Darbinieka darbnespēja ilgst nepārtraukti jau vairāk nekā 6 mēnešus. Darbnespējas lapā kā saslimšanas cēlonis ir norādīts "cits cēlonis". Vai darba devējam šajā gadījumā ir tiesības izbeigt darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 11.punktu (ievērojot uzteikuma termiņu 10 dienas), kaut gan darbinieks turpina slimot? Vai arī jāgaida, kad darbinieks beigs slimot, atgriezīsies darbā, un tad pirmajā darba dienā pēc slimošanas jāuzteic darbs, pamatojoties uz minēto DL pantu?
Tiesības
08:34, 28. Apr. 2015
01.01.2015. spēkā stājušies apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). 12.02.2015. publikācijā "Kam jāmaksā par darbinieku apmācībām?" rakstījām par izmaiņām, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu. Šoreiz – par uzteikuma paziņošanu un darba līgumu ar valdes locekli.
Tiesības
08:08, 11. Mar. 2015
Šī gada 1.janvārī spēkā stājās izmaiņas Darba likumā (DL). Lai gan kopumā grozījumu ir daudz, darba līgumu saturā un noslēgšanas kārtībā ir mainījušās tikai dažas būtiskas lietas. Noskaidrosim, kādas ir izmaiņas, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu.
Tiesības
10:16, 12. Feb. 2015
Atsevišķās nozarēs, lai saņemtu atalgojumu par paveikto darbu, izplatīta prakse ir autora līgumu slēgšana. Šādu atlīdzību varētu saņemt, piemēram, datorspeciālisti, žurnālisti, rakstnieki, arhitekti, mākslinieki, tulki, pasniedzēji un vēl daudzu citu nozaru speciālisti ar radoša darba raksturu. Tomēr, slēdzot autora līgumus, ir būtiski zināt atbildes uz vairākiem jautājumiem, lai nerastos domstarpības ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) vai lai šādu domstarpību gadījumā taisnība būtu uzņēmumam.
Tiesības
18:45, 16. Jan. 2015
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības
10:17, 29. Dec. 2014
12.11.2014. izsludināti apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL), kuri stāsies spēkā 01.01.2015. Šie grozījumi ietekmēs gan darba devējus, gan ņēmējus, jo tie skar dažādus ar darba tiesībām saistītus jautājumus: darba attiecību nodibināšanu un izbeigšanu, maksājumu un ieturējumu aprēķināšanas noteikumus, darba un atpūtas laika uzskaites organizēšanu u.c. Šajā un nākamajā publikācijā aplūkošu būtiskākos jauninājumus.
Tiesības
10:11, 22. Dec. 2014
Mūsu darba līgums paredz konfidencialitātes principu ievērošanu, izbeidzot darba attiecības, un par to bijušajam darbiniekam katru mēnesi tiek maksāta atlīdzība, piemēram, 20 EUR. Kādi nodokļi ir piemērojami šai atlīdzībai? Kuras atskaites ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID), un kurš ieņēmumu kods VID atskaitē jāpiemēro iedzīvotāju ienākumu nodoklim (IIN)?
Tiesības
09:59, 27. Okt. 2014
Vēlos saņemt skaidrojumu par normatīvajos aktos iestrādātajām prasībām attiecībā uz grāmatvežu kompetences apliecinājumu.
Tiesības
15:12, 7. Okt. 2014
Lūdzu sniegt skaidrojumu par MK noteikumu Nr.969 ''Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi''(MK noteikumi Nr.969) 2.punktu, kurā minēts, ka komandējumā var sūtīt fiziskās personas, kuras nav darba attiecībās ar institūciju. Kādos gadījumos šo normu drīkst piemērot?
Tiesības
10:33, 30. Sep. 2014
Darbinieks darba devējam iesniedz Valsts asinsdonoru centra izziņu, kurā apliecināts, ka darbinieks ir nodevis asinis. Ko paredz normatīvie akti, un kā šādā situācijā jārīkojas darba devējam?
Tiesības
13:46, 18. Sep. 2014
Uzņēmums nodarbojas ar izdevējdarbību. Tajā strādā 5 algoti darbinieki, kuri saņem valstī noteikto minimālo algu. Vienlaikus ar darbiniekiem ir noslēgti arī autora līgumi, un viņi saņem autoratlīdzības, kas 6-7 reizes pārsniedz minimālās algas apmēru. Skaidri redzams, ka šinī situācijā ir finanšu atkarības pazīmes. Kā šādā gadījumā autoratlīdzībām piemērot nodokļus?
Tiesības
13:32, 8. Sep. 2014
Darbinieka aizvietošana viņa prombūtnē visbiežāk saistīta ar darba devēja nepieciešamību slēgt rakstveida darba līgumu ar darbinieku - aizstājēju - uz noteiktu laiku. Līdz ar to pirms darba līguma slēgšanas būtiski ņemt vērā Darba likumā (DL) ietverto regulējumu. Šajā rakstā tiks sniegts ieskats normatīvo aktu prasībās par darba līgumu slēgšanu uz noteiktu laiku, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Tiesības
16:44, 15. Aug. 2014
Darba likums (DL) paredz detalizētu darba attiecību izbeigšanas regulējumu - iespējamos un atļautos uzteikuma pamatojumus, procesuālās darbības, kas darba devējam un darbiniekam jāveic pirms darba tiesisko attiecību izbeigšanas, uzteikuma termiņus un uzteikuma apstrīdēšanas iespējas. Taču DL 100.panta 5.daļa darbiniekam paredz tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot 1 mēneša uzteikuma termiņu, ja darbiniekam ir svarīgs iemesls.
Tiesības
10:18, 29. Jūl. 2014
Esmu dzirdējusi, ka darba līgumā nav jānorāda darbinieka pases dati, jo pase var mainīties un tad būtu jāveic izmaiņas arī darba līgumā. Bet tagad personu kartiņas vairs nav obligātas, un tad sanāk, ka pases datus organizācija vispār nepiefiksē. Kā ir pareizi? Vai pases dati nav izmantojami kā papildus informācija / pierādījums gadījumā, ja rastos kāda strīdus situācija starp darba devēju un darbinieku?
Tiesības
11:18, 17. Jūl. 2014
Agrāk likums noteica, ka mikrouzņēmuma darbiniekam algas nodokļa grāmatiņa obligāti jāiesniedz mikrouzņēmumā. Kā tagad, pēc elektronisko algas nodokļa grāmatiņu ieviešanas, rīkoties mikrouzņēmumu darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, kas maksā mikrouzņēmumu nodokli?
Tiesības
11:21, 7. Jūl. 2014