viens no Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma subjektiem, kura uzraudzību un kontroli tas veic, ir jebkura komercsabiedrība, kas izsniegusi vismaz vienu aizdevumu. Tas nozīmē, ka pārbaudes būs ne tikai tiem uzņēmumiem, kas reģistrējuši attiecīgo darbības veidu, bet arī tām sabiedrībām, kam tiks konstatēti aizdevumi. Vai šāds apgalvojums ir pamatots ar normatīvajiem aktiem?
Finanšu vadība 07:00, 15. Apr. 2020
Praksē samērā bieži ir situācijas, kad darba devējs veic ieturējumus no darbinieka darba samaksas. Šī gada jūnijā pieņemts svarīgs Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums, kurā analizētas darba devēja tiesības veikt šādus ieturējumus, izmantojot Darba likuma (DL) 78.pantā noteiktās atprasījuma tiesības.
Darba tiesības 08:00, 23. Nov. 2017