Ikdienā, sniedzot klientiem juridisko palīdzību darba tiesību jomā, nereti jāsaskaras ar situācijām, kad darba devēju noslēgto darba līgumu, darba kārtības noteikumu, rīkojumu vai citu dokumentu noteikumi ir pretrunā Darba likuma vai citu normatīvo aktu regulējumam, un tā prettiesiski tiek pasliktināts darbinieku stāvoklis.
Tiesības
09:00, 18. Mar. 2016
Summētā darba laika darbinieks, atgriežoties darbā pēc slimības, uzzina, ka darba grafikā dienas, kas bija plānotas kā brīvdienas, ir atzīmētas kā izmantotās brīvdienas, lai gan šajā laikā darbinieks bija slims. Rezultātā sanāk, ka viņš ir bijis 6 brīvdienās. Vai darbiniekam ir tiesības pieprasīt darba devējam ieplānot 6 papildu brīvdienas turpmākajā darba grafikā, lai gadā kopā sanāktu minimālais valsts noteikto brīvdienu skaits?
Tiesības
09:00, 11. Feb. 2016
Par pārkāpumu ir jāsaņem sods. Tomēr, kā izvērtēt, cik smags ir pārkāpums, kādu sodu darbiniekam drīkst piemērot un kā "pareizi" sodīt? Ko paredz Darba likums?
Tiesības
09:00, 4. Feb. 2016
No 2016.gada ir paredzētas būtiskas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošanā par apgādībā esošām personām – daudzi atvieglojumi ir atcelti.
Tiesības
09:15, 1. Feb. 2016
Vai drīkst izmaksāt naudas balvas (par papildu pakalpojuma sniegšanu) darbiniekiem, ar kuriem noslēgts uzņēmuma līgums, izdodot atsevišķu rīkojumu? Varbūt to var definēt kā prēmiju vai piemaksu par laikā un kvalitatīvi paveiktu pakalpojumu? Uzņēmums ir strādājis ar peļņu un līdz ar to vēlas “prēmēt” šos pakalpojuma sniedzējus. Ja nē, tad kā to drīkst darīt?
Tiesības
14:30, 21. Jan. 2016
No nākamā gada 1.janvāra spēkā stājas ilgi tapušais un gaidītais Brīvprātīgā darba likums. Noskaidrosim, vai komersants drīkstēs izmantot brīvprātīgā darbu, kā nodibināmas tiesiskās attiecības starp brīvprātīgā darba organizētāju un veicēju un vai jāpiemēro nodokļi brīvprātīgā izdevumiem.
Tiesības
09:00, 11. Dec. 2015
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) atrodas mazpilsētā un vēlas īrēt dzīvokli Rīgā SIA darbinieku vajadzībām. SIA darba specifika paredz darbinieku darba braucienus no mazpilsētas uz Rīgu uz vairākām dienām. SIA īpašnieks ir aprēķinājis, ka īrēt dzīvokli būs ekonomiski izdevīgāk, nekā segt viesnīcas izdevumus Rīgā. Vai dzīvokļa īres un komunālos izdevumus SIA var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem, kaut arī SIA darbinieki kādu mēnesi to varbūt nemaz neizmantos (ja nebūs darba braucienu)? Īres līgums būs noslēgts, un īre būs jāmaksā katru mēnesi, tāpat arī komunālie maksājumi.
Tiesības
09:00, 26. Nov. 2015
Pirms uzsākt darbu darbiniekam tiek nodrošinātas 2 dienu apmācības, lai iepazīstinātu ar uzņēmumu, uzņēmuma produktiem un darba standartiem. Vai darba līgumā var paredzēt, ka, pārtraucot darba attiecības, piemēram, pārbaudes laikā, darbiniekam būs jāatmaksā šīs apmācības?
Tiesības
09:00, 20. Nov. 2015
Šķiet, tā ir idille – no rīta pamosties un doties uz "biroju" turpat blakus istabā vai lapenē mājas pagalmā. Nav nepieciešams tērēt laiku braukšanai uz biroju, nav jāpērk lietišķs darba apģērbs, un kolēģi nekad nekrīt uz nerviem. Bet cik ērti un vienkārši šādi darbinieki ir grāmatvedim un priekšniekam?
Tiesības
11:28, 14. Okt. 2015
Uzsākot darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir tiesības noteikt darbiniekam pārbaudes laiku līdz 3 mēnešiem. Šajā pārbaudes laikā abām pusēm ir noteikta vienkāršota uzteikuma procedūra. Kādi dokumenti un vienošanās ir nepieciešamas, kādi termiņi jāievēro, un kādas summas jāizmaksā? Un kuros gadījumos arī pārbaudes laikā darbinieku nedrīkst atlaist?
Tiesības
10:45, 24. Sep. 2015
Persona, kurai ir alimentu parāds, plāno doties uz Islandi, lai strādātu. Vai šī persona tiks izlaista no valsts?
Tiesības
16:16, 1. Jūl. 2015
Pienākusi vasara, bērni ir beiguši mācības un devušies brīvlaikā. Daļa vasaru pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies gūt darba pieredzi un nopelnīt paši savu naudu. Arī uzņēmumi var izmantot papildu darbaspēku, taču jāņem vērā vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā (DL).
Tiesības
08:10, 4. Jūn. 2015
Darba līgumā darbinieks norāda savu vārdu, uzvārdu, personas kodu un deklarēto dzīvesvietas adresi. Vārdu, uzvārdu un personas kodu ir iespējams pārbaudīt pasē vai ID kartē. Kā, slēdzot līgumu, darba devējs var pārbaudīt, vai darbinieka norādītā deklarētā adrese ir patiesa? Vai, mainoties deklarētajai dzīvesvietas adresei, darbiniekam tas ir jāpaziņo darba devējam?
Tiesības
14:19, 3. Jūn. 2015
Vai uzņēmums var nosūtīt komandējumā nepilngadīgu (10 gadus vecu bērnu) kā bērnu grāmatu ekspertu uz bērnu grāmatu izstādi ārzemēs? Ja tas ir iespējams un atļauts, tad kā to pareizi noformēt gan lietvedībā, gan grāmatvedībā?
Tiesības
13:49, 5. Mai. 2015
Darbinieks uzsāk darbu 16.03.2015. Pēc nedēļas darbinieks pazūd, uz telefona zvaniem neatbild un nevienam nav ziņojis par veselības traucējumiem vai slimības lapu esamību. Darba līgumā ir noteikts pārbaudes laiks 3 mēneši. Vai var uzteikt darba līgumu darbiniekam saskaņā ar Darba likuma (DL) 47.panta 1.daļu? Vai jāmaksā atlaišanas pabalsts, un vai ir nepieciešams darbinieka paraksts uz uzteikuma (jāpiebilst, ka darbinieks nav atrodams)?
Tiesības
07:38, 30. Apr. 2015